Jump to content

PMR (Personal Mobile Radio) για αστρονομική χρήση


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους,

 

Δεν ξέρω πόσοι από εσάς γνωρίζετε τι είναι το PMR; ΤoPMR (Personal Mobile Radio = Προσωπικός Φορητός Ραδιοσταθμός) είναι μικρές ασύρματες συσκευές (Walkie Talkie) που βρίσκονται στο εύρος των UHF και συγκεκριμένα στην ζώνη 446.000 MHz ως 447.000 MHz.

 

Για την ζώνη των PMR δεν απαιτείται κανενός είδους άδεια. Απλά μπαίνουμε σε ένα κατάστημα, αγοράζουμε την συσκευή και ξεκινάμε να εκπέμπουμε.

 

Το εύρος των αναλογικών καναλιών-συχνοτήτων παρουσιάζετε παρακάτω και είναι 8.

 

pmr.jpg

 

Τα PMR έχουν μέγιστη επιτρεπόμενη ισχύ μόνον μισό (0,5) watt, και έχουν θεωρητική εμβέλεια μέχρι 3 χλμ. Σε περιπτώσεις που υπάρχει οπτική επαφή έχει αποδειχθεί ότι ή εμβέλεια τους είναι πολύ μεγαλύτερη , που μπορεί ακόμη να φτάσει και τα 12 χιλιόμετρα ή και να τα ξεπεράσει ανάλογα με τις καιρικές συνθήκες κατά πολύ περισσότερο.

 

Το κόστος τους δεν είναι απαγορευτικό αφού ξεκινάνε από την τιμή των 40 Ευρώ.

 

Ποιος ο λόγος που σας αναφέρω τα παραπάνω:

 

Όλοι μας λοιπόν ανεβαίνουμε σε κάποια ταράτσα εδώ στην Αθήνα ή την επαρχία για να κάνουμε την πλανητική μας ή διοργανώνουμε εξορμήσεις στα βουνά. Μου ήρθε λοιπόν η ιδέα να καθιερώσουμε ένα PMR κανάλι για αστρονομική χρήση και όχι μόνο.

 

1. Μπορούμε λοιπόν να επικοινωνούμε μεταξύ μας κατά την ώρα των παρατηρήσεων μας εδώ στην Αθήνα (όπου αυτο είναι εφικτό και υπάρχει οπτική επαφή από περιοχή σε περιοχή ) και σε ολόκληρη την Ελλάδα οπού οργανώνονται group παρατηρήσεων, να ανταλλάσσουμε απόψεις για στόχους ή φαινόμενα που λαμβάνουν χώρα. κτλ.

 

2. Είναι επίσης σημαντικό να έχουμε κάποιο μέσο επικοινωνίας σε περίπτωση που χρειαστεί κάποιος βοήθεια στα βουνά που τριγυρνάμε τις νύχτες.

 

Προτείνω λοιπόν να καθιερωθούν τα κανάλια 7 κύριο και 8 εφεδρικό των PMR για αυτό τον σκοπό, από εμάς τους αστρονόμους και τους συλλόγους πανελλαδικά.

 

Τα σχόλια δικά σας

 

 

καθαρούς ουρανούς!

 

:cheesy:

LoginImage.png

The goal of planetary imaging is not to acquire beautiful images, but to capture useful scientific data !

https://www.e-astronomer.com - Ιωάννης Α. Μπούχρας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

καλη ιδεα.ομως οποιοσδηποτε εντος της εμβελειας του ασυρματου ,θα μπορει να ακουει-παιρνει μερος στην συνομιλια και δεδομενου οτι εντος 3-5 χιλιομετρων οι ερασιτεχνες αστρονομοι θα ειναι σαφως λιγοτεροι απο αυτους που θελουν να επιρεασουν την επικοινωνια, ισως δημιουργηθει προβλημα...

 

επισης εντος πολης ισως να υπαρχει πολυς θορυβος ή και παρεμβολες και παλιοτερα που το ειχα ψαξει (για αλλη χρηση βεβαια) αναφερονταν πολυ μικροτερη εμβελεια ,εντος πολης ή φυσικων εμποδιων,κοινως αν δεν εισαι σε βουνο με καποιο υψομετρο δυσκολα θα πιασεις 3-4 χιλιομετρα...

 

 

βεβαια ολα αυτα ειναι μονο εικασιες ,οποτε δεν χανετε να δοκιμασετε!

 

μια καλυτερη λυση θα ηταν το cb,http://www.yme.gr/?getwhat=1&oid=407&id=&tid=407 (χρειαζεται αδεια,αλλα μπορει να την παρει οποιοσδηποτε πανω απο 18 ετων) το κοστος ειναι σαφως υψηλοτερο,αλλα η επικοινωνια για οποιοδηποτε σκοπο ,παρα πολυ καλη και σε πολυ μεγαλυτερες αποστασεις.τελος απ οτι εχω δει ,αρκετες συσκευες επιτρεπουν την αποκλειστικη επικοινωνια μεταξυ δυο ή περισσοτερων συσκευων...

Η ΑΣΤΡΟΣΕΛΙΔΑ ΜΟΥ !!!!!

astronomy for all

 

http://mechntua.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα Μιχάλη,

 

Όλοι οι PMR ασύρματοι έχουν την δυνατότητα χρησιμοποίησης υποτόνων CTCSS* (Continuous Tone-Coded Squelch System) αναλογικούς ή ψηφιακούς , που επιτρέπουν την δημιουργία Groups. Άλλωστε στις 2:00 και 3:00 την νύχτα τι παρεμβολές θα δεχόμαστε;;;;;; :)

 

Όσο για την εμβέλεια μέσα στην πόλη έχεις δίκιο, οι παρεμβολές είναι πολλές, αλλά αν ή επικοινωνία γίνετε συνήθως από τις ταράτσες των σπιτιών πιστεύω ότι θα έχουμε καλά αποτελέσματα. Δεν έχουμε να χάσουμε και τίποτα.....

 

Όσον αφορά το CB (Citizens Band) , σαφώς μεγαλώνει η εμβέλεια 30Km+ αλλά και το κόστος της συσκευής και της άδειας που κάποτε ήταν μόνο 15 ευρώ (τώρα δεν ξέρω). Δεν είμαστε και για πολλά έξοδα αυτήν την εποχή.... :) βέβαια τα CB έχουν αλλά μειονεκτήματα .......

 

 

*Οι CTCSS υπότονοι είναι κωδικοί αριθμοί (από 1 έως 38 ) που μπορούν να προστεθούν

στα πρώτα 8 κανάλια με σκοπό τη δημιουργία ενός νέου ιδιωτικού καναλιού.

το οποίο θα είναι ικανό να επικοινωνεί με άλλους πομποδέκτες μόνο αν είναι συντονισμένοι στο ίδιο

κανάλι και υπότονο.

 

Εγώ με το δικό μου σε εκπομπή από βουνό προς πεδιάδα με μισό βατ έπιασα πάνω από 30 χιλιόμετρα..... αλλά αυτό δεν νομίζω μα μας χρειαστεί ποτέ.....

 

 

 

καλη ιδεα.ομως οποιοσδηποτε εντος της εμβελειας του ασυρματου ,θα μπορει να ακουει-παιρνει μερος στην συνομιλια και δεδομενου οτι εντος 3-5 χιλιομετρων οι ερασιτεχνες αστρονομοι θα ειναι σαφως λιγοτεροι απο αυτους που θελουν να επιρεασουν την επικοινωνια, ισως δημιουργηθει προβλημα...

 

 

 

 

επισης εντος πολης ισως να υπαρχει πολυς θορυβος ή και παρεμβολες και παλιοτερα που το ειχα ψαξει (για αλλη χρηση βεβαια) αναφερονταν πολυ μικροτερη εμβελεια ,εντος πολης ή φυσικων εμποδιων,κοινως αν δεν εισαι σε βουνο με καποιο υψομετρο δυσκολα θα πιασεις 3-4 χιλιομετρα...

 

 

βεβαια ολα αυτα ειναι μονο εικασιες ,οποτε δεν χανετε να δοκιμασετε!

 

μια καλυτερη λυση θα ηταν το cb,http://www.yme.gr/?getwhat=1&oid=407&id=&tid=407 (χρειαζεται αδεια,αλλα μπορει να την παρει οποιοσδηποτε πανω απο 18 ετων) το κοστος ειναι σαφως υψηλοτερο,αλλα η επικοινωνια για οποιοδηποτε σκοπο ,παρα πολυ καλη και σε πολυ μεγαλυτερες αποστασεις.τελος απ οτι εχω δει ,αρκετες συσκευες επιτρεπουν την αποκλειστικη επικοινωνια μεταξυ δυο ή περισσοτερων συσκευων...

LoginImage.png

The goal of planetary imaging is not to acquire beautiful images, but to capture useful scientific data !

https://www.e-astronomer.com - Ιωάννης Α. Μπούχρας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ουδείς ;;;; :)

 

 

Εγώ πάντως Παρασκευή / Σάββατο που κάνω συνέχεια πλανητικές παρατηρήσεις θα είμαι στο κανάλι 7 χωρίς CTCSS, από Περιστέρι :)

 

 

Όσοι πιστοί προσέλθετε... :)

LoginImage.png

The goal of planetary imaging is not to acquire beautiful images, but to capture useful scientific data !

https://www.e-astronomer.com - Ιωάννης Α. Μπούχρας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Φίλοι μου γεια σας!!!

Σας γράφω με αφορμή την ιδέα ενός φίλου μας αστροβοξίτη από εδω, σχετικά με την επικοινωνία μεταξύ μας μέσω PMR. Τη βρίσκω φοβερή και είναι κάτι που λείπει θα έλεγα. τα τσατ δε νομίζω πως καλύπτουν αρκετά την ανάγκη για επικοινωνία με άτομα που έχουν την ίδια τρέλα....

Θα μπω στο ψητό φίλοι μου... Τα pmr θεωρώ πως έχουν περιορισμούς... εμβέλια, παρεμβολές απο άλλους σταθμούς ( ακόμα και με υπότονους δε σημαίνει πως έχω τη συχνότητα πριβέ... ).. Είμαι ραδιοερασιτέχνης από μικρό παιδί όπως και ο πατέρας μου, έχω δοκιμάσει σε πολλές συχνότητες και ένα πράγμα μου έχει μέινει όλα αυτά τα χρόνια.... Τα όμορφα χρόνια της εποχής του CB.. Από τα CB ξεκινήσαμε όλοι. ( της γενιάς μου.. ) Ήταν η έποχη που και τα 40 κανάλια ήταν γεμάτα από κόσμο όλες τις ώρες όλες τις μέρες.. ( οι ραδιοερασιτέχνες που διαβάζουν σίγουρα καταλαβαίνουν περισσότερο τι θέλω να πω.. ) Το CB όμως έχει και αυτό τα θέματα του... δυστυχώς λίγοι μιλάνε πια εκεί, απαγορεύεται να έχεις σταθμό CB στο σπίτι ( άσε που θέλει εγκατάσταση..) και με λίγα λόγια δεν είναι πολύ εύκολο..

Είμαι στην ευχάριστη θέση να σας πω όμως πως εδώ και μερικούς μήνες βρήκα μια εφαρμογή για το Android κινητό μου που δουλεύει ακριβώς όπως το CB και μάλιστα με εξαιρετική ποιότητα ήχου!!!!!

Λίγο πολύ όλοι έχουμε android άρα δε χρειάζεται να αγοράσουμε τίποτα!!

Η εφαρμογή είναι δωρεάν ( η απλή έκδοση, που επαρκεί θεωρώ..) Έχει 27 κανάλια για κάθε χώρα, και δεν έχει συνοστισμό!!!! Μπορούμε να ορίσουμε ένα κανάλι συνάντησης και από εκεί και πέρα να χρησιμοποιήσουμε όποιο κάναλι επιθυμούμε με τον- τους συνομιλητές μας.! ! !

Το μειονέκτημα της εφαρμογής είναι πως έχει χρονικό περιορισμό η απλή έκδοση, αλλά επαρκεί νομίζω όπως και υπάρχει μια μικρή καθυστέρηση της μετάδοσης.. Βέβαια, αυτά με καλό συντονισμό μεταξύ μας είναι λεπτομέρειες , ( οι ραδιοερασιτέχνες ξέρουν..)

Η εφαρμογή λέγεται CB RADIO CHAT. Εύκολη , φθηνή και καλή λύση πιστεύω..

Είτε ταράτσα με wifi είτε έξω με ίντερνετ απο το δίκτυο η επικοινωνία μεταξύ μας γίνεται εφικτή..

Θα χαρώ να μου πέιτε τη γνώμη σας και ακόμη περισσότερο να τα πούμε κάποια στιγμή και μέσω εφαρμογής!!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μίλησα με τον θεόδωρο ( sportikus ) . Κανάλι συνάντησης θα μπορούσαμε να έχουμε το 3. ( 3 κανάλι εννοώ) επίσης μπορούμε να γράψουμε δίπλα από το όνομα μας το χαρακτηριστικό αστροβόξ, για να ξέρουμε με ποιόν μιλάμε....

έιναι φοβερό! δοκιμάστε το!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και έλεγα να το γράψω εγώ... Ειναι πράγματι πολύ πρακτικά, ειδικά στα βουνά, οπου δεν ακούμε εκπομπές άλλων (αν το ανοιξεις στην πόλη, το τι ακούς δεν λέγεται...). Αν θυμάμε καλά, μια ησυχη συχνότητα είναι ch2, code19 ή κατι τέτοιο, απο παλιά που έπαιζα με αυτά. Εγώ είχα πάρει με 20Ε πριν από αρκετά χρόνια. :cheesy:
\"Έρχομαι από την έρημο των άστρων/Στερεύουν οι πηγές της πλάνης τα πάντα ξηραίνονται/Πλούσια απλώνεται η άμμος και μονάχα η άμμος...\" Γ. Υφαντής, Χαρούμενο Τραγούδι
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αναζωπύρωση βλέπω .... :D =D>

 

Το ξέρω το CB RADIO CHAT!!! =D> πολύ καλό, αλλά σε περιορίζει το Internet :mrgreen: . (Δεν φτάνει το wifi μου μέχρι την ταράτσα, και δεν χρησιμοποιώ 3G,GPRS)

 

Μπορούμε να τα καθιερώσουμε και τα δύο. Channel X στο CB RADIO, Channel X στο κλασικό PMR. :cheesy:

 

Άντε... άντε... να μαζευόμαστε για δοκιμή.... :cheesy:

LoginImage.png

The goal of planetary imaging is not to acquire beautiful images, but to capture useful scientific data !

https://www.e-astronomer.com - Ιωάννης Α. Μπούχρας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με το Χ εννοώ οποιοδήποτε κανάλι επιλέξουμε δεν έχει σημασία, έλεγα άπλα να είναι και στο "CB RADIO CHAT" κάποιο από το 1-8 κανάλια που υπάρχουν και στα PMR για να είναι ίδια. :)

 

[code:1]Γιάννη, ακόμα καλύτερα!!! το κανάλι 10 εννοείς και για τις δύο περιπτώσεις??[/code:1]

LoginImage.png

The goal of planetary imaging is not to acquire beautiful images, but to capture useful scientific data !

https://www.e-astronomer.com - Ιωάννης Α. Μπούχρας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλως σας βρηκα!!! Οσων αφορα τον αερα (ασυρματες επικοινωνιες) , ξεχαστε το οτι θα βαλετε εναν υποτονο και θα ειστε μονοι σας.... αυτα μονο επαρχεια που ειναι ερημα τα καναλια για μενα η πιο σωστη λυση ειναι του Αριστοτελη!!!!!! Στον αερα παντα θα υπαρχει ο κακοπροεραιτος!!!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με τον υπό-τόνο δεν θα είμαστε μόνοι μας φυσικά!!! Απλά δεν θα ακούμε τους άσχετους. Η φίμωση της συχνότητας όταν εκπέμπει κάποιος άλλος υπάρχει πάντα και δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα για αυτό!!!

 

Δεν είπαμε ότι θα είναι όλα ρόδινα... να προσπαθήσουμε είπαμε!!!! :D

LoginImage.png

The goal of planetary imaging is not to acquire beautiful images, but to capture useful scientific data !

https://www.e-astronomer.com - Ιωάννης Α. Μπούχρας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά, συγνώμη που παρεμβαίνω δηλαδή, αλλά αν έχουμε internet και smartphone εκεί που είμαστε γιατί να μην χρησιμοποιήσουμε skype? Προσφέρει κάτι παραπάνω το άλλο πρόγραμμα;
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για μένα δεν προσφέρει τίποτα Δημήτρη. Και σίγουρα δεν έχω ίντερνετ ούτε στην ταράτσα μου , ούτε στο βουνό. Το πρόγραμμα είναι μια εξομοίωση ασυρμάτου. Έχει καλύτερη ποιότητα ήχου χωρίς διακοπές μέσα από wifi, μιας και δεν είναι realtime άλλα ηχογραφημένα μηνύματα, που ακούει όλο το κανάλι.

 

Εγώ είμαι fun των κλασικών PMR με όλα τα ελαττώματα και μειονεκτήματα τους. Επίσης μου δίνουν μια αίσθηση ασφάλειας στο βουνό όλη την νύχτα. Για να καταλάβεις το σαββατοκύριακο που είχα πάει εξόρμηση σε σκοτεινό ουρανό πάνω σε βουνό, μιλούσα με το σπίτι μου στο χωριό 15 χιλ. μακριά. Θα μου πεις κινητό δεν είχες;

 

Γιατί να πληρώνουμε για κάτι που θα μπορούσε να ήταν δωρεάν!!!!

LoginImage.png

The goal of planetary imaging is not to acquire beautiful images, but to capture useful scientific data !

https://www.e-astronomer.com - Ιωάννης Α. Μπούχρας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σφυρί καλεί δρεπάνι Over,

Mια χαρά μπορεί να εξυπηρετήσει πολλούς το skype.

To πρόβλημα με τα PMR,VHF κλπ είναι ότι σε ακούνε όλοι.. Τα πιο πρόσφατα pmr έχουν encryption αλλά δεν παίζει καλά εάν δεν έχεις καλή λήψη

 

over and out :)

 

Το σκάιπ δε μπορεί να εξυπηρετήσει πολλά άτομα ταυτόχρονα Μανούσο..
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιάννη δεν είναι άσχημη ιδέα,

 

Λοιπόν ας ανακεφαλαιώσουμε για να τα έχουμε όλα μαζεμένα

 

PMR

~3km

#7-8 Ανοιχτό σε όλους

~40€(Walkie Talkie)

 

CTCSS

~3km++

# από 1 έως 38

Δημιουργία ομάδων

~;;€

 

CB

~30km

1-40 καναλιά?

??€ + ειδική άδεια

 

CB RADIO CHAT

Android + Internet

#3 (ανοιχτό σε όλους)

free;;

 

Skype

Pc, Android, iOS κτλ + Internet

#Φίλους

free

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 μήνες αργότερα...

Φίλε Σώτο εδώ έχεις λάθος.Αν ο άλλος δεν γνωρίζει τον υπότονο του Γιάννη δεν μπορει να εκπέμψει και να παρενοχλήσει την συνομιλία του όσα watt και να έχει.Φίλε Γιάννη δες εδώ μιας και είσαι Θιασώτης των PMR πως με δύο PMR446 μιλάω με φίλους στην Ρόδο -Πρέβεζα-Θεσσαλονίκη,από Ν.Ηράκλειο Αθήνα.Με λίγη ευχέρεια στις κατασκευές και με γνωστό κανάλι και υπότονο μεταξύ σας όντως θα μπορούσατε να μιλάτε μεταξύ σας χωρίς παρενοχλήσεις.

 

Δες Εδώ! : http://freepmr446.blogspot.gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλη και δημιουργικη χρονια σε ολους!!! Φιλε Makoulios με τα λυπης μου διαπιστωνω οτι δεν εχεις ιδεα περι του ραδιορεσιτεχνισμου.... Το να βρω τον υποτονο που μιλας με καποιον π.χ. ειναι 3 δευτερολεπτα υποθεση δεν ειναι και καμια ισχυρη κωδικοποιηση με ακολουθια αλγοριθμων..... οσο για το αν ο αλλος εχει πολλα βαττ αλλα δεν μπορει να σε ''πατησει'' οποτε θες σου αποδεικνειω το αντιθετο στη πραξη. Μιλαω παντα καλοπροαιρετα μην παρεξηγηθω!!!!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Σώτο εδώ έχεις λάθος.Αν ο άλλος δεν γνωρίζει τον υπότονο του Γιάννη δεν μπορει να εκπέμψει και να παρενοχλήσει την συνομιλία του όσα watt και να έχει.Φίλε Γιάννη δες εδώ μιας και είσαι Θιασώτης των PMR πως με δύο PMR446 μιλάω με φίλους στην Ρόδο -Πρέβεζα-Θεσσαλονίκη,από Ν.Ηράκλειο Αθήνα.Με λίγη ευχέρεια στις κατασκευές και με γνωστό κανάλι και υπότονο μεταξύ σας όντως θα μπορούσατε να μιλάτε μεταξύ σας χωρίς παρενοχλήσεις.

 

Δες Εδώ! : http://freepmr446.blogspot.gr/

 

 

Ευχαριστώ,

 

Το γνωρίζω το http://www.freeradionetwork.eu/ :) καταπληκτική ιδέα αλλά πρέπει να υπάρχει ανταπόκριση και από άλλα άτομα :(

LoginImage.png

The goal of planetary imaging is not to acquire beautiful images, but to capture useful scientific data !

https://www.e-astronomer.com - Ιωάννης Α. Μπούχρας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιάννη μου ότι υποτονο και να βάλεις αν ο άλλος έχει ισχυρό σήμα δεν θα ακούς εμένα αλλά τον άλλον....

 

Καλημέρα,

 

Τι εννοείς ισχυρό σήμα; Μεγαλύτερο από 1 watt ;;;;

 

Έχω δύο PMR το ένα δίπλα στο άλλο και στην ίδια συχνότητα (κανάλι) το ένα από αυτά όμως έχει και υποτόνο. Όταν εκπέμπω από το PMR χωρίς υποτόνο, στο άλλο με τον υποτονο δεν ακούω τίποτα και ας είναι και δίπλα δίπλα. (αυτὸ το τεστ έκανα)

 

Άρα μιλάς για ισχύς σήματος μεγαλύτερη από μισό watt που απαγορεύετε από την νομοθεσία.... έτσι δεν είναι;;;;

LoginImage.png

The goal of planetary imaging is not to acquire beautiful images, but to capture useful scientific data !

https://www.e-astronomer.com - Ιωάννης Α. Μπούχρας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης