Jump to content

Σκόνη στο πρωτεύον κάτοπτρο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις αγόρασα ένα 8άρι Dobsonian και παρατήρησα ότι μετά από δύο μέρες το πρωτεύον κάτοπτρο είχε διάσπαρτα ''σωματίδια'' σκόνης.Σημειώνω ότι πάντα του έβαζα το Dust cap και ότι είδα την σκόνη έχοντας και έναν φακό και όχι απλώς με το μάτι.Σας παρακαλώ βοηθήστε με να καταλάβω αν κάνω κάτι λάθος ώστε να το διορθώσω.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γειά σου Πάνο!

 

Δε θα ανησυχούσα.Σκόνη πάμτα θα υπάρχει και δε θα επηρρεάσει τις παρατηρήσεις σου.Μετά από πολύ καιρό ή κάποια πολλή μεγάλη βρωμία, μπορει να καθαρίσεις το κάτοπτρο(ακολουθώντας συγκεκριμένες οδηγίες).

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φυσιολογικό, μη σε ανησυχεί καθόλου. Θα γίνεται ακόμη χειρότερο με τον καιρό και θα λερώνεται συνεχώς. Όσο πιο συχνά βγαίνεις για παρατήρηση τόσο πιο γρήγορα θα σκονιστεί. Λογικά με μέτρια χρήση 1-2 φορές τον μήνα θα χρειαστεί καθάρισμα μετά από 4-5 χρόνια. Δεν επηρεάζει τόσο πολύ την ποιότητα του ειδώλου η λίγη σκόνη. Πολύ γρηγορότερα φθείρεται ένα κάτοπτρο όταν το πλένεις συχνά.
Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το περίφημο "τεστ του φακού" είναι μια στιγμή τρόμου για όλους τους κατόχους τηλεσκοπίων. Ακόμα και πρόσφατα να το έχεις πλύνει, αν το κοιτάξεις με το φως του φακού θα δεις σκόνη τρομακτικά μεγενθυμένη! Όπως σου είπαν όλοι είναι αναπόφευκτο και δεν επηρεάζει. Σκέψου πως η συνολική επιφάνεια τον κόκκων σκόνης είναι ασήμαντη μπροστά στην επιφάνεια του κατόπτρου, συνεπώς η μείωση στην ικανότητα συλλογής φωτός πολύ περιορισμένη.
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στο δικο μου το τηλεσκοπιο οταν κοιταω το βραδυ, παρατηρω μετα οτι ποιανει υγρασια το δευτερευον κατοπτρο, αυτο θα θολωνει το αντικειμενο που βλεπω;
BILLLOON
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στο δικο μου το τηλεσκοπιο οταν κοιταω το βραδυ, παρατηρω μετα οτι ποιανει υγρασια το δευτερευον κατοπτρο, αυτο θα θολωνει το αντικειμενο που βλεπω;
Ναι. Και μη βάζεις ποτέ καπάκι όταν το μαζεύεις με υγρασία μέσα. Προτιμώτερο να το αφήσεις να στεγνώσει με φυσικό τρόπο, έχοντας τον σωλήνα ανοιχτό σε δωμάτιο με κλειστές πόρτες και παράθυρα και μετά βάζεις το καπάκι.

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

αυτο κανω φιλε μου , αλλα την ωρα της παρατηρησης αυτη η δολουρα στον καθρεφτη κανει τα αντικειμενα ποιο θολα?
Λογικό δεν είναι φίλε μου;

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

αρα καλυτερα να παρατηρεις καλοκαιρι :D ουτε κρυο ουτε υγρασια

 

Θα συνφωνησω με τον φιλο γρηγορη παραπανω σχετικα με τους ουρανους,αλλα θα διαφωνησω με την υγρασία το καλοκαιρι..εχω πετυχει νυχτες και σιγουρα υπαρχουν που από αρκετα νωρις πεφτει τετοια υγρασία που το ειδωλο θαμπωνει λες και βγαζεις χνοτα ακριβως πανω στο φακο :P

Tο προφίλ του προσωπικού μου αστεροσκοπείου στο Instagram:

https://www.instagram.com/specca_observatory

 

Η Σελίδα μου στο Facebook.

https://www.facebook.com/dailyastronomy1/

 

Specca Observatory,Ioannina

Λέκκας Γεώργιος.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης