Jump to content

Εξόρμηση στον Πάρνωνα 15-17 Ιουνίου 2012


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλό μήνα και καλό καλοκαίρι εύχομαι σε όλους . Ελπίζω ο καιρός να παραμείνει ζεστός και καλός για να κάνουμε και λίγο το hobby μας αφου τον χειμώνα τα εργαλεία έπιασαν αράχνες.

Ώρα λοιπόν να πάρουμε τα βουνά και συγκεκριμένα ώρα για αστροεξόρμηση στον πάρνωνα. Στις 15 ιουνίου η Αστρονομική Ένωση Σπάρτης έχει προγραμματίσει την καθιερωμένη εξόρμηση στο "ιερό βουνό".

Όσοι επιθυμούν να συμμετέχουν μέλη και μη παρακαλώ επικοινωνήστε με τον υπεύθυνο παρατήρησης Θανάση Δούβρη στο email: spartastronomy@gmail.com ή στο τηλ.:6936-851297.

Ο καιρός σηκώνει σκηνούλα αλλά όποιος επιθυμεί μπορεί να μείνει και στο καταφύγιο αρκεί να το δηλώσει ώστε να γίνει κράτηση.

Σχετικά με τους κανόνες της εξόρμησης για όσους δεν γνωρίζουν παρακαλώ ας διαβάσουν αυτό http://www.spartastronomy.gr/index.php/events/82

 

Ραντεβού λοιπόν στα 1420 8)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εκτός απροόπτου θα είμαστε εκεί! Και ελπίζουμε επιτέλους να σταματήσει το μοτίβο Πανσέληνος-καιρό καμπάνα (καλή ώρα και αυτό το ΣΚ) και Νέα Σελήνη-σύννεφα!
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αρχίζω να το σκέφτομαι να σας επισκευτώ για πρώτη φορά! Αν καταφέρω βέβαια και πάρω και την έγγριση (από το στρατηγό και το επιτελείο :lol: )

Sequence Generator Pro v2.3, Pixinsight 1.8

 

1089626400_27_1_EUR_3_default.png

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να ενημερώσω πως μερικοί θα ανέβουμε και απο πέμπτη (14/6) οπότε όποιος σκέφτεται να έρθει νωρίτερα μην διστάσει εκεί θα μας βρει.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Απ' ότι φαίνεται μετά από πολύ καιρό θα έχουμε ένα καλό από άποψης καιρού αστρονομικό τριήμερο σε όλη την Ελλάδα. Ειδικά στον Πάρνωνα προβλέπεται αίθριος καιρός και τις 3 βραδιές ΠΠΣ http://freemeteo.com/default.asp?pid=68&gid=255727&la=2 .

 

Όσοι πιστοί προσέλθετε !!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα είναι απολαυστικά, όπως πάντα εκεί. Κρίμα που δεν θα μπορέσω να είμαι, μου έχει λείψει ο Πάρνωνας. Ίδωμεν στο μέλλον. Να περάστε καλά κάτω απ' τον καθαρό σκοτεινό ουρανό.
...,εάν αποτύχει, τουλάχιστον θα αποτύχει έχοντας τολμήσει να μεγαλουργήσει. Οπότε η θέση του ποτέ δεν θα είναι ανάμεσα στις κρύες και δειλές ψυχές, που δεν γνώρισαν ποτέ, ούτε τις νίκες ούτε τις ήττες. (Theodore Roosevelt)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδία όπως είπα θα κατέβω με το νέο μου τηλεσκόπιο. Θα μπορούσα να έχω μια βοήθεια όσον αφορά την ευθυγράμμιση του, καθώς είναι το πρώτο μου τηλεσκόπιο και χρειάζομαι μια καθοδήγηση;
Keep your friends close, and your enemies closer...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σας βλέπω όλους γεμάτους ενέργεια!!

Θα περιμένουμε φωτο και εμπειρίες!! :mrgreen:

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

δεν ακούω αντιδράσεις,

δε βλέπω φωτο και μη ζητάτε από μένα... είχα πολλή δουλειά..

καλά και ο Αντώνης...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

δεν ακούω αντιδράσεις,

δε βλέπω φωτο και μη ζητάτε από μένα... είχα πολλή δουλειά..

καλά και ο Αντώνης...

 

Προσωπικά έμεινα "προκόπης" από το αριστούργημα!

 

Το τριήμερο ήταν μεγάλη ανάσα γιομάτη εκπλήξεις :shock:

 

Περιμένουμε φωτογραφίες της εκπληκτικής κατασκευής και το timelapse της σκιάς του γνώμωνα!

Αντώνη τι κάνεις; (εγώ κατέγραφα το "μάθημα" go to)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ε, αφού το πήρε το ποτάμι, ας το αποκαλύψουμε.

 

Μπορεί το Σ/Κ ο αέρας να μας χάλασε το seeing και να μην κάναμε τις παρατηρήσεις που θέλαμε, αλλά όπως σωστά σημείωσε ο Γιάννης νωρίτερα, το πρόγραμμα ήταν γεμάτο εκπλήξεις.

 

Έτσι είμαστε στην ευχάριστη θέση να σας πληροφορήσουμε, ότι η Αστρονομική Ένωση Σπάρτης, κατασκεύασε και τοποθέτησε στο χώρο έξω απο το ορειβατικό καταφύγιο του Πάρνωνα, ένα σφαιρικό Ηλιακό ρολόι. Τα εύσημα για την σχεδίαση και κατασκευή του πάνε στους Νίκο Τρεμούλη, Αντώνη Φαρμακόπουλο και Κίμωνα Παπαθανασοπουλο, τους οποίους και επιθυμούμε να ευχαριστήσουμε και δημοσίως.

 

Το ρολόι είναι ένα πραγματικό κόσμημα και θεωρούμε ότι προσθέτει μια επιστημονική/αστρονομική νότα στο αγαπημένο μας βουνό.

 

Όσοι έλθετε στην Πανελλήνια εξόρμηση τον επόμενο μήνα θα έχετε την ευκαιρία να το θαυμάσετε κι απο κοντά.

 

ΥΓ

Όσοι έλθετε στην ΠΕΕΑ θα έχετε κι άλλες εκπλήξεις :-note :-note

sw-2.thumb.jpg.86ccb09db210019447a20648e6f7c216.jpg

sw-1.thumb.jpg.6ed750af81512c471554dad7fb38a5c1.jpg

Το αδιανοητο σημερα ειναι η μονη λυση για το αυριο !

 

Επανάσταση δεν είναι μόνο η εξέγερση, είναι και η συνειδητοποίηση της αλήθειας...

 

http://www.spartastronomy.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να πω πως ειχα την τυχη να δω απο κοντα το ηλιακο ρολοϊ, και να δωσω κι εγω με τη σειρα μου τα συγχαρητηρια για αυτη τη κατασκευη!

 

Επιπλέον θα ηθελα να ευχαριστησω ολα τα παιδια για την υπομονη και τη βοηθεια που μου δωσαν στα πρωτα μου βηματα στο συγκεκριμενο χομπυ! Ευχαριστώ το Νικο, τον Γιαννη, τον Παναγιωτη τον Αγγελο και ολα τα άλλα παιδια (δε θυμαμαι ακομα ολα τα ονοματα) που βοηθησαν ΑΜΕΣΑ σε καθε μου απορια, τεχνικα προβληματα και ερωτησεις! Πραγματικα ηταν διπλα μου σε Ο,ΤΙ ηθελα!

 

Και παλι ευχαριστω!

 

Εις το επανιδειν!

Keep your friends close, and your enemies closer...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έτσι είμαστε στην ευχάριστη θέση να σας πληροφορήσουμε, ότι η Αστρονομική Ένωση Σπάρτης, κατασκεύασε και τοποθέτησε στο χώρο έξω απο το ορειβατικό καταφύγιο του Πάρνωνα, ένα σφαιρικό Ηλιακό ρολόι. Τα εύσημα για την σχεδίαση και κατασκευή του πάνε στους Νίκο Τρεμούλη, Αντώνη Φαρμακόπουλο και Κίμωνα Παπαθανασοπουλο, τους οποίους και επιθυμούμε να ευχαριστήσουμε και δημοσίως.

 

Το ρολόι είναι ένα πραγματικό κόσμημα και θεωρούμε ότι προσθέτει μια επιστημονική/αστρονομική νότα στο αγαπημένο μας βουνό.

Πολλά συγχαρητήρια για την πρωτοβουλία και το μεράκι των φίλων!! Με το καλό να ετοιμαστεί και το διάγραμμα της εξίσωσης του χρόνου. Καλορίζικο!

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπράβο στα παιδιά για το ρολόι!! Φαίνεται φανταστικό και θυμίζει σε όψη το μηχάνημα που κατασκευάστηκε στην ταινία Contact (Επαφή) του Robert Zemeckis, εμπνευσμένη από την ομώνυμη νουβέλα του Carl Sagan, για να μεταφέρει την Ellie Arroway (Jodie Foster) στον Vega!

 

Ωραίο!!!! =D>

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ακόμη μια φορά τα 1420 έφεραν τους αστρόφιλους και πάλι κοντά. Το τριήμερο ήταν φοβερό αν και δεν έλειψαν οι κλασικές κακοτυχίες. Την πέμπτη ο καιρός ήταν τέλειος χωρίς να χρειάζεται καν μπουφάν και η παρατήρηση / αστροφωτογράφιση έγινε πολύ χαλαρά και ευχάριστα. Απο την παρασκευή ξεκίνησε λίγο παραπάνω κρύο παρ'ολα αυτά η βραδιά ήταν εξίσου καλή χωρίς υγρασία. Το Σάββατο άρχισε να μας τα χαλάει ο καιρός με τον αέρα και το seeing να είναι εντελώς χάλια και απαγορευτικό για αστροφωτογράφιση. Οι μάχιμοι παρατηρητές πάντως δεν μασούσαν απο τον ενοχλητικό αέρα και έκαναν την δουλειά τους ανενόχλητοι.

Πάντως την νύχτα στην σκηνή δεν μπορώ να πω πως έκανε και ζέστη αλλά με το sleeping bag και μια κουβερτούλα ήσουν άρχοντας. Το μεσημεράκι όμως ήταν το κάτι άλλο με το αεράκι να δροσίζει και να σε νανουρίζει μέσα την σκηνή .

Η καλή μάσα δεν έλειψε και απο αυτή την εξόρμηση αφού οι μακαρονάδες τα σουβλάκια και οι κονσέρβες πήγαν σύννεφο για άλλη μια φορά.

Ραντεβού λοιπόν τον Ιούλιο στην 6η Πανελλήνια Εξόρμηση Ερασιτεχνών Αστρονόμων.

 

 

Παραθέτω μερικές φώτο απο τους αστροφωτογράφους εν ώρα προετοιμασίας :cheesy:

IMG_2307.thumb.jpg.82106ba01173bfd57cdf798fd345a53d.jpg

IMG_2280.thumb.jpg.b5785bed27797732ad4768fd8923016f.jpg

IMG_2282.thumb.jpg.1ac0e0f2a1814e8cc71c3d8cc767034a.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης