Jump to content

Introduction to Astronomy (by Coursera.org) - Study Group


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συγκεκριμένα αυτό το αρχείο http://physics.bgsu.edu/~tiede/class/bmastronomy1.2.pdf και στη σελίδα 14,15 και πιο ύστερα.

Τι είναι αυτά;

 

Καλημέρα σε όλους,

Αν κοιτάξεις στην σελίδα 17 του pdf αρχείου, σε κάποιο σημείο προς το τέλος της γράφει:

Recall that 67.2%

means 67.2 out of 100 and that this can be written as the fraction:

67.2 γραφοντάς το με το σύμβολο που έχει στην επόμενη γραμμή.

Ακόμα και το μεθεπόμενο σύμβολο είναι το 100 (In English, "67.2 out of 100 is the same as what, x, out of 100 billion?" Cross multiplying we find:

100 (με σύμβολο)

 

Πιο πάνω In this case:

86 out of 128 = 86χ128 (με το σύμβολο)

then move the decimal point twice to the right or if you prefer multiply by 100, and you

get:

67.2% of the stars within 20 light years of the Earth are M dwarf stars.

 

Κοίταξε τώρα τα 2 url που παραθέτω για να καταλάβεις την έννοια του fraction.

1. http://en.wikipedia.org/wiki/Fraction_(mathematics)

 

2. http://www.mathsisfun.com/fractions.html

 

Δηλαδή η εικόνα που έχεις αναρτήσει πιο πάνω: 5.jpg δείχνει σωστά τα σύμβολα fractions αντί των κλασσικών αριθμών άρα δεν φταίει το adobe αρχείο.

Ελπίζω να βοήθησα :?:

"Καί είς τήν σκοτιάν βαθείαν,

είς τό απέραντον διάστημα,

τα φώτα σιγαλέα κινώνται

των αστέρων λελυπημένα" Α.ΚΑΛΒΟΣ. . .

φιλικά

Δημήτρης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 236
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Παιδιά καλημέρα κι από μένα.

 

Γράφτηκα κι εγώ στο μάθημα και ελπίζω, λόγω δουλειάς, να καταφέρω να το παρακολουθήσω σωστά και όπως πρέπει.

 

Λίγες ώρες μείνανε. :D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

 

Καλημέρα Γιώργο,

 

τα μαθήματα θα αναρτώνται στο site του coursera.org

Θα μας έρχονται τα links για να τα βλέπουμε. Το Start Here που είδες στο mail είναι παράδειγμα. Δεν έχει κάποιον σύνδεσμο!

Επειδη εδειχνε σαν ενεργος συνδεσμος και επειδη ελεγε οτι βρισκεται στην αριστερη μερια νομιζα οτι απλα εγω δεν το εβλεπα...τι χαζος #-o

 

Τα μαθηματα θα ξεκινησουν σημερα στις 7 ωρα Ελλαδας !!

Στη νεα ταξη πραγματων,τα πραγματα ειμαστε εμεις...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα μαθηματα ξεκινησαν!

Δειτε τα βιντεακια που εχουν ανεβει στα οποια στο αστρονομικο του πλανηταριο εχει ως default τοπο την Αθηνα :cheesy: :cheesy:

Ειδα οτι εχουν ανεβει ηδη και καποιες εργασιες.Καλη επιτυχια και για οτι χρειαστει ... εδω ειμαστε ολοι να βοηθηθουμε !! :cheesy:

Στη νεα ταξη πραγματων,τα πραγματα ειμαστε εμεις...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ωραιος ο καθηγητης, ειναι και φιλέλληνας μου φαινετε! :P τα δυο πρωτα βιντεο ειδα σημερα, θελω να δω ποτε θα κανω τις εργασιες :P Γραφω την πεμπτη μαθηματικα και την δευτερα φυσικη, αα ρε γελιο που εχει να πεσει το σ/κ!

 

Αν καποιος εχει την καλοσυνη ας εξηγησει στα ελληνικα το small angle formula! :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μόλις γύρισα από τη δουλειά..... βάζω τα μαθήματα ΤΩΡΑ!!!!!!!!! :D :D :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Άκρως ενδιαφέρον και συναρπαστικό μοιάζει!

Πολύ μου αρέσει, αν και υπάρχουν αρκετές απορίες λόγω των αγγλικών...

Πρέπει μέχρι τις 3 Δεκεμβρίου να υποβάλλουμε τις πρώτες μας εργασίες;

Τρεχάτε ποδαράκια μου ! ! ! :cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Άκρως ενδιαφέρον και συναρπαστικό μοιάζει!

Πολύ μου αρέσει, αν και υπάρχουν αρκετές απορίες λόγω των αγγλικών...

Πρέπει μέχρι τις 3 Δεκεμβρίου να υποβάλλουμε τις πρώτες μας εργασίες;

Τρεχάτε ποδαράκια μου ! ! ! :cheesy: :cheesy:

 

Ναι!!! Πρέπει μέχρι τις 3 Δεκεμβρίου να υποβάλουμε τις πρώτες μας εργασίες!!!!!!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

-------------DROPBOX SHARED FOLDER-----------

 

Στο Dropbox θα βρείτε 3 διαφορετικούς φακέλους με τις παρακάτω ονομασίες:

1. English Books --> Εδώ αποθηκεύετε και βρίσκετε διάφορα βιβλία αστρονομικού περιεχομένου γραμμένα στα Αγγλικά

 

2. Greek Books--> Εδώ αποθηκεύετε και βρίσκετε διάφορα βιβλία αστρονομικού περιεχομένου γραμμένα στα Ελληνικά

 

3. Σημειώσεις --> Εδώ μπορείτε να ανεβάζετε οποιαδήποτε σημείωση σε οποιοδήποτε format θέλετε που πιστεύετε πως θα βοηθήσει τους υπόλοιπους συμμαθητές σας (προτιμούνται αρχεία notepad, word, excel, pdf και powerpoint που θα μπορούν να δουν οι περισσότεροι)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

-------------DROPBOX SHARED FOLDER-----------

 

Στο Dropbox θα βρείτε 3 διαφορετικούς φακέλους με τις παρακάτω ονομασίες:

1. English Books --> Εδώ αποθηκεύετε και βρίσκετε διάφορα βιβλία αστρονομικού περιεχομένου γραμμένα στα Αγγλικά

 

2. Greek Books--> Εδώ αποθηκεύετε και βρίσκετε διάφορα βιβλία αστρονομικού περιεχομένου γραμμένα στα Ελληνικά

 

3. Σημειώσεις --> Εδώ μπορείτε να ανεβάζετε οποιαδήποτε σημείωση σε οποιοδήποτε format θέλετε που πιστεύετε πως θα βοηθήσει τους υπόλοιπους συμμαθητές σας (προτιμούνται αρχεία notepad, word, excel, pdf και powerpoint που θα μπορούν να δουν οι περισσότεροι)

 

Έχω μια απορία...

Σε περίπτωση που κάνω κάποια αλλαγή σε κάποιο αρχείο που υπάρχει στο dropbox μου, αυτό επηρρεάζει και τα δικά σας αρχεία; Δηλαδή, εφόσον για παράδειγμα διαγράψω ένα αρχείο, το αρχείο αυτό θα διαγραφεί εντελώς απ' όλους... ή μόνο από εμένα;

Ρωτάω για να ξέρω να μην κάνω κάποια βλακεία!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

-------------DROPBOX SHARED FOLDER-----------

 

Στο Dropbox θα βρείτε 3 διαφορετικούς φακέλους με τις παρακάτω ονομασίες:

1. English Books --> Εδώ αποθηκεύετε και βρίσκετε διάφορα βιβλία αστρονομικού περιεχομένου γραμμένα στα Αγγλικά

 

2. Greek Books--> Εδώ αποθηκεύετε και βρίσκετε διάφορα βιβλία αστρονομικού περιεχομένου γραμμένα στα Ελληνικά

 

3. Σημειώσεις --> Εδώ μπορείτε να ανεβάζετε οποιαδήποτε σημείωση σε οποιοδήποτε format θέλετε που πιστεύετε πως θα βοηθήσει τους υπόλοιπους συμμαθητές σας (προτιμούνται αρχεία notepad, word, excel, pdf και powerpoint που θα μπορούν να δουν οι περισσότεροι)

 

Έχω μια απορία...

Σε περίπτωση που κάνω κάποια αλλαγή σε κάποιο αρχείο που υπάρχει στο dropbox μου, αυτό επηρρεάζει και τα δικά σας αρχεία; Δηλαδή, εφόσον για παράδειγμα διαγράψω ένα αρχείο, το αρχείο αυτό θα διαγραφεί εντελώς απ' όλους... ή μόνο από εμένα;

Ρωτάω για να ξέρω να μην κάνω κάποια βλακεία!

 

Θα διαγραφεί από όλους... δηλαδή δεν θα το βλέπει πλέον κανένας. Γι αυτό προτείνω να κάνετε συχνά back up στα αρχεία και να τα μεταφέρετε στον υπολογιστή σας μέσω απλού copy-paste!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΕΡΩΤΗΣΗ:

 

Υπάρχει κανένας που να έχει τον χρόνο και την γνώση να κάνει μετάφραση των .srt αρχείων στα ελληνικά για όποιον δεν ξέρει καλά Αγγλικά?

 

Θα βοηθούσε αρκετό κόσμο πιστεύω και ίσως ακόμα και αυτούς που ξέρουν καλά Αγγλικά.

 

Δεδομένου πως είναι 6 αρχεία για μέχρι το σαββατοκύριακο θα χρειαστεί πολύ εργασία σε όποιον τελικά αναλάβει την μετάφραση!!!!!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε filfilip σε εκανα add στο Google+ Hangout με email greekastroioa@gmail.com.Τωρα κατεβαζω και το dropbox να δω τι παιζει,θα σου στειλω μπ να με προσθεσεις στο φακελο.

Tο προφίλ του προσωπικού μου αστεροσκοπείου στο Instagram:

https://www.instagram.com/specca_observatory

 

Η Σελίδα μου στο Facebook.

https://www.facebook.com/dailyastronomy1/

 

Specca Observatory,Ioannina

Λέκκας Γεώργιος.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

απ οτι είδα, πολύ χρήσιμα είναι και τα φορουμς, όπου γίνετε ανταλλαγή απόψεων, ερωτήσεων και ιδεών. Σίγουρα χρειάζεται περισσότερος χρόνος για να τα παρακολουθείς όλα.

 

ΥΓ Επαναλαμβάνω κάτι που ειπώθηκε και πιο πριν: όταν μετακινείτε αρχεία από το dropbox σε άλλο folder, να το κανετε μονο με copy paste γιατί αλλιώς σβήνονται από το folder του dropbox, σβήνονται από τον σέρβερ και σβήνονται από όλους. Εκτός αυτού αν πάτε να ξαναβάλετε ένα μεγάλο αρχείο που σβήσατε, μπορεί να εμφανιστεί αμέσως στο δικό σας folder αλλά θα κάνει αρκετή ώρα να ανέβει στον σέρβερ καθώς η ταχύτητες upload είναι μικρότερες. Πριν κλείσετε τον υπολογιστή ρίξτε μια ματιά στο εικονίδιο. Όταν είναι όλα συγχρονισμένα θα λέει All files up to date.

 

Όταν δουλεύεις με αρχεία >250ΜΒ το μαθαίνεις the hard way!!!

Βοσινάκης Ανδρέας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε filfilip σε εκανα add στο Google+ Hangout με email greekastroioa@gmail.com.Τωρα κατεβαζω και το dropbox να δω τι παιζει,θα σου στειλω μπ να με προσθεσεις στο φακελο.

 

Greekdestiny καλησπέρα,

 

σε έκανα add στο Google+ και στο dropbox!!! :)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

και μια ιστοσελίδα με άλγεβρα

http://astronomyonline.org/Science/Algebra.asp

 

Η Άλγεβρα είναι το επόμενο μάθημα που γράφτηκα στο Coursera και αρχίζει σε ένα μήνα, όπως και το Galaxies and Cosmology το οποίο σκοπεύω να παρακολουθήσω. Μάλλον θα αργήσω να ξανακοιμηθώ :)

Βοσινάκης Ανδρέας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

και μια ιστοσελίδα με άλγεβρα

http://astronomyonline.org/Science/Algebra.asp

 

Η Άλγεβρα είναι το επόμενο μάθημα που γράφτηκα στο Coursera και αρχίζει σε ένα μήνα, όπως και το Galaxies and Cosmology το οποίο σκοπεύω να παρακολουθήσω. Μάλλον θα αργήσω να ξανακοιμηθώ :)

 

 

:-k

καλή επιτυχία

"Καί είς τήν σκοτιάν βαθείαν,

είς τό απέραντον διάστημα,

τα φώτα σιγαλέα κινώνται

των αστέρων λελυπημένα" Α.ΚΑΛΒΟΣ. . .

φιλικά

Δημήτρης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ωραιος ο καθηγητης, ειναι και φιλέλληνας μου φαινετε! :P τα δυο πρωτα βιντεο ειδα σημερα, θελω να δω ποτε θα κανω τις εργασιες :P Γραφω την πεμπτη μαθηματικα και την δευτερα φυσικη, αα ρε γελιο που εχει να πεσει το σ/κ!

 

Αν καποιος εχει την καλοσυνη ας εξηγησει στα ελληνικα το small angle formula! :cheesy:

 

aparent%20size%20trans%20background.png

 

D = θ d / 206,265

 

D = linear size of an object

 

θ = angular size of the object, in arcsec

 

d = distance to the object

 

 

Για την ακριβή μετάφραση των παραπάνω όρων στα Ελληνικά, δεν μπορώ να βοηθήσω... :-note

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ωραιος ο καθηγητης, ειναι και φιλέλληνας μου φαινετε! :P τα δυο πρωτα βιντεο ειδα σημερα, θελω να δω ποτε θα κανω τις εργασιες :P Γραφω την πεμπτη μαθηματικα και την δευτερα φυσικη, αα ρε γελιο που εχει να πεσει το σ/κ!

 

Αν καποιος εχει την καλοσυνη ας εξηγησει στα ελληνικα το small angle formula! :cheesy:

 

aparent%20size%20trans%20background.png

 

D = θ d / 206,265

 

D = linear size of an object

 

θ = angular size of the object, in arcsec

 

d = distance to the object

 

 

Για την ακριβή μετάφραση των παραπάνω όρων στα Ελληνικά, δεν μπορώ να βοηθήσω... :-note

 

Προσέγγιση μικρής γωνίας.

http://en.wikipedia.org/wiki/Small-angle_approximation

 

D= μέγεθος αντικειμένου

θ= γωνιακό μέγεθος του αντικειμένου (πχ η Σελήνη είναι μισή μοίρα)

d= απόσταση του αντικειμένου

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Small-angle_approximation

Βοσινάκης Ανδρέας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όποιος έκανε το εισαγωγικό τεστ θα είδε ότι ζητούνται πράξεις με αριθμών σε μορφή Scientific Notation (SCI). Επισυνάπτω ένα μικρό αρχείο pdf που έφτιαξα, με παρατηρήσεις για αυτή την όχι και τόσο κοινή μέθοδο αναπαράστασης και πράξεων μεταξύ των αριθμών αυτών.

Ελπίζω να φανεί χρήσιμο.

Αν έχετε απορίες ευχαρίστως να τις συζητήσουμε.

 

Καλό βράδυ και καλή δουλειά.

 

SCIENTIFIC NOTATION.pdf

SCIENTIFIC NOTATION (SCI)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όποιος έκανε το εισαγωγικό τεστ θα είδε ότι ζητούνται πράξεις με αριθμών σε μορφή Scientific Notation (SCI). Επισυνάπτω ένα μικρό αρχείο pdf που έφτιαξα, με παρατηρήσεις για αυτή την όχι και τόσο κοινή μέθοδο αναπαράστασης και πράξεων μεταξύ των αριθμών αυτών.

Ελπίζω να φανεί χρήσιμο.

Αν έχετε απορίες ευχαρίστως να τις συζητήσουμε.

 

Καλό βράδυ και καλή δουλειά.

 

Καλημέρα,

 

πολύ καλή η σημείωσή σου. Το αρχείο το μετέφερα στο dropbox

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

θα ήθελα να με συμπεριλάβετε στο Dropbox

e-mail έχω στείλει με ΠΜ

 

Πάνο καλησπέρα,

 

σου έστειλα mail για το dropbox

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης