Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλε να πάρεις οποσδήποτε έναν καλό barlow 2X με τον οποίο διπλασιάζεις ουσιαστικά τον αριθμό των προσοφθάλμιων αρκεί να μην αλληλοκαλύπτονται οι διαθέσιμες μεγεθύνσεις σου. Ας είναι ένας καλός γιατί θα σου βελτιώνει πολύ την ποιότητα. Πιστεύω ότι στους προσοφθάλμιους πρέπει να είσαι κουβαρντάς και να αγοράζεις ότι καλύτερο ποιοτικά (όσο αντέχεις) γιατί ακόμα και αν αλλάξεις τηλεσκόπιο κάποτε, αυτοί θα σου μείνουν. Τα καλά προσοφθάλμια παίζουν συμαντικότατο ρόλο.

 

Πάρε ένα καλό βιβλίο οποσδήποτε, εξηγεί τα πάντα (προσοφθάλμιους, κλπ εξαρτήματα)

 

Και με τέτοια καψούρα που έχεις...άρχισε φυσικοχημείες και μαθηματικά γιατί σε βλέπω για αστροφυσική :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 207
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ευχαριστώ πολύ. Έχω 2 ακόμα ερωτήσεις.Με αυτό το τηλεσκόπιο μπορώ (και αν ναι πως)να κάνω επίγεια παρατήρηση.Αν κρίνω από τη βάση μου ''κόβει΄΄ το τηλεσκόπιο να πάει πολύ κάτω.

Και η 2υτερη αν ασχοληθώ με αστροφωτογραφία πως μπορώ με αυτό το τηλεσκόπιο.

Υπάρχει τρόπος χωρίς φωτογραφική με κάποιο τηλεσκόπιο να ''πάνε'' οι φωτογραφίες αμέσως στον υπολογιστή.

 

Ευχαριστώ.

\schadenfreude/

Αν είχα 1 ώρα για να κόψω ένα δέντρο θα μου έπαιρνε 45 να ακονίσω το τσεκούρι μου.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Αλμπίρεο,

Έχω ήδη αρχίσει να διαβάζω τέτοια και ήδη από το φροντηστήριο έκανα ελείψεις 2υτέρας λυκείου!!!!

Επίσης έχω αρχήσει να διάβαζω -βλέπω στο internet το βιβλίο η χαμένη διάλεξη του Feynman τρομερό βιβλίο.Μηλάει για της κινήσεις τον πλανητών μέσο της γεωμετρίας 2υτερασ λυκείου.

Τέλος προσπαθώ όσο μπορώ(και εδώ θα θέλα βοήθεια κανα site ή κάτι τέτοιο)να διαβάσω για τα ολοκληρώματα 1ου 2ου και 3ουβαθμού.

\schadenfreude/

Αν είχα 1 ώρα για να κόψω ένα δέντρο θα μου έπαιρνε 45 να ακονίσω το τσεκούρι μου.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Απάντηση στο 1ο:

Το βάζεις στον ώμο σου σαν μπαζούκας και παρατηρείς \:D/ (πλάκα κάνω). Ναι μπορείς αλλά με άλλη βάση.

 

Απάντηση στο 2ο:

Ναι φίλε, μπορείς να κάνεις ότι θέλεις. Ακόμα και να φτιάξεις σταθμό παρατήρησης στο εξοχικό σου και να παρακολουθείς τα πάντα από την αθήνα στο control room!!!!! Αλήθεια, είσαι πλούσιος και μας το κρύβεις??? :-k Το απλούστερο είναι να βάλεις την φωτο σου στον προσοφθάλμιο και να προσπαθήσεις. Για περισσότερα ας απαντήσει άλλος, δεν γνωρίζω πολλά από αστροφωτογράφιση.

 

Γνώμη μου, ξεκίνα με τα απλά μην χάσεις την ομορφιά της εξερεύνησης.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Αλμπίρεο,

Έχω ήδη αρχίσει να διαβάζω τέτοια και ήδη από το φροντηστήριο έκανα ελείψεις 2υτέρας λυκείου!!!!

Επίσης έχω αρχήσει να διάβαζω -βλέπω στο internet το βιβλίο η χαμένη διάλεξη του Feynman τρομερό βιβλίο.Μηλάει για της κινήσεις τον πλανητών μέσο της γεωμετρίας 2υτερασ λυκείου.

Τέλος προσπαθώ όσο μπορώ(και εδώ θα θέλα βοήθεια κανα site ή κάτι τέτοιο)να διαβάσω για τα ολοκληρώματα 1ου 2ου και 3ουβαθμού.

 

Ήρεμα μικρέ......οικονομολόγος είμαι...δεν το έχω! :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΧΑΧΑΧΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑΧΑΧΑ

Ναι πάρα πολύ πλούσιος.Είμαι 15 χρονών και δουλέβω εδώ και ένα μήνα και θα συνεχίσω να δουλέβω για να πάρω ένα τηλεσκόπιο(για αυτό θα έχει και σημασία και ψάχνω τόσο)βγάζω περίπου 15 € την ευδομάδα.

Θα κάνω το dod ΑΤ4(ANTI TANK)

ΧΑΧΧΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑΧΧΑΧ

\schadenfreude/

Αν είχα 1 ώρα για να κόψω ένα δέντρο θα μου έπαιρνε 45 να ακονίσω το τσεκούρι μου.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τι βάση χρειάζομαι;;;;;;;;

Αξήζει η επίγεια;;;

\schadenfreude/

Αν είχα 1 ώρα για να κόψω ένα δέντρο θα μου έπαιρνε 45 να ακονίσω το τσεκούρι μου.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όπως κατάλαβες δεν βολεύει για επίγεια λόγω της βάσης αλλά και λόγω του ότι είναι μεγάλο για να το κουβαλάς από εδώ και από εκεί, ενώ δείχνει και τα αντικείμενα ανάποδα. Ένα διοπτρικό 80-102mm f/5 ή για μεγάλες μεγεθύνσεις ένα Maksutov 90-102mm (έως και 127) f/10-15 πάνω σε έναν καλό τρίποδα, φωτογραφικό για το διοπτρικό αλλά με μικρομετρικές ρυθμίσεις για το Maksutov είναι ιδανικά για τον σκοπό αυτό.

Για φωτογραφία θα πρέπει να αγοράσεις μια ισημερινή και να το ανεβάσεις επάνω της. Άστο για αρκετά αργότερα.

Και μην ξεχνάτε την διδακτέα ύλη με όλα τα εξωσχολικά, έτσι;

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι ναι φυσικά όλα με μέτρο.

Τίποτα από ολοκληρόματα ''παίζει''

\schadenfreude/

Αν είχα 1 ώρα για να κόψω ένα δέντρο θα μου έπαιρνε 45 να ακονίσω το τσεκούρι μου.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κάτι που δεν έχω ρωτήσει.Το dob πόσο καιρό θα με κρατήσει απασχολημένο, θα πάω κατευθείαν δηλαδή για άλλο ή θα έχω πολλά να δώ με αύτο.

Αν κάποιος ξέρει και από όπλα τι είναι και σε τι βοηθάει ένα red-dot.

\schadenfreude/

Αν είχα 1 ώρα για να κόψω ένα δέντρο θα μου έπαιρνε 45 να ακονίσω το τσεκούρι μου.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το dob μπορεί να σε κρατήσει απασχολημένο για όλη σου την ζωή.

Το Red Dot Finder το ευθυγραμμίζεις με το τηλεσκόπιο και ότι στοχεύσεις με αυτό θα το έχεις στο οπτικό σου πεδίο. Ακριβώς όπως στα όπλα.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ με τα όπλα το κατάλαβα καλύτερα.

PLAYSTATION κάτι πολύ διασκεδαστικό μετά την αστροπαρατήρηση και την αστροφυσική φύσικα.

\schadenfreude/

Αν είχα 1 ώρα για να κόψω ένα δέντρο θα μου έπαιρνε 45 να ακονίσω το τσεκούρι μου.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

φιλτατε για φωτογραφιση η βαση dob οπως ανεφερα και σε προηγουμενο ποστ ειναι σεχεδον αχρσηστη για φωτογραφιση για τους εξης λογους.

 

1) ο ουρανος κινεται και θες μια ηλεκτρονικη βαση με μοτερ για αν μπορεις να παρακολουθεις τον στοχο, επισης θα εχεις και το φαινομενο field rotation οπου ο στοχος περιστρεφεται, αυτο αντιμετοπιζεται μονο με μια ισημερινη βαση. εξεραιση αποτελει η ηλεκτρονικη βαση dob οπου πορεις να φωτογραφισεις μονο τους πλανητες και την σεληνη.

2) για βαθυ ουρανο θες εξειδικευμενη ισημερινη βαση η οποια μπορει να κλειδωσει με την βοηθεια ενος οδηγητικου τηλεσκοπιου σε ενα αλλο αστερι και ακολουθει τον στοχο που θες να φωτογραφισεις, ετσι μπορεις να τραβηξεις μια φωτο 5,10,20 κα ανω λεπτων πραγμα που οι βασεις dob δεν το χουν. μπορεις ομως να βαλεις μια compact καμερα ή και το κινητο σου στο προσοφθαλμιο και να βγαλεις φωτο της σεληνης για τον ηλιο δε ΘΕΛΕΙΣ ΕΙΔΙΚΟ ΦΙΛΤΡΟ γαι να τον φωτογραφισεις

 

δες την σελιδα μου (ειναι στην υπογραφη μου) για φωτο που εχω βγαλει με τον σωληνα του dob και πως το εχω βαλει σε ισημερινη βαση. ο σωληνας του dob 8 κανει για φωτογραφιση αλλα εχει αρκετα θεματα και γι'αυτο το παροπλισα απο την φωτογραφιση και εμεινε για παρατηρηση. εχε υποψη οτι για αστροφωτογραφιση πρεπει να τα χωσεις αγρια και το βαλαντι μπορει να φτασει και να ξεπερασει τα 3000 ευρω. ομως και με μια webcam μπορεις να κανεις πλανητικη φωτογραφιση. δες τα σχετικα αρθρα της avat http://www.astrovox.gr/avat/ ωστε να παρεις ιδεα τι εστι βερυκοκο. καλυτερα ομως να ξεκινησεις σιγα σιγα απο την παρατηρηση μιας και δεν εχει το κοστος της φωτογραφισης και θα ενθουσιαζεσε καθε φορα οταν θα βλεπεις με γυμνο ματι ενα αντικειμενο βαθυ ουρανου ή πλανητη.

 

το red dot finder ή rdf ειναι ειναι μικρο σκοπευτρο που κανει εκθεση μιας μικρης κοκκινης κουκιδας σε ενα τζαμακι για μπορεις να στοχευεις το τηλεσκοπιο στον ουρανο αντι να εχεις ενα στοχαστρο με ενα σταυρονημα. το καλυτερο rdf σκοπευτρο ειναι ο ερενητης telrad (ειναι σχετικα φθηνος) ο οποιος σου δειχνει 3 ομοκεντρους κυκλους και με την βοηθεια ειδικων χαρτων μπορεις να βρεις χειροκινητα σχεδον οποιο στοχο θες. το συγκεκριμενο σκοπευτρο ειναι must για τα dob και οχι μονο τηλεσκοπια ειδικα για την παρατηρηση. υπαρχει και το μικροτερο αδερφακι αυτου του ερευνητη και λεγετε rigel finder με την μονη διαφορα οτι ειναι πιο μικρο και εχει δυο αντι για τρεις κυκλους σε σχεση με τον telrad και κανει για τηλεσκοπια μικρης διαμετρου.

 

το dob οπως ειπαν και πιο πριν αλλα και οποιο τηλεσκοπιο παρεις μπορει να σε κρατησει για μια ζωη. οι στοχοι για παρατηρηση ειναι ατελειωτοι και μην ξεχνας και το νοτιο ημισφαιριο ετσι; ορεξη να 'χεις, χρονο και μεταφορικο μεσο για σκοτεινους ουρανους. οσον αφορα για επιγεια παρατηρηση το θεωρω αχρηστο οχι μονο επειδη κανει αναστροφη του ειδωλου αλλα και για δεις κοντινους στοχους δεν θα μπορεσεις να εστιασεις, θες αποσταση απο 300 μετρα περιπου και πανω (οποτε ξεχνα το μπανιστιρι :cheesy: :cheesy: :cheesy: )

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=1558

Τι λέτε έτσι θα μπορώ να βάλω και ένα τρίποδο για άυριο μεθάυριο.

\schadenfreude/

Αν είχα 1 ώρα για να κόψω ένα δέντρο θα μου έπαιρνε 45 να ακονίσω το τσεκούρι μου.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

σαν μινιμουμ βαση θα χρειαστες αυτο το σετακι http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=2125 αλλα για αστροφωτογραφιση θα χρειαστεις αυτο το σετακι http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=1476 το κακο με αυτον τον συνδυασμο ειναι οτι η βαση ειναι στο οριο της απο αποψη βαρους και δεν μπορει να παρει παρα πολλα αξεσουαρ επανω της και αναγκαστικα θα πας σε μια απο αυτες τις δυο βασεις http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=948 http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=825

 

ο michael497 ομως με το δυετερο σετακι που σου εδειξα βγαζει ικαοποιητικες φωτο, αν θες ψαξε στις αστροφωτογραφιες. ΜΗΝ βιαστεις να χωθεις απο τωρα στην αστροφωτογραφια ειναι ενας δρομος με πολλα εξοδα. μαθε πρωτα την παρατηρηση και αν σε τραβαει στο μελλον η αστροφωτογραφια εδω ειμαστε να βοηθησουμε

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και μέχρι αύριο-μεθαύριο τι θα κάνεις???

Άμα λέω εγώ...στον ώμο μπαζούκας :mrgreen:

 

Το 8' dob είναι πολύ καλό, μην το υποτιμάς. Για επίγεια πάρε ένα ζευγάρι κιάλια να τα έχεις κάνουν και για ουρανό. Αλλιώς να πας σε κατοπτρικό με βάση ισημερινή αλλά αναγκαστικά σε μικρότερη διάμετρο, θα σε κρατήσει σε ενδιαφέρον για πολύ καιρό και θα μπορέσεις να πειραματιστείς με επίγεια αλλά και με φωτογραφία με σχετικά μικρό προϋπολογισμό. Αργότερα με την εμπειρία σου πας σε κάτι μεγάλο. Όλα δεν γίνονται αμέσως. Αλλά και να τα είχες τα χρήματα από τώρα θα έμπλεκες νωρίς με διάφορα.

 

1. πάρε βιβλίο

2. ψάξε ιντερνετ υπάρχει πολύ τζάμπα πράγμα και καλό

3. κάνε all-around επιλογή στο πρώτο τηλεσκόπιο για να δεις τι σε ενδιαφέρει περισσότερο.

4. κάτσε από κοντά σε "παλιούς" και άκου

5. πρόσεχε το σχολείο σου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα προτημήσω το πρώτο.Για αστροφωτογράφηση αμα βάλω την κάμερα στο πρασ/μιο δεν θα κάνω δουλειά ασ μην είναι και τέλεις.

τί λετε δηλαδή αυτό με τέτοια βάση ή dob.Εγώ έξαξα για τρίποδο μόνο και μόνο για επίγεια

\schadenfreude/

Αν είχα 1 ώρα για να κόψω ένα δέντρο θα μου έπαιρνε 45 να ακονίσω το τσεκούρι μου.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχετε δίκιο.Μιας και έχω ήδη κιάλια 12x50 και είμαι ευχαριστημένος για επίγεια.Αρα καλήτερα dob και είδομεν.Κάτι άλλο στο ζενίθ που δεν φτάνει το dob έχει πολλά να δω;;

\schadenfreude/

Αν είχα 1 ώρα για να κόψω ένα δέντρο θα μου έπαιρνε 45 να ακονίσω το τσεκούρι μου.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι ναι φυσικά όλα με μέτρο.

Τίποτα από ολοκληρόματα ''παίζει''

Μην βιαζεσαι φιλε.Εχουμε πανω κατω τα ιδια "ενδιαφεροντα".Διαβαζω κα ιεγω εξωσχολικα,κυριως εκλαικευμενα (με μοναδικο σκοπο να εμπλουτησω την γνωση μου),αλλα μην βιαζεσαι.Πιστευω δεν θα καταλαβεις τιποτα απο αυτα γιατι λειπει η στοιχειωδη εμπειρια και ο τροπος σκεψης...Απλα μην βιαζεσαι εχεις ολο τον καιρο μπροστα σου..

 

Φιλικα.

12923506513ffaeef0ecd23.gif
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η dob για παρατήρηση και για πειραματισμούς φωτογραφίας σε πλανήτες με web cam και κανένα free λογισμικό, είναι καλή επιλογή. Όμως οι άλλες στηρίξεις παραμένουν καλύτερες γενικά για φωτογραφία και για παρατήρηση. Οι άλλοι ξέρουν περισσότερα σε αυτά και συμφωνώ με ότι λένε.

 

Απλά η dob είναι ένας καλός τρόπος να αποκτήσεις μεγάλη διάμετρο τηλεσκοπίου χωρίς να μπεις σε μεγάλα έξοδα σκριβών στηρίξεων από την αρχή, γιαυτό το θερούν σύνολο που απευθύνεται σε αρχάριους. Επειδή ένας σωλήνας 8' με τέτοιο μήκος είναι βαρύς, κανονικά χρειάζεται καλή και επομένως ακριβή στήριξη. Κάνεις μια θυσία στην στήριξη για να πάρεις μια καλή διάμετρο. Νομίζω ότι είναι λογική επιλογή για αρχή, εκτός και αν σε ικανοποιεί μικρότερη διάμετρος με ισημερινή στήριξη. Είναι θέμα προϋπολογισμού και γούστου. Εγώ για παράδειγμα δεν πήγα σε dob 8' αλλά σε 5' με ισημερινή γιατί δεν με βολεύει το μέγεθος του σωλήνα και η θέση παρατήρησης.

 

Είναι το πρώτο τηλεσκόπιο που αποκτώ. Ο πρώτος στόχος μου ήταν η Σελίνη. Έπαθα σοκ!!!! Σχεδόν θοβήθηκα, ζαλίστικα, κλπ. Δεν κάνω πλάκα. Αν δεν έχεις δει μέσα από τηλεσκόπιο δεν ξέρεις! Μπαίνεις σε άλλο κόσμο. Εγώ εκείνο το βράδυ δεν κοιμήθηκα. Από τα πατήσια μέσα στα φώτα και την ζεστή ατμόσφαιρα βλέπεις Δία και ξεχωρίζεις άνετα 2-3 λουρίδες.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχετε δίκιο.Μιας και έχω ήδη κιάλια 12x50 και είμαι ευχαριστημένος για επίγεια.Αρα καλήτερα dob και είδομεν.Κάτι άλλο στο ζενίθ που δεν φτάνει το dob έχει πολλά να δω;;

Κοιτα ,αν το στησεις κατακορυφα το τηλεσκοπιο,φτανει το ζενιθ.Δεν καταλαβαινω τι εννοεις οταν λες πως δεν φτανει (ισως επειδη σκοπευεις να παρεις διαφορετικο τηλεσκοπιο απο το δικο [ως προς την κατασκευαστρια εταιρια] ) Το δικο μου μια χαρα κοιταει κατακορυφα αλλα ειναι πολυ κουραστικο.Ειτε πρεπει να βρεις μια ψηλη καρεκλα ειτε ενα βαλεις το τηλεσκοπιο πανω σε ενα τραπεζακι για να μην σκυβεις.Φυσικα ο ουρανιος θολος αλλαζει συνεπως αντικειμενα που βρισκονται στο ζενιθ μπορει 1 ωρα αργοτερα να ειναι λιγο πιο "περα".Μην κολας σε αυτα.

 

Edit:Τωωωωωρα ειδα οτι αποφασισες να διαλεξεις αλλο τηλεσκοπιο.Ναι,δεν νομιζω να φτασεις ζενιθ με τετοια βαση.

12923506513ffaeef0ecd23.gif
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αφού έχεις ιντερνετ, ψάξε βρες το STELLARIUM, είναι δωρεάν λογισμικό. Βρες το ζενιθ και θα καταλάβεις. Πάρε όμως ΒΙΒΛΙΟ!!!!!!! Νομίζω αν πεις στον μπαμπά σου για βιβλίο θα σου δώσει τα χρήματα :cheesy:

Θα σου λύσει όλες τις απορείες! Πάρε αυτό οποσδήποτε http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=1765

 

Το ίδιο διαβάζω είναι άριστο!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι και αμα θέλω να δώ κοντά στον οπίζοντα;;

\schadenfreude/

Αν είχα 1 ώρα για να κόψω ένα δέντρο θα μου έπαιρνε 45 να ακονίσω το τσεκούρι μου.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης