Jump to content

Φίλτρα ηλίου και λίγος δισταγμός...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λίγο που το έψαξα σήμερα πρέπει να είναι τύπου σαν αυτό το Solarix

https://www.bresser.de/en/Astronomy/Solar-Astronomy/White-Light-Filters/EXPLORE-SCIENTIFIC-Solarix-Solar-Filter-Film-A4.html

κάτι μεταξύ γυάλινου και Baader Astrosolar, από ό,τι κατάλαβα.

Προσωπικά δε θα το εμπιστευτώ. Δεν υπάρχουν και πολλές αναφορές - δοκιμές.

Θα δω πως μπορώ να αξιοποιήσω το πλαστικό αυτό πλαίσιο και αν βρω κάποιο τρόπο τοποθέτησης της μεμβράνης αφήνοντας μηδενικά περιθώρια να φύγει. ίσως χρησιμοποιώντας πλαστική ροδέλα που θα συγκρατείται ανάμεσα η μεμβράνη με βίδες και τέτοια παξιμάδια.. Αν μπορεί κάποιος να προτείνει κάτι θα βοηθούσε.

20211026094302_petalouda_thilyki_m6_1tmch.jpeg.4a818f8d19fbbe351251a2f931eff498.jpeg

Το επεξεργάστηκε ο vagkaf
  • Μου αρέσει 1
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ προτείνω το εξής . Να κανείς ενα εσωτερικο κύκλο με μακετοχαρτο με τρύπα λιγο μικρότερη απο την τρυπα που έχεις στο καπάκι για να ενίσχυσης την συγκράτηση του φίλτρου, βάλε τρείς βίδες με πεταλούδα ή παξιμάδια πάντα inbox. Εγω εχω ενα μονιμο φίλτρο κολλημένο εσωτερικά και ενα εξωτερικά όπως φαίνεται στις παρακάτω φωτογραφίες. 

20220617_093833.jpg

20220616_132204.jpg

20220617_093755.jpg

20220615_090757.jpg

  • Μου αρέσει 2
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
On 17/6/2022 at 11:42 ΠΜ, george mic said:

Εγώ προτείνω το εξής . Να κανείς ενα εσωτερικο κύκλο με μακετοχαρτο με τρύπα λιγο μικρότερη απο την τρυπα που έχεις στο καπάκι για να ενίσχυσης την συγκράτηση του φίλτρου, βάλε τρείς βίδες με πεταλούδα ή παξιμάδια πάντα inbox. Εγω εχω ενα μονιμο φίλτρο κολλημένο εσωτερικά και ενα εξωτερικά όπως φαίνεται στις παρακάτω φωτογραφίες. 

20220617_093833.jpg

20220616_132204.jpg

20220617_093755.jpg

20220615_090757.jpg

Καλησπέρα ευχαριστώ για την ιδέα με το μακετόχαρτο. Έτσι όπως θα πιάσω την μεμβράνη ανάμεσα στο μακετόχαρτο και το πλαστικό πλαίσιο (σαν σάντουιτς) σκέφτομαι να βάλω και λίγο αφρολέξ ώστε να μην πατάει η μεμβράνη σε σκληρή επιφάνεια. 

Στη στήριξη του μακετόχαρτου με τις βίδες και τα παξιμάδια υπάρχει πρόβλημα αν τρυπηθεί και η μεμβράνη ? Υπάρχει περίπτωση να εξαπλωθεί ρωγμή-σκισιμο μετά προς το κέντρο ? Εννοείται πάντα θα γίνεται έλεγχος πριν την παρατήρηση απλά ρωτάω για να μην μπω στη διαδικασία να αγοράζω άλλη μετά...

Το επεξεργάστηκε ο vagkaf
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα θα απαντήσω μόλις έχω λίγο χρόνο. Καλή η ιδέα  σου για το αφρολεξ . Υπαρχει ενα υλικό σε λωρίδα μαύρη αυτοκόλλητη την χρησιμοποιούν στις μονώσης θα σου στείλω φωτογραφία. Καλημέρα και πάλι. 

  • Μου αρέσει 1
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Άκυρο αυτό με τις βίδες και τα παξιμάδια 

IMG_20220627_162655.thumb.jpg.045b97d7848a65158167d4e492e4eff8.jpg

Μάλλον θα πάρω ένα έτοιμο φίλτρο Baader αυτή τη φορά που θα έχει σίγουρα τη μεμβράνη Astrosolar για να μην την ξαναπατήσω.

Εξάλλου εξ αρχής δεν ήθελα να κάνω ιδιοκατασκευή.

Το επεξεργάστηκε ο vagkaf
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης