Jump to content

Ξεκινώντας!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ!

 

Μετά από από αρκετό ψάξιμο και μετά από ακόμη περισσότερη...αναμονή (λόγω αποταμίευσης) παρήγγειλα το Skywatcher 12' inch FLEX Τube. Το τηλεσκόπιο περιμένω να έρθει την επόμενη βδομάδα, παρόλα αυτά, έχω ήδη μπει στην διαδικασία αναζήτησης των απαραίτητων παρελκόμενων που θα χρειαστώ για τις παρατηρήσεις μου.

 

Ομολογώ ότι έφαγα "πακέτο" γιατί έχοντας υπολογίσει το κόστος του τηλεσκοπίου-και μόνο, σαν οικονομικό στόχο , ξεφεύγω εντελώς με αυτά που με, την δίχως εμπειρία, οπτική μου γωνία θεωρώ σημαντικά.

 

Σε τι αναφέρομαι:

 

Ήδη πήρα έναν Ultima Barlow x2. Ταυτόχρονα περιμένω να φέρει το Πλανητάριο ερευνητές Telrad για να πάρω έναν, κι έχω παραγγείλει κι ένα laser collimator.

 

Στην κατοχή μου έχω έναν 32άρι Plossl αλλά και τους προσοφθάλμιους που θα έρθουν μαζί με το τηλεσκόπιο (όμως δεν έχω ιδέα για την ποιότητα τους).

 

Αυτά που ανεβάζουν όμως το badget είναι οι προσοφθάλμιοι και το φωτοχιτώνιο(καλό θα είναι να αναφέρω πως οι πρώτες μου παρατηρήσεις θα γίνουν εντός Αττικής).

Δυσκολεύομαι όμως να αποφασίσω το αν θα χρειαστεί να προμηθευτώ κάτι από αυτά άμεσα.

 

 

Τα ερωτήματα μου είναι ουσιαστικά τα εξής:

 

1)το πόσο σημαντικό μπορεί να είναι ένα φωτοχιτώνιο(κοστίζει κοντά στα 100 ευρώ,το astrozap)...

2) Οι προσοφθάλμιοι που έχω θα με καλύψουν, ή θα ήταν καλό να κοιτάξω να κάνω κάποια αγορά?

Στο μυαλό μου έχω την αγορά ενός Hyperion Ζοοm μιας και με τους συνδυασμούς που προκύπτουν μέσω barlow φαντάζομαι πως θα με καλύψει για τα τα πάντα(από άποψη μεγέθυνσης)..

 

Καταλαβαίνω ότι δεν θα χαθεί ο κόσμος αν δεν έχω ένα παραπάνω προσοφθάλμιο ή το φωτοχιτώνιο, απλά μιας και δεν έχω τις αντίστοιχες εμπειρίες και πιθανόν σε κάποιο σημείο να κάνω αυτές τις αγορές θα ήθελα λίγο "φως" πάνω στο πόσο σημαντικά μπορεί να είναι τα παραπάνω. Η λογική μου είναι πως αν είναι να τα πάρω το Σεπτέμβρη...λόγω ανάγκης, προτιμώ να τα πάρω τώρα και να τα "εκμεταλλευτώ" από τις παρατηρήσεις που θα κάνω!

 

 

Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια και το χρόνο σας!

 

Τάσος.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητέ Τάσε καλως μας ήρθες.

Χωρίς σκέψη, ΤΟ ΦΩΤΟΧΙΤΩΝΙΟ, και φωναχτά. Τα μεγάλα Dobs, έχουν το προσωνύμιο και Light Backets που σημαίνει ότι το παραπανήσιο φως που θα παίρνεις απο τις ανοιχτές επιφάνειες θα σου είναι ενοχλητικό. Βάλε και ότι ο ανοιχτός σωλήνας προσβάλεται εύκολα απο σκόνες και υγρασία.......

Επίσης, οι προσοφθάλμιοι που θα έρθουν μαζί του, όπως δηλαδή και σε σχεδόν όλες τις περιπτώσεις, δεν είναι και το καλύτερο σου. ΑΛΛΑ.......

Μην ανοιχτείς απο τώρα με τα μούτρα στις αγορές, έχεις χρόνο και χρειάζεσαι και την εμπειρία του "κακού" προσοφθάλμιου για να σχηματίσεις τις προσωπικές σου προτιμήσεις.

 

Φιλικά

ΔΗμήτρης

Δημήτρης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Υπερκοστολογημενο το φωτοχιτωνιο astrozap. Αν δεις τις κατασκευες του Μανουσου θα δεις οτι με το 1/4 σε κοστος φτιαχνεις ενα ποιοτικο φωτοχιτωνιο.

Μην βιαστεις για προσοφθαλαμια. Αν το 12" εχει τα ιδια με το 10" που εχω, θα πω οτι ο 25 plossl ειναι μια χαρα πχ για Σεληνη, ο 10mm θα σε απογοητευσει σχεδον σε ολες τις παρατηρησεις.

Ο zoom ειναι ο καλυτερος zoom, αλλα πιστευω οτι θα τον χρησιμοποιεις πιο πολυ στις υψηλες μεγεθυνσεις οποτε αποψη μου να παρεις σταθερης εστιακης για deep sky. Στα ιδια χρηματα μπορεις να αγορασεις δυο explore scientific.

Θα σβήσουμε τα φώτα της πόλης των σπιτιών

θα έχουμε απόψε Γιορτή των αστεριών...

 

Η Πούλια θ’ αναλάβει το μπαρ και τα ποτά

και η Μεγάλη Αρκούδα θα φτιάχνει παγωτά

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας! Κ. Σοφούλη οκ,με το "bucket" με πείσατε για τα καλά!

Για τις αγορές καταλαβαίνω πόσο εύκολο είναι να παρασυρθείς, γι'αυτό και δημιούργησα το θρεντ, για να πάρω ό,τι ελάχιστο-χρήσιμο και σημαντικό για το ξεκίνημα μου με το 12άρι!

 

Η αλήθεια είναι ότι έχω δει στο φόρουμ τα χειροποίητα φωτοχιτώνια και φαίνονται πραγματικά ποιοτικά και ικανοποιητικά. Έχοντας δει από την άλλη και από κοντά το astrozap, και χωρίς να ξέρω πόσο χρόνο και κόστος θα χρειάζονταν για να ράψει κάποιος κάτι αντίστοιχο (δεν έχω μηχανή), μου φαίνεται λογική η τιμή του (υπολογίζοντας φυσικά το ότι φαίνεται πολύ ανθεκτικό και φτιαγμένο από πολύ σκληρό ύφασμα).

 

Το πρόβλημα είναι ότι οι τιμή πώλησης στην ευρώπη εκτοξεύεται. Ενώ έχει $79.00 από αμερική έχει 69 λίρες από firstlightoptics (που δεν υπάρχει διαθέσιμο) και 108 ευρώ από Teleskop-Service(με 21 ευρώ μεταφορικά παρακαλώ)!

 

Θα το σκεφτώ πολύ σοβαρά όμως να ψάξω για κάποιο ιδανικό υλικό, γιατί πραγματικά τα 130 είναι-> ](*,)

 

Γνωρίζει κανείς, αν το ύφασμα εκτός από ανθεκτικό στην υγρασία και το να μην αφήνει "χνούδια" χρειάζεται να έχει κάποιο άλλο χαρακτηριστικό ?

 

Καταλαβαίνω αυτό που λες για τον Zoom αλλά πιστεύεις ότι δεν θα τον χρησιμοποιώ εξίσου και στις μεγαλύτερες μεγεθύνσεις(έστω και με barlow)?

 

Explore Scientific, μα βρήκα και πουθενά? Από παντού out of stock!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τάσο καλησπέρα! Καλώς να το δεχθείς σου εύχομαι "συνάδελφε"!

 

Επειδή όμως τα έχω γράψει άπειρες φορές για το τηλεσκόπιό μας και για να μην γίνομαι κουραστικός, μάζεψα κάποια links για να τα ξεκοκκαλίσεις ένα ένα, με προσοχή.

 

Εκεί λέμε πολλά για τα περισσότερα που ρωτάς, ειδικά στο ΚΕΝΤΡΙΚΟ νήμα για το τηλεσκόπιο αυτό που είναι αυτό

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=15047&highlight=flextube+dobsonian

 

Τα υπόλοιπα

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=12979&highlight=

 

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=12114&highlight=flex

 

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=10292&highlight=flex

 

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=14903&postdays=0&postorder=asc&start=0

κατέβασε το PDF του Χρήστου σε αυτό, σε αφορά το τμήμα εκτός του goto.

 

Το φωτοχιτώνιο έχει ανέβει κάπως σε τιμή. Εγώ το είχα πάρει γύρω στα 75 ευρώ. Έχει υπόψη σου όμως πως επειδή έχει 3 πόλους το τηλεσκόπιο, δεν είναι τόσο απλό να το φτιάξεις, όπως στα truss τηλεσκόπια που το δικτύωμά τους δημιουργεί τρίγωνα!

Σε εμάς, πρέπει να συμπεριλάβεις κάποιους δακτυλίους ώστε να μην μπαίνει μέσα το ύφασμα. Διάβασε και θα καταλάβεις...Το astrozap είναι σίγουρα το απολύτως κατάλληλο, φτιαγμένο με αυτή ακριβώς την λεπτομέρεια κατά νου.

 

Βλέπεις τι μπορείς να φτιάξεις και αποφασίζεις αναλόγως.

 

Welcome to the club και καλή αρχή!

 

Υ.Γ. Μην ξεχάσεις και την πατέντα για το Ύψος!! Πρώτη προτεραιότητα... :cheesy:

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=17732&highlight=

 

Bob's Knobs!

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=11323&start=0&postdays=0&postorder=asc&highlight=flextube+%E1%ED%E1%E2%F1%E1

 

 

Το ύφασμα που ρωτάς, ΠΡΕΠΕΙ να είναι όσο το δυνατόν πιο αδιαπέρατο από το φως!

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ πολύ για λινκς! Όλα πολύ χρήσιμα και πολλά από αυτά τα έχω ήδη ξεκοκαλίσει από τότε που έψαχνα πληροφορίες για το 12άρι!

 

(Την "επανάληψη" μου, πάντως, θα την κάνω πριν έρθει το τηλεσκόπιο!)

 

Για το astrozap ξέρω ακριβώς τι εννοείς, είχα δει κι αυτό που θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω σαν πρότυπο ( http://www.astrovox.gr/forum/download.php?id=16363 )μιας και νομίζω πως καλύπτει το παραπάνω πρόβλημα-φαίνονται οι δακτύλιοι.

 

Την πατέντα εννοείται πως την έχω στο μυαλό μου!

 

ΥΓ: Καλώς σας βρήκα! :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σου Τάσο. Καλορίζικο. Πρόκειται για άριστο όργανο, αρκεί να μη σου πέσει βαρύ 8-[ 8-[ .......

 

 

Το καλύτερο θέμα για προσοφθάλμιους φακούς, που γράφτηκε εξαιρετικά αφιερωμένο σε αυτό το τηλεσκόπιο είναι αυτό : http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?p=180979&highlight=#180979.

 

Αν και μετά, έχεις απορίες τα λέμε. Η δική μου γμώμη είναι απόλυτη. Σε καλό και γρήγορο τηλεσκόπιο ξέχνα τους zoom και τους barlow. Δυστυχώς ήδη έτρεξες να πάρεις κάποιον, γιατί εδώ μέσα στις 5 λέξεις οι 2 είναι barlow. Δεν θα πάει όμως χαμένος......θα τον χρησιμοποιήσεις στο Barlowed Collimation. Χρειάζεσαι 5 καλούς φακούς και τίποτα άλλο.

 

Το φωτοχιτώνιο αν μπορείς να το φιάξεις οικονομικά κάντο. Πάντως είναι απαραίτητο.... στη πόλη για τη φωτορύπανση και στο βουνό για την υγρασία κ.λ.π

 

Δούλεψε το τηλεσκόπιο πολύ και οι ανάγκες θα σε βρουν μόνες τους.....

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ πολύ!

 

Το θρεντ είναι πραγματικά ενδιαφέρον, μόλις το διάβασα.

To μόνο μου θέμα για τους φακούς που αναφέρονται είναι οικονομικό.

Στα μάτια μου οι περισσότεροι που αναφέρονται είναι Premium κομμάτια ή έστω με premium τιμές.

Επίσης όσο και προκλητικοί να είναι οι Explore Scientific είναι γενικότερα out of stock και δεν μπορώ να τους βρω.

 

Καταλαβαίνω την διαφορά στην ποιότητα, αλλά δεν νομίζω πως θα ξεκινήσω έτσι.

Σκεπτόμενος ότι ο zoom θα μου λύσει τα χέρια(και την τσέπη) από άποψη ανάγκης διαφορετικών μεγεθύνσεων με κερδίζει.

 

Επίσης έχω καλά νέα!

 

Χτες το βράδυ που έψαχνα για το φωτοχιτώνιο έστειλα ένα μέιλ στην Teleskop-Service αναφέροντας την απογοήτευση μου από τις τιμές τους σε σχέση με την υπόλοιπη αγορά.

 

Σήμερα το πρωί μου στείλανε discount 10% σε ό,τι παραγγείλω (ελπίζω να μην εννοούσαν μόνο το φωτοχιτώνιο).

 

[Παραγγέλνοντας τον telrad και τον zoom της Baader (αν τελικά τον πάρω)...κερδίζω 29 ευρώ σε σχέση με τις ελληνικές τιμές . Έτσι το φωτοχιτώνιο θα μου βγαίνει ουσιαστικά 70. Από την άλλη...αν το φτιάξω μόνος μου -30 ευρώ θα μου βγαίνει μάλλον...τζάμπα!]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καταλαβαίνω απόλυτα το οικονομικό θέμα. Έχουν γραφτεί πολλά για το θέμα τηλεσκόπιο - προσοφθάλμιοι. Δεν θέλω να μπω πάλι σε αυτή τη κουβέντα, απλά να αναφέρω ότι κατά τη γνώμη μου κάτι από τα δύο να λείπει το αποτέλεσμα θα είναι μισό. Είδα ότι έκανες υπομονή και μάζεψες χρήματα για το τηλεσκόπιο χωρίς εκπτώσεις σε αυτό που επέλεξες. Δυστυχώς το ίδιο πρέπει να κάνεις και με τους φακούς. Εδώ βέβαια, η υπομονή είναι πιο δύσκολη γιατί έχεις το τηλεσκόπιο και θέλεις να δεις μέσα από αυτό. Όμως δεν μπορείς στη Ferrari να βάλεις τα λάστιχα του Fiat και να έχεις την απαίτηση να τρέχει σαν Ferrari.

 

Άλλωστε μην ξεχνάς ότι η θέαση είναι καθαρά ζήτημα αίσθησης και εντύπωσης . Και αυτές τις δίνουν μόνο τα οπτικά......

 

Από εκεί και πέρα εσύ είσαι το αφεντικό και ξέρεις πάντα παραπάνω.... :D

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σχεδόν κανένας δεν πήρε όλους τους φακούς με τη μία. Αφενός λόγω κόστους αφετέρου διότι με τη δική σου εμπειρία από τις πρώτες σου αγορές θα καταλάβεις στην πορεία τη σημασία του προσοφθάλμιου καθώς και τις ιδιαιτερότητες των διάφορων οπτικών σχεδίων.

 

Πέρα από τους premium προσοφθάλμιους που κάνουν 300 ευρώ υπάρχει και η μεσαία κατηγορία σε τιμή όπως οι Hyperion και ακόμα καλύτερα κάποιοι Explore Scientific. Με λίγο ψάξιμο βρίσκεις τους ES 82 μοιρών, για παράδειγμα η Agena έχει σε στοκ τους 8.8 και 14 mm και το OPT τους 18, 24, 30 mm.

 

Καλή συνέχεια!

 

ΥΓ: Προς όσους διαβάζουν αυτό το νήμα, ΤΩΡΑ είναι εποχή για αγορές ενόψει της θερινής σαιζόν. Αν περιμένετε να έρθει το καλοκαίρι για να ανοίξει η όρεξη για τηλεσκόπιο, μέχρι να βγάλετε άκρη και να σας έρθουν οι παραγγελίες θα φτάσει φθινόπωρο :cheesy:

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

PanosSky, καταλαβαίνω απόλυτα αυτό που λες και το δέχομαι.

 

Ανδρέα πραγματικά θα ήθελα να βρω Explore Scientific. Θα ήθελα όμως κάτι που να με καλύψει για τις μεσαίες προς μεγάλες μεγεθύνσεις, 7-10mm. Ο 8.8 θα ήταν καλή περίπτωση αλλά βλέπω πως δεν υπάρχει στην Agena(λες να έφυγε όσο μιλάμε!?) :P

 

H άλλη περίπτωση θα ήταν να πάρω έναν HYPERION 10 ή 8mm, από την μεριά της "συγκράτησης".

Δεν ξέρω όμως..το deal του zoom σε, λιγότερο από το διπλάσιο, κόστος μου ακούγετε καλύτερο.

 

Εκτός του HYPERION 8mm, υπάρχει κάποια καλύτερη πρόταση με παραπλήσιο κόστος?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

 

ΥΓ: Προς όσους διαβάζουν αυτό το νήμα, ΤΩΡΑ είναι εποχή για αγορές ενόψει της θερινής σαιζόν. Αν περιμένετε να έρθει το καλοκαίρι για να ανοίξει η όρεξη για τηλεσκόπιο, μέχρι να βγάλετε άκρη και να σας έρθουν οι παραγγελίες θα φτάσει φθινόπωρο :cheesy:

 

+10000

 

Δε κάναμε και άλλη δουλειά όλο το χειμώνα...να δουμε πότε επιτέλους θα μας κάνει τη χάρη ο καιρός!!!

Keep your friends close, and your enemies closer...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τάσο καλορίζικο και ΚΑΘΑΡΟΥΣ ΟΥΡΑΝΟΥΣ! :cheesy:

Προς το παρόν άσε τους φακούς κατα μέρος, ΒΡΕΣ ένα φωτοχιτώνιο και γρήγορα βγάλτο για πρώτο (και δεύτερο 3ο, 4ο κλπ) φως. Κι εγώ το καλοκαίρι με τα 2 Plossl δούλευα και δεν είχα πρόβλημα... :mrgreen:

Να το χαρείς το εργαλείο (τα λέμε στη Καστοριά)... :cheesy:

\"Έρχομαι από την έρημο των άστρων/Στερεύουν οι πηγές της πλάνης τα πάντα ξηραίνονται/Πλούσια απλώνεται η άμμος και μονάχα η άμμος...\" Γ. Υφαντής, Χαρούμενο Τραγούδι
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τάσο στην επόμενη εξόρμηση που φαντάζομαι θα είσαι παρών με το νέο σου φωτοκουβά, θα έχεις την ευκαιρία να δοκιμάσεις πάνω του και όλα τα premium προσοφθάλμια που φαντάζεσαι, από εμένα τουλάχιστον..οπότε θα δεις και μόνος σου όποιες διαφορές υφίστανται και θα ξέρεις για το μέλλον.

 

:wink: :wink:

 

Οπότε για να είσαι ετοιμοπόλεμος κλείσε το συντομότερο δυνατόν το θέμα με το ΑΚΡΩΣ απαραίτητο φωτοχιτώνιο, αγοραστό ή φτιαγμένο από εσένα, ώστε να μπορείς να το φέρεις άμεσα. Θα σου χρειαστεί σίγουρα για τους ανοιξιάτικους μήνες όπου η υγρασία ακόμη καλά κρατεί.

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σε όλους!

 

Το τηλεσκόπιο ήρθε εχτές!

Είναι πραγματικά πανέμορφο και φαίνεται "σωστό" από κάθε άποψη!

 

Η βάση μου πήρε παραπάνω χρόνο απ 'όσο περίμενα αλλά γενικά μου έκανε καλό αυτό DIY διαδικασία για να καταλάβω στο έπακρο την λειτουργία της βάσης μιας και δεν είχα ποτέ μου dobsonian.

 

Είχα αγοράσει πριν από λίγες μέρες ένα laser collimator, το Seben Laser Collimator έχοντας ακούσει αρκετά θετικά για αυτό-άσχετα με τα αρνητικά που είχα διαβάσει για το laser collimation γενικότερα.

Η χαρά μου ήταν μεγάλη όταν κατάλαβα το πως λειτουργεί το σύστημα και το πόσο γρήγορα έκανα ευθυγράμμιση. Η απογοήτευση μου δε ήταν ακόμη μεγαλύτερη(ποσοτικά) όταν αφού ανέβασα το τηλεσκόπιο στην ταράτσα συνειδητοποίησα ότι δεν μπορεί να εστιάσει. Βάζω το collimator, όπως να 'ναι ξανά η ευθυγράμμιση. Μετά από μερική ενασχόληση λοιπόν.. κατέληξα λοιπόν στην παρατήρηση των εξής προβλημάτων:

 

1) Το laser ευθυγραμμίζει πολύ...περίεργα. Σηκώνοντας τον σωλήνα η δέσμη που στοχεύει πίσω το collimator αλλάζει θέση! Δεν μπορώ να καταλάβω πως γίνετε αυτό! Επίσης απ' ότι καταλαβαίνω είναι πιθανό η δέσμη να δείχνει ότι υπάρχει ευθυγράμμιση αλλά τα κάτοπτρα να μην είναι ευθυγραμμισμένα.

ΠΧ με το collimator να δείχνει "διάνα" την δέσμη στον πρωτεύον...ο δευτερεύον φαίνεται στραβός μέσα από τον εστιαστή. Επίσης, έλεγξα-κάπως μπακαλίστικα μάλλον...και το collimator φαίνεται...collimated.

 

2) Βίδες ασφαλείας στον πρωτεύον??? Στην αρχή απ'ότι κατάλαβα ήταν χαλαρές και έχανε την ευθυγράμμιση. ΟΚ. Το φτιάχνω. Μετά όμως σκληραίνουν όμως οι άλλες!!

Ξεσφίγγω τις ασφάλειες και το κάνω. Όταν πάω όμως να "ασφαλίσω" την ευθυγράμμιση ξαναχαλάει!

Επίσης παρατήρησα ότι αν οι βίδες ρύθμισης είναι πολύ χαλαρές κουνιέται όλο το κάτοπτρο.

 

3) Allen και κεντρική βίδα στο δευτερεύον κάτοπτρο: Χαλαρή κεντρική βίδα και στρίβει όλο το κάτροπτρο. Οκ δεκτό, το πάω κοντά και μετά κάνω μικρο-κινήσεις με το allen.

Η κουκίδα κουνιέται πολύ περίεργα, και μετά για κάποιο λόγο χάνει την ευθυγράμμιση-δεν ξέρω.

Πάντως την τελευταία φορά το άφησα αφού το ρύθμισα χωρίς laser. Είναι δυνατόν να χάνετε η ευθυγράμμιση τόσο εύκολα?

 

Αν μπορεί κάποιος να με καθοδηγήσει θα ήταν πολύ μεγάλη βοήθεια.

Έχω διαβάσει πολλά πράγματα, έχω πειραματιστεί πολύ, κι επειδή άκρη δεν μπορώ να βγάλω είμαι σε φάση φρίκης.

 

Όσο αναφορά την εύρεση των παρελκόμενων καταστάλαξα στα εξής.

 

1)Telrad

2)RACI από την Teleskop Service.

3) Explore Scientific 82º 8.8mm που βρήκα σε πολύ καλή τιμή κι ενώ δεν το έβρισκα καν από αμερική, εντός Ευρώπης!! 150 ευρώ μαζί με τα μεταφορικά.

Το μαγαζί (για όποιον τον ενδιαφέρει) είναι αυτό http://www.astromarket.org/

 

Το φωτοχιτώνιο αποφάσισα να το φτιάξω μόνος μου. Θα δείξω το "προιόν" όταν τελείωσει!

 

Ωχ..Θεέ μου...ΣΕΝΤΟΝΙ... #-o

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πρωτα πρεπει να δεις αν το ιδιο το laser ειναι ευθυγραμμισμενο. Αποψη μου, δοκιμασε να ευθυγραμμισεις τα κατοπτρα με ενα φιλμοκουτο και οχι με το laser. πρωτα θα δεις αν το δευτερευον ειναι ακριβως κατω απο τον εστιαστη. Αν πειραξες την κεντρικη βιδα πρπει να το κοιταξεις. ΠΡΟΣΟΧΗ αν την ξεβιδωσεις τελειως θα πεσει το κατοτπτρο και δεν θα ηθελες να το δεις αυτο πανω στο πρωτευον. Μετα πειραζεις τις τρεις allen για να βλεπεις στο δευτερεον τις βασεις που συγκρατουν το πρωτευον ομοιομορφα στην περιφερεια του δευτερευοντος. Παιξε και λιγο με τον εστιαστη αν δεν τις βλεπεις. Μην σε απασχολει πως δειχνει η αντανακλαση της αραχνης. Μετα πας στο πρωτευον. Εκει τωρα πρπει να ξεκαθαρισεις ποιες ειναι η ασφαλειας και ποιες οι ρυθμιστικες. Σφιξε απαλα ολες τις βιδες εκτος απο τις ασφαλειας. Με τη βοηθεια ακομη ενος ατομου θα ειναι πιο ευκολο. Εσυ να κοιτας απο τον εστιαση και ο αλλος να γυρναει τις βιδες. Σκοπος ειναι να ερθει η αραχνη και το δευτερευον στο κεντρο.

Θα σβήσουμε τα φώτα της πόλης των σπιτιών

θα έχουμε απόψε Γιορτή των αστεριών...

 

Η Πούλια θ’ αναλάβει το μπαρ και τα ποτά

και η Μεγάλη Αρκούδα θα φτιάχνει παγωτά

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τάσο καλώς ήρθες στο club (για άλλη μια φορά σου εύχομαι) των 12" φωτοκουβάδων! Λοιπόν, συνάδελφε, δώσε βάση στην πενιά:

 

ΞΕΧΝΑ ΤΑ ΟΛΑ και ασχολήσου αποκλειστικά με το δευτερεύον!!!

 

Εφόσον πείραξες ήδη την κεντρική βίδα...μμμ...έπεσες στα βαθιά, λογικά θα ήταν οκ εξ'αρχής. Δεν πειράζει όμως.

 

1. Άσε τον εστιαστή γυμνό, χωρίς τίποτα επάνω. Βγάλε όλους τους αντάπτορες, άσε μόνο τον τελευταίο που έχει τις 2 βίδες.

 

2. Τσέκαρε ότι το δευτερεύον, όταν το κοιτάς από τον 2ιντσο εστιαστή σου με τα μάτια σου σκέτα, είναι στρογγυλό! Δηλαδή ότι βλέπεις έναν τέλειο κύκλο. Αν σε κοιτάει και το κοιτάς και είναι τέλειος κύκλος σημαίνει ότι είναι σωστά από άποψη περιστροφής και τοποθέτησης κάτω από τον εστιαστή. Σημειωτέον, αυτά όλα τα αλλάζει η κεντρική βίδα. Πρέπει επίσης η περιφέρεια του κύκλου του να ταυτίζεται με την περιφέρεια του σωλήνα του εστιαστή. Αυτό θα σημαίνει ότι είναι ακριβώς από κάτω από τον εστιαστή.

 

3. Αν είναι οκ, προχώρα στο βήμα 4. Αν όχι, ξεσφίγγοντας ΕΛΑΦΡΑ την κεντρική βίδα το περιστρέφεις από το μαύρο κυλινδρικό του σώμα (holder) μέχρι να γίνει τέλειος κύκλος. Μπορείς να το κάνεις ταυτόχρονα αυτό, κοιτάζοντας την ίδια στιγμή από μέσα! Το ένα χέρι από πάνω, το άλλο από κάτω (ανοιχτό σωλήνα έχουμε ευτυχώς!) και το κεφάλι σου κοιτάει τον εστιαστή. Όταν το πετύχεις σφίγγεις την κεντρική.

 

4. Βάλε το laser, χωρίς κανέναν αντάπτορα, αν έχει 2ιντσο αντάπτορα προτίμησέ τον. Αν έχει μόνο 1.25", βάλτο έστω και έτσι, τι να κάνουμε, αυτό έχεις τώρα.

ΑΝ ΔΕΝ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΣΙΓΟΥΡΕΥΤΕΙΣ για τα παραπάνω, μην προχωρήσεις στο πρωτεύον!!

 

5. Χτυπάς το δαχτυλίδι του πρωτεύοντος, ξεσφίγγοντας ελαφρά τις 3 αλλενόβιδες της ΚΛΙΣΗΣ, διαδοχικά και σφίγγοντας αυτή που αφήνεις, πάλι ελαφρά. Θα σου σπάσει τα νεύρα χωρίς bob's knobs. Υπομονή. Και τέλειο κέντρο να μην το πετύχεις αλλά κοντά αρκετά στο δαχτυλίδι είσαι ΟΚ για αρχή.

 

Αν είχες barlow θα έκανες μια χαρά ευθυγράμμιση και σούπερ αξιόπιστη για το πρωτεύον...χωρίς αυτό, θα φας τα χούγια του τζόγου των ανταπτόρων. Το ότι αλλάζει θέση η δέσμη έχει να κάνει με τους εργοστασιακούς αντάπτορες...θα στα δείξω και από κοντά όλα αυτά. ΠΡΩΤΗ προτεραιότητα είναι να βλέπεις το δευτερεύον σωστό όπως σου είπα πριν, όλα τα άλλα έπονται στην ιεραρχία των κινήσεων.

 

Σε αυτό το τηλεσκόπιο θα θυμάσαι το εξής: όταν η ευθυγράμμιση έχει γίνει σωστά και είναι κλειδωμένη, ΔΕΝ χάνεται εύκολα. Μόνο μετά από μετακίνηση με το αυτοκίνητο θα την ελέγχεις (πάντα σε αυτή τη περίπτωση)

 

Τις βίδες του πρωτεύοντος τις ξεσφίγγεις ελαφρά! Και αυτές διαδοχικά μετά. Έχει μια ιδιοτροπία το σύστημα αλλά θα το συνηθίσεις, όπως όλοι.

 

Το φιλμόκουτο είναι πολύ καλή μέθοδος αλλά δεν ξέρω αν θα το καταλάβεις από τα γραφόμενα. Θα στο δείξω από κοντά γιατί η θεωρία από την πράξη απέχει!!

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας, απλά μόλις πρόσεξα κάτι και έχω φάει τρομερό σκάλωμα.

 

Μόλις γύρισα σπίτι κι αφού έλεγξα ότι ο δευτερεύον είναι σωστός..

είπα στον πατέρα μου να γυρίσει τις βίδες του πρωτεύον κατόπτρου...

 

Και μου λέει, - " τί είναι αυτό?"

 

Είχα προσέξει ότι το κάτοπτρο από πίσω έχει μια θαμπάδα και διάφορες στάμπες αλλά δεν έδωσα σημασία μιας και δεν είχα ξαναδεί-έτσι "γυμνό".

Εκείνος επιμένει ότι είναι σαν ΡΑΓΙΣΜΑ.

 

Απλά.... Είναι δυνατόν????

image_2.thumb.jpeg.06c00fbe142b4b3e4f11c6a1d6b99237.jpeg

image.thumb.jpeg.d8673f27ae1d02d42709fa69934c5542.jpeg

image_1.thumb.jpeg.89995d38e9e10080e65f20529fbcff05.jpeg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τάσο, ψυχραιμία...

 

Λοιπόν πάρε κι άλλες πεντακάθαρα εστιασμένες φωτογραφίες και όσο πιο κοντινές μπορείς. Ενεργοποίησε το makro της μηχανής και τράβα τις κοντινότερες που σου επιτρέπει.

 

Στείλτες άμεσα στο mail του Πλανηταρίου να τις δουν και εκείνοι.

planetathens@astronomy.gr

 

Εκ πρώτης όψεως και όσο γίνεται να φανεί από μια φωτογραφία, φαίνεται σαν ράγισμα, αλλά δεν είμαι και 100% σίγουρος...Ρίξε φως υπό γωνία όπως ήδη έκανες, ρίξε φως και από πάνω από το κάτοπτρο με την βοήθεια και κάποιου άλλου. Εκείνη τη στιγμή τράβα φώτο από την πίσω πλευρά. Φαίνεται να περνάει κάποιο φως;

 

Αν το αγγίξεις είναι λείο ή νιώθεις διαφορά στην επιφάνεια;

 

Επίσης, όταν το κοιτάς από κοντά, φαίνεται να είναι μόνο στην επιφάνεια η γραμμή; Ή την βλέπεις σαν τρισδιάστατη να πηγαίνει προς τα μέσα, και στο εσωτερικό του γυαλιού;; Αυτό μπορεί όντως να είναι ράγισμα αν είναι έτσι...

 

Αυτό γιατί αν φαίνεται μόνο στην επιφάνεια, είναι μάλλον ΟΚ. Και εμένα έχει διάφορα που είναι επιφανειακά και μπορεί να είναι υγρασία που έχει στεγνώσει ή κατάλοιπα από τα χημικά τριψίματος του γυαλιού κατά το τρίψιμό του.

 

Μακάρι να μην είναι τίποτα.

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νομίζω ότι όσο το παρατηρώ τόσο και περισσότερο μου μοιάζει όντως.. ράγισμα.

Μόλις έστειλα με μέιλ τις φωτογραφίες στο πλανητάριο.

 

Τι να πω ρε Τάσο...

:(

fgd.thumb.jpeg.d708f01d9c67482f0d8d22ac0d020597.jpeg

fg.thumb.JPG.4102b44ba15bb013cd77c5aaf1e98a5e.JPG

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπορώ να πω ότι ναι..σε κάποια σημεία είναι τρισδιάστατο.

Υφή υπάρχει ελάχιστα σε ένα μόνο σημείο.

 

Οι τελευταίες ευκρινέστατες φωτογραφίες...μάλλον επιβεβαιώνουν αυτό, χωρίς και πάλι να είμαι απόλυτα σίγουρος. Ας τις δουν και τα παιδιά στο Πλανητάριο και θα μας πουν με σιγουριά. Με τρομάζει όμως η τρισδιάστατη δομή που φαίνεται πεντακάθαρα στην προτελευταία σου φώτο...

 

Ας ελπίσουμε πραγματικά να κάνουμε λάθος. :cry: ](*,)

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και αν ειναι ραγισμα θα το δεχτουνε οτι ηταν ετσι απο την αρχη; Υπαρχει καποιο σημειο στο κατω μερος που να δειχνει χτυπημα; Το μετεφερες εσυ απο το πλανηταριο ή στο φερανε σπιτι;

Θα σβήσουμε τα φώτα της πόλης των σπιτιών

θα έχουμε απόψε Γιορτή των αστεριών...

 

Η Πούλια θ’ αναλάβει το μπαρ και τα ποτά

και η Μεγάλη Αρκούδα θα φτιάχνει παγωτά

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ το πήρα από εκεί. Αλλά ρε συ, ήταν εντελώς smooth η κάθε κίνηση.

Ο καθρέπτης φαίνεται πολύ παχύς, δεν ξέρω πως μπορεί να προκλήθηκε κάτι τέτοιο.

 

Τι να πω? Το να ελπίζω ότι θα γίνει αλλαγή είναι το μόνο που θέλω και μπορώ να ελπίζω, ,αυτή την στιγμή...

 

:cry:

 

Όχι δεν έχει τίποτα εξωτερικά!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης