Jump to content

Ανήλικοι Αστρονόμοι


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πείτε μας πως είναι το πρόγραμμα σας όταν έχετε σχολείο.Πότε παρατηρείτε και πόσο.

Για να πάρω και εγώ ιδέες που είμαι καινούργιος.

 

Ευχαριστώ

\schadenfreude/

Αν είχα 1 ώρα για να κόψω ένα δέντρο θα μου έπαιρνε 45 να ακονίσω το τσεκούρι μου.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Kοιτα δεν θεωρουμαι πλεον ανηλικος,καθως εκλεισα τα 18 το περασμενο Σαββατο.Ωστοσο σε λιγο ξεκιναμε την 3η Λυκειου.Το τηλεσκοπιο μου το πηρα οταν τελειωνα τις εξετασεις του Μαιου.Οποτε μπορεις να πεις οτι οσο το ειχα δεν ειχα "κανονικα" σχολειο.Ευελπιστω να μην βγει εντελως απο το προγραμμα η παρατηρηση,καπως θα τα βολεψω...Επισης δεν νομιζω να βρεις πολλους ανηλικους εδω μεσα που να παρατηρουν χρονια, ωστε να εχουν κατι στανταρ...
12923506513ffaeef0ecd23.gif
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και όμως, υπάρχουν πάνω από 10 ενεργοί.

10' κύρηγμα παιδιά ως πατέρας συνομιλήκων σας και σύζυγος Λυκειάρχη: αντικαταστείστε με το τηλεσκόπιο την τηλεόραση, τα ηλεκτρονικά παιχνίδια και το facebook, όχι τα μαθήματα. Αμήν.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε μου,είμαι μόλις 15 και μπορώ να σου πω ότι το καλοκαίρι είναι η τέλεια εποχή για να αφοσιωθείς στην αστρονομία.Την περίοδο του σχολείου εγώ προσωπικά προλαβαίνω μόνο τα σαββατοκύριακα.Γενικά μόνο την περίοδο των διακοπών μπορείς να κάνεις ανενόχλητος τις παρατηρήσεις σου. :mrgreen:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημερα,

Το τηλεσκοπιο το πηρα περσι το φθινοπωρο. "Ευτυχως" ασχολουμε περισσοτερο με την αστροφωτογραφια και στο σπιτι μου εχω σχετικα καλο ουρανο οποτε δεν ειναι αναγκη να ειμαι συνεχως πανω απο το τηλε. Αυτο που κανω ειναι το εξης, οταν εχει καλη βραδια χωρις σεληνη βγαζω το τηλεσκοπιο εξω και το βαζω να φωτογραφιζει ακομη και εαν την αλλη μερα εχω σχολειο :cheesy: την αλλη μερα το πρωι ξυπναω λιγο πιο νωρις και το ξεστηνω

Καθρεφτες ρεεεεε!! :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημερα,

Το τηλεσκοπιο το πηρα περσι το φθινοπωρο. "Ευτυχως" ασχολουμε περισσοτερο με την αστροφωτογραφια και στο σπιτι μου εχω σχετικα καλο ουρανο οποτε δεν ειναι αναγκη να ειμαι συνεχως πανω απο το τηλε. Αυτο που κανω ειναι το εξης, οταν εχει καλη βραδια χωρις σεληνη βγαζω το τηλεσκοπιο εξω και το βαζω να φωτογραφιζει ακομη και εαν την αλλη μερα εχω σχολειο :cheesy: την αλλη μερα το πρωι ξυπναω λιγο πιο νωρις και το ξεστηνω

Kαλη φαση.Αλλα τι γινεται με αυτους που δεν ασχολουνται με την αστροφωτογραφιση :mrgreen:

Προσωπικα δεν εχω προβλημα να "μεινω" και λιγο παραπανω ξυπνιος.Δεν με ενοχλει,εχω συνηθισει και μπορω να ξυπναω και νωρις. :-({|=

12923506513ffaeef0ecd23.gif
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και εγω δεν εχω προβλημα απλα το κανω αυτο για να ειμαι πιο ξεκουραστος...

Φυσικα και ειναι πιο ξεκουραστο,εσυ να "κοιμασαι και η τυχη σου να δουλευει" :lol:

12923506513ffaeef0ecd23.gif
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Μάλλον Παρασκευή βράδυ και Σάββατο βλέπω να κάνω δουλειά αλλά ας περιμένω να ακούσω ιδέες .

Όσο για το να κοιμάμε λίγες ώρες δεν ξέρω συνήθως δεν έχω πρόβλημα αλλά το κάνω μια φορά και όχι σερί.Θα κάνω τώρα εξάσκηση. \:D/ \:D/ :cheesy: :cheesy:

Ύπνος μέχρι να αρχίσουν τα σχολεία;;; [-( [-( [-( [-( [-X [-X [-X [-X [-X [-X [-X

ΌΧΙ ΓΙΑ ΜΕΝΑ

\schadenfreude/

Αν είχα 1 ώρα για να κόψω ένα δέντρο θα μου έπαιρνε 45 να ακονίσω το τσεκούρι μου.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

καλο ειναι τα ξενυχτια να μην γινονται συνεχιεα γιατι ταλιαπωρειται ο οργανισμος. συνηθως τα ξενυχτια που κανουμε ειναι μια με δυο βραδυες τον μηνα κοντα στην νεα σεληνη (αναλογα και με τον χρονο του καθενος). εαν τωρα εχει και μετακινηση με αυτοκινητο τοτε αρκετοι απο εμας δεν το παμε σερι μεχρι τα χαραματα, αλλα παντα εχει να κανει και με την διαθεση και τον χρονο του καθενος. παντως τα ξενυχτια που κανουμε στην στρονομια εγω τα θεωρω απο τα καλα ξενυχτια γιατι δεν ειμαι σε καποιο κλαμπ να αναπνεω ολο τον κανπο απο τα τσιγαρα και να ματωνουν τα αυτια μου απο την ηχορυπανση της μουσικης στην διαπασων.

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπορεί να είμαι ανήλικη αστρονόμος αλλά όχι μαθήτρια πλεον.:mrgreen:

Το τηλεσκόπιο το έχω εδώ και 4 χρόνια, η αλήθεια είναι ότι ασχολιόμουν μόνο τα καλοκαίρια. Το χειμώνα σπάνια εώς καθόλου.Είχα αρκεστεί να διαβάζω κανένα αστρονομικό βιβλίο.Δεν ήταν εύκολο τόσο από άποψη διαβάσματος όσο και από άποψη μετακίνησης, καιρού κτλ. Εντός Αθηνών όπως οι περισσότεροι γνωρίζουμε οι παρατηρήσεις είναι δύσκολες.

Οπότε ανήλικοι αστρονόμοι οι δυνατότητες μας είναι περιορισμένες. Δεν πειράζει όμως γιατί έχουμε όλη τη ζωή μπροστά μας. (διακοπές, καλοκαίρια, αργίες κτλ κτλ:P )

Θα συμφωνίσω με τον κ.Κοκκώλη ότι η ένασχόληση με την αστρονομία δεν πρέπει να γίνεται εις βάρος των σχολικών μαθημάτων, ειδικά σε μαθητές λυκείου που τα πράγματα ζορίζουν.

 

 

:)

Το πιο παλιο εικονογραφημενο βιβλιο που εχουμε στην κατοχη μας ειναι ο νυχτερινος ουρανος...

E.W.Maunder

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όταν ήμουν μαθητής, συνήθιζα να παρατηρώ από την ταράτσα του σπιτιού μου, κάποια σαββατοκύριακα. Στις γιορτές εννοείται, πολύ περισσότερο. Στην τρίτη λυκείου βέβαια, μόνο Χριστούγεννα και Πάσχα.

 

υ.γ.

Αν έχετε τη δυνατότητα να παρατηρήσετε έστω και λίγες φορές χειμερινό ουρανό, ΚΑΝΤΕ ΤΟ!! Μην σας πτοεί το κρύο. Αξίζει να κρυώσεις για τέτοιους κρυστάλλινους ουρανούς!! Το καλοκαίρι, κάνει ζέστη, έχει πιο πολλά αστέρια αλλά τα είδωλα τις περισσότερες φορές χορεύουν. Δοκιμάστε το, αλλά όχι καθημερινές!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Εγώ δεν έχω τηλεσκόπιο, έχω όμως κιάλια.

Τα έχω κοντά ένα χρόνο..

Τους πρώτους 3 μήνες πήγαινα σχολείο με 2 το πολύ 3 ώρες ύπνο..

Κάποια στιγμή όπως ήταν αναμενόμενο τα έφτυσα...

Αλλά στη φάση που είμαι τώρα έχω να τα βγάλω από τη θήκη τους 1 μήνα.

Λόγο προετοιμασίας πανελληνίων, δεν υπάρχει χρόνος..

Για αυτό, τα είχα πάρει μαζί μου στις διακοπές... Και ήταν πολύ ωραία κατάσταση.

Στην ηλικία που είσαι τώρα σίγουρα θα έχεις χρόνο για σαββατοκύριακα, αλλά και όχι μόνο...

 

ΚΑΤΙ ΣΑ ‘‘ΣΥΜΒΟΥΛΗ’’:

Δώσε βάση τώρα μη χάσεις τη μπάλα μετά και ψάχνεσαι..!

Τώρα που μπορείς..!

Τότε δεν υπήρχε ούτε ύπαρξη ούτε ανυπαρξία΄ δεν υπήρχε ούτε η κυριαρχία του χώρου ούτε ο ουρανός που είναι πιο πέρα. Τι ανασάλευε; Πού;
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ευχαριστω για τις απαντησεις σας

\schadenfreude/

Αν είχα 1 ώρα για να κόψω ένα δέντρο θα μου έπαιρνε 45 να ακονίσω το τσεκούρι μου.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ έχω 3 τηλεσκόπια και 2 ζευγάρια κυάλια.Εγώ ξεκίνησα με 1 ζευγάρι κυάλια και το πρώτο

τηλεσκόπιο το αγόρασα πριν 7 χρόνια.Πριν 3 χρόνια αγόρασα το δεύτερο τηλεσκόπιο και πρόπερσι

αγόρασα το τρίτο μου τηλεσκόπιο.

Καλές Παρατηρήσεις & Καθαρούς Ουρανούς!

 

Μάκης Λυκόπουλος

Μέλος Ελληνικής Αστρονομικής Ένωσης (ΕΑΕ)

Μέλος Συλλόγου Ερασιτεχνικής Αστρονομίας Βοιωτίας (ΣΕΑΒ)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

το καλο με το χειμωνα ειναι οτι νυχτωνει νωρις.. Αρα 8 με 9 η ωρα θα εχω σκοτινιασει! Απο τις 9 μεχρι τις 11 θα μπορουσες να κανεις αστροπαρατηρηση!!! και προλαβαινεις κι ολας να κοιμηθεις και 8 ωρες! (οσες πρεπει!) :D

 

Και κατι ακομα... θα μορουσες να κοιμηθεις το μεσιμερι 2-3 ωρες και να εισαι ξεκουραστος το βραδυ και ετσι να κατσεις περισσοτερο!!! Το μονο θεμα ειναι ποτε θα κανεις τα μαθηματα σου...!! :lol:

Οτι σκεφτεστε και αισθανεστε σημερα διμιουργει το μελλον... :D :mrgreen: :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης