Jump to content

Καλημέρα και καλώς σας βρήκα...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέλω κι εγώ με τη σειρά μου να σας χαιρετίσω σαν νέος στο φόρουμ (και νεος στο χόμπι).

Με λένε Ηλία, μένω στον Πειραιά και είμαι 31. Όπως κι οι περισσότεροι έτσι και εγώ άρχισα το ενδιαφέρον για την ομορφιά του ουρανού από την μικρή ηλικία, αλλά τώρα τελευταία (που γερνάω σιγά σιγά) αποφάσισα να ασχοληθώ πιο ενεργά. Σύμμαχοι μου τα τελευταία χρόνια τα πολύ αξιόπιστα ρωσικά κυάλια Tento 7x50 (κληρονομιά άπό τον παππού :) ), επίσης το stellarium, το nightwatch (εδώ και κανα δυό βδομάδες), άλλά και φυσικά το φόρουμ αυτό τους τελευταίους μήνες (άσχετα αν επιτέλους γράφτηκα προχτές) :lol: . Εχθροί: τι άλλο η φωτορύπανση του Πειραιά (πράγμα το οποίο το αντιμετωπίζω πηγαίνωντας τα περισσότερα σ/κ στην μαμά πατρίδα Χαλκίδα - όχι οτι εκει ειναι πολυ καλύτερα, αλλά στα πέριξ τουλάχιστον και στα έξω χωριά κάτι γίνεται), αλλα επίσης εχθρός είναι το γεγονός ότι όλοι οι φίλοι είναι λίγο αδιάφοροι με το αντικείμενο οπότε δεν μπορώ να μοιραστώ εύκολα τον ενθουσιασμό μου :P :D \:D/ \:D/ .

Στα σχέδια για το επόμενο εξάμηνο είναι και επιτέλους η αγορά ενός τηλεσκοπίου (αλλά πρώτα θα πρέπει να διαβάσω πολύ περισσότερο για να πάρω την τελική απόφαση ως προς την επιλογή).

Anyway να μην κουράζω άλλο, ευχαριστώ το forum για όλες τις σημαντικές πληροφορίες!!

 

ΥΓ. Καλές παρατηρήσεις σε όλους τώρα που επιτέλους άνοιξε ο καιρός!!

"Ιf Ι was in ww2 they ''d call me spitfire..."
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλωσήρθες Ηλία! Από τα γραφόμενά σου προκύπτει ότι τα πρώτα βήματά σου στο χόμπι είναι στέρεα, εύχομαι καλή συνέχεια!!
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλή αρχή Ηλία. Το φόρουμ έχει άπειρο υλικό σχετικά με την αγορά εξοπλισμού . Μη ξεχνας να μοιράζεσαι μαζί μας τις εμπειρίες σου απ' τις παρατηρήσεις σου.
Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σου Ηλία, καλωσόρισες στην παρέα μας, καλή συνέχεια :D

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

... αλλα επίσης εχθρός είναι το γεγονός ότι όλοι οι φίλοι είναι λίγο αδιάφοροι με το αντικείμενο οπότε δεν μπορώ να μοιραστώ εύκολα τον ενθουσιασμό μου :P :D \:D/ \:D/ .

 

Ξέχασα να πω πως στον Πειραιά υπάρχει μια παρέα "θετικής ενέργειας" με την οποία μπορείς να μοιραστείς τον ενθουσιασμό σου, αν το θες.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλή αρχή Ηλία. Το φόρουμ έχει άπειρο υλικό σχετικά με την αγορά εξοπλισμού . Μη ξεχνας να μοιράζεσαι μαζί μας τις εμπειρίες σου απ' τις παρατηρήσεις σου.

 

Όντως από τα πρώτα πράγματα που διαπιστώνει κάποιος που πρωτομπαίνει στο φόρουμ, είναι η τεράστια πληροφορία και γνώση που υπάρχει.

 

 

 

 

Ξέχασα να πω πως στον Πειραιά υπάρχει μια παρέα "θετικής ενέργειας" με την οποία μπορείς να μοιραστείς τον ενθουσιασμό σου, αν το θες.

 

Φυσικά και θα το ήθελα, όταν θα είμαι περισσότερο έτοιμος βέβαια από θέματα γνώσεων πάντα :) .

 

Ευχαριστώ όλους για το τόσο άμεσο καλοσώρισμα, αλλά και το τόσο καλό και υγειές κλίμα που βγάζει το φόρουμ προς τα έξω (πράγμα δύσκολο στους καιρούς μας) . :cheesy:

"Ιf Ι was in ww2 they ''d call me spitfire..."
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ηλία καλώς όρισες !!! Σου εύχομαι καλές παρατηρήσεις και να απολαύσεις το μαγικό ταξίδι της αστρονομίας καλή συνεχεία και από μένα !!!
Astronomy Compels The Soul To Look Upwards And Leads Us From This World To Another . . .
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ηλία καλώς όρισες !!! Σου εύχομαι καλές παρατηρήσεις και να απολαύσεις το μαγικό ταξίδι της αστρονομίας καλή συνέχεια και από μένα !!!
Astronomy Compels The Soul To Look Upwards And Leads Us From This World To Another . . .
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ηλια καλωσορισες.Εγω θα σου προτεινα μια και εισαι μυημενος απο μικρος στα αστρα μπες απο τωρα στα ''βαθεια νερα''.Παρε ενα μεγαλο dop σε ιντσες (απο 10'' και πανω) στην κατηγορια τους ειναι τα πιο φθηνα εκτος και αν θελεις να ασχοληθεις με αστροφωτογραφηση,αλλιως αν παρεις μικρο στο μελλον θα θελησεις σιγουρα να πας σε κατι πιο μεγαλο.Ξεκινα καλυτερα με ενα 12αρι
Γνωθι σαυτον μηδεν αγαν
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλώς όρισες στο φόρουμ και Καλή συνέχεια στην Αστρονομία σου εύχομαι :D

 

Όσοι ζούμε σε μεγαλουπόλεις, η φωτορύπανση είναι το μόνιμο πρόβλημα..Αλλά διοργανώνονται εξορμήσεις κατά καιρούς (ανακοινώνονται στο φόρουμ), εκτός Αθηνών, στις οποίες πιστεύω θα μπορούσες να συμμετάσχεις. :)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ηλια καλωσορισες.Εγω θα σου προτεινα μια και εισαι μυημενος απο μικρος στα αστρα μπες απο τωρα στα ''βαθεια νερα''.Παρε ενα μεγαλο dop σε ιντσες (απο 10'' και πανω) στην κατηγορια τους ειναι τα πιο φθηνα εκτος και αν θελεις να ασχοληθεις με αστροφωτογραφηση,αλλιως αν παρεις μικρο στο μελλον θα θελησεις σιγουρα να πας σε κατι πιο μεγαλο.Ξεκινα καλυτερα με ενα 12αρι

 

Προς το παρόν σκεφτόμουν κάτι σε dob 8'' για αρχή, βάσει οικονομικών δεδομένων και σιγά σιγά να του βάζω πραγματάκια... Βέβαια μέχρι να προχωρήσω στο διάβασμα αλλά και στην έρευνα μπορεί να αλλάξω γνώμη.

"Ιf Ι was in ww2 they ''d call me spitfire..."
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ηλία γεια σου

 

Το site έχει πραγματι πολύ υλικό. Ίσως όχι τόσο ταξινομημένο και ευκολο στη αναζήτηση αλλά πραγματικό θησαυρό. Δική μου συμβουλή : εκτίμησε σωστά τις ανάγκες σου.

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Dob 8 και... ξερώ ψωμί ή 10 :cheesy: .

Κατα τα άλλα, καμία βιασύνη. Τα ρώσικα κυάλια καλά είναι για αρχή. \:D/ \:D/ \:D/

\"Έρχομαι από την έρημο των άστρων/Στερεύουν οι πηγές της πλάνης τα πάντα ξηραίνονται/Πλούσια απλώνεται η άμμος και μονάχα η άμμος...\" Γ. Υφαντής, Χαρούμενο Τραγούδι
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν θες νά κάνεις σοβαρή παρατήρηση τότε πάρε dob 10 ιντσών

Καλές Παρατηρήσεις & Καθαρούς Ουρανούς!

 

Μάκης Λυκόπουλος

Μέλος Ελληνικής Αστρονομικής Ένωσης (ΕΑΕ)

Μέλος Συλλόγου Ερασιτεχνικής Αστρονομίας Βοιωτίας (ΣΕΑΒ)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

 

Προς το παρόν σκεφτόμουν κάτι σε dob 8'' για αρχή, βάσει οικονομικών δεδομένων και σιγά σιγά να του βάζω πραγματάκια... Βέβαια μέχρι να προχωρήσω στο διάβασμα αλλά και στην έρευνα μπορεί να αλλάξω γνώμη.

 

Υπάρχουν πολλών ειδών τηλεσκόπια που θα μπορούσες να αγοράσεις...Οι ίντσες θεωρώ όμως ότι δεν είναι ο πρωταρχικός στόχος για έναν αρχάριο παρατηρητή.. :)

 

Συνήθως για αρχή προτείνουν όλοι το Dob 8" ή το Dob 10" αλλά προσωπικά θα σου πρότεινα πρώτα να διαβάσεις το βιβλίο "Νightwatch", εκτός από το υλικό που προσφέρει το φόρουμ.Προσφέρει σημαντικές πληροφορίες για τηλεσκόπια και οι ουράνιοι χάρτες είναι αρκετά κατατοπιστικοί..

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και αυτό το πράγμα συνεχώς "πάρε ένα Dob" και "πάρε ένα Dob" αρχίζει να μου θυμίζει λαική αγορά.....

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτό είναι Πάνο. Αν μιλούσαμε με κανέναν πολιτικό ή κάποιον υπάλληλο του ΙΚΑ θα του λέγαμε "Παράγγειλε από την Astrophysics να σου φτιάξει μια τριπλέτα 12" με φακούς Lomo". Αλλά εδώ συχνάζουν βιοπαλαιστές, φοιτητές και μαθητές, τι να πούμε;

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πέρα από αυτό που λες και έχεις δίκιο, αρχίζει και γίνεται και λίγο μόδα. Αν έχεις εμπειρία και γνώσεις από τους βασικούς τουλάχιστον τύπους και το προτείνεις για λόγους απόδωσης εντάξει. Αν όμως έχεις εμπειρία μόνο Dob και το προτείνεις .... έτσι επειδή όλοι το προτείνουν δεν συμφωνώ.

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ έχω απ' όλα και το προτείνω για λόγους απόδοσης. Αγοράζεις με τα ίδια χρήματα Dobson διπλάσιας διαμέτρου (=τετραπλάσιας απόδοσης) από κάποιο SCT, τριπλάσιας διαμέτρου από MCT και τετραπλάσιας τουλάχιστον από κάποιο διοπτρικό. Ένα GOTO 12" Flextube κοστίζει στην Ελλάδα όσο ένα Nexstar 6SE.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν έχω εμπειρία να σου πω αν οι ίντσες είναι το παν, ενώ ο σχεδιασμός και οι φακοί αντί του καθρέπτη είναι τίποτα. Όταν και αν την αποκτήσω θα σου πω. Μέχρι τότε δεν μπορώ να προτείνω κάτι.

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης