Jump to content

Ερώτηση από αρχάριο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε ευχαρηστώ για την φιλική σου συμβουλή kookoo!!!Επίσης ευχαρηστώ και τον kkokkolis πολύ!!!

1)Στη σελίδα 13 κάτω υπάρχει ένα ερώτημα σχετικά με το telescope simulator και έαν κάποιος ξέρει παρακαλώ να απαντήσει.

2)Πως αλλάζεις προσοφθάλμιο στο stellarium???(πάτησα πολλές φορές πάνω στο προσοφθάλμιο που ήθελα,αλλά τίποτα :cry: )

3)Θα ακολουθήσω τη συμβουλή σου και θα περιμένω για όσο χρειαστεί!!! :D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 209
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Πατάς alt + O και βγαίνει το παράθυρο ρυθμίσεων (φωτογραφία)

Πατάς το Eyepieces

Πατάς Add

Δεξιά αλλάζεις τα δεδομένα: Όνομα, Εστιακή κλπ

Παρομοίως προσθέτεις το τηλεσκόπιό σου (καρτέλα Telescopes)

Stelloccular.thumb.jpg.9932cfc801b8e1a01bfa3f01fc4bb74b.jpg

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με το Telescope Calculator κάτι δεν πάει καλά. Ενώ τα μαθηματικά είναι σωστά, στον προσοφθάλμιο τα αντικείμενα φαίνονται μεγαλύτερα και πολύ οξύτερα. Ίσως η ανάλυση της οθόνης είναι κατώτερη της διακριτικής ικανότητας ματιού-τηλεσκοπίου. Τα έχω δει όλα αυτά με το Dob 8'' που έχει 1200mm εστιακή αλλά και με το 150 SCT που έχει ίδια διάμετρο με το τηλεσκόπιο αναφοράς και φαίνονται πολύ καλύτερα από ότι στην οθόνη του TC.

Μπορείς να το δεις και με την σελήνη που χωράει σχεδόν σε όλο το πεδίο του ES 9mm. Έτσι μου την δείχνει και το TS αλλά στην πράξη έχεις την αίσθηση πως είναι πολύ μεγαλύτερη (γυρνάς το μάτι γύρω- γύρω για να την δεις) και απίστευτα οξύτερη, με αίσθηση 3D.

Καλύτερα να το δεις ζωντανά για να καταλάβεις.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για να κυλήσεις μεταξύ φακών ή τηλεσκοπίων που έχεις προσθέσει στο Stellarium χρησιμοποιείς τα εξής Hotkeys

 

Command-B= Telrad

 

Ctrl-O= Ενεργοποίηση/ απενεργοποίηση plugin

 

Ctrl-[=Προηγούμενος φακός

 

Ctrl-]= Επόμενος φακός

 

Shift-Ctrl-[= Προηγούμενο CCD

 

Shift-Ctrl-]= Επόμενο CCD

 

Shift-[= Προηγούμενο Τηλεσκόπιο

 

Shift-]= Επόμενο Τηλεσκόπιο

 

Alt-C= Σταυρόνημα

 

Alt-O= Ρυθμίσεις

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν ξέρω γιατί,αλλά σε μεγένθυνση 120x με το τηλεσκόπιό που θέλω να αγοράσω στο stellarium,ο Δίας φαίνεται σαν μια άσπρη μικρή μπαλίτσα!Μα και στο stellarium,και στο telescope simulator???Τυχαίο????
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπορείς να ανεβάσεις μια φωτογραφία να δούμε τις ρυθμίσεις από το stellarium μήπως έχεις κάνει κάτι λάθος … πρέπει στο τηλεσκόπιο να βάλεις διάμετρο 153 χιλιοστά και Εστιακή Απόσταση : F 1200 χιλιοστά… μετά πρέπει να βάλεις 10 χιλιοστά στο προσοφθάλμιο και Φαινόμενο πεδίο : FOV 52°
Astronomy Compels The Soul To Look Upwards And Leads Us From This World To Another . . .
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

http://www.12dstring.me.uk/fov.htm πήγαινε στο λινκ που δίνω και πάτα το κουμπί Switch to visual view βάλε τα στοιχεία από το τηλεσκόπιο σου και διάλεξε από την λίστα ένα προσοφθάλμιο, στην συνέχεια από το object menu διάλεξε ένα στόχο και θα δεις μια φωτογραφία από τον στόχο πως θα τον βλέπεις από το τηλεσκόπιο σου. γαι να δεις σωστά τον στόχο θέλει οπωσδήποτε και ένα FOV στην λίστα με τα προσοφθάλμια

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

kookoo,στο link που μου έδωσες,όσο πιο μικρό πεδίο έχεις,τόσο πιο μεγάλο φαίνεται το αντικείμενο!!!Δοκίμασέ το στον Κρόνο.Βάλε τα στοιχεία του τηλεσκοπίου που μου προτείνατε και βάλτε πεδίο 52 μοίρες(όπου είναι και ο πραγματικός αριθμό πεδίου του προσοφθάλμιου 10mm).Μετά βάλε πεδίο 10 μοίρες και δες τη διαφορά!!!Αν και επάνω λέει πως η μεγένθυνση μένει σταθερή,μοιάζει λες και μεγάλωσε η μεγένθυνση!!!Καθιστώντας το αναξιόπηστο!

Όσο για τον surio,θα προσπαθήσω να βάλω φωτογραφίες(ξέρω πως τις βάζεις,απλά πρέπει να βρω χρόνο :cheesy: )

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Α! Και όποιος βιάζεται δεν την πολυχαίρεται την ζωή.

Πολύ σωστά.Όοοταν θα πάρεις το τηλεσκόπιο,να παιδευτείς.Τώρα άδικα ψάχνεσαι με μεγεθυνσεις.Εστίασε σε κάτι πιο ποιοτικό όπως ας πούμε να βγεις να μάθεις τους "βασικούς" αστερισμούς..Άδικα κάθεσαι και διερωτάσαι αν ο Δίας θα φαίνεται σαν μεγάλη μπάλα,αν θα φαίνεται ο Κρόνος με τα δακτυλίδια του κτλπ κτλπ..

 

Εντελώς φιλικά...

12923506513ffaeef0ecd23.gif
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης