Jump to content

Βοήθεια σε αρχάριο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Nαι σιγουρα θα παω αυτο το πηρα για γνωριμαι και να δω πως ειναι το "χομπι" ..

 

Με αυτο που μου ειπες με την διαιρεση καλο εινια !

 

δλδ εχω 600 / 12,5 = 48χ

600 / 8,0 = 75χ

600 / 4,0 = 150χ

 

και αν βα΄λω το barlow παει *2...

 

τωρα το καταλαβα. να σαι καλα και εσυ και ολοι που με βοηθατε εστω και με αυτο το χαλια τηλεσκοπιο που εχω.

 

ωραια και τα αρθρα τα διαβασα. τις ιντζες του προσοφθάλμιου πως τις βρισκουμε? (γιατι στο τηλεσκοπιο δεν αναφερειτ ιποτα τετοιο)

π.χ. για να ξερω ποσο ειναι? δλδ 0,965 ή 12,5 ..??? ειναι σαν την κανονικη ιντζα?

 

 

 

 

υ.γ. για να δω το φεγγαρι απλα πρεπει να εχω και φιλτρα? γιατι ετσι μου ειπε ενας. ισχυει?

 

υ.γ.2. συγνωμη για τις πολλες ερωτησεις.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

τωρα το καταλαβα. να σαι καλα και εσυ και ολοι που με βοηθατε εστω και με αυτο το χαλια τηλεσκοπιο που εχω.

 

Δεν είναι χάλια, απλώς δεν είναι πραγματικό τηλεσκόπιο

 

ωραια και τα αρθρα τα διαβασα. τις ιντζες του προσοφθάλμιου πως τις βρισκουμε? (γιατι στο τηλεσκοπιο δεν αναφερειτ ιποτα τετοιο)

π.χ. για να ξερω ποσο ειναι? δλδ 0,965 ή 12,5 ..??? ειναι σαν την κανονικη ιντζα?

 

Με έναν χάρακα μετράς την διάμετρο της κάννης (η πλευρά του τηλεσκοπίου). Δες αν είναι περίπου 31mm ή 24mm

 

υ.γ. για να δω το φεγγαρι απλα πρεπει να εχω και φιλτρα? γιατι ετσι μου ειπε ενας. ισχυει?.

 

Με 60 mm διάμετρο (και λιγότερο) δεν χρειάζεται

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

 

 

υ.γ. για να δω το φεγγαρι απλα πρεπει να εχω και φιλτρα? γιατι ετσι μου ειπε ενας. ισχυει?

Όχι .

Απλά όταν είναι πολύ φωτεινλο και το παρατηρείς σε χαμηλή μεγέθυνση βολεύει να έχεις κάποιο προσοφθάλμιο φίλτρο ώστε να ''κόβει" φως και να μη σε ενοχλεί .

 

 

υ.γ.2. συγνωμη για τις πολλες ερωτησεις.

 

Δε χρειάζεται να το λες αυτό :D

 

Επίσης μέτρησε τη διάμετρο από το βαρελάκι του προσοφθάλμιου σου ή τη διάμτερο του εστιαστή .

 

1 ίντσα =25.4 χιλιοστά .

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

υ.γ. για να δω το φεγγαρι απλα πρεπει να εχω και φιλτρα? γιατι ετσι μου ειπε ενας. ισχυει?

Στην δικιά σου περίπτωση οχι.

Αν όμως πάω και παρατηρήσω το φεγγάρι με 20 ίντσες τηλεσκοπιο όπως καταλαβαίνεις θα είναι ενοχλητικό.Ε,εκεί παίρνεις ένα φίλτρο (λειτουργεί σαν τα γυαλιά ηλίου) που "κόβει" το πολυ φως.

 

Και ο barlow στην πραγματικότητα διπλασιαζει/τριπλ κ.ο.κ το εστιακό μήκος του τηλεσκοπίου.

12923506513ffaeef0ecd23.gif
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λοιπον για να μην τα μεπρεδευω και να μαθαινω κιολας.

 

Το μπροστινο μερος του φακου στο τηλεσκοπιο μας δινει την διαμετρο.

το μετραμε διαγωνια και την βρισκουμε.

 

το ιδιο κανουμε καισ το προσοφθαλμιο μονο που εκει μετραμε το "βαρελακι" διαγωνια.

 

 

 

εμενα π.χ. η μουρη μπροστα o μεαγαλος ο φακος ειναι απο ακρη σε ακρη 9,6cm αρα 96mm (3,8'')

 

και το προσοφθαλνιο εχει ττο βαρελακι 2,5cm αρα 25mm

και ο φακος μπροστα ειναι (το βιδωτο μερος) 3,4cm αρα 34mm

 

για να βρω καποιο συμβατο φακο πρεπει να κοιταω την διαμετρο απο το βαρελακι.

που σε μενα ειναι 0,965mm ή απο το γενικο βιδωτο τμημα του φακου μπροστα. μαλλον το πρωτο.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κάτι μετρήθηκε λάθος. Αν ο φακός είναι 34mm πως χωράστον εστιαστή που είναι 25mm;

Και αν ο αντικειμενικός σου είναι 96mm γιατί πωλείται σαν 60mm;

Μάλλον μετράς το σκιάδιο. Τα trash scopes είναι 60mm συνήθως, αλλά πίσω από τον φακό υπάρχει διάφραγμα ανοίγματος 30-40mm που φαίνεται αν κοιτάξεις από τον εστιαστή (χωρίς προσοφθάλμιο ή διαγώνιο).

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης