Jump to content

Astronio: Ελληνικό αστρονομικό κανάλι στο Youtube


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι θα συνέβαινε εάν η Γη ξαφνικά σταματούσε να περιστρέφεται; Στο επεισόδιο αυτό μελετούμε τα ακραία σενάρια σχετικά με την περιστροφή της Γης και τις συνέπειες που θα είχαν για τη ζωή και τις συνθήκες του πλανήτη μας.

  • Μου αρέσει 1
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντήσεις 177
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Αγαπητοί φίλοι, με αφορμή τη δημοφιλή σειρά επιστημονικής φαντασίας "To Πρόβλημα των Τριών Σωμάτων" έφτιαξα ένα βίντεο όπου εξηγώ έννοιες όπως είναι η βαρυτική αλληλεπίδραση τριών σωμάτων, η κβαντική διεμπλοκή, η μάζα που θα έπρεπε να έχει ο Ήλιος για να μας σηκώσει από το έδαφος, το γειτονικό σύστημα του Άλφα του Κενταύρου και πολλά ακόμα! Μπορείτε να το δείτε εδώ: 

https://www.youtube.com/watch?v=dfF28s73z94

  • Μου αρέσει 1
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 5 εβδομάδες αργότερα...

Με τη βοήθεια της τεχνητής νοημοσύνης μελετούμε τις νέες εντυπωσιακές φωτογραφίες του διαστημικού τηλεσκοπίου Euclid, με τα γαλαξιακά σμήνη Abell 2390 και Abell 2764, το υπέροχο νεφέλωμα M 78, τον γιγάντιο σπειροειδή γαλαξία NGC 6744 και τη γαλαξιακή ομάδα Dorado. Επίσης συζητούμε για τους πλανήτες K2-18b, 55 cancri e και Gliese 12 b, για την επερχόμενη έκρηξη nova του T Coronae Borealis, αλλά και τη μεγαλύτερη αστρική μαύρη τρύπα που γνωρίζουμε, την Gaia BH3. 

 

  • Μου αρέσει 1
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης