Jump to content

Kιάλια ή Τηλεσκόπιο ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απο την στιγμή που ενδιαφέρεσε μόνο για οπτική παρατήρηση δε νομίζω κάποιος να σου πρότεινε να πάρεις ισημερινής στήριξης τηλεσκόπιο.

Η ισημερινή στήριξη είναι απαραίτητη για φωτογράφηση.

Για οπτική παρατήρηση και μόνο Πάρε dopsonian όσο το δυνατόν μεγαλύτερης διαμέτρου. (ίσως κάποιες φωτό φωτεινών αντικειμένων μπορεις να κάνεις και με dopsonian εκτός του ότι μπορείς να το βάλεις και σε ισημερινή στήριξη αργότερα, μεγάλο κόστος βέβαια)

Thinking is not a crime....!

φιλικά

Νίκος Λουρίδης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 60
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το μονο μειονεκτημα του DOBSON ειναι οτι θα πρεπει να το "σπρωχνεις" εκει που θελεις να παει.

Θελει λιγο εξασκηση,αλλα μεσα σε λιγο χρονικο διαστημα δεν ειναι προβλημα.

Καλο θα ηταν,η βαση να εχει ρουλεμαν,αυτο διευκολυνει το ομαλο σπρωξιμο.

 

DOBSON και παλι DOBSON λοιπον,μην το σκευτεσαι,παρτο!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Skywatcher Dobson 8'' [sOLD] :cheesy: :cheesy:

Έχει μία πάρα :!: πολύ καλή προσφορά το πλανητάριο η οποία ισχύει μέχρι τις 29 Μαρτίου για 20 μόνο τηλεσκόπια. Εγώ, προφανώς, πήρα το ένα.. άρα θα έχουν μήνει το πολύ 19! :mrgreen: Όποιος προλάβει λοιπόν!

Η προσφορά αναφέρεται στο παραπάνω μοντέλο που αντί για 450€ το προσφέρουν 300 :!: Πάλι καλά που δεν βιάστηκα με τα κυάλια... \:D/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χαίρομαι που τελικώς κάποιος αξιοποίησε αυτή την υπέροχη προσφορά :!: Μένει μόνο να σου ευχηθώ σε καλή μεριά και welcome to the club :cheesy: \:D/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νίκο :?: ήμουν έτοιμος να αγοράσω τα celestron 15χ70 και την τελευταία :!: στιγμή, κάπου στις 3 τα μεσάνυχτα, είδα την προσφορά απ`το πλανητάριο εντελώς τυχαία.. Στην ουσία κοίταζα τα κυάλια που ετοιμαζόμουν να πάρω αλλα λέω ας κάνω μια βόλτα κ απ`τα τηλεσκόπια.. :cheesy:

Κολοφαρδία δεν λές τίποτα.. :cheesy: :cheesy:

Να φανταστείτε χθές μέχρι και στον ύπνο μου είδα το τηλεσκόπιο.. Καταλαβαίνετε με πόση αγωνία το περιμένω.. :-({|= :-({|=

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 έτη αργότερα...

Καλημέρα σας! :D

 

Πρώτο μου ποστ με μια μάλλον συνηθισμένη απορία.

 

Ως άσχετη :mrgreen: με μόνα "όπλα" το nightwatch που αγόρασα πρόσφατα (και δεν έχω φτάσει ούτε στα μισά του) ένα κυάλι 20x60 της αδερφής μου και το Stellarium,σκέφτηκα να αγοράσω ένα ζευγάρι κυάλια για να παρατηρώ τον ουρανό,πριν αγοράσω τηλεσκόπιο.Η αλήθεια είναι πως ακόμα και μ αυτό το κυάλι έχω εντυπωσιαστεί απ τις λεπτομέρειες σε αστέρια που αποκαλύπτει στον ουρανό της Θεσσαλονίκης,άλλο να ξέρεις πως αυτό που βλέπεις δεν είναι τίποτα κι άλλο να το διαπιστώνεις και να σκέφτεσαι πως πάλι κι αυτό που βλέπεις είναι ελάχιστο.

 

Το συζήτησα λίγο το θέμα με μια γνωστή μου που ασχολείται πολύ με την αστρονομία και έχει δικό της τηλεσκόπιο και μου πρότεινε αφού θα δώσω που θα δώσω αρκετά λεφτά για κυάλια,να δώσω κάτι παραπάνω και να πάρω μια και καλή τηλεσκόπιο,με το οποίο θα μπορώ να δω πολύ περισσότερα πράγματα.Της ίδιας άποψης είναι κι ένα άλλο παιδί ,επίσης αρκετά του αντικειμένου,που το ρώτησα αν ξέρει τπτ για κυάλια και μου απάντησε ότι τι να τα κάνω,δε θα βλέπω κάτι σπουδαίο,ας πάρω τηλεσκόπιο.

 

Το θέμα με προβληματισε γιατί περιδιαβαίνοντας στο φόρουμ είδα ότι στους αρχάριους προτείνεται πολύ ένα συγκεκριμένο τηλεσκόπιο,κόστους πάνω κάτω όσο και τα κυάλια που σκεφτόμουν-αν όχι και πιο φτηνό..Και μου γεννήθηκε η απορία πώς γίνεται να έχουν την ίδια πάνω κάτω τιμή;Για κάτι άλλα κυάλια που ενδεικνυται για αστρονομία με τιμές πάνω από χίλια ευρώ ούτε να το συζητάω :shock: Τι μπορεί κανείς να δει μ αυτά τα κυάλια και είναι τόσο ακριβότερα από ένα τηλεσκόπιο;(πέρα απ το πλεονέκτημα της πιο εύκολης μεταφοράς)

 

Αυτό που σκέφτομαι είναι ότι τα κυάλια αφενός χρησιμοποιούνται και γενικότερα,αφετέρου είναι μάλλον πιο βοηθητικά όσον αφορά την πρώτη γνωριμία με τον ουρανό και πιο βοηθητικά στην αναγνωριση αστερισμών και αντικειμένων.Εσείς τι προτείνετε σε τόσο αρχάριους,κυάλια ή κατευθείαν τηλεσκόπιο; :roll:

Συγνώμη αν σας κούρασα

:oops:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλωσήρθες στο φόρουμ,

 

Αν με το "τηλεσκόπιο που συχνά προτείνεται στους αρχάριους" εννοείς το 8άρι dobsonian τότε να είσαι σίγουρη ότι δεν υπάρχει καμία απολύτως σύγκριση μεταξύ των δυνατοτήτων του και των δυνατοτήτων των κιαλιών που μάλλον έχεις στο νου σου (υπέρ του τηλεσκοπίου, φυσικά).

 

Το ότι η τιμή των κιαλιών μπορεί να είναι συγκρίσιμη με την τιμή ενός (μεγαλύτερου) τηλεσκοπίου ας μη σε εκπλήσσει, θα διαπιστώσεις ότι υπάρχουν και πολύ μικρά τηλεσκόπια που κοστίζουν πανάκριβα για συγκεκριμένους λόγους.

 

Σαν απάντηση σου λέω ότι όχι, δεν είναι απαραίτητο να περάσεις από το στάδιο των κιαλιών πριν πάρεις τηλεσκόπιο. Επίσης, τα κιάλια στην αστρονομική παρατήρηση έχουν κάποιος περιορισμούς. Τα μεγάλα κιάλια θέλουν τρίποδο ή βάση, δεν είναι για να τα κρατάς στο χέρι. Αν τα βάλεις σε τρίποδο θα διαπιστώσεις ότι θα πρέπει να σκύβεις αρκετά για να παρατηρείς, η δε παρατήρηση ψηλά στον ουρανό θα είναι πονοκέφαλος. Γι'αυτό υπάρχουν είτε ειδικά αστρονομικά κιάλια με προσοφθάλμιους υπό γωνία, είτε ειδικές κατασκευές αστρονομικής παρατήρησης για κιάλια (και τα δύο ψιλοακριβά).

 

Με άλλα λόγια προτείνω όχι στο να αγοράσεις κιάλια για αποκλειστική αστρονομική παρατήρηση αντί για τηλεσκόπιο. Ανεπιφύλακτα λέω ναι όμως στο να πάρεις και κιάλια κάποια στιγμή που οι οικονομικές σου δυνατότητες θα στο επιτρέψουν ώστε να απολαύσεις και τα πολλά πλεονεκτήματα που έχουν (εύκολη μεταφορά, ευρύ πεδίο, εύκολη στόχευση, παρατήρηση και με τα δύο μάτια, επίγεια παρατήρηση κ.ά.).

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ για το καλοσώρισμα και την απάντηση :)

 

Πράγματι,στο 8άρι Dobsonian αναφερόμουν,και από κυάλια τα Vixen Ultima 8x56. Κι απ ό,τι καταλαβαινω μάλλον πρώτη προτεραιότητα είναι το τηλεσκόπιο,με σχεδιασμό για κυάλια επιπλέον αργότερα.Θα το επεξεργαστώ ψάχνοντας μήπως υπάρχει και κάτι άλλο καλό για αρχάριους σε τηλεσκόπιο.

 

Τα κυάλια πάντως κάποια στιγμή δεν φαίνεται να τα γλιτώνω... :mrgreen: Κι αν προσαρμόζονται στο τρίποδο που έχω,ακόμα καλύτερα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλώς ήρθες και από μένα!

Πρίν δυό χρόνια είχα την ίδια απορία με σένα, χωρίς όμως τη δική σου

τύχη του να έχω δυό φίλους που να έχουν τηλεσκόπιο ήδη και

να ασχολούνται ενεργά με το χόμπυ.

Ήξερα μόνο τη Μεγάλη και τη Μικρή Άρκτο και να βρίσκω τον Πολικό,

ο παππούς ήταν ναυτικός, αλλά και την "Πούλια" το χειμώνα.

Τα κιάλια (και ειδικά αυτά που αναφέρεις) είναι υπέροχο αστρονομικό όργανο και θα σε συντροφεύει

τα επόμενα χρόνια ασχέτως με το όποιο τηλεσκόπιο επιλέξεις

αργότερα.

Με το Nightwatch και ένα επιπεδόσφαιρο προσπάθησε να εξοικειωθείς

με τον ουρανό. Στους χάρτες του βιβλίου επισημαίνονται τα

αντικείμενα ορατά με κιάλια. Άρχισε με αυτά.

Να στοχεύσεις ένα αστέρι και να είσαι σίγουρη ότι με τα κιάλια είσαι στο

σωστό πεδίο.

Προσπάθησε να μάθεις τουλάχιστον τους γνωστούς αστερισμούς

και να εντοπίζεις κάποιο από τα αστέρια τους εύκολα κάθε φορά

που θα σηκώνεις το κιάλια σου στον ουρανό.

Κάνε το ίδιο με άλλα δέκα διαφορετικά αστέρια και ξαναπροσπάθησε

να τα εντοπίσεις 3 ώρες μετά όταν η θέση τους θα έχει αλλάξει.

Όταν αποκτήσεις εμπειρία σ' αυτό να είσαι σίγουρη ότι θα μπορείς

να το κάνεις εύκολα και με τον ερευνητή του τηλεσκοπίου σου.

Αν όλα αυτά τα ξέρεις ήδη, αν έχεις το δικό σου αυτοκίνητο για

να μεταφέρεις το 8ιντσο dob στις εξορμήσεις με την παρέα

σε σκοτεινούς ουρανούς μαζί με ένα καλό χάρτη για τον

εντοπισμό αντικειμένων με αστροάλματα, τότε επιλέγεις το

τηλεσκόπιο χωρίς άλλη συζήτηση.

Επίσης αν έχεις σκοπό να χρησιμοποιείς το τηλεσκόπιο από

το σπίτι και δεν θα το μεταφέρεις στα βουνά,

δεν νομίζω ότι χρειάζεσαι κιάλια τώρα.

Ό,τι και αν επιλέξεις πάντως καλή συνέχεια & καλές παρατηρήσεις :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιάννη Εφραιμίδη σ ευχαριστώ κι εσένα για το καλωσόρισμα και τις πληροφορίες :D

 

Γενικά αυτό ακριβώς που μου περιγράφεις προσπαθώ να κάνω σ αυτό το στάδιο,είτε με το (μονο)κυάλι της αδερφης μου είτε χωρίς αυτό.Μέχρι στιγμής ξεχωρίζω μόνο τα πολυ χαρακτηριστικά ουράνια αντικείμενα,με μια αφελή συγκίνηση (για τους μυημένους τουλάχιστον) όταν ανακαλύπτω κάτι καινούριο,πχ κανένα μήνα πριν ήμουν στην παραλία με φίλους και διαπίστωσα ότι απέναντί μου έβλεπα τον ..Κηφέα,όχι κάτι σπουδαίο αλλά ένα μικρό μικρό βηματάκι... :oops: Με παρόμοιο τρόπο ανακάλυψα και τον Σκορπιό τις προάλλες με τον πορτοκαλοκόκκινο Αντάρη του,αλλά την τσαγέρα μου την κρύβει η πενταόροφη πολυκατοικία απέναντί μου.Επίσης τις τελευταίες μέρες τα άγρια πρωινά έβλεπα κάτι πολύ λαμπερό και πανέμορφο για να διαπιστώσω λίγες μέρες μετά ότι ήταν η Αφροδίτη και η κόκκινη τελίτσα δίπλα της που μόλις και φαίνεται είναι ο Άρης.Επίσης συγκινήθηκα κοιτάζοντας μέσα απ το κυάλι τον Δία σαν ένα κιτρινωπό πολύ μικρό δίσκο που χοροπηδάει :( όσο προσπαθώ να το κοιτάξω με το κυάλι.Τώρα βάζω στόχο να βρω στα σίγουρα τον Βέγα(νομίζω ότι τον έχω βρει αλλά δεν είμαι σίγουρη :mrgreen: ) Περιμένω το χειμώνα για να δω το Νεφέλωμα του Ωρίωνα,το οποίο η αδερφή μου ισχυρίζεται ότι παραμένει εντυπωσιακό ακόμα και με το φτωχό κυάλι της.

 

Σχετικά με το τηλεσκόπιο,αυτοκίνητο για την ώρα δεν υπάρχει.Επίσης μένω στη Θεσσαλονίκη.Ό,τι και να πάρω,τηλεσκόπιο ή κυάλια,σκοπεύω να το χρησιμοποιώ απ το μπαλκόνι - ταράτσα πολυκατοικίας (πόσο εύκολα γίνεται αυτή η μεταφορά άραγε; ) και στο τσακίρ κέφι άμα με βοηθήσει κανείς από καμια εξοχή.Οπότε μια και υπάρχει ήδη ένα υποτυπώδες όργανο,να επενδύσω για αρχή σε ένα αξιοπρεπές τηλεσκόπιο ;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φοβάμαι μήπως η ταράτσα -επειδή ακτινοβολεί όλο το βράδυ την ζέστη που έχει δεχτεί στην διάρκεια της ημέρας- δεν σε αφήνει να δεις καλά λόγω στροβιλισμών( turbulence ελληνιστί :D ) και αυτό σε συνδυασμό με την φωτορύπανση , εφ'όσον παρατηρείς μέσα από πόλη, σε απογοητεύσει και τελικά σε αποθαρρύνει.

Να επενδύσεις σ'ένα αξιοπρεπές τηλεσκόπιο, απλά να γνωρίζεις από την αρχή τους περιορισμούς που έχει το "παρατηρητήριό" σου ώστε να ξέρεις και τι να περιμένεις.

Για απλή παρατήρηση, dobsonian σίγουρα η σωλήνα με αλταζιμουθιακη στήριξη.

Απλά πιστεύω ότι το πιο βασικό( και αυτό ισχύει σε όλες τις αγορές μας, όχι μόνο τις αστρονομικές) είναι να ορίσεις τον προυπολογισμό σου και να κινηθείς ανάλογα. Αυτός θα καθορίσει τι είδους σωλήνα θ'αγοράσεις, τι μέγεθος ,τι στήριξη και τι παρελκόμενα, καινούρια η μεταχειρισμένα.

Αυτά, ελπίζω να μη σε ζαλισα :)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης