Jump to content

Έχετε βαπτίσει το τηλεσκόπιό σας;


kkokkolis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλε Δημήτρη,

εχεις δίκιο αν και δεν γνωριζόμαστε.. πρεπει ολοι να χαλαρώσουμε λιγάκι.. γι`αυτό προτεινω να μην στέλνουν κάποιοι πμ στην καημένη την wereniki να σταματησει να ανεβάζει υλικό στην ενότητα της τέχνης, και να της ζητάνε να κάνει αυτοκριτική για τον ρόλο της στο φόρουμ..

..και μιας και η κρίση εχει επέλθει σε αυτή την χώρα προ καιρού, ας αναλογιστούμε ολοι καλύτερα ποιός ειναι ο ρόλος μας και ο σκοπός της γραφής μας σε αυτό τον χώρο που μας φιλοξενεί ολους.. μα όλους..

όσον αφορά τους διαχειρηστές θα έπρεπε να μπορούν να κρίνουν καλύτερα τις προθέσεις κάποιων εξ ημών-υμών..βέβαια δεν είμαι αξιος εγώ να τους κρίνω μιας και τα παιδιά μονο προσφορά ζωής καταθέτουν.. ( μπορούμε ίσως να αναλογιστούμε καλύτερα τι μας συμβαίνει ...???)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 51
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

..και μιας και η κρίση εχει επέλθει σε αυτή την χώρα προ καιρού, ας αναλογιστούμε ολοι καλύτερα ποιός ειναι ο ρόλος μας και ο σκοπός της γραφής μας σε αυτό τον χώρο που μας φιλοξενεί ολους.. μα όλους..

Αυτό ξαναπές το φίλε. Μπράβο σου!

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο Μπάμπης ο Σουγιάς ήτανε υπαρκτό πρόσωπο στην Θύρα 4 πάντως.

|=

XAXAX NTOY

And every night someone.Moves all the clocks forward.And the sun seems to.Set always at the sunrise...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έξυνη και ωραία η ερώτησή σου Κωνσταντίνε, όπως όλες! Μπράβο!

Αναρωτιέμαι, γιατί τόση εμπάθεια από κάποιους του forum;

Γιατί πρέπει να βγαίνουν διαρκώς αντιδράσεις είτε δημόσια είτε σε ΠΜ;

Γιατί κάποιους από τα μέλη, να μας έχουν κατατάξει σε μαύρη λίστα;

Ας πούμε, ότι κάποιοι βλέπουμε τον κόσμο λίγο διαφορετικά..

Μα το επίπεδο πολιτισμού μιας κοινωνίας μετριέται από τον τρόπο που δέχεσαι ΚΑΙ το διαφορετικό!

Μήπως κάποιοι πρέπει να θυμηθούν την ιστορία του Μικρού Πρίγκιπα; Προτείνω, να την ξαναδιαβάσουν..

Θα δουν με τα μάτια της Ψυχής τον κόσμο όλο!!!

Εξάλλου δεν χρειάζεται να δεις από τηλεσκόπιο, για να δεις μακριά...

 

Όσο για το τηλεσκόπιό μου,

δεν το βούτησα στο νερό ούτε το ράντισα, δεν του φόρεσα χιτώνα ούτε το κούρεψα, δεν το λάδωσα ούτε το άγιασα,

δεν του άναψα λαμπάδα ούτε κάλεσα κόσμο, αλλά μια σεμνή τελετή με τις απαραίτητες ρακές, την κάναμε...

Δώρο του συζύγου στη γιορτή μου πριν χρόνια, ήταν μεγάλη έκπληξη, όταν με «συνωμοσία» φίλων το είχαν στήσει και με περίμεναν κρυμμένοι στα σκοτεινά!!!

Η πρώτη ερώτηση της ΑΨ μετά την έκλπληξή μου ήταν: «πώς θα το ονομάσεις;»

Και το όνομα αυτού: «Μικρός Πρίγκιπας»!!!

Μπορεί να...μεγαλώσει κάποτε (όταν πάρω μεγαλύτερο), αλλά στα μάτια μου θα παραμείνει ο ΜΠ..

Να μου θυμίζει ότι υπάρχουν άνθρωποι ματαιόδοξοι,κακεντρεχείς, «μεγάλοι», αλλά και «ανθρώπινοι»,

ότι «δεν βλέπεις καθαρά παρά μόνον με την καρδιά», ότι το ουσιώδες είναι αόρατο για τα μάτια,

ότι είμαι υπεύθυνη για πάντα, γι' αυτά που έχω εξημερώσει,

ότι ο χρόνος που πέρασα με το «τριαντάφυλλό» μου(και το τηλεσκόπιό μου..) είναι αυτό που το κάνει ξεχωριστό για μένα,

ότι κατά βάθος όλοι είμαστε παιδιά κρυμμένοι σαν λαθρεπιβάτες σε σώματα ενηλίκων,

ότι με την αγάπη μου «ζωντανεύω» ακόμα και τα άψυχα,

ότι είμαστε πολύ μικροί και μόνοι στο Σύμπαν, για να κατατάσσουμε τους ανθρώπους σε λίστες...

 

Αφιερωμένο σε όλους:

«Βλέπεις» είπε «είναι οι Άλλοι

και δε γίνεται Αυτοί χωρίς Εσένα

και δε γίνεται μ' Αυτούς χωρίς, Εσύ

Βλέπεις» είπε «είναι οι Άλλοι

και ανάγκη πάσα να τους αντικρίσεις

η μορφή σου αν θέλεις ανεξάλειπτη να 'ναι

και να μείνει αυτή.»

(Οδυσσέας Ελύτης, Άξιον Εστί, Η Γένεσις)

 

Και αυτό:

http://www.youtube.com/watch?v=2bfdY42VKAk

 

Και για του λόγου το αληθές, ιδού το 6άρι της Celestron, το επωνομαζόμενο «Μικρός Πρίγκιπας» :

P1010025.thumb.JPG.8855a885f247e12221736643c44dd5e1.JPG

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μα πριν ο φίλος μας ο Μάκης το είχε βαφτίσει (κατά τα λεγόμενά του) ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ γιατί λέει "είναι θρησκεία"..... :^o :-note

 

Υ.Γ.1 Είμαι ολυμπιακός... (άσχετο)

 

χαιρομαι για το ονομα, μπραβο Μακη, μαλλον πρεπει να σου γνωρισω το δικο μου τηλεσκοπιο με το ονομα "zio" (giovanni silva de oliveira) :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παρούσα Τάσο! :mrgreen:

Εγώ δεν τα βάπτισα, αλλά έχω προβεί σε ονοματοδοσία...

Να σας συστήσω τον μπαξέ μου... εεε τα τηλεσκόπια μου ήθελα να πω!

 

Η Ροζαλία, ο Βίνσεντ και η Καλλιστώ.

vincent.jpg.d5695650a7f5e3cffc427882a8653908.jpg

rozalia.jpg.5a48414f857e0d490bdffbb3d044edf8.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συμπαθέστατα! Γνήσια Girl's scopes :mrgreen: 8)

 

Η Καλλιστώ που είναι; :-k :P

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε mathmike...

 

αυτό που έγραψες εδώ

ίσως να μην είναι και άψυχο κάτι που έχεις δώσει την Ψυχή σου για να το αποκτήσεις και να το κουβαλάς μέσα σου στην δουλειά, στην ξεκούραση ..

 

είναι η ουσία του όλου πράγματος...αλλά μην νομίζεις ότι το καταλαβαίνουν ή το βλέπουν έτσι ή ακόμη περισσότερο...το εκτιμάνε κάποιοι όσο θα έπρεπε... :-# :-note

 

+1000!!!

 

η καλυτερη τοποθετηση που θα μπορουσε να γινει...

=D> =D> =D>

" αν θελεις να γινεις πραγματικος επιστημονας πρεπει να σκεφτεσαι τουλαχιστον μιση ωρα την ημερα με τροπο αντιθετο απο τους συναδελφους σου "

Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πραγματικα λυπαμε για μερικους.......

κ.kkokolis αξιζει ενα μεγαλο respect!!!

 

Οταν θα παρω τηλεσκοπειο γτ ακομα δεν εχω θα το ονομασω Magicpower με ή χωρις το 54

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ερωτήσεων συνέχεια...

...σκεπτόμενος πάνω στο πρόβλημα της ονοματοδοσίας ενός άψυχου σωλήνα.. τι μας ωθεί άραγε να βαπτίζουμε ανόφελα μέταλλα και βίδες;

.. σκέψεις σκέψεις σκέψεις..

..όμως για στάσου..

γιατί το hubble το ονομάτισε η nasa, το chandra γιατι;; ..

..ξέρουν κάτι ;;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τον Αρίσταρχο που τον "πετάξανε" σε μια πλαγιά στον Χέλμο?

ΑΛΗΘΙΝΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ!!!!!!!](*,)

«Δύο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία. Και για το σύμπαν δεν είμαι απόλυτα σίγουρος ...» Άλμπερτ Αϊνστάιν. :-$

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παρένθεση στην υπόσχεση…

 

… μόνος στο βουνό. Υψόμετρο 815 m .Κρύο βραδύ ( 9°C ) χειμώνας του 2005. ανάγκη για παρέα.

Με κάποιον πρέπει να μοιραστείς την αγάπη γι`αυτό που κάνεις.. δεν το καταλαβαίνεις ίσως, αλλά αρκετά συχνά παραμιλάς..

Σας προκαλώ να δοκιμάσετε εξόρμηση μονάχοι σας στην σιωπή! Αδύνατον! Επιστημονικά ερμηνεύσιμο και αποδεδειγμένο..

ο άνθρωπος δεν μπορεί να κρατήσει την σιωπή του για περισσότερη από μια ώρα.. μηχανική κίνηση το σφύριγμα το χασμουρητό κα...

..δεν πρέπει να υπάρχει όφελος πίσω από κάθε μας κίνηση.. κάποια πράγματα απλά συμβαίνουν.. ίσως να μην είναι και άψυχο κάτι που έχεις δώσει την Ψυχή σου για να το αποκτήσεις και να το κουβαλάς μέσα σου στην δουλειά , στην ξεκούραση ..

Πτολεμαίος το όνομα του πρώτου μου τηλεσκοπίου λοιπόν..

 

Chivas Regal

Chivas Regal is a blended Scotch whisky produced by Chivas Brothers, owned by Pernod Ricard. According to the brand packaging, Chivas Brothers was first established in 1801 in Aberdeen, Scotland. The Chivas brand's home is Strathisla Distillery at Keith, Moray in Speyside, Scotland.

It is the market-leading Scotch whisky aged 12 years and above in Europe and Asia Pacific.Chivas Regal sales have grown by 61% between 2002 and 2008.

From Wikipedia, the free encyclopedia

 

Chivas_range.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

 

χαιρομαι για το ονομα, μπραβο Μακη, μαλλον πρεπει να σου γνωρισω το δικο μου τηλεσκοπιο με το ονομα "zio" (giovanni silva de oliveira) :cheesy: :cheesy: :cheesy:

 

Σε ευχαριστώ πολύ , για την τιμή!! Δεν περίμενα κάποιος να ονομάσει το τηλεσκόπιο του σύμφωνα με το παρατσούκλι μου.. αστειάκι! Οσο για το όνομα δεν μπορώ να σας το πω, είναι ακατάλληλο!!

 

Vag μαζί με τον Αντώνη δεν έχω σταματήσει να γελάω! Νομίζω κάτι σε μπλούζα θα ήταν ότι πρέπει , αν με πιάνεις...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πιστεύω πως ο τίτλος του θέματος είναι τουλάχιστον ατυχής. Δεν πρέπει να συγχέουμε το μυστήριο της βάπτισης

με άψυχα αντικείμενα, όποια αξία κι αν έχουν αυτά για εμάς, ακόμη και κατά μεταφορική έννοια. Παρόλα αυτά,

είναι δικαίωμα και γούστο αν θέλετε του καθενός, το να δώσει στο τηλεσκόπιο του ένα όνομα. Επειδή όμως οι

απόψεις επί του θέματος διίστανται, θα ήταν πιο κομψό πιστεύω το να είμαστε πιο διακριτικοί και να μην φτάνουμε στα άκρα.

Τέλος, όπως καταλαβαίνετε δεν έχω δώσει κάποιο όνομα σε κανένα από τα 3 τηλεσκόπια που έχω,

γιατί για εμένα είναι απλά το μέσο με το οποίο "ταξιδεύω" στο Σύμπαν. Κι επειδή έγινε αναφορά στο Hubble πχ,

νομίζω πως είναι τουλάχιστον αστείο το να συγκρίνουμε ένα εξαιρετικά προηγμένο επιστημονικό όργανο, με ένα απλό

ερασιτεχνικό τηλεσκόπιο. Επίσης, το ότι το θέμα είναι ιδιαίτερα δημοφιλές σε κάποιο άλλο φόρουμ, με αφήνει

ασυγκίνητο προσωπικα.

“Learn from yesterday, live for today, hope for tomorrow. The important thing is to not stop questioning.”

― Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πιστεύω πως ο τίτλος του θέματος είναι τουλάχιστον ατυχής. Δεν πρέπει να συγχέουμε το μυστήριο της βάπτισης

με άψυχα αντικείμενα, όποια αξία κι αν έχουν αυτά για εμάς, ακόμη και κατά μεταφορική έννοια. Παρόλα αυτά,

είναι δικαίωμα και γούστο αν θέλετε του καθενός, το να δώσει στο τηλεσκόπιο του ένα όνομα. Επειδή όμως οι

απόψεις επί του θέματος διίστανται, θα ήταν πιο κομψό πιστεύω το να είμαστε πιο διακριτικοί και να μην φτάνουμε στα άκρα.

Τέλος, όπως καταλαβαίνετε δεν έχω δώσει κάποιο όνομα σε κανένα από τα 3 τηλεσκόπια που έχω,

γιατί για εμένα είναι απλά το μέσο με το οποίο "ταξιδεύω" στο Σύμπαν. Κι επειδή έγινε αναφορά στο Hubble πχ,

νομίζω πως είναι τουλάχιστον αστείο το να συγκρίνουμε ένα εξαιρετικά προηγμένο επιστημονικό όργανο, με ένα απλό

ερασιτεχνικό τηλεσκόπιο. Επίσης, το ότι το θέμα είναι ιδιαίτερα δημοφιλές σε κάποιο άλλο φόρουμ, με αφήνει

ασυγκίνητο προσωπικα.

 

Ποσο δύσκολο σας είναι να μην απαντήσετε σε ένα ποστ που δεν σας αρεσει……ΕΛΕΟΣ δηλαδή τόση μαμακια δηλαδή πρέπει να πείτε κάτι … δεν μπορείτε να το αγνοήσετε …. Σαν την κουτσομπόλα της γειτονιάς που όποιος περναει πρέπει να πει κατι.δεν παίζεστε ώρες ώρες

JUST FOR FUN...... :-note
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ποσο δύσκολο σας είναι να μην απαντήσετε σε ένα ποστ που δεν σας αρεσει……ΕΛΕΟΣ δηλαδή τόση μαμακια δηλαδή πρέπει να πείτε κάτι … δεν μπορείτε να το αγνοήσετε …. Σαν την κουτσομπόλα της γειτονιάς που όποιος περναει πρέπει να πει κατι.δεν παίζεστε ώρες ώρες

Χαλάρωσε φίλε... και πρόσεχε τις εκφράσεις σου.. δεν απευθύνθηκα σε κανέναν προσωπικά, ούτε κι επιτέθηκα

σε κάποιον και πολύ περισσότερο σε εσένα. Είπα απλά την άποψη μου όπως έχουν πράξει κι αρκετοί άλλοι πάνω στο θέμα.

Απλά ανήκω στην κατηγορία αυτών που όταν ανοίγουν την σελίδα του forum θέλουν να διαβάζουν σοβαρές

δημοσιεύσεις και θέματα κι όχι junk posts.. και θα σου πω για μια ακόμη φορά, ΧΑΛΑΡΩΣΕ!

“Learn from yesterday, live for today, hope for tomorrow. The important thing is to not stop questioning.”

― Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν και δεν ήταν αυτό το βάπτισμα του πυρός, αποκόμισα ορισμένα ωφέλιμα συμπεράσματα, όπως το ότι θα πρέπει να βαπτίζουμε την γλώσσα στο μυαλό πριν τα έπη φύγουν του έρκους των οδόντων, άπαντες.

Ασχέτως αν χάλασε το θέμα ή όχι, οφείλω να δώσω μια απάντηση σε όσους σεβάστηκαν το ερώτημα και μοιράστηκαν τα ονόματα των τηλεσκοπίων τους.

Δεδομένου πως οι επιστημονικές αποδείξεις για το αν τα αντικείμενα είναι άψυχα είναι τόσο ελλιπείς ή παντελώς ανύπαρκτες όσο και εκείνες για το αν τα υποκείμενα είναι έμψυχα –και μιλώ για στοιχεία από το γνωστικό απόθεμα του επιστημονικού μου πεδίου και όχι για θρησκευτικές πεποιθήσεις που είναι μεν σεβαστές (αν όχι ένθεν και ένθεν, τουλάχιστον ένθεν) αλλά εκτός πνεύματος του forum- συνηθίζω να ονοματίζω αρκετά αντικείμενα που αποκτούν με την αξία τους εξέχουσα θέση στην ζωή μου, αν και τελετή βάπτισης μία και μόνη φορά εκτέλεσα προ 35ετίας σε μία κούκλα της αδερφής μου, παίζοντας τον ρόλο του ιερωμένου και αν το διαδώσετε παραέξω θα σας σκοτώσω.

 

CCCP 7x30: Στάλιν

Celestron Skymaster 15x70: Ρόμμελ

Stellarvue F50: Κολλητήρι

Orion ST80: Χιονάτη

Celestron C4 MCT: Μανταρίνι (συνήθως ξεκούρδιστο)

Skywatcher 130 Heritage: Ενδοσκόπος

Celestron C6 SCT: Πορτοκάλι (συνήθως κουρδιστό)

Skywatcher 8΄΄ Dobsonian: Προλετάριος

Skywatcher 12΄΄ Flextube Dobsonian: Κατερίνα (η Μεγάλη)

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ποσο δύσκολο σας είναι να μην απαντήσετε σε ένα ποστ που δεν σας αρεσει……ΕΛΕΟΣ δηλαδή τόση μαμακια δηλαδή πρέπει να πείτε κάτι … δεν μπορείτε να το αγνοήσετε …. Σαν την κουτσομπόλα της γειτονιάς που όποιος περναει πρέπει να πει κατι.δεν παίζεστε ώρες ώρες

Χαλάρωσε φίλε... και πρόσεχε τις εκφράσεις σου.. δεν απευθύνθηκα σε κανέναν προσωπικά, ούτε κι επιτέθηκα

σε κάποιον και πολύ περισσότερο σε εσένα. Είπα απλά την άποψη μου όπως έχουν πράξει κι αρκετοί άλλοι πάνω στο θέμα.

Απλά ανήκω στην κατηγορία αυτών που όταν ανοίγουν την σελίδα του forum θέλουν να διαβάζουν σοβαρές

δημοσιεύσεις και θέματα κι όχι junk posts.. και θα σου πω για μια ακόμη φορά, ΧΑΛΑΡΩΣΕ!

 

Και πιος εισαι εσυ που θα κρινεις τι ειναι σοβαρο και τι οχι; Και πιος νιαζεται για την αποψη σου; Και εγω σου λεω οτι το θεμα ειναι σοβαρο και εγω εχω δικιο. Γιατι να εχεις εσυ; Η αποψη σου δεν ειναι αντεικιμενικη και δεν μετραει. Αν δεν σ'αρεσει ενα θεμα δεν σημαινει οτι δεν ειναι σοβαρο, απλα το προσπερνας και αντε γεια. Δεν ειναι απαραιτητο να βγαλεις χολή και κακία εδω μεσα. Πιστευω οτι χτιζουμε μια ωραια παρεα εδω μεσα αλλα ανθρωποι σαν εσενα(και δυστηχως ειναι αρκετοι) χαλαν αυτο το κλιμα. Ειστε κυριολεκτικα ο καρκινος αυτου του site.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ποσο δύσκολο σας είναι να μην απαντήσετε σε ένα ποστ που δεν σας αρεσει……ΕΛΕΟΣ δηλαδή τόση μαμακια δηλαδή πρέπει να πείτε κάτι … δεν μπορείτε να το αγνοήσετε …. Σαν την κουτσομπόλα της γειτονιάς που όποιος περναει πρέπει να πει κατι.δεν παίζεστε ώρες ώρες

Χαλάρωσε φίλε... και πρόσεχε τις εκφράσεις σου.. δεν απευθύνθηκα σε κανέναν προσωπικά, ούτε κι επιτέθηκα

σε κάποιον και πολύ περισσότερο σε εσένα. Είπα απλά την άποψη μου όπως έχουν πράξει κι αρκετοί άλλοι πάνω στο θέμα.

Απλά ανήκω στην κατηγορία αυτών που όταν ανοίγουν την σελίδα του forum θέλουν να διαβάζουν σοβαρές

δημοσιεύσεις και θέματα κι όχι junk posts.. και θα σου πω για μια ακόμη φορά, ΧΑΛΑΡΩΣΕ!

 

Και πιος εισαι εσυ που θα κρινεις τι ειναι σοβαρο και τι οχι; Και πιος νιαζεται για την αποψη σου; Και εγω σου λεω οτι το θεμα ειναι σοβαρο και εγω εχω δικιο. Γιατι να εχεις εσυ; Η αποψη σου δεν ειναι αντεικιμενικη και δεν μετραει. Αν δεν σ'αρεσει ενα θεμα δεν σημαινει οτι δεν ειναι σοβαρο, απλα το προσπερνας και αντε γεια. Δεν ειναι απαραιτητο να βγαλεις χολή και κακία εδω μεσα. Πιστευω οτι χτιζουμε μια ωραια παρεα εδω μεσα αλλα ανθρωποι σαν εσενα(και δυστηχως ειναι αρκετοι) χαλαν αυτο το κλιμα. Ειστε κυριολεκτικα ο καρκινος αυτου του site.

Ουδέν σχόλιο.. :D

“Learn from yesterday, live for today, hope for tomorrow. The important thing is to not stop questioning.”

― Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Β. Συμπεριφορά των χρηστών

1. Η ευγένεια και η καλή προαίρεση αποτελούν αρετές

2. Δεν επιτρέπονται περιφρονητικά σχόλια και ειρωνικές υποδείξεις προς άλλα μέλη

3. Δεν επιτρέπονται οι προσωπικές επιθέσεις και έριδες

4. Απαγορεύονται οι υβριστικές εκφράσεις, οι προσβολές μελών και το χυδαίο λεξιλόγιο

 

Γ. Θεματολογία και περιεχόμενο των δημοσιεύσεων

4. Προσωπικά θέματα που αφορούν μεμονωμένους χρήστες ή δεν ενδιαφέρουν το κοινό γενικά θα πρέπει να αποφεύγονται και να συζητούνται με προσωπικά μηνύματα και όχι δημόσια

7. Οι συζητήσεις δεν πρέπει να παρεκκλίνουν από το θέμα με τρόπο που να εμποδίζεται ο σκοπός της αρχικής δημοσίευσης. Απαγορεύεται ο «βανδαλισμός» θεμάτων. Τα μέλη ενθαρρύνονται να ξεκινούν νέα θέματα (threads) όταν χρειάζεται αλλά και να χρησιμοποιούν υπάρχοντα θέματα εφόσον έχουν τη θεματολογία που επιθυμούν

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν και με τα τηλεσκόπια μου έχω κάποια ξεχωριστή σχέση τα αποκαλώ με το όνομα που τους έδωσε ο κατασκευαστής ή με τις Ίντσες τους.

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ποσο δύσκολο σας είναι να μην απαντήσετε σε ένα ποστ που δεν σας αρεσει……ΕΛΕΟΣ δηλαδή τόση μαμακια δηλαδή πρέπει να πείτε κάτι … δεν μπορείτε να το αγνοήσετε …. Σαν την κουτσομπόλα της γειτονιάς που όποιος περναει πρέπει να πει κατι.δεν παίζεστε ώρες ώρες

Χαλάρωσε φίλε... και πρόσεχε τις εκφράσεις σου.. δεν απευθύνθηκα σε κανέναν προσωπικά, ούτε κι επιτέθηκα

σε κάποιον και πολύ περισσότερο σε εσένα. Είπα απλά την άποψη μου όπως έχουν πράξει κι αρκετοί άλλοι πάνω στο θέμα.

Απλά ανήκω στην κατηγορία αυτών που όταν ανοίγουν την σελίδα του forum θέλουν να διαβάζουν σοβαρές

δημοσιεύσεις και θέματα κι όχι junk posts.. και θα σου πω για μια ακόμη φορά, ΧΑΛΑΡΩΣΕ!

 

Και πιος εισαι εσυ που θα κρινεις τι ειναι σοβαρο και τι οχι; Και πιος νιαζεται για την αποψη σου; Και εγω σου λεω οτι το θεμα ειναι σοβαρο και εγω εχω δικιο. Γιατι να εχεις εσυ; Η αποψη σου δεν ειναι αντεικιμενικη και δεν μετραει. Αν δεν σ'αρεσει ενα θεμα δεν σημαινει οτι δεν ειναι σοβαρο, απλα το προσπερνας και αντε γεια. Δεν ειναι απαραιτητο να βγαλεις χολή και κακία εδω μεσα. Πιστευω οτι χτιζουμε μια ωραια παρεα εδω μεσα αλλα ανθρωποι σαν εσενα(και δυστηχως ειναι αρκετοι) χαλαν αυτο το κλιμα. Ειστε κυριολεκτικα ο καρκινος αυτου του site.

Ουδέν σχόλιο.. :D

 

Υ.Γ 1:Και πολύ καλά κάνεις φίλε Δημήτρη...άλλωστε ποιος ασχολείται με διακοσμητικά στοιχεία την σημερινή εποχή.

 

Υ.Γ 2: Πάντως αν φτάσαμε σε σημείο να αποκαλούμε "μαλακίες"(πες το φίλε Rofos μην ντρέπεσαι),"καρκίνο"και όλα τα σχετικά κοσμητικά επίθετα που διάβασα, άτομα σαν τον Dimitris M, giorgosgr,evansg (και αρκετούς άλλους) ΤΟΤΕ ΕΧΟΥΜΕ ΘΕΜΑ ΚΥΡΙΟΙ.Είναι ντροπή σας αν μη τι άλλο διότι και εκείνοι εξέφρασαν την άποψη τους....αλίμονο!!!!!!!

Μην ξεχνάτε άλλωστε σε αστρονομικού ενδιαφέροντος σελίδα είστε και ΟΧΙ στο ΚΑΦΕΝΕΙΟ της γειτονιάς σας.

Υ.Γ 3: Ρε σαν πολλοί δικηγόροι μαζευτήκανε σε αυτό το Forum.... =D>

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επειδή γράφτηκαν αρκετά άσχημα πράγματα σε προσωπικό επίπεδο, καλώ όλους να ηρεμήσουν και αυτούς που είπαν αδικαιολόγητους χαρακτηρισμούς για άλλα μέλη να ανακαλέσουν με π.μ. Κάποιοι θα έχετε σχετικό π.μ. Επιπλέον, σταματάμε κάθε σχετική αντιπαράθεση. Ό,τι άσχετο γραφτεί εφεξής, θα διαγραφεί.
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ πάλι παρακαλώ όλους τους νέους του φορουμ να σέβονται περισσότερο.

 

Εάν (και αυτό ισχύει για όλους) βλέπετε το forum αυτό ως ένα χώρο διασκέδασης, τότε είναι προτιμότερο να μην ξαναμπείτε.

 

Και βρίσκω ελεεινούς όσους προκαλούν με ύβρεις. Γίνετε σοβαροί λίγο σας παρακαλώ.

 

Εδώ δεν είναι ούτε παιδική χαρά, ούτε χώρος φιλάθλων για να χρησιμοποιήτε τέτοιες εκφράσεις. Καταντήσατε γελοίοι πια...

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Guest
Αυτή η συζήτηση είναι κλειστή σε νέες απαντήσεις.

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης