Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπαινω κατευθυαν στο ''ψαχνο''.Συγκεντρωσα φετος στις πανελλαδικες αρκετα μορια για να περασω οπουδηποτε επιθυμω.Αυτο που μου αρεσει πιο πολυ ειναι η φυσικη και συγκεκριμενα η αστροφυσικη(=P~ οπως των περισσοτερων).Αυτο που με προβληματιζει ειναι ασφαλως σε ποιο πανεπιστιμιο θα μπω.Γονεις,καθηγητες,φιλοι,μου λεν να ξανασκευτω για πολυτεχνιο....Ειναι αδυνατον να καταλαβω αν μου αρεσει η μηχανικη αν δεν ασχοληθω με αυτην(απλα διαβαζοντας το προγραμμα σπουδων και λιγα περι σχολης) #-o .Αυτο που ζητω με την δημοσιευση μου αυτη ειναι εμπειριες τελειοφοιτων φυσικης,αστροφυσικων,μηχανικων....που ειχαν παρομοιο δηλημα με εμενα...γιατι σιγουρα υπηρχαν τετοια ατομα(εχω διαβασει ηδη τις περισσοτερες δημοσιευσεις που υπαρχουν στη σελιδα)
Shooow me what you got :shock: :shock:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχω τελειώσει πολιτικός μηχανικός εμπ και τώρα σπουδάζω και φυσικό αθήνας. Φυσικό μπήκα με κατατακτήριες εύκολα. Κατατακτήριες είναι εξετάσεις που δίνεις 4 μαθήματα του 1ου έτους και για το φυσικό δίνουν 10 άτομα ενώ δέχεται 25 οπότε αρκεί να περάσεις την βάση για να περάσεις στην σχολή. Από την άλλη, κατατακτήριες για Ηλεκτρολόγους Μηχανικούς ΕΜΠ δίνουν πάνω από 250 άτομα και για να περάσεις πρέπει να γράψεις άριστα.

 

Για αστροφυσική πρέπει να πας φυσικό. Δεν υπάρχει αστροφυσική σε άλλη σχολή (λίγο στο μαθηματικό). ΕΠειδή όμως με την διαστημική (ρουκέτες, δορυφόροι κτλ) ασχολούνται μηχανικοί κι επειδή στην αγορά εργασίας τους ζητάνε πολύ περισσότερο από τους φυσικούς, θα σε συμβούλευα να δηλώσεις ηλεκτρολόγος ή μηχανολόγος μηχανικός και παράλληλα να διαβάζεις μόνος σου για αστροφυσική. Το πολυτεχνείο κάνει τα ίδια μαθηματικά με τους φυσικούς αλλά όχι μαθήματα αστροφυσικής. Κατά τη γνώμη μου το θεωρητικό κενό μπορείς να το καλύψεις με διάβασμα δικό σου. Αυτό μέχρι να τελειώσεις ΕΜΠ και να πας μεταπτυχιακό αστροφυσικής στο φυσικό ή να δώσεις κατατακτήριες για αυτό. Πιστεψε με, οι περισσότεροι φυσικοί προσπαθούν να περάσουν μετά στο πολυτεχνείο ή να πάνε να κάνουν μετπατυχιακό σε αυτό. Αλλά τα επαγγελματικά δικαιώματα του μηχανικού είναι στο πτυχίο και δεν αποκτώνται με μεταπτυχιακό.

 

Στην ESA από την Ελλάδα πηγαίνουν κυρίως μηχανικοί. Το ίδιο και στο CERN. Αν φυσικά ενδιαφέρεσαι για θεωρητική αστροφυσική κτλ τότε προφανώς μονόδρομος είναι να πας Φυσικό και να μη χάσεις το χρόνο σου με πολυτεχνεία. Να ξέρεις όμως οτι κι εγώ ξεκίνησα για αστροφυσική στο φυσικό Αθήνας αλλά βλέποντας τη νοοτροπία των καθηγητών του τμήματος όπου πολλοί το έχουν ρίξει στη μεταφυσική (θρησκεία, αρχαία ελλάδα κτλ) έχω ξενερώσει.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να συμπληρώσω οτι κι εγώ είχα το ίδιο δίλημμα με εσένα γιατί κι εγώ είχα συγκεντρώσει μόρια για να περάσω πολυτεχνείο αλλά ήθελα φυσικό. Μετάνοιωσα λίγο που δήλωσα πολιτικός μηχανικός γιατί είναι εντελώς διαφορετικό από το φυσικό -αν και στα μαθηματικά είναι το ίδιο επίπεδο. Θα έπρεπε να δηλώσω ηλεκτρολόγος ή μηχανολόγος. Ως μηχανικός στο Φυσικό έχω προτείνει βελτιώσεις στις πειραματικές διατάξεις των εργαστηρίων και γενικά έχω πολύ καλύτερη συνεργασία με το τμήμα γιατί γνωρίζω το πρακτικό κομμάτι (ας πούμε συζητούσα τις προάλλες με έναν καθηγητή για κατασκευή αστεροσκοπείου). Το μηχανηλίκι δηλαδή πιάνει τόπο όπωσδήποτε στο φυσικό. Αλλά ως μηχανολόγος πχ, θα μπορούσα να σχεδιάζω ρουκέτες ή τηλεπικοινωνιακά συστήματα τα οποία το φυσικό τα έχει πολύ μεγαλύτερη ανάγκη από ότι τα... μπετά...

 

Να κάνεις ό,τι έχεις μεράκι πάντως. Όλοι εντυπωσιαζόμαστε από την αστροφυσική, είναι η φύση του ανθρώπου. Το θέμα είναι πώς θες να ασχοληθείς εσύ με αυτήν.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θεωρώ αυτά τα θέματα εντελώς on topic και κατά τεκμήριο σημαντικότερα από πολλά άλλα, καθώς αφορούν το μέλλον της νεολαίας και όχι το παρελθόν ημών των παλιόγερων, αλλά ορισμένοι (πολύ ορισμένοι αλλά όχι και πολλοί) έχουν το χόμπι να ζητούν κατ' εξακολούθηση το κλείδωμά τους. Γιαυτό προτείνω να συμπληρώνετε την επικοινωνία σας και με τα προσωπικά μηνύματα με τα οποία μπορείτε να αναπτύσσετε τις λεπτομέρειες. Καλή επιτυχία και γίνετε πολύ καλύτεροι από ημάς, καθώς αναντάμ μπαμπαντάμ τα έχουμε κάνει θάλασσα.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καθε προταση με κανει να αλλαζω αποψη....Και ολοι λενε....ακολουθα αυτο που σου αρεσει.Πρεπει να μπω στη σχολη για να καταλαβω αν μου αρεσει...ετσι πιστευω 8-[ ..
Shooow me what you got :shock: :shock:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θεωρώ αυτά τα θέματα εντελώς on topic και κατά τεκμήριο σημαντικότερα από πολλά άλλα, καθώς αφορούν το μέλλον της νεολαίας και όχι το παρελθόν ημών των παλιόγερων, αλλά ορισμένοι (πολύ ορισμένοι αλλά όχι και πολλοί) έχουν το χόμπι να ζητούν κατ' εξακολούθηση το κλείδωμά τους. Γιαυτό προτείνω να συμπληρώνετε την επικοινωνία σας και με τα προσωπικά μηνύματα με τα οποία μπορείτε να αναπτύσσετε τις λεπτομέρειες. Καλή επιτυχία και γίνετε πολύ καλύτεροι από ημάς, καθώς αναντάμ μπαμπαντάμ τα έχουμε κάνει θάλασσα.

=D> =D> =D> Πράγματι τέτοιες συζητήσεις δεν θα έπρεπε να κλειδώνονται καθώς πραγματεύονται κάποιες άπο τις λίγες οδούς που έχει κανείς για να κάνει το χόμπι με το οποίο όλοι εδώ πέρα είμαστε παθιασμένοι επάγγελμα και αυτό είναι ιδιαίτερα χρήσιμο για τους νεαρούς αστρονόμους και ανερχόμενους επιστήμονες που ίσως κάποια στιγμή να είναι η δικιά τους συνέντευξη στις αστροειδήσεις!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα σε ενδιαφερει σιγουρα και αυτη η συζητηση γιατι παρομοιο θεμα ειχε συζητηθει κι εκει.

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=21451&highlight=

Μεσα εκει θα βρεις και την δικη μου, λιγο πιο "ωμη" αποψη.

Still I Rise
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για να συμπληρώσω λίγο το πόστ του Vensius που ουσιαστικά λέει ότι οι μηχανικοί έχουν πολλή περισσότερη ζήτηση από τους φυσικούς:http://www.esa.int/About_Us/Careers_at_ESA/Vacancies

 

Πόσους μηχανικούς ζητάει;Τουλάχιστον 10. Και στο τέλος ζητούν και έναν planetary scientist,δηλαδή έναν φυσικό.

12923506513ffaeef0ecd23.gif
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Διαβασα την αποψη σου στο link π εστιλες....συμφωνω αυτο με τα ρομαντιλικια...προτιμω αυτες τις ''ξερές'' που λες απαντησεις...Εγω ειμαι αποφασισμενος να βγω στο εξωτερικο...αλλα δεν θελω να κανω κατι που δεν θα μου αρεσει....η αστροφυσικη σιγουρα θα μου αρεσει....τωρα ψαχνομαι για το ηλεκτρολογος μηχανικος.Αναρωτιεμαι....σε ποιον κινει το ενδιαφερον περισοτερο μηχανικος παρα φυσικος...ολοι δεν εχουν αυτο το δηλημα??
Shooow me what you got :shock: :shock:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν γινεται θα ηθελα να ακουσω γνωμες για το Φυσικο ΑΠΘ(ειναι η αδερφη μου στην θεσσαλονικη και λογο οιονομικου θελω να ακολουθησω)και για το Φυσικο Κρητης(ολοι οι φιλοι μ θα πανε εκει...γτ και καλα ειναι ''το καλυτερο''.
Shooow me what you got :shock: :shock:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

http://www.ece.ntua.gr/el/education/undergraduate

 

Εδώ είναι τα μαθήματα του Η.Μ ΕΜΠ. Άμα πάρεις και τη ροή της Φυσικής βλέπεις οτι κάνεις αντίστοιχα μαθήματα με του τομέα πυρηνικής φυσικής του Φυσικού. Αν θες να συμπληρώσεις τις γνώσεις σου στην αστροφυσική μπορείς να ασχοληθείς και μόνος. Στο Φυσικό κάνουμε το βιβλίο του Δανέζη "Το σύμπαν που αγάπησα" και το βιβλίο του Frank Shu.

 

Αν θες να κάνεις θεωρητική φυσική, δηλαδή κοσμολογία, πρέπει να ξέρεις τέλεια Γενική Σχετικότητα και Κβαντομηχανική οπότε πας Φυσικό.

 

Αν θες να κάνεις παρατηρησιακή αστροφυσική ή εφαρμοσμένη (ραδιοαστρονομία κτλ) καλύτερα να πας Η.Μ γιατί απ΄οσο ξέρω μηχανικούς θέλουν και στο SKA (square kilometer array) και στην ESA κτλ.

 

Ένα άλλο παλικαράκι που έγραψε 19800 είπε οτι θα πάει φυσικό. Δες και τη συνέντευξη του άμα είναι να είστε συμφοιτητές.

 

http://www.ipaideia.gr/autos-einai-o-protos-ton-proton-me-19-880-moria-kai-tesera-eikosaria.htm

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ναι το ειδα το παιδι...δεν ξερω πως τα καταφερε ποσο μαλλον με τα φετινα θεματα...εσυ τωρα για που το πας οταν βγαλεις και το φυσικο....γιατι δεν εκανες μεταπτυχιακο πολιτικος μηχανικος??
Shooow me what you got :shock: :shock:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

γεια σας! :cheesy: έδωσα και εγώ τώρα πανελλήνιες, από θετική, και περνάω σε όποια σχολή θέλω διότι συγκέντρωσα αρκετά μόρια. η φυσική ήταν πάντα η μεγάλη μου αγάπη αλλά η ιατρική με δελεάζει...

επιπλέον μου έχει δημιουργηθεί η εντύπωση ότι η μοναδική διέξοδος μετά το φυσικό είναι να κάνεις μαθήματα ενώ ότι οι πιθανότητες να ασχοληθείς με την έρευνα είναι ελάχιστες... ισχύει?

Viva la Relativity!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η γνώμη μου για τα μαθήματα φυσικής δεν είναι τόσο θετική....θα βγάλεις ένα πολύ δύσκολο πανεπιστήμιο και θα διδάσκεις τα φετινά....που μπορείς ήδη πιθανόν να το κάνεις.Αν βγεις εξωτερικό η ερευνα ειναι πολύ πιθανή....αρκεί να είσαι καλή... =P~
Shooow me what you got :shock: :shock:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

σχετικά με την έρευνα, το έχω τι θέμα πολύ γενικά και αφηρημένα στο μυαλό μου... ποιος σε προσλαμβάνει να κάνεις έρευνα στη φυσική? ξέρεις κάτι πιο συγκεκριμένο? :?
Viva la Relativity!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αφού τελειώσεις το πανεπιστήμιο και με το κάλο αν θες πας εξωτερικό....τότε θα σε αναλάβει ένας και θα σου λέει τι θα κάνεις...σε πολύ καλή περίπτωση θα σε πληρώνουν κιόλας αντί να πληρώνεις το μεταπτυχιακό....στην Ελλάδα σχεδόν ανέφικτο :(
Shooow me what you got :shock: :shock:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

δηλαδή το να κάνεις ερευνα στο εξωτερικό αφού τελειώσεις το φυσικό, έχει ελάχιστες πιθανότητες? αν τελειώσεις μηχανολόγος μηχανικός είναι πιο πιθανό? (Βασίλη, έχεις κάνει μηχανογραφικό ή ακόμα?) :?
Viva la Relativity!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χαχ.....βρίσκομαι σε στάδιο απόγνωσης :-k ...ευτυχώς έχουμε παράταση μέχρι τις 17......πιστεύω οι πιθανότητες για έρευνα στο εξωτερικό είναι πολλές και με καλό μισθό.Η αδερφή μου τελείωσε Γεωλογια στο απθ εκανε μεταπτυχιακό με υποτροφίες στο bgi της Γερμανιας και τωρα διδακτορικο με πολύ καλό μισθο.Ολα αυτα σε μια επιστημη που δεν ειναι καθολου προτεινόμενη στην Ελλάδα. Ειναι και η τύχη...η προσπάθεια..όλα παίζουν ρόλο.Εμένα μου συστήνουν να μπω ηλεκτρολόγος μηχανικός...αλλά και εμένα μου αρέσει πιο πολύ η αστροφυσική(όπως όλοι την λατρεύουμε)
Shooow me what you got :shock: :shock:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αφού τελειώσεις το πανεπιστήμιο και με το κάλο αν θες πας εξωτερικό....τότε θα σε αναλάβει ένας και θα σου λέει τι θα κάνεις...σε πολύ καλή περίπτωση θα σε πληρώνουν κιόλας αντί να πληρώνεις το μεταπτυχιακό....στην Ελλάδα σχεδόν ανέφικτο :(

 

Μην αποπροσανατολίζεις την κοπέλα..! Δεν ισχύει κάτι τέτοιο..Σε πληρώνουν από το PhD και έπειτα..Το μεταπτυχιακό ή το πληρώνεις ή παίρνεις υποτροφία..

 

Διάλεξτε την σχολή πρώτα που θέλετε, τελειώστε την και έπειτα τα ψάχνετε αυτά...Οι εξελίξεις τρέχουν και οι κατάστασεις αλλάζουν από χρόνο σε χρόνο..! :)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι σκοπο το ειχα....τα ειπα λιγο προχειρα δεν εσφαξα κανεναν..

 

Δεν είναι πρόχειρη η σκέψη σου αλλά λάθος και όφειλα να το διασαφηνίσω..

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

1) τι είναι το PhD?

 

Σχετικά με το μεταπτυχιακό, κι εγώ ως προς την πληρωμή και την υποτροφία τα ίδια ξέρω.

 

2) Κατά την διάρκεια του μεταπτυχιακού σου στο εξωτερικό ασχολείσαι με την έρευνα, σωστά?

 

3) Όταν όμως τελειώσεις με τα μεταπτυχιακά σου όμως τι κάνεις????????

 

Οι περισσότεροι έρχονται πάλι Ελλάδα γιατί δεν βρίσκουν τίποτα έξω, έτσι έχω ακούσει από γνωστούς που έκαναν μεταπτυχιακό στο εξωτερικό. Ως προς το μηχανογραφικό, ομοίως απελπισμένη είμαι και εγώ.... Με συμβουλεύουν για ιατρική και φοβάμαι πώς αν δεν την δηλώσω, μία μέρα μάλλον θα το μετανιώσω.... :? :? :?

Viva la Relativity!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

1) τι είναι το PhD?

 

Διδακτορικό δίπλωμα διάρκειας 3-5 χρόνια. 3-4 χρόνια +1-2 χρόνια μεταπτυχιακό ή 5 χρόνια χωρίς μεταπτυχιακό (μόνο Αμερική)

 

2) Κατά την διάρκεια του μεταπτυχιακού σου στο εξωτερικό ασχολείσαι με την έρευνα, σωστά?

 

Όχι στο PhD ουσιαστικά δουλεύεις σε ερευνητικό θέμα με supervisor (καθηγητή). Στο μεταπτυχιακό παρακολουθείς μια σειρά μαθημάτων για εξιδίκευση..Αν είσαι βέβαια πολύ καλός μπορείς να ξεκινήσεις κάποιο project αλλά ανάλογα το ινστιτούτο αν θα είναι άμισθη ή έμμισθη θέση.

 

3) Όταν όμως τελειώσεις με τα μεταπτυχιακά σου όμως τι κάνεις????????

Τα πάντα ή και τίποτα..Εξαρτάται από σένα πόσο θες να προχωρήσεις.. Το καλό με εμάς τους φυσικούς είναι ότι υπάρχει μεγάλη ευελιξία σε επαγγελματική αποκατάσταση..Τουλάχιστον για το εξωτερικό, για την Ελλάδα δεν γνωρίζω..

:)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εσείς bellatrix, είστε φυσικός? Με τι ασχολείστε? Αναφέρατε ότι "Το καλό με εμάς τους φυσικούς είναι ότι υπάρχει μεγάλη ευελιξία σε επαγγελματική αποκατάσταση". Εγώ αντιθέτως, έχω την εντύπωση ότι είναι περιορισμένες οι προοπτικές του φυσικού. Ή καθηγητής σε πανεπιστήμιο ή σε σχολείο/φροντιστήριο. Τι δουλειά μπορεί να κάνει ένας φυσικός στο εξωτερικό? Τι προσόντα πρέπει να έχω για να βρω δουλειά στο εξωτερικό?
Viva la Relativity!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για παραδειγμα, γνωρίζω άτομα που κάνανε PhD στην αστροφυσικη και δουλεύουν τώρα σε εταιρείες ως data analyst..Υπάρχουν πάρα πολλά πραγματικά που μπορεί να κάνει ένας φυσικός. ..Ένα search το Google θα σε κατατοπίσει :wink:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης