Jump to content

Τι ήταν αυτό που είδα;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ήταν πεφταστέρι, δεν ήταν αεροπλάνο, δεν ήταν ελικόπτερο αλλά ούτε και UFO, ήταν ωστόσο Αγνώστου Ταυτότητας Ιπτάμενο Αντικείμενο- ΑΤΙΑ.

Θα προσπαθήσω να το περιγράψω ελπίζοντας πως με τόσες ώρες κάτω από τον ουρανό ίσως κάποιος να έχει συναντήσει κάτι ανάλογο και μπορεί να διαλευκάνει το μυστήριο.

Η παρατήρηση έγινε την Κυριακή, κοντά στα μεσάνυκτα, από το μπαλκόνι του σπιτιού μου. Είχα το WO Zenithstar 66ED και εκείνη την στιγμή ο διαγώνιος δεν περιείχε κάποιον φακό. Οπότε το είδα με γυμνό μάτι και η μεγάλη ταχύτητά του δεν μου επέτρεψε να οπλίσω και να στρέψω το τηλεσκόπιο. Διέσχισε τον ουρανό σε 4-5 δευτερόλεπτα με σταθερή ταχύτητα και χάθηκε πίσω από ένα κτίριο.

Επρόκειτο για ένα κίτρινο φως σταθερό και ελαφρώς διάχυτο (σαν από παλαιό λαμπτήρα πυρακτώσεως, όχι πάντως προβολέα) το οποίο κινήθηκε με ταχύτητα οριζοντίως από Νοτιοανατολικά έως Βορειοδυτικά. Υπήρχε μια μια σταθερή ταλάντωση πάνω κάτω με μικρό πλάτος, σαν να φτερούγιζε ένα πουλί. Φαινόταν να βρίσκεται αρκετά κοντά, αλλά δεν άκουγα οποιονδήποτε ήχο. Η πορεία του είναι αδύνατη για αεροπλάνο της γραμμής. Τα αεροπλάνα περνούν συχνά πάνω από το σπίτι μου και είτε βρίσκονται σε μεγάλο ύψος οπότε δεν ακούγονται αλλά τα χαρακτηριστικά τους φώτα πλοήγησης είναι σαφώς διακριτά σε θέση, χρώμα και περίοδο, είτε μερικές φορές ακολουθούν μια χαμηλότερη πορεία Βορρά- Νότου (κάνοντας μανούβρα προς το αεροδρόμιο) και οι κινητήρες ακούγονται καθαρά, ιδίως την νύκτα. Αν ήταν ιδιωτικό ή μαχητικό αεροπλάνο (σπάνια περίπτωση, ιδίως την νύκτα) η απόσταση που φαινόταν να κινείται αν κρίνω από την γωνιακή ταχύτητα θα έκανε αντιληπτό τον ήχο των κινητήρων. Η πορεία του έμοιαζε με ελικοπτέρου αλλά αυτά και αν ακούγονται! Επίσης έχουν χαρακτηριστικά φώτα και νυκτερινό προβολέα και κινούνται πιο αργά. Τίποτε από αυτά δεν ήταν.

Αν με ρωτήσετε τι ήταν δεν μπορώ να σας απαντήσω. Αν βάλω την λογική στην άκρη και μιλήσω μόνο για την εντύπωση επρόκειτο για ένα φωτεινό πουλί! Αλλά αυτό δεν γίνεται, γίνεται;

Δεν πιστεύω σε UFO, μεταφυσικά φαινόμενα και τα τοιαύτα. Έχω περάσει άπειρες ώρες στο μπαλκόνι και τα τελευταία χρόνια όποτε είμαι εκεί κυττάζω προς τα πάνω. Είμαι λάτρης της αεροπορίας από μικρό παιδάκι και δεν χάνω ευκαιρία να χαζεύω τις ιπτάμενες μηχανές. Το βλέμμα μου το μαγνητίζουν τα πουλιά και παρακολουθώ τους γλάρους με τις ώρες. Αυτό που είδα δεν ανήκε σε αυτά τα ιπτάμενα αντικείμενα. Ήταν κάτι άλλο.

Όμως τι;

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το έχω πάθει και εγώ αυτό. Πρέπει να ήταν στο μέγιστο των Λυρίδων πριν 2 μήνες κατά τις 2. Καθόμουν στο μπαλκόνι του σπιτιού μου και να πω την αλήθεια ήμουν λίγο νυσταγμένος. Ενώ κοιτούσα στο ακτινοβόλο σημείο ξαφνικά περνάει ένα αντικείμενο με κόκκινα φώτα. Αμέσως πετάχτηκα πάνω διότι δεν ήταν ούτε δορυφόρος ούτε αεροπλάνο!!! Να πω την αλήθεια τρόμαξα εκείνο το βράδυ και δεν μπορούσα να κοιμηθώ με αυτό που είδα Τα φώτα αυτά δεν αναβόσβηναν όπως των αεροπλάνων και μου φάνηκε μεγάλο σε μέγεθος οπότε πετούσε στο ύψος περίπου που πετάν τα πολεμικά. Πολεμικό αεροσκάφος ή ελικόπτερο δεν πρέπει να ήταν επειδή θα ακουγόταν σε τέτοιο ύψος. Επίσης το αεροσκάφος κινούντα προς τα βορειοδυτικά. Γενικώς εγώ είμαι κατά της κάθε είδους συνομωσιολογίας ή καταστροφολογίας, διότι το μόνο που καταφέρνουν είναι να τρομάξουν τον κόσμο ώστε να έχουν αυτοί όφελος από αυτή την ταραχή, οπότε δεν ανησυχώ ιδιαίτερα και περιμένω με ανυπομονησία της απαντήσεις σας.

Sky Watcher 60/700

Skywatcher Dobsonian 10''''

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κώστα αν δεν ήταν η μεγάλη ταχύτητα θα σου έλεγα πως ήταν ιπτάμενο φαναράκι, ξέρεις από αυτά που χρησιμοποιούν πολύ οι Κινέζοι (εκτός αν φυσούσε πολύ αέρας και το παρέσυρε με ταχύτητα).

Είχαμε δει ένα μια βραδιά κάνοντας κάμπινγκ στη Χαλκιδική και μας είχε παραξενέψει πάρα πολύ.

Το επόμενο βράδυ όταν ξαναείδαμε το ίδιο φως μέσα από το τηλεσκόπιο(πήγαινε πολύ αργά) καταλάβαμε ότι ήταν φαναράκι.

Τώρα τελευταία τα χρησιμοποιούν πολύ και στους γάμους.

__.jpeg.2b24271584a9ebab5351c4ba9a12488e.jpeg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το χρώμα ταιριάζει. Αλλά δεν φυσούσε ώστε να δικαιολογείται η ταχύτητα.

Αν δεν ήταν τόσο γρήγορο θα είχα προλάβει να το στοχεύσω. Αμέσως μετά παρακολούθησα 2-3 αεροπλάνα με άνεση. Λόγω απόστασης μοιάζουν να κινούνται αργά.

Παραπέντ ή ''αετός'' μέσα στην νύκτα πάνω από την πόλη είναι αδύνατο.

Αυτόγυρο; Στο ΤΕΑΣ παρακολούθησα μερικές φορές Cierva από Αερολέσχη, έχουν ιδιότυπα πτητικά χαρακτηριστικά και είναι σχετικά ήσυχα (αλλά όχι και σιωπηλά).

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το χρώμα ταιριάζει. Αλλά δεν φυσούσε ώστε να δικαιολογείται η ταχύτητα.

Αν δεν ήταν τόσο γρήγορο θα είχα προλάβει να το στοχεύσω. Αμέσως μετά παρακολούθησα 2-3 αεροπλάνα με άνεση. Λόγω απόστασης μοιάζουν να κινούνται αργά.

Παραπέντ ή ''αετός'' μέσα στην νύκτα πάνω από την πόλη είναι αδύνατο.

Αυτόγυρο; Στο ΤΕΑΣ παρακολούθησα μερικές φορές Cierva από Αερολέσχη, έχουν ιδιότυπα πτητικά χαρακτηριστικά και είναι σχετικά ήσυχα (αλλά όχι και σιωπηλά).

 

Σήμερα το απόγευμα, γυρνώντας απο Πειραιά προς Πατήσια απο το ποτάμι, κοιτώντας απο την στροφή πάνω στη γέφυρα μπροστά ατο ΣΕΦ, είδα 2 μηχανοκίνητα παραπέντε να απογειώνονται απο το διπλανό λοφίσκο κοντά στην παραλία, πετώντας προς την ακτή.

Το θεώρησα μάλιστα εντελώς ακατάλληλο μέρος για τέτοια παιγνίδια, καθώς η περιοχή είναι γεμάτη κτίρια, ψηλές κολώνες φωτισμού, γέφυρες κλπ. !!!

Χρήστος Μαρινός
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ε, λοιπόν, κάτι παρόμοιο είδαν και εδώ στη Σητεία Σάββατο βράδυ, δυο φορές! Πρώτα γύρω στις 8.30 και μετά στις 10. Έσπασαν τα τηλέφωνα γνωστοί και φίλοι που το είδαν, (εγώ κλεισμένη στο δήμο, πού να πάρω χαμπάρι; ) να με ρωτάνε, αν είχαμε κάποιο φαινόμενο εκείνη τη μέρα, αλλά η περιγραφή τους ήταν περίεργη: κιτρινωπό διάχυτο φως, χωρίς θόρυβο, χαμηλή πτήση με οριζόντια κατεύθυνση από βόρεια προς ανατολικά! Κάποιοι το πήραν φωτογραφία, κάποιοι τράβηξαν και βίντεο. Δεν έχω προλάβει να τα δω ακόμα, αλλά αν βρω κάτι, θα το αναρτήσω.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πουλί δεν νομίζω να είναι διότι άν δεν πετούσε χαμηλά δεν θα φωτιζόταν και δεν θα φώτιζε ομοιόμορφα. Εφόσον δεν εμπίπτει σε κάποιες απο τις γνωστές κατηγορίες τότε είναι α.τ.ι.α. Παρεπιπτόντως ufo=ατια Κώστα μη φοβάσαι να το πείς. Unidentified flying object. Και σίγουρα δεν είναι κατασκοπευτικό διότι έχει φώς οπότε αποκλείονται και τα uav.
starrynights.blog
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στην φωτογραφία είναι άνθρωπος με παρά πέντε, φαινεται ξεκάθαρα.

Και εφόσον υπάρχει και μαρτυρία ότι πέταξαν με παρά πέντε... :wink:

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι Στάθη, γνωρίζω το αρκτικόλεξο. Επειδή η έννοια UFO έχει διολισθήσει ας το εκφράσω αλλιώς: Ήταν UFO αλλά όχι ''Ούφο'' (με την εξωγήινη έννοια).

Παραπέντ την νύκτα στην πόλη; Νέο χόμπυ;

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλοι, εμείς δεν έχουμε παραπέντ στην ευρύτερη περιοχή εδώ, ούτε και προσφέρεται (δυστυχώς), λόγω των συχνών, ξαφνικών και ασταθών ανέμων.

Εκείνο το βράδυ όμως, είχαμε άπνοια.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Άμα δεν είχε παρατηρηθεί και στην Κρήτη, θα έδινα την εξης εξήγηση: υπάρχουν ιπτάμενα παιδικά παιχνίδια, που εκτοξεύονται σε μεγάλο ύψος με λαστιχο, έλικα η μπαλόνι. Τα καινούργια έχουν και φωτάκια. Άμα τα δεις απο μακριά ή η σχετική τους θέση με εσένα είναι τέτοια, μοιάζουν πράγματι με "Ούφο" :shock: Το πως είναι ταιριάζει και με τη φωτογραφία. \:D/
\"Έρχομαι από την έρημο των άστρων/Στερεύουν οι πηγές της πλάνης τα πάντα ξηραίνονται/Πλούσια απλώνεται η άμμος και μονάχα η άμμος...\" Γ. Υφαντής, Χαρούμενο Τραγούδι
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κατερίνα αν βρεις και video ανέβασέ το μήπως και οδηγηθούμε σε ένα ασφαλές συμπέρασμα.

 

Να θέσω όμως ένα ακόμη ερώτημα εκτός από το αρχικό του Κώστα που όντως είναι μυστήριο... :-k

 

Σας έχει τύχει ποτέ να ΜΗΝ μπορείτε ούτε εσείς αλλά ούτε και κάποιος άλλος να δώσει λογική εξήγηση σε κάτι τέτοιο;

Δηλαδή εντάξει, είμαστε όλοι μια ομάδα εδώ μέσα αλλά και στην παγκόσμια κοινότητα οι ερασιτέχνες της Αστρονομίας, που κοιτάμε ψηλά και έχουμε μεγαλύτερη επαφή με τον ουρανό και πιο συχνά από τους περισσότερους ανθρώπους στον κόσμο. Εξαίρεση αποτελούν οι πιλότοι στρατιωτικών και εμπορικών αεροσκαφών των οποίων ο ουρανός είναι και ο τόπος εργασίας τους, και σε καθημερινή βάση φυσικά!

Τα περισσότερα τα ξέρουμε, είναι κοινά και γνωστά και στο τέλος τα εξηγούμε. Σίγουρα σιχαινόμαστε απαξάπαντες τις θεωρίες συνομωσίας, ουφολογίες και τα συναφή.

 

Τι γίνεται όμως ρε παιδιά σε περίπτωση που ΔΕΝ βρίσκουμε λογική εξήγηση σε κάτι; Είναι κάτι που πάντα θα με προβληματίζει... :|

 

Πιστεύετε πως έχουν υπάρξει τέτοιες περιπτώσεις που ΟΥΤΕ επίσημοι φορείς στάθηκαν ικανοί να το εξηγήσουν και έμεινε έτσι ανεξήγητο;

 

Ένα προβληματισμό εκφράζω ο οποίος δεν έχει καμία σχέση ούτε με θεωρίες, συνωμοσίες και τα σχετικά. Μην θεωρηθεί παρακαλώ ότι εννοώ κάτι τέτοιο, ούτε να στρέψει κάποιος την συζήτηση προς τα εκεί...όλο αυτό να γίνει σε συνδυασμό με το ερώτημα του Κώστα το οποίο όσο και να διάβαζα και να ξαναδιαβάζω...δεν κατέληξα πουθενά!

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πάντως έμοιαζε αυτό που είδα με το αντικείμενο της φωτογραφίας της Κατερίνας.

Όλα είναι ανεξήγητα μέχρι να εξηγηθούν Τάσο. Αυτό το πράγμα έμοιαζε αρκετά "γήινο" και απλώς δεν μπορώ να καταλάβω ακόμη τι ακριβώς είναι. Είχε γήινη τροχιά η οποία θύμιζε αεροδυναμική πτήση με aerofoil και όχι βαλλιστική όπως κάνουν τα παιχνίδια που αναφέρει ο Johny, ενώ και το φως έμοιαζε με λαμπτήρα πυρακτώσεως και όχι με τα ανώτερης τεχνολογίας LED ή Strobo κλπ.

Αν τύχει και το δω ημέρα ξανά όλα θα αποκαλυφθούν.

Σχετικά με τα UAV, έχουν προμηθευτεί οι ένοπλες δυνάμεις μας τέτοια; Εκείνο το nEUROn δεν έχει ολοκληρωθεί και θα είναι Stealth ούτως ή άλλως.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Άμα δεν είχε παρατηρηθεί και στην Κρήτη, θα έδινα την εξης εξήγηση: υπάρχουν ιπτάμενα παιδικά παιχνίδια, που εκτοξεύονται σε μεγάλο ύψος με λαστιχο, έλικα η μπαλόνι. Τα καινούργια έχουν και φωτάκια. Άμα τα δεις απο μακριά ή η σχετική τους θέση με εσένα είναι τέτοια, μοιάζουν πράγματι με "Ούφο" :shock: Το πως είναι ταιριάζει και με τη φωτογραφία. \:D/

 

 

ΧΑΧΑ Πράγματι, στο Ηράκλειο αν κυκλοφορείς σε κεντρική πλατεία κινδυνεύεις να προσγειωθούν τέτοια στο κεφάλι σου, τα πετάνε κάτι πακιστανοι για να τα πουλήσουν. :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν δεν έγραφε ο Κωνσταντίνος την εμπειρία του, δεν θα σας το ανέφερα καθόλου. Αλλά ή περιγραφή του ήταν τόσο κοινή με αυτήν των φίλων και γνωστών, που με παραξένεψε και αποφάσισα να το μοιραστώ μαζί σας. Αυτό το συγκεκριμένο δεν το είδα, αλλά Τάσο παραδέχομαι και δημόσια, ότι ΔΕΝ είναι η πρώτη φορά που βλέπουμε "κάτι" και απλά ΔΕΝ μπορούμε να το εξηγήσουμε! Έτσι δεν είναι;

Ψάχνω τον φίλο με το βίντεο, μόλις τον εντοπίσω, θα το αναρτήσω.

Μπορεί να είναι και παιχνίδια, αλλά δεν τα γνωρίζω, γιατί τα παιδιά μου έχουν αφήσει προ πολλού πίσω αυτές τις ηλικίες! :)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ θυμάμαι ένα περιστατικό πρίν από περίπου 8 χρόνια. Οι γονείς μου καθόταν στην ταράτσα και όταν ανέβηκα και εγώ μου είπαν να δώ ψηλά. Κοντά στο zenith υπήρχε ένα σώμα με φαινόμενο μέγεθος μισή με μία μοίρα περίπου το οποίο είχε πορτοκαλοκίτρινο χρώμα και έμοιαζε να περιστρέφεται αργά.

 

Στην αρχή τρόμαξα γιατί νόμιζα ότι ήταν πυρακτωμένο σώμα και το μυαλό μου πήγε στο ότι είναι μετεωρίτης. Για λίγα δευτερόλεπτα μου κόπηκαν τα πόδια (ήμουν και πιο μικρός) αλλά με την δεύτερη ματιά καταλάβα ότι δεν ήταν αυτό. Μετά από λίγη ώρα και αφού το σώμα κινούταν αργά πρός δυτικά έγινε φανερό ότι δεν ήταν τίποτα περισσότερο από ένα μπαλόνι, από αυτά που έχουν gloss επιφάνεια και τα πουλάν πλανόδιοι.

 

Τα φώτα από τους γύρω δρόμους σκεδάζοταν επάνω στην τσαλακωμένη επιφάνεια του και αυτό έμοιαζε με πυρακτωμένο. Το θέμα είναι πρώτον ότι κάτι απλό πολλές φορές δεν το καταλαβαίνουμε γιατί το μυαλό μας ψάχνει αλλά πράγματα από το προφανές για να ερμηνεύσει τα φαινόμενα και κατα δεύτερον αν δεν είχα τον χρόνο να το παρατηρήσω και βρισκόμουν σε ένα μπαλκόνι πιθανώς να μην έβρισκα ποτέ τι ήταν...

twitter: @s_mavros

blog: stefanos.xyz

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δορυφορος ηταν ειμαι σιγουρος! Αν θυμασε την ωρα και την περιοχη που περασε θα το βρεις στο stellarium.

Οι δορυφόροι είναι πολλοί μικροί σε μέγεθος σαν τα επιβατικά αεροπλάνα οπότε δεν νομίζω να ισχύει αυτό που λες.

Sky Watcher 60/700

Skywatcher Dobsonian 10''''

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν ήταν δορυφόρος. Ήταν πιο μεγάλο, πιο κοντινό και πιο γρήγορο (φαινομενική ταχύτητα), ενώ δεν ακολουθούσε πορεία που να περνά από το ζενίθ. Η πορεία ήταν οριζόντια και σε ευθεία. Οι δορυφόροι μοιάζουν να κινούνται σε καμπύλη, πράγμα που ανταποκρίνεται και στην πραγματικότητα.

Αν μπορούσα να εκτιμήσω το υψόμετρο χωρίς να λάβω υπόψιν την πιθανότητα οφθαλμαπάτης, ήταν 300- 400m.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτή τη φωτογραφία τράβηξε φίλος με το κινητό του :-k
Πάντα υπάρχουν τρελοί που θα κάνουν Παραπέντε την ώρα της Δύσης! Ας μην ξεχνάμε ότι τότε είναι τα ποιο ωραία χρώματα! Και ιδιαίτερα για αυτούς που θέλουν να φωτογραφίσουν κάτι απο ψηλά είναι πρόκληση!!

 

Την ώρα της δύσης αυτοι που είναι ψηλά φωτίζονται απ'τον Ηλιο, ενω εμείς που είμαστε χαμηλά όχι, με αποτέλεσμα να τους βλέπουμε λαμπρούς :wink:

679990809_______184copy.png.d3ec587c5897870e4ed5ce1199a21b5d.png

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

τι συχνωτητα ειχε η ταλντωση κωστα; περιπου ποσες φορες στα 4-5 δευτερα;
ΜΕΡΙΚΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΤΑ ΣΥΝΝΕΦΑ... ΟΤΑΝ ΦΕΥΓΟΥΝ Η ΜΕΡΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΥΠΕΡΟΧΗ!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Από μνήμης, περί τα 200Hz

Πάντως χαμηλό για μηχανική έλικα, εκτός αν πρόκειται για διακρότημα ή έλικα παιχνιδιού. Να ήταν κάποιο μοντέλο; Αν ήταν, η απόσταση που κάλυψε ήταν υπερβολική, δεν έχουν τόση εμβέλεια. Και οι κινητήρες τους κάνουν θόρυβο.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σχετικά με τα UAV, έχουν προμηθευτεί οι ένοπλες δυνάμεις μας τέτοια; Εκείνο το nEUROn δεν έχει ολοκληρωθεί και θα είναι Stealth ούτως ή άλλως.

 

Κώστα UAV και Ελληνικός στρατός είνα μία πονεμένη ιστορία .

Υπάρχει μόνο αυτό σε υπηρεσία και ορισμένες Ελληνικές σχεδιάσεις που αραιά και που εκτελούσαν παλιά καμια δοκιμαστική πτήση . Πάντως το Sperwer δεν εκτελεί πτήσεις πάνω ή κοντά σε κατοικημένες περιοχές και ειδικότερα πάνω από μεγάλα αστικά κέντρα , ενώ το καημένο το neuron ένα πρωτότυπο έχει αποδόσει και αυτό ακόμη δεν έχει πετάξει .

 

Ψηφίζω παραπέντε

MASTERED by desire impulsive By a mighty inward urging

I am ready now for singing Ready to begin the chanting

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης