Jump to content

Ξύλινο τρίποδο, από (giannis 60)


giannis60

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πέρση το καλοκαίρι ο αδελφός μου που μένει Γερμανία αγόρασε μία ισημερινή στήριξη EQ5.

Μαζί με ένα σωρό απαράδεχτα και τελείως << κουφά>> τα οποία συνόδευαν την συγκεκριμένη

στήριξη, ένα είναι το τρίποδο. Ουδεμία σχέση είχε με το τρίποδο της δικιάς μου στήριξης.

Ζήτημα είναι αν αυτό ήταν 60 εκατοστά ψιλό, και όταν του επέκτεινες τα πὀδια δεν ξεπέρναγε το 1

μέτρο και δέκα εκατοστά. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα όταν σκόπευε στην ζενηθεία απόσταση το προσοφθάλμιο του τηλεσκοπίου να κοντεύει να ακουμπήσει στο χώμα. ( Έχει διαθλαστικό).

Αποφάσισα λοιπόν να του φτιάξω εγώ ένα τρίποδο.Και έφτιαξα αυτό πού ακολουθεί στις

φωτογραφίες.

Το κατάπληκτο είναι ότι η συγκεκριμένη κατασκευή ξεπέρασε κάθε προσδοκία.

Ακόμα και μισοτελειωμένη είχε τέτοια σταθερότητα που κυριολεκτικά μετέτρεψε την EQ5 σε EQ6.

Και μιλώ για την μικρή EQ5. Αυτήν την φτηνή των σχεδόν 350 εβρό.

Προσωπικά χρησιμοποιώ και την EQ6 για αστροφωτογράφιες μακράς έκθεσης. Σκέφτηκα λοιπόν

ότι αν ένα τέτοιο τρίποδο κάνει τόση καλή δουλειά με την EQ5, τι θα κάνει αν έβαζα ένα τέτοιο και

στην EQ6? Ακόμα δεν το ξέρω. Όμως έχω σκοπό να το ανακαλύψω φτιάχνοντας ακόμα ένα τρίποδο

και για αυτήν.

Προς το παρών απολαύστε τις φωτογραφίες του πρώτου τριποδιού.

Έπεται και συνέχεια.

338135161_10.thumb.jpg.ac8ff5de7e4e6afb874acc1d6a2438c7.jpg

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολυ ωραια δουλεια φιλε Γιαννη , εχω ακουσει κατα καιρους για το ποσο στιβαροι και ακλονητοι ειναι οι ξυλινοι τριποδες και εσυ το επιβεβαιωνεις με τον καλυτερο τροπο . Αν φτιαξεις για την eq6 αλλα και για αυτη που εφτιαξες , μπορεις να μας πεις το κοστος της κατασκευης ? Εχω μια mon2 αλλα και μια neq6 και με ενδιαφερει προσωπικα η κατασκευη σου , εφοσον ειναι οικονομικη , γιατι αν δεις τις τιμες που εχουν οι ετοιμες καταλαβαινεις πως "καλες" ειναι και οι ατσαλινες :cheesy:

 

Φιλικα Δημητρης

Γεια χαρα και ευχαριστω για τα ψαρια!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Δημήτρη δεν μπήκα στην διαδικασία να βγάλω κοστολόγιο. Τα ξύλα που χρησιμοποίησα ήταν

αμερικάνικη Δρυς (ταυλάκι) και άγρια Ελληνική οξιά.Τα είχα χρόνια.

Εκτιμώ πἀντος ότι για κάποιον που θέλει να φτιάξει τριπόδια σαν αυτά,μόνος του για έξοδα κατασκευής

θα πρέπει να υπολογίσει περισσότερα από 50 και λιγότερα από 80 ευρό.

Όσο αφορά τον χρόνο κατασκευής, εγώ χρειάστηκα 6 μέρες.Είναι πολύ η δουλειά και ας μην του

φαίνεται. Άρα η ακριβή τιμή τους είναι λογική. (Δεν ξέρω πόσο έχουν.)

Πάντως ειδικά στην ασροφωτογραφία θα πρέπει να είναι σπουδαία.

Στην παρακάτω φωτογραφία σου δείχνω την μπαταρία επάνω τους. Φαντάσου ότι έκανες πολική ευθυγράμμιση και μετά έβαλες πάνω στην στήριξη αυτήν την μπαταρία. Απλά δεν αλλάζει τίποτα.

Εκεί που κάποιος καταλαβαίνει την διαφορά είναι την πρώτη φορά που θα τοποθετήσει την στήριξη

πάνω στο τριπόδι.<<Κλἀπ>> με το που θα μπει μέσα στην υποδοχή θα νομίσει ότι η κεφαλή εφάρμοσε

μέσα σε μαρμάρινη υποδοχή.

1691637764_2.thumb.jpg.580fea2dd802acd5dc2c381c231ca81b.jpg

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε Γιαννη ευχαριστω για την απαντηση. Ποτε δεν φανταζομουνα πως θα επαιρνε η κατασκευη τοσο χρονο , ισως τελικα πρεπει να αναθεωρησω καποια πραγματα.
Γεια χαρα και ευχαριστω για τα ψαρια!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ωραία δουλειά. Συγχαρητήρια!!

Μερικές φορές φαίνεται κάτι εύκολο να υλοποιηθεί αλλά οι τεχνικές δυσκολίες που εμφανίζονται στην πορεία είναι πολλές και η κάθε κατασκευή απαιτεί χρόνο. Αλλά αν έχεις μεράκι τότε ο χρόνος που αφιερώνεις είναι απόλαυση.

 

Να το χαρείς στο έπακρο.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Δημήτρη Μανούσο σ΄ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Επιπλοποιός κι εγώ που τώρα κάνω

ντιλίβερι. Καταλαβαινόμαστε.

Σου εύχομαι κι εγώ να το τελείωσης το δύσκολο έργο που ξεκίνησες και όλα να πάνε καλά,ή μάλλον

να ξεπεράσουν τις προσδοκίες σου.

Φίλε Δημήτρη Δημητριάδη σήμερα το πρωί έλυσα το τρίποδο της EQ6.Υπάρχουν κάποιες δυσκολίες.

Όχι όμως αξεπέραστες. Το κακό είναι ότι η συγκεκριμένη στήριξη δεν είναι δικιά μου. Αυτό κάνει

κάποια πρἀγματα κάποιος δύσκολα. Δεν μπορώ να πάρω κάποιες πρωτοβουλίες που θα έπαιρνα αν ήταν

δικιά μου. Έτσι προς το παρών το εγχείρημα αναβάλετε μέχρις τουλάχιστον τις συνεννοήσεως με τον

κάτοχο της. Αν τώρα εσύ θέλεις κάποιο ξύλινο τρίποδο στείλε μου e mail για να το συζητήσουμε.

Όσο αφορά τα χρήματα μην το σκέφτεσαι. Προσωπικά επιθυμώ να περνώ την ώρα μου με ευχάριστο τρόπο, και να ασκώ την τέχνη μου που η συνθήκες μου το έχουν απαγορεύσει.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Ο νόμος του Γιάννη.

Στην αρχή κάποιος διάβολος σου βάζει την ιδέα. Μετά αυτός φεύγει και μένεις μόνος. Βηματίζεις αδιάκοπα μέσα στο δωμάτιο. Δεν μπορείς να επικοινωνήσεις με κανέναν (όλοι σε ενοχλούν), γιατί

σκέφτεσαι και την παραμικρή λεπτομέρεια αυτού του αντικειμένου που θέλεις να φτιάξεις.

Τελικά 4 η ώρα τα χαράματα σηκώνεσαι από το κρεβάτι και στρώνεσαι στα σχέδια. Πριν καλά καλά φέξει

και με τα σχέδια υπό μάλης μπαίνεις στο εργαστήριο και πέφτεις με τα μούτρα στην δουλειά.

Μέρες, βδομάδες! Δεν έχει σημασία. Τέλος κάποια στιγμή αυτό που σου ήρθε να κάνεις το τελειώνεις.

Οι οικείοι σου, σου χαμογελούν. Διότι νομίζουν ότι τώρα που το τελείωσες θα μπορούν να επικοινωνήσουν επί τέλους μαζί σου. Αμ δε!!! Αυτοί είναι μακάριοι. Δεν ξέρουν από διαβόλους!

Διότι ναι μεν τα κατάφερες και το κατασκεύασες, και μάλιστα αυτό που έφτιαξες αρέσει, αυτό ακριβώς

είναι που πρέπει να πληρώσεις τώρα στο διάβολο. Πως; Να! με το ένα και μοναδικό αντικείμενο που

έφτιαξες, έχεις τώρα τρία σχέδια! Το πρώτο είναι το γνωστό. Αυτό που έκανες στις τέσσερις η ώρα το πρωί. Το δεύτερο περιγράφει ακριβώς το αντικείμενο που εν τέλει κατασκεύασες. Διότι κατά την διάρκεια

της κατασκευής, ξεπετάχτηκαν και μερικά <<ψιλά>> τα οποία, σου είχαν ξεφύγει και δεν τα σκέφτηκες,

πριν να το φτιάξεις, με αποτέλεσμα να παρεκκλίνει το αποτέλεσμα του σχεδίου. Και το τρίτο είναι τώρα

αυτό που σε καίει. Ακόμα καλύτερο σχέδιο!!! Και βέβαια είσαι σίγουρος ότι αυτήν την φορά αποκτώντας

εμπειρία από το πρώτο τα έχεις υπολογίσει όλα.

Ξανά πέφτεις λοιπόν με τα μούτρα στην δουλειά και φτιάχνεις το δεύτερο αντίτυπο. Το τελειώνεις και

τώρα έχεις δύο αντίτυπα και έξη σχέδια!!!Και ούτω καθ΄εξής.

Πόσο μπορεί να κρατήσει αυτό; Εξαρτάτε από το πόσο επιρρεπής είναι κάποιος στους κάθε λογής τέτοιους διαβόλους. Για μερικά πράγματα μάλιστα η διαδικασία είναι ατέρμονη. (Βλέπε<< η κατάκτηση

της τέχνης της παρατήρησης>> ή <<η τέλια αστροφωτογράφιση του τάδε νεφελώματος>>.

Νομίζω ότι καταλαβαινόμαστε.

Ιδού λοιπόν και το δεύτερο τρίποδο. Είναι για τον φίλο μας Δημήτρη, τον οποίο ευχαριστώ με όλη μου

την καρδιά που με εμπιστεύτηκε.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στην αρχή ήταν τα ξύλα.

30.thumb.JPG.2c96d1953a44628091dac9e324314fcb.JPG

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εδώ είναι κομμένα και στεγνώνουν για λίγες μέρες στον Ήλιο και τον αέρα.

31.thumb.JPG.dd1846f71ee325101e26901b11cbcd69.JPG

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα μεταλλικά εξαρτήματα περιμένοντας να βαφτούν

32.thumb.JPG.c2019307fdeefd3e8e3884ad1f9d193f.JPG

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο νόμος του Γιάννη.

Στην αρχή κάποιος διάβολος σου βάζει την ιδέα ........

 

Γιάννη εγραψες.

Οχι μονο τεχνικά, αλλα και λογοτεχνικά....

Μιχάλης - CptFurz

www.michael-stephanou.com

Lunt LS100THA DS PT

Skylight 100 / f15

Meade Lightbridge 12” HiLux

Celestron Nexstar 8SE

IN ED 70/420

Mod PST102/1000, CaK module

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα εξαρτήματα από το χερούλι.

39.thumb.JPG.fc3ac45df7633b11fdf351601454caff.JPG

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης