Jump to content

Άλλος ένας "νέος" αστροπαρατηρητής


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας φίλοι αστροπαρατηρητές !

 

Εδώ και αρκετές μέρες διαβάζω τις σελίδες του Astrovox και αυτό που μου έχει κάνει μεγάλη εντύπωση είναι η βοήθεια προς τα νέα μέλη. Γενικά, πολλοί από εσάς "το κατέχετε το άθλημα".

 

Αναφορικά με εμένα, τηλεσκόπιο δεν διαθέτω ακόμα αλλά προσπαθώ να τα βγάλω πέρα με τον υπέροχο συνδιασμό Stellarium+nightwatch+κυάλια. Και ομολογώ πως δεν περίμενα ότι ένα τέτοιο χόμπυ, όταν γίνεται μεθοδικά και με πλάνο, μπορεί να δώσει τόσα πολλά !

 

Η επιλογή τηλεσκοπίου είναι (για μένα τουλάχιστον) ένα θέμα αρκετά δύσκολο μιας και μέσα από τηλεσκόπιο δεν έχω κοιτάξει ποτέ !!

- Αρχικά, με δελεάζει η απόκτηση ενός SW Dobsonian 8" ή 10" αλλά μου έχει δημιουργηθεί η εντύπωση πως θα παίζω κυνηγητό με τα προς παρατήρηση θέματα.

-Από την άλλη ένα σαν κι αυτό http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=2125 μου φαίνεται μια καλή επιλογή μιας και παίρνει αστροστάτη, αλλά έχω και αμφιβολίες (που πηγάζουν από απόψεις άλλων μελών, φυσικά) για την αντοχή της βάσης.

 

Φυσικά όλα έχουν τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματά τους, αλλά σε κάποιον που δεν έχει άμεση επαφή με τα τηλεσκόπια αυτά παίρνουν διαστάσεις "θηριώδεις"... :!:

 

Αν υπάρχει στα σχέδια κάποιων από εσάς κάποια κοντινή βραδινή εξόρμηση, θα σας ήμουν ευγνώμων αν με δεχόσασταν στην παρέα σας.

 

Σας εύχομαι καθαρούς ουρανούς ! :wink:

___________________________________________

...εκεί που υψώνομαι να μάθω ότι κείμαι.

______________________________________

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πανο καλοσωρισεs,και καλη συναιχεια. Η Χαλκιδα ειναι κοντα,οποτε σε βγαλει ο δρομοs εδω ειμαστε. Θα βοηθουσε αρκετα να βρεθειs σε μια αστροπαρατηρηση, να κρινειs και να βγαλειs τα συμπερασματα σου.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλώς ήρθες στο AstroVox!

 

Καθώς η ερώτηση που θέτεις έχει αποτελέσει θέμα συζήτησης από πολλούς νέους στο χώρο της ερασιτεχνικής αστρονομίας θα σου πρότεινα να ρίξεις μια ματιά στη "γωνία των νέων αστροπαρατηρητών" στον παρακάτω σύνδεσμο όπου μπορεί να λύσεις αρκετές απορίες σου:

 

http://www.astrovox.gr/forum/viewforum.php?f=41

 

Τώρα το συγκεκριμένο τηλεσκόπιο θα έλεγα πώς αποτελεί μια πολύ καλή επιλογή για το ξεκίνημα, καθώς η διάμετρος των 8" μπορεί να σου χαρίσει ατελείωτες ώρες εξερεύνησης του ουρανού.

Όσον αφορά την στιβαρότητα της στήριξης, δεν μπορεί να σου δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα στην παρατήρηση. Εάν όμως υπάρχει βαθιά στο πίσω μέρος του κεφαλιού σου το ενδεχόμενο να ασχοληθείς αργότερα με αστροφωτογράφηση, τότε αυτή η στήριξη δεν νομίζω πως είναι επαρκής. Βέβαια το θέμα της αστροφωτογράφησης είναι πολύ πιο σύνθετο και απαιτεί έτσι κι αλλιώς άλλου είδους εξοπλισμό!

 

Καλή αρχή και καλές παρατηρήσεις!

 

Φιλικά,

 

Δημήτρης

“The Truth Is Out There”

 

"Stardust" Observatory - Chalkidiki

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλωσόρισες και καλές παρατηρήσεις ότι κι αν πάρεις!

Πάντως τώρα που φτιάχνει ο καιρός όλο και θα πληθαίνουν οι εξορμήσεις. Stay tuned!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παναγιώτη καλώς ήρθες και καλή συνέχεια στο υπέροχο ταξίδι της αστρονομίας .

Θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες και θα σου προτείνω να πας σε κάποιες αστροπαρατηρήσεις ώστε να μπορέσεις να δεις μέσα από διάφορα τηλεσκόπια και μετά ανάλογα με τις δικές σου ανάγκες να κρίνεις ποιο είναι το ιδανικό για σένα .

Astronomy Compels The Soul To Look Upwards And Leads Us From This World To Another . . .
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σας ευχαριστώ για το καλωσόρισμα και τις συμβουλές σας !

 

Αρχίζω σιγά-σιγά να κατασταλάζω στο τι θέλω με τη βοήθεια της ανάγνωσης των δικών σας πρώτων βημάτων. Το forum είναι μια τεράστια βάση δεδομένων. Χαίρομαι που βρίσκομαι ανάμεσά σας !

 

Καλά ταξίδια !

___________________________________________

...εκεί που υψώνομαι να μάθω ότι κείμαι.

______________________________________

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλή αρχή και καλές παρατηρήσεις! :cheesy:

Για τηλεσκόπιο μη βιαστείς. Πήγαινε πρώτα στο Πλανητάριο στην Πανεπιστημίου να δεις τα... κανόνια. Το ισημερινό είναι υπερβολικά... θηριώδες για μικρά σπίτια. Το DOB είναι πιο εύχρηστο για αρχάριους. Η παρακολούθηση είναι τόσο εκπληκτικά εύκολη που δεν αποσπά την προσοχή. Στην κυριολεξία στήνεται σε δευτερόλεπτα και είναι έτοιμο σε λιγότερο από ένα λεπτό. Για αρχή όμως μείνε με τα κυαλια.... :o

\"Έρχομαι από την έρημο των άστρων/Στερεύουν οι πηγές της πλάνης τα πάντα ξηραίνονται/Πλούσια απλώνεται η άμμος και μονάχα η άμμος...\" Γ. Υφαντής, Χαρούμενο Τραγούδι
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πήγα φίλε μου πριν 2 εβδομάδες και μιλήσαμε αρκετά με τον κ Άρη Μυλωνά. Πριν 1-2 μέρες τελείωσα και την (πρώτη) ανάγνωση του Nightwatch. Ελπίζω να καταλήξω σε αυτό : http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=1966 αλλά δε βιάζομαι . Προέχουν όλα τα άλλα. Θα δείξει.....

 

Σ' ευχαριστώ για το ενδιαφέρον ! :)

___________________________________________

...εκεί που υψώνομαι να μάθω ότι κείμαι.

______________________________________

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για το δεκάρι συμφωνώ, το ίδιο έχω και εγώ. Καλύτερα όμως για αρχή όχι GOTO... Σώσε τα χρήματα για μελλοντική αναβάθμιση που θα θελήσεις. Η απλότητα είναι το παν (ειδικά για πρώτο τηλεσκόπιο). \:D/
\"Έρχομαι από την έρημο των άστρων/Στερεύουν οι πηγές της πλάνης τα πάντα ξηραίνονται/Πλούσια απλώνεται η άμμος και μονάχα η άμμος...\" Γ. Υφαντής, Χαρούμενο Τραγούδι
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Πήγα φίλε μου πριν 2 εβδομάδες και μιλήσαμε αρκετά με τον κ Άρη Μυλωνά. Πριν 1-2 μέρες τελείωσα και την (πρώτη) ανάγνωση του Nightwatch. Ελπίζω να καταλήξω σε αυτό : http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=1966 αλλά δε βιάζομαι . Προέχουν όλα τα άλλα. Θα δείξει.....

 

Σ' ευχαριστώ για το ενδιαφέρον ! :)

 

Πως τα βλέπεις τα πράγματα;; Προχώρησες καθόλου;;

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

PanJi καλώς ήρθες στην παρέα! Θα σου πρότεινα να σκεφτείς σοβαρά το ενδεχόμενο να περάσεις μία βόλτα από τον Πάρνωνα στις 20 με 22 Ιουλίου πριν αποφασήσεις τι να πάρεις!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Προς το παρόν προχωρώ με την αξιολόγηση της εμπειρίας των άλλων μελών του φόρουμ. Αλλά μάλλον πάω προς 10" dob goto.

 

Μια καλή εναλλακτική είναι dob 10" ενιαίου σωλήνα και απλή βάση έτσι ώστε να έχω τη δυνατότητα να το αναβαθμίσω σε ισημερινή στήριξη. Αυτό και μόνο για το ενδεχόμενο της αστροφωτογράφισης που το βλέπω όμως πλέον πολύ μακρινό....

 

Τι να πω... Όλα τα βλέπω πολύ θεωρητικά ... :)

___________________________________________

...εκεί που υψώνομαι να μάθω ότι κείμαι.

______________________________________

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

PanJi καλώς ήρθες στην παρέα! Θα σου πρότεινα να σκεφτείς σοβαρά το ενδεχόμενο να περάσεις μία βόλτα από τον Πάρνωνα στις 20 με 22 Ιουλίου πριν αποφασήσεις τι να πάρεις!

 

Φίλιππε, αν στις 20 Ιουλίου είμαι στον Πάρνωνα, το βλέπω πιο πιθανό να είμαι με δικό μου τηλεσκόπιο !

 

(Σ' ευχαριστώ για το καλωσόρισμα!!)

___________________________________________

...εκεί που υψώνομαι να μάθω ότι κείμαι.

______________________________________

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

χαχαχχαχαχααχχα..... πάντως αξίζει να έρθεις! με δικό σου ή χωρίς!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οποιαδήποτε προσφορά πάντως για παρατήρηση από το δικό σας τηλεσκόπιο ... δεκτή ! Έστω και για 5 λεπτά ! Ουσιαστικά αυτά τα 5' μου λείπουν. (Είχα μια τέτοια ευκαιρία πριν 2 εβδομάδες αλλά δεν γινόταν να πάω... ](*,) ΄)

___________________________________________

...εκεί που υψώνομαι να μάθω ότι κείμαι.

______________________________________

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η αστροφωτογράφιση είναι ΠΑΝΑΚΡΙΒΗ. Ωστόσο, το ενιαίου σωλήνα είναι καλή επιλογή, αλλα αν πάρεις, παρε το GSO. Κατα τα άλλα... FLEXTUBE 10 χωρίς GOTO. Είσαι ακόμνα αρχάριος. Κράτα τα χρήματα για φακούς ή αργότερα αναβάθμισέ το σε GOTO...
\"Έρχομαι από την έρημο των άστρων/Στερεύουν οι πηγές της πλάνης τα πάντα ξηραίνονται/Πλούσια απλώνεται η άμμος και μονάχα η άμμος...\" Γ. Υφαντής, Χαρούμενο Τραγούδι
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε PanJi βλέπω στο προφίλ σου οτι είσαι στα Σπάτα, όπου και εγώ μένω εκεί πλέον από το καλοκαιρι που μας πέρασε. Εκτός λοιπόν από τους καφέδες που θα πιούμε... θα κανονίσουμε να κάνουμε παρατήρηση και να σου δώσω ο,τι χρειαστείς για δοκιμή μέχρι να αποφασίσεις για το τηλεσκόπιο και τον υπόλοιπο εξοπλισμό.

Έχεις και πμ.

Όλη της τη ζωή μελετούσε το σύμπαν, αλλά είχε παραβλέψει το πιο ξεκάθαρο μήνυμά του.

Για τα μικρά πλάσματα σαν εμάς η απεραντοσύνη του γίνεται υποφερτή μονάχα μέσω της αγάπης.

C. Sagan. Επαφή.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

\:D/ \:D/ \:D/ \:D/ \:D/ \:D/ \:D/ \:D/

 

Λοιπόν, η αναμονή φτάνει στο τέλος της .....

 

Αύριο παραλαμβάνω τη "χρονομηχανή" μου Sky-Watcher 10" Flextube GoTo :D

 

Ευχαριστώ όλους εσάς που με τα πολύ χρήσιμα μηνύματα και τις ατελείωτες ώρες στο τηλέφωνο μοιραστήκατε ένα κομμάτι της γνώσης σας μαζί μου. Το εκτιμώ απεριόριστα !

 

Καλή συνέχεια και καλές παρατηρήσεις σε όλους !

___________________________________________

...εκεί που υψώνομαι να μάθω ότι κείμαι.

______________________________________

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλες παρατηρησεις! Ελπιζω να το ευχαριστηθεις σε καθαρους ουρανους. Εγω μετα απο 2 μηνες που το αγορασα λογο καιρου τωρα το ευχαριστιέμαι. Αν επελεγα παλι τηλεσκοπιο. Το 10" flextube παλι θα διαλεγα.

Θα σβήσουμε τα φώτα της πόλης των σπιτιών

θα έχουμε απόψε Γιορτή των αστεριών...

 

Η Πούλια θ’ αναλάβει το μπαρ και τα ποτά

και η Μεγάλη Αρκούδα θα φτιάχνει παγωτά

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Θα προσπαθήσω να γράψω τις πρώτες μου εντυπώσεις από το SW 10" flextube GoTo .... 8)

 

>>>>To τηλεσκόπιο παραλήφθηκε στις 3/5, η συναρμολόγηση ήταν πανεύκολη και έγινε μέσα σε 40-50 λεπτά. (Αν το ξαναέκανα, θα γινόταν σε 15 λεπτά). Την ίδια μέρα έγινε και η πρώτη πλανητική παρατήρηση με τη χρήση τής πολύ χρήσιμης λειτουργίας του tracking.

 

>>>>Στις 5/5 δοκiμάσαμε το GoTo με "1 star alignment" μαζί με τον Παναγιώτη/PanosSky. Το Μ13 και Μ5 ήρθαν κατευθείαν στο "πιάτο". Το seeing ήταν κακό λόγω της πανσελήνου της επόμενης ημέρας. Βασικό συμπέρασμα της βραδιάς ήταν η ευκολία/ακρίβεια της κατεύθυνσης του τηλεσκοπίου με το χειριστήριο σε σχέση με το χέρι. Επίσης ο Παναγιώτης, απ' ότι είδα έκ των υστέρων, αποφάσισε εκείνο το βράδυ ότι δεν θέλει (τουλάχιστον για την επόμενη βδομάδα :lol: ) να αναβαθμίσει το setup του με μια Goto βάση.

 

>>>>Στις 6/5 τα Μ5 και Μ13 φαινόντουσαν πολύ καλύτερα μιας και η παρατήρηση έγινε πριν φανεί η Σελήνη.

 

>>>>Στις 8/5 δοκίμασα το GoTo με "2 stars alignment", διαδικασία η οποία είναι επίσης πολύ εύκολη. Στον ουρανό υπήρχαν αρκετά σύννεφα και υγρασία. Κατάφερα να δω το Μ94 σαν ένα αχνό συννεφάκι.

 

>>>>> Στις 17/5 ήταν μια σχετικά καθαρή βραδιά. Αποφάσισα να δω κάποιο DSO χωρίς το GoTo. Αυτό το αυτόματο "ψάξιμο" και το εύκολο αποτέλεσμα είχε αρχίσει να με "ξενερώνει" λιγάκι. Σκέφτηκα να προσαρμόσω πρόχειρα ένα laser στον ερευνητή για να με βοηθήσει στην αναζήτηση. Αφού το ευθυγράμμισα με τον Κρόνο για λίγη ώρα, ήξερα πλέον ότι όπου έδειχνε το laser εκεί στόχευε και το τηλεσκόπιο. Η συνέχεια ήταν φανταστική \:D/ . Με τη βοήθεια των χαρτών και του Stellarium μέσα σε 2 λεπτά είχα βρει το σφαιρωτό σμήνος του Ηρακλή (Μ13). Το Μ92 και το Μ5 ήταν υπόθεση των επόμενων 5 λεπτών ! Φυσικά η χρήση του laser γίνεται για 1-2 δευτερόλεπτα για λόγους που έχουν αναλυθεί αλλού.

 

Γενικό συμπέρασμα μέχρι τώρα : χαίρομαι για την επιλογή αυτού του μοντέλου όχι τόσο για το GoTo, όσο για τις δυνατότητες που το συνοδεύουν. Για τα οπτικά αποτελέσματα δεν έχω μέτρο σύγκρισης οπότε δε γράφω τίποτα. Πάντως είναι πάνω από τις προσδοκίες μου.

___________________________________________

...εκεί που υψώνομαι να μάθω ότι κείμαι.

______________________________________

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Mπράβο =D> =D> Ποιο σου άρεσε περισσότερο;Το χειροκινητο ή το GOTO;Ποιο πιστεύεις οτι θα χρησιμοποιήσεις περισσότερο στο μέλλον;

 

Καλή συνέχεια ,περιμένουμε κιάλλες εμπειρίες σου :mrgreen: .Καθαρούς ουρανούς!

12923506513ffaeef0ecd23.gif
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γρηγόρη, η χαρά του να βλέπεις κάτι που βρήκες μόνος σου είναι μεγαλύτερη από το να σε οδηγήσει εκεί το μηχάνημα. Μάλλον λοιπόν τείνω προς το χειροκίνητο, χωρίς να απαξιώνω στο ελάχιστο και το GoTo. Έχει κι αυτό τις χάρες του :wink: . Σήμερα για παράδειγμα είχε πάρα πολύ υγρασία στην ατμόσφαιρα και είχα λιγότερη από μία ώρα διαθέσιμη. Έτσι λειτούργησε περισσότερο ο "τυφλοσούρτης" :lol:

 

Ο χρόνος θα δείξει.....

___________________________________________

...εκεί που υψώνομαι να μάθω ότι κείμαι.

______________________________________

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε μας PanJi, η Ελλάδα είναι γεμάτη από κάτοπτρα της Skywatcher. Υπάρχουν πτωχές αναφορές για την λειτουργία του GOTO των Flextube και η αρνητική εμπειρία των Autotracking επιβάλλει την εγγύηση καλής λειτουργίας από πραγματικές δοκιμές χρηστών. Απ' όσα λες φαίνεται πως λειτουργεί καλά. Μπορείς να δώσεις ορισμένες ακόμη λεπτομέρειες, όπως:

1. Ποιόν φακό είχες στον εστιαστή (εστιακή και φαινόμενο πεδίο)

2. Υπήρχαν περιπτώσεις όπου το αντικείμενο βρισκόταν εκτός πεδίου του εν λόγω φακού μετά το πέρας της περιστροφής; Υπήρχε η τάση να συμβαίνει αυτό σε κάποια συγκεκριμένη περιοχή σε σχέση με τους αστέρες που επέλεξες για την ευθυγράμμιση, αντιδιαμετρικά ας πούμε;

3. Ποιά μπαταρία χρησιμοποίησες; Την τοποθέτησες δίπλα από ή πάνω στο τηλεσκόπιο; Στην πρώτη περίπτωση τι έκανες για να μην τυλιχθεί το καλώδιο; Υπάρχει επιλογή anti-cordwrap στο χειριστήριο, η οποία εμποδίζει την βάση να περιστρέφεται 360 μοίρες και στις 180 αλλάζει φορά;

4. Υπάρχει φαινόμενο αντίδρασης από τα γρανάζια; Υπάρχει λανθάνων χρόνος μέχρι να αρχίσει η περιστροφή; Σταματάει αυτή ομαλά ή απότομα, με "κλώτσημα"; Υπάρχει επιλογή ρύθμισης backlash στο χειριστήριο;

5. Πως αποδίδει ο συμπλέκτης στον άξονα του ύψους; Σηκώνει αρκετό βάρος πριν συμβεί καταβύθιση του ρύγχους; Ρυθμίζεται η τριβή του; Χρειάζεται αντίβαρο;

6. Χρησιμοποίησες καθόλου το χέρι σου για να επιταχύνεις την στόχευση σε μεγάλη απόσταση από τον προηγούμενο στόχο; Πως σου φάνηκε; Μπορείς να κάνεις λεπτή ρύθμιση με το χέρι ή είναι καλύτερο να γίνει από το χειριστήριο; Αν μείνεις από ρεύμα, μπορείς να χρησιμοποιήσεις το τηλεσκόπιο ή θα πρέπει να αλλάξεις βάση με μια χειροκίνητη για να το κάνεις αυτό;

7. Πως σου φάνηκε η παρακολούθηση; Έβαλες κάποιον φακό υψηλής μεγέθυνσης- μικρού πεδίου για να διαπιστώσεις αν ο στόχος παραμένει στο πεδίο για αρκετό διάστημα;

8. Πως σου φάνηκαν οι ταλαντώσεις; Αποπνίγονται σε λογικό χρόνο; Μπορείς να εστιάσεις με άνεση;

9. Είναι θορυβώδες; Ο ήχος έχει υψηλή τονικότητα ή χαμηλή; Στριγκλίζει ή χαϊδεύει τα αυτιά;

10. Το οριζοντιώνεις με ακρίβεια μέσω κάποιου αλφαδιού; Έχω ακούσει πως είναι πολύ κρίσιμο, αν και το Nexstar που έχει λιγότερο από το μισό πεδίο φαίνεται πως τα βγάζει πέρα και με 2-3 μοίρες απόκλιση.

11. Οι κινητήρες δονούν το τηλεσκόπιο; Χαλαρώνει η ευθυγράμμιση των κατόπτρων με την χρήση;

12. Παρατήρησες κάτι άλλο αξιοσημείωτο;

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλά είσαι απίστευτος. Άλλες ερωτήσεις δεν είχες :lol: :lol: :D

 

Για να βοηθήσω λιγάκι :

 

1. Ποιόν φακό είχες στον εστιαστή (εστιακή και φαινόμενο πεδίο)

 

Μέχρι στιγμής έχει μόνο τους 2 εργοστασιακούς + Barlow. Λόγω ότι ο 10αρης είναι για πέταμα μάλλον 25mm και Barlow.

 

 

4. Υπάρχει φαινόμενο αντίδρασης από τα γρανάζια; Υπάρχει λανθάνων χρόνος μέχρι να αρχίσει η περιστροφή; Σταματάει αυτή ομαλά ή απότομα, με "κλώτσημα"; Υπάρχει επιλογή ρύθμισης backlash στο χειριστήριο;

 

Δεν παρατήρησα κάτι τέτοιο στο λίγο χρόνο που το είδα (ανεπαίσθητος λανθάνων χρόνος για το ξεκίνημα). Το κλώτσημα μάλλον είναι ιδίωμα του 12αριού ή χειρότερα του 12αριου του Μάνου

 

9. Είναι θορυβώδες; Ο ήχος έχει υψηλή τονικότητα ή χαμηλή; Στριγκλίζει ή χαϊδεύει τα αυτιά;

 

Είναι αρκετά ήσυχο. Βέβαια δεν είναι και Μότσαρτ...

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης