Jump to content

Φίλμ για αστροφωτογράφηση


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολύ καλό αυτό με το θαμπόγυαλο που έφτιαξες φίλε Γιάννη αλλά μπορείς να κάνεις εστίαση με knife edge αν αποφασίσεις να εστιάσης με πρόσβαση στο επίπεδο του φιλμ. Υπάρχει και άλλη λύση αν βρεις ένα ίδιο σώμα χαλασμένο για ευτελές ποσό και το χρησιμοποιείς μόνο για εστίαση.

Φίλε Χρήστο έχεις δίκιο σε αυτά

Εάν μπορούσα να βγάλω με την Sbig πεδίο 12Χ8 μοίρες, έγχρωμο, με f/2, μέσα σε 5 λεπτά, δεν θα ξαναχρησιμοποιούσα φίλμ. Μέχρι να βγεί αισθητήρας 60Χ60 mm με κόστος 4 ευρώ/36 φωτογραφίες όλο και κάτι θα τραβάμε με fuji C200
αλλά εν μέρει γιατί το Fuji C200 δεν βγαίνει σε 120 δυστυχώς. Μόνο επαγγελματικά φιλμ θα βρεις σε 120.

Επιπλέον ξέχασες να αναφέρεις τα καλώδια, λάπτοπ, μπαταρίες ή ακόμα και γεννήτριες που απαιτούνται :cheesy:

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το φίλμ που τράβηξα το Σάββατο θα είναι έτοιμο μεθαύριο οπότε είμαστε ακόμα στην αναμονή.

Ναί, το νήμα πήρε τελείως λάθος δρόμο.

Όπως έγραψα και πιο πάνω, (ξανα)ξεκίνησα με φίλμ για να τραβήξω με χρώμα. Οπότε φίλμ ασπρόμαυρα απορρίπτονται (σε πρώτη φάση τουλάχιστον, αργότερα βλέπουμε...).

Εάν βρώ φωτογραφείο στην Λευκωσία που να εμφανίζει έγχρωμο φιλμ 120 υπάρχει καμιά πρόταση για έγχρωμο 120 για να ξανατραβήξω με την Κiev88 που θα έχει σκουριάσει;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για μεσαίου φορμά αρνητικό δύσκολο κάποιο που να είναι καλό για αστροφωτογραφία. Για σλάιντ το Fujichrome 400X πρέπει να ειναι καλό όπως και το αντίστοιχο των 35mm. Με την Kiev εγώ θα δοκίμαζα και ασπρόμαυρο πάντως που εμφανίζεται στο σπίτι :cheesy:
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο Γιώργος έγραψε.

<<Πολύ καλό αυτό με το θαμπόγυαλο που έφτιαξες φίλε Γιάννη αλλά μπορείς να κάνεις εστίαση με knife edge αν αποφασίσεις να εστιάσης με πρόσβαση στο επίπεδο του φιλμ. Υπάρχει και άλλη λύση αν βρεις ένα ίδιο σώμα χαλασμένο για ευτελές ποσό και το χρησιμοποιείς μόνο για εστίαση.>>

 

Φίλε Γιώργο πολύ καλή η ιδέα με ένα δεύτερο σώμα φωτογραφικής μηχανής. Ούτε κατά διάνυα πέρασε από μυαλό μου. Έχω δύο ZENIT και θα το δοκιμάσω.

 

Φίλε Χρήστο γίνεται πολύ ποιοτική έγχρωμη φωτογραφία και με καλό ασπρόμαυρο τραβώντας τρεις λήψης με φίλτρα RGB. Πίστεψε με ακόμα και με 35αρι φίλμ με αυτή την μέθοδο η φωτογραφία σου δεν θα έχει να ζηλέψει τίποτα από έναν ακριβό μονόχρωμο αισθιτίρα, ειδικά αν κάνεις πολλές και τις στακάρεις.

Πλην της εστίασης (που όπως είδαμε το θέμα παλεύεται) ο μόνος λόγος που ακόμα δεν έχω κάνει κάτι τέτοιο είναι ότι αυτά τα φίλτρα είναι πολύ ακριβά για να τα αγοράσω. (Τα έχουν όλοι όσοι ασχολούνται με μονόχρωμους αισθητήρες)

 

Τέλος είπες ότι το νήμα πήρε άσχημο δρόμο. Μη πτόησε. Το θέμα είναι <<φιλοσοφικό>>.

Εγώ λέω:<<Γιάννη είσαι ερασιτέχνης, κι ότι κάνεις το κάνεις διότι σ' ευχαριστεί και σε τέρπει, πράγμα που σημαίνει ότι, ουδείς πτυχιούχος και επαγγελματίας γνωμοπόλης έχει το δικαίωμα να σου επιβάλει το τι θα πρέπει να είναι αυτό το οποίο σε τέρπει και τι δεν θα πρέπει.

Πόσο μάλλον κάποιος φίλος που δεν είναι γνωμοπόλης αλλά ερασιτέχνης σαν εσένα και ο οποίος με τι σειρά του κάνει αυτό που κάνεις εσύ με τον δικό του τρόπω, μόνο και μόνο γιατί όπως εσύ έτσι και αυτός ευχαριστιέται και του αρέσει αυτό που κάνει, και με τον τρόπο που το κάνει. >>

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Γιώργο αυτό ακριβώς είχα φτιαξει. Και αυτό είναι που έγραψα ότι η κάθε φωτογραφική μηχανή είναι κάπως διαφορετική και πρώτα πρέπει να φτιαξουμε ένα με χαρτόνι. Άλλο πρέπει να φτιάξω για την ZENIT, άλλο για την MINOLTA άλλο για την CANON. Πάντως όλες έχουν αυτές λευκές άσπρες γραμμές που πατάει το φιλμ. Εκεί ακριβώς είναι που πρέπει να πατάει και το θαμπόγυαλο.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλό είναι όσοι ασχολείστε με φίλμ να μας πείτε και εμάς του υπόλοιπους για ποίον λόγο ασχολείστε.Γιατί βλέπω οτι λόγος που ασχολείστε είναι οικονομικός και τίποτα άλλο.Τα περί "αληθινής" φωτογραφίας(πόσο αληθινή άραγε μπορεί να είναι μια φωτογραφία άραγε)εγώ προσωπικά τα ακούω βερεσε.Το να μην μπορείς να κάνεις οδήγηση με μεγάλη εστιακή,να μην μπορείς να ρυθμίσεις μια dslr ή ccd,να αλλάζεις φίλτρα,να εστιάζεις και μετά να λές οτι με φιλμ είναι καλύτερα γιατί δεν μπορείς να ανταπεξέλθεις σε όλα τα παραπάνω και προσπαθείς να πείσεις και τον ευατό σου αλλά και όλους τους άλλους.Βγάλτε με ότι θέλετε δικαίωμα σας και συγχαρητήρια για τον άθλο σας.

 

ΥΓ1 ΑΝ κάποιος παραξηγήθηκε ας με πάρει τηλέφωνο με αυτό

old-telephone_21146283.jpg

 

ΥΓ2Αν δεν μπορεί να πάρει τηλέφωνο ας στείλει μήνυμα με αυτό

pigeonwar1.jpg

 

ΥΓ3Δεν ξέρω να διαβάζω τέτοια μυνηματα

170208-www-smoke-signals-rob-colvin-artville.jpg

ΑΛΗΘΙΝΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ!!!!!!!](*,)

«Δύο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία. Και για το σύμπαν δεν είμαι απόλυτα σίγουρος ...» Άλμπερτ Αϊνστάιν. :-$

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Sportikus, δεν ξέρω για τους άλλους αλλά εγώ θα σου απατήσω γιατί μου αρέσει και η φιλμάτι φωτογραφία.

Μπες στις αστροφωτογραφίες και θα δεις πάνω από 10 δικές μου με DSLR.Άν διαβάσεις θα δεις ότι σε όλες την οδήγηση την κάνω με φωτεινό σταυρόνημα και στο χέρι.

Να γιατί μου αρέσει και η φιλμάτη φωτογραφία. Όπως μου αρέσει να <<ταλαιπωρούμε>> νύχτες ολόκληρες σκυμμένος πάνω από το προσοφθάλμιο μέχρι να συγγεντρώσω όλες αυτές τις λήψεις ενός θέματος για να τις στακάρω, έτσι μου αρκέσει και στην φιλμάτη φωτογραφία. Η πρόκληση π.χ του να εστιάσω σωστά στην αναλογική μηχανή πρέπει πρώτα να φτιάξω θαμπόγυαλο με τα χέρια μου και έπειτα να έρθουν τα υπόλοιπα για εμένα αποτελεί ευχαρίστηση και άμα τα καταφέρω ικανοποίηση.

Αυτό το οποίο πραγματικά δεν καταλαβαίνω ιδικά με εσένα, είναι γιατί ρε φίλε ενόχλησε με αυτή την δραστηριότητα και τόσο έντονα πια την σχολιάζεις και ειρωνικά την κατακρίνεις; Όπως έγραψα και παραπάνω ερασιτέχνες είμαστε και κάνουμε κάτι το οποίο, έτσι όπως το κάνουμε εμάς μας αρέσει να το κάνουμε.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα μπλιαχ δεν μου αρέσουνε ....όχι η φιλμάτη.Φωτογράφος είμαι και ξέρω απο πρώτο χέρι τι είναι η φωτογραφία.

ΑΛΗΘΙΝΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ!!!!!!!](*,)

«Δύο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία. Και για το σύμπαν δεν είμαι απόλυτα σίγουρος ...» Άλμπερτ Αϊνστάιν. :-$

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Sportikus, δεν ξέρω για τους άλλους αλλά εγώ θα σου απατήσω γιατί μου αρέσει και η φιλμάτη φωτογραφία.

Μπες στις αστροφωτογραφίες και θα δεις πάνω από 10 δικές μου με DSLR.Άν διαβάσεις θα δεις ότι σε όλες την οδήγηση την κάνω με φωτεινό σταυρόνημα και στο χέρι.

Να γιατί μου αρέσει και η φιλμάτη φωτογραφία. Όπως μου αρέσει να <<ταλαιπωρούμε>> νύχτες ολόκληρες σκυμμένος πάνω από το προσοφθάλμιο μέχρι να συγγεντρώσω όλες αυτές τις λήψεις ενός θέματος για να τις στακάρω, έτσι μου αρκέσει και στην φιλμάτη φωτογραφία. Η πρόκληση π.χ του να εστιάσω σωστά στην αναλογική μηχανή πρέπει πρώτα να φτιάξω θαμπόγυαλο με τα χέρια μου και έπειτα να έρθουν τα υπόλοιπα για εμένα αποτελεί ευχαρίστηση και άμα τα καταφέρω ικανοποίηση.

Αυτό το οποίο πραγματικά δεν καταλαβαίνω ιδικά με εσένα, είναι γιατί ρε φίλε ενόχλησε με αυτή την δραστηριότητα και τόσο έντονα πια την σχολιάζεις και ειρωνικά την κατακρίνεις; Όπως έγραψα και παραπάνω ερασιτέχνες είμαστε και κάνουμε κάτι το οποίο, έτσι όπως το κάνουμε εμάς μας αρέσει να το κάνουμε.

 

ΥΓ Είπες και κάτι για οικονομικά. Ξέρεις ζούμε σε δύσκολους καιρούς και πιθανόν κάποια παράδοξα (Για εσένα) να έχουν και εκεί την αιτία τους.

Τέλος αν πρόσεξες τα πρόσωπα τα οποία έγραψαν, και γράφουν, θα διαπιστώσεις και κάποιες μικροδιαφορές στην ηλικεια σε σχέση με εσένα. Όσο και αν σου φαίνεται αδιανόητο όταν αυτοί οι άνθρωποι είχαν την ηλικία την δική σου η τεχνολογία αιχμής της εποχής τους ,ήταν οι αναλογηκές φωτογραφικές μηχανές και με εκείνες φωτογράφιζαν, και με εκείνες τις φωτογραφίες και τεχνικές δέθηκαν. Έστω και αν αυτά τα πρόσωπα δεν είναι πολλοί αλλά ένας, δεν νομίζεις ότι η συμπεριφορά σου στέλνοντας μάλιστα αυτές τις ειρωνικές φωτογραφίες είναι κάπως υπερβολική;

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλτατε Γιάννη βγάλε και με pinhole και φτιαξτην μόνος σου....δεν σε κρίνω και χαίρομαι αν το κάνεις.Το να λες οτι με ccd ,darks,flats,bias δεν ειναι αληθινή φωτογραφία και μπλιαχ και ποιό photoshop και τα χημικά είναι καλύτερα....αλλού πάει το πράγμα.

ΑΛΗΘΙΝΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ!!!!!!!](*,)

«Δύο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία. Και για το σύμπαν δεν είμαι απόλυτα σίγουρος ...» Άλμπερτ Αϊνστάιν. :-$

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο Sportikus έγραψε:

<<Τα μπλιαχ δεν μου αρέσουνε ....όχι η φιλμάτη.Φωτογράφος είμαι και ξέρω απο πρώτο χέρι τι είναι η φωτογραφία >>

 

 

Φίλε Sportikus μιας και η τελευταία απάντηση σου απευθύνεται σε μένα, διευκρινίζω ότι ουδέποτε έγραψα μπλιαχ και όλα τα άλλα για τα τα οποία τώρα μιλάς. Αν λοιπόν λες αλήθεια ότι δεν έχεις τίποτα εναντίον τις αναλογικής φωτογραφίας αλλά με τα μπλιάχ , οφείλεις να το θέσεις διαφορετικά το θέμα κι όχι να

καταφέρνεσε εναντίον αυτής της ερασιτεχνικής ενασχόλησης.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλτατε Γιάννη βγάλε και με pinhole και φτιαξτην μόνος σου....δεν σε κρίνω και χαίρομαι αν το κάνεις.Το να λες οτι με ccd ,darks,flats,bias δεν ειναι αληθινή φωτογραφία και μπλιαχ και ποιό photoshop και τα χημικά είναι καλύτερα....αλλού πάει το πράγμα.
Πού πάει δηλαδή το πράγμα ρε sporticus;; Πες μου να καταλάβω κι εγώ. Γι' αυτό θίχτηκες; Θα τρελαθούμε τελείως εδώ μέσα δηλαδή, ειλικρινά.... ](*,)

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χαίρομαι που μιλάμε για ΑΛΗΘΙΝΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ και όχι για darks flats bias μπλιαχ! Ούτε για φωτογραφίες γαλαξιών που φέτος πήραμε το κοκκινο και το πράσινο κανάλι για να το συνδυάσουμε με το μπλε που τραβήξαμε πρόπερσι... (Δεν πρόκειται να το συζητήσω με κανέναν το ότι αληθινή φωτογραφία ειναι μόνο αυτή που βασίζεται στα αλογινίδια του αργύρου! Η ψηφιακή απεικόνιση ως γνωστόν δεν είναι φωτογραφία).

Με την OM2 θα βγάλεις και απίθανες καθημερινές φωτογραφίες που θα τις έχεις και μετά από δεκαετίες όταν οι σκληροι δίσκου θα έχουν πεταχτεί!

 

Απο ποιόν πρέπει να πάρω άδεια για να απαντήσω στην συγκεκριμένη μπούρδα?

Και μιας και είσαι εραστής τις φωτογραφίας και το κατέχεις το άθλημα τι είναι ΑΛΗΘΙΝΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ?

Αυτό είναι αληθινή φωτογραφία

http:// http://www.astrovox.gr/forum/album_pic.php?pic_id=14641

 

και αυτή είναι ψευτική?

http://lpod.wikispaces.com/July+31%2C+2013

ΑΛΗΘΙΝΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ!!!!!!!](*,)

«Δύο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία. Και για το σύμπαν δεν είμαι απόλυτα σίγουρος ...» Άλμπερτ Αϊνστάιν. :-$

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εντάξει παιδιά, αν θίγεστε από αυτά, οκ, τι να πω. Εμένα πάντως αν μου έλεγαν "παρατήρηση με ισημερινή, μπλιάχ" θα γελούσα.

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Spartikus Χαίρομε που το έθεσες έτσι.(Με όλη μου την ειλικρίνεια δεν είναι καθόλου ειρωνικό)

Διότι σύμφωνα με την δική μου την ΠΆΝΤΑ ερασιτεχνική γνώμη και οι δύο φωτογραφίες είναι αληθινές. Πραγματικά είμαι τόσο ερασιτέχνης που να φανταστείς δεν είμαι σε θέση να αποφανθώ αν δεν το διαβάσω κάπου πια από τις δύο είναι αναλογική και πια ψηφιακή, αν υποθέσουμε ότι είναι κάποια ψηφιακή. Και ξέρεις γιατί για εμένα είναι αληθινές;Γιατί πίσω από την κάθε φωτογραφία κρύβετε και ένα ανθρώπινο πλάσμα το οποίο στα μάτια της φαντασίας μου διαφέρει από τα άλλα γιατί είναι ένα ανθρώπινο πλάσμα που έχει μεράκι για κάτι τι.Γι αυτό.

Αλώστε από ότι είδα και ο φίλος μας από το Αλεποχώρι (αν και δεινός και ἐμπειρος παρατηρητής του βαθέως ουρανού) κάνει μπλιάχ με την ισημερινή στήριξή που εγώ κάνω Μπλιάχ με την ντοψώνια διότι αδέξια κουνάω το τηλεσκόπιο και φεύγει το άστρο από το προσοφθάλμιο και σαν να μην φτάνει αυτό όταν αναζητώ ένα νέο στόχο με ντομπ δεν ξέρω που είναι ο βοράς η ανατολή και η δύση ενώ με την ισημερινή μου στήριξη και την τελευταία μου τρέλα να φτιάχνω μόνος μου τους αστροχάρτες, αμέσως βρίσκω και τους πιο αμυδρούς γαλαξίες που μπορώ να δω με το 8ιντσό μου.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιάννη δες και αυτό το άρθρο ίσως το βρεις ενδιαφέρον!

 

http://articles.adsabs.harvard.edu/full/1995JBAA..105..176T

 

ΥΓ Αλλαξα γνωμη τρολλάκι δεν σε ταΐζω όσοι πρόλαβαν το είδαν! :cheesy:

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτό είναι αληθινή φωτογραφία

http:// http://www.astrovox.gr/forum/album_pic.php?pic_id=14641

 

και αυτή είναι ψευτική?

http://lpod.wikispaces.com/July+31%2C+2013

 

 

Σε αυτό θα απαντήσεις.ή.κοκοκοκο

ΑΛΗΘΙΝΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ!!!!!!!](*,)

«Δύο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία. Και για το σύμπαν δεν είμαι απόλυτα σίγουρος ...» Άλμπερτ Αϊνστάιν. :-$

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Γιώργο αυτό ακριβώς είχα φτιαξει. Και αυτό είναι που έγραψα ότι η κάθε φωτογραφική μηχανή είναι κάπως διαφορετική και πρώτα πρέπει να φτιαξουμε ένα με χαρτόνι. Άλλο πρέπει να φτιάξω για την ZENIT, άλλο για την MINOLTA άλλο για την CANON. Πάντως όλες έχουν αυτές λευκές άσπρες γραμμές που πατάει το φιλμ. Εκεί ακριβώς είναι που πρέπει να πατάει και το θαμπόγυαλο.

 

Καλημερα,

 

μπορω να σε βοηθησω. Για ολες τισ SLR ισχυει οτι ανεξαρτητα κατασκευαστη, η αποσταση απο το επιπεδο του φιλμ μεχρι το εξωτερικο χειλος του σχετικου TRING που συνδεει την καμερα με το τηλεσκοπιο ειναι παντα 55 mm. Aυτο ισχυσει για την συνδεση μηχανης με τηλεσκοπιο. Για φακους καθε κατασκευαστης δινει τις δικες του αποστασεις.

 

Φιλικα

 

Δημητρης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σωστό αλλά επειδή για την εστίαση δεν μπορούμε να βασιζόμαστε στη μέτρηση κλασμάτων του χιλιοστού που αλλάζει και με τη μεταβολή της θερμοκρασίας πρέπει να εστιάζουμε με άλλο τρόπο.
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης