Jump to content

Να τι μου Αστροχάλασε σήμερα...


Bi2L

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδή τον τελευταίο καιρό όλο και κάτι μου Αστροχαλάει, είπα να ανοίξω αυτο το Θέμα ώστε να γράφουμε όλοι ότι μας Αστροκαλούδι μας χαλάει!! Δεν πιστευω ότι μόνο σε μένα χαλάνε πράγματα...

 

Αφού χαλάει που χαλάει, τουλάχιστον ας πούμε τον πόνο μας!

 

Μετα την Οθόνη του Laptop και την Qhy5, στην τελευταία Αστροπαρατήρηση μου χάλασε ο αντάπτορας που δίνει ρεύμα στην Canon απ'το Poertank.

Και προχθές μου μπλόκαρε ο efs 17-55 f/2.8 γιατι εκεί που φωτογράφιζα έσκασε ένα κύμα και τον έβρεξε λίγο, και να φανταστείτε ότι πριν λίγους μήνες τον είχα στείλε για καθαρισμό :(

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ διαπίστωσα ότι οι επιστρώσεις του δευτερεύοντος τα έπαιξαν. Οι εικόνες που παίρνω τελευταία είναι θολές και μάλλον θέλει αλλαγή. Το πρόβλημα θα είναι αν βάλω το καινούριο δευτερεύον και παίρνω πάλι θολές εικόνες θα πρέπει να αλλάξω και το πρωτεύον ή να το στείλω για επαλουμίνωση.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ διαπίστωσα ότι οι επιστρώσεις του δευτερεύοντος τα έπαιξαν. Οι εικόνες που παίρνω τελευταία είναι θολές και μάλλον θέλει αλλαγή. Το πρόβλημα θα είναι αν βάλω το καινούριο δευτερεύον και παίρνω πάλι θολές εικόνες θα πρέπει να αλλάξω και το πρωτεύον ή να το στείλω για επαλουμίνωση.
Δημήτρη έχω έναν 2,6" απ'το 12αρι, βέβαια είναι κολλημένο πάνω στην βάση του αλλά ξεκολλάτε σχετικά εύκολα, αν σου κάνει στείλε μου ένα π.μ.

 

 

 

Δημήτρη δεν ξέρω τι κάνει η Φανουρόπιτα αλλά βάλε και μερικά σκόρδα μέσα :lol:

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημήτρη έχω έναν 2,6" απ'το 12αρι, βέβαια είναι κολλημένο πάνω στην βάση του αλλά ξεκολλάτε σχετικά εύκολα, αν σου κάνει στείλε μου ένα π.μ.
Βασίλη άστο δεν πειράζει γιατί το δευτερεύον είναι κολλημένο και δεν ξέρω αν βγαίνει εύκολα. Το δικό μου είναι 70mm λίγο πιο μεγάλο. Θα παραγγείλω ένα καινούριο και αν δω ότι έχω πάλι πρόβλημα, τότε πάμε για ΟΟ επιστρώσεις (θα ακολουθήσω το δρόμο που χάραξες :) ). Σε ευχαριστώ πάντως.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω θα σου λεγα πριν κανεις οτιδηποτε καντου ενα ''μπανακι'' με αβα με την γνωστη μεθοδο πλυσιματος που εχουμε αναφερει σε προηγουμενα θεματα

 

Το ιδιο προβλημα μαλλον ειχα και εγω με το πρωτευων μου ειχε ελαφρα σκονη επανω του η οποια ειχε κολησει με την υγρασια και δεν εβγαινε εστω και με δυνατο φυσημα.Αποτελεσμα ηταν να βλεπω λιγο θαμπα

Αυτη τη θαμποτητα την διακρινα σε φως ημερας ακομα και οταν το κοιταζα απο πανω για να δω τον εαυτο μου.Τωρα μετα το πλυσιμο εγινε ''τζιτζι'' λαμπει!!

Γνωθι σαυτον μηδεν αγαν
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δυστυχώς το πρόβλημα δεν λύνεται με ένα μπανάκι (το έχω κάνει επανειλημμένα)

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=14976

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τοτε παρεγγειλε ενα απο το telescope express.Ειναι αξιοπιστο μαγαζι

Το συγκεκριμενο που ζητας κανει απο 99-115 ευρω σε GSO

Γνωθι σαυτον μηδεν αγαν
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης