Jump to content

Εναλλακτική του Hyperion Aspheric 36mm


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ήθελα να πάρω το συγκεκριμένο προσοφθάλμιο http://astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=1488 για το SCT 9,25 που έχω, αλλά απ'ότι βλέπω υπάρχει μεγάλη καθυστέρηση στην παραγωγή του. Σκέφτομαι εναλλακτικά για το http://astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=1557

 

Το θεωρείτε εφάμιλλο ή υποδεέστερο; Έχετε να προτείνετε κάτι άλλο στα ίδια περίπου χρήματα;

 

Ευχαριστώ!

Keep your friends close, and your enemies closer...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν το έχω δει από κοντά αλλά ίσως είναι συμφέρουσα αγορά:

 

http://www.optcorp.com/product.aspx?pid=1206-16974

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είναι υποδεέστερο. Στο 9.25'' η διαφορά ίσως δεν είναι μεγάλη πάντως, όσο σε ένα Νευτώνιο.

 

ΔΗΛΩΣΗ: Δεν έχω το 38 αλλά είχα τα 20, 15 & 10, από Agena

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τι θα λέγατε για τον Explore Scientific 24mm 82°;

Οκ δεν είναι ακριβώς εναλλακτικός του Hyperion 36mm, αλλά αν συγκρίνουμε τα FOV τους 72° & 82° δίνουν αντίστοιχα πραγματικά πεδία 1°06'11" και 0°50'15" με 32 φορές μεγαλύτερη μεγένθυνση για τον ES στο SCT 9,25! Αν συνυπολογίσω δε πως το προσοφθάλμιο με την χαμηλότερη μεγένθυνση που έχω (και το μεγαλύτερο πεδίο αντίστοιχα) είναι το 25αρι plossl (50° FOV) που είχε το τηλεσκόπιο [-( μου φαίνεται η συγκεκριμένη λύση πολύ ελκυστική.

 

Ένα άλλο θέμα βέβαια είναι πόσο καιρό θα κάνει να έρθει απο το Αμέρικα που έχει την καλύτερη τιμή...

 

:-k http://www.optcorp.com/product.aspx?pid=1512-15406

Keep your friends close, and your enemies closer...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα ήταν μια πολύ καλή λύση. Δεν έχω την συγκεκριμένη εστιακή αλλά δεν έχω συναντήσει περίπτωση δυσαρεστημένου κατόχου του φακού αυτού. Να επισημάνω 2 πράγματα:

1. Έχει λιγότερο eye relief από τον Hyperion, αλλά είναι λειτουργικός. Αναφέρεται σαν 17mm αλλά ο φακός είναι λίγο χωμένος προς τα μέσα και χάνονται λίγα mm

2. Είναι τεράστιος και βαρύς (730gr). Αλλά αυτό αφορά τα Dobson, όχι το δικό σου.

Ακόμη και ο ES68 24 είναι καλή επιλογή, ακόμη φθηνότερος και ελαφρύτερος. Αλλά το μεγαλύτερο πεδίο του 82 μπορεί να σου φανεί χρήσιμο.

Και ο ES100 20 ή ο ES82 30 παίζουν.

Ένας φακός με μεγαλύτερο exit pupil όμως μπορεί αργότερα να φανεί χρήσιμος.

Δεν αργούν να έρθουν από Αμερική. Ίσως να μην προλάβεις τον Πάρνωνα βέβαια.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σκέφτομαι να το παραγγείλω απο OPT με worldwide express service (~286.00$ με μεταφορικά). Θα χρεωθώ άραγε και έξοδα τελωνείου; Από TS Germany έχει ~320,00€ με μεταφορικά. Θεωρώ πως θα έχω κάποιο σεβαστό κέρδος.
Keep your friends close, and your enemies closer...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Προτείνω να μην αγοράσεις φακό (ή ο,τιδήποτε) κάτω από πίεση. Έτσι την πάτησα και εγώ προσφάτως. Καλό είναι να αντισταθείς στην παρόρμηση να τα πάρεις όλα όσο το δυνατόν γρηγορότερα. Γιατί να πληρώσεις 300 ευρώ για έναν φακό που ένα σημαντικό πλεονέκτημά του είναι η οικονομική τιμή; Καλύτερα να τον παραγγείλεις με μια οικονομικότερη μέθοδο και χαμηλό κίνδυνο επιπρόσθετων δασμών.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εύκολο αυτό αν ήταν χειμώνας αλλά κοντεύουμε μέσα Ιούλη και οι βιασύνες ενισχύονται :)
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Προτείνω να μην αγοράσεις φακό (ή ο,τιδήποτε) κάτω από πίεση. Έτσι την πάτησα και εγώ προσφάτως. Καλό είναι να αντισταθείς στην παρόρμηση να τα πάρεις όλα όσο το δυνατόν γρηγορότερα. Γιατί να πληρώσεις 300 ευρώ για έναν φακό που ένα σημαντικό πλεονέκτημά του είναι η οικονομική τιμή; Καλύτερα να τον παραγγείλεις με μια οικονομικότερη μέθοδο και χαμηλό κίνδυνο επιπρόσθετων δασμών.

 

Με USPS express μειώνω τις πιθανότητες για επιπλέον δασμούς; Αντίο Παρνωνας βέβαια, αλλά τεσπα...

Keep your friends close, and your enemies closer...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αναρωτιέμαι αν έχοντας τον ES82-24 υπάρχει λόγος να πάρω και το Hyperion72-36.

Οι διαφορές είναι οι παρακάτω

 

ES: Magnification 97,92, FOV 0º50'15"

Hyperion Magnification 65.28, FOV 1º06'11"

 

Με λίγα λόγια οι διαφορές στη μεγένθυνση και στο FOV είναι αισθητά στην παρατήρηση, τόσο που να δικαιολογούν και την αγορά του 2ου;

Keep your friends close, and your enemies closer...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε μεγέθυνση- πεδίο η διαφορές είναι μέτριες.

Σε κόρη εξόδου η διαφορά είναι αξιοσημείωτη.

Απαραίτητο δεν είναι. Πολλοί ξεκινούν από έναν Panoptic 24 και δεν χρησιμοποιούν μεγαλύτερης εστιακής φακό. Εγώ ξεκινώ από 20 ή 22mm.

Με το f/10 χρειάζεσαι κάποιον φακό για να επιτύχεις μεγάλη κόρη εξόδου. Τέτοιοι είναι οι:

1. Plossl 55-56mm (Meade, Televue)

2. SWA 40-41mm (televue, Vixen, Pentax

 

Ο Hyperion 36mm και ο Panaview 38mm πλησιάζουν το 2.

 

Άλλος τρόπος είναι ο 0.63x reducer- corrector

 

Αλλά ζεις (και καλά μάλιστα) και χωρίς αυτά, δουλεύοντας τον ES 24mm

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Άρα από τους 2 ποιόν θα επέλεγες;

 

Έχω αλλάξει γνώμη αρκετές φορές. Αυτή την εποχή θα αγόραζα τον ES68 40mm για το SCT μου.

 

http://www.optcorp.com/product.aspx?pid=1899-16975

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει στη παρακάτω απορία;

 

Έχω ένα C9.25 και έχω τον προσοφθάλμιο με τον οποίο έρχεται, έναν 25mm 52°, ο οποίος δίνει θεωρητικά, πραγματικό πεδίο 0,55° (ή αλλιώς 0°33'). Αν δε κάνω λάθος, η σελήνη δεν έιναι 0,5°; με τον συγκεκριμένο προσοφθάλμιο βλέπω τα 2/3 της σελήνης. Προφανώς κάτι υπολογίζω λάθος, αλλα δε ξέρω τι.

 

Επιπλέον, με τον ES24mm82° πάλι θεωρητικά παίρνω πραγματικό πεδίο 0,84° (0°50'15"). Με αυτόν θα βλέπω σελήνη με κάδρο;

 

Ευχαριστώ!

Keep your friends close, and your enemies closer...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στο αρχείο, οι κόκκινες γραμμές αναφέρονται στα προσοφθάλμια που αναφέρεις.

 

Το τηλεσκόπιο Nο:1 είναι το δικό σου με 2350 εστιακή.

 

eyepieces telescopes-montana.xls

eyepieces fov celestron 9.25

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στο αρχείο, οι κόκκινες γραμμές αναφέρονται στα προσοφθάλμια που αναφέρεις.

 

Το τηλεσκόπιο Nο:1 είναι το δικό σου με 2350 εστιακή.

 

Thx Γιάννη. Το συγκεκριμένο αρχείο χρησιμοποιώ. Τι πραγματικό πεδίο έχει η σελήνη; Ξέρεις; Γιατι με το 25mm προσοφθάλμιο δε την βλέπω ολόκληρη...

Keep your friends close, and your enemies closer...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στράτο η Σελήνη σίγουρα είναι μισή μοίρα αλλά δεν ξέρουμε στα σίγουρα τις πραγματικές

προδιαγραφές του μαμίσιου φακού.

Με 3' διαφορά, εννοώ μέγεθος Σελήνης και πεδίο φακού, δεν θα τη δείς ολόκληρη

η με κάδρο...

Με ένα φακό που θα έδινε 0,50' θα ήταν σαφώς πολύ καλύτερα.

 

*** Αντικατέστησε το συγκεκριμένο διαγώνιο και μην αγοράσεις τίποτα πριν δοκιμάσεις

κάποιους από τους φακούς των συμπαρατηρητών. Μη βιάζεστε :lol:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Διάβασε εδώ τι γράφει ο Στέφανος για τον υπολογισμό των πεδίων και πόσο επηρεάζει το field stop των φακών σε αυτό.

 

Σε αυτό το αρχείο

δουλεύοντας το φίλτρο του brand μπορείς να δεις τα πεδία πολλών γνωστών φακών.

 

Στο συνημμένο δες πόσο διαφέρουν τα πεδία του ίδιου φακού ανάλογα το field stop του καθενός.

TFOV_on_the_Market-1.xls

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στο αρχείο, οι κόκκινες γραμμές αναφέρονται στα προσοφθάλμια που αναφέρεις.

 

Το τηλεσκόπιο Nο:1 είναι το δικό σου με 2350 εστιακή.

 

Thx Γιάννη. Το συγκεκριμένο αρχείο χρησιμοποιώ. Τι πραγματικό πεδίο έχει η σελήνη; Ξέρεις; Γιατι με το 25mm προσοφθάλμιο δε την βλέπω ολόκληρη...

Γιατι μηπως η μεγεθυνση που την βλεπεις ειναι x94!; Εγω την βλεπω ολοκληρη με τον ιδιο φακο γιατι στο δικο μου δινει x46 με εστιακη αποσταση 1200. Τα καταδιοπτρικα ειχα την εντυπωση οτι θελουν μειωτη.

Θα σβήσουμε τα φώτα της πόλης των σπιτιών

θα έχουμε απόψε Γιορτή των αστεριών...

 

Η Πούλια θ’ αναλάβει το μπαρ και τα ποτά

και η Μεγάλη Αρκούδα θα φτιάχνει παγωτά

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νομίζω σου έχω ήδη πει πως το 9.25'' είναι f/10 στην οπτική έξοδο αλλά παραπάνω με τον διαγώνιο, f/11 ίσως. Άρα 2585/25= 103.4x αν είναι f/11 (με διαγώνιο 1.25'') ή 2820/25= 112.8x αν είναι f/12 (με διαγώνιο 2''). Και στις 2 περιπτώσεις δεν έχεις κάδρο (52/103.4=0.5). Πιθανώς και ο Plossl είναι 24mm ή το πεδίο του <52 και δεν αποκλείω το πρίσμα του διαγωνίου να βινιετάρει επίσης.

Εφόσον έχεις Goto δεν έχει μεγάλη σημασία. Κάποτε θα πάρεις έναν φακό >35mm >68 μοιρών και θα τα βλέπεις όλα, αν και σε 24mm SWA θα χωρά επίσης. Ο 50mm έχει 36mm Hyperion με το 9.25'' και είδαμε τους Μ81 & Μ82 στο ίδιο πεδίο με κάδρο προ έτους στον Κιθαιρώνα (απόσταση 31').

 

Δες και εδώ: http://www.cloudynights.com/item.php?item_id=2410

 

Εδώ: http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=13411

 

Εδώ: http://www.cloudynights.com/ubbthreads/showflat.php/Cat/0/Number/3547934/page/0/view/collapsed/sb/5/o/all/fpart/all/vc/1

 

Αλλά και εδώ: http://bobmay.astronomy.net/CassNotes/index.htm

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Montana,

 

Λίγο καθυστερημένα και χωρίς να έχω δει τους υπολογισμούς που σου έχουν στείλει οι φίλοι παραπάνω: Το 0,5 μοίρες δεν σημαίνει 50''. Νομίζω πως η Σελήνη έχει πράγματι διάμετρο μισή μοίρα = 30''. Άρα λογικό να βλέπεις περίπου τα 2/3 της, αν έχεις πεδίο 55''.

Νίκος Κουρούνης

 

Celestron C8 XLT

Helios Apollo 15X70

Vixen Ultima 7X50

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τελικά αλλάζοντας σε 2" διαγώνιο, ακόμα και με τον plossl τον 25άρι φαίνεται ολόκληρη η σελήνη και με ελάχιστο κάδρο (η διαφορά 0,05° μεταξύ πεδίου φακού και πεδίου σελήνης). Δε το περίμενα πως θα μου ανοίξει το πεδίο η διαγώνιος... ή μάλλον για την ακρίβεια πως θα μου έκρυβε τόσο πεδίο η προηγούμενη διαγώνιος :-k
Keep your friends close, and your enemies closer...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης