Jump to content

Συμβουλές για εξοπλισμό.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σε όλους. Νομίζω είναι η πρώτη φορά που γράφω αν και σας παρακολουθώ καιρό.

Τα τελευταία 2 χρόνια "κόλλησα" το μικρόβιο της αστροπαρατήρησης και της αστροφωτογραφίας.

Αρχικά να πω ότι μένω στο Κερατσίνι και πως το μέγιστο που μπορώ να δω δια γυμνού οφθαλμού

είναι αστέρες μέχρι 4,6 - 4,7 mag.

Χοντρικά, στο Stellarium ο ουρανός φαίνεται με ρύθμιση φωτορρύπανσης στο 5-6.

 

Ξεκίνησα αρχικά παρατηρώντας και προσπαθώντας να φωτογραφίσω τη Σελήνη με μια superzoom

και ένα τρίποδο που είχα. Τα αποτελέσματα με είχαν εντυπωσιάσει. Κάπου εκεί άρχισα να αναρωτιέμαι

τι άλλο θα μπορούσα να φωτογραφίσω με τον εξοπλισμό που είχα. Προσπάθησα για ευρύ πεδίο,

και παρά τη φωτορρύπανση, είχα κάποια αποτελέσματα, τα οποία με ενθάρρυναν να συνεχίσω.

Μεγάλος έρωτας ο Ωρίωνας και οι Πλειάδες.

 

Κάπου εκεί βρήκα το Astrovox και άρχισα να διαβάζω πολλά από τα θέματά σας.

Ακολούθησα πολλές χρήσιμες συμβουλές και εστίασα στην παρατήρηση για να εξοικειωθώ

με τον ουρανό (ό,τι από τον ουρανό μπορώ να δω από το Κερατσίνι.)

Αγόρασα και ένα ζευγάρι φθηνά κιάλια (lidl) και παρά τη φωτορρύπανση,

μπορώ να δω αστέρες μέχρι ~5,5mag.

Ήταν πραγματικά εντυπωσιακό το πόσο περισσότερα μπορούσα να δω μόνο με ένα ζευγάρι κιάλια

των 20€! Παράλληλα, είχα αγοράσει και μια DSLR (Nikon D5100) την οποία τη χρησιμοποιώ

ως κύρια φωτογραφική πλέον.

 

Τώρα, βρίσκομαι στη φάση όπου με τρώει ο κωλ@ς μου να το πάω ένα βήμα παραπέρα.

Δεν έχω δυνατότητες μετακίνησης, καθώς δεν έχω αυτοκίνητο.

Λόγω δουλειάς δεν έχω το χρόνο να φεύγω συχνά εκτός πόλης

(πχ στο χωριό μου, όπου τα πράγματα είναι καλύτερα.)

 

Αναρωτιέμαι, λοιπόν, αν αξίζει γενικά τον κόπο να προχωρήσω σε κάποια αγορά.

Το budget είναι εξαιρετικά περιορισμένο, max 1000€ για να μπορώ τουλάχιστον να ξεκινήσω.

 

Τι παραπάνω θα έβλεπα με τις συνθήκες που περιέγραψα;

Τι παραπάνω θα μπορούσα να φωτογραφήσω και να μην είναι καμένο;

 

Ενδιαφέρομαι για βαθύ ουρανό (όσο το επιτρέπουν οι συνθήκες) και ευρύ πεδίο.

Οι πλανήτες δεν με ενδιαφέρουν σχεδόν καθόλου.

Πέρα από τη Σελήνη δεν θα ασχολούμουν.

 

Από όσα έχω διαβάσει εδώ μέσα, χρειάζομαι μια ισημερινή, ένα σχετικά ελαφρύ τηλεσκόπιο

με μικρή εστιακή και f/ και αντάπτορες για την φωτογραφική.

 

Λόγω φωτορρύπανσης, ξέρω ότι δεν με παίρνει να κάνω μεγάλες εκθέσεις,

πιθανολογώ ότι θα περιοριζόμουν max στο 5 λεπτό για κάθε frame.

Επομένως, μια ισημερινή με μοτέρ στους άξονες ορθής αναφοράς και απόκλισης αρκεί,

ή πρέπει οπωσδήποτε να υπάρχει periodic error correction και οδήγηση;

Επειδή η παρατήρηση και η φωτογράφηση θα γίνεται από την ταράτσα,

όπου δεν έχω παροχή ρεύματος, σκέφτομαι μήπως μπορώ να την γλιτώσω με το μοτέρ.

Θα γινόταν με μια eq3-2 ή eq5 ή πρέπει οπωσδήποτε να πάω σε heq?

 

Όσον αφορά το τηλεσκόπιο, είμαι μεταξύ του διοπτρικού 80ED και του νευτώνιου 150/750

που έχει το πλανητάριο. Χαώδης η διαφορά στην τιμή και το καθένα έχει τα + και - του.

 

Αρχικά σκεφτόμουν το νευτώνιο λόγω τιμής, αλλά μετά σκέφτομαι το collimation

που θα θέλει κάθε φορά, το παραπάνω βάρος και τον φόβο μήπως δεν μπορεί

να εστιάσει η φωτογραφική.

 

Το διοπτρικό μού αρέσει πολύ, είναι πιο ελαφρύ, θεωρείται πολύ καλό για φωτογραφία

αλλά είναι πολύ ακριβό.

 

Παρότι οι παρατηρήσεις θα γίνονται κυρίως από το σπίτι, με ενδιαφέρει η φορητότητα,

γιατί το ανέβα κατέβα στην ταράτσα με τα σκαλιά και το ενδεχόμενο να μπορέσω

(ειδικά το καλοκαίρι) να βρεθώ κάπου πιο σκοτεινά, θα με δυσκόλευε με έναν εξοπλισμό

που θα ζυγίζει καμιά 30αρια κιλά.

 

Να σημειώσω ότι είχα την ευχή και κατάρα να βρεθώ πέρσι το καλοκαίρι σε ένα μικρό χωριό

της Λακωνίας όπου ο ουρανός ήταν ένα πραγματικό σοκ. Χιλιάδες αστέρια, η Γαλακτική Οδός

σε όλο της το μεγαλείο και ο γαλαξίας της Ανδρομέδας φαινόταν έντονα.

Ξέρω ότι αυτά από την πόλη δεν πρόκειται να τα δω ποτέ, αλλά έχω την περιέργεια να δω

τι θα μπορούσα να κάνω εδώ που είμαι.

 

Σεντόνι άπλωσα πάλι, ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις όποιες γνώμες

και συμβουλές έχετε να μου δώσετε. :)

 

1206979392_oriontestcopy.thumb.jpg.ecc8b444d1fa4039baba36168eecda0d.jpg

Ωρίωνας από Κερατσίνι

 

IMG_0950.thumb.jpg.461dea505c83e391da930bf0b7f6aec4.jpg

Σελήνη

Humans are a way for the universe to know itself
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ωωωωχ, τωρα με τι καρδιά να σου πω το "καλως ορισες" ; εσυ παιδι μου ηρθες φτιαγμενος για να μπλεξεις "στο βιτσιο εκεινο το φοβερο.....auto-guiding και επεξεργασία" :lol: :lol: (autoguiding, οχι pec)

 

 

Πρωτα απο ολα, Κερατσίνι και παρατηρηση... ](*,) [-X . Τωρα θα μου πεις μπορεις και φωτογραφιση ; [-X ](*,)' :roll: Εγω πχ τα εχω παει στο χωριο χρονια τωρα και εχω παρει αποφαση οτι θα τα βλεπω οταν πηγαινω εκει ](*,) ](*,) . Φωτογραφιση ΚΑΙ παρατηρηση ; (πολλα θες :) ) Θα σου πω για φωτογραφιση, μιας και για εκει σε κοβω.

 

Μπορεις να κανεις δουλεια και απο Αθηνα, ολοι το εχουμε προσπαθησει, και ιδιως με narrowband φιλτρα κατι θα βγαλεις. Μερικοι (πχ ο Θoδωρης) βγαζουν τρελα πραγματα http://www.astrovox.gr/forum/album_search.php?mode=user&search=arasteo ακομη και απο Αθηνα, αλλα φυσικα με κοστος οσο αφορα το χρονο που πρεπει να αφιερωνεις και το τι ποιοτητα θα περιμενεις. Σε γενικες γραμμες μην περιμενεις πολλα απο Αθηνα, ιδιως με DSLR. Οταν θα τραβηξεις 1-2 φορες απο το χωριο θα καταλαβεις την διαφορα και θα απογοητευτεις. Πηγαινε στις αστροφωτογραφιες και δες με τι τραβαει ο καθενας, σε τι στοχους και απο που, για να καταλαβεις.

 

Τα αρθρα της AVAT τα εχεις διαβασει ; http://www.astrovox.gr/avat/ θα σου πουν πολλααααα πραγματα που εχουν βγει απο πικρη εμπειρια, περασε απο τα αρθρα να παρεις μερικες ιδεες και τα λεμε. Σε γενικες γραμμες παντως η ΑΦ DSO καταληγει σε μερικους κοινους παραγοντες : την ποιο στιβαρη βαση που αντεχει η τσεπη σου. Ολα τα αλλα τα βρισκεις, ακομη και με την DSLR και ενα απλό φακο (αν και τελικα ολοι σε αποχρωματικα και mono CCD καταληγουμε). Τελος παντων, περνα πρωτα απο την AVAT και τα ξαναλεμε.

 

ΥΓ ποοοοσοοο βαθια ειναι τρυπα στην τσεπη ; χρειαζεται, ε ; :mrgreen:

 

Καλως όρισες λοιπον :twisted:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλό είναι να δεις απο κοντα πρωτα ολα τα διαφορετικα μοντελα που υπαρχουν και να μιλησεις προσωπικα με κάποιον/ους που ξερει/ουν ωστε να αποφυγεις λαθος αγορες. Κάποια στιγμη οταν το επιτρεψει ο καιρος θα γινει και συναστηση στον κιθαιρωνα (υπαρχει και σχετικο thread), επισης μπορεις να ελθεις και στν πανελληνια εξορμηση τον Ιουλιο για να δεις περισσοτεο εξοπλισμο και να σχηματιχεις και μια καλυτερη αποψη κατα την διαρκεια λειτουργιας του εξοπλισμου.

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Roryt και Kookoo_gr, σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

 

Roryt, δηλαδή ακόμα και η παρατήρηση ένα μάτσο χάλια θα είναι, ε; Όντως, κυρίως η αστροφωτογραφία με ενδιαφέρει. Εξαρχής δεν είχα πολλές προσδοκίες, καθώς έχω διαβάσει αρκετά από τα άρθρα και τα νήματα που έχουν αναρτηθεί κατά καιρούς και βλέπω ότι υπάρχει μια κοινή άποψη-γεγονός πάνω σε αυτό το θέμα. Απλώς, όταν θέλεις κάτι πολύ, ελπίζεις η δική σου περίπτωση να είναι έστω και λίγο διαφορετική, ως μια τελευταία ελπίδα. :)

Τα άρθρα της AVAT τα έχω δει, έχω διαβάσει κάποια από αυτά, αλλά μάλλον χρειάζεται να τα ξαναδώ πιο λεπτομερώς. Σ' ευχαριστώ για αυτή την συμβουλή.

Όταν λες πως μπορώ να ξεκινήσω ακόμα και με την DSLR και την πιο στιβαρή βάση που μπορώ να αγοράσω, θεωρείς πως θα ήταν καλή κίνηση να πάρω για αρχή μόνο τη βάση; Καθώς κάπως έτσι ξεκίνησα να το σκέφτομαι. Εφόσον το τρίποδο δεν επέτρεπε λήψεις πάνω από 10 sec χωρίς trail, ακόμα και στο 18mm (24mm equiv.) σκέφτηκα τη λύση μιας βάσης. Πέρασα και από τη φάση του barn door mount με απογοητευτικά αποτελέσματα, καθώς τα χέρια μου δεν πιάνουν!

Για να φτάσω να ασχοληθώ με narrowband, θεωρώ πως πρέπει να περάσω και από τα αρχικά στάδια, οπότε για αρχή με "τρομάζει" λίγο η ιδέα να μπλεχτώ τόσο πολύ. Πάντως, είναι μια κάποια ελπίδα που δίνεις! :P Χαίρομαι τουλάχιστον, που κάτι έχω αρχίσει να καταλαβαίνω σχετικά με τον εξοπλισμό, διαβάζοντας και βλέποντας με τι τραβάει (και τι τραβάει!) ο καθένας και θεωρώ πως κινούμαι στην σωστή κατεύθυνση για αποχρωματικό.

Τώρα, η τελευταία σου ερώτηση είναι και η πιο σημαντική. Χρειάζεται; Είναι όντως απαραίτητο; Έλα μου ντε! Από τη μία, το θέλω, από την άλλη, ειδικά στους καιρούς που ζούμε, τα χρήματα είναι πολλά ακόμα και για ένα μέτριο ξεκίνημα. Ακριβά χόμπι μου αρέσουν τελικά. Χάθηκε ο κόσμος να μου άρεσε το πλέξιμο; Ούτε κόστος, ούτε κουβάλημα, ούτε κρύο και αέρας. :P

 

Kookoo_gr, ακόμα δεν έχω πάει να ρίξω μια ματιά στο πλανητάριο, είναι κάτι που έχω σαν στόχο να κάνω πολύ σύντομα, και έχεις δίκιο, αν δεν τα δω και από κοντά, μόνο θεωρητικά μπορώ να μιλάω. Όσον αφορά τις εξορμήσεις, μακάρι να μπορέσω να παρευρεθώ σε κάποια από αυτές. Με ποιον τρόπο δεν ξέρω, καθώς δουλεύω και Σάββατο. One can only hope! :)

Humans are a way for the universe to know itself
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε μας καλώς όρισες κι από εμένα. Πρώτον συγχαρητήρια και για τις φωτογραφίες και για το μεράκι σου.

Άκου λοιπόν. Με το ποσό που διαθέτεις πίστεψε με είναι αρκετό για κάποιον πραγματικά αξιόλογο εξοπλισμό. Μάλλον είδη δεν ξέρεις τι να πρώτο διαλέξεις. Όμως η Αχίλλειος φτέρνα στο άθλημα είναι ότι ύπαρξη αυτοκινήτου θεωρείτε δεδομένη κι αυτονόητη. Εσύ λοιπόν σπάς τα κατεστημένα (Θα ακολουθήσουν κι άλλοι) κι απαιτείς ερασιτεχνική αστρονομία χωρίς αυτοκίνητο. Μπράβο σου και με όλη μου την καρδιά συγχαρητήρια.

Την αστροπαρατήρηση είναι κάτι που θα μπορέσεις εύκολα (σχετικά) να την κάνεις. Την αστροφωτογραφία τώρα με τηλεσκόπια για να φωτογραφίσεις νεφελώματα και γαλαξίες κλπ, προς το παρών το βλέπω χλωμό. Θέλουν οδήγηση θέλουν θέλουν. Πρόσεξε όμως. Σου είπα προς το παρών, διότι μελλοντικά θα μπορούσες να βρεις ένα φίλο και να μοιραστείτε τα βάρη και να στήσετε το σετάπ σας στο βουνό χωρίς να σας λήψη τίποτα. Φωτογράφηση μόνο με την μηχανή και με φακό μέχρι 35 χιλιοστά μπορείς να κάνεις ακόμα και με την EQ2 με μοτεράκι στην ορθή αναφορά χωρίς οδήγηση. Τεκμηριωμένο ακόμα και 5λεπτες εκθέσεις. Εγώ με την EQ5 χωρίς παρακολούθηση έκανα 20λεπτες με 200 χιλιοστά φακό σε φωτογραφική μηχανή με φιλμ. Κάτι σαν να λέμε 120 χιλιοστά με την ψηφιακή.

Η γνώμη μου είναι άν αγοράσεις από το Πλανητάριο ή να πάρεις το νευτώνιο αυτό με τα 130 χιλιοστα διάμετρο και 900 τα χιλιοστά εστιακή απόσταση με την EQ2 ή το 150 το μακρύ σωλίνα με την ΕQ4.

Aν κοιτάξεις τα Βρεσέρ, το νευτώνειο 114 διάμετρο με 900 χιλιοστά εστιακή απόσταση. Το τηλεσκόποιο αυτό απλά δεν θέλει ποτέ ευθυγράμμιση, όπως δεν ήθελε ευθυγράμμιση το 114 με 900 χιλιοστά εστιακή απόσταση Της SW που είχα εγώ, διότι αυτά τα δύο τελευταία τηλεσκόπια που αναφέρομε, το δευτερεύον κάτοπτρο δεν συγκρατείτε με αράχνη αλλά με χυτό αλουμίνιο. Ένας φίλος μου μάλιστα που έχει το Βρεσέρ έχει την EQ4.Αν κατάλαβα καλά με αυτή την στήριξη το δίνουν.

Τέλος εγώ μάλλον θα έπαιρνα το Νευτώνειο 150 F8 και όχι το F5 της SW με την EQ4. Μη φοβάσαι την ευθυγράμμιση. Όσοι έχουμε Νευτώνεια αυτό θα σου πούμε.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλώς σε βρήκα, Giannis60! Σ' ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια!

Το θέμα του αυτοκινήτου καταλαβαίνω ότι είναι νευραλγικό για το συγκεκριμένο χόμπι, αλλά δυστυχώς δεν μπορώ να κάνω πολλά πράγματα προς το παρόν.

Θα μπορώ πράγματι να κάνω παρατήρηση από εδώ που είμαι; Φαντάζομαι ότι θα βλέπω αμυδρά και ξεπλυμένα αντικείμενα, αλλά ακόμα και αυτό, από το τίποτα, είναι κάτι. Μου επιτρέπει εκείνη την ώρα να σκέφτομαι. Με πιάνουν τα υπαρξιακά μου όταν παρατηρώ τα αστέρια, τι να πω!

Στο θέμα της φωτογράφησης, το καταλαβαίνω ότι νεφελώματα και γαλαξίες δεν θα μπορώ να φωτογραφήσω, τουλάχιστον όχι σε κοντινά πλάνα. Δεν ήξερα ότι ακόμα και με μια eq2 μπορείς να κάνεις λήψεις τέτοιου χρόνου με DSLR. Από τα όσα είχα διαβάσει, θεωρούσα ότι ακόμα και το βάρος της DSLR θα ήταν απαγορευτικό.

Όσον αφορά τις προτάσεις σου για εξοπλισμό, θα τους ρίξω μια ματιά στα διάφορα ηλεκτρονικά καταστήματα για να πάρω μια ιδέα.

Σ' ευχαριστώ και πάλι, Giannis60!

Humans are a way for the universe to know itself
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με οτιδήποτε εξοπλισμό κανείς παρατήρηση, το θέμα είναι πόσο καλή ή όχι. Όταν λέω ότι δεν είναι εύκολο παρατήρηση και φωτογράφιση, απλά ο χρόνος δεν φτάνει και για τα δύο, ιδίως αν έχεις μόνο ένα όργανο.

Τώρα για την φωτογράφηση, στην αρχή είναι η βάση. Ούτε eq2, ούτε μονά μοτέρ, κόψε δρόμο και πάρε την πιο στιβαρή βάση που αντέχεις. Από heq5 και πάνω. Με διπλά μοτέρ και goto και autoguiding. Η ΑΦ είναι δύσκολη ουτως ή άλλως, δεν χρειάζεται να την κάνεις πιο δύσκολη. Άσε το σκόπιο για αργότερα αν δεν έχεις τα λεφτά, μάθε με τους φακούς που έχεις. Θα έχεις πολλά να μάθεις, βάζεις το σκοπιο μετά. Οι σωλήνες έρχονται και φεύγουν, η βάση μένει, το ίδιο και η γνώση. Πάντως όταν προχωρήσεις θα το δεις και εσύ, ο χρόνος είναι πάντα λίγος για να τον χαλάς σε ευθυγραμμισεις, σφάλματα του σωλήνα κλπ κλπ, Για αυτό πάμε σε αποχρωματικα. Καλή συνέχεια.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κατάλαβα, Roryt. Χώνω βαθιά το χέρι στην τσέπη για ισημερινή και μετά βλέπω για σωλήνα.

Έχω πολλή μελέτη να κάνω, μου φαίνεται.

Humans are a way for the universe to know itself
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συμφωνώ με τον Γιάννη (Roryt) το λιγότερο heq5 pro και τίποτε λιγότερο όλα τα άλλα είναι ημίμετρα και απλά θα φέρουν μπελάδες και προβλήματα. Αν κοιτάξεις στις αγγελίες παίζουν καλές τιμές από αξιόλογα μέλη του αστροβόξ οπότε όλο και κάτι θα βρείς (500-800 ευρώ για heq5 και eq6 αντίστοιχα).

Τώρα για το τηλεσκόπιο 29 κατασκευαστές τηλεσκοπίων συνιστούν ed80 αυτοί ξέρουν. Βάζεις και ένα finderscope από πάνω με μια οδηγητική κάμερα και φωτογραφίζεις. Αν μπορείς να τα σκάσεις για ccd καλώς αλλιώς με μια "πειραγμένη" dslr και με φίλτρα όπως ha ή και κάποιο φωτορύπανσης όπως το Idas μπορείς να κάνεις δουλειά μια χαρά και να ευχαριστηθείς την αστροφωτογράφιση.

Σου επισυνάπτω και μια φώτο να δεις πως είναι ένα αρκετά φορητό σύστημα αστροφωτογράφισης και να πάρεις μάτι τα καλούδια που έχει επάνω ώστε να προετοιμαστείς.

Εδώ είμαστε πάντως ότι χρειαστείς μην βιαστείς να πάρεις αποφάσεις και χαλάσεις χρήματα σε λάθος εργαλεία :cheesy:

setup.thumb.jpg.1510412a9e036d455dfb89b96bba7eb6.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτό είναι το φορητό; :shock:

Αρχίζω να το πιάνω το νόημα.

Θα λάβω σοβαρά υπόψη τις συμβουλές σου, Άγγελε, καθώς και των Roryt, kookoo_gr και Giannis60 και ελπίζω να φτάσω σε κάποια απόφαση φέτος! Θα έχω το νου μου και στις αγγελίες, ποτέ δεν ξέρεις.

Ευχαριστώ και πάλι!

Humans are a way for the universe to know itself
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπραβο βρε Αγγελε, η εικονα τα λεει ολα. Και η πλακα ειναι οτι ΕΙΝΑΙ φορητο. Φενεται πολυπλοκο αλλα δεν ειναι. Ενα μικρο διοπτρικο για φωτογραφιση (ή ακομη και μια DSLR με ενα φακο), ενας "πειραγμενος" οδηγητης για autoguider και ενας red dot. Και απο κατω μια στιβαρη βαση. (φυσικα ο διαολος ειναι στις λεπτομερειες :mrgreen: )
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έκανα μια βόλτα στο πλανητάριο στην Ομόνοια σήμερα. Κατατοπιστικότατη θα έλεγα.

Το πρώτο πράγμα που σκέφτηκα μπαίνοντας και βλέποντας τα τηλεσκόπια στημένα, ήταν "Είναι θεόρατα!" Ο κύριος με τον οποίο μίλησα (δυστυχώς δεν τα πάω καλά με τα ονόματα) ήταν φιλικός και πρόθυμος να μου εξηγήσει κάποια πράγματα και να λύσει όσες απορίες είχα. Πρέπει να έκατσα εκεί γύρω στο μισάωρο και καθ' όλη τη διάρκεια εκείνος μου εξηγούσε συνεχώς.

 

Σύμφωνα με τα όσα του είπα για εμένα και με το τι θέλω να ασχοληθώ, μου πρότεινε το ED 80 και την Heq5. Γενικότερα, αυτό που συγκράτησα περισσότερο, είναι ότι σε κάθε περίπτωση βάζεις νερό στο κρασί σου και κάνεις συμβιβασμούς, εκτός κι αν είσαι πλούσιος.

 

Θεωρώ ότι η βόλτα μου αυτή ήταν πολύ βοηθητική. Φεύγοντας, αγόρασα το Backyard Astronomer's Guide, το οποίο και σκοπεύω να μελετήσω άμεσα. Ελπίζω να κατασταλάξω σε κάτι το οποίο θα μου προσφέρει ευχαρίστηση και δεν θα νιώθω ότι σπατάλησα άδικα τα χρήματά μου.

 

Σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές σας και για τον χώρο που μου δώσατε να εκφράσω τις απορίες μου. :)

Humans are a way for the universe to know itself
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ωραια, τωρα που πηρες μια μικρη ιδεα, να σου πω και αυτο με την τρυπα στην τσεπη.

 

Το θεμα ειναι οτι αυτο το χομπυ, και ιδιως η αστροφωτογραφιση, ειναι βαρελι διχως πατο. Ολο και κατι καλυτερο θα χρειαζεσαι, ολο και θα αναβαινουν οι απαιτησεις σου, ολο και θα βαζεις το χερι στην τσεπη. Και ερχεται το ερωτημα, ποτε σταματας;

 

Ε, εδω μπαινει το φορουμ, για αυτο ειμαστε εδω. Ωστε οι εμπειριες των αλλων να μας αποτρεπουν απο το 1) να πεταμε λεφτα σε πραγματα που δεν χρειαζονται 2) να δουμε που στο καλο θα πουμε στοπ.

 

Θες παραδειγμα; δες την εικονα του Αγγελου και δες τις λεπτομερειες. Πηγαινε σε διαφορα sites (πχ του Πλανηταριου, ή του telescope-express, ετσι να θυμηθω στα γρηγορα δυο) για να δεις τιμες και κανε σουμα τα διαφορα επιμερους υλικα.

 

Ολοι στην αρχη νομιζουν οτι το προβλημα ειναι το σκοπιο, ίσως και η βαση. Για αθροισε ολα τα παρελκομενα (dew heaters, μοτερ στον εστιαστη, mono CCD, φιλτρα και USB τροχος φιλτρων, χιλιαδες ανταπτορες και dovetails και μπαρες και διολια και τριβολια, και οδηγητικη καμερα και οδηγητικο (OAG, σκοπιο, ερευνητης, οτιδηποτε), και red dot και καλωδια, και usb hubs και λαπτοπ και μπαταριες και τροφοδοτικο για φορτιση και δεν ξερω τι αλλο, και ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ενα απλο σσυστημα. Βεβαια θα μπορουσε να ειναι ποιο απλο, πχ μια DSLR με ενα τηλεφακο κλπ κλπ, αλλα δεν θα ειναι πολυ ποιο απλο. Τα βασικα ειναι στην φωτο του Αγγελου, και αυτες οι λεπτομερειες ΣΤΟΙΧΙΖΟΥΝ ! Αν μαλιστα βαλεις μεσα ολα αυτα που ο αστροφωτογραφος αγορασε και ηταν λαθος επιλογες [-X ](*,)' :oops:

 

Για αυτο και σου λεμε πηγαινε βημα βημα με οτι εχεις ηδη και με οτι ειναι τελειως απαραιτητο (την στιβαρη βαση πχ) και προσθετεις αργοτερα καθως θα μαθαινεις. Βασικο να μαθαινεις, δεν ειναι μονο εξοπλισμος, ειναι και η γνωση του αστροφωτογραφου. Ρωτα, δεν στοιχιζει τιποτα. Και πηγαινε στις εξορμήσεις που θα γινουν συντομα να τα δεις ολα απο κοντα, το καλυτερο σχολειο.

 

Καλη συνεχεια

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε ojosdebrujo καλά έκανες που πήγες μία βόλτα στο πλανιτάριο κι ακόμα καλύτερα που άντεξες στον πειρασμό και δεν αγόρασες τηλεσκόπιο η κάποιου άλλου είδους εξοπλισμό. Πρόσεξε όμως. Κινδυνεύεις!!! Διότι με το βιβλίο που αγόρασες, αφενός μεν έδωσες τα πρώτα σου χρήματα υπέρ του αθλήματος, αφετέρου δε, αυτό το <<κακό>> είναι ένα τίποτα σε σχέση με αυτό που θα πάθεις, αφού διαβάσεις το βιβλίο. Ο πειρασμός θα γίνει ισχυρότατος έως ακαταμάχητος. Και το πιο τρελό στην ιστορία ξέρεις πιο είναι; Ότι οι συμβουλές που θα σου δώσει αυτός ο συγγραφέας (ή μάγος), θα είναι σχεδόν ταυτόσημες με αυτά που εμείς μέχρι τώρα σου γράψαμε.

Σου εύχομαι καλή και σθεναρή αντοχή.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχω κάνει ήδη μια πρώτη σύντομη ανάγνωση των 2 πρώτων κεφαλαίων και όντως παρατηρώ μια ταύτιση στις απόψεις.

 

Φαίνεται αρκετά πλήρες και απλό στο λόγο του. Εξηγεί σχεδόν τα πάντα και με συνοδεία κατάλληλων εικόνων. Για την τιμή του (34€) με την έκπτωση, ήταν πολύ καλή αγορά, καθώς η εκτύπωση είναι εξαιρετικής ποιότητας. Το μόνο αρνητικό, είναι η μετάφραση, συγκεκριμένα το συντακτικό, το οποίο ορισμένες φορές βγάζει μάτι ότι είναι εξελληνισμένα αγγλικά. Μικρό το κακό, φυσικά, η ουσία μετράει, και η ουσία είναι ότι μέχρι στιγμής, φαίνεται ένα πολύ καλό και πλήρες βιβλίο για εισαγωγή στο χόμπι.

Αναμένω να δω τις επιδράσεις του πάνω μου, όπως αναφέρεις Giannis60! :)

Humans are a way for the universe to know itself
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης