Jump to content

Γιατί πουλάει τόσος κόσμος;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πουλάνε πάρα πολλοί τηλεσκόπια και μάλιστα σε εξευτελιστικές τιμές ή είναι ιδέα μου; Τι φταίει κατά τη γνώμη σας; η κρίση; ο ενθουσιασμός που λόγω άγνοιας και έλλειψης πραγματικού ενδιαφέροντος οδήγησε σε απογοήτευση και απομάκρυνση από το χόμπυ; Η αδυναμία να κατανοήσουν κάποιο το πόσο "μεγάλο" ειναι ένα τηλεσκόπιο και τις όποιες δυσκολίες περιλαμβάνει η μεταφορά και το στήσιμό του; για να ακούσω γνώμες... (και θα πω και τη δική μου). Αναφέρομαι κυρίως σε τηλεσκόπια γιατί τα προσοφθάλμια συνήθως πουλιούνται για λόγους αναβάθμισης ή επειδή κάποια δεν χρησιμοποιούνται και τόσο.
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ισχύει και αυτό αλλά νομίζω σε μικρότερο βαθμό αν ειναι για τηλεσκόπια. Κυρίως αυτό συμβαίνει με προσοφθάλμιους και άλλα αξεσουάρ. Στην παρούσα οικονομική συγκυρία δεν νομίζω πως αναβαθμίζει ο κόσμος εύκολα ένα τηλεσκόπιο δινοντας πολλά €€€ επιπλέον για ένα καλύτερο / μεγαλύτερο...
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νομίζω πως το θέμα είναι λεπτό και δεν υπάρχει λόγος να το αναλύσουμε. Ο καθένας πουλάει για τους δικούς του λόγους. Όπως είπατε λόγοι αναβάθμισεις αλλά και οικονομικοί λόγοι ή ακόμη και λανθασμένες επιλογές (μην ανησυχείτε δεν φταίμε εμείς γι'αυτό μερικοί απλά δεν ακούνε).
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιατί να μην το αναλύσουμε; δεν μιλάμε προσωπικά για κανέναν, γενικά μιλάμε... Αν θέλουν κάποιοι να πουν και τη γνώμη τους γιατί (ξε)πούλησαν έχει καλώς αν όχι και πάλι έχει καλώς.
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όταν ο κόσμος πουλάει σε χαμηλές τιμές, αυτό συμβαίνει διότι ζορίζεται οικονομικώς. Αν δεν ήταν δύσκολες οι εποχές, οι τιμές θα ήταν φυσιολογικές. Δε νομίζω πως υπάρχει κάτι άλλο να πούμε, είναι απλά τα πράγματα.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Προσωπικά ελάχιστους ερασιτέχνες γνωρίζω που ασχολούνται συστηματικά με το χόμπυ και δεν απέκτησαν 2ο τηλεσκόπιο στην πορεία (μην πω και 3ο και 4ο :) ). Σε εποχές οικονομικής ευημερίας που ευνοούν την κατανάλωση, όλοι μπορεί να αγοράσαμε το κάτι παραπάνω. Σε δύσκολες εποχές είναι φυσικό να ακολουθεί μια διαδικασία "εξορθολογισμού". Πρόσφατα πούλησα κάποια αξεσουάρ τα οποία κράταγα "μην τυχόν και χρειαστούν".

 

Σίγουρα σε κάποιες περιπτώσεις μπορεί να εκφράζουν εγκατάλειψη του χόμπυ και σε κάποιες άλλες οικονομική δυσκολία. Όμως στην πραγματικότητα δεν μπορεί να είμαστε σίγουροι αν πράγματι εκφράζει μια τάση. Νομίζω πως τα τελευταία χρόνια αυξήθηκε σημαντικά ο αριθμός των ανθρώπων που αγοράσανε νέο εξοπλισμό. Αν ισχύει αυτό, δεν είναι λογικό να αυξηθούν έστω αναλογικά και οι αγγελίες?

Νίκος Κουρούνης

 

Celestron C8 XLT

Helios Apollo 15X70

Vixen Ultima 7X50

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πάντα σε περιόδους κρίσης υπάρχει αύξηση στην προσφορά και μείωση στη ζήτηση. Τα τηλεσκόπια δεν αποτελούν εξαίρεση.

 

Αλλά θα το έθετα κάπως διαφορετικά. Εχετε δεί πόσα απο τα τηλεσκόπια που βγαίνουν σε χαμηλές τιμές πουλιούνται και έχετε υπ΄όψη σας σε τι τιμές δίνονται τελικά (αν δίνονται)?

 

Προσωπικά προσπάθησα να δωσω το 8" SCT στις αρχές του καλοκαιριού για να παρω ενα απο τα δυο 12" dob που είχαν βγεί εκείνο το διάστημα. Πήρα μια προσφορά που την θεώρησα απαράδεκτη και τελικά το απέσυρα. Απ' όσο μπορώ να ξέρω ουτε τα dob έφυγαν.

 

2-3 χρόνια πρίν κάποια κομμάτια είχαν πουληθεί πριν καλά καλά δημοσιευθεί η αγγελία.

Μιχάλης - CptFurz

www.michael-stephanou.com

Lunt LS100THA DS PT

Skylight 100 / f15

Meade Lightbridge 12” HiLux

Celestron Nexstar 8SE

IN ED 70/420

Mod PST102/1000, CaK module

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πιστεύω ότι ο σημαντικότερος λογος που πουλαει (κατα την γνωμη μου παντα)καποιος ειναι για αναβαθμιση ή στροφή σε ένα αλλο ίδος του hobby,ο δεύτερος λογος φαντάζομαι ειναι σε λαθος αρχικες αγορες που λογο ελλειψης εμπειριας και γνωσης πανω στα τηλεσκοπια δεν γήνεται η σωστη επιλογή,οποτε στην πορεία πωληται για να αγοραστει ενα οργανο που θα δωσει μεγαλητερη χαρα στον κάτοχο.Μετα ερχεται η απογοητευση και η ελειψη χρονου για το hobby και τελος βαζω την ανάγκη για ρευστο γιατι στις μερες μας πολλοι εχουν προβλημα εργασιας.

Κων/νος Σιδηρόπουλος

 

Το πεπρωμένο μας είναι τ''άστρα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Προφανώς η οικονομική κρίση. Giorgosgr, το είχα προσέξει και εγώ :oops:. Ευτυχώς που πρόλαβα και πήρα το 10άρι τηλεσκόπιο.... \:D/ :cheesy: ](*,)
\"Έρχομαι από την έρημο των άστρων/Στερεύουν οι πηγές της πλάνης τα πάντα ξηραίνονται/Πλούσια απλώνεται η άμμος και μονάχα η άμμος...\" Γ. Υφαντής, Χαρούμενο Τραγούδι
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γνώμη μου είναι πως πρόκειται για καθαρά οικονομικούς παράγοντες. Άλλες εποχές μπορεί ακόμα και για μία αναβάθμιση να μην χρειαζόταν να βγάλει κάποιος σε αγγελία τον προηγούμενο εξοπλισμό του για να τον έχει στην συλλογή του. Ακόμα και η αλλαγή χόμπι μπορεί να βασίζεται στην δυσκολία που αντιμετωπίζει ο αρχάριος για να αγοράσει εξοπλισμό.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο καθένας πουλάει για τους δικούς του λόγους ,όπως επίσης ο καθένας αγοράζει για τους δικούς του λόγους.Αυτό λέγετε προσφορά και ζήτηση.Ο καθένας είναι ελεύθερος να κάνει οποιαδήποτε αγοραπωλησία .Φυσικά και ένας βασικός λόγος πλέον είναι και ο οικονομικός αλλά νομίζω πως ο καθένας μπορεί να έχει τον δικό του λόγο.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πουλησα (και πουλαω) διαφορα αξεσουαρ για τους λογους που ανελυσε ο Νικος (στην ουσια δεν τα χρειαζομαι, ή βρεθηκαν στα χερια μου για ασχετους λογους, και δεν εχω κανενα λογο να τα κραταω).

Επισης πουλησα (και πουλαω) τηλεσκοπια λογω αποκτησης νεου σωληνα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πρόσφατα έδωσα ένα τηλεσκόπιο προκειμένου να πάρω ένα άλλο (για την ακρίβεια έκανα ανταλλαγή εξοπλισμού με έναν άλλο φίλο ερασιτέχνη). Γενικά μου αρέσει να δοκιμάζω σωλήνες και αξεσουάρ, αλλά φυσικά τα τελευταία χρόνια αυτό δεν είναι εύκολο: πρώτα πρέπει να φύγει κάτι προκειμένου να χρηματοδοτηθεί μια αγορά και να μπει στο σπίτι κάτι άλλο, ενώ οι επιλογές είναι πλέον υπολογισμένες και όχι τόσο παρορμητικές. Όπως λέει και ένας φίλος (γειά σου Βασίλη), η εποχή των υπερπαραγωγών του Χόλυγουντ τελείωσε...

Τώρα σε σχέση με το "μπουμ" στις αγγελίες, η κρίση σίγουρα έχει το μερίδιό της, αλλά πάντα υπάρχει το ενδεχόμενο αναβάθμισης/αντικατάστασης εξοπλισμού.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Προσωπικά ελάχιστους ερασιτέχνες γνωρίζω που ασχολούνται συστηματικά με το χόμπυ και δεν απέκτησαν 2ο τηλεσκόπιο στην πορεία (μην πω και 3ο και 4ο :) ). Σε εποχές οικονομικής ευημερίας που ευνοούν την κατανάλωση, όλοι μπορεί να αγοράσαμε το κάτι παραπάνω. Σε δύσκολες εποχές είναι φυσικό να ακολουθεί μια διαδικασία "εξορθολογισμού". Πρόσφατα πούλησα κάποια αξεσουάρ τα οποία κράταγα "μην τυχόν και χρειαστούν".

 

Συμφωνώ με αυτή την άποψη, νομίζω ότι ο κόσμος πουλάει τόσο πολύ σε τέτοιες τιμές με αφορμή το ότι ζορίζεται οικονομικά, αλλά κυρίως λόγω λάθος αρχικών επιλογών (π.χ φορητότητα) από βιασύνη ή ενθουσιασμό λόγω άγνοιας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω λογο κρισης δεν πουλαω το dob μου αλλα δεν μπορω να εκμεταλλευτω και τις πολυ καλες τιμες που βλεπω για προσοφθαλαμια (Hyperion 13mm 60€ !!). Καποια πραγματα που θα τα αγοραζα περα απο τις πρωτες επιλογες μου για αναβαθμιση χωρις δευτερη σκεψη τωρα απλα τα βλεπω και με θλιβει που δεν μπορω να το κανω.

Εδω θελω να αγορασω νεο προσοφθαλαμιο, εχω τα χρηματα, ερχεται και η γιορτη μου για να το δικαιολογησω ως δωρο, αλλα οταν μου ερχεται το Τεβε και η ΔΕΗ, το σκεφτομαι μηπως χρειαστουν καπου αυτα τα χρηματα...

Θα σβήσουμε τα φώτα της πόλης των σπιτιών

θα έχουμε απόψε Γιορτή των αστεριών...

 

Η Πούλια θ’ αναλάβει το μπαρ και τα ποτά

και η Μεγάλη Αρκούδα θα φτιάχνει παγωτά

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με κάλυψαν λίγο πολύ πολλά απ'τα παραπάνω σχόλια,

Πιστεύω ότι ισχύουν όλα τα παραπάνω, ο κάθε ένας για τους λόγους του πουλάει και αγοράζει, όσοι πιο πολλοί ερ.αστρονόμοι τόσο περισσότερες αγγελίες και φυσικά τόσο καλύτερα για τον αρχάριο ή για όποιον ψάχνει να βρει κάτι καλό και ταυτόχρονα φθηνό. Η αλήθεια είναι ότι είχαμε γεμίσει όλοι "περιττά" και πολλά καλούδια τα οποία πολλές φορές απλά τα αγοράσαμε γιατί μας έτρωγε το χέρι να αγοράσουμε αστρονομικό εξοπλισμό :lol:

Σίγουρα υπάρχει και η οικονομική κρίση όπου μας αναγκάζει να πουλήσουμε και ίσως κάποιοι απο εμάς έχουν μεγάλες δυσκολίες.

Ίσως το Δημοψήφισμα που είχαμε βάλει μας κατατοπίσει λίγο Έχει επηρεάσει η οικονομική κρίση την ενασχόλησή σας με την ερασιτεχνική αστρονομία;

Τώρα σχετικά με τις χαμηλές τιμές... δεν νομίζω ότι ισχύει 100% αυτο που είπε ο Μάνος, σίγουρα επηρεάζει όμως.

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όταν πουλήσω εγώ θα σας πω τον ακριβή λόγο. Μέχρι τώρα επρόκειτο πάντοτε για αναβάθμιση, εκτός από μία Πρωταπριλιά.

Υποθέτω ο καθένας έχει τους λόγους του. Δεν θυμάμαι κάποιος να ισχυρίστηκε πως πουλά για οικονομικούς λόγους (αν και θυμάμαι την αναφορά στη λέξη "ανάγκη"), είχαμε ωστόσο πολλές εγκαταλείψεις λόγω έλλειψης χρόνου ή απώλειας ενδιαφέροντος, πολλές αναβαθμίσεις, αλλά και ορισμένες μεταναστεύσεις. Ποικιλία.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης