Jump to content

Ερώτηση για 12" κατοπτρικούς - επιλογή προσοφθαλμίου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οκ ερώτηση κρίσεως για τους 12" κατοπτρικούς.

 

Ποιο σας φαινεται καλύτερο προσοφθάλμιο από τα παρακάτω:

ULTIMA LX, 5 mm, Ø 50,8mm/ Ø 31,8mm (CE93366)

NLV, LANTHANUM 6mm, Ø31,8mm (VX37104)

HYPERION 5 mm, Ø 31,8mm (BA-2454605)

 

Το δεύτερο το δοκίμασα στην Παγκρήτια Συνάντηση και μου άρεσε πολύ. Εσείς τι λέτε; Τα έχει δοκιμάσει κανείς στο 12άρι του;

 

θενκ γιου

Χρίστος "WorkaholiC" Σωτηρόπουλος

Εθνικός Συντονιστής για τους Αστρονόμους Χωρίς Σύνορα & για τους Αστρονόμους των Πεζοδρομίων

Έφορος Εκπαιδευτικών Θεμάτων του Σ.Φ.Α.Κ.

http://www.sfak.org Facebook: www.facebook.com/groups/sfakorg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα σε ενδιέφερε κάποιος ορθοσκοπικός στα 6mm;

εκτός κι αν θέλεις eye relief

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τι σκοπεύεις να βλέπεις με αυτό; Αν πρόκειται για διπλούς και πλανήτες μάλλον ο NLV θα εξυπηρετεί. Έχω δει μέσα από αυτόν αλλά όχι στο 12", ενώ έχω δει και όλους τους Hyperions εκτός από τον 5 (και τον 3.5) και στο 12" και για Deep Sky είναι καλή επιλογή. Είναι αλήθεια όμως πως στα SCT και τα MCT οι Hyperions απέδιδαν καλύτερα στα άκρα και τους άλλαξα λίγο μετά την αγορά του SW.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το μικρότερο προσοφθάλμιο που έχω είναι το LV9 50μοίρες μιας που το SCT που είχα δεν πήγαινε παρακάτω, τώρα με το 12 θέλω κάποιες καλύτερες μεγεθύνσεις και για πλανήτες αλλά και για γαλαξίες. Στην Παγκρήτια την νύχτα δούλευα τον Nagler 13Type6 και τον δανικό NLV6 και μου άρεσε το setup, είδα και μερικούς 12άριδες γαλαξίες στην Μεγάλη (από τον πολύ ωραίο οδηγό της Αστρονομικής της Κέρκυρας) οπότε λέω να πάω σε 6άρι ή 5άρι. Αυτοί έχουν προσιτές τιμές και είναι καλοί αλλά δεν ξέρω τους άλλους δύο, γι αυτό και ρώτησα.

Χρίστος "WorkaholiC" Σωτηρόπουλος

Εθνικός Συντονιστής για τους Αστρονόμους Χωρίς Σύνορα & για τους Αστρονόμους των Πεζοδρομίων

Έφορος Εκπαιδευτικών Θεμάτων του Σ.Φ.Α.Κ.

http://www.sfak.org Facebook: www.facebook.com/groups/sfakorg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για γαλαξίες σε υψηλή μεγέθυνση (όπου το πεδίο θα είναι φτωχό σε άστρα συνήθως και το αντικείμενο ασαφές) ο Hyperion με το μεγαλύτερο πεδίο (ευκολότερη παρακολούθηση) και το μεγάλο eye relief έχει ένα πλεονέκτημα στα Dob. Αλλά υπάρχει και ο υποκειμενικός παράγοντας.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ανεβαίνοντας σε μεγεθύνσεις από τα 9 χιλιοστά μάλλον θα έκανα και άλλη στάση πριν την (σχεδόν) διπλάσια μεγέθυνση των 4,7. Στις υψηλές μεγεθύνσεις μια ικανή πυκνότητα προσοφθαλμίων βοηθάει να εκμεταλλευτείς τα όρια της κάθε βραδιάς. Πιστεύω στα 6 χιλιοστά max θα είσαι καλά προς το παρόν.

 

Με δεδομένο πως δεν έχεις κανένα προσοφθάλμιο με ευρύ πεδίο για παρατήρηση σε υψηλή μεγέθυνση και ο 9άρης σου έχει πεδίο 50 μοιρών, θα δοκίμαζα κάτι όπως ο ES 6,7 82 μοιρών για να καλύψω γενικότερα τις απαιτήσεις σε deep sky παρατήρηση.

 

Προσωπικά έχω επιλέξει το δρόμο να έχω διαφορετικά προσοφθάλμια για deep sky και διαφορετικά για πλανητική παρατήρηση. Η επιλογή που θα κάνεις καλό θα είναι να δει και λίγο μακριά, ποια μελλοντικά σχέδια απόκτησης έχεις γιατί εύκολα με τη συλλογή προσοφθαλμίων μπορούμε να μπερδευτούμε.

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εχει δοκιμασει κανείς την απόδοση με 13mm TV & powermate 2.5X??

Μιχάλης - CptFurz

www.michael-stephanou.com

Lunt LS100THA DS PT

Skylight 100 / f15

Meade Lightbridge 12” HiLux

Celestron Nexstar 8SE

IN ED 70/420

Mod PST102/1000, CaK module

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης