Jump to content

Παρατήρηση άστρων


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας προσπαθώντας να δω το μπιτλτζους η τον ανταρις αντί για ένα άστρο βλέπω πολλά που αναβοσβηνουν. Φταίει η ατμόσφαιρα; Έχετε δει ποτέ εσείς τον κόκκινο γίγαντα κανονικά σαν ένα; Έχω το Heritage virtuoso 150

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις σας

Το επεξεργάστηκε ο johnpap
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σου φίλε. Αν κατάλαβα λες για τον Betelgeuse και τον Αντάρη. Ο Betelgeuse δεν είναι διπλό άστρο άρα αν μεγέθυνες αρκετά θα το έβλεπες σαν ένα. Ο Αντάρης είναι διπλός αλλά θέλει ισχυρό τηλεσκόπιο για να διακρίνεις τον συνοδό του. Άρα δεν θα έπρεπε να βλέπεις πολλά αστέρια. Το ότι αναβοσβήνουν είναι όντως λόγω ατμόσφαιρας και συγκεκριμένα λόγω seeing. Αλλά όταν λες πολλά αστέρια ποσά εννοείς? Αν βλέπεις δυο ας πούμε μπορεί να είναι θέμα κακής εστίασης η πρόβλημα ευθυγράμμισης κατόπτρου. Περίμενε και απαντήσεις από πιο έμπειρους για να σε βοηθήσουν περισσότερο.

"Κάθε αστέρι μπορεί να είναι ο ήλιος κάποιου". Carl Sagan.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

@johnpap μήπως αντι για για τον Αντάρη βλέπεις το M4 που είναι δίπλα του; 
Δεν ξέρω τι μεγένθυση έχεις, παρακάτω μπορείς να δεις με προσοφθάλμια 25mm και 10mm πως φαίνεται μέσα απο το τηλεσκοπιο σου στο συγκεκριμένο σημείο (ο Αντάρης είναι αριστερά). 

Τέλος, να αναφέρω ότι δεν θα δεις ποτέ μέσα απο το τηλεσκόπιο κάποιο αστέρι (πέρα απο τον ήλιο :)προσοχή: μόνο με ειδικό φίλτρο) σαν δίσκο, παρα μόνο σημειακά. 

(Το αναφέρω μήπως υπήρχε κάποια παρανόηση πάνω σε αυτό.)
 

 astronomy_tools_fov.thumb.png.1c658f03b2ad669142412913263fbf30.png

 

 

 

Το επεξεργάστηκε ο Adomingo
Προσοχή disclaimer για ηλικιακή παρατήρηση
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και μιας και εντάχθηκες πρόσφατα προσοχή με ηλιακό φίλτρο ΟΠΩΣΔΉΠΟΤΕ ΠΑΝΤΑ τον ήλιο 

Το επεξεργάστηκε ο vagkaf
  • Μου αρέσει 1
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης