Jump to content

ΑΓΟΡΑ ΚΥΑΛΙΩΝ....


giorgos_79

Προτεινόμενες αναρτήσεις

χαιρετίζω ολη την αστροπαρεα.ειμαι κατοχος ενός skywatcher 130 κατοπτρικου (το οποιο τον τελευταιο χρονο λογω προβλήματος στην βαση της στήριξης του εχει μπει σε αχρησια) κ μεχρι να πραγματοποιησω το ονειρο μου (ένα 12αρι dob) σκεφτηκα να παρω κυαλια τα οποια θα χρησιμοποιούνται κατά ένα μεγαλο ποσοστο για αστρονομικη παρατηρηση.μεχρι τωρα εχω ένα ζευγαρι 10χ50 bresser αγορασμενο από τα lidl (παρα πολύ καλο για τα λεφτα του)αλλα για τον ουρανο το βραδυ είναι φυσικα ανεπαρκες.το ποσο που μπορω να διαθεσω δεν πρεπει να ξεπερναει τα 120ευρω οποτε κατεληξα στα skymaster 15x70.

θα με ενδιεφερε πολύ η γνωμη οσων τα εχουν δοκιμασει..εχω υποψη μου την πολύ καλη αναλυση που ειχε κανει ο κωνσταντινος παλιοτερα για τα συγκεκριμενα κυαλια κ η οποια με προβληματισε..για αυτό θα ηθελα την γνωμη σας ως πιο ειδικοι που ειστε από μενα!

μηπως να κοιτουσα καποια άλλη μαρκα?καταλαβαινω ότι στην κατηγορια των 80-100 ευρω δεν μπορεις να περιμενεις θαυματα,αυτο που με ενδιαφερει είναι η καλυτερη δυνατη λυση στο ποσο αυτο.

επισης αν γνωρίζετε καποιο αξιοπιστο site από το οποιο να μπορω να τα παραγγειλω σε καλυτερη τιμη από ο,τι στο πλανηταριο (εκει τα εχουν 99ε) θα το εκτιμουσα.

 

 

καλες γιορτες σε ολους υγεια κ καθαρους ουρανους να εχουμε!!!(κ χρηματα να αγοράζουμε θηρια!! :lol: :lol: )

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η προσφορά του Κωσταντίνου στο θέμα "κιάλια" είναι ανεκτίμητη. :D

Τα συγκεκριμένα κιάλια δεν είναι ότι καλύτερο κυκλοφορεί αλλά σ' αυτή τη τιμή θα πάρεις ή ένα καλό 10Χ50 ή τα celestron 15Χ70. Τα συγκεκριμένα είναι λίγο βαριά και κουράζουν στην πολύωρη χρήση .

 

Εδώ τα βρίσκεις πιο φθηνά

 

http://www.teleskop-express.de/shop/index.php/cat/c99_Binoculars-60-90mm-Aperture.html

 

αλλά με τα μεταφορικά +19 ευρώ έρχονται το ίδιο.

Εγώ πιστεύω και λίγο πιο φθηνά να τα βρεις απ' το εξωτερικό προτίμησε την εγχώρια αγορά για ευνόητους λόγους.

Επίσης θα σου χρειαστούν και οι παρακάτω κατάλογοι που οι συγκεκριμένοι στόχοι ενδείκνυνται για κιάλια.

 

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=18465&sid=74fb776d44a0c092cf81512f2344643b

 

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=12752&postdays=0&postorder=asc&start=0&sid=e3e0be5ff3d15bc0dc65f98af7d2aae8

Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

χαιρετίζω ολη την αστροπαρεα.ειμαι κατοχος ενός skywatcher 130 κατοπτρικου (το οποιο τον τελευταιο χρονο λογω προβλήματος στην βαση της στήριξης του εχει μπει σε αχρησια) κ μεχρι να πραγματοποιησω το ονειρο μου (ένα 12αρι dob) σκεφτηκα να παρω κυαλια τα οποια θα χρησιμοποιούνται κατά ένα μεγαλο ποσοστο για αστρονομικη παρατηρηση.μεχρι τωρα εχω ένα ζευγαρι 10χ50 bresser αγορασμενο από τα lidl (παρα πολύ καλο για τα λεφτα του)αλλα για τον ουρανο το βραδυ είναι φυσικα ανεπαρκες.το ποσο που μπορω να διαθεσω δεν πρεπει να ξεπερναει τα 120ευρω οποτε κατεληξα στα skymaster 15x70.

θα με ενδιεφερε πολύ η γνωμη οσων τα εχουν δοκιμασει..εχω υποψη μου την πολύ καλη αναλυση που ειχε κανει ο κωνσταντινος παλιοτερα για τα συγκεκριμενα κυαλια κ η οποια με προβληματισε..για αυτό θα ηθελα την γνωμη σας ως πιο ειδικοι που ειστε από μενα!

μηπως να κοιτουσα καποια άλλη μαρκα?καταλαβαινω ότι στην κατηγορια των 80-100 ευρω δεν μπορεις να περιμενεις θαυματα,αυτο που με ενδιαφερει είναι η καλυτερη δυνατη λυση στο ποσο αυτο.

επισης αν γνωρίζετε καποιο αξιοπιστο site από το οποιο να μπορω να τα παραγγειλω σε καλυτερη τιμη από ο,τι στο πλανηταριο (εκει τα εχουν 99ε) θα το εκτιμουσα.

 

 

καλες γιορτες σε ολους υγεια κ καθαρους ουρανους να εχουμε!!!(κ χρηματα να αγοράζουμε θηρια!! :lol: :lol: )

Τα συγκεκριμένα κυάλια,τα χρησιμοποιώ εδώ και 1 χρόνο περίπου,και έχω μείνει γενικά ευχαριστημένος απο την απόδοσή τους,σε σχέση βέβαια πάντα με την τιμή τους.Έχουν ικανοποιητική φωτοσυλλεκτικότητα,οξύτητα και contrast,με μόνο σοβαρό οπτικό μειονέκτημα το εκτεταμένο χρωματικό σφάλμα που παρουσιάζουν,πράγμα που αλλοιώνει το φυσικό χρώμα των άστρων,αλλά δεν προβληματίζει ιδιαίτερα οταν χρησιμοποιούνται για αναζήτηση στόχων(σαν ερευνητές του ουρανού δηλ.).Για όσους παρατηρούν απο περιοχές με φωτορρύπανση,όπως εγώ,είναι εξαιρετικά χρήσιμα-απαραίτητα για αναζήτηση στόχων(συντριπτικά καλύτερα απο τα εξαιρετικά για την τιμή τους BRESSER 10X50,λόγω της διαμέτρου των 70mm).

Η στήριξη(adaptor)για τρίποδο που συνοδεύονται,είναι ακατάλληλη για στήριξη σε τρίποδο,λόγω των ταλαντώσεων που προκαλούνται,ωστόσο ΔΕΝ είναι απαραίτητο να τοποθετηθούν σε τρίποδο για αναζήτηση στόχων,επειδή μπορεί να χρησιμοποιηθεί η στήριξη βιδωμένη πάνω στα κυάλια σαν απλή λαβή,οπότε κρατώντας την στο χέρι σαν λαβή,έχεις πολύ καλή σταθερότητα,για να κάνεις την αναζήτηση και γενικότερα την παρατήρηση χωρίς πρόβλημα.

Βέβαια χρειάζονται(λόγω του βάρους τους και της καλής αλλά όχι άριστης ποιότητας κατασκευής τους),τακτικά ευθυγράμμιση που δεν είναι δύσκολη-θα βρείς οδηγίες σε σχετική αναζήτηση.Όσο για το test που διάβασες,το οποίο είναι εξαιρετικό κατά τα άλλα,ασχολείται όμως μόνο με τα μειονεκτήματα τους και αφορά κυάλια που δεν αγοράστηκαν απο τον επίσημο αντιπρόσωπο και έχουν κατασκευαστικά προβλήματα,τα οποία εγω στα δικά μου Skymaster(αγορασμένα απο το Πλανητάριο)δεν είχαν...Τα κυάλια μαζικής παραγωγής περνούν απο ποιοτικό έλεγχο και όσα είναι OK,προωθούνται στους επίσημους αντιπροσώπους ανα τον κόσμο,ενώ όσα παρουσιάζουν έστω και μικροελαττώματα,πηγαίνουν σε καταστήματα που θα τα πουλήσουν φθηνότερα...Αυτό είναι ένα σημείο που πρέπει να προσέξεις!

Τελειώνοντας θα έλεγα οτι για αναζήτηση στόχων είναι πολύ καλά ιδιαίτερα για την τιμή τους-εγω δεν μετάνοιωσα για την αγορά τους!Οστόσο αν μπορείς να διαθέσεις περισσότερα χρήματα,ρώτα και φίλους που έχουν δοκιμάσει και κυάλια 20x80(BRESSER ίσως),τα οποία δεν ξέρω αν έχουν καλύτερη οπτική ποιότητα.

Καλά Χριστούγεννα σε όλους και καλή χρονιά

Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

'HOMO' και Κωστα σας ευχαριστω πολύ για τις απαντησεις σας..

επειδή μενω επαρχια η παρατηρηση θα γινεται χωρις ιδιαιτερη φωτορυπανση ή καποιες φορες αν βγαινω λιγο πιο εξω χωρις καθολου φωτορυπανση! \:D/

κωστα τα 20χ80 μου εχουν περασει από το μυαλο αλλα εκει θα θελω οπωσδήποτε τριποδα..αρα το κοστος θα ανεβει πολύ.τελικα,οσον αφορα το κλασμα τιμη\αποδοση,τα skymaster είναι φαβορι από ο,τι καταλαβα.το χρωματικο σφαλμα φοβομουν για αυτό ηθελα κ την γνωμη καποιων που τα εχουν χρησιμοποιησει.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Διάβασε μια ολοκληρωμένη δοκιμή

 

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=15729

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

παναγιωτη σε ευχαριστο για το link αλλα εχω ηδη υποψιν μου το τεστ του ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ,το ανεφερα κ στο πρωτο μου post.αν δεν ηταν το συγκεκριμενο τεστ θα τα επαιρνα με κλειστα τα ματια αλλα επειδή ακριβως με προβληματισε με τα πολλα μειονοκτηματα τους και αμφιταλαντευτηκα ειπα να το θεσω εδώ για να ακουσω κ αλλες γνωμες..
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

εχει κανεις γνωμη για το συγκεκριμενο μοντελο?

 

http://www.telescopeshop.gr/show.asp?productId=807

 

αξιζει η διαφορα τιμης από τα skymaster 15x70?βεβαια είναι 400γρ πιο βαρια πραγμα που μαλλον κανει την χρηση τριποδα υποχρεωτικη αλλα βλεπω ότι είναι πληρως πολυεπιστρωμενα σε σχεση με τα skymaster.η διαφορα στο ματι κοιταζοντας τον ουρανο με αυτά είναι πολύ εντονοτερη από ο,τι με τα skymaster?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

εχει κανεις γνωμη για το συγκεκριμενο μοντελο?

 

http://www.telescopeshop.gr/show.asp?productId=807

 

αξιζει η διαφορα τιμης από τα skymaster 15x70?βεβαια είναι 400γρ πιο βαρια πραγμα που μαλλον κανει την χρηση τριποδα υποχρεωτικη αλλα βλεπω ότι είναι πληρως πολυεπιστρωμενα σε σχεση με τα skymaster.η διαφορα στο ματι κοιταζοντας τον ουρανο με αυτά είναι πολύ εντονοτερη από ο,τι με τα skymaster?

 

Καλησπέρα giorgos_79

 

Τυχαίνει να είμαι κάτοχος των συγκεκριμένων κιαλιών εδώ και 1 περίπου μήνα. Είχα ανοίξει ενα θέμα σχετικά με αυτά εδώ: http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=19319&highlight= , όπου και παραθέτω κάποια σχόλια από τη μέχρι τότε χρήση τους.

Έως τώρα δυστυχώς δεν τα έχω χρησιμοποιήσει πολλές φορές λόγω χρόνου και καιρού, δεν έχω δεί εικόνα από τα Skymaster για σύγκριση, ούτε είμαι πολύ γνώστης του θέματος, πάντως η ταπεινή μου γνώμη σε οτι αφορά το χρωματικό σφάλμα είναι οτι σπάνια έχω παρατηρήσει σφάλματα στις άκρες των επίγειων τουλάχιστον αντικειμένων.

Σε οτι αφορά τη Σελήνη κατά την παρατήρηση της όταν αυτή είχε μεγάλο ποσοστό φωτεινότητας η παρυφή της έδινε ενίοτε κάποιους ιριδισμούς με κυρίαρχο το μωβ και πορτοκαλί χρώμα, ορατοί σαν ένας μόλις υποσημαινόμενος δακτύλιος (ίσα που φαινόταν), χωρίς αυτό να ενοχλεί καθόλου βέβαια αφού γενικά φαίνεται πεντακάθαρα και λεπτομερώς.

Εάν θέλεις να παρατηρήσεις Σελήνη, Δία ή Κρόνο πχ χρειάζεσαι τρίποδα. Αν θες απλά να προσανατολίζεσαι βρίσκοντας άστρα και αστερισμούς μάλλον δε χρειάζεσαι τρίποδα αφού η σάρωση θα είναι γρήγορη. Πάντως γρήγορα κουράζουν τα χέρια. Κατ' εμέ η εικόνα τους είναι καθαρή και ξεκούραστη με όσα μπορώ προσωπικά να αντιληφθώ. Κατά την παραλαβή τους ίσως να ηταν ελάχιστα απευθυγραμμισμένα ίσως όχι, δε βρήκα χρόνο να το διαπιστώσω (με μέθοδο Bahtinov) και να τα ευθυγραμμίσω, κάτι ξεκίνησα να κάνω αλλά το παράτησα για την ώρα.

Επειδή και μένα τα λεφτά που διέθετα ήταν λίγα προτίμησα αυτά τα κιάλια έναντι των Skymaster για τα υποτιθέμενα καλύτερα οπτικά τους (δυστυχώς δε μπορώ να ξέρω αν είναι καλύτερα, πιθανώς να είναι) και το μεγαλύτερο άνοιγμα αντικειμενικού για να βλέπω περισσότερα, πήρα κι ενα τρίποδο με 30 ευρώ και είμαι σε γενικές γραμμές ικανοποιημένος. Δεν τα πήρα από telescopeshop αλλά από εδώ: http://www.e-shop.gr/product?id=PER.571872 (προς τι η τόσο μεγάλη διαφορά τιμής δε ξέρω, επίσης η συσκευασία τους γράφει βάρος 1960gr. ενώ το site τα παρουσιάζει με βάρος 2130gr., δεν τα ζύγισα για να σου πω τι αληθεύει, θα το κάνω και θα σου πω διότι είναι σημαντικό).

Στο τρίποδο δε λείπουν οι πολλοί κραδασμοί και τα πολλά πλαστικά μέρη αλλά εφόσον το ρυθμίσω και εστιάσω εκεί που θέλω, αν δεν ακουμπάω τα βλέφαρα στα λάστιχα τίποτα δεν κουνιέται φυσικά, για τα λεφτά του είναι μια χαρά.

Ελπίζω να βοήθησα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στα lidl είδα προχθές 15-30χ50 με 20ευρώ! Τί αγοράζεις με 20 ευρώ?...Μια ματιά που έριξα σε ενα ζευγάρι απο ανοιγμένο κουτί, καλά μου φάνηκαν. Τέλος πάντων κιάλια είναι, τι περιμένεις να δεις με τα κιάλια στον ουρανό εκτός από το φεγγάρι και κάποια σμήνη, άντε και το νεφέλωμα του ορίωνα...

Μήν πετάς πολλά χρήματα σε βαριά κιάλια, θα πάνε τζάμπα και δεν θα μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις για ημερήσια παρατήρηση.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

εχω ηδη 10χ50 από τα lidl φιλε μου τα οποια βγηκαν κ πολύ καλα για τα λεφτα τους (20ε).δεν νομιζω ότι αυτό που πουλανε τωρα τα lidl θα με βοηθουσε σε κατι.το θεμα δεν είναι αυτά καθαυτα τα βαρια κυαλια αλλα τα χρηματα που θα δωσεις να αξιζουν κ να μην πανε χαμενα.

εξαλλου άλλη αισθηση να κοιταζεις τον ουρανο με το ένα ματι κ άλλο κ με τα δυο...κ οσο πιο καθαρες εικονες με καθαρο κοντραστ τοσο το καλυτερο (ετσι νομιζω δηλαδή..δεν εχω δει ακομα με κυαλια μεγαλύτερα του 10χ50).

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

 

Η στήριξη(adaptor)για τρίποδο που συνοδεύονται,είναι ακατάλληλη για στήριξη σε τρίποδο,λόγω των ταλαντώσεων που προκαλούνται,ωστόσο ΔΕΝ είναι απαραίτητο να τοποθετηθούν σε τρίποδο για αναζήτηση στόχων,επειδή μπορεί να χρησιμοποιηθεί η στήριξη βιδωμένη πάνω στα κυάλια σαν απλή λαβή,οπότε κρατώντας την στο χέρι σαν λαβή,έχεις πολύ καλή σταθερότητα,για να κάνεις την αναζήτηση και γενικότερα την παρατήρηση χωρίς πρόβλημα.

 

Εκτός και αν οι στόχοι είναι οι πλανήτες και άλλα φωτεινά αντικείμενα, κιάλια 70mm δεν μπορούν να χρησιμοποιηθούν έστω και για απλή εύρεση πιο δύσκολων στόχων, κρατώντας τα στο χέρι. Δεν θα συμβούλευα με λίγα λόγια να αγοράσει κάποιος τέτοια κιάλια για να τα χρησιμοποιήσει σαν ερευνητή. Με τα 50mm για σκανάρισμα του ουρανού μπορεί κάποιος να τα κρατήσει στο χέρι για λίγο. Αν όμως ενδιαφερθεί για συστηματική παρατήρηση, πρέπει και αυτά να στηριχτούν σε τρίποδο. Γενικότερα κιάλια για παρατήρηση και κράτημα στο χέρι, είναι ένας από τους μύθους που υπάρχουν γι' αυτά.

 

 

 

 

Βέβαια χρειάζονται(λόγω του βάρους τους και της καλής αλλά όχι άριστης ποιότητας κατασκευής τους),τακτικά ευθυγράμμιση που δεν είναι δύσκολη-θα βρείς οδηγίες σε σχετική αναζήτηση.Όσο για το test που διάβασες,το οποίο είναι εξαιρετικό κατά τα άλλα,ασχολείται όμως μόνο με τα μειονεκτήματα τους και αφορά κυάλια που δεν αγοράστηκαν απο τον επίσημο αντιπρόσωπο και έχουν κατασκευαστικά προβλήματα,τα οποία εγω στα δικά μου Skymaster(αγορασμένα απο το Πλανητάριο)δεν είχαν...Τα κυάλια μαζικής παραγωγής περνούν απο ποιοτικό έλεγχο και όσα είναι OK,προωθούνται στους επίσημους αντιπροσώπους ανα τον κόσμο,ενώ όσα παρουσιάζουν έστω και μικροελαττώματα,πηγαίνουν σε καταστήματα που θα τα πουλήσουν φθηνότερα...Αυτό είναι ένα σημείο που πρέπει να προσέξεις!

Τελειώνοντας θα έλεγα οτι για αναζήτηση στόχων είναι πολύ καλά ιδιαίτερα για την τιμή τους-εγω δεν μετάνοιωσα για την αγορά τους!Οστόσο αν μπορείς να διαθέσεις περισσότερα χρήματα,ρώτα και φίλους που έχουν δοκιμάσει και κυάλια 20x80(BRESSER ίσως),τα οποία δεν ξέρω αν έχουν καλύτερη οπτική ποιότητα.

 

Αρκετά από αυτά δεν ισχύουν και θα τα επισημάνω. Κατ' αρχάς αν τα κιάλια που αγοράζουμε χρειάζονται τακτικά ευθυγράμμιση όπως είπες, ποιος ο λόγος να τα αγοράσουμε; Αυτό προσπαθώ να εξηγήσω τόσο καιρό και χαίρομαι που το ανέφερες.

 

Το ότι τα Skymaster δεν αγοράστηκαν από τον επίσημο αντιπρόσωπο για τους λόγους που εξηγείς, δεν ισχύει. Έχουν περάσει από τα χέρια μου 3 Skymaster 15X70. Το κόψιμο στον ένα προσοφθάλμιο υπήρχε στο ένα από αυτά και ήταν το λιγότερο που αντιμετώπισα. Όλα όμως είχαν ακριβώς τα υπόλοιπα ίδια προβλήματα που έχω αναφέρει, οπότε το να εστιαστείτε στο ένα πρόβλημα δεν ελαττώνει τα υπόλοιπα.

 

Αν ίσχυε ότι μετά από έλεγχο όσα είναι ΟΚ προωθούνται στους επίσημους αντιπροσώπους ανά τον κόσμο, δεν θα έβριθε το Ίντερνετ από τα προβλήματα που έχουν όλα τα επώνυμα φτηνά κιάλια. Τέλος σε αυτά που αναφέρεις για το τεστ, χαίρομαι που σου άρεσε, αλλά λες επίσης ότι γράφει μόνο τα μειονεκτήματα των Skymaster 15X70. Κάτι τέτοιο δεν ισχύει. Αν το διαβάσεις προσεκτικά θα δεις ότι έχω γράψει τόσο για τα υπέρ όσο και τα κατά. Απλώς τα μειονεκτήματα στην συγκεκριμένη περίπτωση είναι περισσότερα:

 

Θετικά:

 

Μπορούν να δώσουν καθαρές εικόνες στο κέντρο της εικόνας

Αρκετό εύρος IPD

Ικανοποιητικό eye relief

Ελαστικός δακτύλιος γύρω από το γυαλί του προσοφθάλμιου προστατεύει τους διοπτροφόρους

Ωραία αίσθηση από το υλικό που τα περιβάλει

 

 

 

Αρνητικά:

 

Προβλήματα collimation

Ασταθής μηχανισμός συγκράτησης των πρισμάτων. Η ευθυγράμμιση χάνεται εύκολα

Μηδαμινός ή καθόλου έλεγχος ποιότητας από τον κατασκευαστή

Κόψιμο από πρίσμα στον ένα προσοφθάλμιο

Εστίαση χαλαρή που χάνεται εύκολα

Η εστίαση αλλάζει εάν πιεσθεί ο ένας προσοφθάλμιος

Ελλιπείς επιστρώσεις και ως εκ τούτου υπερβολικές αντανακλάσεις

Πραγματική Διάμετρος 64mm αντί για 70mm

Αρκετό χρωματικό σφάλμα την ημέρα και την νύχτα

Υπερβολικό Vignetting με αποτέλεσμα σκοτεινές εικόνες

Χαμηλό Κοντράστ

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κατά την παραλαβή τους ίσως να ηταν ελάχιστα απευθυγραμμισμένα ίσως όχι, δε βρήκα χρόνο να το διαπιστώσω (με μέθοδο Bahtinov) και να τα ευθυγραμμίσω, κάτι ξεκίνησα να κάνω αλλά το παράτησα για την ώρα.

Επειδή και μένα τα λεφτά που διέθετα ήταν λίγα προτίμησα αυτά τα κιάλια έναντι των Skymaster για τα υποτιθέμενα καλύτερα οπτικά τους (δυστυχώς δε μπορώ να ξέρω αν είναι καλύτερα, πιθανώς να είναι) και το μεγαλύτερο άνοιγμα αντικειμενικού για να βλέπω περισσότερα, πήρα κι ενα τρίποδο με 30 ευρώ και είμαι σε γενικές γραμμές ικανοποιημένος. Δεν τα πήρα από telescopeshop αλλά από εδώ: http://www.e-shop.gr/product?id=PER.571872 (προς τι η τόσο μεγάλη διαφορά τιμής δε ξέρω, επίσης η συσκευασία τους γράφει βάρος 1960gr. ενώ το site τα παρουσιάζει με βάρος 2130gr., δεν τα ζύγισα για να σου πω τι αληθεύει, θα το κάνω και θα σου πω διότι είναι σημαντικό).

 

Να υπενθυμίσω ότι ο πρώτος έλεγχος της ευθυγράμμισης στα κιάλια είναι πολύ απλός με την μέθοδο του "Αφεστιασμένου αστεριού". Δεν υπάρχει λόγος να φτάσεις στην χρήση Bahtinov. Χρειάζεται μόνο ένα λεπτό μην το κάνουμε πολύπλοκο. :)

 

- Στηρίζεις σταθερά σε τρίποδα

- Εστιάζεις σε ένα φωτεινό αστέρι

- Αφεστιάζεις τον ένα προσοφθάλμιο

 

Αυτό είναι όλο! Απλό και αποδεδειγμένα η ακριβέστερη μέθοδος για ένα πρώτο έλεγχο ευθυγράμμισης.

 

 

Τώρα σχετικά με τα όσα έγραψες για τα BRESSER SPECIAL ASTRO 20X80 συμπληρώνω και απαντώ και στον giorgos_79 που με ρώτησε:

 

Τα Bresser 20Χ80 στην τιμή των 104 ευρώ αν ισχύει το ότι είναι πλήρως πολυεπιστρωμένα, έχουν ένα πλεονέκτημα έναντι των Celestron 15X70. Δεν τα έχω δει από κοντά αλλά μια δοκιμή θα άξιζε τον κόπο. Κατά τα άλλα είναι τα ίδια κιάλια με τα Celestron 15Χ70 (εκτός φυσικά από την διαφορετική μεγέθυνση και αντικειμενικούς). Σε αυτό το σώμα κιαλιών μόνο η Oberwerk γνωρίζω ότι έχει ζητήσει σημαντικές παρεμβάσεις από το εργοστάσιο κατασκευής. Υποθέτω λοιπόν ότι κατά τα υπόλοιπα θα έχουν και τα ίδια μειονεκτήματα αφού κατασκευαστικά είναι στην ίδια κατηγορία. Αν όμως δεν είναι πλήρως πολυεπιστρωμένα η συμβουλή παραμένει η ίδια και για τα δύο κιάλια. Εφ' όσον τα θέλεις για αστρονομική παρατήρηση (συμπληρώνω τον όρο "σοβαρή") μη χαλάς τα χρήματά σου. Δώσε κάτι παραπάνω και αγόρασε καλύτερα κιάλια.

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

τελικα παρηγγειλα τα bresser 20x80 προχθες.ελπιζω να μην το μετανιώσω...μολις τα παραλαβω κ τα τεσταρω θα σας γραψω εντυπώσεις..

επειδή τωρα αναζητω αναπόφευκτα κ τριποδα..ο παρακατω θα αξιζει για το μέγεθος αυτων των κυαλιων?

 

http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=1344

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν νομίζω. Τον είχα και αποδείχθηκε αρκετά βολικός για μία κάμερα DSC αλλά τρέμει από δέος ακόμη και μπροστά σε μικρότερα κιάλια. Είναι αρκετά έξυπνα σχεδιασμένος, με τον γάντζο, τη λαβή, τη θήκη και την μανιβέλα. Αν ήταν φτιαγμένος από βαρύτερα υλικά θα τον κρατούσα.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

http://www.adorama.gr/e-shop/Details.php?PrID=6518

Κοίτα κι αυτόν, μου φαίνεται ποιο στιβαρός και είναι και φίρμα...

Επιπλέον θα σου χρειαστεί μια ξαπλώστρα για να αποφύγεις αυχενικά προβλήματα, ίσως δε και ένα lazer γιατί δεν θα μπορείς να εντοπίσεις εύκολα στόχους με το 20χ (έχω τα Pentax 20x60) το οποίο με κάποιο τρόπο το ευθυγραμμίζεις με τα κιάλια.

Βέβαια απαραίτητη προυπόθεση είναι να γνωρίζεις καλά τον ουρανό για να ξέρεις που πρέπει να ψάξεις για να βρείς τι...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

φιλε konpan γνωριζω πολύ καλα τον ουρανο γιατι εχω ασχοληθεί με την αστρονομια καποια χρονια (εχω το skywather 130mm κατοπτρικο) οποτε δεν θα εχω πρόβλημα να βρω στοχους.

η βαση που μου προτείνεις είναι μικρη για τα δεδομενα των 20χ80 νομιζω,παντως σε ευχαριστω πολύ για την απαντηση σου όπως κ τον φιλο kkokkolis πιο πανω για την χρησιμη πληροφορια που μου εδωσε!να ειστε καλα παιδια. :)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

 

Η στήριξη(adaptor)για τρίποδο που συνοδεύονται,είναι ακατάλληλη για στήριξη σε τρίποδο,λόγω των ταλαντώσεων που προκαλούνται,ωστόσο ΔΕΝ είναι απαραίτητο να τοποθετηθούν σε τρίποδο για αναζήτηση στόχων,επειδή μπορεί να χρησιμοποιηθεί η στήριξη βιδωμένη πάνω στα κυάλια σαν απλή λαβή,οπότε κρατώντας την στο χέρι σαν λαβή,έχεις πολύ καλή σταθερότητα,για να κάνεις την αναζήτηση και γενικότερα την παρατήρηση χωρίς πρόβλημα.

 

Εκτός και αν οι στόχοι είναι οι πλανήτες και άλλα φωτεινά αντικείμενα, κιάλια 70mm δεν μπορούν να χρησιμοποιηθούν έστω και για απλή εύρεση πιο δύσκολων στόχων, κρατώντας τα στο χέρι. Δεν θα συμβούλευα με λίγα λόγια να αγοράσει κάποιος τέτοια κιάλια για να τα χρησιμοποιήσει σαν ερευνητή. Με τα 50mm για σκανάρισμα του ουρανού μπορεί κάποιος να τα κρατήσει στο χέρι για λίγο. Αν όμως ενδιαφερθεί για συστηματική παρατήρηση, πρέπει και αυτά να στηριχτούν σε τρίποδο. Γενικότερα κιάλια για παρατήρηση και κράτημα στο χέρι, είναι ένας από τους μύθους που υπάρχουν γι' αυτά.

Το αν μπορούν να χρησιμοποιηθούν σαν ερευνητές σε περιοχή με σχετική φωτορρύπανση,το δείχνει η εμπειρία...είναι συντριπτικά καλύτερα απο τα BRESSER 10X50-τα οποία διαθέτω εδω και χρόνια....Επίσης αν χρησιμοποιηθεί η στήριξη(adaptor) για τρίποδο σαν ΧΕΙΡΟΛΑΒΗ(με το ένα χέρι),και υποστήριξη(στον αγκώνα) απο το άλλο,με τρόπο ώστε να μην ακουμπά το στήθος,διαφορετικά η κίνηση των πνευμόνων δημιουργεί πρόβλημα,τότε η παρατήρηση γίνεται άνετα και αυτό το δείχνει η ΕΜΠΕΙΡΙΑ...αξίζει να το δοκιμάσεις εκτός αν έχεις πρόβλημα σταθερότητας των χεριών.Η εξάσκηση και η εμπειρία με τον πειραματισμό αναιρούν αυτά που λες.Οποιος δοκιμάσει αυτό που λεω θα πειστεί-δεν είναι μύθος!Αν εσένα δεν βολεύει αυτός ο τρόπος,δεν σημαίνει οτι ισχύει και για άλλους παρατηρητές.Το τι είναι μύθος και τι οχι είναι θέμα οχι μόνο προσωπικής-θεωρητικής εκτίμησης αλλά κυρίως ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗΣ-ΠΕΙΡΑΜΑΤΟΣ-ΕΜΠΕΙΡΙΑΣ!

 

 

 

Βέβαια χρειάζονται(λόγω του βάρους τους και της καλής αλλά όχι άριστης ποιότητας κατασκευής τους),τακτικά ευθυγράμμιση που δεν είναι δύσκολη-θα βρείς οδηγίες σε σχετική αναζήτηση.Όσο για το test που διάβασες,το οποίο είναι εξαιρετικό κατά τα άλλα,ασχολείται όμως μόνο με τα μειονεκτήματα τους και αφορά κυάλια που δεν αγοράστηκαν απο τον επίσημο αντιπρόσωπο και έχουν κατασκευαστικά προβλήματα,τα οποία εγω στα δικά μου Skymaster(αγορασμένα απο το Πλανητάριο)δεν είχαν...Τα κυάλια μαζικής παραγωγής περνούν απο ποιοτικό έλεγχο και όσα είναι OK,προωθούνται στους επίσημους αντιπροσώπους ανα τον κόσμο,ενώ όσα παρουσιάζουν έστω και μικροελαττώματα,πηγαίνουν σε καταστήματα που θα τα πουλήσουν φθηνότερα...Αυτό είναι ένα σημείο που πρέπει να προσέξεις!

Τελειώνοντας θα έλεγα οτι για αναζήτηση στόχων είναι πολύ καλά ιδιαίτερα για την τιμή τους-εγω δεν μετάνοιωσα για την αγορά τους!Οστόσο αν μπορείς να διαθέσεις περισσότερα χρήματα,ρώτα και φίλους που έχουν δοκιμάσει και κυάλια 20x80(BRESSER ίσως),τα οποία δεν ξέρω αν έχουν καλύτερη οπτική ποιότητα.

 

Αρκετά από αυτά δεν ισχύουν και θα τα επισημάνω. Κατ' αρχάς αν τα κιάλια που αγοράζουμε χρειάζονται τακτικά ευθυγράμμιση όπως είπες, ποιος ο λόγος να τα αγοράσουμε; Αυτό προσπαθώ να εξηγήσω τόσο καιρό και χαίρομαι που το ανέφερες.

 

Το ότι τα Skymaster δεν αγοράστηκαν από τον επίσημο αντιπρόσωπο για τους λόγους που εξηγείς, δεν ισχύει. Έχουν περάσει από τα χέρια μου 3 Skymaster 15X70. Το κόψιμο στον ένα προσοφθάλμιο υπήρχε στο ένα από αυτά και ήταν το λιγότερο που αντιμετώπισα. Όλα όμως είχαν ακριβώς τα υπόλοιπα ίδια προβλήματα που έχω αναφέρει, οπότε το να εστιαστείτε στο ένα πρόβλημα δεν ελαττώνει τα υπόλοιπα.

 

Αν ίσχυε ότι μετά από έλεγχο όσα είναι ΟΚ προωθούνται στους επίσημους αντιπροσώπους ανά τον κόσμο, δεν θα έβριθε το Ίντερνετ από τα προβλήματα που έχουν όλα τα επώνυμα φτηνά κιάλια. Τέλος σε αυτά που αναφέρεις για το τεστ, χαίρομαι που σου άρεσε, αλλά λες επίσης ότι γράφει μόνο τα μειονεκτήματα των Skymaster 15X70. Κάτι τέτοιο δεν ισχύει. Αν το διαβάσεις προσεκτικά θα δεις ότι έχω γράψει τόσο για τα υπέρ όσο και τα κατά. Απλώς τα μειονεκτήματα στην συγκεκριμένη περίπτωση είναι περισσότερα:

 

Θετικά:

 

Μπορούν να δώσουν καθαρές εικόνες στο κέντρο της εικόνας

Αρκετό εύρος IPD

Ικανοποιητικό eye relief

Ελαστικός δακτύλιος γύρω από το γυαλί του προσοφθάλμιου προστατεύει τους διοπτροφόρους

Ωραία αίσθηση από το υλικό που τα περιβάλει

 

 

 

Αρνητικά:

 

Προβλήματα collimation

Ασταθής μηχανισμός συγκράτησης των πρισμάτων. Η ευθυγράμμιση χάνεται εύκολα

Μηδαμινός ή καθόλου έλεγχος ποιότητας από τον κατασκευαστή

Κόψιμο από πρίσμα στον ένα προσοφθάλμιο

Εστίαση χαλαρή που χάνεται εύκολα

Η εστίαση αλλάζει εάν πιεσθεί ο ένας προσοφθάλμιος

Ελλιπείς επιστρώσεις και ως εκ τούτου υπερβολικές αντανακλάσεις

Πραγματική Διάμετρος 64mm αντί για 70mm

Αρκετό χρωματικό σφάλμα την ημέρα και την νύχτα

Υπερβολικό Vignetting με αποτέλεσμα σκοτεινές εικόνες

Χαμηλό Κοντράστ

Αν ρίξεις μια ματιά στα δικά μου κυάλια δεν έχουν τα προβλήματα στο βαθμό που τα προβάλλεις,ίσως να ήμουν και τυχερός.Δεν υπάρχει χαλαρή εστίαση,ούτε αλλάζει με την πίεση του προσοφθάλμιου,ούτε κόψιμο στο πρίσμα,ούτε υπερβολικές αντανακλάσεις είδα-το έλεγξα και αυτό,ούτε βινιετάρισμα,μόνο στο εκτεταμένο χρωματικό σφάλμα θα συμφωνήσω.Και επαναλαμβάνω:στα κυάλια που αγόρασα εγώ απο το Πλανητάριο.Και πάλι,τονίζω,συνεκτιμούμε την σχέση ποιότητας προς τιμή.Και για όλα αγαπητέ Κων/νε,επαναλαμβάνω,υπέρτατος κριτής είναι η εμπειρία-συστηματική παρατήρηση-επαναλαμβανόμενο πείραμα.Μόνο έτσι επιβεβαιώνονται ή καταρρίπτονται μύθοι και γενικευμένες εκτιμήσεις.

Καλά Χριστούγεννα και Καλή Χρονιά σε όλους

Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν ρίξεις μια ματιά στα δικά μου κυάλια δεν έχουν τα προβλήματα στο βαθμό που τα προβάλλεις,ίσως να ήμουν και τυχερός.Δεν υπάρχει χαλαρή εστίαση,ούτε αλλάζει με την πίεση του προσοφθάλμιου,ούτε κόψιμο στο πρίσμα,ούτε υπερβολικές αντανακλάσεις είδα-το έλεγξα και αυτό,ούτε βινιετάρισμα,μόνο στο εκτεταμένο χρωματικό σφάλμα θα συμφωνήσω.

 

Για το αν αλλάζει η εστίαση θα χαρώ σε κάποια συνάντηση που θα έχουμε να μας τα φέρεις αν θέλεις ώστε να δούμε από κοντά τα τόσο διαφορετικά κιάλια σου από το Πλανητάριο! Διότι δεν πιστεύω ότι είναι θέμα τύχης όπως λες, αλλά θα έχουν τα ίδια προβλήματα (πιθανόν πλην του κοψίματος στην κόρη εξόδου). Όπως είπα όλα τα υπόλοιπα προβλήματα υπήρχαν και στα 3 Skymaster 15X70 που έχουν περάσει από τα χέρια μου, μάλιστα τα δύο ήταν καινούργια (ναι και αυτά από το Πλανητάριο αγοράστηκαν). Για τα υπόλοιπα αγαπητέ Κώστα επιφυλάσσομαι να σου απαντήσω στην συνέχεια.

 

Πρώτα όμως να σου πω ότι κάποιες φορές υπερβάλουμε στην προσωπική μας εκτίμηση, προκειμένου να δείξουμε κάτι που κατέχουμε σαν πολύ καλό. Αλλά έτσι δεν είμαστε αντικειμενικοί. Εκεί έρχονται οι μετρήσεις και οι μέθοδοι των τεστ ώστε τα αποτελέσματα να είναι επαληθεύσιμα και από άλλους.

 

Σχετικά με τα υπόλοιπα λοιπόν, για να μην θεωρηθώ απόλυτος στην άποψή μου και στο τεστ μου, έχεις την καλοσύνη να μου πεις;

 

α) Πως ακριβώς μέτρησες το βινιετάρισμα;

β) Με ποιές μεθόδους έλεγξες και διαπίστωσες ότι δεν υπάρχουν υπερβολικές αντανακλάσεις;

γ) Πως ακριβώς μέτρησες και επαλήθευσες ότι δεν αλλάζει η εστίαση στην πίεση του προσοφθάλμιου;

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

τελικα παρηγγειλα τα bresser 20x80 προχθες.ελπιζω να μην το μετανιώσω...μολις τα παραλαβω κ τα τεσταρω θα σας γραψω εντυπώσεις..

 

Ωραία λοιπόν καλώς να τα δεχτείς Γιώργο! Πάντως βρήκα λίγο χρόνο και κοίταξα προσεκτικά τις προδιαγραφές των 20Χ80 και στα δύο site που αναφέρατε. Βλέπω ότι αναγράφουν "πλήρως επιστρωμένα" και "πλήρως επικαλυμμένοι φακοί". Δεν βλέπω αυτό που ανέφερες δηλαδή "πλήρως πολυεπιστρωμένα". Η άποψή μου είναι ότι τελικά θα είναι απλώς "επιστρωμένα".

 

Όμως για να βλέπουμε τα θετικά, όπως και να έχει αφού έχεις κάνει ήδη την γνωριμία σου με τον ουρανό, θα σου είναι περισσότερο χρήσιμα από τα Skymaster 15Χ λόγω της μεγαλύτερης μεγέθυνσης και των 80mm αντικειμενικών . :)

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ωραία λοιπόν καλώς να τα δεχτείς Γιώργο!

 

σε ευχαριστω πολύ Κωνσταντίνε :)

 

 

 

Πάντως βρήκα λίγο χρόνο και κοίταξα προσεκτικά τις προδιαγραφές των 20Χ80 και στα δύο site που αναφέρατε. Βλέπω ότι αναγράφουν "πλήρως επιστρωμένα" και "πλήρως επικαλυμμένοι φακοί". Δεν βλέπω αυτό που ανέφερες δηλαδή "πλήρως πολυεπιστρωμένα". Η άποψή μου είναι ότι τελικά θα είναι απλώς "επιστρωμένα".

 

 

 

στο επισημο site τους τα αναφερουν ως πλήρως πολυεπιστρωμενα.. :-k

 

http://www.bresser.com/binoculars/bresserspezialbinoculars.html

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε ευχαριστώ για το link. Δεν το είχα προσέξει και είναι χρήσιμο για την συνέχεια της συζήτησης.

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

καλησπέρα αστροφιλοι. :)

εν αναμονη της αγορας μου,θελω να αναφερω έναν προβληματισμο μου που ξεχασα να τον παραθεσω νωρίτερα.πριν μερικα χρονια ειχα την ευκαιρια να δω από τα celestron skymaster 15x70,σε μια βολτα μου στο πλανηταριο θεσσαλονικης.ηταν η πρωτη κ τελευταια μου φορα εως τωρα που κοιταξα μεσα από τα κυαλια.αυτο που μου εκανε εντυπωση ηταν ότι κοιταζοντας μεσα από τα προσοφθαλμια ενιωσα εντονη ζαλη! 8-[ πιστεψα ότι ισως ηταν μεχρι να προσαρμοστει το ματι μου,παντως για ακομα 1-2 λεπτα που τα κρατησα στα χερια μου συνεχισα να νιωθω ζαλαδα όταν κοιτουσα από μεσα.τελικα τι μπορει να εφταιγε??τα κυαλια ή τα ματια μου?εννοειται ότι ειχα κανει εστιαση κανονικα.οταν κοιταζεις μεσα από μια μεγαλη (σχετικα) μεγεθυνση για πρωτη φορα είναι φυσιολογικο να ζαλιστείς ή το συγκεκριμενο ζευγαρι ηταν για τα μπαζα??

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν ρίξεις μια ματιά στα δικά μου κυάλια δεν έχουν τα προβλήματα στο βαθμό που τα προβάλλεις,ίσως να ήμουν και τυχερός.Δεν υπάρχει χαλαρή εστίαση,ούτε αλλάζει με την πίεση του προσοφθάλμιου,ούτε κόψιμο στο πρίσμα,ούτε υπερβολικές αντανακλάσεις είδα-το έλεγξα και αυτό,ούτε βινιετάρισμα,μόνο στο εκτεταμένο χρωματικό σφάλμα θα συμφωνήσω.

 

Για το αν αλλάζει η εστίαση θα χαρώ σε κάποια συνάντηση που θα έχουμε να μας τα φέρεις αν θέλεις ώστε να δούμε από κοντά τα τόσο διαφορετικά κιάλια σου από το Πλανητάριο! Διότι δεν πιστεύω ότι είναι θέμα τύχης όπως λες, αλλά θα έχουν τα ίδια προβλήματα (πιθανόν πλην του κοψίματος στην κόρη εξόδου). Όπως είπα όλα τα υπόλοιπα προβλήματα υπήρχαν και στα 3 Skymaster 15X70 που έχουν περάσει από τα χέρια μου, μάλιστα τα δύο ήταν καινούργια (ναι και αυτά από το Πλανητάριο αγοράστηκαν). Για τα υπόλοιπα αγαπητέ Κώστα επιφυλάσσομαι να σου απαντήσω στην συνέχεια.

 

Πρώτα όμως να σου πω ότι κάποιες φορές υπερβάλουμε στην προσωπική μας εκτίμηση, προκειμένου να δείξουμε κάτι που κατέχουμε σαν πολύ καλό. Αλλά έτσι δεν είμαστε αντικειμενικοί. Εκεί έρχονται οι μετρήσεις και οι μέθοδοι των τεστ ώστε τα αποτελέσματα να είναι επαληθεύσιμα και από άλλους.

 

Σχετικά με τα υπόλοιπα λοιπόν, για να μην θεωρηθώ απόλυτος στην άποψή μου και στο τεστ μου, έχεις την καλοσύνη να μου πεις;

 

α) Πως ακριβώς μέτρησες το βινιετάρισμα;

β) Με ποιές μεθόδους έλεγξες και διαπίστωσες ότι δεν υπάρχουν υπερβολικές αντανακλάσεις;

γ) Πως ακριβώς μέτρησες και επαλήθευσες ότι δεν αλλάζει η εστίαση στην πίεση του προσοφθάλμιου;

Αγαπητέ Κωνσταντίνε,δεν διαφωνώ για την ακρίβεια των μετρήσεων σου και τις γνώσεις που σίγουρα διαθέτεις.Διαφωνώ όμως στο αν αυτά που μέτρησες όντως Π Α Ρ Α Τ Η Ρ Ο Υ Ν Τ Α Ι σε όλα τα κυάλια SKYMASTER 15X70....Αυτή είναι η ουσία.Αν ένα ελάχιστο βινιετάρισμα ή ανεπαίσθητη αλλαγή στην εστίαση,ή αμελητέες στην ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ αντανακλάσεις,συμβαίνουν και στα δικά μου κυάλια,ουδόλως έχουν ΠΡΑΚΤΙΚΗ-ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΙΑΚΗ επίδραση....Να είμαστε ρεαλιστές!Η εργαστηριακή μελέτη είναι χρήσιμη όταν συνοδεύεται απαραιτήτως και απο την αναγωγή των μετρήσεων στην Παρατηρησιακή Πραγματικότητα.Αυτό ενδιαφέρει πρωτίστως όλους τους υποψήφιους αγοραστές!Θα παρατηρήσουμε αυτά που δείχνουν οι μετρήσεις?Είναι όντως τα προβλήματα που περιγράφεις τόσο σημαντικά ώστε να βαρύνουν στην τελική απόφαση να αγοραστούν ή οχι τα κυάλια?Αν διάβαζα το άρθρο σου πριν αγοράσω τα κυάλια,μάλλον δεν θα τα αγόραζα.Και θα έκανα ανοησία,γιατί όπως τόνισα και σε προηγούμενη αναφορά μου,στα δικά μου κυάλια ΔΕΝ ΠΑΡΑΤΗΡΗΘΗΚΑΝ τα σφάλματα που αναφέρεις,στον βαθμό που υπονοείς,αναγάγοντας τις μετρήσεις σου σε υπέρτατο κριτήριο επιλογής.Το υπέρτατο κριτήριο,επαναλαμβάνω είναι η ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΙΜΟΤΗΤΑ των μετρήσεων(μετά απο συστηματικές και οξυδερκείς παρατηρήσεις,και όχι συναισθηματισμούς του τύπου:"επειδή είναι δικά μου είναι και καλά" και όχι μόνον οι μετρήσεις!Πέρασα πολλές ώρες ελέγχοντας στην ΠΡΑΞΗ-ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ την ποιότητα των δικών μου κυαλιών.Και θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου,μόνο σε ένα:στο εκτεταμένο χρωματικό σφάλμα που παρουσιάζουν,το οποίο στην Παρατήρηση πράγματι ενοχλεί...Εγω βέβαια τα χρησιμοποιώ για αναζήτηση στόχων,και γιαυτό το σκοπό,κρατώντας τα απο τον adaptor για τρίποδο σαν χειρολαβή,έκαναν μια χαρά τη δουλειά τους,πολύ καλύτερα απο τα BREESER 10X50.Υπολογίζω βέβαια και το κόστος τους,το λόγο τιμής προς απόδοση.Απο οτι διάβασα δεν υπάρχουν άλλα κυάλια σε αυτήν την κατηγορία τιμής.Ισως τα BRESSER 20X80,αν δεν διαθέτουν το χρωματικό σφάλμα που έχουν τα SKYMASTER.

Ελπίζω τώρα να είναι όλα ξεκάθαρα.Αν έχεις να προτείνεις εσυ ή κάποιος άλλος,σε αυτή την κατηγορία τιμής καλύτερα κυάλια,ευχαρίστως να το μάθουμε.

Φιλικά(ειλικρινά και χωρίς διάθεση αντιδικίας)

Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητέ συνονόματε, ναι, τα προβλήματα που μέτρησα και όπως ανέφερα ήδη, παρατηρούνται σε ΟΛΑ τα Celestron Skymaster. Λες ότι έχεις μετρήσει τα δικά σου (για ώρες μάλιστα) και δεν είδες σε αυτά πρόβλημα βινιεταρίσματος, ούτε υπάρχουν υπερβολικές αντανακλάσεις, ούτε αλλάζει η εστίαση όταν πιέζεις τον προσοφθάλμιο. Το να περάσουμε την συζήτηση σε παιχνίδι λέξεων "ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΑ & ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΙΜΟΤΗΤΑ ΤΩΝ ΜΕΤΡΗΣΕΩΝ" όπως γράφεις, δεν θα βοηθήσει πιστεύω όσους διαβάζουν το θέμα εδώ, αλλά θα τους μπερδέψεις περισσότερο.

 

Ζήτησα να μας πεις λοιπόν λίγα λόγια για την μέθοδο που ακολούθησες πρακτικά για τις μετρήσεις σου, ώστε να την επαναλάβουμε και εμείς και να φτάσουμε στα ίδια αποτελέσματα με εσένα.

Διάβασα πολλά αλλά απάντηση δεν πήρα.

Ή αν κατάλαβα καλά, δεν έχεις κάνει κάποιες μετρήσεις αλλά απλώς παρατηρώντας μέσα από αυτά δεν είδες πρόβλημα με βινιετάρισμα, έντονες αντανακλάσεις και δεν χάνεται η εστίαση όταν πιέζεις τον προσοφθάλμιο. Κατάλαβα σωστά;

 

Κατά τα άλλα που αναφέρεις αγαπητέ Κώστα δεν υπάρχει θέμα αντιδικίας, γίνεται διάλογος και ανταλλάσσουμε απόψεις. Απλώς θα ήθελα κάποια στιγμή να γίνουμε συγκεκριμένοι.

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης