Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

kookoo_gr με το 8''dob εισαι-ησουν ευχαριστημενος

\schadenfreude/

Αν είχα 1 ώρα για να κόψω ένα δέντρο θα μου έπαιρνε 45 να ακονίσω το τσεκούρι μου.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 207
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

\schadenfreude/

Αν είχα 1 ώρα για να κόψω ένα δέντρο θα μου έπαιρνε 45 να ακονίσω το τσεκούρι μου.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

 

καλησπέρα και καλως ήρθες :D

 

το πολυπόθητο dob 8 το αγόρασες τελικά?

η σκέπτεσαι να το αγοράσεις μαζί με το κιτ αναβάθμισης?

 

θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις με ουρανογραφία και ένα απλο-κλασικο ντομπ αφου προς αυτο προσανατολίζεσαι και έπειτα ανάλογα με τις ανάγκες σου βλέπεις αν θα αναβαθμίσεις με got-to η θα αλλάξεις τηλε

 

θεωρώ πως είναι περιττό απ τη στιγμή που τώρα ξεκινάς τα αστροταξίδια :) και δεν νομίζω πως είναι μια άμεση αγορα

 

καλη αρχή και πάλι! :D

scooby doobi dooo!!!!!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ευχαριστο πολυ jupiter

οχι δεν το αγορασα ακομα κατα τα χρειστουγενα ευελπιστο

\schadenfreude/

Αν είχα 1 ώρα για να κόψω ένα δέντρο θα μου έπαιρνε 45 να ακονίσω το τσεκούρι μου.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο Κώστας στα είπε πολύ ωραία. Κόψε λίγο ταχύτητα να επεξεργαστείς τις πληροφορίες.

Το 8'' Dob το έχω και εγώ και είναι εξαιρετική αγορά. 200mm με 350 ευρώ είναι μοναδική περίπτωση. Μπορείς να το πάρεις και μεταχειρισμένο, 200-250 ευρώ.

Το βιβλίο ''Αστρονομία'' είναι φοβερό. Έχει κάκιστη μετάφραση αλλά κατά τ' άλλα χαρακτηρίζεται από πλήθος πληροφοριών. Μου αρέσει η παρουσίαση των αστερισμών στο τέλος. Πάρε και το Backyard Astronomer's Guide, δίνει έμφαση σε άλλα θέματα: τηλεσκόπια, αξεσουάρ, τεχνικές παρατήρησης κλπ.

Όταν θα δεις τον Κρόνο ή το Μ13 ή το Μ42 το τελευταίο που θα σε απασχολεί είναι το χρώμα. Αν θες χρώμα δες αστροφωτογραφίες, υπάρχουν εκατομμύρια στο διαδίκτυο εντελώς δωρεάν.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

να με παλι...........................

λοιπον εχω πια αποφασηση να παω για 8'' dob

ειμαι αναμεσα σε 2

http://www.telescopeshop.gr/show.asp?productId=13

http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=657

\schadenfreude/

Αν είχα 1 ώρα για να κόψω ένα δέντρο θα μου έπαιρνε 45 να ακονίσω το τσεκούρι μου.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

πιο προτηνετε

 

 

 

 

 

 

ευχαριστω

\schadenfreude/

Αν είχα 1 ώρα για να κόψω ένα δέντρο θα μου έπαιρνε 45 να ακονίσω το τσεκούρι μου.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεδομένου πως πρόκειται για ισότιμα τηλεσκόπια με το ίδιο κάτοπτρο και το Orion είναι 2.4 φορές ακριβότερο, η επιλογή είναι εύκολη.

Με τα χρήματα του Orion αγοράζεις SW 8'' Goto!

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

οκ

 

 

 

η ηλεκτικη βαση πιστεβεται πως θα μ νε παραπολυ χρησιμη η για τωρα ειναι τσαμπα λεφτα

με ενα τετοιο τηλε to pyrex εννοω απο μια ταρατσα απο τα προαστια της αθηνας θα βλεπω τπτ

δλδ για εκει που μενω καματερο αξηζει η αγορα τηλεσκοπιου

 

 

 

 

 

 

αλλα το καλοκαιρι το παιρνω σε νησι για αθτο και το θεμα μεταφορας ειναι και ολες οι αλλες αποσκεβες

και μονο τ δεν θελω να το στηλω γτ φοβαμαι

 

 

 

 

 

ευχαριστω

\schadenfreude/

Αν είχα 1 ώρα για να κόψω ένα δέντρο θα μου έπαιρνε 45 να ακονίσω το τσεκούρι μου.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τσάμπα χρήματα δεν είναι. Φυσικά την βάση Goto την αγοράζεις σαν αναβάθμιση (δεν είμαι βέβαιος πως μπαίνει του σταθερού σωλήνα εκεί, ίσως είναι μόνο για το flextube). Αν το πάρεις εξ' αρχής Goto θα είναι αυτό:

http://www.astroshop.eu/skywatcher-dobson-telescope-n-203-1200-skyliner-flextube-bd-dob-goto/p,21050

Είσαι όμως νέος, ο εγκέφαλος σου επιτρέπει να μάθεις άνετα τον ουρανό και μπορείς να αποφύγεις το έξοδο αυτό.

Το Καματερό δεν το γνωρίζω, μάλλον είναι σε καλύτερη μοίρα από τον Πειραιά. Σελήνη, πλανήτες, διπλά αστέρια, ανοικτά σμήνη και τα φωτεινότερα νεφελώματα και σφαιρωτά θα τα δεις (τα τελευταία όταν δεν έχει φεγγάρι), αλλά ο σκοτεινός ουρανός θα σε εκπλήξει. Συνήθως χρειάζεται το πίσω κάθισμα ή ο χώρος αποσκευών για τον σωλήνα και ένα κάθισμα για την βάση. Μένει η θέση οδηγού και ενός επιβάτη σε ένα μικρό αυτοκίνητο.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

μαλλον θα παω για το μη-ηλεκτικο

οσο για το θεμα μεταφορα αμα πισω τον πατερα θα παω σε καμια παρνηθα πεντελη και πιο μακρια οσο για το καλοκαιρι σεν ξερο γτ ειναι και οι αλλες αποσκες

 

θα δω ευχαριστο πολλυ

\schadenfreude/

Αν είχα 1 ώρα για να κόψω ένα δέντρο θα μου έπαιρνε 45 να ακονίσω το τσεκούρι μου.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

κατι που δεν ρωτησα απο που θα παρω το τηλεσκοπιο

 

 

αν υπαρχει θεμα διαφημισεις-δυσφημισης να μ το πειται

ποτε δεν εχω δει μαγαζι με τηλεσκοπια

 

 

 

 

κατι αλλο εκτος σπιτιου που προτινεται να παω για παρατηρηση (αν υπαρχει προβλημα πτι αλλαζω θεμα να μ πειται ειται να δω ειται να αλλαξω θεμα)

ευχαριστω

 

 

 

 

 

 

 

 

κατι ακομα εγκυκλοπαιδικα αν καποιος εχει πρεσβιοπια η μιοπια τι γντ θπαρχουω ειδικοι φακοι η κατι τετοιο

επισης καποιος χωρις προβληματα στα ματια με γθμνο ματι ωλεπει παραπανω απαυτον που εχει προβλξμα και γυαλια

\schadenfreude/

Αν είχα 1 ώρα για να κόψω ένα δέντρο θα μου έπαιρνε 45 να ακονίσω το τσεκούρι μου.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να μην πάρεις κανένα τηλεσκόπιο! Αφού ακόμα έχεις πολλά να μάθεις! Δες από τηλεσκόπια άλλων πρώτα πηγαίνοντας σε μια ομαδική παρατήρηση από αυτές που ανακοινώνονται εδώ! Θα αποκτήσεις εμπειρία από πρώτο χέρι και θα σου λυθούν πολλές απορίες που δεν πρόκειται να σου λυθούν από εδώ και από βιβλία όσο και να ρωτάς και όσο και να διαβάσεις.

Επίσης πρόσεξε λίγο και την σύνταξη και ορθογραφία των κειμένων σου (εντελώς άσχετο με την αστρονομία αλλά ουσιαστικό!)

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

δεν τιθεται θεμα διαφημισης μιας και τα μαγαζια αγορας εξοπλισμου ειναι συγκεκριμενα και περιορισμενα στην ελλαδα. για το dob 8 αν θες να το δεις θα πας στο καταστημα αθηνων του πλανηταριου θεσσαλονικης http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=static&section=store3 για παρατηρηση εκτος αθηνων μαζευομαστε συνηθως στον κιθαιρωνα, καθε τοσο βγαινει και ανακοινωση εδω http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=9984&postdays=0&postorder=asc&start=795 τελος δεν χρειαζεται καποιος ειδικος φακος εαν εχεις μυωπια ή πρεσβυοπια καθως ρυθμιζεις την εστιαση στο δικο σου ματι και μπορεις να κανεις παρατηρηση μεσω τηλεσκοπιου και χωρις τα γυαλια σου

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε μου, το μόνο θέμα που υπάρχει είναι ότι δεν μπορείς να αρθρώσεις σωστά μια λέξη. Αφήνεις ένα σωρό κενό χώρο και γράφεις μισές λέξεις. Τι κακό είναι αυτό!!! ](*,) . Χειρότερα και από greeklish. Πραγματικά δυσκολεύομαι να διαβάσω. Έχεις θέμα με το πληκτρολόγιο;

 

Για πρεσβυωπία-μυωπία δεν έχεις πρόβλημα απλά εστιάζοντας σε διαφορετικό σημείο.

Όσο για καταστήματα στην Ελλάδα αυτά που γνωρίζω εγώ είναι:

 

http://www.aktistar.com/

http://www.telescopeshop.gr/

http://www.astronomy.gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ πολύ για όλες τις απαντήσεις σας.Θα σκεφτώ όλα όσα άκουσα και θα πάω για την αγορά το χειμώνα.Θα σκεφτώ και για αγγελίες.

 

Υ.Γ Κάποιοι από σας θα μπορούσατε να μήνεται μόνο στις παρατηρήσεις και όχι σε άλλου τύπου εκφράσεις.Αν καταλάβατε τώρα τι εννοώ.

Πίστευα πως το site είχε ως θέμα την αστρονομία.Αλλά επειδή οι περισσότεροι με βοήθησαν πολύ θα συνεχίσω να γράφω(οπωσ γραφω)και να ρωτάω.

Ευχαριστώ και συγνώμη.

\schadenfreude/

Αν είχα 1 ώρα για να κόψω ένα δέντρο θα μου έπαιρνε 45 να ακονίσω το τσεκούρι μου.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε μην το βλέπεις έτσι...

 

κανείς δεν θέλει να σε προσβάλει, λαθάκια κάνουμε όλοι, αλλά...να, είσαι και μικρούλης στην ηλικία οπότε αφού θα γράφεις στο φόρουμ και θα καταπιαστείς με το αντικείμενο είναι μια καλή ευκαιρία, εκτός του σχολίου σου, να βελτιώσεις και την γραπτή σου έκφραση.

Τα παιδιά να βοηθήσουν θέλουν και θα σε βοηθήσουν.

 

Μερικά πράγματα φαίνονται ασήμαντα, όπως η γραφή στο ιντερνετ, αλλά είναι σημαντικά! Μην ξεχνάς ότι μπαίνεις σε έναν κύκλο ανθρώπων διαφορετικών ηλικιών και μορφωτικών επιπέδων που όμως τους ενώνει η κοινή αγάπη για τον ουρανό. Οπότε, άμα κανένας μεγαλύτερος σου πει και κάτι...δεν έγινε και τίποτα. Εσύ προσπάθησε να μαθαίνεις!

 

Άντε καλή αρχή!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ξεκίνα πρώτα με ουρανογραφία (και ας είσαι αθήνα) να μάθεις να προσανατολίζεσαι, τους βασικους αστερισμους

εφόσον σε ενδιαφέρει να συνεχίσεις μπορεις να αγορασεις ενα ζευγάρι κυάλια η να πας σε καποιο αστροπάρτυ πρωτού αγοράσεις τηλεσκόπιο.

ρίξε μια ματια και στις ώρες κοινου στο αστεροσκοπείο 8)

 

πάντως είτε βιαστεις να αγοράσεις τηλεσκόπιο είτε όχι μην επενδύσεις πολλα χρήματα να δεις πρώτα αν σου πάει το χομπυ 8)

 

 

και κάτι ακόμη, είπατε ότι παρατηρείτε απο Αθήνα, το ντομπ 8" δεν θα αποδώσει ικανοποιητικά δεδομένης της φωτορρύπανσης. Άρα μπορείς να σκεφτείς την πιθανότητα να πάρεις λιγότερες ίντσες ακόμα και με ισημερινή στήριξη να δεις πως δουλεύει το όλο συστημα του τηλεσκοπίου (αλλο επίπεδο η ισημερινη στήριξη :cheesy: )

 

αυτά τα ολίγα, ξεκίνα απο σήμερα κιολας να ψάξεις το θερινό τρίγωνο, να κατεβάσεις χάρτες του ουρανού

και συζητάμε πάλι τι θα κάνεις με το τηλεσκόπιο

 

καλές παρατηρήσεις :D

scooby doobi dooo!!!!!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

O giorgosgr έχει απόλυτο δίκιο. Γράφεις σε ένα forum το οποίο ασχολείται με αστρονομία. Δεν ξέρεις απ οτι φαίνεται βασικά πράγματα. Μην προχωρήσεις ακόμα σε αγορά. Κάνε υπομονή, διάβασε και μάθε παραπάνω πράματα πριν προχωρήσεις.

 

Επίσης μην παρεξηγείσαι! Είναι πολύ σημαντικό όταν επικοινωνούμε να κάνουμε σωστή χρήση της ελληνικής γλώσσας. Πρόσεχε το συντακτικό σου και μη βιάζεις το γραπτό σου λόγο, αφενός μεν γιατί δε μπορούμε να σε καταλάβουμε και αφετέρου γιατί δεν είναι σωστό να μη ξέρεις να μιλάς τη μητρική σου γλώσσα. Χωρίς παρεξήγηση.

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ και πάλι για τις απαντήσεις σας.

jupiter Εννοείς πως αν πάρω το dob θα πάει χαμένη τόση μεγάλη διάμετρο;;Αν εννοείς αυτό θα ήθελα να πάρω ένα μεγάλης διαμέτρου έτσι ώστε αργότερα να μην ξαναπαίρνω άλλο,όχι νωρίς τουλάχιστον.

 

Επίσης ,αν και δεν θέλω να πολύ-ασχολούμαι με το θέμα,δεν αναφερόμουν στον Γιώργο αλλά σε κάποιον άλλον μετά από αυτόν.Κάποιον που φάνηκε να ενδιαφέρεται πιο πολύ για τον τρόπο που γράφω παρά για το τηλεσκόπιο(αφού είπε πρώτα για αυτό).Πάντως έχετε δίκιο εκτός από την αστρονομία το forum θα με βοηθήσει και στον γραπτό μου λόγο και στο πως να συναναστρέφομαι με άτομα άλλης ηλικίας.

Άντε και καλή μου αρχή.

:cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

\schadenfreude/

Αν είχα 1 ώρα για να κόψω ένα δέντρο θα μου έπαιρνε 45 να ακονίσω το τσεκούρι μου.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

με το 8αρι δεν θα εχεις προβλημα να δεις αντικειμενα βαθυ ουρανου αλλα και πλανητες και αν κολησεις στην παρατηρηση θα σου μεινει για πολλα χρονια καθως μπορει να σου δειξει πολλα πραγματα αναλογα και με τον ουρανο που θα εχεις καθε φορα, τουλαχιστον μεχρι να σε πιασει ο πυρετος της διαμετρου. το προβλημα που θα εχεις ειναι οτι λογω της φωτορυπανσης στην αθηνα δυσκολα θα μπορεις να δεις πολλα πραγματα, το προβλημα αυτο θα διογκωθει εαν παρεις τηλεσκοπιο μεγαλυτερης διαμετρου το οποιο θα ενισχυει το προβλημα της φωτορυπανσης. το 8αρι για αρχη ειναι ενας καλος συμβιβασμος και αν δεις οτι δεν σε τραβαει μπορεις να το πουλησεις σχετικα ευκολα.

 

και παλι θα μεινω στο να παρεις το βιβλιο που σου προτεινα για να σου λυθουν αρκετες αποριες που εχεις πρωτου κανεις οποιαδηποτε αγορα, προς το τελος του μηνα (τα τελευταια δυο σ/κ) φροντισε να πας στον κιθαιρωνα οπου θα υπαρξει μια μαζωξη μιας και μετα θα αρχισει και ο καιρος τα τερτιπια του και δυσκολα θα μπορεσεις να δεις τηλεσκοπιο σε δραση. επισης κατεβασε το stellarium ειναι ενα προγραμμα πλανηταριου (δωρεαν ειναι) http://www.stellarium.org/ εγκατεστησε το στον η/υ σου, ρυθμισε το σωστα (εχει και pdf manual, διαβασε το) και με τα ματια σου ή και με κυαλια και μια πυξιδα απο την ταρατσα του σπιτιου σου προσπαθησε να βρεις τους αστερισμους. οπως θα διαπιστωσεις το χομπι εχει αρκετο διαβασμα.

 

καλη συνεχεια

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Κώστα κατ'αρχήν ευχαριστώ.Σχετικά με το πρόγραμμα που λες είδη εδώ και ένα μήνα ξενυχτάω σχεδόν κάθε βράδυ(δεν ξέρω αν αυτό είναι καλό)χρησιμοποιώ κάτι παλιά αλλά καλά κιάλια 12x50 ρώσικα σε συνδιασμό με το WWT το οποίο είναι πάρα πολύ βοηθητικό.Για μένα η παρατήρηση είναι κάτι εντελώς καινούργιο.Ασχολούμαι κυρίως με την αστροφυσική και αυτό θα ήθελα να ακολουθήσω όταν μεγαλώσω.Ξέρω πως είναι πολύ δύσκολος αλλά όχι ακατόρθωτος στόχος.

Και πάλι ευχαριστώ.

\schadenfreude/

Αν είχα 1 ώρα για να κόψω ένα δέντρο θα μου έπαιρνε 45 να ακονίσω το τσεκούρι μου.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κάτι ακόμα όλες αυτές οι συναντήσεις είναι δωρεάν:Αν έρθω χωρίς τηλεσκόπιο υπάρχει πρόβλημα ή δεν επιτρέπεται;

\schadenfreude/

Αν είχα 1 ώρα για να κόψω ένα δέντρο θα μου έπαιρνε 45 να ακονίσω το τσεκούρι μου.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και να διαβάσεις και να πας σε αστροπαρατήρηση και να ρωτάς. Ρωτώντας πας στην πόλη λένε. Και τηλεσκόπιο να πάρεις, σκαλίζοντάς το θα μάθεις στην πράξη όσα δεν είναι δυνατόν να σου μεταδώσει η θεωρία. Φθάνει να πάρεις κάτι συμβατό με τα οικονομικά της οικογενείας σου, που να είναι παράλληλα και αποτελεσματικό.

Σχετικά με το εκφραστικό ζήτημα μην στεναχωριέσαι. Έτσι είναι τα φόρουμ, ευνοείται η ομογενοποίηση. Και εμένα που προσπαθούσα να γράφω σωστά και όμορφα (υποκειμενικό αυτό) και πότε- πότε εξεζητημένα με είπαν βερμπαλιστή. Κάθε κοινότητα προσπαθεί να κλαδέψει τις συμπεριφορές που αφίστανται προς κάθε κατεύθυνση ώστε να κερδίσει σε συνοχή, χάνοντας παράλληλα σε πρωτοβουλία και εξέλικτικότητα. Η αρχέγονη πάλη ανάμεσα στο παλαιό και το νέο, την παράδοση και την αλλαγή. Μπορείς να το δεις σαν πόλεμο, αλλά προτιμότερο να το δεις σαν παιχνίδι.

Δεν αισθάνθηκα δυσκολία στο να σε καταλάβω έχοντας 2 παιδιά της γενιάς των SMS και μου αρέσουν οι ιδιόλεκτοι, ωστόσο καλό είναι να έχουμε ευελιξία, να μπορούμε να εκφραστούμε και έτσι και αλλιώς. Και απ' ότι βλέπω εσύ μπορείς, οπότε θα επικοινωνείς καλύτερα με όλους.

Πίσω πάλι στην αγαπημένη μας κουβέντα, τον ουρανό και τα τηλεσκόπια. :)

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης