Jump to content

Ερώτηση από αρχάριο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπό ιδανικές συνθήκες, ο άνθρωπος μπορεί σε σκοτεινούς ουρανούς μακριά από την φωτορύπναση να δει μέχρι και αστέρια μεγέθους +5,5 ως +6,5 ανάλογα με την ικανότητα της όρασής του. Αυτό αντιστοιχεί σε πάνω από 2000 αστέρια που θα ήταν ορατά με το γυμνό μάτι αν δεν υπήρχε η φωτορύπανση. Στις πόλεις, όμως, ανάλογα με το πρόβλημα της φωτορύπανσης που έχει κάθε περιοχή, το οριακό μέγεθος είναι γύρω στο +2,5 ως +4,5.

Το οριακό μέγεθος μπορεί να αυξηθεί αν χρησιμοποιηθούν οπτικά βοηθήματα. Ετσι, με κιάλια μπορεί κανείς να δει μέχρι και αστέρες μεγέθους +10, με ένα ερασιτεχνικό τηλεσκόπιο( ~ 10 εκατοστών) αστέρες μεγέθους +12

Astronomy Compels The Soul To Look Upwards And Leads Us From This World To Another . . .
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 209
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Μπορείτε να μου πείτε βασικές ερωτήσεις που μπορείς να κάνεις για ένα τηλεσκόπιο,ή τι πρέπει να προσέξεις σε αυτό???
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαρηστώ για το link!!!Όταν θα πάω δηλαδή στο κατάστημα,τι θα πω?"Θέλω ένα κατοπτρικό τηλεσκόπιο 6'' "?(Βέβαια αυτό θα γίνει μόνο όταν δεν έχουν το μοντέλο που μου έδειξες παλαιότερα). :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα Dobsonian είναι από τις πρώτες επιλογές των ερασιτεχνών αστρονόμων ... Τα τηλεσκόπια DOBSON προσφέρουν το βέλτιστο συνδυασμό ήπιου κόστους, ευελιξίας και πρακτικότητας που μπορεί να βρει κανείς σε ένα τηλεσκόπιο... 'ετσι δύσκολα να μην το έχουν ...
Astronomy Compels The Soul To Look Upwards And Leads Us From This World To Another . . .
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι φυσικά όσο μεγαλήτερη είναι η διάμετρος του κατόπτρου τόσο μεγαλήτερη η Φωτοσυλλεκτικοτητα του ... Άρα 'οσο μεγαλύτερη είναι η φωτοσυλλεκτική επιφάνεια ενός τηλεσκοπίου, τόσο αμυδρότερα αντικείμενα είναι ικανό να ανιχνεύσει. . . Στοιχίζει 100 Ευρώ παραπάνω απο ότι το 6αρι
Astronomy Compels The Soul To Look Upwards And Leads Us From This World To Another . . .
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μα κάπου διάβασα το ότι ναι,ένα 6'' είναι καλύτερο από ένα 4'',αλλά το ίδιο δεν ισχύει για ένα 6'' με ένα 10''.Ισχύει??? :-k
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν ξέρω...Δεν το βρήσκω....ίσως να έκανα λάθος.Υπάρχει dobsonian 7''(δε νομίζω να υπάρχει,απλά ποτέ δεν ξέρεις...)Αν ναι,πόσα ευρώ είναι?
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα τηλεσκόπια μέχρι 6 ίντσες θεωρούνται ότι ανήκουν στα μικρά τηλεσκόπια, από 6 μέχρι 12 ίντσες ότι ανήκουν στα μεσαία ενώ από εκεί και πάνω αρχίζει η κατηγορία των μεγάλων τηλεσκοπίων. Η συντριπτική πλειοψηφία των ερασιτεχνών παίρνουν ένα τηλεσκόπιο μέχρι 6 ίντσες έως ότου εξοικειωθούν με το χόμπι. Αυτό αρκεί για πολλά χρόνια παρατήρησης και αν κάποιος έχοντας παρατηρήσει για αρκετό καιρό διψάει για ακόμα περισσότερα τότε μπορεί να πάρει και ένα μεγαλύτερο τηλεσκόπιο. . .
Astronomy Compels The Soul To Look Upwards And Leads Us From This World To Another . . .
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η γνώμη μου είναι να ξεκινήσεις με ένα τηλεσκόπιο 6 ιντσών … το μικρότερο μπορεί να σε αποθαρρύνει… ενώ με ένα τηλεσκόπιο τέτοιας διαμέτρου θα μπορέσεις σίγουρα να δεις αντικείμενα τα όποια θα σε κάνουν να θέλεις μεγαλύτερο με τα χρόνια … :)
Astronomy Compels The Soul To Look Upwards And Leads Us From This World To Another . . .
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βασικά χρησιμοποιώ χάρτες αλλά από προγράμματα έχω το stellarium στο netbook καλό θα είναι να χρησιμοποιείς χάρτες γιατί όταν κοιτάς στο laptop τα μάτια σου χρειάζονται περίπου 20 λεπτά να προσαρμοστούν πάλι για να είναι κατάλληλα για παρατήρηση ...
Astronomy Compels The Soul To Look Upwards And Leads Us From This World To Another . . .
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιατί λένε πως τα κατοπτρικά δεν μπορούν να χρησημοποιηθούν στην επίγεια παρατήρηση?

 

Μπορούν να χρησιμοποιηθούν αλλά είναι υποδεέστερα των διοπτρικών και των Maksutov. Αυτό επειδή:

1. Οι συνήθεις στηρίξεις δεν είναι κατάλληλες. Η Dobson είναι χαμηλή και αδυνατεί να επιτύχει αρνητική ανύψωση (όπως χρειάζεται όταν βλέπεις από ένα βουνό ή ταράτσα προς ένα σημείο που βρίσκεται χαμηλότερα). Η ισημερινή έχει κατασκευαστεί για να ακολουθεί τις κινήσεις του ουρανού. Με κλασσικές υψαζιμουθιακές σπάνια πωλούνται τα Νευτώνια και ενώ μπορούν να τοποθετηθούν εκ των υστέρων η προκύπτουσα θέση του προσοφθαλμίου δεν είναι λογική καθώς είναι πλάγια αντί για ομοαξονική ως προς την παρατήρηση.

2. Τα Νευτώνια έχουν μεγάλη κεντρική παρεμπόδιση που γίνεται ενοχλητικά ορατή την ημέρα, ιδίως σε χαμηλές μεγεθύνσεις (οι οποίες είναι οι ιδανικές για επίγεια παρατήρηση). Όταν ελαττώσεις την κεντρική παρεμπόδιση μεγαλώνοντας τον εστιακό λόγο τότε το Νευτώνιο αποκτά άβολες διαστάσεις και δεν στρέφεται εύκολα προς τους στόχους, ούτε και μεταφέρεται στην εξοχή και στο βουνό από έναν πεζό. Όταν μειώσεις τον εστιακό λόγο και πάλι τα Νευτώνια παραμένουν μεγάλα και η κεντρική παρεμπόδιση ενοχλεί περισσότερο, ενώ η κόμη του κατόπτρου παραμορφώνει απαράδεκτα τα είδωλα καθώς, σε αντίθεση με την επουράνια παρατήρηση, υπάρχουν πολλά σαφή γεωμετρικά σχήματα και ευθείες των οποίων η παραμόρφωση γίνεται εύκολα αντιληπτή. Πέραν αυτών υπάρχει και η αράχνη.

3. Τα Νευτώνια είναι πιο ευαίσθητα στην μεταφορά. Το κάτοπτρο είναι λιγότερο σταθερά στερεωμένο (επειδή χρειάζεται να ευθυγραμμίζεται). Η μεταφορά τους σε ανώμαλο δρόμο απαιτεί συνεχή ευθυγράμμιση των κατόπτρων (κάτσε πουλάκι μου να ευθυγραμμίσω).

4. Τα Νευτώνια είναι περισσότερο εκτεθειμένα στις καιρικές συνθήκες. Ο σωλήνας είναι ανοικτός και δεν μπορεί να στεγανοποιηθεί. Το κάτοπτρο γρατζουνιέται εύκολα από σκόνη που θα φυσήξει επάνω του ο άνεμος.

5. Πέραν αυτών υπάρχει το θέμα της αναστροφής ειδώλου. Δεν έχω συναντήσει μέχρι σήμερα έναν ποιοτικό αναστροφέα ειδώλου για Νευτώνιο τηλεσκόπιο, που να μην μεγαλώνει μάλιστα την μεγέθυνση.

 

Γενικά για την επίγεια παρατήρηση βολεύει ένα μικρό διοπτρικό, μικρού εστιακού λόγου, f/5-f/6. Αν είναι και αποχρωματικό και στεγανοποιημένο ακόμη καλύτερα, αλλά για απλή ψυχαγωγική παρατήρηση δεν χρειάζεται να είναι. Η διάμετρος κυμαίνεται μεταξύ 60 και 102mm και οι μεγεθύνσεις μεταξύ 20 και 80x. Γενικώς είναι προτιμότερο να παρατηρείς σε μικρή μεγέθυνση και με ευρύ πεδίο, ειδικά αν έχεις αχρωματικό με χρωματικό σφάλμα. Μην ξεχνούμε φυσικά πως πρόκειται για παρατήρηση τοπίων και κάθε αντικείμενο είναι ευχάριστο όταν πλαισιώνεται από κάποιο φόντο, το οποίο μάλιστα δίνει αίσθηση προοπτικής καθώς είναι, περισσότερο ή λιγότερο, ανεστίαστο σε σχέση με το αντικείμενο. Όταν το αντικείμενο είναι μακρυά και πρέπει να το μεγεθύνουμε περισσότερο, την λύση δίνει ένα Maksutov, αλλά δεν είναι τόσο ευχάριστο όσο ένα διοπτρικό.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βασικά χρησιμοποιώ χάρτες αλλά από προγράμματα έχω το stellarium στο netbook καλό θα είναι να χρησιμοποιείς χάρτες γιατί όταν κοιτάς στο laptop τα μάτια σου χρειάζονται περίπου 20 λεπτά να προσαρμοστούν πάλι για να είναι κατάλληλα για παρατήρηση ...

 

Το Stellarium έχει ένα κουμπί όπου τα κάνει όλα κόκκινα έτσι ώστε να μην χρειάζεται συνέχεια να περιμένεις να προσαρμοστούν τα μάτια σου.

Sky Watcher 60/700

Skywatcher Dobsonian 10''''

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το Stellarium έχει ένα κουμπί όπου τα κάνει όλα κόκκινα έτσι ώστε να μην χρειάζεται συνέχεια να περιμένεις να προσαρμοστούν τα μάτια σου.

 

Γνωρίζω ότι το stellarium έχει επιλογή για να κοκκινίζει την εικόνα αλλά είναι σχεδόν αδύνατο το laptop η το netbook που χρησιμοποιείς να μην έχει κάποια άλλα ‘’ λαμπάκια’’ διαφορετικού χρώματος τα οποία είναι ικανά να χαλάσουν την προσαρμογή των ματιών …

Astronomy Compels The Soul To Look Upwards And Leads Us From This World To Another . . .
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ χρησιμοποιώ το hnsky.Διάβασα μια μέρα για αυτό εδώ,και μιας μου είπαν πως είναι πολύ ελαφρύ(μου πήρε μόνο 4 δευτερόλεπτα να το κατεβάσω,δηλαδή γύρω στα 800kb το small pakage)και εύχρηστο,είπα να το κατεβάσω.Δεν έχω ξαναχρησιμοποιήσει το stellarium,το hnsky είναι το πρώτο πρόγραμμα αστρονομίας που χρησιμοποιώ :mrgreen: .Έχω μείνει ευχαρηστημένος από αυτό!!! :D Surios,αν το μοντέλλο που μου έδειξες ήταν σε βάση dobsonian,τι θα έλεγες?Θα είχε το ίδιο αποτέλεσμα???(επειδή απ' ότι είδα είναι σε ισημερινή στήριξη)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης