Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το Simeis 147 είναι ένα υπόλειμμα υπερκαινοφανούς (SNR) στον αστερισμό του Ταύρου. Το μέγεθος του είναι τεράστιο και αποτελεί το μεγαλύτερο υπόλειμμα υπερκαινοφανούς στον ουρανό. Καταλαμβάνει περίπου 3 μοίρες πεδίου και είναι εξαιρετικά αμυδρό. Ωστόσο υπάρχουν αναφορές για οπτική θέαση κάποιων περιοχών του από μεγάλα νευτώνεια τηλεσκόπια.

 

Λένε ότι κάποιες περιοχές του φαίνονται και μοιάζουν πάρα πολύ με το Veil αλλά σε πιο αμυδρή έκδοση. Η χρήση φίλτρου ΟΙΙΙ επιβάλετε ενώ η μεγέθυνση που θα πρέπει να χρησιμοποιήσουμε θα πρέπει να είναι χαμηλή.

 

Παλαιότερα είχα προσπαθήσει να το δω αλλά χωρίς επιτυχία. Σήμερα έχω προετοιμαστεί καλύτερα και έχω ετοιμάσει ένα έγγραφο με τις πιο φωτεινές περιοχές του νεφελώματος αλλά και αναφορές από ξένους ερασιτέχνες. Αυτό τον καιρό το νεφέλωμα μεσουρανεί στον ουρανό τα μεσάνυχτα οπότε είναι ευκαιρία. Για όποιον θέλει να το προσπαθήσει σας παραθέτω το pdf.

 

Αν το έχει παρατηρήσει κανείς ας γράψει εδώ την εμπειρία του.

Simeis147.pdf

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μανούσο χωρίς να θέλω να σε ξενερώσω θα σου πω ότι ακόμη και αστροφωτογραφικά είναι τρίσκολο. Φαντάσου τραβάμε λήψεις 15λεπτες και άνω για να φανεί και το άτιμο ακόμη αμυδρό είναι.

Όπως και να έχει σου εύχομαι καλή επιτυχία θα την χρειαστείς και περιμένουμε τα αποτελέσματα :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φωτογραφικά βλέπω μόνο τον Σάκη(τουλάχιστον με μια πρόχειρη αναζήτηση μόνο αυτο βρήκα) να το έχει πιάσει και αυτο με ένα Fsq106, πράγμα που σημαίνει ότι χρειάζεται μικρή εστιακή μιας και είναι μεγάλος στόχος.

 

Αν βγάλει καλό καιρό αυτές τις μέρες θα κοιτάξω κι εγω απο εδω τι μπορω να κάνω, αλλά φαντάζει άπιαστος.

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φαίνεται πανέμορφο :shock:

 

Δημήτρη, έχεις μήπως πληροφορία για το τι διαμέτρους είχαν τα τηλεσκόπια με τα οποία έκαναν τις παρατηρήσεις; Διότι το "μεγάλοι" διάμετροι μπορεί να είναι 16 αλλά μπορεί και 24 ή και παραπάνω...

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχεις δίκιο το παρέλειψα. Λοιπόν οι πληροφορίες που έχω βρει γι'αυτό το αντικείμενο είναι από εδώ:

http://www.astronomy-mall.com/Adventures.In.Deep.Space/s147.htm οι οποίοι λένε μέσα ότι το είδαν με 20". Αλλά υπάρχουν και άλλες αναφορές που λένε ότι το έχουν δει με πολύ μικρές διαμέτρους.

 

Δείτε λίγο εδώ: http://www.cloudynights.com/ubbthreads/showflat.php/Cat/0/Number/4912028/Main/4890701. Νομίζω πάντως ότι αξίζει τον κόπο να το προσπαθήσει κανείς!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έτσι πως το λένε στο cloudynights πως το είδαν με 4 και 5" σε λίγο θα το δουν και με γυμνό μάτι... Είναι πολύ δύσκολος στόχος πάντως δεν τον έχω δοκιμάσει και με τον παλιόκαιρο που έχουμε δύσκολο το βλέπω...
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν και δεν έχω τη δυνατότητα να το δοκιμάσω άμεσα, μου φαίνεται εξαιρετικά δύσκολος στόχος ...

Να και η φωτό του Σάκη μια και αναφέρθηκε:

http://www.astrovox.gr/forum/album_showpage.php?pic_id=8414&user_id=1156

Εξαιρετική καταγραφή και από τις καλύτερες που έχω δει γενικά με αυτό το θέμα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά εντάξει είναι πρόκληση και εννοείται ότι δεν θα φαίνεται ολόκληρο. Αλλά δεν αποκλείω τίποτα. Οι τυπάδες που λένε ότι το έχουν δει με μικρές διαμέτρους, νομίζω ότι έχει να κάνει με τις μικρές μεγεθύνσεις σε συνδυασμό με το exit pupil.

 

Θυμάμαι αξέχαστα ότι είχα δει τη ροζέτα με ένα atx 90 από lidl και φαινόταν πάρα πολύ καλά. Χωρούσε άνετα μέσα στο πεδίο ενώ με UHC έβλεπες το νεφέλωμα εύκολα. Οπότε ναι, ίσως να είναι πιο εύκολο να δεις κάτι τέτοιο με μικρά τηλεσκόπια.

 

Μια "φυσιολογική" απόπειρα σε πρώτη φάση είναι να προσπαθήσει κανείς να εντοπίσει τις 4 μικρές φωτεινές περιοχές του (δείτε το συνημμένο αρχείο). Ειδικά η περιοχή D φαίνεται πιο εύκολη.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πιθανόν ο νέος μου ερευνητής θα φανεί πολύ χρήσιμος σε αυτό το νεφέλωμα για στο 16αρι δεν το βλέπω να χωράει :D

Αντε να φτιάξει ο καιρός να μαζέψουμε μερικά αρχέγονα φωτόνια.

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Την περασμένη εβδομάδα το παίδεψα για αρκετή ώρα με τον 80μμ f4 ερευνητή και τον 70° φακό του, δοκίμασα με Oiii και με Lum.Deepsky αλλά δυστυχώς το Νεφέλωμα δεν μπόρεσα να το δω, το μόνο που έβλεπα ήταν το Dark νεφέλωμα που υπάρχει εκεί σε όλου το μεγαλείο!! Μετο 16αρι ούτε λόγος δεν χωράει στο πεδίο του. Βέβαια θα το ξαναδοκιμάσω γιατι δεν ήμουν 100% προετοιμασμένος, ίσως με βοηθό τα σκίτσα του Rich Jakiel καταφέρω να διακρίνω κάτι.

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θυμάμαι αξέχαστα ότι είχα δει τη ροζέτα με ένα atx 90 από lidl και φαινόταν πάρα πολύ καλά. Χωρούσε άνετα μέσα στο πεδίο ενώ με UHC έβλεπες το νεφέλωμα εύκολα. Οπότε ναι, ίσως να είναι πιο εύκολο να δεις κάτι τέτοιο με μικρά τηλεσκόπια.

 

Το ίδιο και με το California. Με μεγάλο τηλεσκόπιο ψάχνεσαι λίγο αν το βλέπεις στην αρχή επειδή είναι τεράστιο, αλλά και με μικρό τηλεσκόπιο φαίνεται όπου βοηθάει το πεδίο.

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Την περασμένη εβδομάδα το παίδεψα για αρκετή ώρα με τον 80μμ f4 ερευνητή και τον 70° φακό του, δοκίμασα με Oiii και με Lum.Deepsky αλλά δυστυχώς το Νεφέλωμα δεν μπόρεσα να το δω, το μόνο που έβλεπα ήταν το Dark νεφέλωμα που υπάρχει εκεί σε όλου το μεγαλείο!! Μετο 16αρι ούτε λόγος δεν χωράει στο πεδίο του. Βέβαια θα το ξαναδοκιμάσω γιατι δεν ήμουν 100% προετοιμασμένος, ίσως με βοηθό τα σκίτσα του Rich Jakiel καταφέρω να διακρίνω κάτι.

 

Είναι ζόρικο δηλαδή!!

Χμμ, δεν το έχω προσπαθήσει ακόμη αλλά θα το δοκιμάσω (αν και δεν νομίζω να το δω) απλά για να ικανοποιήσω την περιέργειά μου.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν είναι το The VelaSNR Που περιλαμβάνει το "Τhe Pencil Nebula";

Αν θες να φτιάξεις μια μηλόπιτα εκ του μηδενός, πρέπει πρώτα να δημιουργήσεις το Σύμπαν.

Carl Sagan

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εννοώ μεγαλύτερο.

Αν θες να φτιάξεις μια μηλόπιτα εκ του μηδενός, πρέπει πρώτα να δημιουργήσεις το Σύμπαν.

Carl Sagan

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης