Jump to content

12 Δύσκολες Ίντσες καινά δαιμόνια...


mathmike

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αλλάζεις "αυτί" στο σωλήνα - απλά κάνεις και 2 έξτρα τρύπες (το νέο "αυτί" έχει 4 βίδες και όχι 2) για να είναι πιο σταθερό στη κίνηση και επίσης στο νέο "αυτί" βιδώνεις και αυτή την βίδα που αναφέρεις, που πιάνει πάνω στο ρότορα. Το άλλο "αυτί" παραμένει ως έχει.

astronomer.gif

Skywatcher 250PX 10inch Dobsonian AZ GoTo

Baader Hyperion 8-24mm Zoom, GSO 2x Barlow Lens

Telrad Finder

Pentax K-x DSLR

flickr-icon.png/lovemydob

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι, όλα όσα προανέφερα είναι στη συσκευασία του GoTo Kit.

astronomer.gif

Skywatcher 250PX 10inch Dobsonian AZ GoTo

Baader Hyperion 8-24mm Zoom, GSO 2x Barlow Lens

Telrad Finder

Pentax K-x DSLR

flickr-icon.png/lovemydob

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Θοδωρή γεια χαρά,

Δεν σε γνωρίζω, αλλά όπως προανέφερα θέλω να είμαι δίκαιος με την όλη κατάσταση. Μιας κι έχω γνωρίσει τον Παναγιώτη , ο οποίος μου μίλησε για σένα , δεν έχω λόγο να μην πιστέψω τα λεγόμενα σου.

Θεωρώντας επίσης ότι έχουμε εξαντλήσει το θέμα κι ενδεχομένως να κουράζουμε τον κόσμο με τις περαιτέρω λεπτομέρειες, θέλω να ξεκαθαρίσω μια και καλή κάποια πράγματα που εκφράζουν μόνο δικές μου σκέψεις και απόψεις αποκλειστικά .

Το 12αρι σε σχέση με το 10αρι έχουν μια αρκετή διαφορά τόσο στο μήκος του σωλήνα όσο και στην διάμετρο. Συνεπώς εξετάζουμε δυο ανόμοια πράγματα.

1. Το δικό μου το χέρι παρότι έχω ύψος 1,92 m δεν έφτανε να κρατήσει κόντρα στα παξιμάδια για να βιδώσω το αυτάκι. Γι’ αυτό όπως προανέφερα έπρεπε να αφαιρέσω το πρωτεύον κάτοπτρο.

2. Το νέο αυτάκι σε σχέση με το παλιό ,είχε 4 τρύπες , όπου οι 2 οριζόντιες αν τα έβαζες το ένα πάνω στο άλλο δεν έβλεπες από μέσα.. δηλαδή δεν ταυτίζονταν. Κι επειδή δεν θέλω να λέω πράγματα στον αέρα μόλις κατεβάσω το τηλεσκόπιο από την βάση θα τραβήξω μια νέα φωτό και θα την ανεβάσω στο forum ώστε να δείτε όλοι πιο ακριβώς είναι το πρόβλημα

3. αντιλαμβάνεσαι βέβαια πως αν οι τρύπες δεν ταυτίζονταν αυτό από μόνο του είναι όλο το πρόβλημα του στησίματος.

4. Είπα εξαρχής ότι επειδή εγώ με δική μου επιλογή είχα φορτώσει το πρόσθιο μέρος του τηλεσκοπίου με βαρύ εξοπλισμό, ήταν λογικό να έχω άλλα προβλήματα.

5. από όλα τα παραπάνω νομίζω ο καθένας μπορεί να βγάλει τα συμπεράσματα του .

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

2. Το νέο αυτάκι σε σχέση με το παλιό ,είχε 4 τρύπες , όπου οι 2 οριζόντιες αν τα έβαζες το ένα πάνω στο άλλο δεν έβλεπες από μέσα.. δηλαδή δεν ταυτίζονταν. Κι επειδή δεν θέλω να λέω πράγματα στον αέρα μόλις κατεβάσω το τηλεσκόπιο από την βάση θα τραβήξω μια νέα φωτό και θα την ανεβάσω στο forum ώστε να δείτε όλοι πιο ακριβώς είναι το πρόβλημα.

 

Διάβασα αρκετά review σε ξένα site και δε συνάντησα τέτοιο πρόβλημα, προς Θεού δε λέω ότι το έβγαλες από το κεφάλι σου, μήπως όμως ήσουν άτυχος και έχεις ελλατωματικό "αυτάκι"!?

astronomer.gif

Skywatcher 250PX 10inch Dobsonian AZ GoTo

Baader Hyperion 8-24mm Zoom, GSO 2x Barlow Lens

Telrad Finder

Pentax K-x DSLR

flickr-icon.png/lovemydob

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

δεν ξερω τι να πω...θα μιλησουν οι φωτογραφιες... λες να κανω μηνυση στην skywatcher για το λαθος αυτακι Θοδωρη..

 

σίγουρα μπορείς να επικοινωνήσεις μαζί τους και να βγάλεις κάποια άκρη...

astronomer.gif

Skywatcher 250PX 10inch Dobsonian AZ GoTo

Baader Hyperion 8-24mm Zoom, GSO 2x Barlow Lens

Telrad Finder

Pentax K-x DSLR

flickr-icon.png/lovemydob

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μιχάλη τελικά τα κατάφερες!!!Συγχαρητήρια για την επιμονή σου. Ανυπομονώ να το δω από κοντά να πάρω ιδέες και για την δική μου κατασκευή. Τα λέμε στο συνέδριο.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης