Jump to content

Ποιο χρώμα φίλτρου για πλανήτες;


songless_bird

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα έχω διαβάσει και τα 2. Το δεύτερο ήταν αρκετά διαφωτιστικό σε πολλά θέματα εκτός από αυτό της διαμέτρου. Το πρώτο μου θυμίζει πολύ το Backyard's astronomy, δίνει αρκετή πληροφορία και το ποσοστό του transmission (μαζί με τα σχόλια) φαίνεται αρκετό για να απαντήσει την απορία μου. Όμως ψάχνοντας λίγο στα φίλτρα της Baader έπεσα σε αυτό:

 

http://www.baader-planetarium.de/sektion/s40/s40.htm

 

Αν δεις λοιπόν τα γραφήματα για το transmission, φαίνεται πως αυτό ΔΕΝ είναι ομοιόμορφο. Προκύπτουν και διάφορα άλλα περίεργα, π.χ. το σκούρο μπλε μπορεί να έχει μέγιστο transmission μεγαλύτερο από αυτό του τυπικού μπλε ή το πορτοκαλί να είναι πάνω από 70% για μεγάλο μέρος του φάσματος. Επειδή λοιπόν από θεωρητική άποψη μου τολμώ να πω πως μπερδεύτηκα, ενδιαφέρομαι για απάντηση από όσους έχουν αντιμετωπίσει το ζήτημα στην πράξη.

Νίκος Κουρούνης

 

Celestron C8 XLT

Helios Apollo 15X70

Vixen Ultima 7X50

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 83
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Στην πράξη μπορώ να προτείνω το μπλε για τον Άρη (σε αντίθεση). Πρόσφατα άρχισα να δοκιμάζω στη σελήνη και περιμένω τον Δία να ανέβει για δοκιμές που περιγράφω πιο πριν. Αυτό που συχνά λέω για την αντίληψη χρώματος νομίζω πως δεν έχει ληφθεί σοβαρά. Το μήκος κύματος είναι ποσοτικό αλλά το χρώμα ποιοτικό και ο DAC είναι το σύστημα DNA- οφθαλμός- εγκέφαλος. Με λίγα λόγια άλλο μπλέ βλέπω εγώ και άλλο εσύ και ας το λέμε μπλε και οι δύο.

Σου δανείζω το σετ μου αν θέλεις να δοκιμάσεις μόνος σου.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στην πράξη μπορώ να προτείνω το μπλε για τον Άρη (σε αντίθεση). Πρόσφατα άρχισα να δοκιμάζω στη σελήνη και περιμένω τον Δία να ανέβει για δοκιμές που περιγράφω πιο πριν. Αυτό που συχνά λέω για την αντίληψη χρώματος νομίζω πως δεν έχει ληφθεί σοβαρά. Το μήκος κύματος είναι ποσοτικό αλλά το χρώμα ποιοτικό και ο DAC είναι το σύστημα DNA- οφθαλμός- εγκέφαλος. Με λίγα λόγια άλλο μπλέ βλέπω εγώ και άλλο εσύ και ας το λέμε μπλε και οι δύο.

Σου δανείζω το σετ μου αν θέλεις να δοκιμάσεις μόνος σου.

Εγω αντιλαμβανομαι διαφορετικα τα χρωματα ακομη και στο καθε ματι μου. Το αριστερο μου που χρησιμοποιω για παρατηρηση τα δειχνει πιο σκουρα ενα τονο. Το καταλαβα απο τοτε που αγορασα το τηλεσκοπιο και πηγα να κανω collimation εναλλαξ με τα ματια μου. Το δεξι εβλεπε το χαρτι που ειχα βαλει ασπρο, το αριστερο το γκριζαριζε.

Θα σβήσουμε τα φώτα της πόλης των σπιτιών

θα έχουμε απόψε Γιορτή των αστεριών...

 

Η Πούλια θ’ αναλάβει το μπαρ και τα ποτά

και η Μεγάλη Αρκούδα θα φτιάχνει παγωτά

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κώστα,

 

Ευχαριστώ για την προσφορά, αλλά οι πλανήτες αργούν να ανέβουν και φοβάμαι ότι δεν θα μπορέσω να το δοκιμάσω σύντομα. Πάντως έκανα μια "περίεργη" δοκιμή χθες με το UHC της Lumicon που αφήνει 2-3 συχνότητες κοντά στο μπλε και παρατηρώντας το Δία. Το αποτέλεσμα ήταν ...περίεργο αλλά ενδιαφέρον. Οπότε σίγουρα θα κινηθώ για την αγορά 1-2 φίλτρων. Θα περιγράψω το αποτέλεσμα όταν τα δοκιμάσω.

Νίκος Κουρούνης

 

Celestron C8 XLT

Helios Apollo 15X70

Vixen Ultima 7X50

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεύτερη δοκιμή του Sirius Optics VFS, αυτήν την φορά στο μεγάλο νεφέλωμα του Ωρίωνα (και έπεται ο Δίας).

Εξοπλισμός: Celestron C6 SCT σε Vixen Porta με Delos 10mm, περίπου 180x με το μήκος που προσθέτει και κόρη εξόδου περί το 0.8x (μεγέθυνση όπου χωρά στο πεδίο και βλέπω άνετα το τραπέζιο). Προηγήθηκε χρήση του τροχού με UHC-s, LP-2 και ΟΙΙΙ για να έχω μέτρο σύγκρισης. Πόρισμα;

ΝΑΙ! Είναι και φίλτρο νεφελωμάτων! Το νεφέλωμα αλλάζει σε κάθε θέση, από εξαφάνιση έως εικόνα ΚΑΛΥΤΕΡΗ από των τριών προαναφερθέντων φίλτρων σε δύο στενά σημεία, στις 95 και 260 μοίρες (θα δώ το πρωί που αντιστοιχούν) και χωρίς να εξαφανίζονται τα άστρα!

Αν δεν το πιστεύετε δεν σας αδικώ, ούτε και εγώ το πίστευα όταν το είδα. Μοιάζει μαγικό.

Κρίμα που είναι μόνο 1.25" και κυρίως που δεν παράγεται πλέον.

Ο Δίας ψηλώνει. Θα επανέλθω.

ΥΓ: Εξίσου απίστευτο το ότι είναι το φθηνότερο φίλτρο που αγόρασα. \:D/

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η χρωματική επίδραση στον Δία είναι περισσότερο εμφανής. Δυστυχώς υπήρχαν δύο είδη ανακλάσεων, τα οποία δεν εμφανίζονταν όταν χρησιμοποιήθηκαν οι ίδιοι φακοί χωρίς φίλτρο. Η μία ήταν σχεδόν κατακόρυφη και άλλαζε γωνία +/- 30 μοίρες με την κίνηση του τροχού. Υποθέτω πως την τροφοδοτούσε η Σελήνη, κάτω από τον Δία απόψε (θα δούμε και κατά τη νέα Σελήνη αν θα υπάρχει). Η άλλη σχετιζόταν με το eye relief (περισσότερη στον Hyperion zoom, λιγότερη στον ES82 14) και ήταν δακτυλιοειδής, σαν να προέρχεται από την πλάκα Schmidt. Έβλεπα και πάλι τις ζώνες να εντείνονται και να υφίενται, αλλά το είδωλο έβραζε επάνω από τις πολυκατοικίες. Θα πρέπει να δοκιμάσω ξανά προς τον Χειμώνα και στο ζενίθ. Σημειωτέον πως το C6 δεν είχε ερευνητές (βρέθηκαν προς τα κάτω στην Porta) και βρήκα τον Δία με την βοήθεια της κάθετης ανάκλασης στον Hyperion Zoom και το νεφέλωμα αστροπηδώντας από γνωστά άστρα του Ωρίωνα. Άλλα αντικείμενα όμως ήταν δύσκολο να αναζητήσω με τον τρόπο αυτό. Η επίδραση στο Μ42 υπόσχεται πολλά πράγματα. Με την Nexstar θα μπορέσω να χρησιμοποήσω και ορθοσκοπικούς, ελπίζω με λιγότερες ανακλάσεις στον Δία. Θα επανέλθω.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημερα Κωστα , με το 6ρι διοπτρικο μου ο Διας (που ειναι -1,8 νομιζω ) o radian 4mm καθως και οι

5-7-9 BGO εχουν Φοβερες αντανακλασεις που μαλλον οφειλοντε στην φωτεινοτητα του πλανητη σε συνδιασμο με τις 6" . Το seeing ειναι αθλιο απο τη 1 μεχρι τωρα που παρατηρω (μολις τα μαζεψα) και με αριστα το 5 του δινω 1 . Ελπιζω να σε βοηθησα ...

Γεια χαρα και ευχαριστω για τα ψαρια!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι, αλλά χωρίς το φίλτρο οι ανακλάσεις ήταν από ανύπαρκτες (Delos) έως ελάχιστες (zoom). Αλλά στην Σελήνη δεν τις είχα παρατηρήσει, άρα σχετίζονταν και με τις συνθήκες. Θα δούμε και άλλες νύκτες. Η διάυγεια ήταν καλή όμως. Μέχρι να ανάψουν τα τζάκια, όποιος προλάβει…

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν η Σελήνη γέμιζε το πεδίο σου μπορεί η αντανάκλαση να χανόταν μέσα στο κύριο είδωλο.
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης