Jump to content

Ποιος ειναι ο αγαπημενος σας αστερισμος;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα μπορουσε να εχει μορφη δημοσκοπησης αλλα θα ηταν πολυ δυσκολο.

Το ερωτημα απλο : Ποιος ειναι ο αγαπημενος σας αστερισμος;Οχι μονο απο "παρατηρησιακους θησαυρούς" αλλα γενικοτερα να σας αρεσει να τον κοιτατε και με γυμνο ματι,να σας εμπνεει,να σας θυμιζει κατι ωραιο στη ζωη σας. :cheesy: :cheesy:

Στη νεα ταξη πραγματων,τα πραγματα ειμαστε εμεις...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στους αστερισμούς δεν είμαι μονογαμικός.

Μου αρέσει ο Σκορπιός, καθώς ανοίγει τη θερινή αυλαία.

Ο Τοξότης, όπως φορά τον μανδύα του γαλαξία.

Ο Κύκνος, που απλώνει τα υπερφυσικά του φτερά στον ουράνιο θόλο.

Ο Ταύρος με τις Πλειάδες του και τα δυναμικά του κέρατα.

Οι Δίδυμοι με τις λαμπρές τους κεφαλές

Ο Ωρίων με τον πιστό του σκύλο.

Η αιχμηρή Κασσιόπη.

Η γιγάντια Άρκτος.

Και άλλοι.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μια θαλασσα απο αστρα γυρω απο τον Ντενεμπ...ποιος θα μπορουσε να ξεχασει ενα τετοιο θεαμα :?: Εννοειτε ο Κυκνος και φυσικα και ο Σκορπιος που παντα με συναρπαζει οταν τον βλεπω "πληρη" με γυμνο ματι.
"Τα πράγματα είναι απλά, το μπέρδεμα είναι να το καταλάβεις... "
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η Μεγάλη Άρκτος ήταν ο πρώτος αστερισμός που αναγνώρισα κατά την παιδική μου ηλικία αλλά ο αγαπημένος μου είναι ο Ωρίων, συντροφιά για τις έναστρες νύχτες του χειμώνα.
Θα γίνεις καλύτερος όταν δεις πόσο μικρός είσαι!!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η συγκίνηση όταν πρωτοαναγνώρισα τον Ωρίωνα στον ουρανό είναι κάτι που δε θα ξεχάσω ποτέ. Εύκολη, λοιπόν, η απάντηση για μένα όσον αφορά την πρώτη θέση. Από εκεί και πέρα είναι δύσκολο αλλά πρέπει να ομολογήσω πως σε σκοτεινό ουρανό με καθαρό ορίζοντα να φαίνεται ολόκληρος, ο Σκορπιός είναι πανέμορφος, απλά δεν τον ευχαριστιόμαστε τόσο στις πόλεις. Ο Ωρίωνας μας κάνει συντροφιά το χειμώνα ακόμα και μέσα στην πόλη...
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλοι του AstroVox καλησπέρα ,

Ο πρώτος αστερισμός που μου έκανε εντύπωση είναι ο Βόρειος Στέφανος .Με γοητεύει η μορφή του αστροστόλιστου στέμματος του. ( Προς τιμή αυτού του αστερισμού έχω αυτό το όνομα στο AstroVox ).

Με γοήτευει ο πανέμορφος Σκορπιός με τον λαμπρό Αντάρη , και ο Βοώτης με τον θαυμαστικό Αρκτούρο !

Και φυσικά απο την λίστα μου δεν θα μπορούσε να μην υπάρχει ο μοναδικός Ωρίων με τον Ρίγκελ και τον Μπεταγκλέζ , και ο αστερισμός του Ταύρου με τις πανέμορφες Πλειάδες!!!

:-({|=

Κάπου, κάτι απίστευτο περιμένει να γίνει γνωστό !

Carl Sagan

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να ‘τανε, λέει, μπορετό

όλους το ίδιο βράδυ

αστερισμούς να έβλεπα

με μια ματιά, ομάδι!

 

Θα κοίταζα πρώτα Σκορπιό

ν’ απλώνει τις δαγκάνες

με τον Αντάρη στην καρδιά

ματιές να ρίχνει πλάνες.

 

Κι ύστερα Ταύρο να θωρώ,

Πλειάδες ν’ αγναντεύω,

άγρυπνο μάτι ο Αλδεβαράν,

μα εγώ να του ξεφεύγω.

 

Ο ξακουστός Ωρίωνας

δίπλα να περιμένει

κι ο Λέων να κρυφοκοιτά

"μακριά κι αγαπημένοι"…

 

Μα εκεί που θα ξαπόσταινα

και θα ‘στρωνα υφάδι,

στης Κασσιόπης (W)το θρονί

θα πέρναγα το βράδυ.

 

Να βρω κι εγώ τους θησαυρούς

που ‘ναι καλά κρυμμένοι

γύρω απ’ τη βασίλισσα

καλά προστατευμένοι.

 

Με ένα σάλτο θα’ φτανα

στον Πολικό αστέρα

ουρά της Άρκτου της Μικρής

και δίπλα η Μητέρα.

 

Πολλά όμως με δένουνε

με έναν εκεί πάνω

αστερισμό στον ουρανό

και κοντοβόλτες κάνω.

 

Κι αφού χρόνια παιδεύομαι

την Κόμη να... "χτενίσω",

της Βερενίκης τα μαλλιά

λέω να προτιμήσω!

 

 

Καλό μήνα σε όλους και καλή σχολική χρονιά σε όσους ξεκινάμε αύριο :D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο Ωριώνας είναι ο αγαπημένος μου αστερισμός, γιατί απλούστατα ήταν ο πρώτος που αναγνώρισα και έμαθα. :D Επίσης άμα δεν παινέψουμε το σπίτι μας θα πέσει να μας πλακώσει!!! :mrgreen:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χωρίς να με ρωτήσει ποτέ κανένας είχα απαντήσει από παλιά στον εαυτό μου: Ο αγαπημένος μου αστερισμός είναι αυτός της Λύρας. Ίσως για τη φρεσκάδα της λάμψης του Βέγα, του πρώτου αστεριού που εμφανιζόταν στο ζενίθ όταν μικρός ξάπλωνα τα βράδια στην ταράτσα και περίμενα "να βγουν τ' αστέρια". Ίσως για τη θαυμάσια αρμονία του πιο ωραίου τριγώνου στον ουρανό που φτιάχνουν ο Βέγας, ο "ε" και ο "ζ". Ίσως επειδή με το πρώτο μου τηλεσκοπιάκι οι αγαπημένοι μου στόχοι ήταν ο διπλός-διπλός "ε" και το νεφέλωμα του δαχτυλιδιού... Ένας μικρός αστερισμός με τόση γοητεία!

Κατόπιν έρχονται ο Κύκνος και η Μεγάλη Άρκτος.

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα μπορούσαμε να αναφέρουμε και τους αγαπημένους μας μικρούς αστερισμούς, απολαυστικούς όμως με τα κιάλια, σε χαμηλή μεγέθυνση. Θα δήλωνα τότε τη μισή Λύρα, το Δελφίνι, το Βέλος, το Βόρειο Στέφανο και την Κόμη της Βερενίκης.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στους Διδύμους με συγκινεί η αγάπη των αδελφών Κάστορα και Πολυδεύκη , με τον Ωρίωνα ταυτίζομαι με την βασανισμένη ανδρική φύση του κυνηγού , αλλά ο Βόρειος Στέφανος νομίζω πως είναι ο αγαπημένος μου αστερισμός.

 

«Ακόμα το σήμαδι της φαίνεται στα ουράνια

κι ανάμεσα στα 'στραφτερά σύμβολα τ' ουρανού

τ' αστροστόλιστο στέμμα της Αριάδνης γλιστρά»

Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο Ωρίων ήταν ο πρώτος αστερισμός που εντόπισα. Διαβάζοντας γι'αυτόν με γοήτευσε και από τότε έγινε ο αγαπημένος που αστερισμός. Για μένα είναι πολύ επιβλητικός αστερισμός ίσως επειδή αναπαριστά τον κυνηγό, αυτόν που έχει ένα στόχο, αυτόν που αναζητά.

 

Είναι ο Θηρευτής!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εμένα αγαπημένος μου αστερισμός ειναι ο μεγάλος και αμυδρός-ασαφής αστερισμός της Καμηλοπάρδαλης!

Από παιδί που τους μάθαινα μου κέντρισε το ενδιαφέρον γιατί παρότι αειφανης ειναι ελάχιστα γνωστός. Επίσης περιέχει αμυδρούς αστέρες και είναι δύσκολο να φτιάξεις με το μυαλό σου κάποιο σχήμα για να τον εντοπίζεις και τα αστροάλματα σε αυτόν ειναι δύσκολα... Πολλοί τα έβρισκαν/βρίσκουν μπαστούνια χωρίς "GOTO". Περιέχει αρκετά ενδιαφέροντα αντικείμενα και αξίζει να τον εξερευνήσει κανείς με το παραπάνω! Θυμάμαι που με κυάλια "ανακάλυψα" το Kembel's cascade και το ανοικτό σμήνος NGC1502 πριν καν διαβάσω πως υπάρχουν. :cheesy:

Camelopardalis_charta.thumb.png.8da4b096430264ac08165d7906a9e6af.png

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο κυνηγός Ωριονας !

Με έχει συντροφευσει άπειρα βραδια στα ταξίδια μου και στα δυο ημισφαιρια.

Μιχάλης - CptFurz

www.michael-stephanou.com

Lunt LS100THA DS PT

Skylight 100 / f15

Meade Lightbridge 12” HiLux

Celestron Nexstar 8SE

IN ED 70/420

Mod PST102/1000, CaK module

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο Ωρίονας είναι πάντα ένας αστερισμός που σε συγκινεί.Πάντως ο πρώτος αστερισμός που αναγνώρισα ποτέ ήταν η Κασσιόπη και πάντα θα με γοητεύει.

Αν θες να φτιάξεις μια μηλόπιτα εκ του μηδενός, πρέπει πρώτα να δημιουργήσεις το Σύμπαν.

Carl Sagan

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο αγαπημένος μου αστερισμός είναι αυτός που δεν έχω δεί ακόμα, κάπου στο νότιο ημισφαίριο φαντάζομαι :cheesy:

"Κι εσείς άστρα, αιώνες τώρα κάτι θέλετε να μας πείτε, μα σε λίγο ξημερώνει και δεν προφταίνουμε να μάθουμε"

Τάσος Λειβαδίτης, Μικρό βιβλιο για μεγάλα όνειρα

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...
Ο Ωριωνας,ο πρωτος θαυμαστος αστερισμος που γνωρισα !!! Πολυ ομορφος με τον σκυλο του,Κυων !!!

Tο προφίλ του προσωπικού μου αστεροσκοπείου στο Instagram:

https://www.instagram.com/specca_observatory

 

Η Σελίδα μου στο Facebook.

https://www.facebook.com/dailyastronomy1/

 

Specca Observatory,Ioannina

Λέκκας Γεώργιος.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης