Jump to content

Παρατήρηση βιντεοαστρονομίας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 174
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μια χθεσινη παρατηρηση βιντεοαστρονομιας εξοπλισμος az gte 102/500 asi224 0.5 focal reducer uv/ir cut filter η 224 σταθερη αξια εξαιρετικη ευαισθησια και χαμηλο θορυβο στους λιγους χρονους παρατηρησης του καθε αντικειμενου..με τη σειρα ειναι το νεφελωμα του ωριωνα το running man nebula το monkey head nebula και το νεφελωμα ροζετα

Stack_144frames_576s_WithDisplayStretch.png

Stack_180frames_720s_WithDisplayStretch.png

Stack_76frames_608s_WithDisplayStretch.png

Stack_126frames_504s_WithDisplayStretch.png

Το επεξεργάστηκε ο Kondylis
  • Μου αρέσει 3
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 μήνες αργότερα...

καλησπερα σε ολη την ομαδα, διαβασα σε πολυ λιγο χρονο ολες τις σελιδες!
ειναι πολυ ομορφα αυτα που ανεβαζετε!!
στα δικα μου τωρα... εχω ενα dob 12" και μενω στην Αθηνα.
το προβλημα το φανταζεστε ολοι!   χωρις υπερβολες, βλεπω σχεδον τα παντα εκτος απο νεφελωματα.
τα πλανητικα τα βλεπω καθαρα, τα σμηνη δεν το συζηταμε, τους γαλαξιες τωρα που ειναι το θεμα μου βλεπω σε ολους τους mag 9,9.5 και κατω μονο τους θαμπους πυρηνες τους.
διαβαζοντας ολο το thead ειδα οτι μπορεις να δεις πραγματα παραπανω με τη χρηση καμερας.

καταλαβαινω οτι σε dob δεν μπορεις να εχει εκθεσεις, αλλα με το να κινεις  το σωληνα πιστευω καποια δευτερολεπτα θα τα παρεις.  (οχι οτι ειναι το καλυτερο)  απλα ο στοχος μου ειναι να μπορω να βλεπω στο λαπτοπ οτι βλεπω στο προσοφθαλμιο, αντε και λιγο καλυτερα τους γαλαξιες.

οσο αφορα τους πλανητες, στο 12"  και με το κινητο να τους βγαλεις, θαυμασιοι θα ειναι.

με λιγο ψαξιμο ειδα οτι μια οικονομικη καμερα -με πολυ καλο Chip-  βαθεος ουρανου ειναι αυτη εδω.
https://www.astroshop.eu/astronomical-cameras/omegon-camera-guide-2000c-color/p,61034#tab_bar_1_select

αν υπαρχει
καποια αλλη γνωμη η προταση με ταβανη τα 300 ευρω, πολυ ευχαριστως να την ακουσω!

 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημοσιεύτηκε (επεξεργάστηκε)

Η κάμερα κάνει. Και για "βιντεοαστρονομια" (eaa) και για πλανητική.

Όμως με το χειροκίνητο dob (+ την πολύ μεγάλη εστιακή) είναι πρακτικά αδύνατο να καταφέρεις να κάνεις βιντεοαστρονομια. Ακόμα κ με equatorial platform είναι πολύ δύσκολο. Πλανητική όμως γίνεται.

Το επεξεργάστηκε ο diorip
  • Μου αρέσει 1
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

1 hour ago, diorip said:

Η κάμερα κάνει. Και για "βιντεοαστρονομια" (eaa) και για πλανητική.

Όμως με το χειροκίνητο dob (+ την πολύ μεγάλη εστιακή) είναι πρακτικά αδύνατο να φέρεις να κάνεις βιντεοαστρονομια. Ακόμα κ με equatorial platform είναι πολύ δύσκολο. Πλανητική όμως γίνεται.

ωραια! τον τροπο θα τον βρω, απλα η καμερα με ενδιαφει να κανει εστο για να βγαζω 2-3 φωτο αυτο που βλεπω στο προσοφθαλμιο, η εστο ενα βιντεακι μεχρι να γινει η διελευση του αντικειμενου... (εκει κανει καποια δευτερολεπτα)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε πλανητική και σε φωτογράφηση της σελήνης θα είσαι παρά πολύ καλά (δύσκολα αλλά καλά).

Για EAA όμως, εγώ με χειροκίνητο 8αρι Dob και την ASI224 δεν κατάφερα  τίποτα.

 

Εάν προχωρήσεις να χρησιμοποιήσεις των ερευνητή 9-50 και να τον ρυθμίζεις πριν από κάθε προσπάθεια (μέρα και με την κάμερα στο προσοφθάλμιο ) με την μεγαλύτερη δυνατή ακρίβεια.

 

Το πεδίο σου θα είναι κάτω από 0,2 της μοίρας όποτε τα πράγματα θα είναι δύσκολα.

 

 

astronomy_tools_fov (3).png

  • Μου αρέσει 1

“Matters of great concern should be treated lightly.” Master Ittei commented, “Matters of small concern should be treated seriously.”

― Yamamoto Tsunetomo, Hagakure

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

7 hours ago, Nikos SaM said:

Σε πλανητική και σε φωτογράφηση της σελήνης θα είσαι παρά πολύ καλά (δύσκολα αλλά καλά).

Για EAA όμως, εγώ με χειροκίνητο 8αρι Dob και την ASI224 δεν κατάφερα  τίποτα.

 

Εάν προχωρήσεις να χρησιμοποιήσεις των ερευνητή 9-50 και να τον ρυθμίζεις πριν από κάθε προσπάθεια (μέρα και με την κάμερα στο προσοφθάλμιο ) με την μεγαλύτερη δυνατή ακρίβεια.

 

Το πεδίο σου θα είναι κάτω από 0,2 της μοίρας όποτε τα πράγματα θα είναι δύσκολα.

 

 

astronomy_tools_fov (3).png

Το εχω υπ οψην μου! οτι εχει πολυ μικρο καδρο, με ενα μειωτη διορθωνεται καπως το θεμα, ο βασικος μου στοχος ειναι τα πλανητικα νεφελωματα, μιας και τα βλεπω  πεντακαθαρα με το ματι...
υστερα, το δευτερο που σκεφτομαι ειναι οτι κραταω το βιντεο και δεν το κανω φωτογραφια, (εχω αρκετα απο το παλιο μου τηλεσκοπιο) απλα κανει τη διελευση του απο το καδρο και το εχεις!
-και εκει ειναι που πονταρω, στην απλη διελευση, αντε και λιγο να βοηθησεις απαλα  το σωληνα να κεντραρει, ειναι μερικα δευετρολεπτα, που ειναι αρκετα καρε για staking-

αν κανω λαθος διορθωσε με, δεν εχω μεγαλη πειρα, απλα με τα λιγα που εχω δει με μια καμερουλα της πλακας ( https://www.bresser.de/Astronomie/Zubehoer/Astrophotographie/BRESSER-MikrOkular-Full-HD-Okularkamera.html) που εχω στην κατοχη μου τωρα και μου εχει ανοιξει η ορεξη!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπερα παιδια εκανα χθες μια παρατηρηση γαλαξιων και σφαιρωτων σμηνων με το azgte 102/500 και με την καμερα asi178mm mono..εξαιρετικη καμερα ωραια αναλυση οχι ευαισθητη σαν την 290 την μονοχρωμη αλλα αποδιδει πολυ καλα για τους μικρους χρονους οι εκθεσεις μου ηταν 8 δευτερολεπτα με τον καθε στοχο εως 8 λεπτα το πολυ με τη σειρα ειναι τα δυο σφαιρωτα σμηνη μ13 και μ5(το μεσιε 5 εχει αστρα ηλικιας 12 δισεκατομμυριων ετων απο τα παλαιοτερα σμηνη) και ετα ο γαλαξιας μ63 και ο γαλαξιας μ51 

Stack_62frames_248s_WithDisplayStretch.png

Stack_64frames_256s_WithDisplayStretch.png

Stack_68frames_544s_WithDisplayStretch.png

Stack_69frames_552s_WithDisplayStretch.png

  • Μου αρέσει 4
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...

καλησπερα μια χθεσινη βιντεοαστρονομια εξοπλισμος azgte star discovery 102/500 zwo asi178mm mono χωρις φιλτρα χωρις darks καμια επεξεργασια με τη σειρα ο μ101,μ81,μ60 με παρεα,μ106,whale galaxy,μ66 μ65..ολη αυτη η εποχη ειναι η εποχη των γαλαξιων μεσα στα καδρα ολων αυτων των στοχων περα απο αυτες εδω ειναι γεματο γαλαξιες το οριο μου ειναι σε μεγεθος 15 απιστευτο με τα δεδομενα της φωτορυπανσης και χωρις φιλτρο

Stack_62frames_496s_WithDisplayStretch.png

Stack_40frames_640s_WithDisplayStretch.png

Stack_38frames_304s_WithDisplayStretch.png

Stack_81frames_648s_WithDisplayStretch.png

Stack_50frames_400s_WithDisplayStretch.png

Stack_90frames_720s_WithDisplayStretch.png

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

15 minutes ago, Kondylis said:

καλησπερα μια χθεσινη βιντεοαστρονομια εξοπλισμος azgte star discovery 102/500 zwo asi178mm mono χωρις φιλτρα χωρις darks καμια επεξεργασια με τη σειρα ο μ101,μ81,μ60 με παρεα,μ106,whale galaxy,μ66 μ65..ολη αυτη η εποχη ειναι η εποχη των γαλαξιων μεσα στα καδρα ολων αυτων των στοχων περα απο αυτες εδω ειναι γεματο γαλαξιες το οριο μου ειναι σε μεγεθος 15 απιστευτο με τα δεδομενα της φωτορυπανσης και χωρις φιλτρο

Stack_62frames_496s_WithDisplayStretch.png

Stack_40frames_640s_WithDisplayStretch.png

Stack_38frames_304s_WithDisplayStretch.png

Stack_81frames_648s_WithDisplayStretch.png

Stack_50frames_400s_WithDisplayStretch.png

Stack_90frames_720s_WithDisplayStretch.png

Καλησπέρα ! Πολύ ωραίες εικόνες !

Είναι όπως φαίνονται απευθείας στην οθόνη ? Απλά στρέφετε το τηλεσκόπιο στο στόχο και αφήνεται τη βάση να κάνει tracking και παρόλο που είναι alt-az δίνει αυτό το αποτέλεσμα ?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

καλησπερα ειναι ακριβως οπως φαινεται στην οθονη του sharpcap χωρις καμια επεξεργασια στρεφω το τηλεσκοπιο στον στοχο και κανει tracking μετα απο 4 με 5 λεπτα αρχιζει να γινεται εμφανες το field rotation αλλα δε με ενοχλει καθως δε καθομαι πανω απο 10 λεπτα στον στοχο

  • Μου αρέσει 1
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

8 hours ago, Kondylis said:

καλησπερα ειναι ακριβως οπως φαινεται στην οθονη του sharpcap χωρις καμια επεξεργασια στρεφω το τηλεσκοπιο στον στοχο και κανει tracking μετα απο 4 με 5 λεπτα αρχιζει να γινεται εμφανες το field rotation αλλα δε με ενοχλει καθως δε καθομαι πανω απο 10 λεπτα στον στοχο

Και με έγχρωμη κάμερα θα έχουν και χρώμα π.χ. τα νεφελώματα όπως οι φωτογραφίες στο πάνω μέρος της συζήτησης?

Το επεξεργάστηκε ο vagkaf
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι με εγχρωμη θα φαινονται και χρωματα απλα οι εγχρωμες δεν ειναι τοσο ευαισθητες καμερες οσο οι μονοχρωμες..ειδικα στους γαλαξιες δεν χρειαζομαι χρωμα προσωπικα στα νεφελωματα ειναι ωραιο το χρωμα

  • Μου αρέσει 1
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

16 hours ago, vagkaf said:

Και με έγχρωμη κάμερα θα έχουν και χρώμα π.χ. τα νεφελώματα όπως οι φωτογραφίες στο πάνω μέρος της συζήτησης?

Ναι θα έχουν χρώμα, συμφωνώ ότι οι γαλαξίες φαίνονται καλύτερα με mono cam με αυτή τη μέθοδο. Παρακάτω μερικά παραδείγματα:

360x10s

image.thumb.jpeg.96953a0931c3b8a0724ab619391a4638.jpeg

600x2s

image.thumb.jpeg.92e3718ac6f92d707753b5df2a5b37ef.jpeg

400x3s

image.thumb.jpeg.8ecf1367bd10908f4eef16b3e2f154e0.jpeg

με ελάχιστη επεξεργασία 

  • Μου αρέσει 3
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

eVscope eQuinox

Πρώτη δοκιμή βιντεοαστρονομίας με το evscope equinox της Unistellar . Διαρκεια παρατηρησης από 22:45-23:25. Τοποθεσία. Ηράκλειο Κρήτης 1700 μέτρα από το κέντρο της πόλης. Σε ελάχιστο χρόνο παρατήρηση 15 στόχων.

Εντυπώσεις:

Το τηλεσκόπιο είναι απίστευτα εντυπωσιακό. Η διαδικασία είναι τόσο αυτοματοποιημένη  που φτάνεις στο σημείο ν' αναρρωτιέσαι εάν οι εικόνες είναι αληθινές σε πραγματικό χρόνο ή έχεις πέσει θύμα απάτης βλέποντας "έτοιμες" εικόνες/βίντεο από τον υπολογιστή του τηλεσκοπίου (το τσέκαρα με επίγεια παρατήρηση).  Απίστευτα ελαφρύ, ταχύτατο, πανεύκολο, αλάνθαστο. Σε 10 λεπτά ακόμη και ένα 10-12χρονο παιδί που πιάνει πρώτη φορά στα χέρια του τηλεσκόπιο κάνει απόλυτα επιτυχημένα βιντεοαστρονομία βαθέως ουρανού μέσα στη φωτορυπανση της πόλης.

Πολύ εξυπηρετικό και για χομπίστες μεγαλύτερης ηλικίας όπως ο γράφων που δεν έχουν πια χρόνο/αντοχή/ικανότητα για στησίματα, κουβαλήματα, εκμάθηση software. Μπορείς να κάνεις απομακρυσμένη παρατηρήση  ασύρματα  μέσα από το αυτοκίνητο ή το διαμέρισμά σου. 

Στα μείον: 1) Είναι αποκλειστικά για παρατήρηση βαθέως ουρανού. Δεν είναι για ικανοποιητική παρατήρηση πλανητών/σελήνης/ηλίου λόγω μικρού εστιακού μήκους.  2) Λόγω της πλήρους αυτοματοποίησης (το τηλεσκόπιο κάνει τα πάντα: ευθυγράμηση, tracking, συνεχές plate solving, stacking) έχει σαν αποτέλεσμα να  στερεί κάπως από τον πεπειραμένο  χρήστη τη χαρά του "σπασίκλα" (nerd).

Όσον αφορά στο θέμα της τιμής το τηλεσκόπιο πραγματικά αξίζει τα λεφτά του και πάλι φτηνό είναι. Κοστίζει όσο μια κινέζικη μοτοσυκλέτα 125CC και το ίδιο ή και λιγότερο από πολλά  ερασιτεχνικά ρομποτικά μοντέλα των "μεγάλων" εταιρειών του χώρου.

Eχω τα προηγούμενα 5-6 χρόνια πληρώσει τουλάχιστον τα 2πλάσια χρήματα σε εξοπλισμό βιντεοαστρονομίας o οποίος κάθεται και παλιώνει έχοντας κάνει ελάχιστες παρατηρήσεις λόγω του χρονοβόρου της διαδικασίας και της φασαρίας του στησίματος του.

Επισυνάπτω τις εικόνες από τη χθεσινή βραδιά: (Επεξεργασία φωτό με ένα προγραμματακι επεξεργασίας γενικής χρήσεως inPixio photo editor.)

 

 

 

 

 

cigar galaxy m82.png

m8 lagoon nebula.png

m10 globular cluster.png

m11 wild duck cluster.png

m13 hercules globular cluster.png

m14 globular cluster.png

m17 omega nebula.png

m20 trifid nebula.png

m27 dumbbell nebula.png

m52 open cluster2.png

m57 ring nebula.png

m92 globular cluster.png

ngc 5907 knife edge galaxy.png

whirlpool galaxy m51.png

  • Μου αρέσει 1
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εντυπωσιακο το γεγονος οτι κανει τα παντα μονο του ιδανικο για καποιον που δε θελει ''ταλαιπωριες'' πολλες...ποσο χρονο imaging εκανες σε καθε στοχο? απλα θελω να δω σε ποσο χρονο πηρες αυτο το αποτελεσμα

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αλλη μια παρατηρηση γαλαξιων με χρηση καμερας αντι για προσοφθαλμιο..εξοπλισμος skywatcher startravel 102/500 στηριξη azgte και καμερα asi178mm mono χθες καθησα πανω απο δεκα λεπτα στον καθε στοχο η εκθεση καθε στοχου στα 8 δευτερολεπτα μονο με darks

Stack_146frames_1168s_WithDisplayStretch.png

Stack_133frames_1064s_WithDisplayStretch.png

Stack_53frames_424s_WithDisplayStretch.png

Stack_88frames_704s_WithDisplayStretch.png

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

1 hour ago, Kondylis said:

Εντυπωσιακο το γεγονος οτι κανει τα παντα μονο του ιδανικο για καποιον που δε θελει ''ταλαιπωριες'' πολλες...ποσο χρονο imaging εκανες σε καθε στοχο? απλα θελω να δω σε ποσο χρονο πηρες αυτο το αποτελεσμα

Τον χρόνο τον γραφει πάνω στη λεζάντα την οποία βάζει (επίσης αυτόματα ) το τηλεσκόπιο. Όλες οι ληψεις ειναι κατω απο 2 λεπτα, (η μικρότερη 12 δευτερόλεπτα). Μέσα σε λιγότερο από τρια τέταρτα και μάλιστα πολύ νωρίς -χωρίς ξενύχτι -τα "είχα δει -που λέμε-όλα"!

Πραγματικά η όλη κατάσταση ήταν τόσο απίστευτη που μ' επιασε νευρικό γέλιο.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

6 minutes ago, Loukas123 said:

Τον χρόνο τον γραφει πάνω στη λεζάντα την οποία βάζει (επίσης αυτόματα ) το τηλεσκόπιο. Όλες οι ληψεις ειναι κατω απο 2 λεπτα, (η μικρότερη 12 δευτερόλεπτα). Μέσα σε λιγότερο από τρια τέταρτα και μάλιστα πολύ νωρίς -χωρίς ξενύχτι -τα "είχα δει -που λέμε-όλα"!

Πραγματικά η όλη κατάσταση ήταν τόσο απίστευτη που μ' επιασε νευρικό γέλιο.

Ο χρόνος της κάθε λήψης είναι ο τελικός συνολικός χρόνος για την ολοκληρωμένη φωτογραφία  και δεν αναφέρεται στο χρόνο έκθεσης. Αν θυμάμαι καλά η κάθε λήψη για το stacking ήταν από 3 - 12 δευτερόλεπτα (auto settings). Το τηλεσκόπιο -η εφαρμογή δηλαδή - σου δίνει αν θες την επιλογή να ρυθμίσεις χειροκίνητα το gain και το χρόνο έκθεσης. Επίσης σε ρωτά εαν θελεις να τραβήξει ένα dark frame - παιρνει περίπου 1 λεπτό.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 6 μήνες αργότερα...

Καλησπερα μια παρατηρηση βιντεοαστρονομιας με γεματο φεγγαρι χωρις φιλτρα

εξοπλισμος:  star discovery 150p zwo asi290mm flats darks οι εκθεσεις ηταν 7 δευτερολεπτων και στον στοχο καθομουν κοντα στα 8 λεπτα τα παρακατω αντικειμενα ειναι χωρις καμια επεξεργασια οπως φαινονταν στο sharpcap

Stack_71frames_710s_WithDisplayStretch.png

Stack_112frames_784s_WithDisplayStretch.png

Stack_91frames_728s_WithDisplayStretch.png

Stack_125frames_875s_WithDisplayStretch.png

  • Μου αρέσει 3
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 7 μήνες αργότερα...

Καλησπερα σε ολους χαιρομαι πολυ που ανανεωνω αυτο το υπεροχο νημα.. βιντεοαστρονομια λοιπον απο αθηνα οι εικονες ειναι as seen χωρις καμια επεξεργασια και δε χρησιμοποιηθηκαν φιλτρα χρονος εκθεσης 8 δευτερολεπτα περιπου δεκα λεπτα παρατηρησης σε καθε στοχο 

εξοπλισμος 114/500 νευτωνειο πανω σε azgte καμερα asi290mm mini guide 

abell 2634,messier20,messier17,abell2197,

Το φοβερο ειναι οτι απο τα πρωτα δευτερολεπτα φανερωνονται γαλαξιες 15ου μεγεθους οι αποστασεις των οποιων κυμαινονται στα 400 εκατομμυρια ετη φωτος η εκπλητικη ευαισθησια της καμερας αποκαλυπτει πολλους γαλαξιες μεσα στο καδρο των abell παρα τη μεγαλη φωτορυπανση αν προσεξετε καλα τις εικονες θα δειτε τους αμυδρους γαλαξιες

Stack_72frames_576s_WithDisplayStretch.png

Stack_39frames_624s_WithDisplayStretch.png

Stack_36frames_576s_WithDisplayStretch.png

Stack_123frames_984s_WithDisplayStretch.png

Το επεξεργάστηκε ο Kondylis
  • Μου αρέσει 2
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης