Jump to content

Kιάλια ή Τηλεσκόπιο ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας, είμαι νέος στην παρέα και πρόθυμος να ασχοληθώ με την αστρονομία.

Όπως όλοι οι αρχάριοι, έτσι και γώ έχω διαβάσει διάφορα "ενημερωτικά" άρθρα για να ξεκινίσω σωστά. Όλοι λένε ότι καλύτερα, για αρχή, να πάρεις ένα καλό ζευγάρι κιάλια μέχρι να μάθεις τους ουρανούς και έπειτα να προχωρήσεις σε αγορά τηλεσκοπίου.

Να σας διευκρινίσω ότι δεν έχω ιδέα από τον ουράνο. Το μόνο ουράνιο σώμα που γνωρίζω είναι η ... σελήνη. Το γεγονός αυτό με απέτρεψε απ`την αγορά του τηλεσκοπίου που είχα στο μυαλό(skywatcher 200mm HEQ5).

Θα ήθελα την γνώμη σας παιδιά. Όσοι υποστηρίζεται την άποψη να πάρω κιάλια, θα σας παρακαλούσα να μου πείτε και συγκεκριμένα μοντέλα που πιστεύετε ότι θα με ικανοποιήσουν. Είμαι διατεθιμένος να δώσω 150-200€.

Έχω σταμπάρει μέχρι στιγμής τα CELESTRON SkyMaster 15Χ70. Eίναι καλά?

Τέλος.. με τα κιάλια τι θα μπορέσω να δώ? Έχω διαβάσει τα άρθρα του astrovox αλλά θέλω τις δικές σας γνώμες. Πχ ο Μ31 πώς φαίνεται? Μια σταλιά? Το νεφέλωμα του Ωρίονα θα μπορώ να το διακρίνω(τα χρώματα του κλπ?)

Η γνώμη όλων σας μου είναι απαραίτητη!! Σας ευχαριστώ :)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 60
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

κατ’αρχήν καλως μας ηρθες.

Δεύτερον καλώς έκανες και δεν αγόρασες τίποτα απο τηλεσκόπιο ή κυαλια.

Είσαι σε ένα φορουμ όπου η ειδικότης όλων είναι στα οπτικά.(_ή καλύτερα όλοι ασχολουμαστε με την ποιοτιτα των οπτικών.

Το συγκεκριμένο μοντέλο κυαλιών δεν το έχω δοκιμάσει οπ’οτε την κριτική για αυτά την αφήνω σε κάποιον που τα έχει δοκιμάσει. εγώ έχω τα 8χ56 vixen και 9x63 celestron όπου είμαι και εξαιρετικα ευχαριστιμένος. θα προσπαθήσω να σου βρώ το site με τα αντικείμενα που μπορεις να δεις με τα κυάλια αυτής της μεγένθυσης,για να δεις ότι είναι πάνω απο 70 αντικείμενα του καταλόγου μεσσιερ

Thinking is not a crime....!

φιλικά

Νίκος Λουρίδης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλώς σας βρήκα O:)

Κατάλογος μεσσίερ? :-k Φαντάζομαι περιέχει τα αντικείμενα που μπορείς να δείς με τηλεσκόπιο. Εσι απότι μου λές έχεις 9χ63 της ίδια μάρκας και είσαι ευχαριστημένος. Ε, πιστεύω τα 15χ70 να είναι εξίσου καλά, αν και η απότομη αύξηση της μεγένθυσης με "φοβίζει" λιγάκι :( . Πάντως θέλω τα κιάλια να έχουν αρκετή διάμετρο(70mm+) γιατί θα με συντροφεύουν για 1 χρόνο(μέχρι το επόμενο καλοκαίρι) και θέλω να τον ευχαριστηθώ τον ουρανό μέχρι τότε

Ελπίζω να το βρείς το site..

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

εδώ είναι η διεύθυνση \:D/ http://www.astroleague.org/al/obsclubs/binomess/binomess.html

και μην ξεχνάς τριπόδι τριπόδι τριπόδι.... \:D/ \:D/ \:D/

Thinking is not a crime....!

φιλικά

Νίκος Λουρίδης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλώς σας βρήκα O:)

Κατάλογος μεσσίερ? :-k Φαντάζομαι περιέχει τα αντικείμενα που μπορείς να δείς με τηλεσκόπιο. Εσι απότι μου λές έχεις 9χ63 της ίδια μάρκας και είσαι ευχαριστημένος. Ε, πιστεύω τα 15χ70 να είναι εξίσου καλά, αν και η απότομη αύξηση της μεγένθυσης με "φοβίζει" λιγάκι :( . Πάντως θέλω τα κιάλια να έχουν αρκετή διάμετρο(70mm+) γιατί θα με συντροφεύουν για 1 χρόνο(μέχρι το επόμενο καλοκαίρι) και θέλω να τον ευχαριστηθώ τον ουρανό μέχρι τότε

Ελπίζω να το βρείς το site..

 

Καλωσήρθες. Όπως μπορείς να δεις και σε άλλες συζητήσεις, το θέμα του τι μέγεθος κιάλια να πάρεις είναι σημαντικό. Πρέπει να ξέρεις ότι αν τα κιάλια έχουν βάρος από 1 κιλό και πάνω, γίνονται γρήγορα κουραστικά για παρατήρηση χωρίς τρίποδα. Επίσης αν η μεγέθυνση είναι πάνω από 7-8 (το πρώτο νουμεράκι), υπάρχει αρκετό κούνημα όταν τα κρατάς στο χέρι και αυτό και κουράζει και σου δίνει και πιο μικρή παρατηρητικότητα, γιατί λόγω του κουνήματος το μάτι δεν προλαβαίνει να δει αχνά αντικείμενα. Επίσης κάνει και πιο στενό το πεδίο. Είναι σίγουρο ότι παρατήρηση με κιάλια 15x70 , 20x80 κτλ. είναι αδύνατη χωρίς τρίποδο. Νομίζω ότι το όριο για παρατήρηση με το χέρι είναι 8x56 και ακόμα και αυτά κουράζουν γρήγορα. Πιο άνετα είναι τα 7x50. Κατά τα άλλα, η σειρά Ultima της Vixen έχει πολύ καλές κριτικές και από αυτό το site και από άλλα, κάτι μου με οδήγησε να τα επιλέξω και εγώ.

"All those moments will be lost in time... like tears in the rain."
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πρεπει να ειναι καλος.Ειναι πολυ σημαντικο.Αν του βαλεις κιαλια ενος κιλου και δεν ειναι καλος θα τρεμει σα φτερο στον ανεμο καθως και το ειδωλο

Πηγαινε στην αναζητηση και πηκτρολογησε τη λεξη κιαλια

.Προεχει να μαθεις τον ουρανο με γυμνο ματι

Το βιβλιο Nightwatch το εχεις?

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φυσικά και το έχω φίλε! Γι`αυτό δεν παίρνω τηλεσκόπιο, για να μάθω τον ουρανό πρώτα.

Τα κιάλια δεν μεγενθύνουν πολύ, σωστά? Για να μάθεις τον ουρανό είναι ότι πρέπει. Εφ`όσον η μεγένθυση δεν είναι μεγάλη δεν πιστεύω ότι ένας φτηνός τρίποδας θα δημιουργούσε πρόβλημα. Δεν κάνουν το τρελό zoom των 6ιντσών και βάλε.. Φυσικά, για να μην κάνω τον ξερόλα, θα ήθελα άποψη από άτομα που έχουν παρατηρήσει(εγώ δεν έχω). Βολιώτη έχει παρατηρήσει με κιάλια κ φτηνό τρίποδα? Γιατί είναι κρίμα να δώσω πολλά λεφτά για ένα καλό τρίποδα που στην ουσία θα έχει ίδια απόδοση με έναν φτηνό(όσον αφορά τα κιάλια πάντα)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ας μας πουν κι αλλοι .Δωσε καπου στα 50 Ε για τριποδο.Βεβαια μπορεις να παρεις και τριποδο για τηλεσκοπια ή να χρησιμοποιεις το τριποδο του τηλεσκοπιου που ισως να αγιρασεις στο μελλον.

Σε φτηνο τριποδα μετα απο λιγο καιρο θα δεις οτι τα <<ποδια >> θα τρεμουν

Προσωπικα στο Βολο ειχα βρει με 150ε τριποδο ,ανταπτορα για να συνδεω τα κιαλια με το τριποδο και κιαλια γνησια ρωσικα 10χ50 ,150Ε

Παντως μη δωσεις πανω απο 110 Ε για τριποδο.Για καλο υπολογιζε μεταξυ 60-110

Αν εχει κεντρικο δισκο ακομη καλυτερα γιατι θα συγκρατει τα <<ποδια>>

και θα μπορεις να ακουμπας διαφορα μικρα εξαρτηματα

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Tα συγκεκριμένα είναι 1.7kg. Αρκετά βαριά ε..

Για τρίποδα που μπορώ να κοιτάξω? Το πλανητάριο της Θεσσαλονίκης δεν νομίζω ότι πουλάει

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε καποιο φωτογραφειο θα βρεις.Το Πλανηταριο εχει τριποδες αλλα δε ξερω να σου πω αν εχει μονο για κιαλια.Επισης κοιτα στα

www.photoway.gr

www.fotodesmos.gr

www.katerelos.gr

http://www.fisheye.gr/index.php?lang=gr

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σ`ευχαριστώ για τη βοήθεια :wink:

Μια ερώτηση για τους τρίποδες. Οποιοσδήποτε τρίποδας κάνει για κιάλια? Πώς εφαρμόζουν τα κιάλια πάνω σε αυτόν? #-o

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα κιαλια εχουν μια βιδα στο μπροστινο μερος την ενδιαμεση ραβδο που τα ενωνει.Αυτη ξεβιδωνει και στη θεση της θα βιδωσεις εναν ανταπτορα που συνδεει τα κιαλια με το τριποδο.Κοστιζει γυρω στα 22 Ε αναλογως βεβαια με το καταστημα ,τη μαρκα κ.τ.λ. Υπαρχει και ενας αλλος ανταπτορας ο οποιος λειτουργει ως σφυγκτηρας ,αλλα μη τον προτιμησεις.Αυτος ο σφυγκτηρας σφιγγει τη ραβδο αναμεσα στα κιαλια κι εχει μια βιδα ωστε να βιδωνει στο τριποδο.Λογικα θα ξερουν και στο καταστημα να σου δειξουν
Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε jk423 γεια σου κι απο μενα.Αν θελεις τα κιαλια αποκλειστικά για να μαθεις τον ουρανο τοτε μην παρεις τα 15χ70.Εναι βαρια κ λογο της μεγεθυνσης τους μονο σε τριποδα πανε.Ο τριποδας για μενα ειναι πολυ σπαστικος.Λυσε φρενα σφιξε φρενα ωχ μου φυγε κατσε να το ξανα βρω κ αλλα πολλα.

Αντιθετα ενα κιαλι 8χ50 ή 10χ50 θα μπωρεις να τα κρατας στα χερια σου κ θα στοχευεις πολυ ευκολα.Θα μπορεις ετσι για πλακα να πηγαινεις απ τη μια μερια του ουρανου στην αλλη για πλακα.

 

Συμπερασμα πρωτο:Μεγαλα κιαλια = δυσχρηστα,ακριβα,δυσκολα στη μεταφορα,αλλα ωραια ειδωλα

Μικρα κιαλια=ευκολοχρηστα,φθηνα,ευκολα στη μεταφορα,αλλα χειροτερα ειδωλα.

 

Συμπερασμα δευτερο:Αν τα θελεις αποκλειστικά για να μαθεις τον ουρανο τοτε μικρα κιαλια.

Αν εχεις απαιτησεις απο τα ειδωλα που θα δεις τοτε μεγαλα κ ακριβα κιαλια πανω σε τριποδα.

 

Υ.Γ. Οχι δεν θα δεις χρωμα στα νεφελωματα ουτε καν με τηλεσκοπιο

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλοι

κι εγω προτεινω τα 8χ56,ή αν θελετε καποιο ελαφρυ κυαλι.

Αν προκειται να φτασουμε στη τοποθετηση τους σε βαση τοτε προτιμοτερο ειναι καποιο απλο τηλεσκοπειο.

Οσον αφορα δε τη τοποθετηση τους σε τριποδο νομιζω οτι με λιγο φαντασια λυνεται ευκολα.Οποιαδηποτε μικρη σιδερογωνια θα βοηθουσε (παμφθηνα!)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Mάλλον θα ακούσω την συμβουλή σας..

Όντως,filiatra, τα κιάλια τα θέλω για να μάθω τον ουρανό.. Θα περιοριστώ λοιπόν σε ένα ζευγάρι μικρότερου μεγέθους, να είναι και βολικό.

Παιδιά έχετε να μου προτείνετε κάποιο συγκεκριμένο? Υπάρχει κάποιο κορυφαίο στην κατηγορία 8χ56 ή 10χ50 κλπ?

Γιατί δεν φαίνονται χρώματα στα μακρυνά αντικείμενα? Είναι και θέμα τηλεσκοπίου? Ένα 25'' μπορεί να δεί χρώματα το νεφέλωμα του Ωρίωνα πχ?

[/img]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Mάλλον θα ακούσω την συμβουλή σας..

Όντως,filiatra, τα κιάλια τα θέλω για να μάθω τον ουρανό.. Θα περιοριστώ λοιπόν σε ένα ζευγάρι μικρότερου μεγέθους, να είναι και βολικό.

Παιδιά έχετε να μου προτείνετε κάποιο συγκεκριμένο? Υπάρχει κάποιο κορυφαίο στην κατηγορία 8χ56 ή 10χ50 κλπ?

Γιατί δεν φαίνονται χρώματα στα μακρυνά αντικείμενα? Είναι και θέμα τηλεσκοπίου? Ένα 25'' μπορεί να δεί χρώματα το νεφέλωμα του Ωρίωνα πχ?

[/img]

 

Όπως είπα τα 8x56 είναι στο όριο, μετά από λίγη ώρα κοιτώντας αρχίζεις να κουράζεσαι. Πιο εύκολα είναι τα 7x50. Μπορώ να σου προτείνω τα Vixen Ultima, όλοι τα χαρακτηρίζουν σαν πολύ καλά και εγώ που τα πήρα πρόσφατα πιστεύω το ίδιο. Ειπώθηκε ότι τα Celestron Ultima είναι το ίδιο πράγμα. Δεν θα πρότεινα τα 10x50, είναι μαλλον άβολα στην παρατήρηση λόγω στενού οπτικού πεδίου. Τα χρώματα δεν τα βλέπουμε λόγω μικρής ευαισθησίας στο μάτι.

"All those moments will be lost in time... like tears in the rain."
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Dkef επειδή μάλλον έχω σκοπό να αγοράσω τα κιάλα σου δώσε μου κάποιες πληροφορίες παραπάνω. Κατ`αρχάς γίνεται να βγάλεις μια φωτογραφία το φεγγάρι με τα κιάλια? Αν μπορείς θα σου είμαι ευγνώμον. Απλά θέλω να δώ πώς φαίνεται. Πόσο σου κόστισαν? Έχω στείλει mail στο πλανητάριο κ ρωτάω για τιμές αλλά αργούν να απαντήσουν. Το νεφ. του Ωρίωνα πώς φαίνεται? Είναι καθόλου μεγενθυμένο ή κουκίδα στον ορίζοντα? Όχι ότι με απασχολεί κ τόσο πάντως αυτό.. κύριος σκοπός να μάθω τον ουρανό πρώτα.. :!:

Ότι χρήσιμο μπορείς να μου πείς για τα κιάλια αυτά καλοδεχούμενο :wink:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δυστυχώς δεν έχω κάμερα για να πάρω και να σου στείλω φωτογραφία :(

 

Το κόστος (από το Πλανητάριο) ήταν 300 €. Πήρα και ένα φίλτρο ήλιου (Baader) για την επερχόμενη έκλειψη. Το νεφέλωμα του Ορίωνα φαίνεται μια χαρά, ασπρόμαυρο βέβαια. Μπορείς να διακρίνεις Άρη και Κρόνο σαν δίσκους (μόλις) και το χρώμα κάποιων άστρων. Δυστυχώς τις μέρες της τρέχουσας και προηγούμενης εβδομάδας δεν έχω βρει μια καθαρή νύχτα χωρίς πολύ υγρασία για καλή παρατήρηση. Ένας καλός τρόπος να δεις τι βλέπεις με τα κιάλια χωρίς αυτά και να τα συγκρίνεις με τι βλέπεις με τηλεσκόπια είναι το λογισμικό Starry Night, στο οποίο μπορείς να ορίσεις εξοπλισμό (τηλεσκόπια και κιάλια) και να σου δείξει πως βλέπεις μέσα από αυτά, ακόμα και με light pollution και υγρασία!

 

Όπως έχω πει και σε άλλο mail μου, τα Vixen Ultima 8x56 είναι πολύ καλά, με καλή κατασκευή (αν και χωρίς εντυπωσιακά χρώματα και ελαστικές λαβές όπως άλλα) και εξαιρετικά οπτικά. Η θήκη τους επίσης είναι πολύ πολυτελής. Το μόνο μου παράπονο είναι ότι τα τέσσερα καπάκια των φακών δεν ταιριάζουν καλά και πέφτουν πολύ εύκολα (ιδίως τα πίσω). Σαν αποτέλεσμα δεν είναι χρήσιμα, παρά μόνο μέσα στη θήκη.

"All those moments will be lost in time... like tears in the rain."
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

300 ευρώ?? Μα τα celestron 15χ70 έχουν 150! ... Αυτή η διαφορά τιμής που οφείλεται? Ναι μεν τα έχουν προσφορά τα celestron αλλά και η αρχική τους τιμή δεν ήταν 300!! Παραείναι πολλά νομίζω
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

300 ευρώ?? Μα τα celestron 15χ70 έχουν 150! ... Αυτή η διαφορά τιμής που οφείλεται? Ναι μεν τα έχουν προσφορά τα celestron αλλά και η αρχική τους τιμή δεν ήταν 300!! Παραείναι πολλά νομίζω

 

Γι αυτο σου λεω.Ή δινεις πολλα χρηματα κ βλεπεις ωραια ειδωλα ή δινεις λιγα κ περνεις μετρια κιαλια που ομως θα σου διδαξου πολλα για το τι γινετε εκει πανω.Εγω στην αρχη ειχα πολυ καλα κιαλια 10χ50 δανικα απο ενα φιλο.Οταν μου τα πηρε πισω αγορασα κατι κινεζικα 10χ60.Κ τα δυο με βολεψαν πολυ στο να μαθω τα μονοπατια του ουρανου.Δε λεω με τα καλα κιαλια ειναι καλυτερα αλλα οπως ειπες τα θελεις μονο για εκπαιδευση.

 

Κοιτα εδω.http://www.aktistar.com/

κανε κλικ στο ΑΜΕΣΑ ΔΙΑΘΕΣΙΜΑ : κ θα βρεις οικονομικα κιαλια στο κατω μερος τησ σελιδας

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε jk423,

 

Για να σου ξεκαθαρίσω τί ακριβώς παίζει με τα κιάλια, μιας και τις ίδιες απορίες είχα κι εγώ παλιαότερα.

 

Καταρχάς, ότι σου είπαν οι υπόλοιποι για μεγένθυνση/διάμετρο/χρηστικότητα είναι σωστά.

Όμως :

Υπάρχουν δύο είδη γιαλιών που χρησιμοποιούνται για τους φακούς : Τα απλά ΒΚ-7 και τα ανώτερα ΒαΚ-4. Τα ΒαΚ-4 προσφέρουν καλή εικόνα σε ολόκληρο το οπτικό πεδίο.

Επίσης, είναι και το θέμα των επιστρώσεων. Για να μην ανακλάται το φως από τους φακούς, χρησιμοποιούνται ειδικές επιστρώσεις. Όσο πιο καλές οι επιστρώσεις τόσο ακριβότερα τα κιάλια.

Υπάρχουν 4 είδη επιστρώσεων φακών, τους οποίους παραθέτω ξεκινόντας απο τους χειρότερους :

α) Επιστρωμένοι φακοι (Coated lenses)

β) Πλήρως επιστρωμένοι (Fully coated)

γ) Πολυεπιστρωμένοι (Multicoated)

δ) Πλήρως πολυεπιστρωμένοι (Fully multicoated)

 

Τα κιάλια Ultima έχουν πλήρως πολυεπιστρωμενους φακούς, ενω τα 15χ70 της Celestron που αναφέρεις έχουν πολυεπιστρωμένους. Εκεί οφείλεται κυρίως η διαφορά τιμης.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

300 ευρώ?? Μα τα celestron 15x70 έχουν 150! ... Αυτή η διαφορά τιμής που οφείλεται? Ναι μεν τα έχουν προσφορά τα celestron αλλά και η αρχική τους τιμή δεν ήταν 300!! Παραείναι πολλά νομίζω.

 

Είναι θέμα ποιότητας οπτικών. Το vixen ultima είναι κατασκευασμένο στην ιαπωνία και έχει κορυφαία οπτικά (έτσι λένε τουλάχιστον και αυτή ειναι και η εμπειρία μου). Οι τιμή είναι αυτή απ' όπου και αν τα αγοράσεις στην Ελλάδα (σίγουρα είναι πιο ακριβά απ' ότι στην Αμερική όπου τα βρίσκεις κάτω από $200). Τα Celestron, για να είναι τόσο φθηνά φαίνεται ότι θα είναι από Κίνα. Σίγουρα θα μάθεις τον ουρανό και με φθηνά κιάλια, η φωτεινότητα όμως των καλών είναι άλλη. Είναι όπως και με τα Orion Optics vs φθηνά κινέζικα τηλεσκόπια. Η επιλογή δική σου.

"All those moments will be lost in time... like tears in the rain."
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Υπάρχει όμως ένα πρόβλημα: γιατί να δώσεις 300 Ε για κιάλια όταν με 360 παίρνεις τηλεσκόπιο GSO 8" dobs. Τώρα θα μου πεις καλό είναι να ξεκινήσει με κιάλια ο αρχάριος. Τότε θεωρώ ότι καλό είναι να ξεκινήσει με φτηνά κιάλια και να κρατήσει τα λεφτά του για την μετέπειτα αγορά ενός τηλεσκοπίου. Εσείς τι λέτε, γιατί εγώ αυτό έκανα και τώρα περιμένω να μαζευτούνε τα χρήματα για ένα Orion Optics UK 10” ή 12”.Δεν είναι κρίμα να δώσει ένας αρχάριος 300 Ε για κιάλια;

Θεόδωρος Σπανός

 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αφου τα θελει μονο για μαθηση του ουρανου πιστευω ειναι πολλα

Βεβαια ο,τι δινεις παιρνεις

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης