Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 207
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

έχεις τόσα πράγματα νε βρεις στον ουρανό...μην σε προβληματίζει το ζενίθ. Κάνε μια πλήρη περιστροφή, ή αφού το ζενίθ του ουρανού δεν είναι στον πολικό, και αφού όλα γυρνούν όλα γύρω από αυτόν (στο βόρειο ημησφαίριο) περίμενε λίγη ώρα να έρθει αυτό που θέλεις σε βολική θέση και ξεκίνα να το δεις. Διάβασε όμως για να καταλάβεις τον ουρανό, που γυρνάει κλπ., για να αρχίσεις να μπαίνεις στην λογική της παρατήρησης.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

συγνώμη για τα ορθογραφικά, αλλά γράφω απρόσεκτα... :oops:

 

τεσπα, που λέτε και οι νέοι...

 

Το ίδιο συμβαίνει και με τον ορίζοντα. Μην μπλέξεις ορίζοντα, ισημερινούς κλπ. Κατέβασε το πρόγραμμα που σου είπαμε και παίξε λίγο. Άστο το playstation... :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δίκιο έχεις αλμπιρεο.

Ποιους τόπους προτήνεις εσύ για παρατήρηση κοντα στην αθήνα

\schadenfreude/

Αν είχα 1 ώρα για να κόψω ένα δέντρο θα μου έπαιρνε 45 να ακονίσω το τσεκούρι μου.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

το wwt το χεις δει αυτο χρησιμοποιο μαζι με τα κιαλια μ

\schadenfreude/

Αν είχα 1 ώρα για να κόψω ένα δέντρο θα μου έπαιρνε 45 να ακονίσω το τσεκούρι μου.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δίκιο έχεις αλμπιρεο.

Ποιους τόπους προτήνεις εσύ για παρατήρηση κοντα στην αθήνα

Πιστευω οποιαδηποτε εκτος Αθηνων ειναι συγκριτικα καλυτερη :lol: :lol:

Υποθετω μια περιοχη με σκοτεινο ουρανο.

Μου το ελεγαν εδω μεσα αλλα δεν τους ακουγα.Επρεπε να το δω με τα ματια μου για να το πιστεψω.

Εμεινα μ****ς οταν παρατηρησα για 1η φορα κατω απο χαμηλη φωτορυπανση (δεν την γλυτωνα,αλλα τουλαχιστον ηταν ΠΟΛΥ καλυτερα απο Πειραια)

12923506513ffaeef0ecd23.gif
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν το γνωρίζω. Σίγουρα η πρώτη παρατήρηση με το τηλεσκόπιό σου θα γίνει από το μπαλκόνι σου ή την ταράτσα. Τώρα, για Αθήνα γενικά τα πράγματα είναι δύσκολά, υπάρχει μαγάλη φωτορύπανση. Τόσο μεγάλη που και από τον Ωροπό που έχω πρόσβαση υπάρχει πρόβλημα ειδικά προς νότια & νοτιοδυτικά. Κρίμα τελείωσαν και οι απεργίες της ΔΕΗ 8-[
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πρέπει να μαστε από τους λίγους που χέρονται με τις διακοπές ρέυματος

από φακό τι έχεις

\schadenfreude/

Αν είχα 1 ώρα για να κόψω ένα δέντρο θα μου έπαιρνε 45 να ακονίσω το τσεκούρι μου.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ξεκίνα με βιβλίο ψάξε και για τα αντικείμενα του Merssier, υπάρχουν χάρτες στο ιντερνετ. Για παρατήρηση δύσκολο. Μην χάνεις ευκαιρία όπου πάτε οικογενειακά εκτός Αθήνας να είσαι κολητός με το τηλεσκόπιο, οπότε καλή ιδέα και η μικρότερη διάσταση αφού υποθέτω δεν έχεις και άνεση να μετακινήσε με αυτοκίνητο μόνος σου. Αλλιώς βάλε και φιλαράκια σου στο κόλπο και κάντε κοντινά ΣΚ με σκηνούλες κλπ. Τα κορίτσια γουστάρουν τους ψαγμένους :cheesy:

 

Λοιπόν, δεν ξέρω τίποτα... =; Τα μαθήματά σου!!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και φυσικα οπως εχει ηδη αναφερθει κατεβασε το Stellarium.Θα σε βοηθησει πολυ.Και για προσανατολισμο αλλα και για να φτιαξεις "προχειρους" χαρτες (Print screen,επικολληση στην ζωγραφικη=>αρνητικα χρωματα,μετα επειδη θα εχει μια μπεζ αποχρωση αντι για ασπρο παρε εκεινο π γεμιζει στα μπαμ μεγαλες επιφανειες και καντο ολο ασπρο) και ετοιμος.Εκτυπωνεις και πας εξω.
12923506513ffaeef0ecd23.gif
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

οκ τα μαθήματα μου

αρχήζουν τα σχολεια :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: τα κεφάλια μέσα

όσο για φίλους δεν το πολυ βλέπω

\schadenfreude/

Αν είχα 1 ώρα για να κόψω ένα δέντρο θα μου έπαιρνε 45 να ακονίσω το τσεκούρι μου.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επειδη εχω αρχισει και μπερδευομαι καντε quote :lol: :lol:

 

Αναφερομαι στο πρόβλημα της φωτορύπανσης σε συνδιασμό με την περιορισμένη δυνατότητα μετακίνησης λόγω ηλικίας, μεταφορικού μέσου κλπ. Επομένως, γίνεσαι φιλαράκος με άλλους, πας όπου πάνε, κλπ. Τέλος, βάζεις τον μπαμπά σου στο κόλπο και είσαι μάγκας \:D/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι κατι εχουμε συζητηση με παει και φερνει μαζι του μαξιλαρι αρα ειμαιστε τσουκλα

τι ειναι quete

\schadenfreude/

Αν είχα 1 ώρα για να κόψω ένα δέντρο θα μου έπαιρνε 45 να ακονίσω το τσεκούρι μου.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κατέβασα στελαριουμ

τέλειο δεν ειναι οπως το wwt

μεγάλη βοηθεια

:cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

\schadenfreude/

Αν είχα 1 ώρα για να κόψω ένα δέντρο θα μου έπαιρνε 45 να ακονίσω το τσεκούρι μου.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι κατι εχουμε συζητηση με παει και φερνει μαζι του μαξιλαρι αρα ειμαιστε τσουκλα

τι ειναι quete

 

Τι είναι "τσούκλα" ρε φίλε!!!????????????????????? :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:

 

Χαίρομαι που σ'αρέσει το προγραμματάκι.

 

quote είναι η παράθεση. Κάνεις κλικ στο μύνημα στο οποίο θέλεις να αναφερθείς για να ξέρουν οι άλλοι σε τι αναφέρεσε. ΟΚ?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Υπάρχει ένα κουμπάκι που λέιε "παράθεση" σε κάθε μήνυμα. Άρα, κάνεις κλικ σε αυτό που θέλεις να απαντήσεις και γράφεις από κάτω.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι κατι εχουμε συζητηση με παει και φερνει μαζι του μαξιλαρι αρα ειμαιστε τσουκλα

τι ειναι quete

 

Τι είναι "τσούκλα" ρε φίλε!!!????????????????????? :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:

 

Χαίρομαι που σ'αρέσει το προγραμματάκι.

 

quote είναι η παράθεση. Κάνεις κλικ στο μύνημα στο οποίο θέλεις να αναφερθείς για να ξέρουν οι άλλοι σε τι αναφέρεσε. ΟΚ?

 

τσουκλα ειναι το

τελεια αν και με τον πατερα να κοιματε στο αμαξι δεν ξερω

 

 

 

ενταξει με την παραθεση

\schadenfreude/

Αν είχα 1 ώρα για να κόψω ένα δέντρο θα μου έπαιρνε 45 να ακονίσω το τσεκούρι μου.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

για δειτε αυτο

 

parnonb.jpg.e34b6500093c1f8e25f6e6a9f01d1552.jpg

υπάρχει περιπτωση ο ουρανος να φενεται με γυμνο ματι ετσι

ειναι υπολογιστης;;;

\schadenfreude/

Αν είχα 1 ώρα για να κόψω ένα δέντρο θα μου έπαιρνε 45 να ακονίσω το τσεκούρι μου.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο ουρανός φαίνεται έτσι γιατί η μηχανή έχει στηθεί σε ένα τρίποδο και τραβάει μεγάλες εκθέσεις. Δεν θα τον δεις τόσο φωτεινό τον ουρανό αλλά σίγουρα αν πας σε κατασκότεινο μέρος θα δεις τα γαλαξία να κάνει μπαμ (αυτό που βλέπεις στη φωτογραφία αλλά πιο αμυδρά). Το Dob μπορεί να σε κρατήσει για πολύ καιρό. Αρκεί να το χρησιμοποιείς σε σκοτεινό ουρανό. Το τονίζω αυτό γιατί είναι σημαντικό. Ο ουρανός είναι το παν στην οπτική παρατήρηση. Δυστυχώς θα πρέπει να μετακινηθείς πολλά χλμ μακριά από την Αθήνα για να πας σε πραγματικά σκοτεινό ουρανό. Εκεί όμως είναι που το τηλεσκόπιο θα δείξει τα δόντια του.

 

Αφού έβαλες και τον μπαμπά/μαμά στο παιχνίδι μη φοβάσαι τίποτα. Μόλις δεις τον 1ο γαλαξία από σκοτεινό ουρανό θέλω να μας πεις εντυπώσεις.

 

Καλή αρχή και καλές παρατηρήσεις.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να ρωτήσω κάτι.Εκτός dob τι μπορώ να πάρω ή και μαζί με το dob αρκετά φτηνό για να το μεταφέρω εύκολα για camping και τέτοια.Θα μπορούσε ο ερεύνητης να με εξιπηρετήσει σε αυτό;;;

Ευχαριστώ.

\schadenfreude/

Αν είχα 1 ώρα για να κόψω ένα δέντρο θα μου έπαιρνε 45 να ακονίσω το τσεκούρι μου.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να ρωτήσω κάτι.Εκτός dob τι μπορώ να πάρω ή και μαζί με το dob αρκετά φτηνό για να το μεταφέρω εύκολα για camping και τέτοια.Θα μπορούσε ο ερεύνητης να με εξιπηρετήσει σε αυτό;;;

Ευχαριστώ.

Ψηλε μην το ψαχνεις,παρε 8αρι Dob.Εισαι 15,πιστευω πως (λογω σχολειου) οι μετακινησεις σου θα ειναι καθε πασχα χριστουγεννα,συνεπως παρε το 8αρι dob να την βγαλεις καθαρη οσο θα εισαι στην αθηνα.Μην θυσιασεις διαμετρο για κατι λιγοτερο λογω μεταφορικοτητας,μιας και θα ειναι περιορισμενες οι μετακινησεις σου.

12923506513ffaeef0ecd23.gif
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης