Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά

 

Κατ αρχάς ελπίζω να είμαι στο σωστό κομμάτι του φόρουμ για αυτό το θέμα!

 

Σκέφτομαι να αγοράσω μία dslr,όχι μόνο για για χρήση της σε αστροφωτογράφηση αλλά και κανονικά.

Όσον αφορά αφορά την αστροφωτογράφηση με ενδιαφέρει κυρίως για το ηλιακό σύστημα και όχι για βαθύ ουρανό προς το παρόν.

 

Διαθέτω 400-500 ευρώ και θα ήθελα την γνώμη σας πρώτα.Η μόνη εξάσκηση που έχω είναι από μια ψηφιακή kodak (δεν θυμάμαι το μοντέλο αυτή τη στιγμή) όπου μπορούσα να να έχω τις ρυθμίσεις στο manual και να παίζω με αυτές.

 

Ευχαριστώ...

I don''t know where I''m going but I''m on my way

--------------------------------------------------------

Black Diamond 200/1000

eq5

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 51
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Στην πλανητική φωτογράφιση μπορείς να έχεις καλά αποτελέσματα παίρνοντας πάρα πολλά καρέ, στην ουσία ένα video, και μετά συνθέτοντας τα καλύτερα από αυτά. Οι DSLR πλέον κάνουν λήψη video αλλά δεν είναι η πρώτη επιλογή για πλανητική φωτογράφιση καθώς παρουσιάζουν κάποια μειονεκτήματα όπως:

 

-Αισθητήρες βελτιστοποιημένοι για άλλη χρήση και όχι μεγάλης ευαισθησίας

-Καταγραφή συμπιεσμένου ή περασμένου από φίλτρο video

-Αδυναμία παραγωγής πολύ υψηλών frame rate (συνήθως 30 αλλά μπορεί και 60 σε ειδικά crop mode)

 

Εξειδικευμένες πλανητικές κάμερες κορυφαίας ευαισθησίας κοστίζουν αρκετά λιγότερο από μια DSLR (κάπου στα 200-250 ευρώ) και μπορούν να δώσουν πολύ ανώτερο αποτέλεσμα. Δες πχ εδώ μια σειρά από πλανητικές κάμερες που έχουν πολύ επιτυχία τελευταία:

 

http://www.zwoptical.com/eng/Cameras/ASI120/index.asp

 

Φυσικά, την DSLR μπορείς να την έχεις και σαν καθημερινή κάμερα, να μην έχεις υπολογιστή δίπλα κτλ αλλά αυτό δεν αλλάζει το γεγονός πως υπάρχει η κατάλληλη κάμερα για κάθε δουλειά.

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ για την απάντηση κατ αρχάς...

 

Δεν κοιτούσα για ειδικές κάμερες για αστροφωτογράφηση επίτηδες καθώς θέλω την φωτογραφική και για καθημερινή χρήση.Οπότε ψάχνω μία επιλογή που να μπορεί να καλύψει και τα 2 (καθημερινή και αστροφωτογράφηση) όσο το δυνατόν πιο αξιοπρεπώς...

I don''t know where I''m going but I''m on my way

--------------------------------------------------------

Black Diamond 200/1000

eq5

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ έχω την canon 500d rebel και είμαι ευχαριστημένος. Αυτό το οποίο να κοιτάξεις, είναι η μηχανή που θα αγοράσεις να έχει οπωσδήποτε και ζωντανή λήψη, διότι διαφορετικά το βράδυ δεν θα μπορείς να εστιάσεις με ζουμ φακό ή τηλεσκόπιο. Στην δική μου μηχανή το βράδυ εστιάζω σε ένα φωτεινό αστέρι το οποίο το δείχνει στην οθόνη της, και άμα την έχω βάλει στο τηλεσκόπιο βάζω και και μάσκα εστίασης. Αυτό είναι πολύ μεγάλη ευκολία.

1819118609_-8143.thumb.jpg.8ee845b53291841399029f459e5b8514.jpg

505084677_20131.thumb.jpg.01623ad145a109e88825ba4d74507a3b.jpg

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οκ...κάτι άλλο που θα πρέπει να προσέξω πριν αγοράσω;

I don''t know where I''m going but I''m on my way

--------------------------------------------------------

Black Diamond 200/1000

eq5

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οπωσδήποτε στον επιλογέα προγραμμάτων να έχει Μ (μανουαλ). Σαν να μην φτάνει αυτό πρέπει οπωσδήποτε να ελέγξεις την ταχύτητα του κλείστρου. Πρέπει να έχει μία θέση που ο φωτοφράκτης να μένει συνέχεια ανοιχτός. Συνήθως η θέση αυτή συμβολίζεται με το γράμμα Β. Η δική μου στην οθόνη γράφει BULB. Πρόσεξε το γιατί υπάρχουν DSLR που δεν έχουν αυτή την λειτουργία και αντί γι 'αυτό ο φωτοφράκτης μένει ανοιχτός για 30 δευτερόλεπτα. Αυτό στην πράξη σημαίνει ότι ξέχνα την αστροφωτογραφία μακριάς έκθεσης. Θα μπορείς να βάλλεις μόνο σαν την επάνω φωτογραφία με το σπίτια, που είναι 20 δευτερόλεπτα έκθεση. Η κάτω με το νεφέλωμα λιμνοθάλασσα είναι πολλές λείψεις που η κάθε μία από αυτές ήταν 10 λεπτά και δεν θα μπορείς να τις κάνεις αν δεν μένει ο φωτοφράκτης ανοιχτός όσο εσύ θέλεις. Τέλος ευθύς εξαρχής στον προϋπολογισμό πρέπει να υπολογίσεις και ένα χειριστήριο με καλώδιο το οποίο θα σου επιτρέπει από εκεί να ανοιγοκλείνεις το κλείστρο διότι αν πατάς το κουμπί με το χέρι θα σου κουνιέται η μηχανή. Παλιά στην εποχή του φιλμ αυτό το λέγαμε ντεκλασέρ.

Τα χρήματα που διαθέτεις απ' ότι βλέπω φτάνουν.

Τέλος η CANON στην οθόνη της <<Μιλά>> πολλές γλώσσες και μεταξύ των οποίων και Ελληνικά!!!

Αυτό για μένα είναι πολύ σημαντικό. Όχι μόνο γιατί σαν Έλληνας κολακεύομαι, αλλά γιατί μην γνωρίζοντας άλλη γλώσσα, πολύ δύσκολα θα μάθαινα να την χρησιμοποιώ σωστά. Εννοείται ότι και το βιβλίο που την συνοδεύει πρέπει και αυτό να είναι μεταφρασμένο στα Ελληνικά.

Πρέπει οπωσδήποτε να το μελετήσεις και ανά πάσα στιγμή να μπορείς να επικοινωνείς μέσο της οθόνης με την μηχανή σου ειδικά αν την χρησιμοποιείς έχοντας επιλέξει στον επιλογέα το γράμμα Μ. Αυτή η θέση στον επιλογέα άλλωστε είναι και η ομορφιά σε μία DSLR. Σε όλα τα είδη φωτογραφίας, και ο ειδοποιός λόγος που κάποιος την αγοράζει.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με τα 500 ευρώ που αναφέρεις αγγίζεις την οικονομική, αλλά αξιοπρεπέστατη, σειρά των DSLR. Μιας και δεν ξέρω πολλά για τα μοντέλα της Nikon, στη συγκεκριμένη σειρά της Canon το πιο πρόσφατο μοντέλο είναι η 700D και κυκλοφορεί ακόμα καινούριο το προηγούμενο (650D) τα οποία μπορείς να τα βρεις (μόνο σώμα - χωρίς φακό) στα 500-600 ευρώ ανάλογα με το πόσο θα ψάξεις και από που θα τα πάρεις. Στη σειρά αυτή, πλέον, δεν έχεις να αναρωτιέσαι αν λείπει κάποιο χαρακτηριστικό που χρειάζεσαι, τα έχουν όλα (live view, Full HD video, full manual ρυθμίσεις, απεριόριστη έκθεση κτλ) ενώ έχουν και ένα πολύ χρήσιμο χαρακτηριστικό για αστροφωτογραφία που είναι η σπαστή οθόνη. Πλέον η σειρά αυτή είναι τόσο καλά εξοπλισμένη που δεν τη λες εύκολα εισαγωγική, έχουν μικρύνει πολύ το κενό από τις ακριβές μηχανές.

 

Φαντάζομαι πως αντιστοίχως οι DSLR της Nikon θα είναι επίσης πλήρως εξοπλισμένες. Αν το ποσό σου φαίνεται μεγάλο, μπορείς να στραφείς είτε σε παλιότερα μοντέλα μεταχειρισμένα (θέλει προσοχή καθώς πηγαίνοντας πίσω στο χρόνο "χάνεις" κάποια από τα παραπάνω χαρακτηριστικά) είτε στη φθηνότερη σειρά (1100D) που είναι οικονομική και αρκετά καλή αλλά της λείπουν κάποια από τα παραπάνω.

 

Σε κάθε περίπτωση, μια DSLR είναι καλή επένδυση γιατί μπορείς να κάνεις τα πάντα αλλά φυσικά στην αστροφωτογραφία δεν μπορεί να τα κάνει όσο καλά όσα μια εξειδικευμένη κάμερα.

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στην ίδια κατηγορία για την Canon 600D ποια είναι η γνώμη σας?

My observatory code from NASA - MPC is L02.

Το site του NOAK Observatory: http://noakobservatory.gr/index.php 

https://iawn.net/about/members.shtml   

https://newton.spacedys.com/neodys2/index.php?pc=2.1.2&o=L02&ab=0

https://ui.adsabs.harvard.edu/search/q=author%3A"Sioulas%2C Nick"&sort=date desc%2C bibcode desc&p_=0

https://orcid.org/0000-0002-2012-1227                                                                                                                                 

https://www.exoworldsspies.com/en/team/                                                                                                                            Νίκος Σιούλας Planetary Defence Team

 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Την 600D την πήρα πρόσφατα απο αγγελία με λίγα κλικς και μέσα στην εγγύηση και με 350€ .

Μόνο καλά λόγια έχω να πω μιας που κάνει όλα τα παραπάνω που αναφέρθηκαν και με έχει βολέψει πολύ.

Ούτε λάπτοπ ούτε έξτρα καλώδια και έχει bulb και το live view είναι όλα τα λεφτά.

Εναν ανταπτορα μόνο θες για σύνδεση στο τηλεσκόπιο και τέλος.

Είναι μια καλή αρχή και θα περάσει πολύς καιρός μέχρι να εξαντλήσεις όλες τις δυνατότητες της για να κάνεις αναβάθμιση σε κάτι άλλο.

Στην τιμή δεν περιλαμβανόταν ντεκλασέρ και ο στάνταρ φακός 18-55 έιναι για τα μπάζα.

Εγώ την είχα βρει απο την χρυσή ευκαιρία και ευτυχώς ο πρώην ιδιοκτήτης της είχε φερθεί άψογα και ήταν σε τέλεια κατάσταση .

" Και όμως κινείται! " Γαλιλαίος Γαλιλέι 15 Φεβρουαρίου 1564
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Την 600D την πήρα πρόσφατα απο αγγελία με λίγα κλικς και μέσα στην εγγύηση και με 350€ .

Μόνο καλά λόγια έχω να πω μιας που κάνει όλα τα παραπάνω που αναφέρθηκαν και με έχει βολέψει πολύ.

Ούτε λάπτοπ ούτε έξτρα καλώδια και έχει bulb και το live view είναι όλα τα λεφτά.

Εναν ανταπτορα μόνο θες για σύνδεση στο τηλεσκόπιο και τέλος.

Είναι μια καλή αρχή και θα περάσει πολύς καιρός μέχρι να εξαντλήσεις όλες τις δυνατότητες της για να κάνεις αναβάθμιση σε κάτι άλλο.

Στην τιμή δεν περιλαμβανόταν ντεκλασέρ και ο στάνταρ φακός 18-55 έιναι για τα μπάζα.

Εγώ την είχα βρει απο την χρυσή ευκαιρία και ευτυχώς ο πρώην ιδιοκτήτης της είχε φερθεί άψογα και ήταν σε τέλεια κατάσταση .

 

Θα συμφωνήσω με τα παραπάνω πλην όμως έχω διαφορετική γνώμη για τον φακό 18-55. Και πάλι όμως τα παρακάτω τα γράφω με κάποια επιφύλαξη διότι έμαθα ότι έχουν άλλο τώρα 18-55. Εγώ μιλώ για τον EF-S 18-55 που ήταν στον βασικό εξοπλισμό της 500D

Στην αστροφωτογραφία ο φακός αυτός στα 18 χιλιοστά εστιακή απόσταση ορθάνοιχτος (F 3,5) αποδίδει πάρα πολύ καλά. Τα αστρικά είδωλα είναι μικρότατα και τέλειες τελείες. Αν εκτυπώσω φωτογραφίες με μέγεθος 10Χ15 εκ. αναγκάζομε για να φαίνονται να τα χοντρύνω στο φωτοσοπ. Στην κάτω με το δέντρο είναι ένα δήγμα φωτογραφίας σε σταθερό τρίποδο. 20 δευτερόλεπτα έκθεση, 800 ΙSO, F3,5, 18 mm εστιακή απόσταση.

Την άλλη με το γαλαξία και πάλι 18 χιλιοστά εστιακή αλλά 3,5 λεπτά έκθεση στην ισημερινή στήριξη.

Στα 21 χιλιοστά εστιακή απόσταση για να έχω την ίδια ποιότητα αστρικών ειδώλων με τα 18 χιλιοστά κλίνω το διάφραγμα από F3,5 στο F4,5 και με αυτή την εστιακή απόσταση κλίνει η χρήση αυτού του φακού για αστροφωτογραφία. Διότι στα 35 χιλιοστά πρέπει να τον κλείσω στο F6,3 και γίνεται πάρα πού αργός. Η χρήση του σε σταθερό τρίποδο είναι αδύνατη. Διότι για να βγάλω την ίδια φωτεινότητα και στο έδαφος όπως είναι αυτή με το δέντρο θα πρέπει ή να διπλασιάσω τον χρόνο έκθεσης από 20 στα 40 δευτερόλεπτα με αποτέλεσμα τα αστέρια να επιμηκυνθούν, ή να διπλασιάσω την ευαισθησία από 800 στα 1600 ISO και να έχω πολύ θόρυβο. Όσο για τα 55 χιλιοστά δεν το συζητάω.

Στις ημερήσιες φωτογραφίες ο φακός με εστιακές αποστάσει 18 έως 21 χιλιοστά είναι πολύ καλός. Από τα 35 όμως αρχίζει και φαίνεται κι εδώ η κάμψη του. Για τα έχεις την μέγιστη ευκρίνεια πρέπει στα 35 χιλιοστά να το χρησιμοποιείς με F5,6 και τέλος στα 55 χιλιοστά με F10.

Σε αυτό που έχω καταλήξει είναι ότι ο φακός αυτός παρουσιάζει την μέγιστη ευκρίνεια όταν η ενεργός διάμετρος του είναι 5><5,5 χιλιοστά. (Αυτή βρίσκεται: εστιακή απόσταση διά F).

Το συμπέρασμα είναι, ότι αυτό που έχουμε, στην πράξη συγκρίνεται με ένα αξιοπρεπή φακό με διακριτική ικανότητα ίση με αυτή που δίνει ένας φακός 5><5,5 χιλιοστά διάμετρο και σαν τέτοιο πρέπει να τον χρησιμοποιούμε.

Σε περίοδο όμως κρίσης δεν είναι οι επιδώσεις του απαγορεύτηκες και κάλλιστα μπορούμε να τον χρησιμοποιούμε.

4565.thumb.JPG.c03927e413e27a56e3c0d9f8f924a5d3.JPG

1728784377_stavrosd.thumb.jpg.29924bcd42fd4031dfeaa98999f76513.jpg

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Δημήτρη, πολύ καλή η ανάλυση σου για τον φακό !!! :D

 

Οντως η 600D έρχεται με δυο κιτ όσον αφορά τον 18 -55 από ότι έχω διαβάσει και εγώ. Το ένα με τον 18-55 IS II και το άλλο με τον 18 - 55 III. Ο άνθρωπος από τον οποίο την αγόρασα ήταν επαγγελματίας φωτογράφος και μου λέγε τα χειρότερα ( πλαστικούρα και τα συναφή όμορφα ). Δεν θυμάμαι ποιον από τους δυο φακούς είχε η δικιά μου μιάς και δεν ήθελα ζουμ φακό.Μου είχε δώσει τόσες πληροφορίες για τα μειονεκτήματα του φακού αυτού ( μιλώντας πάντα με τα δικά του στάνταρ και όχι για αστροφωτογράφηση ) αλλά να σου πω την αλήθεια τις έχω ήδη διαγράψει από την μνήμη μου.

 

Από αγγελίες που έχω δει για μεταχειρισμένους φακούς οι 18 - 55 είναι οι πρώτοι που διώχνουν οι ιδιοκτήτες τους και σε εξευτελιστικές τιμές. Ισως θα πρέπει να πάρω έναν πειραματιστώ και να τον έχω και γενικών καθηκόντων :)

 

 

Υ.Γ: Ξέχασα να αναφέρω οτι την φωτογραφική μηχανή την είχα αγοράσει χωρίς φακό για να έχω την ευελιξία να της προσθέσω όποιον ήθελα στο μέλλον.Προς το παρόν έχω εναν 50mm f 1,8.

" Και όμως κινείται! " Γαλιλαίος Γαλιλέι 15 Φεβρουαρίου 1564
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Άγγελε πρώτων με λένε Γιάννη.

Δεύτερον πολύ καλή η επιλογή σου για τον 50mm F1,8. Χρόνια τώρα τον ζαχαρώνω.

Τρίτων αυτό που λες για μεταχειρισμένο το έκανε ο αδερφός μου στην Γερμανία που ζει. Βρήκε έναν σαν τον δικό μου αχρησιμοποίητο για λίγα ευρό. Να το κάνεις ανεπιφύλακτα. Έλεγξε όμως δύο πράγματα. Να μην είναι γδαρμένος και η σκόνη να μην έχει περάσει στο εσωτερικό του. Και δεύτερο (Προαιρετικό) να δουλεύει το μοτεράκι που εστιάζει διαφορετικά θα πρέπει να τον εστιάζεις μόνο με το χέρι. Το γεγονός ότι είναι πλαστικούρα εμάς τους ερασιτέχνες δεν μας πειράζει, ούτε μας πτοεί.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Aπό Nikon, με 500 ευρώ βρίσκει κανείς καινούργια D5100 μαζί με φακό 18-105mm f/3.5-5.6 ο οποίος είναι εξαιρετικός για γενική χρήση.

 

Σε σχέση με τις Canon, οι Nikon έχουν καλύτερη διαχείριση θορύβου και μεγαλύτερο δυναμικό εύρος. Σε ότι αφορά στην διαχείριση θορύβου, δηλαδή στην ικανότητα της μηχανής (του αισθητήρα) να κρατά πληροφορία και χρώμα αναλοίωτα σε υψηλές ευαιθησίες (ISO) είναι πολύ σημαντικό στοιχείο στην αστροφωτογραφία, αφού επιτρέπει μικρότερες χρονικά εκθέσεις με δεδομένο διάφραγμα και εστιακή απόσταση φακού, προκειμένου να μην καταγράφονται trails. Tο δυναμικό εύρος παίζει περισσότερο ρόλο σε πιο κοινά φωτογραφικά πεδία, όπως τοπία κτλ, εν ολίγοις είναι η δυνατότητα καταγραφής λεπτομερειών στις σκοτεινές και στις φωτεινές περιοχές ταυτόχρονα, χωρίς το "μπούκωμα" η "κάψιμο" αυτών.

 

Οι Canon από την άλλη είναι οι πιο κοινά χρησιμοποιούμενες φωτογραφικές στην αστροφωτογραφία και ως εκ τούτου βρίσκονται στην αγορά πολύ περισσότερα εξειδικευμένα αξεσουάρ για αυτό το σκοπό, χωρίς αυτό να σημαίνει βέβαια ότι δεν υπάρχει αντάπτορας προσαρμογής Nikon σε τηλεσκόπια.

 

Σε κάθε περίπτωση πριν αποφασίσει κανείς, καλό είναι να προηγείται σχετικό ψάξιμο.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Άγγελε πρώτων με λένε Γιάννη.

 

Τώρα αν σου πω ότι Γιάννης διάβαζα και Δημήτρης κατάλαβε ο εγκέφαλος μου όνομα σου θα με πιστέψεις?Συγνώμη για το ξαναβάφτισμα Γιάννη! :(

 

Οσον αφορά τις Nikon η αλήθεια είναι ότι έχουν πλησιάσει ( αν όχι περάσει ) τις Canon στην ποιότητα των λήψεων όσον αφορά το δικό μας χόμπυ από κάποια συγκριτικά τεστ που είχα διαβάσει. Δεν έχω σκοπό για αντιπαράθεση για το ποιά είναι η καλύτερη απλώς να αναφέρω οτι η Canon είχε βγάλει παλιά την 20da ειδικά για αστροφωτογράφηση και τουλάχιστον απο θέμα μάρκετινκ έπιασε το κόλπο με αποτέλεσμα πολλοί αγοραστές να στραφούν σε αυτήν την εταιρία.

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Canon_EOS_20Da#EOS_20Da

 

Φίλε Irons, ρίξε μια ματιά και στα άλλα νήματα του φόρουμ όσον αφορά τις dslr. Θα βρεις πληροφορίες για τις Canon και Nikon.

" Και όμως κινείται! " Γαλιλαίος Γαλιλέι 15 Φεβρουαρίου 1564
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν υπάρχει κανένας λόγος για αντιπαράθεση, σιγά μην χαλάσουμε τις καρδιές μας για μηχανήματα!

Το ότι οι Nikon έχουν περάσει μπροστά σε θέμα απόδοσης αισθητήρα τα τελευταία χρόνα είναι σημείο των καιρών και ήδη η Canon έχει ξεκινήσει "αντεπίθεση" με σκοπό την ανάκτηση του θρόνου στον οποίο είμαι σίγουρος ότι θα στρογγυλοκαθίσει για τα επόμενα 3-4 χρόνια... και μετά πάλι Nikon και μετά πάλι Canon κ.ο.κ. με εναλλαγή θέσεων. Σε κάθε περίπτωση το γεγονός ότι οι Nikon έχουν καλύτερους αισθητήρες σήμερα, δεν σημαίνει ότι οι Canon είναι για πέταμα, κάθε άλλο!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η canon έχεις μια τεράστια γκάμα αξεσουάρ για αστροφωτογράφιση που με την nikon δύσκολα θα βρείς...και άν βρείς.

ΑΛΗΘΙΝΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ!!!!!!!](*,)

«Δύο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία. Και για το σύμπαν δεν είμαι απόλυτα σίγουρος ...» Άλμπερτ Αϊνστάιν. :-$

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

H DSLR δεν είναι μονο για αστροφωτογράφηση. Η κυρια της χρήση εχει να κανει με τη "απλη" φωτογραφία. Μετά απο 35 χρονια NIKON μάλλον μεροληπτώ αλλά σημερα τουλαχστον εχει καλυτερους αισθητήρες. Στην κορυφαία στο DX, D7100 εχει αφαιρεθεί το low pass φιλτρο πραγμα που υπόσχεται καλυτερη λεπτομέρεια. Προυπόθεση: ο κατάλληλος υψηλης ποιοτητας φακός. Το άλλο τους πλεονεκτημα ειναι ο χαμηλωτερος θορυβος σε υψηλά ISO

 

Νομίζω οτι πρωτα διευκρινίζεις τι θα φωτογραφήσεις περισσοτερο και μετά αποφασίζεις. Για επίγεια φωτογράφηση κοιτάς τι σηκωνει η τσεπη σου στον συνδιασμό σωμα + φακός και μετα αποφασίζεις. Δεν εχει νοημα μια D800 με εναν ζουμ του κιλου.

Μιχάλης - CptFurz

www.michael-stephanou.com

Lunt LS100THA DS PT

Skylight 100 / f15

Meade Lightbridge 12” HiLux

Celestron Nexstar 8SE

IN ED 70/420

Mod PST102/1000, CaK module

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Aν μιλάμε για συχνή χρήση περάν της αστροφωτογράφησης, οι σοβαρές επιλογές δεν είναι μόνο οι dslr πλέον αλλά και οι mirrorless, οι οποίες προσφέρουν την ίδια ποιότητα φωτογραφίας στο 1/3 του μεγέθους και τιου βάρους των dslr... δυστυχώς αυτή η αναλογία δεν ισχύει και στις τιμές τους, που είναι πάνω κάτω οι ίδιες με αυτές των dlsr αλλά σε κάθε περίπτωση μιλάμε για εξαιρετικές μηχανές με παρόμοιες και σε πολλές περιπτώσεις περισσότερες δυνατότητες από τις dslr.

 

Για το δε πεδίο της αστροφωτογραφίας, θα πρότεινα ανεπιφύλακτα τα μοντέλα mirrorless της Fujifilm τα οποία σε διαχείριση θορύβου είναι μακράν ότι καλύτερο κυκλοφορεί στην αγορά και κοντράρουν στα ίσα μεγαλύτερους αισθητήρες (FF).

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είπα και πριν πως την κάμερα τη θέλω και για καθημερινή χρήση και όχι αποκλειστικά για προσαρμογή στο τηλεσκόπιο.Όσον αφορά το τηλεσκόπιο,με ενδιαφέρει η πλανητική φωτογράφηση και όχι νεφελώματα κλπ όπου φαντάζομαι θα πρέπει να έχω και μεγάλους χρόνους έκθεσης.

 

Κάποιο site με μεταχειρισμένες ή καινούργιες κάμερες να κοιτάξω έχει να προτείνει κανείς;Επειδή δεν είμαι και ειδικός,φαντάζομαι αν πάω σε κάποιο κατάστημα απλά θα προσπαθήσουν να μου πουλήσουν όποια να 'ναι...

 

Παρεμπιπτόντως, η ψηφιακή που έχω τώρα και δεν θυμόμουν στην αρχή είναι η αυτή http://reviews.cnet.com/digital-cameras/kodak-easyshare-z950-black/4505-6501_7-33765257.html

I don''t know where I''m going but I''m on my way

--------------------------------------------------------

Black Diamond 200/1000

eq5

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

με ενδιαφέρει η πλανητική φωτογράφηση και όχι νεφελώματα κλπ όπου φαντάζομαι θα πρέπει να έχω και μεγάλους χρόνους έκθεσης.

 

Ακου λοιπον και τη δικη μου εκδοχη.

 

Αφου θελεις πλανητικη, οπως αναφερθηκε πιο πανω, ο σωστος τροπος ειναι με μορφη βιντεο.

Θα σου προτεινα λοιπον, απο τα 500 ευρω που διαθετεις, να διαθεσεις 120-150 (αναλογα) για καποια μεταχειρησμενη πλανητικη καμερα (Qhy5- dmk-neximage κτλ) για να κανεις αυτο που θελεις ΣΩΣΤΑ.

και αν αυριο μεθαυριο θελεις να κανεις βαθυ ουρανο με την dslr που θα παρεις, θα την χρησιμοποιησεις για οδηγητικη.

 

 

Επισης μην ψαχνεις μονο ξενα σαιτ για μεταχ/να, βαλε εδω στο αστροβοξ αγγελια ζητησης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στέλιο,θα προτιμούσα μία dslr γιατί την θέλω και για καθημερινή χρήση εκτός από το τηλεσκόπιο.Απλά ψάχνω μία που να μπορεί να αξιοποιηθεί όσο πιο αξιοπρεπώς γίνεται και από το τηλεσκόπιο...

I don''t know where I''m going but I''m on my way

--------------------------------------------------------

Black Diamond 200/1000

eq5

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

- Μπες στο site του κατερελου http://www.katerelos.gr/ - νομιζω πως έχει οτι κυκλοφορεί στην αγορά

- Δες τι μηχανές / κιτ ταιριαζουν στο πορτοφολι σου και τις λήψεις που κάνεις συνηθως

- Ξαναχτύπα τα μοντελα που σου κανουν στο skroutz - ισως τα βρεις σε καλυτερες τιμές.

- Ρωτα τις εντυπωσεις που εχουν σχηματισθεί για τα συγκεκριμμένα πλεον μοντελα.

 

Μεταχειρισμένες κοιτάς στο ebay - αυτο ομως που διαπιστωσα σε παρομοια ερευνα είναι πως μονο παλια μοντελα βρισκεις σε καλες τιμές. Οι διαφορές τιμής στα καινουρια μοντελα + μεταφορικά κατα την γνωμη μου δεν δικαιολογουν την επιλογη μεταχειρισμένου (καλυτερα καινουριο με εγγυηση)

Μιχάλης - CptFurz

www.michael-stephanou.com

Lunt LS100THA DS PT

Skylight 100 / f15

Meade Lightbridge 12” HiLux

Celestron Nexstar 8SE

IN ED 70/420

Mod PST102/1000, CaK module

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

I don''t know where I''m going but I''m on my way

--------------------------------------------------------

Black Diamond 200/1000

eq5

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΑΛΗΘΙΝΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ!!!!!!!](*,)

«Δύο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία. Και για το σύμπαν δεν είμαι απόλυτα σίγουρος ...» Άλμπερτ Αϊνστάιν. :-$

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΑΛΗΘΙΝΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ!!!!!!!](*,)

«Δύο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία. Και για το σύμπαν δεν είμαι απόλυτα σίγουρος ...» Άλμπερτ Αϊνστάιν. :-$

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης