Jump to content

Nightwach ή Backyard Astronomer's Guide


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όπως αναφέρω και στο τίτλο θέλω να αγοράσω ένα βιβλίο για την αστρονομία και είμαι ανάμεσα σε αυτά τα δύο. Ποιο θα κρίνατε ως καλύτερο?? :?:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Nightwatch αν θες μια γενικότερη αστρονομία στην αστρονομία, backyard αν θες πολλές πληροφορίες για τον εξοπλισμό και την παρατήρηση.
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Nightwatch αν θες μια γενικότερη αστρονομία στην αστρονομία, backyard αν θες πολλές πληροφορίες για τον εξοπλισμό και την παρατήρηση.

το backyard δεν ειναι μια πιο λεπτομερής και εμπλουτισμένη έκδοση ας πουμε του nightwatch??

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το nightwatch έχει κάποια εισαγωγικά για την αστρονομία που δεν έχει το backyard και γενικότερα η προσέγγισή του είναι πιο εισαγωγική. Το backyard προτείνεται αν σε ενδιαφέρει να μπεις πιο γερά στο θέμα παρατήρηση και εξοπλισμός.

 

Τα αναλυτικά περιεχόμενα και των δύο υπάρχουν στο www.astronomy.gr για να κρίνεις μόνος σου...

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παίρνεις το Nightwatch το διαβάζεις και αν δει πως σου αρέσει το αντικείμενο και θες να προχωρήσεις στην αγορά εξοπλισμού, παίρνεις και το Βackyard. Αν πας στην αγορά εξοπλισμού, το κόστος του Backyard δε θα είναι και τόσο υπολογίσιμο σε σχέση με το συνολικό κόστος. :D
Keep your friends close, and your enemies closer...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα, πήρα το nightwatch, είναι μεν απ'τα καλύτερα βιβλία και με έχει βοηθήσει πολύ.

Αλλά πιστεύω το the backyard έχει πιο πολλές πληροφορίες. Και τώρα θέλω να αγοράσω και αυτό.

Σου προτείνω να πάρεις το backyard.

<<Οι Μαύρες Τρύπες είναι το πηλίκο όταν ο Θεός διαιρεί το Σύμπαν δια του μηδενός..>>

Steven Wright

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όπως ακριβώς τα λέει και ο Astrovox, to Nightwatch παρέχει γενικές γνώσεις ενώ το B.A.G. εμβαθύνει σε ειδικότερες όπως σε θέματα εξοπλισμού. Σημαντική είναι και η διαφορά στο μέγεθος. Το Nightwatch, είναι λίγο μικρότερο από 200 σελίδες τύπου σπιράλ (διπλώνει) και μπορεί άνετα να χρησιμοποιηθεί σαν χάρτης. Ενώ το backyard, τόμος: >360 σελίδες -Τελευταίες εκδόσεις-.

Για κάποιον τελείως αρχάριο θα πρότεινα το nightwach, καθώς το Backyard ξεκινάει με θέματα εξοπλισμού, και προϋποθέτει μια αρχική επαφή με το αντικείμενο.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

το B.A.G. δεν εχει καθόλου χάρτες?? Να σημειωθεί ότι έχω ήδη τηλεσκόπιο ενα ETX-80, και επειδή παρακολουθώ το forum εδώ και αρκετό καιρό δεν θα θεωρούσα τον εαυτό μου τετείως αρχάριο :mrgreen:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κάποιον πλήρη χάρτη δεν έχει πέρα απο έναν άτλαντα της γαλαξιακής ζώνης. Ακόμα και να είχε θα ήταν κάπως δύσχρηστος εξαιτίας του όγκου του βιβλίου (τόμος) -τουλάχιστον για εμένα που βολεύομαι καλύτερα με κάτι πιο λιτό-μινιμαλιστικό κάτω από τον νυχτερινό ουρανό-.

Με άλλα λόγια το βιβλίο δεν είναι για αυτό το σκοπό. Θα συνάντησης προτάσεις για αστροχάρτες καθώς και για βιβλία με ειδικές τεχνικές π.χ. αστροάλματα, που δεν αναλύονται τόσο στο backyard. Αφού λοιπών έχεις καποια επαφή, εξοικείωσή με το "νυκτερινό ουρανό" τότε μπορείς να περάσεις στο BAG, ίσως μαζί με κάποιο επιπλέον αστροχάρτη..

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν δεν έχεις τις σημαντικές γνώσεις που περιέχει το Nightwatch μην πας κατευθείαν στο backyard. Είναι απαραίτητες.

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης