Jump to content

Τηλεσκόπιο για παρατήρηση Σελήνης.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, θέλω να πάρω ένα τηλεσκόπιο για να βλέπω την σελήνη σε όσο υψηλότερη μεγέθυνση και καθαρότητα μπορώ με ένα "entry-level" dobsonian τηλεσκόπιο (μιας και απ' ότι διαβάζω είναι καλύτερα απο τα συμβατικά). Στο reddit που έκανα μία ερώτηση μου προτείνανε το SKY-WATCHER 6" αλλά δεν θέλω να διαθέσω τόσα λεφτά αυτήν την στιγμή και μου είπαν σαν καλύτερη επιλογή για entry-level το Zhumell Z100 το οποίο δεν το βρίσκω κάπου στην Ελλάδα. Αξίζει να πάρω το Sky-Watcher Heritage 76 και να πάρω κάποιο καλύτερο προσοφθάλμιο από τα stock? 

Δεν θέλω να πάρω κάτι ακριβό γιατί συμφωνώ με αυτά που διαβάζω, ότι δηλαδή θα το χρησιμοποιήσω κάμποσες φορές και μετά θα μαζέψει σκόνη... Θα το έχω στο χωριό που δεν έχει σχεδόν καθόλου φωτορύπανση όπου πηγαίνω 3-4 φορές τον χρόνο...

thanks!

Το επεξεργάστηκε ο Xenof
Typo
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα, το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να πας σε κάποια αστρομαζωξη στην πρώτη ευκαιρία για να δεις κάποια πράγματα γιατι και τα 100 ευρω που θα δώσεις για 3 με 4 φορές που θα το χρησιμοποιήσεις όπως λες δεν είναι λίγα. Αν δεις κάτι που θα σου αρέσει τότε μπορείς να το πάρεις ακόμα και μεγαλύτερο και καλύτερο. Επίσης το φεγγάρι αλλά και τους πλανήτες τους βλέπεις και μέσα από την πόλη χωρίς να σε επηρεάζει η φωτορυπανση.

Μονό σίγουρος μην αισθάνεσαι ότι θα βαρεθείς μετα  από 3 με 4 φορές. Εμείς ασχολούμαστε δεκαετίες και βλέπουμε το φεγγάρι κάθε φορά σαν να είναι η πρώτη. Για μένα ξεκινά αυτό το καταπληκτικό ταξίδι με διάβασμα και απλή παρατήρηση και αν πάλι δεν σου κάνει δεν χρειάζεται να αγοράσεις κάτι. 

Καλή συνέχεια 

  • Μου αρέσει 1
Κομνηνος Γιαννης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα.

Κατά την γνώμη μου, ούτε το Zhumell ούτε το Heritahe 76 αξίζουν.

Αν σου αρέσει η παρατήρηση της Σελήνης, στην πορεία θα ζητάς όλο και μεγαλύτερη μεγέθυνση. Για αυτό χρειάζεσαι αρκετή διάμετρο κι αρκετή εστιακή απόσταση.

Κι εγώ είμαι μια από τα ίδια με τον Γιάννη. Κάθε φορά που παρατηρώ το φεγγάρι είναι σαν να είναι η πρώτη!

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το ξέρω πως το καλύτερο είναι να πάω σε κάποια συνάντηση, έχει τύχει να πάω σε μία στο Ίδρυμα Ευγενίδου και ήτανε ωραία εμπειρία, θέλω να πάρω όμως ένα για το χωριό όπως είπα για να ζήσουνε την εμπειρία και οι γονείς μου και να το ευχαριστηθώ κ εγώ όσο θέλω. Γι'αυτό θέλω κάτι που θα έχει μεγάλη μεγέθυνση και καθαρή εικόνα χωρίς πολύ όγκο.

Κοίταζα και το Sky-Watcher TRUSS 130mm Heritage Flextube και είδα και ένα παλιό πόστ απο εδώ και βλέπω ότι τότε (το 2018) είχε 186€ με κάποια έκπτωση ενώ τώρα που έχει "Black Friday" εκπτώσεις το έχει 228€. Έχουνε ανέβει τόσο πολύ οι τιμές?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για μεγάλη μεγέθυνση πρέπει να πας σε μικρό κατάδιοπτρικό. Δες στις αγγελίες είδα ένα etx 125, είναι μικρό σε όγκο αλλά έχει μεγάλη μεγέθυνση - εστιακή και θα μπορείς να δεις πολλά ακόμα πράγματα. Νεφελωματα Γαλαξίες κλπ. 

Οι τιμές έχουν ανέβει λόγω κοβιντ. Δεν υπάρχει παραγωγή, γιαυτό. 

Κομνηνος Γιαννης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

8 hours ago, johnk said:

Δες στις αγγελίες είδα ένα etx 125, είναι μικρό σε όγκο αλλά έχει μεγάλη μεγέθυνση

Είχα ρίξει μία ματιά στις αγγελίες όταν πρωτανακάλυψα το φόρουμ και το είχα δει και αυτό. Μου φάνηκε λίγο πιο εξειδικευμένο μιας και είναι ρομποτικό χωρίς να ξέρω και πολλά και το προσπέρασα, είναι και λίγο πάνω από το budget που θα ήθελα να διαθέσω αλλά βλέπω ότι είναι ακριβό τηλεσκόπιο οπότε λογική η τιμή του. Θα κάνω λίγη ακόμα έρευνα αγοράς και θα το σκεφτώ.

Ευχαριστώ για την βοήθεια!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχετε να προτείνετε κάποιο μαγαζί στην Αθήνα που να μπορώ να δοκιμάσω τηλεσκόπια διαφόρων τύπων ώστε να αποφασίσω ποιο με βολεύει? Δεν ξέρω αν γίνονται πουθενά και "αστροπάρτυ" η τα έχουνε κόψει και αυτά.

Αν και νομίζω ότι θα καταλήξω στο 130mm Heritage Flextube για αρχή μιάς και με βολεύει που χωράει και σε σακίδιο πλάτης και αργότερα άμα κολλήσω πάω σε κάτι ποιο μεγάλο. Θα ήθελα να έχει το Go-To που έχει HERITAGE-150P FLEXTUBE™ (VIRTUOSO GTi) αλλά δεν έχω δει αυτήν την έκδοση (στην Ελλάδα τουλάχιστον).

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο Γιάννης, παραπάνω, σου προτείνει καταδιοπτρικό επειδή έχουν καλή εστιακή απόσταση.

Κι εγώ θα σου πρότεινα το skywatcher maksuton 125mm, αλλά μόνο ο σωλήνας μεταχειρισμένος δεν κοστίζει λιγότερο από €200.

Το goto δεν σου χρειάζεται για την Σελήνη (δεν αναφέρεις αν θες να δεις κι άλλα πράγματα).  Καλύτερα να μείνεις στο 130mm και θα έξτρα χρήματα που θα έδινες για το goto, να τα ξοδέψεις σε Barlow (απαραίτητο τουλάχιστον 2x), ένα απλό φίλτρο και κάποια προσοφθάλμια.

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

51 minutes ago, βολιωτης said:

Ο Γιάννης, παραπάνω, σου προτείνει καταδιοπτρικό επειδή έχουν καλή εστιακή απόσταση.

Κι εγώ θα σου πρότεινα το skywatcher maksuton 125mm, αλλά μόνο ο σωλήνας μεταχειρισμένος δεν κοστίζει λιγότερο από €200.

Το goto δεν σου χρειάζεται για την Σελήνη (δεν αναφέρεις αν θες να δεις κι άλλα πράγματα).  Καλύτερα να μείνεις στο 130mm και θα έξτρα χρήματα που θα έδινες για το goto, να τα ξοδέψεις σε Barlow (απαραίτητο τουλάχιστον 2x), ένα απλό φίλτρο και κάποια προσοφθάλμια.

Το ξέρω ότι δεν χρειάζεται το goto για την Σελήνη αλλά θα ήτανε χρήσιμο για τα υπόλοιπα (εκτός τους κοντινούς πλανήτες) που σίγουρα θα θέλω να δω άμα κολλήσω. Είναι εύκολο να προσανατολιστώ με κάποια εφαρμογή στο κινητό? Δεν ξέρω και μέχρι που θα μπορώ να δω με το 130mm που σκέφτομαι να πάρω...

Για την Σελήνη χρειάζεται φίλτρο?

Το επεξεργάστηκε ο Xenof
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το φίλτρο είναι χρήσιμο στις χαμηλές μεγεθύνσεις και όταν η Σελήνη είναι αρκετά "γεμάτη".
Αν ψάχνεις τηλεσκόπιο και για άλλους στόχους εκτός της Σελήνης, καλύτερα να αλλάξεις τον τίτλο του θέματος.

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μόλις τώρα, βολιωτης said:

Το φίλτρο είναι χρήσιμο στις χαμηλές μεγεθύνσεις και όταν η Σελήνη είναι αρκετά "γεμάτη".
Αν ψάχνεις τηλεσκόπιο και για άλλους στόχους εκτός της Σελήνης, καλύτερα να αλλάξεις τον τίτλο του θέματος.

Ναι έχεις δίκιο, έκανα το ποστ την Τρίτη και έχει πονέσει το κεφάλι μου από την αναζήτηση στο Internet για το θέμα που ξέχασα τι είχα γράψει.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

https://www.planitario.gr/gr/maksutov-90sp-optikos-solinas.html

Σε προσφορά, μπαίνει και σε απλό τρίποδο επειδή είναι πολύ ελαφρύ  αλλά και σε μικρή στήριξη με GoTo αργότερα και το σημαντικό φορητό με μεγάλη εστιακή που σου προσφέρει μεγάλη μεγέθυνση. To heritage γνώμη μου θα σε αποθαρρύνει. 

Κομνηνος Γιαννης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

20 minutes ago, johnk said:

https://www.planitario.gr/gr/maksutov-90sp-optikos-solinas.html

Σε προσφορά, μπαίνει και σε απλό τρίποδο επειδή είναι πολύ ελαφρύ  αλλά και σε μικρή στήριξη με GoTo αργότερα και το σημαντικό φορητό με μεγάλη εστιακή που σου προσφέρει μεγάλη μεγέθυνση. To heritage γνώμη μου θα σε αποθαρρύνει. 

Ευχαριστώ για την πρόταση, μιάς και δεν βιάζομαι για αγορά, θα περιμένω μήπως βρω κάποιο μεταχειρισμένο που να μου κάνει αλλά όπως έγραψα και πιο πάνω θα ήθελα βρω κάπου να δοκιμάσω διάφορα τηλεσκόπια πριν αγοράσω,

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ένα εξαιρετικό τηλεσκόπιο για παρατήρηση Σελήνης και πλανητών,με πολύ καλή οπτική απόδοση,κάτοπτρο-150mm-μεγαλύτερης διαμέτρου απο τα προαναφερθέντα,μεγάλο εστιακό λόγο f/8,εστιακή απόσταση 1200mm,είναι το SkyWathcher Dob 6",150/1200.

Πλεονεκτεί στο οτι η μεγαλύτερη διάμετρος με την πολύ καλή οπτική του απόδοση (πολύ καλά οπτικά,μεγάλος εστιακός λόγος,μικρότερη κεντρική παρεμπόδιση απο το δευτερεύον κάτοπτρο => μεγαλύτερο κοντράστ,λιγότερα φαινόμενα περίθλασης)θα δώσει μεγαλύτερη διακριτική ικανότητα απο μικρότερης διαμέτρου,που σημαίνει οτι θα βλέπεις περισσότερες λεπτομέρειες στην επιφάνεια της Σελήνης και των πλανητών!

Θα επιτρέψει και μεγαλύτερη μέγιστη μεγέθυνση,μέχρι 300x εφ'όσον όμως το επιτρέπει η διαύγεια και το seeing της ατμόσφαιρας της περιοχής που παρατηρείς!

Αν παρατηρείς μέσα απο μεγαλούπολη,η ατμόσφαιρα δεν είναι καθαρή,ούτε σταθερή,οπότε οι συνήθεις μεγεθύνσεις θα είναι μικρότερες ίσως κάτω και απο τα 200x...

Μέχρι σήμερα πάντως το εν λόγω τηλεσκόπιο είναι σε προσφορά:

https://www.planitario.gr/gr/dobsonian-6.html

Αν δεν αποφασίσεις για άμεση αγορά,αξίζει να ψάξεις και στα μεταχειρισμένα.

Όσο αφορά την μεγέθυνση που θελεις να πετύχεις (εφ'όσον το επιτρέπει και η ατμόσφαιρα...),δεν εξαρτάται μόνο απο την εστιακή απόσταση του τηλεσκοπίου,αλλά και την εστιακή απόσταση του προσοφθάλμιου: Μεγέθυνση=εστιακή τηλεσκοπίου/εστιακή προσοφθάλμιου.

Έτσι αν έχεις ένα τηλεσκόπιο με εστιακή μικρότερη απο ενα Maksutov,μπορείς να βάλεις ενα προσοφθάλμιο μικρότερης εστιακής ώστε να πετύχεις την επιθυμητή μεγέθυνση.

Προσοχή στις αγορές αστρονομικών,για να μην πετάς άσκοπα χρήματα!

Φιλικά-Κώστας

Το επεξεργάστηκε ο fotodektis

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μην καλλιεργείς πάντως προσδοκίες για μεγάλες μεγεθύνσεις,ιδιαίτερα αν παρατηρείς μέσα απο μεγαλουπόλεις όπως η Αθήνα,Θεσσαλονίκη κλπ.Αν βρίσκεσαι σε καλύτερο ουρανό,τότε θα βλέπεις καθαρότερα είδωλα και θα πιάνεις πιο συχνά μεγαλύτερες μεγεθύνσεις.

Απο ποιά περιοχή παρατηρείς συνήθως?

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

47 minutes ago, fotodektis said:

Μην καλλιεργείς πάντως προσδοκίες για μεγάλες μεγεθύνσεις,ιδιαίτερα αν παρατηρείς μέσα απο μεγαλουπόλεις όπως η Αθήνα,Θεσσαλονίκη κλπ.Αν βρίσκεσαι σε καλύτερο ουρανό,τότε θα βλέπεις καθαρότερα είδωλα και θα πιάνεις πιο συχνά μεγαλύτερες μεγεθύνσεις.

Απο ποιά περιοχή παρατηρείς συνήθως?

Φιλικά-Κώστας

Ευχαριστώ φίλε Κώστα για τις προτάσεις! Δεν έχω προηγούμενη εμπειρία (πέρα απο ένα "αστροπάρτυ" που είχα τύχει στο Ευγενίδειο Ίδρυμα ούτε εξοπλισμό (πέρα απο κάτι κυάλια 7x50 που έχω στο χωριό και βλέπω την Σελήνη), οπότε αυτή θα είναι η πρώτη μου αγορά.

Μένω Μεταμόρφωση αλλά κατεβαίνω Κρήτη που είναι το πατρικό μου 3-4 φορές τον χρόνο γι' αυτό και θέλω κάτι φορητό όπως έγραψα. (να μπαίνει σε σακίδιο πλάτης/ σακ βογιάζ γιατί κατεβαίνω με μηχανάκι με το καράβι). Το χωριό είναι στην άκρη της Κρήτης όπου και με γυμνό μάτι βλέπω τον γαλαξία από την αυλή αλλά άμα θέλω πάω και κάπου τελείως σκοτεινά.

Από μικρός ήθελα να ασχοληθώ ερασιτεχνικά με την αστρονομία αλλά όλο το αναβάλω, αλλά από την τελευταία φορά που είχα κατέβει στο χωριό και κοίταξα το φεγγάρι απο τα κιάλια και είδα πόσο καθαρά φαίνεται με έπιασε το μικρόβιο πάλι... Γι' αυτό όπως έγραψα και στον τίτλο, αρχικά θέλω ένα τηλεσκόπιο φορητό που να μου προσφέρει την καλύτερη μεγέθυνση και ανάλυση χωρίς να τινάξω την μπάνκα.

Πάντως όπως έγραψα και πιο πάνω, θέλω να πάω κάπου και να δοκιμάσω διάφορα τηλεσκόπια (ιδανικά με θέα την Σελήνη) πριν πάρω κάτι.

Ευχαριστώ!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στη θέση σου θα μάζευα χρήματα και θα έπαιρνα ένα dobsonian τουλάχιστον 8 ίντσες, δεδομένου ότι έχεις πρόσβαση σε τέτοιο ουρανό και μάλιστα από κατοικία. Θα το άφηνα εκεί ασφαλισμένο και θα το χαιρόμουν τις 3-4 φορές που λες ότι πας το χρόνο.

Προσωπικά και εγώ που μένω Αθήνα τρεις τέσσερις φορές το χρόνο βγάζω το τηλεσκόπιο σε τελείως "σκοτεινό" ουρανό..Μια ο καιρός, μια οι υποχρεώσεις σε συνδιασμό με τις μετρημένες ασέληνες νύχτες δεν μου αφήνουν και πολλά περιθώρια...

Αφού έχεις σταθερό μέρος πάρε ίντσες να χορτάσει το μάτι σου...ούτε θα το κουβαλάς πέρα δώθε...και για τις τρεις φορές το χρόνο πάλι αξίζει τα χρήματα κατά την άποψη μου.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

4 hours ago, vagkaf said:

Στη θέση σου θα μάζευα χρήματα και θα έπαιρνα ένα dobsonian τουλάχιστον 8 ίντσες, δεδομένου ότι έχεις πρόσβαση σε τέτοιο ουρανό και μάλιστα από κατοικία. Θα το άφηνα εκεί ασφαλισμένο και θα το χαιρόμουν τις 3-4 φορές που λες ότι πας το χρόνο.

Προσωπικά και εγώ που μένω Αθήνα τρεις τέσσερις φορές το χρόνο βγάζω το τηλεσκόπιο σε τελείως "σκοτεινό" ουρανό..Μια ο καιρός, μια οι υποχρεώσεις σε συνδιασμό με τις μετρημένες ασέληνες νύχτες δεν μου αφήνουν και πολλά περιθώρια...

Αφού έχεις σταθερό μέρος πάρε ίντσες να χορτάσει το μάτι σου...ούτε θα το κουβαλάς πέρα δώθε...και για τις τρεις φορές το χρόνο πάλι αξίζει τα χρήματα κατά την άποψη μου.

Νομίζω θα ήτανε καλύτερα να ξεκινήσω απο πιό χαμηλά και να ανέβω αν δεν μου περάσει η κάψα, όπως είπα δεν έχω εμπειρία απο προηγούμενο τηλεσκόπιο.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα συμφωνήσω με την παραπάνω άποψη του φίλου vagkaf για ένα τηλεσκόπιο αποθηκευμένο στο χωριό σου,με όσο μεγαλύτερη διάμετρο μπορείς να αγοράσεις,αφού έχεις τόσο καλό ουρανό!Πολλοί θα ήθελαν να έχουν ένα σταθερό σημείο παρατήρησης με καλό ουρανό!

Αν μπορείς πάρε απο 6" και πάνω,το 8" ακόμα καλύτερο,το 10" πιο καλό...

Τα αντικείμενα βαθέως ουρανού (DSO),όπως νεφελώματα,γαλαξίες,αστρικά σμήνη σε σκοτεινό και καθαρό ουρανό,θα σε γοητεύσουν!

Και τα αντικείμενα του ηλιακού συστήματος θα τα δεις πολύ καλύτερα απο ό,τι στην Αθήνα!

Στη Σελήνη,Δία,Κρόνο,Άρη θα μπορέσεις να ανεβάσεις μεγεθύνσεις και να βλέπεις καθαρό είδωλο που θα σε εντυπωσιάσει.Καμία σχέση η ποιότητα σε διαύγεια και seeing του ουρανού του χωριού σου με τον χάλια ουρανό της Αθήνας!

Παρατηρούσα για αρκετά χρόνια απο καλό ουρανό Σελήνη,πλανήτες κλπ.με το 10" και είχα δεί εξαιρετικές εικόνες...Στις μεγαλουπόλεις τα φωτεινά ουράνια αντικείμενα τα βλέπεις σε χαμηλές ή μεσαίες μεγεθύνσεις.Σε καθαρό και σταθερό ουρανό όμως τα πράγματα αλλάζουν πολύ!

Αν μπορείς να αγοράσεις και να μεταφέρεις ένα καλό τηλεσκόπιο στο χωριό σου και να το έχεις μόνιμα εκεί,θα χαρείς τις παρατηρήσεις πολύ περισσότερο σε σχέση με την Αθήνα!

Αν όμως δεν γίνεται και πρέπει να μεταφέρεις το τηλεσκόπιο σε σακίδιο,τότε χρειάζεσαι σίγουρα κοντό σωλήνα...πχ.Maksutov ή το  SW Heritage 130/650 που είναι μικρό και συμπτυσσόμενο (truss).

Σκέψου όμως τα πλεονεκτήματα του μεγαλύτερου τηλεσκοπίου και αν μπορείς πάρε ένα απο αυτά:

SW Dob 6",150/1200

SW Dob 8",200/1200

SW Dob 10",254/1200

Το τελευταίο το χρησιμοποιώ χρόνια και σε παρατήρηση Σελήνης και πλανητών,κομητών κλπ.και μου έχει δώσει πολύ καλές εικόνες σε καλό ουρανό!

Στο σκοτεινό ουρανό του χωριού σου τηλεσκόπια με διάμετρο άνω των 6" θα σε αφήσουν άφωνο...

Οπότε σκέψου τα όλα αυτά,μάζεψε χρήματα,ψάξε και στα μεταχειρισμένα εδώ,και ετοιμάσου να γίνεις αστροπαρατηρητής με αξιώσεις!

Τα κιάλια 7Χ50 που έχεις ήδη,είναι πολύ καλά για να μάθεις τον ουρανό (και με τη βοήθεια αστρονομικών προγραμμάτων σε κινητό,tablet,laptop),και να κάνεις αναζήτηση στόχων για να τους βρείς και να τους παρατηρήσεις με το τηλεσκόπιο.

Στη διάθεσή σου να σε βοηθήσουμε στο νέο κόσμο που ελπίζω να εξερευνήσεις!

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

32 minutes ago, Xenof said:

Νομίζω θα ήτανε καλύτερα να ξεκινήσω απο πιό χαμηλά και να ανέβω αν δεν μου περάσει η κάψα, όπως είπα δεν έχω εμπειρία απο προηγούμενο τηλεσκόπιο.

Λογικό και συνετό το σκεπτικό σου,αφού δεν έχεις αποφασίσει αν σε ενδιαφέρει ακόμα στα σοβαρά η αστροπαρατήρηση!

Οπότε καλό θα ήταν να δεις σε κάποιο αστρονομικό σύλλογο ή συγκέντρωση κάποιων μελών του φόρουμ στην Αθήνα,απο διάφορα τηλεσκόπια και να αποκτήσεις έτσι μια πρώτη εμπειρία.

Υπάρχει και η επιλογή ενός μικρού αχρωματικού διοπτρικού σαν εισαγωγικό τηλεσκόπιο,πχ. 80/400,102/500.

Το μικρό εστιακό μήκος,εκτός απο φορητότητα,δίνει και μεγάλο οπτικό πεδίο!Σημαντικά μεγαλύτερο απο ένα Maksutov.

Αυτό βοηθάει πολύ στην εκμάθηση του ουρανού (μαζί με τα κιάλια),και στην αναζήτηση στόχων και στην θέαση μεγάλων αστρικών πεδίων σε χαμηλή μεγέθυνση,που είναι και αυτό πολύ χρήσιμο και συναρπαστικό!Και σου μένει σαν βοηθητικό τηλεσκόπιο ακόμα και αν αποκτήσεις αργότερα μεγαλύτερο για κύρια παρατήρηση.

Δύσκολα θα ξεκολλήσεις πάντως...Το "μικρόβιο" της αστρονομίας το κολλάς εύκολα και μένει.Πολλές φορές σε στέλνει στην "εντατική" ...μια σχέση πάθους αρχίζει και είναι συναρπαστική!

Οπότε...με τις ευχές για βαριά "νόσηση"...😍 

Φιλικά-Κώστας 🙂

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

6 hours ago, Xenof said:

Νομίζω θα ήτανε καλύτερα να ξεκινήσω απο πιό χαμηλά και να ανέβω αν δεν μου περάσει η κάψα, όπως είπα δεν έχω εμπειρία απο προηγούμενο τηλεσκόπιο.

Και να το μετανιώσεις είναι μη αναλωσίμος εξοπλισμός. Τον πουλάς άνετα μετά, ειδικά τα dobsonian "φεύγουν" εύκολα. Ούτε ζημιά έχεις ουσιαστικά, η απώλεια των χρημάτων σε σχέση με την τιμή αγοράς θα είναι η χρήση που θα έχεις κάνει. Αν και δε νομίζω να το μετανιώσεις. Θα έχεις να δεις ένα σωρό αντικείμενα και πρόκληση να τα βρίσκεις. Επίσης το γεγονός ότι είναι ένα hobby που για κάποιον που ζει στην πόλη δεν εξασκείται καθημερινά, δύσκολα το βαριέσαι. Κάθε φορά που πάω σε σκοτεινό ουρανό εντυπωσιάζομαι σαν να είναι η πρώτη φορά....

Θέλει σκέψη... Αγοράζεις το μικρό και μετά πας σε μεγαλύτερο ή πας κατευθείαν σε ό,τι μεγαλύτερο μπορείς...Γενικά όσο λιγότερες αγοραπωλησίες θα κάνεις τόσο λιγότερα χρήματα θα πάνε "χαμένα" οπότε σκέψου το καλά. Επίσης με κατοπτρικό θα χρειαστεί σίγουρα προσοφθάλμιο ευθυγράμμισης, φωτοχιτώνιο (στα αναδιπλούμενα) και μια συλλογή 3-4 αξιόλογων προσοφθαλμίων. Πολλοί δε τα λαμβάνουν υπόψιν αυτά και η αλήθεια είναι ότι έχουν αρκετά σημαντικό κόστος.

Δες και το παρακάτω άρθρο να πάρεις μια ιδέα, περίπου πως έχουν τα πράγματα:

 http://www.deepskywatch.com/Articles/what-can-i-see-through-telescope.html

 

Το επεξεργάστηκε ο vagkaf
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές! Μιάς και δεν βιάζομαι, θα περιμένω να κάνω test drive πρώτα... Τα "αστροπάρτυ" απ'ότι καταλαβαίνω γίνονται πιό πολυ προς το καλοκαίρι οπότε μάλλον θα την αναβάλω την αγορά μέχρι τότε.

 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κάποια μέλη του φόρουμ απο την Αθήνα βγαίνουν σε αστροεξορμήσεις κατά τη διάρκεια της χρονιάς!

Βγάζουν ανακοινώσεις εδώ,οπότε μπορείς να έρθεις σε επαφή μαζί τους,και να αποκτήσεις κάποια άποψη για διάφορα τηλεσκόπια,χωρίς να περιμένεις υποχρεωτικά το καλοκαίρι.

Στη διάθεσή σου να σε βοηθήσουμε να διαλέξεις το κατάλληλο.

Στο μεταξύ ψάχνε στα μεταχειρισμένα,κάτι θα βρείς.

Φιλικά-Κώστας 🙂

Το επεξεργάστηκε ο fotodektis

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης