Jump to content

Καινούργιος στον χώρο - Συμβουλές


Προτεινόμενες αναρτήσεις

O zoom είναι καλός για πλανήτες??? Κάνω πολλές ερωτήσεις γιατί δεν έχω την οικονομική άνεση να τα πάρω και τα δυο, οπότε ότι και να παρατηρώ θα έχω τις καλύτερες εικόνες. Επίσης το γεγονός ότι λόγο καραντίνας δεν μπορώ να γραφτώ σε έναν όμιλο που βρήκα για να δοκιμάσω και τις δυο επιλογές σε διάφορους στόχους.
"Κάθε αστέρι μπορεί να είναι ο ήλιος κάποιου". Carl Sagan.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 98
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ναι είναι καλός και για πλανήτες,αλλά θα πρέπει να πάρεις και έναν barlow 2x, για να διπλασιάζεις την μεγέθυνση.Υπολόγισε λοιπόν +100€ περίπου.

Αν σε ενδιαφέρουν πιο πολύ τα αντικείμενα βαθέως ουρανού,ο zoom είναι προτιμώτερος λόγω μεγαλύτερου πεδίου.

Δες τιμές και προσφορές σε διάφορα καταστήματα,και μην βιάζεσαι γενικά στις αγορές σου!

Υπάρχει και η αγορά των μεταχειρισμένων,υπάρχουν και φθηνοί κινέζικοι zoom ευρυγώνιοι απο ebay στα 20-30€...αλλά δεν έχω εμπειρία για να συστήσω κάτι τόσο φθηνό,που να έχει αποδεκτή έστω ποιότητα.Για κάποιους είναι επαρκείς πάντως.

Οι δυο λύσεις που πρότεινα είναι εγγυημένης οπτικής και μηχανικής ποιότητας,σε πολύ καλή σχέση ποιότητας προς τιμή!

Μην ξεχνάς οτι αργότερα θα αγοράσεις κάποιο μεγαλύτερο τηλεσκόπιο,και οι καλοί φακοί θα αναδείξουν ακόμα περισσότερο την αξία τους.Είναι πιο μόνιμη επένδυση απο το τηλεσκόπιο.

Για τους πολύ φθηνούς φακούς δεν γνωρίζω...και δεν βλέπω και εδώ κάποια τέστ απο όσους τους πήραν...

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο zoom είναι πολύ κάλος για πλανήτες και στο λέω γιατί το έχω δοκιμάσει. Ειδικά στις εστιακές 8-10mm και με τον barlow 2,25 τον τεριαστώ του zoom θα δεις πολύ καλές εικόνες πλανητών. Αν και θα πρέπει να βάλεις τον barlow σίγουρα. Αυτό γιατί οι πλανήτες δεν είναι εκτενή αντικείμενα όπως το M42 και το πεδίο των 68 μοιρών δεν είναι και το καλύτερο, επίσης χρειάζεται και για να κάνεις μεγαλύτερες μεγεθύνσεις . Ο barlow θα σμικρύνει το οπτικό πεδίο. Προσωπικά χρησιμοποιώ και πλανητικά φίλτρα ειδικά για τις ζώνες του Δια.
Φιλικά-Αντώνης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αρκεί βέβαια το τηλεσκόπιό να σηκώνει τέτοιες μεγεθύνσεις. Και δε λέμε για τη μέγιστη μεγέθυνση που δίνει ο κατασκευαστής του τηλεσκοπίου, αλλά τη πρακτικά μέγιστη μεγέθυνση για τη διάμετρο του τηλεσκοπίου. Για τι διάμετρο τηλεσκοπίου μιλάμε;

Save the darkness

Let it never fade away!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όχι zoom + barlow για πλανήτες! καλύτερα το λιγότερο γυαλί.

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

130mm διάμετρο και F 900. Η μεγίστη μεγέθυνση σου είναι 260Χ θεωρητικά. Ο zoom στην εστιακή απόσταση 8mm με barlow 2,25 κάνει 900/8=112,5 επί 2,25 με τον barlow φτάνει τις 253,25. Αρκετά κοντά στο όριο αλλά πιστεύω ότι με καλή ατμοσφαίρα μπορείς να το χρησιμοποιησεις. Αλλιώς ανέβασε στα 9mm όπου είναι 900/9=100 επί 2,25 μας δίνει 225 μεγεθύνσεις. Αυτό σίγουρα μπορώ να το χρησιμοποιησεις. Αλλά πάντα με καλή διαύγεια και seeing. Οι κακές ατμοσφαιρικες συνθήκες μειώνουν την μέγιστη μεγέθυνση που μπορείς να κάνεις μια νύχτα.
Φιλικά-Αντώνης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όχι zoom + barlow για πλανήτες! καλύτερα το λιγότερο γυαλί.

Αυτό είναι θεωρητικά σωστό,αλλά για τα δεδομένα του τηλεσκοπίου 130/900 με μέγιστη ωφέλιμη μεγέθυνση τα 260x,την οποία μέσα απο την τσιμεντούπολη Θεσσαλονίκη και με άφθονη υγρασία,δηλ.όχι καλή διαύγεια και seeing τις περισσότερες νύχτες...δύσκολα θα πιάσει,πρακτικά όχι πάνω απο 200x,δεν θα δεί ουσιαστική διαφορά με zoom+barlow,απο ό,τι με plossl+barlow!

Ο συγκεκριμένος zoom έχει πολύ καλή οπτική συμπεριφορά και χαμηλή διασπορά φωτός.Τον χρησιμοποιώ,όπως και τους plossl,και σε χαμηλές μεγεθύνσεις δεν βλέπεις διαφορά στην οξύτητα σε φωτεινά αντικείμενα...

Όταν θα πάρει μεγαλύτερο τηλεσκόπιο και βγεί σε ουρανό που θα μπορεί να ανεβάσει μεγέθυνση,τότε το συζητάμε για κάτι πιο εξειδικευμένο.

Άλλωστε τον ενδιαφέρει απο ό,τι κατάλαβα,πιο πολύ το βαθύ διάστημα,νεφελώματα κλπ.

Αλλιώς το κιτ των plossl είναι σαφώς καλύτερη επιλογή για πλανήτες.

Στην παρούσα φάση και με δεδομένο το περιορισμένο μπάτζετ,δεν έχει πολλές επιλογές.

Ας αποφασίσει αργότερα για αναβάθμιση.

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δηλαδή ο zoom είναι καλύτερος για εκτενή και φωτεινά αντεικειμενα άλλα οι plossl είναι καλύτεροι για πλανήτες και μικρά και αμυδρά αντεικειμενα. Και οι δυο επιλογές έχουν άριστη οπτική ποιότητα και μηχανική από ότι κατάλαβα. Το θέμα είναι πιο από τα δυο καλύπτει το άλλο καλύτερα. Για παράδειγμα ο zoom είναι κάλος για εκτενή αντεικειμενα. Οι plossl θα αντικαταστησουν καλύτερα των zoom στα εκτενή αντικείμενα από ότι ο zoom στους πλανήτες και στα αμυδρά και μικρά ανικειμενα. :?: :?: :?:
"Κάθε αστέρι μπορεί να είναι ο ήλιος κάποιου". Carl Sagan.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εύστοχη η ερώτησή σου φίλε panr05 !Όπως έγραψα και πιο πάνω στις μεγεθύνσεις που θα δουλεύεις,δηλ.κάτω απο τα 200-250x το πολύ,δεν θα δείς ουσιαστική διαφορά στην οξύτητα παρατηρώντας πλανήτες με τα 2 σετ...Μιλάμε για αμελητέες διαφορές στα όρια της αντίληψης!

Το μικρής διαμέτρου σου τηλεσκόπιο,με φθηνά οπτικά και βάση ίσως σχετικά ασταθή και ο κακός έως μέτριος ουρανός που θα παρατηρείς (Θεσσαλονίκη,έτσι?),δεν αφήνουν περιθώρια για να δείς την διαφορά στην λεπτομέρεια...

Αν ενδιαφέρεσαι πιο πολύ για βαθύ διάστημα,πχ.για νεφελώματα,ανοιχτά αστρικά σμήνη,τον γαλαξία της Ανδρομέδας,τότε ο ευρυγώνιος στις εστιακές 8-13mm,θα σε εξυπηρετήσει καλύτερα.Και οι πλανήτες θα μένουν πιο πολύ ώρα στο οπτικό σου πεδίο,και θα χρειάζεσαι λιγότερες διορθώσεις στην παρακολούθηση του στόχου,απ'ότι με τους plossl.

Επίσης η Σελήνη φαίνεται πολύ πιο θεαματική με ευρυγώνιο...μοιάζει σαν να την βλέπεις απο φινιστρίνι διαστημοπλοίου!

Αν όμως τελικά σε ενδιαφέρουν πιο πολύ οι πλανήτες και τα αμυδρά και μη εκτεταμένα αντικείμενα,και δεν έχεις και τα προβλήματα άνεσης που έχουν πολλοί,τότε το κιτ των plossl με τον εξαιρετικό barlow 2x που περιλαμβάνει,είναι η καλύτερη λύση που θα παραμείνει ποιοτική και σε οποιαδήποτε αγορά μεγαλύτερου τηλεσκοπίου επειδή το κιτ αποδίδει τέλεια και σε μεγάλες μεγεθύνσεις άνω των 300x,και ΔΕΝ θα χρειαστεί να αγοράσεις τους ειδικούς ορθοσκοπικούς!

Το κιτ στοιχίζει 100€ περίπου φθηνότερα απο τον zoom+barlow...

Σου συνιστώ πρώτα να παρατηρήσεις με μεγάλη προσοχή διάφορους στόχους με τους plossl που συνοδεύουν το τηλεσκόπιο,για να δείς αν σε δυσκολεύει κάτι...

Επίσης να κατασταλάξεις τί σε ενδιαφέρει να παρατηρείς περισσότερο.

Αφιέρωσε αρκετό χρόνο στις παρατηρήσεις,τώρα που έχει καλυτερέψει ο καιρός και μην βιάζεσαι να αποφασίσεις!

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

To τηλεσκόπιο μου έχει δυο SUPER 10 και 25mm οπότε έχουν αρκετά μεγάλο πεδίο και eye relief. Από ποιότητα δεν είναι και τα καλύτερα από ότι έχω ακούσει.
"Κάθε αστέρι μπορεί να είναι ο ήλιος κάποιου". Carl Sagan.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι τους ξέρω τους φακούς.Σου συνιστώ όμως να κάνεις πολλές παρατηρήσεις με αυτούς,για να δείς μήπως σε δυσκολεύει η συνεχής διόρθωση στην παρακολούθηση του στόχου.

Σε μεγεθύνσεις σχετικά μεγάλες,ο στόχος μένει ελάχιστα δευτερόλεπτα μέσα στο οπτικό πεδίο,και πολλοί δεν το αντέχουν αυτό!

Μήπως με την συχνή παρατήρηση αρχίσεις να δυσανασχετείς,και θα ήθελες οπωσδήποτε να μένει ο στόχος πιο πολύ ώρα μέσα στο πεδίο...?

Αυτό είναι κρίσιμο σημείο και εξαρτάται απο το πόση υπομονή και επιμονή έχεις...

Πρέπει να εξασκηθείς δηλ.στο να καταλάβεις πόση υπομονή τελικά έχεις στην παρατήρηση,με τον στόχο να μένει ακόμα λιγότερο χρόνο στο πεδίο σου,απο ό,τι σου επιτρέπει ειδικά ο 10mm!

Όπως επίσης να κατασταλάξεις τί είδους στόχων προτιμάς περισσότερο.

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχω και barlow οπότε ο 10mm συμπεριφερεται σαν 5mm. Το κιτ έχει 6mm χαμηλότερη εστιακή απόσταση όποτε θεωρώ πως δεν θα έχω πρόβλημα με τον χρόνο που θα μένει το είδωλο στο πεδίο. Δεν πιστεύω η ποιότητα τους να τους υποβαθμίζει τόσο ώστε με τους plossl να μένει λιγότερη ώρα στην ίδια μεγέθυνση. Θα δω σήμερα το βράδυ την Αφροδίτη και θα την κοιτάω με 180X μεγεθύνσεις για να δω πόση υπομονή έχω. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
"Κάθε αστέρι μπορεί να είναι ο ήλιος κάποιου". Carl Sagan.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχει δίκιο ο Κώστας που σου λέει να κάνεις πολλές παρατηρήσεις. Το πρώτο μου τηλεσκόπιο ήταν ένα διοπτρικό 80/600 αποχρωματικο με δυο super σαν τους δικούς σου. Μέτα από δυο μήνες ήθελα να πάρω προσοφθάλμια για να δω κι άλλα πράγματα. Ευτυχώς ένας φίλος μου ερασιτέχνης και αυτός με σταμάτησε και μου είπε το ίδιο. Εξάντλησε πρώτα τις δυνατότητες αυτοί που έχεις, καταστάλαξε τι σου αρέσει να παρατηρείς περισσότερο και μετά αγόρασε τα ανάλογα προσοφθάλμια. Προσωπικά πρώτα πήρα τους plossl γιατί έχω πολύ κάλο ουρανό στο βουνό και γιατί μου άρεσαν οι μακρινοί γαλαξίες.
Φιλικά-Αντώνης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συμφωνώ σε όσα είπε ο Αντώνης!

Επίσης παρατήρησε και στόχους βαθέως ουρανού,ό,τι μπορείς να δείς απο τον ουρανό σου,και με την βοήθεια του astronomy tools που σου υπέδειξα πιο πάνω,δες το πεδίο που σου δίνουν οι διάφοροι φακοί.Φαντάσου την διαφορά στο τί βλέπεις με τον κάθε φακό,σαν να βλέπεις την εικόνα στην πραγματικότητα.Για την ίδια μεγέθυνση (=> ίσες εστιακές προσοφθάλμιων) θα βλέπεις διαφορετικό πεδίο,διαφορετική έκταση του στόχου σου με ευρυγώνιους σε σχέση με τους plossl.

Σε ενδιαφέρουν πιο πολύ τα αντικείμενα βαθέως ουρανού απο τους πλανήτες?

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κοίταξα στο εργαλείο που μου είπες όλα τα messier αντικείμενα και τους πλανήτες και διαπίστωσα ότι σε πολύ λίγα ο zoom ήταν καλύτερος από τους plossl όποτε μάλλον θα πάρω το κιτ. Άκουσα επίσης ότι για εστιακές αποστάσεις προσοφθαλμιων πάνω από 30 mm χρειάζεσαι εστιαστη 2 ιντσών. Αληθεύει κάτι τέτοιο και αν ναι αυτό θα σημαίνει ότι δεν θα μπορώ να χρησιμοποιώ των 32mm plossl.
"Κάθε αστέρι μπορεί να είναι ο ήλιος κάποιου". Carl Sagan.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Υπάρχουν και προσοφθάλμια 30, 32, 40mm στις 1.25". Στο ένα από τα τηλεσκόπια μου έχω crayford εστιαστή που δέχεται 1.25 και 2" προσοφθάλμια. Με βόλεψε γιατί αρχικά είχα μόνο 1.25 προσοφθάλμια και περνώ σιγά σιγά στα 2" που είναι μεν καλύτερα αλλά ακριβότερα.

Save the darkness

Let it never fade away!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Υπάρχουν και στο 1.25" φακοί στα 32mm, μην ανησυχείς, εγώ έχω το ακόλουθο, φθηνό και μια χαρά προς το παρόν για τα λεφτά του, το χρησιμοποιώ για αστροάλματα κατά την αναζήτηση του στόχου:

https://www.celestron.com/products/omni-32-mm-eyepiece

Skywatcher Dob 6" f/8

Nikon D7200

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε panr05 όπως σου είπα ΜΗΝ βιάζεσαι στην αγορά φακών!

Επειδή έχω και τα δυο σετ που σου πρότεινα,και το κιτ Celestron plossl και τον Baader zoom Mark IV 8-24mm,όπως και άλλους ευρυγώνιους φακούς,θέλω να σου επισημάνω οτι οι plossl ειδικά ο 6,8mm μαζί με τον barlow 2x,είναι άψογοι για πλανητική παρατήρηση,και για αμυδρά μη εκτεταμένα DSO,όπως και οι υπόλοιποι φακοί,αλλά....

Το 68ο φαινόμενο πεδίο του ζουμ και άλλων ευρυγώνιων φακών σε σχέση με τις 52ο των plossl,έχουν μεγάλη διαφορά στην αίσθηση του ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΥ πεδίου που δίνουν στις εστιακές 10-13mm που θα παρατηρείς πολλά εκτεταμένα αντικείμενα (δηλ.στο πόσο "χορταστική" θα είναι η εικόνα)!Ειδικά στο εκτεταμένο και φωτεινό νεφέλωμα του Ωρίωνα,υπάρχει μεγάλη διαφορά στο πραγματικό πεδίο που βλέπεις και στην αίσθηση που αποκομίζεις!Καμία σχέση στην έκταση του νεφελώματος που βλέπεις με τα δυο σετ!

Αν δεν παρατηρήσεις στον πραγματικό ουρανό,είναι δύσκολο να το καταλάβεις!Λόγω της πανδημίας όπου δεν μπορείς να δείς πώς έχει η κατάσταση στον πραγματικό ουρανό,μέσα απο έναν αστρονομικό σύλλογο,γι'αυτό σου είπα να πάρεις μια

ι δ έ α μέσα απο το astronomy tools...Επειδή όμως δεν έχεις εμπειρία παρατήρησης,είναι δύσκολο να κάνεις τις αναγωγές απο την οθόνη στον πραγματικό ουρανό!

Πρέπει να δεις τις ίδιες εικόνες πολλές φορές και να εξασκηθείς....απλώς για να καταλάβεις κάποιες διαφορές!

Λοιπόν η κρίσιμη ερώτηση είναι:

Σε ενδιαφέρουν πιο πολύ εκτεταμένα σώματα όπως νεφελώματα και ανοιχτά αστρικά σμήνη,ή πλανήτες και αμυδρά μη εκτεταμένα DSO σώματα?

Επίσης ο 32mm που έχει το κιτ είναι 1.25",οπότε δεν έχεις πρόβλημα!Είναι μάλιστα πολύ καλός φακός για αναζήτηση στόχων,λόγω του μεγάλου πραγματικού πεδίου που δίνει!

Ξαναδιάβασε και τα όσα έγραψα για την χειροκίνητη οδήγηση του τηλεσκοπίου,και τις διαφορές στην άνεση παρατήρησης...

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σκέφτομαι για αρχή να πάρω ένα φίλτρο σελήνης. Στις πληροφορίες όμως λέει ότι: Βιδώνει σε προσοφθάλμια 31,8mm. Αυτό τι σημαίνει. Μπορεί το φίλτρο να κόψει φως και από την Αφροδίτη και τον δια. Επίσης από ότι είδα και στο εργαλείο σίγουρα θέλω τις καλύτερες εικόνες πλανητών γιατί με την φωτορυπανση δεν μπορώ να δω μακρινά αντικείμενα. Το νεφέλωμα του ωριονα και η Ανδρομέδα δεν φαίνονται γιατί δεν είναι η εποχή τους. Για αστρικά σμήνη ενδιαφέρομαι για σφαιροτα που από όσο ξέρω δεν είναι εκτενή. Αυτό που μου αρέσει να παρατηρώ περισσότερο είναι γαλαξίες.
"Κάθε αστέρι μπορεί να είναι ο ήλιος κάποιου". Carl Sagan.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε panr05 απο ό,τι γράφεις μάλλον σου είναι καταλληλότερο το κιτ plossl της Celestron.

Οπότε αγόρασε αυτό,έχει μέσα φίλτρο Σελήνης,(1.25"=31.8mm είναι κατάλληλη διάμετρος για τον εστιαστή σου),όπως και εξαιρετικό barlow 2x!

Είναι μια αγορά που θα αξιοποιηθεί εκεί που θέλεις μέγιστη οξύτητα και την μικρότερη απώλεια φωτός σε αμυδρά αντικείμενα,όπως μη εκτεταμένα αντικείμενα,σφαιρωτά σμήνη,γαλαξίες που εκτός της Ανδρομέδας είναι αμυδροί,κομήτες κλπ.

Θα σου είναι χρήσιμο το κιτ και σε όποιο μεγαλύτερο τηλεσκόπιο θα πάρεις στο μέλλον,και σημείωσε το : ΔΕΝ θα χρειαστεί να αγοράσεις ορθοσκοπικούς!

Λόγω της εξαιρετικής οπτικής συμπεριφοράς των συγκεκριμένων plossl,είναι εφάμιλλοι κορυφαίων ορθοσκοπικών,τουλάχιστον για μικρής και μεσαίας διαμέτρου νευτώνια τηλεσκόπια!

Στο μέλλον θα χρειαστεί να πάρεις και έναν ευρυγώνιο φακό 82ο στα 11-13mm για τα εκτεταμένα αντικείμενα,όπως το νεφέλωμα του Ωρίωνα.

Μέσα απο το περιβάλλον της πόλης σου με την μικρή διάμετρο του τηλεσκοπίου σου,μην περιμένεις να δείς γαλαξίες και αμυδρά αντικείμενα...Οι φακοί αυτοί όμως θα κάνουν το καλύτερο δυνατό,για όσα αμυδρά αντικείμενα μπορείς να δείς απο τέτοιο περιβάλλον!

Επίσης η φωτορύπανση επηρεάζει,λόγω μείωσης του κοντράστ την οξύτητα των ειδώλων,πολύ μεγαλύτερη επίδραση όμως έχουν η διαύγεια και το seeing της ατμόσφαιρας,που είναι μέτριας έως κακής ποιότητας σε μια μεγάλη τσιμεντούπολη όπως η Θεσσαλονίκη!

Μην περιμένεις και ιδιαίτερα καθαρά είδωλα πλανητών...Αλλά αν μελετάς την ατμόσφαιρα και "κυνηγάς" τον καιρό,βγαίνοντας όσο συχνότερα στην ταράτσα για παρατήρηση,αυξάνουν οι πιθανότητες να πετύχεις σχετικά καλές συνθήκες παρατήρησης!

Οπότε συμπερασματικά,αγόρασε το κιτ που θα σου στοιχίσει και 100€ φθηνότερα απο τον zoom+barlow...

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το 31,8mm αν το κάνεις σε ίντσες είναι 1,25" - αυτό σημαίνει ότι βιδώνει πχ σε προσοφθάλμιους φακούς 1,25". Οι 2 ίντσες είναι αντίστοιχα 50mm.

Το φίλτρο Σελήνης κόβει φωτεινότητα, αλλά σε 130mm δεν ξέρω αν θα το χρειαστείς, εγώ με 150mm πάντως ενώ έχω φίλτρο και το έχω δοκιμάσει προτιμώ να μην το χρησιμοποιώ. Λογικά σε πιο μεγάλη διάμετρο που μαζεύει περισσότερο φως θα είναι χρήσιμο.

Για γαλαξίες που αναφέρεις δεν θέλω να σε απογοητεύσω αλλά δεν νομίζω ότι θα πετύχεις πολλά με 130mm, τους πολύ βασικούς και φωτεινότερους.

Κάτι που είναι πιο εύκολα στις δυνατότητές σου είναι τα διπλά/πολλαπλά άστρα, δοκίμασε να εντοπίσεις μερικά, να παρατηρήσεις τις διαφορές στο χρώμα και στη φωτεινότητα ανάμεσα στα μέλη και σιγά σιγά να βρεις τα όριά σου στο πόσο κοντινά άστρα μπορείς να διαχωρίσεις με το τηλεσκόπιο/προσοφθάλμιο/φωτορύπανσή σου.

Skywatcher Dob 6" f/8

Nikon D7200

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ με το D114mm F900 είδα όλους τους γαλαξίες του καταλόγου Μ. Tου Messier, με προσοφθάλμιο εντοπισμού 20mm. Πλην όμως κοντά στην περιοχή του Σουνίου. Από την Σαρωνίδα σχεδόν δεν φαινόντουσαν. Δυστυχώς στους γαλαξίες δεν δουλεύουν τα φίλτρα φωτορύπανσης, διότι αυτοί εκπέμπουν φως σε όλες τις συχνότητες, με αποτέλεσμα να μην βλέπεις τίποτα. Αυτά είναι καλά μόνο για νεφελώματα, όπως ο Ωρίωνας πχ, που δεν μπορείς να δεις το νεφέλωμα από την περιοχή σου. Εκεί κάπως θα δούλευε και θα το ευχαριστιόσουν. Ακριβό όμως για αρχή.

Κατά τα άλλα συμφωνώ με τον Κώστα για το κιτ των 100 Ευρώ. Προς το παρών από εκεί που μένεις, απόλαυσε όλα τα «διάσημα» διπλά άστρα. Το είδος και η διάμετρος του τηλεσκοπίου σου είναι σχεδόν η ιδανική γι’ αυτά. Διότι με μεγαλύτερη διάμετρο, όταν εστιάζουμε τέλεια «χαλάνε» τα χρώματα των φωτεινών διπλών. Πχ. Ένα φωτεινό διπλό που το ένα είναι κόκκινο και το άλλο μπλε, με μεγαλύτερη διάμετρο λόγω μεγαλύτερης φωτοσυλεκτικότητας, το κόκκινο θα μεταβληθεί σε λευκό – ροζ, και το μπλε σε λευκό – γαλάζιο. Μόνο αν αφεστιάσεις θα τα βλέπεις σωστά. Με το δικό σου όμως θα τα απολαύσεις. Και όταν κάποτε θα πάρεις μεγαλύτερη διάμετρο, θα νοσταλγήσεις αυτό το μικρό και για την θέα που σου εξασφάλιζε στα διπλά και για άλλα πολλά. Μαζί με το κιτ, ή τα όποια άλλα προσοφθάλμια θέλεις, βάλε και ένα ποσό για ένα 1Χ ερευνητή για να σημαδεύεις καλά και κυρίως εύκολα. Θα σου λύσει τα χέρια.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης