Jump to content

Προσοφθάλμιο για celestron powerseeker 127 eq


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω ένα τηλεσκόπιο celestron powerseeker 127 eq και το μόνο προσοφθάλμιο που έχω είναι ένα 20mm και ένα barlow lens x2.

Μήπως έχετε στο νου σας κανένα καλύτερο προσοφθάλμιο;

Το επεξεργάστηκε ο serpan
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα, 

θα σου πρότεινα να μας γράψεις τι budget έχεις και τι έχεις σκοπό να παρατηρείς ώστε να σου προτείνουμε ανάλογα. 
 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα ήθελα ένα προσοφθάλμιο μέχρι περίπου 100 ευρώ για να παρατηρώ τους πλανήτες του ηλιακού μας συστήματος και το φεγγάρι.

 

Σημείωση: Για νεφελώματα και αστρικά σμήνη ποσά λεφτά πρέπει να διαθέσω για να πάρω ένα καλό προσοφθάλμιο

Το επεξεργάστηκε ο serpan
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • serpan changed the title to Προσοφθάλμιο για celestron powerseeker 127 eq

Καλημέρα,

Θα σου πρότεινα ένα 13 έως 15mm για τους εξής λόγους:

1) Θα έχει μεγέθυνση x66 έως x76 (ανάλογα την επιλογή) συν το άλλο που ήδη έχεις x50 και επιπλέον μαζί με τον barlow τις διπλάσιες τους. Πρόσεχε γενικά μη δημιουργήσεις διπλές μεγεθύνσεις λόγω του barlow (δηλαδή μην πάρεις κάποιο γύρω στα 10mm).

2) Ο εστιακός λόγος του τηλεσκοπίου σου απ' ό,τι είδα είναι 7,87 άρα περίπου 15-16mm θα είναι το βασικό σου προσοφθάλμιο, δίνοντας κόρη εξόδου περίπου 2mm.  

https://www.planitario.gr/gr/ultrawide-15mm-o31-8mm.html

https://www.planitario.gr/gr/plossl-15mm-o-31-8mm.html

Σκέψου και την περίπτωση του zoom ίσως να σε βόλευε μια και καλή. πήρε το μάτι μου έναν Baader στις αγγελίες.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ θα είμαι σκληρός μαζί σου(πρέπει να λέμε αλήθειες)Μη χαλάσεις χρήματα για ακριβά προσοφθάλμια,πάρε ένα εκεί γύρω στα 15mm για βασικό deep sky,και ένα 7-8mm για κάνα πλανήτη,το τηλεσκόπιο σου αν δεν κάνω λάθος είναι τύπου bird -jones(εδώ πάνε οι αλήθειες)όσα λεφτά και να χαλάσεις σε προσοφθάλμια δεν θα δεις μεγάλες διαφορές.Τον barlow τον ξεχνάς με αυτό το τηλεσκόπιο,έχει ήδη barlow μέσα.

Το επεξεργάστηκε ο litourg floyd
  • Μου αρέσει 1
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

1 hour ago, litourg floyd said:

Εγώ θα είμαι σκληρός μαζί σου(πρέπει να λέμε αλήθειες)Μη χαλάσεις χρήματα για ακριβά προσοφθάλμια,πάρε ένα εκεί γύρω στα 15mm για βασικό deep sky,και ένα 7-8mm για κάνα πλανήτη,το τηλεσκόπιο σου αν δεν κάνω λάθος είναι τύπου bird -jones(εδώ πάνε οι αλήθειες)όσα λεφτά και να χαλάσεις σε προσοφθάλμια δεν θα δεις μεγάλες διαφορές.Τον barlow τον ξεχνάς με αυτό το τηλεσκόπιο,έχει ήδη barlow μέσα.

Ομολογώ πως αυτό δε το ήξερα....Και μου έκαναν εντύπωση τα 1000mm εστιακής απόστασης για αυτή τη διάμετρο κατοπτρικού και το σχετικά κοντό σωλήνα...

Το επεξεργάστηκε ο vagkaf
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης