Jump to content

MARK III HYPERION ZOOM 8-24 mm


Προτεινόμενες αναρτήσεις

θελω την γνωμη σαs ασχολουμε με αστροφωτογραφηση και λιγοτερο με παρατηρηση δεν θελω να ξοδεψω χρηματα o hyrerion zomm θα με καληψει σε οτι παρατηρισω και ποσο ποιοτικοs στην παρατηριση ειναι σε σχεση με εναν απλο προσοφθαλμιο
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο φακός είναι εξαιρετικός, ειδικά για τους πλανήτες, αλλά και για Deepsky. Μόνο στα 24mm δεν είμαι ικανοποιημένος, από τα 20 έως τα 8mm είναι ακτύπητος. Δουλεύει άψογα με Barlow και μόνο έναν ερευνητικό ευρυγώνιο φακό ευρέως πεδίου 24-40mm μπορεί να χρειαστείς πέραν του zoom για να καλύψεις όλες σου τις ανάγκες (στο C6 δεν πολυχρειάζεται ο Barlow).

 

Δες και εδώ: http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=7308

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σημερα το βραδυ στον Κιθαιρωνα δοκιμασα τους συγκεκριμενους φακους σε καθαρο σκοτεινο ουρανο σε διοφθαλμιο.Παιρνεις πολυ καλες εικονες μονο που στην κλιμακα των 24 mm κανει ενα 20 με 30 τις εκατο μια ελαφρα καμπυλωση χωρου στην ακρη γυρω που οδηγει σε θολοτητα των ειδωλων και δειχνει να'ναι αναιστιαστα αλλα αυτο δεν δειχνει να ειναι και πολυ ενοχλητικο.Αυτο οφειλεται καθαρα στο προσοφθαλμιο. Απο 20mm και κατω παιρνεις φοβερες εικονες και οσο πιο σκοτεινος και καθαρος ουρανος γινεται κατανταει να παιρνεις εικονες καθαρες ακομα στα 8mm,βεβαια με το διοφθαλμιο σ'αυτη τη κλιμακα εχω την ευχερια να κανω μια μικρορυθμιση που εχει για το καθε ματι
Γνωθι σαυτον μηδεν αγαν
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ο στοχοs μου ειναι διοφθαλμιο με δυο hyperion zoom παντοs για αρχη καλα παω αν το προτημησω δεν θα παρω αλλο προσοφθαλμιο για barlow να παρω αυτο

http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=2164 η καποιον απλο barlow

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συμφωνώ πως είναι εξαιρετίκος!! (τον έχω και γω :cheesy: ) γιατι δεν σας ικανοποιει στα 24??

 

Λόγω στενού πεδίου και καμπυλότητας. Επίσης το field stop είναι θολό. Αλλά έχω και τον Hyperion 24mm που μου δίνει το μεγάλο πεδίο που θέλω.

Από τα 24 στα 20mm η διαφορά στο πεδίο είναι μηδαμινή (δοκίμασε σε ένα σμήνος και θα δεις πως ελάχιστα μπαίνουν νέα άστρα στο πεδίο όταν πας από τα 20 στα 24). Οπότε δεν έχω λόγο να μην ξεκινώ από τα 20mm.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ο στοχοs μου ειναι διοφθαλμιο με δυο hyperion zoom παντοs για αρχη καλα παω αν το προτημησω δεν θα παρω αλλο προσοφθαλμιο για barlow να παρω αυτο http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=2164 η καποιον απλο barlow

 

Αυτός ο Barlow είναι υπερβολικός για το C6. Προορίζεται για μικρά διοπτρικά και για γρήγορα Νευτώνια.

Τις περισσότερες νύκτες τα 8mm είναι το όριο του C6 και τις υπόλοιπες τα 6mm. Εσύ θα έχεις και αυξημένη εστιακή λόγω του Steelrack.

Πάρε πρώτα το διοφθάλμιο και δες αν προσφέρεται μαζί του κάποιος διορθωτής που μεγεθύνει τα είδωλα. Kατόπιν αποφασίζεις αναλόγως.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 4 μήνες αργότερα...

Και εγώ αγοράζοντας ένα 8" SW πριν από έναν χρόνο (πέρασε χρόνος :shock:) αποφάσισα να πάρω τον Hyperion της Baader ο οποίος με έχει βγάλει ασπροπρόσωπο μετά από αρκετές παρατηρήσεις.

 

Υπάρχει ένα θέμα όμως...

 

ΔΕΝ είμαι σίγουρος ότι οφείλεται όντως στον φακό όμως παρατηρώ μια μικρή έλλειψη αντίθεσης σε σύγκριση με άλλα τηλεσκόπια (του ίδιου βεληνεκούς, ήτοι SW 8" -10") μέσα από τα οποία έχω δει.

Δηλαδή νιώθω σαν να είναι το μαύρο λιγότερο μαύρο απ' ότι σε άλλα τηλεσκόπια με μη zoom φακούς...

Σαν να μην έχει γίνει σωστό collimation.

 

Υποθέτω ότι αυτή η θολότητα που αναφέρατε εσείς είναι το ίδιο φαινόμενο όμως για να ενοχλεί έμενα (όχι βέβαια σε σημαντικό βαθμό...) σημαίνει ότι κάποιος πιο μυημένος στην παρατήρηση με ποιοτικό εξοπλισμο θα έχει θέμα... υποθέτω :-k

The sky is not the limit and you never gonna guess what it is...

J. Casablancas

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν μπορώ να πω πως κατάλαβα.

Μιλάς για κάποια συγκεκριμένη εστιακή του φακού; Ή για τον συνδυασμό με το τηλεσκόπιό σου;

Επειδή τον δουλεύω περισσότερο στα κατοδιοπτρικά και κάτω από τα 16mm βρίσκω τον ουρανό αρκετά μαύρο.

Χρησιμοποιείς το παρέκταμα; Έχει σχετικά μεγάλη διάμετρο φακού και μπορεί να ανακλά κάποιο παράπλευρο φως στο μάτι σου.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αρχικά να πω και γω ότι είναι πολύ καλός φακός. Αξίζει τα λεφτά του.

 

Και μια ερώτηση στους κατόχους του...αν κουνήσετε το φακό είναι σαν να μετακινείται κάτι στο εσωτερικό του. Εννόω δεν είναι σαν του άλλους σταθερούς προσοφθάλμιους. Το κάνει αυτό από τοτε που το αγόρασα και ρώτησα και στο πλανητάριο γιατί κουνιέται και μου απάντησαν ότι είναι φυσιλογικό.

Ένα τηλεσκόπιο....

 

....για να κοιτάς πλανήτες μακρινούς

κομήτες και αστέρια

και να ονειρεύεσαι κάτω από το φώς του φεγγαριού

κόσμους μαγικούς και αλλιώτικους!!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι, το κάνει και ο δικός μου. Προφανώς προέρχεται από τα κινούμενα μέρη. Το έχω διαβάσει σε review, πιθανότατα είναι standard. Τουλάχιστον στην σειρά MkII.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μιλάω για όλες τις εστιακές.

Αν το πρόβλημα οφείλεται στον συνδασμό τηλεσκοπίου/φακού δεν γνωρίζω...

 

Παρ' όλα αυτά το φαινόμενο παρατηρείται και σε συνθήκες απόλυτου σκοταδιού (πέρα από αυτό των άστρων...) οπότε δεν νομίζω να ευθύνεται η ανάκλαση κάποιου φωτός*.

 

Όπως και να 'χει δεν μιλάμε για αισθητή αλλοίωση του μαύρου του ουρανού. "Σημαντική" μόνο σε σύγκριση με άλλους φακούς (βλ. explore scientific της ιδιας διαμέτρου -προφανώς όχι zoom-).

 

__________________________________

* Εκτός και αν έχουμε ανάκλαση του φωτός του Δία πάνω στο φακό... έτσι θα μπορούσαν να εξηγηθούν όλα... Καταραμμένη φωτορύπανση! :P

The sky is not the limit and you never gonna guess what it is...

J. Casablancas

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΑΝ και προτιμώ το μεγάλο eye relief, έχω πάντα την αίσθηση πως οι φακοί με μικρό eye relief δείχνουν σκοτεινότερο τον ουρανό. Ίσως επειδή οι περισσότεροι έχουν μικρή εστιακή, ίσως επειδή έχουν μικρότερη διάμετρο φακού.

Γιαυτό υπάρχουν τα Neodymium και UHC-s πάντως.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 5 μήνες αργότερα...

Πάντως από τότε που έχω τον φακό αυτό που με ενοχλεί αφάνταστα είναι το twist eyecup του.

Φεύγει φοβερά εύκολα από την θέση του,με αποτέλεσμα να μην το χρησιμοποιώ πλέον,παρά μόνο το "2ο' eye relief με το οποίο ήρθε (πάλι καλά...)

12923506513ffaeef0ecd23.gif
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Οι κάτοχοι, είστε ικανοποιημένοι απο το eye relief του?

Περίπου.Με το twist eye cup ναι,αλλά όπως είπα φεύγει πολύ εύκολα από την θέση του.

Και με το άλλο eye relief που δίνεται παρατηρείς ,αλλά το eyecup βολεύει πιο πολύ.

12923506513ffaeef0ecd23.gif
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης