Jump to content

Ξύλινο τρίποδο, από (giannis 60)


giannis60

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μέσα στην κομμένη εγκοπή θα μπει ένα κυματάκι από λάμα

43.thumb.JPG.582ef42ed0cf38ddef82c929cd8ea83e.JPG

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εδώ φαίνεται πως λειτουργεί. Το μεσαίο ξύλο είναι το κινητό.

35.thumb.JPG.78d311e4ec2529f2b51e8b427b7f3730.JPG

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η ένωση στο κάτω μέρος.

36.thumb.JPG.182884d094a023e718dcabd6db225b90.JPG

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Περιμένοντας να στεγνώσουν τα βερνίκια.

38.thumb.JPG.5b69c669a5d2502e4b3f89044ea0c59d.JPG

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επιτέλους σήμερα το πρωί.

51.thumb.JPG.490ecfa5ed089320b893670c3e7356e2.JPG

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και εδώ φορτωμένο με το δικό μου αγαπημένο δίδυμο.

57.thumb.JPG.48d005e69fd0f7660900a701d8a12d99.JPG

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ύστερα ο Γιάννης κάθισε να ξεκουραστεί! Ήταν πια η τελευταία μέρα και αυτή τη μέρα την απόλαυσε.

Όταν ο Γιάννης τέλειωσε το τρίποδο, το κοίταξε με καλοσύνη και το χάιδεψε με τη ματιά του! :D

 

Φίλε Γιάννη, είσαι καταπληκτικός!

Περίμενα να δω το αποτέλεσμα της δουλειάς, που μου έγραφες στα mail, αλλά εδώ μιλάμε για..."ποίημα" με τέτοια κατασκευή, παρουσίαση και περιγραφή! =D>

Και τι ζεστή η αίσθηση του ξύλου!

(Όσο για το... βιβλίο σου-ξέρεις εσύ-, επιμένω...!) :wink:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε Γιαννη συγχαρητηρια για την πολυ καλη δουλεια σου. ειναι κατι που το εχω στο προγραμμα κι εγω μιας ασχολουμαι με ξυλα αλλα δεν βρισκω το χρονο....

μια μικρη παρατηρηση αν θες, ετσι οπως βλεπω τα χερουλια εχω την εντυπωση οτι ξεβιδωθουν. καλο ειναι να βαλεις ροδελα και γκροβερ στο παξιμαδι. (αν και στη θεση σου θα κολλουσα κατευθειαν το χερουλι πανω στη βιδα)

 

και παλι μπραβο!!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε Γιαννη μαστορα μου . Ηθελα να σε παρω τηλεφωνο αλλα τωρα που γραφω η ωρα ειναι περασμενη . Παρολο που σημερα ολη μερα γυριζα και εκανα ΤΑ χιλιομετρα και περασα βιαστικα να παρω το τριποδο που μου εφτιαξες οπως ειδες με ολους τους συγγενεις στο αμαξι , τελικα εστησα το επισης καινουργιο για μενα 6" μακσουτοφ πανω στην "καινουργια" μου στηριξη. Και λεω καινουργια γιατι ετσι συμπεριφερεται σαν αλλη καινουργια στηριξη. Τελικα η συμπεριφορα του ειναι καταπληκτικη . Στιβαρο , σιγουρο , ακλονητο , ομορφο, ξυλινο και τελος ανθεκτικο στις φαπες :cheesy: Με το μακσουτοφ πανω και ενα αντιβαρο των 5 κιλων , μετα απο σφαλιαρα (και εννοω σφαλιαρα και οχι χαιδεμα) οι κραδασμοι χανονται μετα απο ενα δευτερολεπτο. Απιθανα καλη συμπεριφορα και το μονο που μειωνει την αξια του τριποδου που εφτιαξες ειναι η ιδια η στηριξη που οπως και να το κανουμε παραμενει μια ελαφριου τυπου κακοδιατηρημενη και πολυδουλεμενη μον 2 της bresser (ειναι η eq5 με αλλο λογοτυπο για οσους δεν τη γνωριζουν σε αυτην την εκδοχη της ). Σε ευχαριστω πολυ και πραγματικα νιωθω πως πλεον εχω στην κατοχη μου κατι αξιολογο και οχι απλα μια δευτερη μικροτερη στηριξη . Μολις συναντηθουμε θα συζητησουμε και για το τριποδο της neq6 απο κοντα .
Γεια χαρα και ευχαριστω για τα ψαρια!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Μιχάλη σ΄ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Εσύ και η Κατερίνα θα με κάνετε στο τέλος να

καβαλήσω κανένα καλάμι και να παρατήσω τις κατασκευές και να την πέσω στην λογοτεχνία!

Φίλε Στέλιο το χερούλι δεν μπορεί να χαλαρώσει, διότι αν πας πίσω στην φωτογραφία 39 θα δεις

ότι στο μαύρο λαμάκι (που είναι και το χερούλι) έχω ανοίξει βόλτες. Σαν παξιμάδι. Έτσι τώρα με το

παξιμάδι που ακολουθεί σφίγγονται μεταξύ τους.(Κόντρα παξιμάδι). Μην σε μπερδεύει το κεφάλι της

βίδας. Κάλλιστα θα μπορούσα να το κόψω και να μην υπάρχει εκεί. Το άφησα όμως ούτως ώστε

αν χαλαρώσει το σφίξιμο να μπορεί να λυθεί με το ίδιο κλειδί το οποίο ο χρήστης έχει μαζί του για να

βιδώσει τις 4 βίδες του λευκού δίσκου.

Τέλος αν θέλεις να φτιάξεις και εσύ τριπόδι είμαι στην διάθεσή σου, (κατασκεύασα 2 με αποτέλεσμα να

έχω 6 σχέδια τα είπαμε αυτά), μην διστάσεις λοιπόν να με ρωτήσεις ότι θέλεις.

Κατερίνα θα έχεις e-mail

Φίλε Δημήτρη για άλλη μια φορά σ΄ευχαριστώ. Οι δύο μας προχωράμε και ζήτω η τρέλα μας!

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπράβο Μαστρογιάννη!

Το αντίστροφο πως μπορεί να γίνει; Να προσαρμόσει κανείς σε μια περίεργη κεφαλή (την υψαζιμουθιακή του Bresser 70/700) ένα θηλυκό σπείρωμα 3/8''-16 UNC, ώστε να μπαίνει σε Manfrotto; Με μια ξύλινη πλάκα υποθέτω; Κόντρα πλακέ θαλάσσης;

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Κωνσταντίνε να με συγχωρείς για την καθυστερημένη απάντηση. Αυτό συνέβη επειδή εδώ και τρεις

μέρες δεν άναψα καθόλου τον υπολογιστή.

Εγώ τα όποια σπειρώματα, τα ανοίγω μα κολαούζα. ( Θηλυκά σπειρώματα.) Επομένως αυτό που λες

μάλλον γίνεται. Αρκεί να προμηθευτούμε τα κατάλληλα κολαούζα.

Για περισσότερες πληροφορίες σού στέλνω με ΠΜ το τηλέφωνο μου.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης