Jump to content

ΑΓΟΡΑ ΚΥΑΛΙΩΝ....


giorgos_79

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλε Κωνσταντίνε,εαν κάποιος έχει στην τσέπη του μόνο 100 ευρώ να διαθέσει και ζορίζεται να δώσει έστω και ένα ευρώ παραπάνω,αλλά και μελλοντικά θα βρίσκεται στην ίδια οικονομική θέση τι του συμβουλεύεις να κάνει?Να μην ασχοληθεί καθόλου ή να πάρει ένα μοντέλο μέχρι 100 ευρώ και να πάρει σάρκα και οστά το πάθος του?Σίγουρα αυτό το μοντέλο θα του βγάλει χίλια δυο ελαττώματα αλλά τουλάχιστον θα έχει κάνει ένα μικρό ταξίδι,και όπως είπε ο Καβάφης στην Ιθάκη του,σημασία δεν εχει ο προορισμός αλλά το ταξίδι,έστω και με μια μικρή σχεδία στον ωκεανό έχω να προσθέσω εγω.

Καλή χρονιά σε όλους μας.

ΕΣΤΙΑΣΤΕ ΣΤΟΝ ΟΥΡΑΝΟ,ΟΧΙ ΣΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ανδρέα εφ' όσον με ρωτάς για κάποια συμβουλή, είμαι της άποψης ότι όταν κάποιος δεν έχει χρήματα, νομίζω ότι θέλει να πιάσει τόπο μέχρι και η τελευταία δεκάρα του. Δεν ξέρω πολλούς που όταν δεν έχουν χρήματα θα τα πετούσαν από το παράθυρο και θα αγόραζαν φτηνά κιάλια γενικότερα ή τα Skymaster που έχουν χίλια δύο ελαττώματα όπως είπες.

Κάποιος για παράδειγμα που δεν έχει χρήματα, θα πετούσε 10-20 ευρώ για ένα προσοφθάλμιο για το τηλεσκόπιό του;

Συνηθίζεται αυτό στις αγορές; Γιατί εγώ γνωρίζω το αντίθετο.

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

OΚ φιλε Κωνσταντινε.Εγω αυτη τη στιγμη δεν μπορω να διαθεσω πανω απο 100 ευρω για αγορα κιαλιων.Τι μου προτεινεις να αγορασω ετσι ωστε να πιασει τοπο και η τελευταια δεκαρα.Να περιμενω να φερουνε τα Lidl η να παω στα skymaster?Θελω να αγορασω κιαλια αλλα το κοστος να μην ξεπερνα τα 100 ευρω.Τι μου προτεινεις?
ΕΣΤΙΑΣΤΕ ΣΤΟΝ ΟΥΡΑΝΟ,ΟΧΙ ΣΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εχω και εγω τα Skymaster 15χ70 απο τον Οκτωβριο του 2013. Τα πηρα 99 ευρω απο το Πλανηταριο. Ειναι πολυ καλα ..... και τα χρησιμοποιο συχνα.

 

 

Καλη Χρονια.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

OΚ φιλε Κωνσταντινε.Εγω αυτη τη στιγμη δεν μπορω να διαθεσω πανω απο 100 ευρω για αγορα κιαλιων.Τι μου προτεινεις να αγορασω ετσι ωστε να πιασει τοπο και η τελευταια δεκαρα.Να περιμενω να φερουνε τα Lidl η να παω στα skymaster?Θελω να αγορασω κιαλια αλλα το κοστος να μην ξεπερνα τα 100 ευρω.Τι μου προτεινεις?

 

Αν έχεις 100 ευρώ δεν φτάνουν για τα Skymaster γιατί θα χρειαστείς και τρίποδα για να κάνεις καμιά "σοβαρή" παρατήρηση. Άρα τα 100 ευρώ δεν σου φτάνουν έτσι και αλλιώς. Μάζεψε περισσότερα ή χάλασέ τα αλλού.

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγόρασα τα Skymaster 15x70 το 2006 μαζί με ένα τρίποδο σαν το πρώτο μου όργανο με το οποία ξεκίνησα. Μπορεί να έχουν ελαττώματα και να υπάρχουν καλύτερες επιλογές αλλά εγώ δεν το μετάνιωσα ποτέ. Με αυτά είδα για πρώτη φορά την Ανδρομέδα και η νύχτα εκείνη μου έχει μείνει αξέχαστη. Μετά απο χρόνια αγόρασα και το πρώτο μου τηλεσκόπιο αλλά ακόμη εξακολουθώ να τα χρησιμοποιώ συχνά.

 

Αν οι επιλογές σου είναι να αγοράσεις αυτά η τίποτα άλλο τότε εγώ σου προτείνω να τα πάρεις και να τα χαρείς όσο το δυνατό περισσοτερο.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

καλησπέρα παιδια κ καλη χρονια,

μετα από αρκετες μερες επιτελους παρελαβα σημερα το μεσημερι τα bresser 20x80.ηρθαν πολύ καλα πακεταρισμένα σε κουτι κ συνοδευονταν από ένα πολύ ωραιο λουρακι κ μια βολικη τσαντα.

οντως βαρια κυαλια,η πρωτη εντυπωση όταν τα επιασα ηταν ότι επρόκειτο για μια αρκετα στοιβαρη κατασκευη.

επομενη κινηση μου ηταν να τσεκαρω τις επιστρώσεις με το απλο τεστακι του να κοιτάξεις τους αντικειμενικούς φακους και να δεις αν φαινεται το προσωπο σου.εκανα κ συγκριση από καθαρη περιεργεια με τα bresser 10x50 τως 20ευρω από τα lidl.όπως ηταν αναμενομενο η μερα με τη νυχτα.στα 20χ80 μετα βιας ξεχωριζα το προσωπο μου κ με αχνα χακτηριστικα.το χρωμα δε των φακων όπως τα κοιτουσα ηταν σε μεγαλο ποσοστο πρασινο,ενω μοβιζε στις παρυφες των φακων.απο την άλλη,βλέποντας τα 'προσοφθαλμια' υπηρχε μονο το πρασινο χρωμα (αρα είναι τελικα πλήρως πολυεπιστρωμενα?)

επειτα τσεκαρα την ροδελα εστιασης,ομαλη κυλιση χωρις να διακρινω καποιο πρόβλημα.πιεσα τα ματια μου πανω στα προσοφθαλμια χωρις να νιώσω ότι καποιο από τα 2 φευγει από την θεση του κ υποχωρει.το μονο που παρατηρησα σε αυτά,ειναι ότι το αριστερο δεν είναι ακριβως ισουψες με το δεξι αλλα βρισκεται λιγο πιο ψηλα (λιγα χιλιοστα) πραγμα το οποιο δεν εμποδιζει καθολου στην παρατηρηση.

οσον αφορα το χρωματικο σφαλμα,σιγουρα υπαρχει αλλα όχι σε βαθμο που να ενοχλεί θα βγαλω πιο σιγουρα συμπερασματα τις επομενες μερες,οταν θα εχει καθαρη ατμοσφαιρα.

εικονα καλη αλλα ακομα δεν μπορω να βγαλω ασφαλες συμπερασμα για το contrast μεχρι να βρω 'καθαρη εικονα'.

τελος είναι βαρια,λογω γυμναστηριου αρκετα χρονια δεν εχω πρόβλημα να τα κρατησω στα χερια μου αρκετη ωρα,αλλα σιγουρα χρειαζεται τρίποδας ειδικα για τον ουρανο.

πιστευω ότι για τα 104 ευρω που εδωσα αξιζουν κ με το παραπανω..

θα επανελθω..[/img]

 

DSC_0715.thumb.jpg.0b53f12fad642c505da52721f308f79c.jpg

εδώ η διαφορα υψους στα 2 προσοφθαλμια

 

DSC_0714.thumb.jpg.6c30a7df6d022ee8f4c4ee3f4397ed81.jpg

το συνοδευτικο λουρακι με σχημα σαν μαξιλαρακι πισω για να μην κοβει τον λαιμο

 

DSC_0713.thumb.jpg.3a6e0be1ce05376241480d9c6e40b174.jpg

το πρασινο χρωμα των επιστρώσεων (πλήρως πολυεπιστρωμενα?)

 

DSC_0712.thumb.jpg.c92d22e2a7f620599e42d2f916f68ee0.jpg

το πρασινο χρωμα των επιστρώσεων (πλήρως πολυεπιστρωμενα?)

 

DSC_0711.thumb.jpg.5b8dc83e557b59925e75bd2035215041.jpg

συγκριση με έναν αναπτηρα..:P

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλορίζικα.

 

(αρα είναι τελικα πλήρως πολυεπιστρωμενα?)

 

Είναι πλήρως επιστρωμένα.

 

<<το μονο που παρατηρησα σε αυτά,ειναι ότι το αριστερο δεν είναι ακριβως ισουψες με το δεξι αλλα βρισκεται λιγο πιο ψηλα (λιγα χιλιοστα) πραγμα το οποιο δεν εμποδιζει καθολου στην παρατηρηση.>>

 

Σωστό το δεξί έχει 2-4 χιλιοστά διαδρομή για να καλυπτη το τυχόν πρόβλημα στο νετάρισμα του δεξιού ματιού

 

<<πιστευω ότι για τα 104 ευρω που εδωσα αξιζουν κ με το παραπανω..>>

 

Αξίζουν πολύ παραπάνω από τα Celestron Skymaster 15X70, με την ίδια τιμή (Στην Ελλάδα).

 

θα επανελθω.. Περιμένουμε [/img]

Δημήτρης Γκιώνης.

Τα δυο μάτια είναι καλύτερα από ένα. :shock:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγόρασα τα Skymaster 15x70 το 2006 μαζί με ένα τρίποδο σαν το πρώτο μου όργανο με το οποία ξεκίνησα. Μπορεί να έχουν ελαττώματα και να υπάρχουν καλύτερες επιλογές αλλά εγώ δεν το μετάνιωσα ποτέ. Με αυτά είδα για πρώτη φορά την Ανδρομέδα και η νύχτα εκείνη μου έχει μείνει αξέχαστη. Μετά απο χρόνια αγόρασα και το πρώτο μου τηλεσκόπιο αλλά ακόμη εξακολουθώ να τα χρησιμοποιώ συχνά.

 

Αν οι επιλογές σου είναι να αγοράσεις αυτά η τίποτα άλλο τότε εγώ σου προτείνω να τα πάρεις και να τα χαρείς όσο το δυνατό περισσοτερο.

 

Χαίρομαι που δεν το μετάνιωσες. Διότι υπάρχουν αρκετές πιθανότητες να συμβεί αυτό όχι μόνο με αυτά, αλλά με κιάλια της χαμηλής κατηγορίας τιμών όπως διαβάζουμε συνεχώς. Πάντως τέτοιες συμβουλές που μπορεί να δημιουργήσουν προβλήματα σε κάποιον, προσωπικά δεν θα τις έδινα. Θα κάνω μια ύστατη προσπάθεια όμως να εξηγήσω τους λόγους.

 

Το θέμα στην περίπτωση εδώ, είναι ότι αρκετοί δεν κατανοούν ακριβώς το τι συμβουλεύουν. Δεν είναι ζήτημα κόντρας και απλώς διαφορετικών απόψεων μας. Με ενδιαφέρει να κατανοήσει κάποιος τι ρισκάρει με την αγορά φτηνών κιαλιών. Τα συγκεκριμένα Celestron Skymaster όπως έχω πει, συνήθως φτάνουν στον πελάτη απευθυγραμμισμένα. Αναφέρω κάτι που το έχω διαπιστώσει και εγώ, αλλά και υπάρχουν αναρίθμητες σχετικές δηλώσεις και γι αυτό προσπαθώ να ενημερώσω. Έχει αποδειχτεί ότι πολλοί, ίσως οι περισσότεροι που τα παραλαμβάνουν καινούργια, τα έχουν με πρόβλημα στην ευθυγράμμιση και δεν το καταλαβαίνουν γιατί δεν γνωρίζουν ακόμη το πώς θα το ελέγξουν. Άλλοι που τα έχουν καιρό, δεν τα ελέγχουν διότι φοβούνται μήπως τα βρουν προβληματικά. Η δυσκολία τότε είναι να ομολογήσουν το ότι έχουν πρόβλημα. Έχω βρεθεί με αρκετά φτηνά κιάλια στα χέρια μου που δεν ήταν δικά μου και τα έλεγξα, ώστε να γνωρίζω τι λέω.

 

Αν αυτό δεν μπορεί να γίνει κατανοητό και θέλετε να συνεχίσετε να τα προωθείτε στους ανυποψίαστους και σε όσους δεν έχουν τις απαραίτητες γνώσεις, συνεχίστε. Ήδη το θέμα κατάντησε κουραστικό. Αλλά ας είσαστε ενημερωμένοι -όσοι δεν το κάνετε σκόπιμα για την προώθησή τους-, για το τι τους συμβουλεύετε.

 

Η κακή ευθυγράμμιση στα κιάλια έχει χειρότερα αποτελέσματα από ότι στο τηλεσκόπιο. Κακή ευθυγράμμιση σε τηλεσκόπιο και κιάλια δίνει σίγουρα μια κακή εικόνα. Καμία κακή ευθυγράμμιση σε τηλεσκόπιο όμως δεν δημιουργεί μόνιμη ένταση και κούραση στα μάτια, ζαλάδες και φτάνει μέχρι πονοκεφάλους. Στο τηλεσκόπιο προσπαθείς να ευθυγραμμίσεις έναν άξονα. Στα κιάλια πρέπει να είναι ευθυγραμμισμένοι 2 άξονες και μεταξύ τους. Και αυτό, θα πρέπει να συμβαίνει για όλη την έκταση της IPD. Το τελευταίο παράδειγμα προβληματικών κιαλιών που αναφέρθηκε εδώ είναι αυτό http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?p=208514#208514

Το Ίντερνετ βρίθει από αντίστοιχες αναφορές με όσους τα παρέλαβαν απευθυγραμμισμένα ή ανακάλυψαν μετά από καιρό ότι απευθυγραμμίζονται εύκολα. Λέγεται μάλιστα ότι πιο πιθανό είναι να πάρεις απευθυγραμμισμένα παρά κάποιο ζευγάρι με σωστή ευθυγράμμιση. Πως λοιπόν εφ' όσον όσα αναφέρω ξέρετε ότι ισχύουν, δικαιολογείτε το "Μπορεί να έχουν προβλήματα, αλλά από το τίποτα καλύτερα αυτά" ειλικρινά δεν το καταλαβαίνω και λυπάμαι που συνεχίζονται τόσο καιρό αυτές οι συζητήσεις. Μόνο όταν κάποιος θα προσπαθούσε να τα διαφημίσει προς όφελός του, θα μπορούσα να το κατανοήσω.

 

Πάντως με την αγορά του Γιώργου στα Bresser 20X80 στα 104 ευρώ που πιθανόν να είναι καλύτερα, αλλά και και μόνο για το μεγαλύτερο μέγεθος των αντικειμενικών, δίνεται απάντηση στο ερώτημα "Τι να αγοράσω στην τιμή αυτή εκτός από τα Celestron Skymaster".

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ το μόνο που κατέθεσα είναι η προσωπική μου εμπειρία. Βάσει αυτής έδωσα μια συμβουλή που εγώ θεωρώ σωστή. Αν είναι λάθος ζητώ ταπεινά συγνώμη από όσους μπορεί να έβλαψα με τη συμβουλή μου αυτή.

 

Δεν έχω κάνει ούτε έχω διαβάσει ούτε έχω υπόψη μου κάποια στατιστική μελέτη για το ποσοστό των κυαλιών που μπορεί να έχουν αποδειχτεί ελαττωματικά/απευθυγραμμισμένα. Την επόμενη φορά θα φροντίσω να είμαι πιο προσεκτικός...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητέ συνονόματε, ναι, τα προβλήματα που μέτρησα και όπως ανέφερα ήδη, παρατηρούνται σε ΟΛΑ τα Celestron Skymaster. Λες ότι έχεις μετρήσει τα δικά σου (για ώρες μάλιστα) και δεν είδες σε αυτά πρόβλημα βινιεταρίσματος, ούτε υπάρχουν υπερβολικές αντανακλάσεις, ούτε αλλάζει η εστίαση όταν πιέζεις τον προσοφθάλμιο. Το να περάσουμε την συζήτηση σε παιχνίδι λέξεων "ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΑ & ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΙΜΟΤΗΤΑ ΤΩΝ ΜΕΤΡΗΣΕΩΝ" όπως γράφεις, δεν θα βοηθήσει πιστεύω όσους διαβάζουν το θέμα εδώ, αλλά θα τους μπερδέψεις περισσότερο.

 

Ζήτησα να μας πεις λοιπόν λίγα λόγια για την μέθοδο που ακολούθησες πρακτικά για τις μετρήσεις σου, ώστε να την επαναλάβουμε και εμείς και να φτάσουμε στα ίδια αποτελέσματα με εσένα.

Διάβασα πολλά αλλά απάντηση δεν πήρα.

Ή αν κατάλαβα καλά, δεν έχεις κάνει κάποιες μετρήσεις αλλά απλώς παρατηρώντας μέσα από αυτά δεν είδες πρόβλημα με βινιετάρισμα, έντονες αντανακλάσεις και δεν χάνεται η εστίαση όταν πιέζεις τον προσοφθάλμιο. Κατάλαβα σωστά;

Αγαπητέ Κωνσταντίνε

Θα συμφωνήσω μαζί σου οτι οι μετρήσεις με συγκεκριμένες μεθόδους και όργανα δίνουν πιο ''αντικειμενικά'' αποτελέσματα,και περισσότερο κατανοητά απο μια ομάδα ανθρώπων...εφόσον επαναλαμβάνω υπάρχει αναγωγή των μετρήσεων στην παρατήρηση....Το οπτικό σύστημα του ανθρώπου(μάτια,οπτικό νεύρο,εγκέφαλος) είναι ο τελικός κριτής,διότι δεν θα παρατηρήσουν τελικά τα εργαστηριακά όργανα,αλλά ο άνθρωπος!Έχοντας σπουδάσει Φυσική και ασχολούμενος με τη Φωτογραφία σοβαρά για πολλά χρόνια,αναλώθηκα παλαιότερα,με έναν Μαθηματικό και συνφωτογράφο φίλο μου σε ατέλειωτες συζητήσεις για την απόδοση διαφόρων φωτογραφικών φακών(που σημειωτέον έχουν πολύ καλύτερη οπτική ποιότητα απο κυάλια και προσοφθάλμιους...).Μελετούσαμε λοιπόν εξαντλητικά τέστ φακών σε διεθνή ειδικά περιοδικά,με απεικόνιση των μετρήσεων μέσω γραφικών παραστάσεων κλπ.κλπ.Είχαμε λοιπόν την εμμονή οτι ό,τι μετράται,θα παρατηρηθεί....Κάνοντας όμως τεστ στην πράξη(φωτογραφίζοντας ειδικούς έντυπους''στόχους-φακών'' με τη μηχανή σε τρίποδο κλπ.κλπ και τυπώνοντας και μεγεθύνοντας τις φωτογραφίες με ιδιαίτερη προσοχή,και επαναλαμβάνοντας τα πειράματα,διαπιστώσαμε ότι διαφορές της τάξεως 10-20% που έδιναν τα τέστ ΔΕΝ καταγράφονταν-παρατηρούνταν,παρά μόνο σε πολύ ακραίες περιπτώσεις και αυτό στα όρια της παρατήρησης(αντίληψης καλύτερα)....Τα ίδια και χειρότερα συμβαίνουν και στο χώρο των οπτικών της Αστρονομίας!(έχω και εδώ πικρή εμπειρία μετά απο ενδελεχή οπτικό έλεγχο κάποιων προσοφθάλμιων και σύγκριση των εργαστηριακών μετρήσεων με την Παρατήρηση...)Ναι οι μετρήσεις δεν αμφισβητούνται,αλλά το υπέρτατο κριτήριο είναι η οπτική παρατήρηση!!!Έχοντας λοιπόν μακροχρόνια εμπειρία και οξυδερή παρατηρητικότητα που βεβαίως δεν μπορώ να την αποδείξω απο μακριά,εμπιστεύομαι τελικά περισσότερο το δικό μου οπτικό σύστημα,το οποίο είναι περισσότερο αξιόπιστο(όχι στην ακριβή μέτρηση,αλλά σε συνολική αξιολόγηση-κρίση και τελική απόφαση) απο τα μηχανάκια...ξέρω οτι είναι προκλητικό αυτό που λεω,αλλά υπήρξα και εγω ''ΜΗΧΑΝΑΚΙΑΣ'' και το μετάνοιωσα...Επαναλαμβάνω οτι δέχομαι τέστ(ιδιαίτερα συγκριτικά)που έχουν όμως αναγωγή στην ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΙΑΚΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ(αυτό που μετράται θα το δω και πόσο?) και όχι μόνο εργαστηριακές,έστω και αξιόπιστες μετρήσεις,διότι ο παρατηρητής,είμαι εγώ και όχι το μηχανάκι.Αυτό τονίζω οτι αποτελεί καταστάλαγμα ΕΜΠΕΙΡΙΑΣ και όχι ιδεολογική αποστροφή των μηχανικών-εργαστηριακών μετρήσεων,τις οποίες πάντα λαμβάνω υπόψιν μου,αλλά τον τελικό έλεγχο τον κάνει το οπτικό-νευρικό μου σύστημα,που απαιτώ να μου δείξει την πραγματικότητα που θα παρατηρήσω εγώ και όχι τα μηχανήματα...όλα στην πράξη έτσι?Λοιπόν χθές έκανα στα SKYMASTER 15x70 πάλι έναν εξονυχιστικό ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΙΑΚΟ-ΟΠΤΙΚΟ έλεγχο,επίμονο και ενδελεχή και ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΑ ΣΥΣΤΗΜΑΤΙΚΑ (και οχι στα γρήγορα-όχι στο ''πόδι') το εκτεταμένο ΧΡΩΜΑΤΙΚΟ ΣΦΑΛΜΑ το οποίο με ενοχλεί πάντα,μια αισθητή μείωση της οξύτητας στα άκρα του πεδίου,που δεν ενοχλεί ιδιαίτερα,εφόσον το αντικείμενο του ενδιαφέροντός μας τοποθετείται συνήθως σε κεντρική περιοχή,αλλά καθόλου βινιετάρισμα(επέμενα να το ΔΩ αυτό,αλλά μάταια)ή κάποιο άλλο ΑΙΣΘΗΤΟ πρόβλημα!Εντάξει απο κυάλια των 100 ευρώ,περιμένω μια οχι άριστη ποιότητα κατασκευής με επακόλουθο την συχνή απορρύθμιση της ευθυγράμμισης με την χρήση τους,πιθανόν και άλλα προβλήματα που θα προκύψουν στο μέλλον...Το ερώτημα όμως που θέτω πάλι είναι:τι καλύτερο παίρνεις με 100 ευρώ(εκτός ίσως των BRESSER 20x80)?Να τονίσω και πάλι οτι εγω τα χρησιμοποιώ για ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΣΤΟΧΩΝ και όχι για συστηματική και εκτεταμένη παρατήρηση,και γι'αυτόν το σκοπό κάνουν μια χαρά και αξιόπιστα την δουλειά τους(αν και για τις ΠΡΟΣΔΟΚΙΕΣ που είχα για τα SKYMASTER,λόγω κυρίως του χρωματικού σφάλματός τους με απογοήτευσαν....).Ίσως τα BRESSER 20x80 να είναι καλύτερα,εφ'οσον δεν έχουν το χρωματικό σφάλμα των SKYMASTER,είναι και 80mm,έχουν και μια πολύ κοντινή τιμή,δεν ξέρω...Εγω όταν επέλεξα τα SKYMASTER(πριν χρόνια),είχα υπόψιν μου την παλιά τιμή των BRESSER 20x80 που ήταν 250 ευρώ στον Νομικό,δεν βρήκα και κάποιο τέστ ή δοκιμή-εκτίμηση για τα BRESSER,και κατέληξα στα SKYMASTER,ως λογική επιλογή για τη δουλειά που ήθελα δηλ.αναζήτηση στόχων...Επίσης τα όποια υπονοούμενα ότι ίσως επιθυμώ να διαφημίσω τα SKYMASTER είναι απολύτως άτοπα και μακριά απο την αλήθεια,για μένα τουλάχιστον,και με προσβάλλουν προσωπικά...Όποιος αναζητά πραγματικά την αλήθεια,με νηφαλιότητα και όχι με εγωιστικές εμμονές,κατόπιν Παρατήρησης και ελέγχου,θα συμφωνήσει μαζί μου...

Καλή Χρονιά σε όλους!

Φιλικά-Κώστας

 

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης