Jump to content

Ολική έκλειψη Ηλίου 14/11/2012 Αυστραλία


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολύ όμορφες οι φωτογραφίες σου Γιώργο!!!

Πολλά πολλά Συγχαρητήρια στην Ομάδα του ΟΦΑ και του κ.Σειραδάκη, μπορεί να μην στάθηκε τόσο τυχερή αλλά και μόνο που μπόρεσαν να βρεθούν στο μονοπάτι σκιάς της Σελήνης είναι τυχεροί!!!

 

Φυσικά πολλά συγχαρητήρια σε όσες Ελληνικές αποστολές κατάφεραν και έζησαν αυτό το μοναδικό φαινόμενο και ας ανανεώσουμε όλοι μαζί το Ραντεβού μας για 21 Αυγούστου 2017 και την Σαρος 145.

 

 

 

Ακόμα περιμένουμε μια περιγραφή για τα Διαμαντένια, πιστεύω ήταν τόσο θεαματικά που σας άφησαν άφωνους!! Πάντως τα Baily's beads στο βίντεο ήταν θεαματικά πιστεύω μας ετοιμάζατε κάτι καλό!!

Αβε Αντώνη!!!!

 

 

 

 

Καλη συνέχεια παιδιά, μας κάνετε περήφανους!!!!! =D> =D>

 

 

 

 

 

Υγ

Δεν άντεχα να περιμένω τον Αντώνη να κάνει την επεξεργασία και έβαλα κι εγω λίγο το χεράκι μου, ελπίζω ο Αντώνης και ο Γιάννης να μην έχουν πρόβλημα για αυτο :roll:

 

Efremidis______Oak_Beach_Australia_14_11_2012.thumb.jpg.cb32e34478d82b63d5547fb5d3428982.jpg

Γιάννης Ευφραιμίδης - Ολική Έκλειψη Ηλίου

 

876256776_Farma_Oak_Beach_Queensland_Australia_14_11_2012copy2.thumb.jpg.cbb7a66c9dccf06f4fbfb7a0fb07deb1.jpg

Αντώνης Φαρμακόπουλος - Ολική Έκλειψη Ηλίου

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 136
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καταπληκτικές και οι δύο φωτογραφίες, τόσο του Αντώνη όσο και του Γιάννη. Η μεν του Αντώνη αποτυπώνει πολύ καθαρά στέμμα και προεξοχές, η δε του Γιάννη αποτυπώνει πολύ καλά την αίσθηση που βιώνει ο παρατηρητής! Αγαπημένο μου σημείο η αντανάκλαση του στέμματος στη θάλασσα!
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εδω η Γκαλερί του Spaceweather.com όπου φιγουράρουν και δύο Έλληνες και δεν είναι άλλοι απ'τους Αντώνη Φαρμακόπουλο και Γιάννη Ευφραιμίδη =D> =D> Συγχαρητήρια!!

http://spaceweather.com/gallery/index.php?title=eclipse

 

 

Γιάννη Ευφραιμίδη

http://spaceweather.com/gallery/indiv_upload.php?upload_id=73531

 

Αντώνης Φαρμακόπουλος

http://spaceweather.com/gallery/indiv_upload.php?upload_id=73530

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νά'στε καλά βρε παιδιά για τις υπέροχες φωτογραφίες που μας στείλατε. Συγχαρητήρια σε όλους, καλή επιστροφή και με το καλό ... στην επόμενη! \:D/
...,εάν αποτύχει, τουλάχιστον θα αποτύχει έχοντας τολμήσει να μεγαλουργήσει. Οπότε η θέση του ποτέ δεν θα είναι ανάμεσα στις κρύες και δειλές ψυχές, που δεν γνώρισαν ποτέ, ούτε τις νίκες ούτε τις ήττες. (Theodore Roosevelt)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπερα απο Cairns :-$ τοπικη ωρα 23:19

Εχουμεακομα μια μερα και το Σαββατο επιστρεφουμε ΑΘηνα.

 

Ειλικρινα κριμα για την ομαδα της Θεσσαλονικης και για ακριβως 30 χλμ διαφορα απο μας!

Βλεπετε ομως πως ειναι ο ουρανος και μεις χασαμε 20 περιπου δευτερα προς το τελος και το δευτερο

δαχτυλιδι ηταν μεσα απο το συννεφο.

 

Κοιταμε τις φωτογραφιες με τον Αντωνη και παρολο που ειναι ομορφα αποτυπωμενα τα χρωματα πιστευω

οτι αποτυπωνουν μονο το 30% αυτου που βλεπεις με τα ματια σου.

Ναντια θα τα πουμε απο κοντα στη Πατρα, ελπιζω να προλαβω να φτιαξω το timelapse των

2,05 sec της ολικοτητας μεχρι την Τεταρτη.

 

Θα σας πουμε και για τα καγκουρω που κυνηγουσε ο Φαρμας σε ενα χωραφι και αλλα πολλα

της τεραστιας υπεροχης και ακομα παρθενας χωρας.

Δεν μας τσιμπησε τιποτα yet και ελπιζω να γλυτωσουμε τις τσουχτρες αυριο που

κολυμπαμε στα κοραλια... με ολοσωμο :lol: :lol: :lol:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιάννη τσέκαρε τα e-mail σου και το site του Ωρίωνα, η ομιλία θα γίνει στις 28 8) , οπότε έχετε άφθονο χρόνο.

 

ps: Η πανίδα της Αυστραλίας δεν είχε ξαναδεί Αντώνη;;; Φαντάζομαι ότι θα ήταν εξαιρετική εμπειρία για τα πλασματάκια [-o<

https://ui.adsabs.harvard.edu/search/q=%20author%3A%22tsamis%2C%20v.%22&sort=date%20desc%2C%20bibcode%20desc

"Αστέρας εισαθρείς, αστήρ εμός. Είθε γενοίμην ουρανός, ως πολλοίς όμμασιν εις σε βλέπω."

Πλάτων

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ε, λοιπόν, εγώ όσο βλέπω ειδικά την υπέροχη φωτογραφία του Γιάννη Ευφραιμίδη, τόσο νιώθω ότι ΔΕΝ ήμουν εκεί! Γιατί αν ήμουν, ΣΙΓΟΥΡΑ θα ζούσα την έκλειψη ΜΕΣΑ από τη Θάλασσα! Να είμαι στην αγκαλιά του Ειρηνικού και να τον βλέπω να σκοτεινιάζει σιγά –σιγά γύρω μου.

Ελπίζω κάποιοι να βίωσαν το φαινόμενο μέσα στο υγρό στοιχείο και όχι μόνο πίσω από τις κάμερες και τα τηλεσκόπια. Όπως και να ‘χει όμως, η εμπειρία πρέπει να ήταν μοναδική!

Με το καλό και στις επόμενες...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο τύπος που έκανε το σημερινό APOD πάντως, είχε την καλύτερη θέση...!!

Κάτω φαίνονται και τα σύννεφα που έκαναν τη ζημιά!

http://apod.nasa.gov/apod/image/1211/Total_Solar_Eclipse_2012Cooper.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπράβο σε όλους. Να μη χάσετε καμμία εκλειψη εύχομαι και μαζί σας ουτε και μεις. Περιμένω με αγωνία την παρουσίαση... :D
Η Αλήθεια είναι Υπέρλογη!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είναι πολλές οι φορές που όλοι μας νιώθουμε την ανάγκη να μετατρέψουμε τα συναισθήματα και τα δάκρυά μας σε λέξεις, σε φωνή, ακόμα και σε χτυπήματα πάνω στα ψυχρά γράμματα του πληκτρολογίου, συνθέτοντας κείμενα που πασχίζουν να περιγράψουν όμορφα πράγματα.. Το ίδιο νιώθω και εγώ τώρα. Αλλά μακάρι να το μπορούσα..

 

Θα τα κρατήσω μέσα μου. Για διάφορους λόγους. Θα πω μόνο ότι εύχομαι να ζήσουν και να δουν όλοι οι εραστές του ουρανού αυτό που ζήσαμε και είδαμε εμείς εκεί.

 

Πάντα τέτοια!

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μετά από 35 συνεχείς οδυνηρές ώρες σε αεροδρόμια και αεροπλάνα

είχαμε μια πραγματικά συγκινητική υποδοχή με πανώ και φωνές από τους

εκλειπτικούς και όχι μόνο φίλους μας στην Αθήνα!

 

Δεν ξέρω τι θα μπορούσα να πρωτοπώ γι' αυτό το ταξίδι που εκτός της

απίστευτης έκλειψης, της καλύτερης μου από τις τρεις, ήταν γεμάτο από

πρωτόγνωρες εικόνες και εμπειρίες, τροπική ζούγκλα, κολύμπι στον ύφαλο

και φυσικά παρατήρηση του νότιου ουρανού.

Σε αυτό να πω ότι δεν γινόταν χωρίς τη βοήθεια του skysafari γιατί όταν

κοιτούσαμε νότο δεν ξέραμε τίποτα και όταν κοιτούσαμε βόρεια δεν υπήρχε περίπτωση

να καταλάβουμε τι βλέπουμε.

Το πιο εύκολο ήταν ο Ωρίωνας αλλά με το Σείριο στα δεξιά του και το Δία αριστερά

και αστείο μέχρι να καταλάβω τη πρώτη νύχτα τον Τοξότη ανάποδα O:)

Τα δύο νέφη είναι πραγματικά τεράστια στον ουρανό και

ε π ι τ έ λ ο υ ς ο Νότιος Σταυρός!!!

Εντυπωσιάστηκα δε από την θέαση του γνωστού μας Μ42 με τα κιάλια :shock:

ε ρε σκοτάδια!

Η έκλειψη για μας ήταν καθαρή στο εναμισυ λεπτό και λίγο παραπάνω,

χάσαμε το δεύτερο διαμαντένιο αλλά ήταν τόσο δυνατό το υπόλοιπο που το

έχουμε ήδη ξεχάσει.

Χαίρομαι τόσο πολύ που αυτό το πάθος για τις εκλείψεις με έφερε κοντά σε υπέροχους

άλλους τρελούς και ταξιδέψαμε τόσες φορες στις άκρες του κόσμου!

Να είστε καλά παιδιά, πάντα τέτοια! \:D/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επιτέλους η πρώτη σύνθεση από τις άπειρες bracketing που τραβηξα. Είναι πολύ κοντά στο κέντρο της ολικότητας.

Untitled_HDR2-resize.thumb.png.1760b614cadd1fd46cb7a8e580e7dea2.png

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημήτρη πάρα πολύ ωραία και ατμοσφαιρική!

https://ui.adsabs.harvard.edu/search/q=%20author%3A%22tsamis%2C%20v.%22&sort=date%20desc%2C%20bibcode%20desc

"Αστέρας εισαθρείς, αστήρ εμός. Είθε γενοίμην ουρανός, ως πολλοίς όμμασιν εις σε βλέπω."

Πλάτων

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και μια ομαδική από την παραλία Oak μετά και την τρίτη επαφή (να διατηρήσουμε την αστρονομική ορολογία τουλάχιστον!!!).

IMG_8764_resize.thumb.jpg.6a8d8831d2e94ce4f93ac0e4e4d4add6.jpg

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επιτέλους η πρώτη σύνθεση από τις άπειρες bracketing που τραβηξα. Είναι πολύ κοντά στο κέντρο της ολικότητας.

 

Απίστευτα χρώματα!

Έχεις πολλή δουλειά, θέλουμε το timelapse (να δούμε τον παφλασμό :P )

 

Στην ομαδική εκτός από τους χαρούμενους φασαριόζικους έλληνες,

βλέπουμε πως κλείνει ο ουρανός από σύννεφα μετά την ολικότητα!

Μα σε όλες όμως τις εκλείψεις να γίνεται έτσι! ](*,)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είδατε σίγουρα τα μεγάλα σφαιρωτά του Νότιου ουρανού, Omega και 47 Tucanae. Πως σας φάνηκαν;;

 

:cheesy:

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πραγματικά με τις ωραίες και συγκινητικές περιγραφές σας, ταξιδεύουμε κι εμείς!

 

Η ομαδική φωτογραφία είναι κ-α-τ-α-π-λ-η-κ-τ-ι-κ-ή!!! Αποτυπώνει περίτρανα τα συναισθήματά σας... Τέλεια!!! :D

Χριστίνα
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είδατε σίγουρα τα μεγάλα σφαιρωτά του Νότιου ουρανού, Omega και 47 Tucanae. Πως σας φάνηκαν;;

 

:cheesy:

εγώ είχα τα 12χ50 οπότε είδα το 47 tuc με αυτά. Απλα έχοντας στο μυαλό μου πώς φαίνεται το Μ13, κατάλαβα πόσο τεράστιο ειναι. Θαύμαζα συνεχώς τα μαγγελανικα και τα μεγάλα NGC μέσα τους. Μου άρεσε πολύ ο Τοξότης και ο Σκορπιός ανάποδα, ο Ωρίωνας με το τόσο χαρακτηριστικό σχήμα του να είναι τούμπα.. Μου άρεσε επίσης η ανάποδη φορά περιστροφής του ουρανού και το γεγονός ότι δεν ήξερα τι έβλεπα. Προσπαθούσα με τον Pocket sky atlas να αναγνωρίσω αστερισμούς με αφετηρία το Μεγάλο Μαγγελανικό και τον Dorado. Όλες αυτες οι διαφοροποιήσεις του νότιου ουρανού ασκησαν μια παράξενη γοητεία σε όλους μας και φυσικά και σε μένα, που πολλές φορές κοιτώντας ψηλά μονολογούσα :"βρεθηκα επιτέλους ανάποδα", ακούγοντας έτσι λίγο απομακρυσμένος που ήμουν απο την παρέα, τον αγαπημένο μου Καββαδία.

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συγχαρητήρια για τις φωτογραφίες!! =D>

 

Δημήτρη και Γιάννη απλα μας ταξιδέψατε με τις όμορφες αφηγήσεις σας!!!

Πολλά μπράβο!! =D>

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

:D Μετα απο 1 μηνα γυρισα και εγω.Η εκλειψη ηταν η καλυτερη σαν εικονα απο τις 4 που εχω δει.Ενας λογος για αυτο ειναι το περιβαλλον που την ζησαμε,εξωτικη παραλια στον ωκεανο,ο αλλος οτι ηταν αρκετα χαμηλα,οπου το ματι ειναι εκπαιδευμενο να διακρινει καλυτερα απο οτι ψηλα στον ουρανο. Η φυση στην Αυστραλια θαυμασια,και τι δεν ειδαμε.Ο ουρανος σαν να ημαστε σε αλλον πλανητη.Ημουν τυχερος που εκανα παρατηρηση στην Ν.Ζηλανδια ,στο αστεροσκοπιο mt John.

Πρωτη φορα ειδα ταυτοχρονα ωριωνα και σκορπιο.Φανταστηκα σφαιρωτα και ανοιχτα σμηνη,ολοι οι γνωστοι μας αστερισμοι αναποδα,τα νεφη του μαγγελανου τεραστια.Αργα το βραδυ ο ωριωνας στο ζενιθ.

Η ολικη εκλειψη ηλιου ειναι το μονο αστρονομικο φαινομενο που το αισθανεσαι,το ζεις,δεν το βλεπεις μονο.Βαλτε το σκοπο, εστω για 1 φορα(το 2017 ειναι κοντα),αξιζει τα λεφτα της!

Η αστρονομια μας βοηθαει να κοιταμε ψηλα. www.astrotheory.gr :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης