Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επίσης ,αν και δεν θέλω να πολύ-ασχολούμαι με το θέμα,δεν αναφερόμουν στον Γιώργο αλλά σε κάποιον άλλον μετά από αυτόν.Κάποιον που φάνηκε να ενδιαφέρεται πιο πολύ για τον τρόπο που γράφω παρά για το τηλεσκόπιο(αφού είπε πρώτα για αυτό).
Για μένα χτυπάει η καμπάνα!!!Με συγχωρείς αν ήμουν λίγο απότομος μαζί σου. Απλά εκνευρίστηκα. Ήθελα να σου κάνω αυτή την παρατήρηση χωρίς να θέλω να σε προσβάλω αλλά να σου δείξω πόσο άσχημο είναι να βλέπει κάποιος μεγαλύτερος σε ηλικία τέτοιου είδους γραφή από νεώτερούς του. Δεν ήθελα να στο παίξω ούτε μορφωμένος ούτε να φανώ έξυπνος. Θέλω να απολογηθώ αν ήμουν απότομος και να σου πω ότι εδώ είμαστε όλοι πρόθυμοι να σε βοηθήσουμε (με οποιονδήποτε τρόπο). Αλλά όταν γράφεις έτσι βρε παιδί μου κι εσύ, ε πώς να σε καταλάβει και να απαντήσει κανείς.

 

Στο θέμα μας τώρα, το 8" Dob που σκέφτεσαι να πάρεις είναι υπέρ-αρκετό για αρχή. Να ξέρεις όμως ότι αν ασχοληθείς σοβαρά με την παρατήρηση οι ίντσες δεν είναι ποτέ αρκετές. Συνεχώς θα θέλεις να έχεις μεγαλύτερο τηλεσκόπιο. Λέγεται "Πυρετός των ιντσών" και δυστυχώς πάντα θα έχεις μέσα το σαράκι να σε τρώει. Το θέμα είναι ότι θα πρέπει να πηγαίνεις σε σκοτεινό ουρανό για να μπορείς να καταλάβεις τη δύναμη του τηλεσκοπίου σου (όσες ίντσες και να είναι).

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 207
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ευχαριστώ και περασμένα ξεχασμένα.

Κάτι που θα ήθελα να ρωτήσω είναι αν πάρω αυτό το dob υπάρχει κάτι για να κάνει ευκολότερη την μεταφορά.

\schadenfreude/

Αν είχα 1 ώρα για να κόψω ένα δέντρο θα μου έπαιρνε 45 να ακονίσω το τσεκούρι μου.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έτσι είναι τα φόρουμ, ευνοείται η ομογενοποίηση. Και εμένα που προσπαθούσα να γράφω σωστά και όμορφα (υποκειμενικό αυτό) και πότε- πότε εξεζητημένα με είπαν βερμπαλιστή. Κάθε κοινότητα προσπαθεί να κλαδέψει τις συμπεριφορές που αφίστανται προς κάθε κατεύθυνση ώστε να κερδίσει σε συνοχή, χάνοντας παράλληλα σε πρωτοβουλία και εξέλικτικότητα. Η αρχέγονη πάλη ανάμεσα στο παλαιό και το νέο, την παράδοση και την αλλαγή. Μπορείς να το δεις σαν πόλεμο, αλλά προτιμότερο να το δεις σαν παιχνίδι.
Δεν μπορώ να διανοηθώ ότι το να γράφει κανείς μισά ελληνικά είναι εξέλιξη. Επίσης δεν μπορώ να καταλάβω ποιος είναι αυτός που κλαδεύει και τι. Είδα ένα παιδί να γράφει μισές τις λέξεις που μετά βίας καταλάβαινα μερικές φορές και έκανα μια σύσταση. Είναι κακό; Είναι κλάδεμα και ομογενοποίηση μια τέτοια νύξη; Η καινούρια αλλαγή δηλαδή και η εξέλιξη ποια είναι, να γράφουμε μισές τις λέξεις και greeklish SMS? Να πάμε τότε πίσω στα σήματα καπνού που κάναμε παλιά και στα ΑΑΑ και ΟΥΟΥΟΥ που έκαναν οι άνθρωποι στις σπηλιές.

 

ELEOS!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ και περασμένα ξεχασμένα.

Κάτι που θα ήθελα να ρωτήσω είναι αν πάρω αυτό το dob υπάρχει κάτι για να κάνει ευκολότερη την μεταφορά.

Φίλε μου δυστυχώς δεν υπάρχει κάτι ή τουλάχιστον εγώ δεν γνωρίζω. Υπάρχουν κάτι θήκες για το σωλήνα οι οποίες είναι σαν σακίδια πλάτης αλλά για τη βάση δεν γνωρίζω να υπάρχει κάτι αντίστοιχο.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα ήθελα παρακαλώ να παραμήνουμε στο θέμα μας και όχι σε άλλα θέματα.

Ευχαριστώ.

\schadenfreude/

Αν είχα 1 ώρα για να κόψω ένα δέντρο θα μου έπαιρνε 45 να ακονίσω το τσεκούρι μου.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εντάξει Μανούσο και ευχαριστώ.

\schadenfreude/

Αν είχα 1 ώρα για να κόψω ένα δέντρο θα μου έπαιρνε 45 να ακονίσω το τσεκούρι μου.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μανούσο, δεν μίλησα για εσένα -και είναι εύκολο να το καταλάβεις αυτό-, κοινωνιολογικά δεδομένα έδωσα απλώς.

Η γλώσσα είναι ζωντανή. Η Νέα Ελληνική που μιλούμε είναι γεμάτη Τούρκικα, Ιταλικά, Σλαβικά διαφόρων ειδών, Ρουμανικά, Αρβανίτικα, Γαλλικά. Τώρα αν η εισαγωγή και άλλων λέξεων είναι ανέλιξη ή κατέλιξη θα το δείξει η ιστορία, εξέλιξη πάντως είναι.

Και όταν οι άλλοι φίλοι μας ντιμάρουν και παίρνουν flats, fits, μετρούν ADU, φοβούνται μην βινιετάρουν το πεδίο και ούτω καθ' εξής δεν διαμαρτυρόμαστε, έτσι δεν είναι;

Τελειώνω με το εκτός θέματος (off topic όπως το λέμε στο forum). Και no hard feelings Μανούσο :)

 

Eta, οι θήκες απλώς προσφέρουν περισσότερο όγκο. Ίσως βοηθήσει η σχεδίαση Flextube που περιορίζει το μήκος. Καλό είναι να δει και ο πατέρας σου τα τηλεσκόπια μάλλον...

Και οι αστροσυναντήσεις είναι εντελώς δωρεάν.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οι γονείς μου δεν πολύ ξέρουν και δεν ασχολούνται με τέτοια,βέβαια τώρα τελευταία τους έχω κάνει να ασχολούνται και τώρα που λέω να πάρω τηλεσκόπιο έχουν χαρεί.Φυσικά είμαι από τα παιδιά που οταν είναι να πάρουν κάτι μαζέυω μόνος μοθ λεφτά.Για αυτό και δουλέυω τώρα στις διακοπές.Αλλά δυστοχώς φέτος έχω ένα επιπλέον έξοδο το preficiency και θα δώσω 2 πτυχία περίπου 150 € το καθένα αρα.............

\schadenfreude/

Αν είχα 1 ώρα για να κόψω ένα δέντρο θα μου έπαιρνε 45 να ακονίσω το τσεκούρι μου.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δίκιο έχεις για αυτό σιγά σιγά θα τα μαζέψω τα λεφτά,ενώ παράλληλα ασχολούμαι με το πάθος μου την αστροφυσική.Για αυτόν τον λόγο θα δώσω και 2 πτυχία ένα για τα ελληνικά και ένα για τα ξένα πανεπιστήμια.Επίσης όπως είπα θα πάρω μέρος και στον διαγωνισμό, όπως και σε κάποιες διαλέξεις ανοιχτές στο κοινό στο πανεπιστήμιο Αθηνών.

 

Τώρα ποιος είναι off topic;;; ΧΑΧΑΧΑΧΑ

\schadenfreude/

Αν είχα 1 ώρα για να κόψω ένα δέντρο θα μου έπαιρνε 45 να ακονίσω το τσεκούρι μου.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

αφου εχεις βαλει και τους γονεις και ενδιαφερονται για το χομπι ακομα καλυτερα. στις εξορμησεις ερχονται και οικογενειες και ειναι και μια αποδραση απο την καθημερηνοτητα των "κλισε" διακοπων του ελληνα. οσον αφορα την μεταφορα του συγκεκριμενου τηλεσκοπιου μην παρεις θηκη γιατι οπως ειπαν πρεοσθετει ογκο. επισης το χομπι προεσφερει και δωρεαν γυμναστικη με τοσες μεταφορες του εξοπλισμου που θα κανεις. εαν εισαι και ψειρας στο φορτωμα μπορεις να χωρεσεις αρκετα πραγματα στο αμαξι, παραδειγμα μελος του φορουμ που εχει φορτωσει σε πολο αμαξι 16αρι dob εννιαου σωληνα, μπαταριες, ισημερινη βαση, διοπτρικο και δεν ξερω τι αλλο και ειχε και την κοπελα μαζι του. τωρα ενα dob 8 στο δικο σου αμαξι που ειπες οτι εχεις θα χωρεσει πιστευω και τους γονεις σου σε καμια εξορμηση. καλο ειναι να μαψεις κατι παραπανω απο τα 350 ευρω γιατι θα χρειαστεις και μερικα αξεσουαρ παραπανω, αυτα τα λεμε οταν ελθει η ωρα

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πρώτα, να δώσεις ένα πτυχίο για να μάθεις την ελληνική γλώσσα. Μετά απο αυτό το βασικό, κάνε οτι σπουδές θέλεις. Ακόμη και σπουδές για "Θεός του Σύμπαντος"

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

να με παλι...........................

λοιπον εχω πια αποφασηση να παω για 8'' dob

ειμαι αναμεσα σε 2

http://www.telescopeshop.gr/show.asp?productId=13

http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=657

Εγω απο την αλλη εχω το ιδιο τηλεσκοπιο (το 8αρι της Orion) απλα δεν ειναι σε στηριξη Goto.Ειναι χειροκινητο,και το εχω απολαυσει στο επακρο.Γλυτωσα και 300 ευρω...Σημειωτεον το πηρα απο εξωτερικο.Μιας και ειμαι και εγω αρκετα νεος στο χωρο της αστρονομιας,μπορω απλα να σου πω ποσο ευχαριστημενος εμεινα απο το 8αρι.Δεν εχει τυχει να δω μεσα απο αλλα,αλλα δεν με εχει απογοητευσει.Και ναι στην αρχη δεν χωνεψα (προτου παρω τηλεσκοπιο-οταν αρχισα να ψαχνομαι) το γεγονος απουσιας χρωματων,αλλα οταν θα αρχισεις να ασχολεισαι με DSO θα δεις οτι δεν θα σε νοιαξει καθολου το αν θα δεις χρωμα η οχι... :cheesy: .

12923506513ffaeef0ecd23.gif
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ και περασμένα ξεχασμένα.

Κάτι που θα ήθελα να ρωτήσω είναι αν πάρω αυτό το dob υπάρχει κάτι για να κάνει ευκολότερη την μεταφορά.

Η μεταφορα ειναι ευκολη.Εγω οταν επιχειρησα για 1η φορα παρατηρηση εκτος Αθηνων,σε ενα χωριο κοντα στην Αρτα,απλα εβαλα τον σωληνα κατακορυφα και του περασα και τη ζωνη ασφαλειας για να μην

πηγαινει περα δωθε.Εννοειται πως μιλαω για μεταφορα με αυτοκινητο.

12923506513ffaeef0ecd23.gif
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ πολύ grekohs και με το θέμα των χρωμάτων έχεις απόλυτο δίκιο.

\schadenfreude/

Αν είχα 1 ώρα για να κόψω ένα δέντρο θα μου έπαιρνε 45 να ακονίσω το τσεκούρι μου.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ πολύ grekohs και με το θέμα των χρωμάτων έχεις απόλυτο δίκιο.

Σε πλανητες θα δεις χρωμα.Στον κρονο θα διακρινεις το πορτοκαλοκιτρινοκαφε του χρωμα( :lol: ) οπως και σε ολους τους υπολοιπους πλανητες.Ενα μικρο θεματακι απλα για να μην απογοητευτεις εντελως.Με το μανισιο προσοφθαλμιο ( με τον φακο που μου ηρθε δηλαδη το τηλεσκοπιο-[οταν ηρθε..1 μηνα μετα :lol: ] ) που ειναι 25mm δεν θα εχεις μεγαλες μεγενθυσεις.Αυτο ειναι και καλο και κακο ,και εξαρταται απο ποια σκοπια θα το δεις.Οταν παρατηρω πλανητες -σπανιως και οταν τους θυμηθω- θα ηθελα μεγαλυτερη μεγεθυνση απο αυτην που μου προσφερει ο παρων προσοφθαλμιος που εχω.Αλλα οταν ψαχνω dso με βολευει η μικροτερη "μεγεθυνση" καθως προσανατολιζεσαι ευκολοτερα (αμα χρησιμοποιεις χαρτες κτλπ και δεν κοιτας οπου ναναι,δηλαδη στα τυφλα) και εντοπιζεις και τα αντικειμενα ευκολοτερα.Φυσικα αφου τα εντοπισεις θα ηταν προτιμοτερο να εχεις μια διαφορετικη μεγεθυνση,αλλα και παλι,τιποτα δεν σε αποτρεπει απο το να απολαυσεις σμηνη και νεφελωματα ακομα και σε χαμηλη μεγεθυνση.

12923506513ffaeef0ecd23.gif
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για να αυξήσω μεγέθυνση βάζω προσοφθάλμιο με λιγότερες '';;;

\schadenfreude/

Αν είχα 1 ώρα για να κόψω ένα δέντρο θα μου έπαιρνε 45 να ακονίσω το τσεκούρι μου.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για να αυξήσω μεγέθυνση βάζω προσοφθάλμιο με λιγότερες '';;;

Η μεθοδος που ακολουθειται για να δεις τι μεγεθυνση θα παρεις απο τον προσοφθαλμιο ειναι η εξης

Εστιακη αποσταση τηλεσκοπιου/εστιακο μηκος φακου. (Εαν εχω κανει λαθος στο αποσταση-μηκος παρακαλω να με διορθωσει καποιος :mrgreen: )

Παραδειγμα.

Το Dob που εχω εχει εστιακη 1200mm.Οταν του βαζω φακο 25mm αυτο μου δινει (1200/25) =48 magnification(οπως λεγεται και στα αγγλικα) Αν του βαλω 12 mm θα μου δωσει 100.

Και ουτω καθ'εξης

12923506513ffaeef0ecd23.gif
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όσο περισσότερο magnification τόσο περισσότερο ζούμ;;;;

Με προ/μιούς ζούμ τι γίνεται

 

 

 

Δεν θα απαντήσω κατευθείαν γιατί φέυγω αλλά μόλις γυρίσω.........

\schadenfreude/

Αν είχα 1 ώρα για να κόψω ένα δέντρο θα μου έπαιρνε 45 να ακονίσω το τσεκούρι μου.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

http://astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=657

αυτό μάλλον θα πάρω.Από προσ/μια είμαι καλλειμένος (για λίγο τουλάχιστον)

\schadenfreude/

Αν είχα 1 ώρα για να κόψω ένα δέντρο θα μου έπαιρνε 45 να ακονίσω το τσεκούρι μου.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όσο περισσότερο magnification τόσο περισσότερο ζούμ;;;;

Με προ/μιούς ζούμ τι γίνεται

 

 

 

Δεν θα απαντήσω κατευθείαν γιατί φέυγω αλλά μόλις γυρίσω.........

Ναι.Οσο περισσοτερο magn εχεις τοσο μεγαλυτερη μεγεθυνση θα αποκτησεις σε ενα αντικειμενο.Ωστοσο επειδη προσωπικα δεν εχω δοκιμασει αλλους προσοφθαλμιους δεν ξερω αν ας πουμε εχω 48magn και αποκτησω 96,(δηλαδη 2 φορες μεγαλυτερη) θα εχω και στην πραγματικοτητα διπλασια απεικονιση του αντικειμενου.

 

 

Εχω κανει και εγω ενα παρομοιο θεμα οπου εμφανως εσπασα νευρα με τις τοσες ερωτησεις.Μια απο αυτη ηταν πως ακριβως λειτουργει ο zoom.Ο zoom στην ουσια σου προσφερει ενα σκελος,μια κλιμακα διαφορετικων εστιακων.Πχ ενας zoom 24mm-8mm καλυπτει τα παντα απο 24 μεχρι 8.Δηλαδη ειναι σαν να εχεις ποσους διαφορετικους φακους απλα σε 1.Η επομενη μου αγορα θα ειναι ενα τετοιου ειδους φακου,καθως δεν εχω δει απο διαφορετικο περαν του 25αρι που εχω,με συνεπεια να μην γνωριζω τι εστιακη "θα κατσει καλα " στο ματι μου.

Οποτε θα παρω τον zoom θα δω ποια εστιακη μου αρεσε,πχ η 12mm ,και η επομενη,μετα του zoom,αγορα θα ειναι ενας φακος ιδιας εστιακης.

Επισης ο zoom σου δινει και ενα πλεονεκτημα.Τον βαζεις,εχεις ρυθμισει ωστε να εισαι στην πιο χαμηλη μεγεθυνση , και ψαχνεις ενα dso.Το βρισκεις και αρχιζεις και ζοομαρεις.Οσο θες. :mrgreen: :mrgreen:

 

Δυστυχως σε λιγο αρχιζουν και τα σχολεια,3η λυκειου ,οποτε θα πεσει αρκετο διαβασμα για να τα παμε καλα στο τελος,οποτε δεν ξερω αν και ποσο θα κανω παρατηρησεις.Ελπιζω να μην βγει εκτος προγραμματος :( :( [/u][/b]

12923506513ffaeef0ecd23.gif
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

http://astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=657

αυτό μάλλον θα πάρω.Από προσ/μια είμαι καλλειμένος (για λίγο τουλάχιστον)

Και πολυ καλα θα κανεις.Και μην βιαστεις για φακους.ο 28 που σου δινει ειναι ενα πολυ καλο ξεκινημα για να μαθεις να εντοπιζεις τα αντικειμενα.Αργοτερα αφου εξικοιωθεις προχωρας και σε παραπανω μεγεθυνσεις.Το βασικο τωρα ειναι να μαθεις να εντοπιζεις αντικειμενα,και σε γενικες γραμμες να μαθεις να χειριζεσαι το τηλεσκοπιο σου.

12923506513ffaeef0ecd23.gif
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

να συμπληρωσω με τις μεγεθυνσεις οτι οσο πιο μεγαλη μεγεθυνση εχεις χανεις και λεπτομεριες στον στοχο σου και το τηλεσκοπιο εχει ενα οριο μεγεθυνσεων που μπορει να φτασει, νομιζω ειναι περιπου το μισο της διαμετρου (100χ για το dob 8) και αναλογα με το τι σου επιτρεπει το seeing (δηλαδη ποσο λιγο φαινονται να βραζουν οι εικονες μεσα απο το τηλεσκοπιο, κακο seeing=κακες εικονες σε μεγαλη μεγεθυνση). θα συμφωνησω με τον γρηγορη οτι οταν θα εχεις στα χερια σου το σκοπιο θα δεις εσυ πια μεγεθυνση σε βολευει

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

να συμπληρωσω με τις μεγεθυνσεις οτι οσο πιο μεγαλη μεγεθυνση εχεις χανεις και λεπτομεριες στον στοχο σου και το τηλεσκοπιο εχει ενα οριο μεγεθυνσεων που μπορει να φτασει, νομιζω ειναι περιπου το μισο της διαμετρου (100χ για το dob 8) και αναλογα με το τι σου επιτρεπει το seeing

 

Δεν είναι ακριβώς έτσι, απλώς στο 8ρι 200/1200 f/6 στα 100x λαμβάνεις κόρη εξόδου 2mm που θεωρείται καλή για αντικείμενα βαθέως ουρανού (νεφελώματα και γαλαξίες). Ωστόσο και σε κόρη εξόδου 1mm (200x, 1x/1mm) φαίνονται καλά (αναλόγως του seeing όπως λέει ο Κώστας) και σε άψογες συνθήκες ακόμη και 1.5 ή 2 φορές μικρότερη (0.75-0.5mm) ειδικά τα φωτεινότερα σώματα. Η κόρη εξόδου 0.5mm ξεπερνά τα 300x στο 8ρι οπότε η 0.75mm προτείνεται.

Εγώ έχω πάψει να υπολογίζω τους φακούς μου με βάση την μεγέθυνση, χρησιμοποιώ την κόρη εξόδου και αυτό μου δίνει μια καλύτερη ιδέα για την ποιότητα της εικόνας που θα δω.

Το 8ρι μπορεί να καλυφθεί πολύ καλά με έναν φακό 12mm (κε=2mm, 100x) και έναν 6mm (κε=1mm, 200x) περίπου και έναν ερευνητικό φακό 42- 30mm (κε 7-5mm, 29-40x) για να βρίσκεις αντικείμενα. Δεν χρειάζεται όμως να είναι ακριβείς οι μετρήσεις, ένας φακός οπουδήποτε μεταξύ 18 και 9mm μπορεί να υποκαταστήσει τον 12ρη άνετα. Γνώμη μου πάντοτε.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης