Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα κι απο μένα...Πρίν μερικούς μήνες είχα μπεί κι εγώ στο ίδιο τρυπάκι με σένα.Ήθελα μια dslr για καθημερινή χρήση αλλά κι για αστροφωτογράφηση (βαθέως ουρανού όμως).Μετά απο πολύ ψάξιμο κατέληξα στην nikon d5200...Με τα όσα διάβασα κι είδα εγώ θα επέλεγα μόνο nikon τουλάχιστον στη συγκεκριμένη φάση.Έχει όπως είπαν και πρίν απο μένα λιγότερο θόρυβο σε υψηλά iso...εξάλλου αυτό σε ενδιαφέρει κι όχι πλέον τα MP...Γνώμη μου πως οποιοδήποτε μοντέλο απο τη d3200 κι μετά αξίζει τα λεφτά της.όσο μεγαλύτερο ποσό διαθέτεις τόσο το καλύτερο(καλύτερα κι πιο ακριβά μοντέλα)...Το μόνο που με προβληματίζει είναι ότι τη θέλεις για πλανητική φωτογράφιση...Δεν ξέρω κατα πόσο θα σε βολέψει για τη χρήση (πλανητική)που τη θέλεις μια dslr...Όσον αφορά τις mirroless νομίζω δεν κάνουν ούτε για το budget που διαθέτεις αλλά ούτε κι για αστροφωτογράφηση(βέβαια ας μιλήσει γι αυτό κάποιος που ξέρει καλύτερα αλλά αυτή την εντύπωση έχω)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 51
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Παρόλο που είμαι κάτοχος της canon 500D θα σου έλεγα να κοιτάξεις πριν αγοράσεις και τις Nikon.

Αυτό τον καιρό στις αστροφωτογραφίες του Forum υπάρχει μία καταπληκτική του φίλου μας KGF με τίτλο <<Καρνάγιο στην Ελαφόνησο>> την οποία τράβηξε με Nicon.

Πέρα από το μεγάλο ταλέντο και πραγματικά την υπέροχη δουλειά του φίλου μας, η φωτογραφία στερείται θορύβου έχει τέλεια ευκρίνεια και υπέροχη χρωματική ισορροπία.

Με αυτό θέλω να σου πω ότι μετά από 4 χρόνια που αγόρασα την δική μου φωτογραφική μηχανή ( Canon) πραγματικά ζηλεύω τις επιδόσεις τις Nicon. Ακόμα κι αν έχουν διαφορά τιμής 150 ευρώ τα αντίστοιχα μοντέλα εγώ σήμερα θα διάλεγα Nicon. Αυτό να το σκεφτείς πολύ καλά πριν αγοράσεις κάτι διότι με την αγοράσου μοιρέως παντρεύεσαι και την εταιρία. Διότι αν αν αγοράσεις από την μία, οι φακοί και τα άλλα αξεσουάρ δεν ταιριάζουν στην άλλη. Έτσι από ένα σημείο και μετά, στο μέλλον είναι πάρα πολύ πουέξωδο να μαλάξεις εταιρία.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

I don''t know where I''m going but I''m on my way

--------------------------------------------------------

Black Diamond 200/1000

eq5

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

 

 

Φίλε μου δεν ξέρω ακριβώς τα μοντέλα. Απ΄ ότι γράφτηκε παραπάνω το δικό μου μοντέλο που σήμερα δεν βγαίνει(Canonon 500D) αλλά το αντίστοιχο είναι το Canon 600D. Κοίτα πόσο έχει και η Nikon 600D που χρησιμοποίησε ο φίλος ο KGF και πράξε ανάλογα.

Αν είμασταν στην εποχή του φιλμ τα πράγματα θα ήταν πιο απλά. Και οι δύο εταιρίες αποδείχτηκαν σχεδόν ισοδύναμες. οι διάφορές ήταν μικρές και δύσκολα αντιληπτές. Από τις SLR (film) στις DSLR έχει προστεθεί και ο παράγοντας αισθητήρας. Ο αισθητήριας παλιά ήταν τι φιλμ. Τώρα δεν είναι. Πράγμα που σημαίνει ότι αν μία μηχανή έχει έναν αισθητήρα αυτός δεν αλλάζει όπως άλλαζε κάποιος μάρκα στό φιλμ που χρησιμοποιούσε. Αυτή τη στιγμή εγώ,εδώ βλέπω τη διαφορά ανάμεσα σε canon-nikon.

Και για αυτό σήμερα θα διάλεγα Nikon.

Να θυμάσαι ότι την εταιρία θα την παντρευτείς γι' αυτό μη βιαστείς.

 

 

ΥΓ. Προσοχή το μοντέλο που σου προτείνει ο Ιάκωβος στις προδιαγραφές γράφει στην ταχύτητα κλείστρου από 30 δευτερόλεπτα μέχρι 1/4000 του δευτερολέπτου. Αυτό σημαίνει ότι δεν έχει θέση Β που σημαίνει ότι το διάφραγμα δεν μένει ανοιχτό όσο εμείς θέλουμε παρά μόνο 30 δευτερόλεπτα. Όπως σου είπα παραπάνω αυτό είναι προϋπόθεση (Να μένει ανοιχτό) για την αστροφοτογραφία.

Άρα για αστροφωτογραφία δεν κάνει αυτό το μοντέλο, κι ας είναι niKon

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι αλλά απ όσες έχω δει το κλείστρο μέχρι 30" μένει ανοιχτό,δεν έχω βρει κάποια να μένει απεριόριστα ανοιχτό..θα χρειάζομαι απεριόριστα ανοιχτό κλείστρο για πλανητική φωτογράφηση ή αφορά μόνο τον βαθύ ουρανό;

I don''t know where I''m going but I''m on my way

--------------------------------------------------------

Black Diamond 200/1000

eq5

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΑΛΗΘΙΝΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ!!!!!!!](*,)

«Δύο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία. Και για το σύμπαν δεν είμαι απόλυτα σίγουρος ...» Άλμπερτ Αϊνστάιν. :-$

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η D3200 έχει bulb mode. Δεν υπάρχει σαν θέση στον επιλογέα αλλά βρίσκετε στο Μ μετά τα 30s.

Speed: 1/4,000 to 30 s in steps of 1/3 EV; Bulb; Time (requires optional ML-L3 Remote Control)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στέλιο,θα προτιμούσα μία dslr γιατί την θέλω και για καθημερινή χρήση εκτός από το τηλεσκόπιο.Απλά ψάχνω μία που να μπορεί να αξιοποιηθεί όσο πιο αξιοπρεπώς γίνεται και από το τηλεσκόπιο...

 

Σου εκανα την παραπανω προταση με την προυποθεση οτι με τα 400 ευρω που θα σου μεινουν θα βρεις dslr σε μετ/νη ή καποιο καινουριο οικονομικο μοντελο (eos 1100D). Ετσι θα κανεις και τις δυο δουλειες

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στέλιο,θα προτιμούσα μία dslr γιατί την θέλω και για καθημερινή χρήση εκτός από το τηλεσκόπιο.Απλά ψάχνω μία που να μπορεί να αξιοποιηθεί όσο πιο αξιοπρεπώς γίνεται και από το τηλεσκόπιο...

 

Σου εκανα την παραπανω προταση με την προυποθεση οτι με τα 400 ευρω που θα σου μεινουν θα βρεις dslr σε μετ/νη ή καποιο καινουριο οικονομικο μοντελο (eos 1100D). Ετσι θα κανεις και τις δυο δουλειες

 

 

+1 και απο εμένα.

ΑΛΗΘΙΝΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ!!!!!!!](*,)

«Δύο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία. Και για το σύμπαν δεν είμαι απόλυτα σίγουρος ...» Άλμπερτ Αϊνστάιν. :-$

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όλες οι dslr και οι mirrorless έχουν δυνατότητα έκθεσης μεγαλύτερης των 30", τα 30" που αναφέρονται στα τεχνικά χαρακτηριστικά τους είναι ο μέγιστος χρόνος έκθεσης στο πρόγραμμα ταχύτητας κλείστρου όπου η κάμερα χρονομετρά εσωτερικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι αλλά απ όσες έχω δει το κλείστρο μέχρι 30" μένει ανοιχτό,δεν έχω βρει κάποια να μένει απεριόριστα ανοιχτό..θα χρειάζομαι απεριόριστα ανοιχτό κλείστρο για πλανητική φωτογράφηση ή αφορά μόνο τον βαθύ ουρανό;

 

Ο KGP είπε:

<<Όλες οι dslr και οι mirrorless έχουν δυνατότητα έκθεσης μεγαλύτερης των 30", τα 30" που αναφέρονται στα τεχνικά χαρακτηριστικά τους είναι ο μέγιστος χρόνος έκθεσης στο πρόγραμμα ταχύτητας κλείστρου όπου η κάμερα χρονομετρά εσωτερικά.>>

 

Φίλε KGP δεν το έχουν όλες οι DSLR!!! Συμφωνώ όμως ότι αυτό μπορεί να μην το γράφουν όλες στις προδιαγραφές τους, πράγμα που σημαίνει ότι θα χρειαστεί από κάποιον υπεύθυνο (αντιπροσωπία) αυτό να σου το διευκρινίσει.

 

Irons δεν χρειάζεται για πλανητική φωτογραφία να μένει το κλείστρο συνέχεια ανοιχτό. Όμως οι DSLR δεν είναι ότι το καλύτερο για την πλανητική φωτογράφιση. Σου παραθέτω μία φωτογραφία του Δία για να καταλάβεις πάνω κάτω τι περίπου να περιμένεις. Αυτό το διευκρίνισαν κι άλλοι φίλοι παρά πάνω.

Το κλείστρο όπως σου έγραψα και παραπάνω μένει ανοιχτό πάνω από 30 δευτερόλεπτα στον βαθύ ουρανό. ( Στη φωτογραφία με το νεφέλωμα της λιμνοθάλασσας και στη φωτογραφία με τον καλοκαιρινό γαλαξία. Στην φωτογραφεία με τα ερείπια με τα σπιτάκια έμεινε στην ταχύτητα του φωτοφράκτη 20 δευτερόλεπτα.)

IMG_9090.thumb.JPG.533d8b6d223dd5974f0c36276b77332c.JPG

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι αλλά απ όσες έχω δει το κλείστρο μέχρι 30" μένει ανοιχτό,δεν έχω βρει κάποια να μένει απεριόριστα ανοιχτό..θα χρειάζομαι απεριόριστα ανοιχτό κλείστρο για πλανητική φωτογράφηση ή αφορά μόνο τον βαθύ ουρανό;

 

Ο KGP είπε:

<<Όλες οι dslr και οι mirrorless έχουν δυνατότητα έκθεσης μεγαλύτερης των 30", τα 30" που αναφέρονται στα τεχνικά χαρακτηριστικά τους είναι ο μέγιστος χρόνος έκθεσης στο πρόγραμμα ταχύτητας κλείστρου όπου η κάμερα χρονομετρά εσωτερικά.>>

 

Φίλε KGP δεν το έχουν όλες οι DSLR!!! Συμφωνώ όμως ότι αυτό μπορεί να μην το γράφουν όλες στις προδιαγραφές τους, πράγμα που σημαίνει ότι θα χρειαστεί από κάποιον υπεύθυνο (αντιπροσωπία) αυτό να σου το διευκρινίσει.

 

 

 

Επέτρεψε μου να σου πω ότι κάνεις λάθος, ότι έχει βγει ποτέ από Canon, Nikon, Pentax, Sony, Fujifilm, Minolta σε dslr έχει bulb mode, ακόμα και οι πρωτόλειες Kodak ψηφιακές slr είχαν αυτή την δυνατότητα. Οι μόνες που εξαιρούνται είναι κάποιες πολύ παλιές Olympus και Panasonic dslr των φθηνών σειρών , οι οποίες κράταγαν το κλείστρο ανοιχτό μέχρι 8 λεπτά.

 

Στα τεχνικά χαρακτηριστικά δεν αναφέρεται πάντα αυτή η δυνατότητα αλλά υπάρχει, το μόνο που χρειάζεται είναι ένα εξωτερικό timer η τηλεχειριστήριο.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε KGP συγχαρητήρια και από αυτή τη συζήτηση για την πραγματικά υπέροχη φωτογραφία σου. Συγνώμη αλλά τώρα κατάλαβα πιός είσαι. (Γράψτε ρε παιδιά έστω το μικρό σας όνομα στο προφίλ). Όσο τώρα για το θέμα που συζητάμε εγώ ομολογώ ότι δεν γνωρίζω τέλια την αγορά. Αλλά οι δύο πρώτες μου επαφές με DSLR έτυχε να μην έχουν bulb, αλλά να μένει ο φωτοφράκτης ανοιχτός για 30 δευτερόλεπτα. Αυτό είχε συμβεί σίγουρα λίγα χρόνια πριν από το 2010 που αγόρασα την δική μου. Τώρα όπως λες ίσως να μην υπάρχουν πια . Αλλά κάλιο γαϊδουριόδενε παρά γαϊδουρογύρεβε.

Εγώ πάντως θα το έλεγχα πριν την αγοράσω.

Τέλος τι ακριβός είναι οι mirrorless;

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η φωτογραφία του Δία,Γιάννη,με ικανοποιεί για την δουλειά που θέλω μιας και το βλέπω εντελώς ερασιτεχνικά με την πλανητική φωτογράφηση. Αρχικά σκεφτόμουν για Cannon αλλά έχω αρχίσει να πείθομαι για την Nikon D3200...

I don''t know where I''m going but I''m on my way

--------------------------------------------------------

Black Diamond 200/1000

eq5

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η φωτογραφία του Δία,Γιάννη,με ικανοποιεί για την δουλειά που θέλω μιας και το βλέπω εντελώς ερασιτεχνικά με την πλανητική φωτογράφηση. Αρχικά σκεφτόμουν για Cannon αλλά έχω αρχίσει να πείθομαι για την Nikon D3200...

 

Καλά κάνεις. Όσο για την πλανητική αυτή θέλει ιδιαίτερο ψάξιμο. Ξέρω ότι γίνεται καλή δουλειά ακόμα και με φτηνές κάμερες του διαδικτύου. Από την άλλη αν θέλεις να φτιάξεις και κάποιο σύστημα οδήγησής για φωτογράφιση του βαθέος ουρανού ίσος η κάμερα που θα πάρεις γι' αυτή τη δουλειά να κάνει και για πλανητική. Σιγά- σιγά. Άλλωστε με μία φωτογραφική μηχανή προσαρμοσμένη πάνω σε έναν απλό τρίποδα κάποιος μπορεί να τραβά φωτογραφίες σαν του φίλου μας του KGP για όλοι του τη ζωή. Τα θέματα είναι ανεξάντλητα και επίσης αυτή είναι και η πιο καλλιτεχνική αστροφωτογραφία. Είναι η αστροφωτογραφία που κάποιος με τον ελάχιστο δυνατό εξοπλισμό μπορεί να κάνει θαύματα, αρκεί να έχει λίγο μεράκι.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε KGP συγχαρητήρια και από αυτή τη συζήτηση για την πραγματικά υπέροχη φωτογραφία σου. Συγνώμη αλλά τώρα κατάλαβα πιός είσαι. (Γράψτε ρε παιδιά έστω το μικρό σας όνομα στο προφίλ). Όσο τώρα για το θέμα που συζητάμε εγώ ομολογώ ότι δεν γνωρίζω τέλια την αγορά. Αλλά οι δύο πρώτες μου επαφές με DSLR έτυχε να μην έχουν bulb, αλλά να μένει ο φωτοφράκτης ανοιχτός για 30 δευτερόλεπτα. Αυτό είχε συμβεί σίγουρα λίγα χρόνια πριν από το 2010 που αγόρασα την δική μου. Τώρα όπως λες ίσως να μην υπάρχουν πια . Αλλά κάλιο γαϊδουριόδενε παρά γαϊδουρογύρεβε.

Εγώ πάντως θα το έλεγχα πριν την αγοράσω.

Τέλος τι ακριβός είναι οι mirrorless;

 

Σε ευχαριστώ! Τα 30" είναι ο το μέγιστο του χρόνου που παραμένει σε ανοικτή θέση ο φωτοφράχτης όσο ελέγχεται από τη μηχανή. Στη θέση Bulb ή Time, τον έλεγχο αναλλαμβάνει ο χρήστης και μπορεί να κρατήσει τον φωτοφράχτη ανοιχτό κατά βούληση μέσω εξωτερικού χειριστηρίου.

 

Οι mirrorless είναι αυτό που λεέι το όνομα τους (ακάθρεπτες), δηλαδή φωτογραφικές μηχανές στις οποίες έχει καταργηθεί ο καθρέπτης (και ο πολύπλοκος μηχανισμός ανύψωσης του) όπως τα γνωρίζαμε στην κλασσική dslr σχεδίαση. Ως εκ τούτου μεταξύ φακού και αισθητήρα δεν παρεμβάλεται απολύτως τίποτα πέραν του κλείστρου και έτσι το μέγεθος και το βάρος τους είνα πολύ μικρότερο σε σχέση με τις dslr. Φυσικό επόμενο είναι επίσης ότι δεν υπάρχει οπτικό σκόπευτρο όπως στις dslr, αλλά ψηφιακό. Η mirrorless σχεδιάση είναι το μέλλον των φωτογραφικών και είναι κάτι παραπάνω από σίγουρο ότι στα επόμενα 2-3 χρόνια θα έχουν αντικαταστήσει πλήρως σε όλες τις κατηγορίες τις dslr.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λοιπόν αυτό που είπες γι' αυτές τις μηχανές το υποψιαζόμουν. Ένας φίλος μου έχει μία τέτοια sony αν δεν κάνω λάθος. Σε αυτή λοιπόν καδράρεις βλέποντας μέσα από το σκόπευτρο αλλά βλέπεις το θέμα σου μέσα σε μία μικρή οθόνη. Έχεις δηλαδή ζωντανή λήψη και στο σκόπευτρο. Αυτό έχει αποτέλεσμα ότι η μηχανή εστιάζει στο αυτόματο σύστημα πολύ καλύτερα από μία DSLR διότι το είδωλο με το οποίο εστιάζει είναι αυτό που δημιουργείτε επάνω στον αισθητήρα κι όχι στο θαμπόγυαλο. Έχει τρομερά μεγάλη οικονομία στην κατανάλωση ρεύματος (Ιδιέτερα στο bulb) διότι σε μια DSLR αυτό που τρώει το ρεύμα της αρκούδας είναι ο ηλεκτρομαγνήτης που κρατά το καθεπτράκι ψηλά. Επίσης η απουσία ενός τέτοιου ενεργοβόρου πηνίου δεν θερμαίνει το σώμα της μηχανής σε μία μακριά έκθεση.

Αυτό το οποίο δεν ξέρω είναι κατά πόσο μπορείς να δεις τα αστέρια στον ουρανό με ένα μικρό φακό σαν τον δικό σου στον ουρανό. Εδώ που τα λέμε ακόμα και με τις DSLR το πράγμα αυτό είναι λήγω δίσκολο.

Αν καταργούσαν και το φωτοφράκτη (Να μην είναι μηχανικός) τότε θα ήταν σχεδόν άφθαρτες και στην χρήση. Δεν θα μας έμοιαζε πόσα κλικ έχουν κάνει. (Αυτή τη χάρη δε βλέπω να μας την κάνουν.)

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το μέλλον της φωτογραφίας ειναι mirrorless με εναλασσομενους φακους. Δεν είμαστε ακόμα εκεί, υπάρχουν πολλά προβλήματα που πρεπει να λυθούν ωστε κυρίως να μην αχρηστευθεί ο υπάρχων εξοπλισμος (φακοι / φλας κλπ), αλλα σε ισως οχι τοσο μακρυ διάστημα ο καθρεπτης και τα πρισματα θα ειναι παρελθόν.

Μιχάλης - CptFurz

www.michael-stephanou.com

Lunt LS100THA DS PT

Skylight 100 / f15

Meade Lightbridge 12” HiLux

Celestron Nexstar 8SE

IN ED 70/420

Mod PST102/1000, CaK module

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το ότι η Nikon D3200 δεν είναι συμβατή με κανενα windows σημαίνει ότι δεν θα έχει καλώδιο για σύνδεση σε pc;

I don''t know where I''m going but I''m on my way

--------------------------------------------------------

Black Diamond 200/1000

eq5

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εμένα η δικιά μου ,όταν ανοίγω το window βγάζει μια χαρά φωτογραφίες.

ΑΛΗΘΙΝΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ!!!!!!!](*,)

«Δύο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία. Και για το σύμπαν δεν είμαι απόλυτα σίγουρος ...» Άλμπερτ Αϊνστάιν. :-$

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η Νικον D-70 πού έχω με όποιο Windows κι αν ανοίξω (95,98,Me,Xp,Vista,Svista,7,8....)συνδέεται κανονικά.Και είναι μοντέλο του 2004.

Εσύ τι ενοείς οτι "η 3200 δεν είναι συμβατή με κανενα windows." :-k

ΑΛΗΘΙΝΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ!!!!!!!](*,)

«Δύο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία. Και για το σύμπαν δεν είμαι απόλυτα σίγουρος ...» Άλμπερτ Αϊνστάιν. :-$

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

http://www.katerelos.gr/product/29177/nikon-d-3200-black-kit-18-55mm-vr-nikon-sdhc-4gb.html?osCsid=469efc82cfcc23215b0729a2608098c5

 

Στην αρχή που λέει "συμβατότητα με",έχει ακυρωμένα όλα τα windows

I don''t know where I''m going but I''m on my way

--------------------------------------------------------

Black Diamond 200/1000

eq5

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κανε ένα google search για να σου φύγει κάθε απορία περί συμβατότητας.Μην θεωρείς τις πληροφορίες ενός site 100% έγκυρες .

Διασταύρωσε τις για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο :)

" Και όμως κινείται! " Γαλιλαίος Γαλιλέι 15 Φεβρουαρίου 1564
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης