Jump to content

Γαλαξιακό σμήνος της Παρθένου από Αθήνα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όταν άνοιξα το θέμα, δυστυχώς δεν είχα λάβει υπ'όψιν ότι υπάρχει περίπτωση τέτοιας αμφισβήτησης !Θεωρώ ότι όποιος καταθέτει την εμπειρία του σε ένα τέτοιο forum, το κάνει με ειλικρίνεια και όχι για να κερδίσει εντυπώσεις. Τα αντικείμενα που έχω δηλώσει ότι έχω δει είναι πράγματι αυτά, τα γνωρίζω και επομένως δεν πρόκειται για προ'ι'όντα φαντασίας. Τα έχω παρατηρήσει και από το σκοτεινό ουρανό της ορεινής Ηλείας με φωτορύπανση 1. Μοιράστηκα μαζί σας αυτήν την εμπειρία μου όχι για να διαψεύσετε το περιεχόμενό της, αλλά για να δω ποιός άλλος το έχει καταφέρει και σε ποιό βαθμό! Ο σκοπός ήταν να γίνει ανταλλαγή απόψεων και εμπειριών και ιδιαίτερα για το συγκεκριμένο σμήνος. Λόγω σχολικών υποχρεώσεων, ο χρόνος μου είναι περιορισμένος αλλά γνωρίζω πολύ καλά τι παρατηρώ. Ποιος ο λόγος τόσης αγριότητας όταν σκοπός μιας αστροπαρατήρησης είναι η απίστευτη εμπειρία επαφής μας με το σύμπαν !

 

 

Ευχαριστώ πολύ και εκτιμώ ιδιαιτέρως τη θέση του κύριου Μακρόπουλου.ΤΟΝΙΖΩ ότι εξ αρχής η επιθυμία μου ήταν να μοιραστώ μαζί σας το πάθος μου για αστροπαρατήρηση.

(Μπορεί να είμαι 16 1/2 αλλά έχω ''διαβάσει'' αρκετά για να γνωρίζω που βρίσκονται αυτά που παρατηρώ, είμαι μέλος ομίλου αστρονομίας στο σχολείο μου και έχω την εμπιστοσύνη-καθοδήγηση των καθηγητών φυσικής)

 

=D> =D> =D>

Δημήτρης Γκιώνης.

Τα δυο μάτια είναι καλύτερα από ένα. :shock:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 58
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Αγαπητέ φίλε κατ αρχήν δεν αμφισβήτησε κανείς το τι έχεις δει και το τι δεν έχεις δει. Τα αντικείμενα που αναφέρεις ούτε ένα δεν είναι γαλαξίας στο σμήνος της Παρθένου (άντε ας θεωρήσω πως ειναι το Μ104). Για το αν θα δεις γαλαξίες στο σμήνος της Παρθένου απο την Αθήνα σου απαντήθηκε. Φυσικό είναι πολλές φορές να παρεκκλίνει η συζήτηση και σε άλλα παρεμφερή θέματα ή όχι (εδώ στο θέμα της deep sky παρατήρησης από την πόλη εν γένει που και αυτό απαντήθηκε). Το ποια απάντηση βρίσκεις ενδιαφέρουσα ή πως σε καλύπτει ας το αποφασίσεις εσύ και ο καθένας ελεύθερα δεν μπορούμε να συμφωνούμε όλοι. Τέλος προτιμότερες ειναι απαντήσεις και γνώμες που λένε τα πράγματα ορθά κοφτά παρά αυτές που σου χαϊδεύουν τα αυτιά.
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιατί, την ίδια χαρά να μην έχει και ένας νέος αστροπαρατηρητής ο οποίος θα ψάξει και θα διακρίνει «σαν μια χιονόμπαλα» ένα αντικείμενο Messier από τη στιγμή που δεν μπορεί να βρεθεί σε σκοτεινό ουρανό;; Εάν προσθέσουμε στα παραπάνω ότι θα έχει κερδίσει την εμπειρία του εξοπλισμού του, την γνώση του ουρανού, την εμπειρία θέασης χαρτών και προσανατολισμού μήπως είναι περισσότερο κερδισμένος από ότι περιμένουμε;;

 

Εύγε, Panos sky, συμφωνώ απολύτως με τα παραπάνω!

 

Πάρα πολλά έχει να κερδίσει από την προσπάθεια του μέσα από την πόλη.

Κι όταν βρεθεί εκτός πόλης, θα αξιοποιεί με μεγάλη ευκολία το κάθε λεπτό, στον σπανιότατο δυστυχώς σήμερα σκοτεινό ουρανό!

 

Λευτέρης Βακαλόπουλος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ λέω να ρωτήσω αν είναι και το σμήνος γαλαξιών του Βορείου Στεφάνου ορατό από Αθήνα με 2ιντσο. Θα βρεθούν σίγουρα μερικοί να μου πουν να δοκιμάσω επίσης θα βρεθούν και μερικοί πως θα πουν πως το έχουν παρατηρήσει κι όλας!

ΟΧΙ δεν γίνεται παρατήρηση βαθέως ουρανού από Αθήνα (μέχρι και ο Κιθαιρώνας είναι κάργα φωτορρύπανση)

 

Γιατί Γιώργο ποιός μίλησε για το σμήνος του Βορείου Στεφάνου με 2ιντσο;

Όλοι οι προλαλήσαντες γνωρίζουν πολύ καλά τι μπορεί να παρατηρηθεί μέσα

από μια μεγάλη πόλη.

 

Οι περισσότεροι αστροπαρατηρητές, κι εσύ μέσα σε αυτούς, το ανακάλυψαν από το μπαλκόνι

του σπιτιού τους!

 

Μπράβο στον Δημήτρη Π., γιατί μερικοί από τους στόχους που ανέφερε είναι πράγματι δύσκολοι, και χρειάζεται γνώση και ταλέντο να παρατηρηθούν.

 

 

Λευτέρης Βακαλόπουλος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χθες εστησα κι ευθυγράμμισα τέλεια το Meade 8'' SC στη ταράτσα μου στην Αθήνα προσπαθώντας να δω κι εγώ τα μεσσιέ που αναφέρατε. ΤΙΠΟΤΑ!

 

Το μεγάλο σμήνος του Ηρακλή ίσα που φαινόταν σαν μία θολή θολάδα. Πήγα σε όλους τους γαλαξίες στο ζενίθ, πήγα στα σφαιρωτά, πήγα στα νεφελώματα και ούτε καν μπορούσα να διακρίνω μία υποψία τους. Και δοκίμασα όλες τις τεχνικές, μέχρι και με σεντόνι σκεπάστηκα για 20 λεπτά. Και μιλάμε για φαινόμενο μέγεθος 7-8 έτσι; Δεν κυνήγησα τίποτα τρελό.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

.. μέχρι και με σεντόνι σκεπάστηκα για 20 λεπτά.

Χαχαχαχα θα τρομάξεις τους γείτονες βρε! Το προσπάθησες όμως κι αυτό αρκεί. Την επόμενη φορά θα προσθέσεις κι άλλα αντικείμενα!!

Ghosts-Stargazer_ghost.jpg

Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χθες εστησα κι ευθυγράμμισα τέλεια το Meade 8'' SC στη ταράτσα μου στην Αθήνα προσπαθώντας να δω κι εγώ τα μεσσιέ που αναφέρατε. ΤΙΠΟΤΑ!

 

Το μεγάλο σμήνος του Ηρακλή ίσα που φαινόταν σαν μία θολή θολάδα. Πήγα σε όλους τους γαλαξίες στο ζενίθ, πήγα στα σφαιρωτά, πήγα στα νεφελώματα και ούτε καν μπορούσα να διακρίνω μία υποψία τους. Και δοκίμασα όλες τις τεχνικές, μέχρι και με σεντόνι σκεπάστηκα για 20 λεπτά. Και μιλάμε για φαινόμενο μέγεθος 7-8 έτσι; Δεν κυνήγησα τίποτα τρελό.

 

Μα χθες η φωτορρύπανση προερχόταν κυρίως από τη Σελήνη. Σε 10 ημέρες τα πράγματα θα είναι κάπως καλύτερα. Και πάλι καμμία σχέση με την εξοχή.

Αντί για το σεντόνι εγώ χρησιμοποιώ αυτό, μια από τις καλύτερες αγορές μου όλα αυτά τα χρόνια.

 

Εδώ με τον Τάσσο Βράτολη

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πριν ανατείλει η Σελήνη, κατά τις 10:30 - 11:30 παρατήρησα. Προφανώς η φωτορύπναση της σελήνης είναι ελάχιστη στην ανατολή της, σε σχέση με τη φωτορύπανση της πόλης και του φωτισμένου ορίζοντα. Νομίζω.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι, αλλά είναι στο χειρότερο σημείο τώρα, μπροστά από το γαλαξιακό πεδίο όπου είναι τα περισσότερα καλύτερα αντικείμενα. Και εγώ προσπαθούσα χθες να δω το Μ13 με τα κιάλια αλλά με γυμνό μάτι δεν έβλεπα καλά καλά το τετράπλευρο του Ηρακλή. Είχε και υγρασία η οποία ελπίζω να κατέβει όλη σήμερα που ξέσπασε η καταιγίδα, είχε και αυτά τα λεπτά σύννεφα που έρχονται όταν φεύγουν τα παχιά.

 

Νομίζω πως πρέπει να αλλάξει ο τίτλος από το "Πότε θα κάνει ξαστεριά" στο "Πότε θα κάνει Black Out".

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο καλύτερος τρόπος για να κάνεις, όσο το δυνατό καλύτερη νυχτερινή όραση (ειδικά σε ένα μέρος με φωτορύπανση) είναι να απομονώσεις ένα μικρό χώρο με πιθανά υπάρχοντες τοίχους και αυτοσχέδια παραβάν. Μέσα σε αυτό το χώρο να κάτσεις τις ώρες της παρατήρησης.

 

Σεντόνια και κουκούλες δεν θα σου δώσουν το μέγιστο της νυχτερινής όρασης, από τη στιγμή που θα χρειαστεί οπωσδήποτε να κοιτάξεις κάτι, να πιάσεις κάτι, στο τηλεσκόπιο και γύρω από τον χώρο αυτού που θα είναι άμεσα ή έμμεσα φωταγωγημένος. Εκείνη τη στιγμή πάνε στράφι τα 20 λεπτά ή περισσότερα που σπατάλησες μέσα στη κουκούλα ή στο σεντόνι.

 

Αυτός ο τρόπος λειτουργεί για να αποφύγεις το παράπλευρο φως να φτάσει στον εστιαστή ή το εμπρός μέρος του τηλεσκοπίου.

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και δοκίμασα όλες τις τεχνικές, μέχρι και με σεντόνι σκεπάστηκα για 20 λεπτά..

 

Αφού δοκίμασες όλες τις τεχνικές, αρα μέτρησες και την ποιότητα ουρανού.

Μέχρι τι μέγεθος αστέρι έβλεπες;

Δημήτρης Γκιώνης.

Τα δυο μάτια είναι καλύτερα από ένα. :shock:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά εγώ με γυμνό μάτι από το κέντρο που μένω (όρια Αθήνας - Περιστερίου), βλέπω μέχρι 2 φαινόμενη λαμπρότητα. Στην ουσία δεν υπάρχει μαύρος ουρανός στην Αθήνα. Στα βόρεια προάστια ίσως να φτάνει το 3. Στην Αρκαδία έξω από τα χωριά είναι ένα καθαρό 5ρι τις καλές νύχτες.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

2 μεγέθους;! Μόνο 2 μεγέθους;!!! Δηλαδή εγώ που από την Σαρωνίδα βλέπω 4,5 και βρίζω, προφανώς είμαι πολύ αγνώμων. Μπράβο πάντως που προσπάθησες.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μόνο 4,5 από Σαρωνίδα?? Δεν το αμφισβητώ, απλώς μου κάνει εντύπωση. Εγώ στις καλές νύχτες βλέπω από Χαλάνδρι μέχρι 4,5 και καμιά φορά 4,6 (με το ζόρι βέβαια!). Και για να παινέψω το "σπίτι" μου, η φωτογραφία του Μ57 που έχω στο Άβαταρ είναι από το Γεροσταθοπούλειο Πανεπιστημιακό Αστεροσκοπείο (Ζωγράφου).
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά εγώ με γυμνό μάτι από το κέντρο που μένω (όρια Αθήνας - Περιστερίου), βλέπω μέχρι 2 φαινόμενη λαμπρότητα. Στην ουσία δεν υπάρχει μαύρος ουρανός στην Αθήνα. Στα βόρεια προάστια ίσως να φτάνει το 3. Στην Αρκαδία έξω από τα χωριά είναι ένα καθαρό 5ρι τις καλές νύχτες.

 

Προχθές που παρατήρησες τι μέγεθος αστέρα έβλεπες;

Εκτός από το γυμνό μάτι, τι άλλες τεχνικές χρησιμοποιεις, για να μετρήσης τι μέγεθος αστέρα μπορείς να δεις;

Δημήτρης Γκιώνης.

Τα δυο μάτια είναι καλύτερα από ένα. :shock:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Μη βγαίνετε στις ταράτσες με σεντόνια βρε παιδιά. Θα κοψοχολιάσετε καμία γειτόνισσα!

 

2 μεγέθους;! Μόνο 2 μεγέθους;!!! Δηλαδή εγώ που από την Σαρωνίδα βλέπω 4,5 και βρίζω, προφανώς είμαι πολύ αγνώμων. Μπράβο πάντως που προσπάθησες.

 

Γιάννη παρατηρούσα για χρόνια από την περιοχή. Το ξέρεις, έχουμε συζητήσει εδώ γι αυτό. Είναι λογικό αυτό που αναφέρει ο glois από το Χαλάνδρι για 4,5 -4,6. Στην περιοχή σου είχαμε μετρήσει μια φορά 5,4 ουρανό και πιθανόν να γίνεται και καλύτερος αν υπάρχουν συνεχείς μετρήσεις. Ελπίζω απλώς να μη μετράς κάτω από καμία λάμπα. :) Ξέρω ότι είσαι προσεκτικός, απλώς πιθανολογώ την ημέρα που μέτρησες ίσως δεν θα είχες τις καλύτερες συνθήκες.

 

 

Χθες εστησα κι ευθυγράμμισα τέλεια το Meade 8'' SC στη ταράτσα μου στην Αθήνα προσπαθώντας να δω κι εγώ τα μεσσιέ που αναφέρατε. ΤΙΠΟΤΑ!...

 

... Παιδιά εγώ με γυμνό μάτι από το κέντρο που μένω (όρια Αθήνας - Περιστερίου), βλέπω μέχρι 2 φαινόμενη λαμπρότητα. Στην ουσία δεν υπάρχει μαύρος ουρανός στην Αθήνα. Στα βόρεια προάστια ίσως να φτάνει το 3. Στην Αρκαδία έξω από τα χωριά είναι ένα καθαρό 5ρι τις καλές νύχτες.

 

Φίλε Vensius φοβάμαι ότι έχασες τον χρόνο σου νομίζω. Είναι λογικό να μη μπόρεσες να δεις από την ταράτσα σου τίποτα. Σκέφτομαι ότι και το 2 που είδες ίσως να ήταν πολύ. Και από ότι διαβάζω, δεν ξέρω αν μαθαίνεις και κάτι γύρω από την παρατήρηση μέσω της προσπάθειας. Η παρατήρηση από την πόλη θέλει υπομονή, τεχνικές, προσπάθεια.

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Κωνσταντίνε, όταν διάβασα ότι ο Vensius προσπάθησε με 2 μεγέθους αστέρια, ομολογώ ότι ήταν ένα σοκ. Ένταξη δεν το είχα φανταστεί κι έτσι! Κανείς δεν μπορεί να φανταστεί ότι το να υποβιβάζεται ο ουρανός που κάνει παρατήρηση κατά 0,5 μέγεθος, τι μπορεί να σημαίνει αυτό, και πόσο μεγάλη απώλεια μπορεί να είναι αυτό. Μόνο όποιος έχει ζήσει ότι από 6+ που ήταν ο ουρανός που κάποτε έβλεπε, έπεσε στο 4,5 μπορεί να με καταλάβει. Πλέον ο ουρανός ακόμα και στο Σούνιο ( Στην Γύρο περιοχή) είναι 5. Τρεις μέρες τώρα δεν είδα ούτε ένα αστέρι 5,5. Θέλω να πιστεύω ότι φταίει ο Δίας κι Αφροδίτη που σαν φωτεινοί τραμπούκοι βρίσκονται κι οι δυο στον ουρανό. Δυστυχώς νομίζω ότι δεν φταίνε αυτοί.

Τέλος επειδή κάνω παρατήρηση κι από τον δρόμο έξω από το σπίτι μου στην Σαρωνίδα, ξέχασα να το γράψω, αλλά κάνω το εξής τέχνασμα που με γλιτώνει από κρεμασμένα σεντόνια.

Υπάρχει πρόβλημα χοντρό όταν τη ώρα που πας να σημαδέψεις τρως το φως της λάμπας του δρόμου στα μάτια ακόμα κι από το πλάι. Η λύση είναι ντοσιέ! Κρατάω με το ένα χέρι το ντοσιέ που γράφω σημειώσεις και το βάζω από εκεί που έρχεται το φως. Είναι απίστευτο το πόσο καλά δουλεύει η πατέντα. Διότι από την στιγμή που κατορθώσω να βάλω το αστέρι στο ερευνητή Νίκησα! Είναι θέμα λεπτών ή δευτερολέπτων για να βάλω τον επιθυμητό στόχο και στο προσοφθάλμιο του τηλεσκοπίου. Από εδώ και πέρα ομολογώ ότι για να ευχαριστηθούμε κάπως πρέπει να βάλουμε και λίγο νερό στο κρασί μας. Όντος δεν γίνεται να δούμε το σμήνος της Παρθένου. Όμως δεν περιέχει μόνο αυτό ο ουρανός. Τα πλανητικά νεφελώματα, είναι από τους καλύτερους στόχους. Διότι όταν η μεγέθυνση που χρησιμοποιούμε είναι 1επί διάμετρο και παραπάνω, κάμπτεται η φωτεινότητα του υποβάθρου. Αυτό που μας δυσκολεύει είναι ο εντοπισμός τους. Αυτό όμως από ένα σημείο και μετά είναι πρόκληση.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητέ Γιάννη, καταλαβαίνω ο σοκ όταν διάβασες για μόνο 2mag αστέρια από Αθήνα, από τις πόλεις, αλλά δεν είναι έτσι ακριβώς τα πράγματα. Θα μου επιτρέψεις λοιπόν να επιμείνω ότι μπορούμε και από την Αθήνα και πολύ περισσότερο από το μέρος που βρίσκεσαι στην Σαρωνίδα, να δούμε αρκετά αντικείμενα από αυτό το σμήνος και όσους άλλους στόχους αναφέρθησαν από την αρχή στο θέμα. Απλώς θα πω άλλη μια φορά ότι θέλει σωστές τεχνικές.

 

Το πρόβλημα που βλέπω για χρόνια είναι ότι πολλοί πιστεύουν ότι χρησιμοποιούν τις σωστές τεχνικές αλλά δεν το κάνουν. Μία αιτία ίσως να είναι ότι δεν δίνουν σημασία στα όσα γράφονται σχετικά με τις τεχνικές θέασης από φωτορυπασμένο ουρανό, γιατί δεν τα θεωρούν τόσο σημαντικά. Μια άλλη αιτία είναι ότι κάποιοι ίσως βαριούνται. Δεν ξέρω αν υπάρχουν και άλλες αιτίες. Βγαίνει ο άλλος από την οθόνη της τηλεόραση έξω στο μπαλκόνι του στην πόλη και υποστηρίζει ότι δεν βλέπει αστέρια! Το αφύσικο θα ήταν να έβλεπε.

 

Θα εξηγήσω τι εννοώ σχετικά με τις τεχνικές αμέσως παρακάτω, αλλά πρώτα θα ήθελα να σου πω ότι η λύση ντοσιέ στην λάμπα είναι ένα μέρος της λύσης. Διότι ο περιβάλλων χώρος γύρω σου δεν παραμένει φωτισμένος; Γύρω στα πόδια σου, στους τοίχους κλπ. Έτσι το χάσιμο σε νυχτερινή όραση και μέτρηση σε αμυδρότερο αστέρι, είναι μεγάλο. Το ιδανικό είναι η πλήρης συσκότιση του χώρου γύρω από το τηλεσκόπιο. Όσο δεν γίνεται αυτό, τόσο μικρότερη θα είναι και η επιτυχία μας.

 

Αναφέρεις λοιπόν ότι παλιά υπήρχε 6+ ουρανός και όχι τώρα σε Σαρωνίδα. Και στο Σούνιο δεν είναι πάνω από 5mag. Θα πω ότι ο ουρανός στο Σούνιο είναι πολύ πάνω από 5 κοντά στα 6mag. Αλλά χρειάζεται κάποιος να μπορεί και να θέλει να τον δει. Και επειδή όταν τον μέτρησα δεν είχα τις τωρινές τεχνικές ούτε είχα λάβει υπ' όψιν μου κάποια βασικά πράγματα, μπορεί να υπάρχουν και βραδιές με σκοτεινότερο ουρανό εκεί.

 

Και αυτό δεν έχει να κάνει με την φωτορύπανση των τελευταίων 10 ετών. Όποιος το υποστηρίξει αυτό, ότι δηλαδή έχει χαλάσει ο ουρανός τόσο πολύ σε 10 χρόνια ώστε να πέσει 1 ολόκληρο μέγεθος στην περιοχή, προφανώς δημιουργεί αστικούς μύθους.

 

Επειδή μου αρέσει να αιτιολογώ αυτά που υποστηρίζω, να εξηγήσω ποια η διαφορά του να χρησιμοποιεί κάποιος σωστές τεχνικές. Αν και τα έχω αναφέρει και στο θέμα εδώ και στον οδηγό παρατήρησης από την πόλη, ας συνοψίσω μερικές:

 

- Πριν την παρατήρηση πρέπει να μετρήσουμε τον ουρανό μας. Να δούμε την ποιότητά του απόψε και τι αποτελέσματα θα περιμένουμε. Δεν είναι δύσκολη η μέτρηση, ο sevax που το αναφέρει παραπάνω ξέρω ότι το έχει κάνει κτήμα του από καιρό, κάπου το είχε περιγράψει και με λεπτομέρειες νομίζω.

 

- Αν δεν έχουμε το εργαλείο SQM μπορούμε να κάνουμε την μέτρηση οπτικά. Μέσα από κιάλια ή ερευνητή μεγέθυνσης πχ 9Χ είναι πολύ πιο ακριβής η μέτρηση από ότι με το γυμνό μάτι.

 

-Πριν ακόμη να βγούμε, θα πρέπει να συμβουλευτούμε τις καιρικές συνθήκες που θα επικρατούν την βραδιά της παρατήρησης. Βασικό, αλλά κοίτα πόσοι δεν τσεκάρουν όλες τις παραμέτρους.

 

-Συσκότιση του χώρου… τα είπαμε και παραπάνω σε πολλά ποστ.

 

Υπάρχουν και άλλες πολλές τεχνικές που βελτιώνουν την παρατήρηση σε όσους θέλουν να παρατηρήσουν από την πόλη και τα προάστια, αλλά ας μείνουμε προς το παρόν σε αυτά τα λίγα.

 

Τα οποία οι περισσότεροι δεν τα εφαρμόζουν!

 

Επιτρέψτε μου χωρίς παρεξήγηση να χρησιμοποιήσω σαν παραδείγματα τις αναφορές σου όπως και του Vensius που δεν μπόρεσε να δει πάνω από 2mag στο Περιστέρι. Είπες λοιπόν ότι 3 ημέρες τώρα δεν είδες ούτε ένα αστέρι 5,5. Αν προσέξεις όμως τις καιρικές συνθήκες που επικρατούν τις 3 τελευταίες ημέρες θα δεις ότι όλη η Ελλάδα καλύπτεται από αφρικανική σκόνη. Επίσης η υγρασία είναι σε υψηλά επίπεδα και τοπικά υπήρξαν λίγα νέφη επάνω από την Αττική. Εφ' όσον λοιπόν μπόρεσες αυτές τις ημέρες να δεις αστέρι 4,5 τότε είσαι μια χαρά με την σκόνη που υπάρχει. Ακόμη και αυτή τη στιγμή που γράφω ο ουρανός έξω δείχνει καθαρός, αστέρια φαίνονται, αλλά στην πραγματικότητα είναι μουντός λόγω της σκόνης. Το γνωρίζω διότι τον παρατηρούσα από το απόγευμα για να ξέρω αν θα βγω απόψε. Το δείχνει και ο χάρτης παρακάτω. Προφανώς λοιπόν έρχεσαι στα λόγια μου, όταν είπα ότι δεν θα είχες τις καλύτερες συνθήκες όταν μέτρησες 4,5mag. Είμαι σίγουρος ότι θα έχεις καλύτερο ουρανό άλλα θέλει αρκετές μετρήσεις μέχρι να βρεις την ιδανική βραδιά και να την χρησιμοποιείς σαν όριο για τις επόμενες παρατηρήσεις σου. Προσπάθησε ξανά και είμαι βέβαιος ότι θα πετύχεις καλύτερες συνθήκες. :D

 

 

 

[fullalbumimg]18934[/fullalbumimg]

Η αφρικανική σκόνη τις τελευταίες ημέρες

 

 

[fullalbumimg]18935[/fullalbumimg]

και οι νεφώσεις χθες

 

Ένα άλλο παράδειγμα είναι τα όσα ανέφερε ο Vensius.

 

Χθες εστησα κι ευθυγράμμισα τέλεια το Meade 8'' SC στη ταράτσα μου στην Αθήνα προσπαθώντας να δω κι εγώ τα μεσσιέ που αναφέρατε. ΤΙΠΟΤΑ!

 

Το μεγάλο σμήνος του Ηρακλή ίσα που φαινόταν σαν μία θολή θολάδα. Πήγα σε όλους τους γαλαξίες στο ζενίθ, πήγα στα σφαιρωτά, πήγα στα νεφελώματα και ούτε καν μπορούσα να διακρίνω μία υποψία τους. Και δοκίμασα όλες τις τεχνικές, μέχρι και με σεντόνι σκεπάστηκα για 20 λεπτά. Και μιλάμε για φαινόμενο μέγεθος 7-8 έτσι; Δεν κυνήγησα τίποτα τρελό.

 

Δοκίμασε όπως αναφέρει ο άνθρωπος όλες τις τεχνικές και δεν μπόρεσε να δει πάνω από 2mag από το Περιστέρι. Εγώ απόρησα που είδε έστω και 2mag.

Διότι το βράδυ που βγήκε για παρατήρηση και έφτασε στο συμπέρασμα ότι δεν έβλεπε πάνω από 2mag, η Σελήνη ανέτειλε στις 22:16 και είναι γνωστό ότι η φωτορύπανσή της ξεκινά ήδη πριν την ανατολή της. Οι δε καιρικές συνθήκες της βραδιάς είναι στους χάρτες παρακάτω. Όταν η Αθήνα είναι καλυμμένη με ελαφριά συννεφιά, η υγρασία άφθονη , η σκόνη είναι οριακά και έχεις και φεγγάρι στον ουρανό, για ποιες τεχνικές να μιλήσουμε; Γι αυτό ξαναλέω δεν είναι σκοτεινός ουρανός, οι συνθήκες είναι διαφορετικές από ότι στο βουνό. Όσοι έχουν διάθεση να παρατηρήσουν από την πόλη χρειάζονται τεχνικές, υπομονή και όρεξη για βελτίωση.

 

Poseidon2.thumb.jpg.fbd77154d24a0820db308554811b5e26.jpg

Οι καιρικές συνθήκες που επικρατούσαν στις 4-6-2015

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Κωνσταντίνε δεν παρεξηγούμε καθόλου. Συνέχισε ακάθεκτος. Επίσης δεν διαφωνώ με το τεχνικό μέρος. Όμως ζώντας την περιοχή διαφωνώ γι’ αυτό που λες ότι την τελευταία 10ετία δεν έχει υποστεί σημαντική φθορά ο νυχτερινός ουρανός στην περιοχή του Σουνίου. Ναι στην Σαρωνίδα την τελευταία 10ετία δεν έχει υπάρξει ουσιαστική επιδείνωση. Όμως στην περιοχή που λέμε ευρύτερη περιοχή του Σουνίου, την τελευταία 10ετία είναι που έχει υποστεί τη σημαντικότερη καταστροφή. Διότι όπως βλέπεις στις φωτογραφίες παρακάτω, την τελευταία 10ετία έχουν προστεθεί εκατοντάδες χιλιομέτρων από κολόνες. Όταν λέω εκατοντάδες κυριολεχτώ. Αυτό θα το καταλάβεις αν στο πω αλλιώς. Σιωπηλή δέσμευση του κάθε υποψήφιου βλαχοδήμαρχου ή απλού δημοτικού συμβούλου, είναι να αυξήσει τον φωτισμό στην περιοχή απ’ όπου λυμαίνεται τους ψήφους. Κι αν το έπραξε στην προηγούμενη θητεία του σίγουρα επανεκλέγεται για να συνεχίσει στην νέα του το έργο που ανέλαβε. Το πιο τραγικό απ’ όλα το είναι το απαράδεκτο ότι αυτά έχουν μπει και επί της παραλιακής. Της Λεωφόρου Σουνίου. Η χαριστική βολή ήταν η τοποθέτηση τους στην περιοχή των Λεγραινών, πριν από 5 χρόνια. Η παρακάτω ταμπέλα γι’ αυτό το δαπανηρότατο και καταστροφικό έργο πρόκειται. Αυτή ακύρωσε τις καλύτερες περιοχές που πριν 5 χρόνια κάποιος μπορούσε να κάνει παρατήρηση απαιτήσεων, από το ζενίθ και προς νότο. Η δε καλύτερες τοποθεσίες ήταν επάνω στους λόφους που εξασφάλιζαν και ένα υψόμετρο λήγω παραπάνω από τα 300 μέτρα τα οποία κάνανε τρομερά μεγάλη διαφορά. Τώρα πάνε όλες αυτές οι περιοχές και το μόνο μέρος που έχει μείνει είναι κάτω από την παραλιακή απέναντι από την βραχονησίδα Πάτροκλος. Που φέτος επειδή δεν υπάρχει άλλος χώρος για να βάλει κι άλλες κολόνες, ο Δήμαρχος Σαρωνικού άλλαξε σε εκατοντάδες χιλιόμετρα τις λάμπες και έβαλε διπλάσιας ισχύος. Ταχύνει μάλιστα και δικτυωμένος και το έκανε και στην λεωφόρο Σουνίου. Και όλα αυτά σε περίοδο κρίσης. Αυτό λοιπόν είχε και τις συνέπιες στο μέρος που παρατηρώ. Φτώχυνε θλιβερά το σμήνος της παρθένου μέσα στο προσοφθάλμιο του τηλεσκοπίου μου. Χάθηκαν αστέρια που πέρυσι έβλεπα . Και μιας και αναφέρεσαι σε εμένα θα πρέπει να ξέρεις ότι το 99% των παρατηρήσεων μου, από την Σαρωνίδα και εν γένει από την ευρύτερη περιοχή του Σουνίου τις έχω κάνει. Κι αν έχεις αντιλήφθη σωστά, αρρωσταίνω πχ το Χειμώνα επειδή αυτές λόγο του καιρού φθίνουν σε αριθμό. Και σου λέω ότι κατά 99,999…9% εγώ που από κάποια τυφλή εύνοια της τύχης, μου έμελε νε γίνω νυχτόβιο στοιχειό αυτού του τόπου, και σε πείσμα όλων των κερατάδων και κρετίνων και βάρβαρων, από εδώ θα συνεχίσω να κάνω παρατήρηση με το τηλεσκόπιο μου. Μένει βέβαια και ένα ποσοστό 0,000…1% αυτό να μην συμβεί. Διότι τις επόμενες μέρες θα έρθει θα με επισκεφθεί ο Γκιώνης με το ποδήλατο του!!!!!!! Θα παίξουμε λοιπόν λότο κλπ, και αν κερδίσουμε θα σας πούμε. Τώρα άντε και γ… και θα αναζητήσουμε επιτέλους εκείνον τον νυχτερινό ουρανό που δικαιωματικά μας αξίζει.

 

 

ΥΓ1) Η Πρώτη φωτογραφία τραβηχτικέ το Νοέμβριο του 2009 και είναι το πρωινό ζωδιακό φώς. Είχε πάνω από ένα τέταρτο της ώρας έκθεση. Είναι με φιλμ 400 ISO. Ο Ναός του Ποσειδώνα κάτω δεξιά. (Φαίνεται αν την μεγεθύνεται) Κάτω – κάτω η γραμμή από τα φώτα ενός διερχόμενου πλοίου. Στο βάθος τα φώτα από την Τζια. Και βέβαια ψηλά στον ουρανό τα φώτα που άναψε ένα αεροπλάνο για να προσγειωθεί στο Ελευθέριος Βενιζέλος. Σαν τρελός θυμάμαι έτρεξα και σκεπάζοντας το φακό της φωτογραφικής μηχανής, τερμάτισα την λήψη για να προστατέψω την φωτογραφία μου από αυτόν τον βάρβαρο φωτεινό εισβολέα. Ένοιωσα οργή και παράλληλα ντροπή απέναντι στο πρόσωπο της νύχτας. Μιας Νύχτας που με συντρόφεψε από το προηγούμενο δειλινό φορώντας τα καλά της. Μιας νύχτας που με έμαθε το τι ακριβώς σημαίνει κάποιος να είναι τόσο ευνοημένος από καθαρή τύχη και να κάνει αστροπαρατήρηση σε αυτό το ύστατο ακρωτήριο. Παρέα με τις καβοκολόνες που τις έλουζε το άπλετο φως των άστρων. Και μαζί με τον φλοίσβο κάθε τόσο μου ψιθύριζε. <<Κοίτα αυτές τις πέτρες. Τις καβοκολόνες, το Ναό του Ποσειδώνα. Δες πόσο όμορφες είναι. Είναι πέτρες που ονειρεύονται κάτω από τ’ αστέρια. Χιλιάδες και χιλιάδες χρόνια τώρα>>. Και εγώ αυτή τη Νύχτα ήθελα να φωτογραφίσω. Το ξαφνικό άναμμα από τους προβολείς του αεροπλάνου δεν ήταν απλός ένα σοκ εκείνη την ώρα για μένα. Ήταν κάτι παραπάνω. Σαν την πλαγιά από ένα πανέμορφο βουνό καταφαγωμένη από ένα νταμάρι. Ένα βάρβαρο έργο της ανθρώπινης επιβολής και υπεροψίας. Γι’ αυτό καταντράπηκα. Υποσχέθηκα λοιπόν στον εαυτόν μου και αφού Χιλιάδες και χιλιάδες χρόνια τώρα η Νύχτα με τ’ αστέρια της έρχεται σε αυτό το μέρος της Γης με τέτοια μεγαλοπρέπεια, του χρόνου να αγοράσω ψηφιακή φωτογραφική μηχανή και να την φωτογραφίσω όπως τις αξίζει. Και αγόρασα. Όμως κάποιοι υλοποίησαν το περιεχόμενο της ταμπέλας της δεύτερης φωτογραφίας. Αυτό καταλαβαίνεις φίλε μου με κάνει και αισθάνομαι ακόμα μεγαλύτερη ντροπή διότι εκ των πραγμάτων αδυνατώ πλέον να υλοποιήσω την υπόσχεση και δέσμευση, που εντελώς απερίσκεφτα έδωσα στην Νύχτα.

Εδώ και χιλιάδες και χιλιάδες χρόνια τώρα, την τελευταία 10ετία είναι που στην περιοχή του Σουνίου, ο Νυχτερινός έναστρος ουρανός έχει υποστεί την μεγαλύτερη καταστροφή. Και παρόλη την κρίση η καταστροφή συνεχίζεται κάθε μέρα με αμείωτη ένταση. Του Χρόνου ίσος ούτε κι εκεί που πάω, απέναντι από την βραχονησίδα Πάτροκλος ενδέχεται να μπορώ να πάω. Ό λόγος που ακόμα αυτό το μέρος υπάρχει είναι γιατί τσακώνονται τα συμφέροντα για το ποιος θα λυμαίνεται αυτό το φιλέτο.

 

ΥΓ2) Ὀταν λέω ότι από την τάδε περιοχή βλέπω αστέρια μέχρι τάδε μέγεθος, δεν εννοώ ότι αυτό οφείλεται σε μία μόνο παρατήρηση. Αλλά αντιθέτως στην κάλλιστη των περιπτώσεων.

F1020033.thumb.JPG.56a7cf4bf81c59ccf56f3aa4f2f8669a.JPG

1725653844_IMG_4547.thumb.jpg.dbdbd653ce2964f2ab71155abf021b0a.jpg

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι την θυμάμαι την ταμπέλα, την είχες ξαναβάλει και είχαμε αναφερθεί και στο παρελθόν για τον "πολιτισμό". Σίγουρα η λύση θα είναι αυτό που προτείνεις μια αλλαγή ίσως της τοποθεσίας παρατήρησης.

Πάντως να συνυπολογίσεις ότι τις τελευταίες ημέρες με τόσες άσχημες καιρικές συνθήκες μπορούσες να διακρίνεις 4,5 αστέρι, όπως και την απάντηση του glois που έχει μετρήσει από Χαλάνδρι και έχει βγάλει την φωτογραφία του αβατάρ του από Ζωγράφου. Μπορεί τα πράγματα να είναι χειρότερα από παλιά, αλλά τελικά δεν είναι και τόσο χάλια.

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κωνσταντίνε το 4,5 το διακρίνω μέσα από την πόλη της από την Σαρωνίδας. Το 5 με 5,5 από την τοποθεσία κοντά στο Σούνιο. Απέναντι από την Βραχονησίδα Πάτροκλος. Και τώρα θα μου πεις. Μα και καλά παραπονιέσαι; Φωτιά θα πέσει από τον ουρανό για να σε κάψει! Εδώ είναι το πρόβλημα και παράλληλα η αμηχανία μου. Κανείς δεν μπορεί να φανταστεί το τι είναι δυνατόν να σημαίνει απώλεια κατά 0,5. Ένα σου λέω μόνο. Από την Σαρωνίδα με 4,5 μόλις ο γαλαξίας είναι ορατός και την ίδια ώρα με 5 (κακιά περίπτωση) ο γαλαξίας από το μέρος που σου λέω είναι μεγαλοπρεπέστατος!!!!

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ ανήκω σε εκείνο το group που λέει: Πάρε από τον ουρανό σου, οτι καλύτερο μπορεί να σου δώσει, χωρίς γκρίνια και απογοήτευση. Μπορώ να πω οτι σχεδόν όσα έχω μάθει μέχρι τώρα στην πράξη, τα έχω μάθει από τον ουρανό της Αθήνας. Γιατί αυτό? Γιατί είναι κάθε μέρα πάνω από το κεφάλι μου!

 

Όσον αφορά τον ουρανό της Σαρωνίδας, επειδή τυχαίνει να κατεβαίνω κατά καιρούς, η πρώτη μου αντίδραση με γυμνά μάτια ήταν: Ωχ! Φαίνεται κι αυτό, ωχ και το άλλο! Αλί σε μας τους Αθηναίους και των προαστίων!

 

Παρεπιπτόντως το Πανεπιστημιακό Αστεροσκοπείο στου Ζωγράφου κάνει πολύ καλή δουλειά στον τομέα της Παρατηρησιακής Αστροφυσικής με αποτελέσματα εφάμιλλα μεγάλων αστεροσκοπίων ανα τον κόσμο και με πολλές δημοσιευμένες δουλειές.

 

Κε Γιάννη φαντάζομαι το ξέρετε πάντως οτι μισό μέγεθος διαφορά σημαίνει 5 φορές λαμπρότερα άστρα, άρα και πολλαπλάσια στο πλήθος (η κλίμακα είναι λογαριθμική).

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

φίλε glois αν διαβάσεις την απάντησή μου αμέσως στην προηγούμενη σελίδα, εγώ πάνω απ' όλους είμαι αυτός που λέει και πράττει αυτό το πάρε από τον ουρανό σου ότι σου προσφέρει. Με μία βεβαίως διάφορα. Αυτό το χωρίς <<γκρίνια>> εγώ δεν το δέχομαι. Διότι συνέβη να ξέρω, επειδή έτυχε και έζησα και γεννήθηκα σε αληθινό έναστρο ουρανό, το τι σημαίνει αυτόν να τον στερείς στους ανθρώπους. Μάλιστα ζω σε μία περιοχή που εκτός των άλλων συμβαίνει να υπάρχουν και πέτρες. Πέτρες που ονειρεύονται κάτω από τ' αστέρια. Το εξηγώ και αυτό στην προηγούμενη σελίδα. Δυστυχώς φίλε glois σε εμένα δεν μου επιτρέπεται να μην γκρινιάζω. Διότι αν το κάνω στην καλύτερη των περιπτώσεων θα είμαι προδότης. Ναι λοιπόν στην παρατήρηση από την φωτορυπασμένη μας πραγματικότητα. Το υπογράφω με χέρια και πόδια. Το να λέει όμως κάποιος κάντο και μην γκρινιάζεις για εμένα είναι στην καλύτερη των περιπτώσεων ύποπτος. Ειδικά αν από εκεί που διάβασες και ενστερνίστηκες το παραπάνω τσιτάτο, το υπογράφει κάποιος επώνυμος.

Με εκτίμηση Γιάννης Παπαδόπουλος.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κε Γιάννη με όλο το σεβασμό, το χωρίς γκρίνια δεν πήγαινε σε εσάς. Μιλάω γενικά, καθώς ακούς διάφορα από διάφορους. Καταλαβαίνω αυτό που λέτε σχετικά με την εξέλιξη της φωτορύπανσης στην περιοχή σας και λυπάμαι για εσάς και για όλους μας και οτι έχετε ζήσει την περιοχή και την Αθήνα γενικότερα με σκοτεινότατο ουρανό σε σχέση με σήμερα. Αυτο που δεν κατάλαβα είναι γιατί με θεωρείτε ύποπτο.!

 

Φιλικά,

Γιώργος Λόης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για παράδειγμα έχω έναν γνωστό που μου λεει όλη την ώρα: και τι να δεις από αθήνα? και αν δεν δεις πάρνωνα δεν έχεις δει τίποτα και μην πάρεις ακόμα τηλεσκόπιο κλπ..
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης