Jump to content

ΑΓΟΡΑ ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΟΥ.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλε S.miter γεια σου και από εμένα. Συνήθως δεν γράφω αλλά διαβάζοντας όσα γράφεις ένοιωσα την ανάγκη να σου απαντήσω. Νομίζω πως έχεις πολλές προσδοκίες και στο τέλος θα απογοητευθείς. Η καλύτερη συμβουλή που μπορώ να σου δώσω είναι να κάνεις πέτρα την καρδιά σου και να πας σε μία άστρο εξόρμηση. Εκεί στον Βόλο τα πράγματα είναι σε πολύ υψηλό επίπεδο και θα σε βοηθήσουν πολύ. Δεν είναι μόνο να δεις μέσα απ τον προσοφθάλμιο, αλλά και να δεις τις διαφορές των τηλεσκοπίων, να δεις τι σε βολεύει, τι μπορείς να κουβαλήσεις και  τι μπορείς να χειριστείς. Εγώ θυμάμαι ήθελα καταδιοπτρικό σε πιρούνα γιατί ήταν όμορφα και γιατί ήταν πιο ακριβά πιστεύοντας πως έτσι ήταν τα καλύτερα. Όταν άρχισα το διάβασμα ήθελα νευτωνιο σε ισημερινή και τελικά οταν τα είδα από κοντά γοητεύτηκα απ τα dobsonian σαν το 6αρι που κοιτάς. Γι αυτό σου λέω πως αν δεν τα δεις από κοντά το πιθανότερο είναι να κάνεις λάθος. Τώρα αν με τίποτα δεν θέλεις να πας σε εξόρμηση δες κι εδώ σκίτσα σε πολύ φωτεινούς στόχους. Γράφει και με τι τα έχει δει μεγεθύνεις κλπ. http://www.deepskywatch.com/messier-dso-sketches.html

  • Μου αρέσει 1
Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 103
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

On 31/1/2022 at 8:12 ΠΜ, TUPAC_RIP said:

Προκύπτει από το παραπανω.

 

Θα το γράψουμε και τρίτη φορά για να μην ξεχαστείτε γιατί πολλές φορές γράφετε χωρίς να διαβάσετε τα προηγούμενα σχόλια και θέλω να προλάβω ώστε να μη σας δημιουργηθουν λάθος εντυπώσεις.

Δεν θα δείτε ΠΟΤΕ σαν τις φωτογραφίες στις οποίες αναφέρεστε και σας ξαναεπανέφερε το ενδιαφέρον για αστρονομική παρατήρηση το οποιο χάσατε επειδή τα παιδιά σας είπαν ότι δεν μπορείτε να δείτε λεπτομέρειες στον Πλούτωνα και σε άστρα και να προσεγγίσετε τον κρατήρα Δαίδαλο σε απόσταση 300m.

Καλησπέρα σας και ευχαριστώ που απαντήσατε.

Το ενδιαφέρον μου λοιπόν, αγαπητέ, για αστρονομική παρατήρηση υπήρχε ανέκαθεν' 'όμως, λόγου του ότι δεν είχα τον απαιτούμενο χρόνο λόγο εργασίας και οικογενειακών υποχρεώσεων, δεν μου ήταν δυνατόν να το αξιοποιήσω. Τώρα, ως συνταξιούχος και σκεπτόμενος πως θα αξιοποιήσω ένα μέρος του χρόνου αυτού(ειδικά τις νύχτες), αποφάσισα να ασχοληθώ με το νεανικό μου όνειρο(όχι να γίνω αστροφυσικός), αλλά να δω όσον το δυνατόν πλησιέστερα όλα αυτά για τα οποία είχα διαβάσει σε αστρονομικά βιβλία. Ετσι ψάχνοντας, στο διαδίκτυο, για ιστοσελίδες με σχετικό περιεχόμενο, βρήκα την δική σας, η οποία ομολογουμένως είναι η καλύτερη, από πλευράς εργονομίας, κατάρτισης και επιστημονικής γνώσης, λεπτομερούς ανάλυσης, εύστοχων προτάσεων των μελών σε σχέση με εξιδεικευμένα τεχνικά θέματα, όπως τα τηλεσκόπια επί παραδείγματι και αξιοπρεπέστατο περιβάλλον.

Αφού λοιπόν εισήλθα, το ενδιαφέρον μου αναζωπυρώθηκε ακόμα περισσότερο, βλέποντας και τις καταπληκτικές φωτογραφίες.

Καίτοι άσχετος με το θέμα των τηλεσκοπίων, έθεσα κάποια status τα οποία θεωρούσα εφικτά' όμως έγινε πλήρως κατανοητό ποια είναι τα όρια και οι δυνατότητες των συμβατικών τηλεσκοπίων.

Αν κατάλαβα καλά, όταν γράψατε ότι αρνούμαι ένα test-drive αναφέρεστε προφανώς στην θέση μου, ότι δεν έχω την διάθεση να "τρέχω" σε λέσχες αστρονομίας ή εκπαιδευτικά σεμινάρια. Αυτό είναι αληθές και δεν υπαναχωρώ' πιστεύω ότι μέσα από την σελίδα θα έχω την δέουσα καθοδήγηση, ξεκινώντας με μικρά βήματα και καθοδηγούμενος φυσικά από έμπειρα μέλη, όπως ο qforce, o fotodektis και ο Vaqkaf. Αναφέρω τους συγκεκριμένους, επειδή μου απάντησαν αμέσως και προθυμοποιήθηκαν να με βοηθήσουν και να με καθοδηγήσουν στην αγορά του πρώτου μου τηλεσκοπίου, γράφοντας εκτενείς τεχνικές αναλύσεις, αφιερώνοντας πολύ από τον χρόνο τους. Πρέπει να εκτιμώνται αυτές οι συμπεριφορές, νομίζω!

Οσον αφορά τον πλανήτη Πλούτωνα, να σας πω ότι γνώριζα από νεαρός πόσο απέχει και υπέθεσα ότι υπήρχε η δυνατότητα θέασης(ως αρχάριος, στα τηλεσκόπια)' όσον αφορά τον κρατήρα Δαίδαλο, αυτόν ούτε εσείς, αλλά ούτε κανένας άλλος άνθρωπος μπορεί να τον δει από την Γη και με κανένα τρόπο,(εκτός και εάν πάει ο ίδιος εκεί), διότι πολύ απλά, βρίσκεται στην σκοτεινή πλευρά της Σελήνης.

Ευελπιστώ, για την συνεργασία μας.

Με εκτίμηση.

 

 

Το επεξεργάστηκε ο S.miter
Εξέλιπαν οι λόγοι.
  • Μου αρέσει 1
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

20 hours ago, giorgosgr said:

Γειά και από μένα. Με τον προϋπολογισμό που διαθέτεις (350€) μπορεις μέχρι 6-8" το πολύ τηλεσκόπιο να αγοράσεις και μάλλον όχι καινούργιο. Επίσης έχε υπόψιν σου πως στις μεγάλες μεγεθύνσεις αν δεν έχεις τηλεσκόπιο ισημερινό ή με υψοαζιμουθιακή στήριξη goto η παρακολούθηση οποιουδήποτε στόχου σε μεγάλη μεγέθυνση ειναι δύσκολη.

Κάποτε είχα γράψει και το λέω και τώρα για όσους λένε με ενδιαφέρει η πλανητική παρατήρηση πως το ηλιακό σύστημα έχει 2,5 πλανήτες. Μόνο Δίας, Κρόνος και ο Άρης κάθε δυο χρόνια που είναι σε αντίθεση παρουσιάζουν ενδιαφέρον (ο Άρης για κάποιον που δεν εχει πείρα μπορεί και να ειναι μια απλη πορτοκαλί κηλίδα στον προσοφθάλμιο). Από Ερμή και Αφροδίτη μόνο η φάση τους διακρίνεται, Ουρανός και Ποσειδώνας απλά διακρίνεται ο δίσκος με τηλεσκόπιο 6-8" χωρίς καμία λεπτομέρεια ενώ ο Πλούτωνας (ναι θέλω να τον θεωρώ πλανήτη) οριακά θα ειναι ορατός με 8-10" από πολύ σκοτεινό ουρανό με την βοήθεια λεπτομερούς χάρτη. Επίσης το μισό περίπου χρόνο δεν φαίνονται ούτε οι Δίας και Κρόνος καθότι ειναι φαινομενικά κοντά στον Ήλιο. Συνεπώς δεν νομίζω πως μόνο με πλανήτες μπορείς να μείνεις ευχαριστημενος με το τηλεσκόπιό σου. Θα πρέπει να ασχοληθείς και με τον βαθύ ουρανό που θέλει σκοτάδι μακριά από τα φώτα των πόλεων.

Σε ευχαριστώ, για την απάντησή σου αγαπητέ. Τώρα μόλις είδα το σχόλιό σου, δεν ξέρω πως μου διέφυγε' μάλλον η ηλικία ευθύνεται.

Πολύ ενδιαφέρουσες οι παρατηρήσεις σου, θα τις λάβω σοβαρά υπόψη για την αγορά του τηλεσκοπίου.

Με εκτίμηση.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

1 hour ago, filiatra said:

Φίλε S.miter γεια σου και από εμένα. Συνήθως δεν γράφω αλλά διαβάζοντας όσα γράφεις ένοιωσα την ανάγκη να σου απαντήσω. Νομίζω πως έχεις πολλές προσδοκίες και στο τέλος θα απογοητευθείς. Η καλύτερη συμβουλή που μπορώ να σου δώσω είναι να κάνεις πέτρα την καρδιά σου και να πας σε μία άστρο εξόρμηση. Εκεί στον Βόλο τα πράγματα είναι σε πολύ υψηλό επίπεδο και θα σε βοηθήσουν πολύ. Δεν είναι μόνο να δεις μέσα απ τον προσοφθάλμιο, αλλά και να δεις τις διαφορές των τηλεσκοπίων, να δεις τι σε βολεύει, τι μπορείς να κουβαλήσεις και  τι μπορείς να χειριστείς. Εγώ θυμάμαι ήθελα καταδιοπτρικό σε πιρούνα γιατί ήταν όμορφα και γιατί ήταν πιο ακριβά πιστεύοντας πως έτσι ήταν τα καλύτερα. Όταν άρχισα το διάβασμα ήθελα νευτωνιο σε ισημερινή και τελικά οταν τα είδα από κοντά γοητεύτηκα απ τα dobsonian σαν το 6αρι που κοιτάς. Γι αυτό σου λέω πως αν δεν τα δεις από κοντά το πιθανότερο είναι να κάνεις λάθος. Τώρα αν με τίποτα δεν θέλεις να πας σε εξόρμηση δες κι εδώ σκίτσα σε πολύ φωτεινούς στόχους. Γράφει και με τι τα έχει δει μεγεθύνεις κλπ. http://www.deepskywatch.com/messier-dso-sketches.html

Καλώς σε βρήκα, πατριωτάκι(μου επιτρέπεις, νομίζω).

Πολύ χάρηκα που βρήκα κι έναν συντοπίτη.

Για το θέμα της Λέσχης, δεν ξέρω' είναι πράγματι καλή κίνηση, όμως δεν είμαι καθόλου κοινωνικός.

Θα κοιτάξω με μεγάλη προσοχή αυτά που μου έστειλες και θα σου απαντήσω Ανδρέα.

Ελπίζω να συνεργαστούμε εδώ.

Σε ευχαριστώ.

 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είπατε και πάλι: "Αφού λοιπόν εισήλθα, το ενδιαφέρον μου αναζωπυρώθηκε ακόμα περισσότερο, βλέποντας και τις καταπληκτικές φωτογραφίες."

 

Και επιμένω κι εγώ και οι υπόλοιποι, για να μη σας δημιουργηθεί λάθος εντύπωση, να λέμε ότι δεν θα δείτε μέσα από κανένα τηλεσκοποιο του κοσμου σαν τις φωτογραφίες που αναφέρεστε. Δεν είδα να σχολιάζετε περί αυτού και δεν θέλω να απογοητεύτειτε σε περίπτωση που προβείτε σε αγορά.

Ο filiatra παρέθεσε ένα πολύ ωραίο link.

Παρακάτω ένα παράδειγμα για το πώς φαίνεται το Δακτυλιοειδές Νεφέλωμα σε φωτογραφία και πως μέσα από ένα τηλεσκόπιο.

 

2019-04-20-M57HO-2.jpg

M57-ring-nebula-Sketch.jpg

Το επεξεργάστηκε ο TUPAC_RIP
  • Μου αρέσει 4
Still I Rise
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

5 hours ago, TUPAC_RIP said:

Είπατε και πάλι: "Αφού λοιπόν εισήλθα, το ενδιαφέρον μου αναζωπυρώθηκε ακόμα περισσότερο, βλέποντας και τις καταπληκτικές φωτογραφίες."

 

Και επιμένω κι εγώ και οι υπόλοιποι, για να μη σας δημιουργηθεί λάθος εντύπωση, να λέμε ότι δεν θα δείτε μέσα από κανένα τηλεσκοποιο του κοσμου σαν τις φωτογραφίες που αναφέρεστε. Δεν είδα να σχολιάζετε περί αυτού και δεν θέλω να απογοητεύτειτε σε περίπτωση που προβείτε σε αγορά.

Ο filiatra παρέθεσε ένα πολύ ωραίο link.

Παρακάτω ένα παράδειγμα για το πώς φαίνεται το Δακτυλιοειδές Νεφέλωμα σε φωτογραφία και πως μέσα από ένα τηλεσκόπιο.

 

2019-04-20-M57HO-2.jpg

M57-ring-nebula-Sketch.jpg

Ελήφθη.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

On 31/1/2022 at 3:01 ΜΜ, S.miter said:

Καλώς σε βρήκα, πατριωτάκι(μου επιτρέπεις, νομίζω).

Πολύ χάρηκα που βρήκα κι έναν συντοπίτη.

 

Όπα απ τα μέρη μας κι εσύ. Αν βρεθείς στο χωριό και θελήσεις μη διστάσεις να μου στείλεις μήνυμα. Θα χαρώ πολύ να παρατηρήσουμε μαζί. Το τηλεσκόπιο που σκέφτεσαι ν αγοράσεις είναι χειροκίνητο κι έχεις να μάθεις πολλά πριν σου αποδώσει. Θα χαρώ πολύ αν δεν έχεις βγάλει άκρη να σε βοηθήσω. 

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

On 31/1/2022 at 5:03 ΜΜ, TUPAC_RIP said:

Είπατε και πάλι: "Αφού λοιπόν εισήλθα, το ενδιαφέρον μου αναζωπυρώθηκε ακόμα περισσότερο, βλέποντας και τις καταπληκτικές φωτογραφίες."

 

Και επιμένω κι εγώ και οι υπόλοιποι, για να μη σας δημιουργηθεί λάθος εντύπωση, να λέμε ότι δεν θα δείτε μέσα από κανένα τηλεσκοποιο του κοσμου σαν τις φωτογραφίες που αναφέρεστε. Δεν είδα να σχολιάζετε περί αυτού και δεν θέλω να απογοητεύτειτε σε περίπτωση που προβείτε σε αγορά.

Ο filiatra παρέθεσε ένα πολύ ωραίο link.

Παρακάτω ένα παράδειγμα για το πώς φαίνεται το Δακτυλιοειδές Νεφέλωμα σε φωτογραφία και πως μέσα από ένα τηλεσκόπιο.

 

2019-04-20-M57HO-2.jpg

M57-ring-nebula-Sketch.jpg

Η πρώτη φωτογραφία του Μ57, δεν τραβήχτηκε από τηλεσκόπιο;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

1 hour ago, filiatra said:

Όπα απ τα μέρη μας κι εσύ. Αν βρεθείς στο χωριό και θελήσεις μη διστάσεις να μου στείλεις μήνυμα. Θα χαρώ πολύ να παρατηρήσουμε μαζί. Το τηλεσκόπιο που σκέφτεσαι ν αγοράσεις είναι χειροκίνητο κι έχεις να μάθεις πολλά πριν σου αποδώσει. Θα χαρώ πολύ αν δεν έχεις βγάλει άκρη να σε βοηθήσω. 

Καλό μήνα, Ανδρέα...μόλις θα σου απαντούσα, αλλά με πρόλαβες.

Απλά, καταπληκτικές οι φωτογραφίες!

Εχω σκοπό να αγοράσω, το SKYWATCHER STARTRAVEL 102/500 AZ3. Θέλω την γνώμη σου!

Πολύ φιλικά.

Σπύρος.

 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

3 minutes ago, S.miter said:

Η πρώτη φωτογραφία του Μ57, δεν τραβήχτηκε από τηλεσκόπιο;

Από τηλεσκόπιο τραβήχτηκε. Με ισημερινή στήριξη με μοτέρ, φίλτρα, ειδικές κάμερες, μπορεί και δεύτερο τηλεσκόπιο για οδήγηση κτλ κτλ, μεγάλο χρόνο λήψης (έκθεση) και έπειτα επεξεργασία σε υπολογιστή. Γενικά με ακριβό εξοπλισμό (κόστους τετραψήφιου αριθμού)

Μπορεί και με τηλεσκόπιο μικρότερης διαμέτρου από το 6αρι που σας πρότειναν. Το θέμα είναι ότι με τα μάτια μας το βλέπουμε όπως τη δεύτερη φωτογραφία χωρίς χρώματα 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

9 minutes ago, S.miter said:

 

Εχω σκοπό να αγοράσω, το SKYWATCHER STARTRAVEL 102/500 AZ3. Θέλω την γνώμη σου!

 

Διαβάστε προσεκτικά το παρακάτω άρθρο για να πάρετε μια ιδέα του τι να περιμένετε να δείτε από κάθε μέγεθος (διάμετρο) τηλεσκοπίου

http://www.deepskywatch.com/Articles/what-can-i-see-through-telescope.html

Υπόψιν ότι το dobsonian 6" που έπεσε σαν πρόταση αρχικά ανήκει στην κατηγορία medium του παραπάνω άρθρου ενώ αυτό που παραθέσατε στα small.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

11 minutes ago, vagkaf said:

Από τηλεσκόπιο τραβήχτηκε. Με ισημερινή στήριξη με μοτέρ, φίλτρα, ειδικές κάμερες, μπορεί και δεύτερο τηλεσκόπιο για οδήγηση κτλ κτλ, μεγάλο χρόνο λήψης (έκθεση) και έπειτα επεξεργασία σε υπολογιστή. Γενικά με ακριβό εξοπλισμό (κόστους τετραψήφιου αριθμού)

Μπορεί και με τηλεσκόπιο μικρότερης διαμέτρου από το 6αρι που σας πρότειναν. Το θέμα είναι ότι με τα μάτια μας το βλέπουμε όπως τη δεύτερη φωτογραφία χωρίς χρώματα 

Ευχαριστώ σε vagkaf,(τώρα κατάλαβα την διαφορά), --- περίμενε.. μόλις έλαβα το δεύτερο μήνυμά σου. Το διάβασα, ευχαριστώ, φίλε μου' όμως μιας και σχολίασες το τηλεσκόπιο που σκοπεύω να αγοράσω, θέλω και την ανάλυσή σου' διότι βασικά, επιδιώκω την επίγεια παρατήρηση και επικουρικά την έναστρη.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

6 minutes ago, S.miter said:

Ευχαριστώ σε vagkaf,(τώρα κατάλαβα την διαφορά), --- περίμενε.. μόλις έλαβα το δεύτερο μήνυμά σου. Το διάβασα, ευχαριστώ, φίλε μου' όμως μιας και σχολίασες το τηλεσκόπιο που σκοπεύω να αγοράσω, θέλω και την ανάλυσή σου' διότι βασικά, επιδιώκω την επίγεια παρατήρηση και επικουρικά την έναστρη.

 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

8 minutes ago, vagkaf said:

Διαβάστε προσεκτικά το παρακάτω άρθρο για να πάρετε μια ιδέα του τι να περιμένετε να δείτε από κάθε μέγεθος (διάμετρο) τηλεσκοπίου

http://www.deepskywatch.com/Articles/what-can-i-see-through-telescope.html

Υπόψιν ότι το dobsonian 6" που έπεσε σαν πρόταση αρχικά ανήκει στην κατηγορία medium του παραπάνω άρθρου ενώ αυτό που παραθέσατε στα small.

Δεν το διάβασα απλά φίλε μου, αλλά το μελέτησα, δηλαδή διάβαζα την κάθε πρόταση πολλές φορές, προκειμένου να  το κατανοήσω . Πράγματι, είναι αξιέπαινος αυτός ο άνθρωπος που έγραψε, έναν τόσο κατατοπιστικό οδηγό(για μας τους αρχάριους στα τηλεσκόπια).

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητέ κε Σπύρο,

χθες αφιέρωσα λίγο χρόνο και διάβασα το θέμα που ανοίξατε και τις απαντήσεις που σας έδωσαν τα μέλη μας. Μπορείτε να βασιστείτε σ' αυτές, έχουν προσπαθήσει να σας κατευθύνουν σωστά αλλά και να σας απομακρύνουν από τις αρχικές σας επιδιώξεις, που κι εσείς σύντομα καταλάβατε ότι ήταν υπεραισιόδοξες (πιο σωστά, ανεδαφικές) και τεχνικά απολύτως αδύνατες. Όμως όσο περισσότερο θα ασχολείστε με το θέμα της παρατήρησης με τηλεσκόπιο, τόσο ευκολότερα θα διακρίνετε μόνος σας τι είναι εφικτό και τι όχι.

Ωστόσο, για να συμβεί αυτό, είναι απολύτως αναγκαία η πραγματική επαφή σας με ένα (απλό αρχικά) οπτικό όργανο.

Από τις αλλεπάλληλες μεταστροφές σας από την απόφαση για ουράνια παρατήρηση στην απόφαση για επίγεια, καταλαβαίνω ότι σας ενθουσιάζει ακόμη και μόνο η ιδέα της παρατήρησης με τηλεσκόπιο, άσχετα ίσως με το τελικό πεδίο. Αυτό δυσκολεύει πραγματικά το να σας προταθεί οριστικά κάποιο από τα εκατοντάδες είδη και μεγέθη τηλεσκοπίων. Εφόσον αμφιταλαντεύεσθε, το πιθανότερο είναι ότι θα ασχοληθείτε κάποια στιγμή και με τα δύο πεδία. Συνεπώς, η ασφαλέστερη αρχική αγορά είναι ένα διοπτρικό τηλεσκόπιο σε σταθερή αλταζιμουθιακή βάση. Προσφέρεται λόγω σχεδίασης και για τα δύο είδη παρατήρησης, με την υποσημείωση ότι λόγω της απαραίτητης χρήσης διαγωνίου κατόπτρου, οι εικόνες του θα είναι αντεστραμένες (το δεξιά-αριστερά) όπως ακριβώς σε ένα καθρέφτη. Κάτι που, σας βεβαιώνω, δεν ενοχλεί καθόλου στην πράξη. (Υπάρχουν άλλωστε και ειδικά διαγώνια πρίσματα για την επίγεια παρατήρηση, που το διορθώνουν).

Πριν πολλά-πολλά χρόνια διερεύνησα στην πράξη τη δυνατότητα ενός 10ιντσου νευτώνειου τηλεσκοπίου στην επίγεια παρατήρηση σε μεγάλες αποστάσεις. Γνωρίζοντας βέβαια ότι η σκέδαση που προκαλεί ο ίδιος ο αέρας, η υγρασία του και τα λοιπά αερολύμματα αποτελούν αξεπέραστους περιορισμούς για παρατηρήσεις πέρα από απόσταση λίγων δεκάδων χιλιομέτρων. Για ακόμη μεγαλύτερες (εκατοντάδες χιλιόμετρα), η καμπυλότητα της Γης είναι πρόσθετος απαγορευτικός παράγοντας. Μόνο από κορυφή βουνού μπορεί να δει κανείς άλλες κορυφές σε τέτοιες αποστάσεις (πχ. από τον Κίσαββο, με τη βοήθεια του χάρτη αναγνώρισα εύκολα τα βουνά μέχρι και τον Παρνασσό στα νότια, και βουνά πέρα από τα σύνορά μας στα βόρεια).

Για να έχετε μια αίσθηση των παραπάνω περιορισμών, επισυνάπτω απόσπασμα από μιά φωτογραφία της Σπηλιάς (Κίσσαβος) που πήρα από τη Λάρισα με το παραπάνω 10ιντσο. Η απόσταση του τηλεσκοπίου από το κεντρικό σπίτι της φωτογραφίας ήταν 23,44 km±20m, όπως εύκολα μετρώ στο Google Earth. Παρότι η ατμόσφαιρα ήταν ιδιαίτερα διαυγής, ήδη έχει υπεισέλθει σημαντική θόλωση λόγω σκέδασης. (Σ' αυτή την απόσταση, η θεωρητική ανάλυση του τηλεσκοπίου δεν ξεπερνά τα 6cm και είναι απορίας άξιο που καταγράφηκε ένα αιωρούμενο καλώδιο - προφανώς θα επρόκειτο για συνεστραμμένη τριάδα αγωγών με ικανό τελικό πάχος.) Η φωτογραφία θα μπορούσε να είναι και λίγο καλύτερη γιατί τότε τραβήχτηκε με αρκετά στοιχειώδη μέσα και μέθοδο. Με απ' ευθείας παρατήρηση στον προσοφθάλμιο προσελάμβανα ελάχιστη παραπάνω λεπτομέρεια αλλά μικρότερο κοντράστ - στη φωτογραφία έχω αυξήσει λίγο το κοντράστ με επεξεργασία.

Έυχομαι καλή συνέχεια στις αναζητήσεις σας κι εμείς είμαστε εδώ για να βοηθάμε όπου και αν μπορούμε. 

spilia-23,4km.jpg

  • Μου αρέσει 3

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλώς σε βρήκα, αγαπητέ Στέφανε.

Θα  μου επιτρέψεις να διαφωνήσω, με την εισαγωγική σου πρόταση, ότι "αφιέρωσες λίγο χρόνο, για να διαβάσεις....", αρκετό, από τον ενδεχομένως πολύτιμο χρόνο σου, πιστεύω ότι αφιέρωσες (και αυτό ιδιαιτέρως σε τιμά), προκειμένου μελετήσεις λεπτομερώς την συζήτηση η οποία διημείφθη, μεταξύ υμών και ημών, ούτως ώστε πλήρως κατανοητό γίνει το ζητούμενο και το προτεινόμενο' αυτό αγαπητέ Στέφανε, απαιτεί εκ των πραγμάτων κάποιο(μη αμελητέο) χρόνο.

Επειτα, αφιέρωσες ακόμα περισσότερο χρόνο, προκειμένου απαντήσεις εύστοχα στο προκείμενο θέμα, αφού ανάλυσες τα δεδομένα, τα οποία εν ολίγοις αφορούν την επιθυμία ενός αρχάριου στα τηλεσκόπια, με το εφικτό στην παρατήρηση, τότε πήρες την σωστή απόφαση, να γράψεις....

Εκανες λόγο για "υπεραισιοδοξία" και "αλλεπάλληλες μεταστροφές", πράγμα που είναι αληθές' γνώριζε, ότι έχω μια τάση για την τελειότητα σε οιοδήποτε θέμα'.

Υπέθεσα ότι με ένα τηλεσκόπιο των 400 ευρώ, θα είχα την δυνατότητα να δω τον πλανήτη Αρη, κάπως έτσι:328419375_.jpg.1bbcab4b51cda30988a1986247f70ace.jpg

Αποστολή Viking(1976).

Oταν έγινε κατανοητό, ότι δεν υπάρχει τέτοια δυνατότητα, έστρεψα την προσοχή μου στην επίγεια παρατήρηση, η οποία(όπως πιστεύω, ότι θα συμφωνήσεις), παρουσιάζει εξαιρετικό ενδιαφέρον.

Σκέψου να βρίσκεσαι στην κορυφή του όρους Πήλιο και να βλέπεις τα χωριά στον Παρνασσό' ή να βλέπεις την γέφυρα ενός πλοίου, που πλέει πρόσω ολοταχώς στο έβγα του Παγασητικού' ή ακόμα να βλέπεις μια φωλιά αετών και να μελετάς την συμπεριφορά των πτηνών αυτών, χωρίς διόλου να τα ενοχλείς. Δεν είναι πραγματικά μαγευτικό;

Αφού λοιπόν, σύγκρινα τις αποστάσεις που προκύπτουν ανάμεσα στην ουράνια και την  επίγεια παρατήρηση και αφού ενημερώθηκα, ότι το κόστος ενός τηλεσκοπίου ουράνιας παρατήρησης  με δυνατότητες οι οποίες προσεγγίζουν κατά 40% περίπου το ζητούμενο αποτέλεσμα(ανωτέρω φωτογραφία), αγγίζει τα 13.000 ευρώ, τουλάχιστον(και τι να το κάνω εγώ αυτό το τηλεσκόπιο{να το φωτογραφίζω}, όταν μόνο κιάλια, έχω πιάσει στα χέρια μου)' το δε βάρος του, είναι 70 κιλά;

Αποφάσισα λοιπόν να στραφώ στην επίγεια παρατήρηση, θεωρώντας ότι εφ' όσον έχουμε να κάνουμε με πολύ μικρότερες αποστάσεις, θα είναι και ποιο ακριβής η θέαση του στόχου, αλλά και πολύ ποιο φθηνή.

Διάλεξα λοιπόν, όπως σωστά επεσήμανες, να κάνω έναν συγκερασμό, ή να "ασχοληθώ και με τα δύο πεδία".

Δεν υπαναχωρώ καθόλου ως προς αυτή την θέση' παρατηρώντας μάλιστα αυτή την μαγευτική φωτογραφία που παρουσίασες, επιτάθηκε ακόμα περισσότερο ή άποψη που ενισχύει την επίγεια(κατά μείζονα λόγο) παρατήρηση.

Τώρα θέλω την συνδρομή σου(γιατί είσαι από τους πλέον ειδικούς), στο θέμα της επιλογής.

Δεν θέλω να αγοράσω κάτι σήμερα και αύριο να τρέχω πανικόβλητος να το πουλήσω.

Επειτα χρειάζομαι οδηγίες στα Ελληνικά(διότι μπορεί να γνωρίζω Αγγλικά, άπταιστα), όμως οι τεχνικές ορολογίες, δεν νομίζω ότι μπορεί να γίνουν εύκολα κατανοητές΄ χρειάζονται επίσης χάρτες και πολλά άλλα...

Μου προτάθηκαν λοιπόν τα παρακάτω: το SKYWATCHER STARTRAVEL102/500 ΑΖ3 ή το SKYWATCHER STARTRAVEL 120/600 ΑΖ3.

Ποιά είναι η άποψή σου για τα συγκεκριμένα μοντέλα' να προβώ στην αγορά κάποιου από αυτά τα δύο, ή όχι και διά τίνα λόγο' έχεις να προτείνεις κάτι άλλο;

Συγγνώμη εάν μακρηγόρησα' το έκανα επειδή έδειξες γνήσιο και ανιδιοτελές ενδιαφέρον.

<Υπάρχει ομορφιά στο διάστημα που έχει απόλυτη τάξη. Εκεί βασιλεύει η κανονικότητα. Είναι δυνατή η πρόβλεψη της συμπεριφοράς του. Στο διάστημα όλα υπακούν στους νόμους της φυσικής. Αν ξέρεις αυτούς τους νόμους και υποτάσσεσαι σ' αυτούς, το διάστημα θα σου φερθεί ευγενικά>.

ΔΡ. ΒΕΡΝΕΡ ΦΟΝ ΜΠΡΑΟΥΝ

Με εκτίμηση.

 

 

Το επεξεργάστηκε ο S.miter
Συντακτικός
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

9 hours ago, S.miter said:

Δεν θέλω να αγοράσω κάτι σήμερα και αύριο να τρέχω πανικόβλητος να το πουλήσω.

Γεια σου Σπύρο, 
Καλωσόρισες στο φόρουμ!

Σου έχουν γράψει αρκετά παραπάνω συνεπώς επιλέγω να σχολιάσω κάτι που έγραψες που ελπίζω να συμπληρώσει τις γνώσεις σου γύρω από το χόμπι και να σε βοηθήσει. Αυτό που προτείνω πάντα σε κάθε νέο μέλος που ψάχνει για τηλεσκόπιο είναι να διαβάσει την παρακάτω λίστα. Με μια γρήγορη ματιά δεν είδα να στην έχει postάρει κάποιος.

10 Βήματα για Επιτυχημένη Αστροπαρατήρηση

Ειδικα αφού διαβάζεις, ξεκίνα με 1-2 βιβλία. Θα σου λύσουν αρκετές απορίες (τωρινές ή και μελλοντικές) ενώ ταυτόχρονα θα σε βοηθήσουν να αγοράσεις κάτι που σου ταιριάζει τώρα. Επιστρέφοντας λοιπόν σε αυτό που έκανα quote, δεν υπάρχει ένα τέλειο τηλεσκόπιο που να τα κάνει όλα. Οι παράγοντες είναι τόσοι πολλοί που καλώς ή κακώς και οι απαιτήσεις σου θα αλλάζουν ενώ θα παίξουν ρόλο και πρακτικοί παράγοντες που μπορεί να μην υπολογίσεις (χρόνος στησίματος, βάρος εξοπλισμού κλπ.). 

Συνεπώς είναι πάρα πολύ δύσκολο να σου προτείνουν 10 άνθρωποι που δεν σε ξέρουν κάτι ειδικά για σένα
και να πετύχουν όλες τις παραμέτρους (παραμέτρους που δεν γνωρίζεις καν ακόμη). Αυτό που μπορώ να σου πω με σιγουριά είναι όμως ότι το χόμπι είναι ανεξάντλητο. Πάντα θα έχεις πράγματα να δεις, πάντα θα έχεις πράγματα να μάθεις...και να αγοράσεις.
 

 

  • Μου αρέσει 3
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

...και οπωσδήποτε το πληρέστατο άρθρο (δοκίμιο μάλλον) του Άρη Μυλωνά, που αναρτήθηκε εδώ πριν λίγες μέρες:

(Αν χρειάζεται, αλλάξτε την εμφάνιση της ιστοσελίδας από σκοτεινή σε ανοιχτόχρωμη για να δείτε τα εισαγωγικά σχόλια στην συγκεκριμένη ανάρτηση, διότι έτυχε να είναι πολύ σκούρα γκρι γράμματα σε μαύρο φόντο. Η αλλαγή γίνεται κάτω-κάτω στην ιστοσελίδα, από την επιλογή: "Εμφάνιση").

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

9 hours ago, Στέφανος Σοφολόγης said:

...και οπωσδήποτε το πληρέστατο άρθρο (δοκίμιο μάλλον) του Άρη Μυλωνά, που αναρτήθηκε εδώ πριν λίγες μέρες:

(Αν χρειάζεται, αλλάξτε την εμφάνιση της ιστοσελίδας από σκοτεινή σε ανοιχτόχρωμη για να δείτε τα εισαγωγικά σχόλια στην συγκεκριμένη ανάρτηση, διότι έτυχε να είναι πολύ σκούρα γκρι γράμματα σε μαύρο φόντο. Η αλλαγή γίνεται κάτω-κάτω στην ιστοσελίδα, από την επιλογή: "Εμφάνιση").

 

13 hours ago, Adomingo said:

Γεια σου Σπύρο, 
Καλωσόρισες στο φόρουμ!

Σου έχουν γράψει αρκετά παραπάνω συνεπώς επιλέγω να σχολιάσω κάτι που έγραψες που ελπίζω να συμπληρώσει τις γνώσεις σου γύρω από το χόμπι και να σε βοηθήσει. Αυτό που προτείνω πάντα σε κάθε νέο μέλος που ψάχνει για τηλεσκόπιο είναι να διαβάσει την παρακάτω λίστα. Με μια γρήγορη ματιά δεν είδα να στην έχει postάρει κάποιος.

10 Βήματα για Επιτυχημένη Αστροπαρατήρηση

Ειδικα αφού διαβάζεις, ξεκίνα με 1-2 βιβλία. Θα σου λύσουν αρκετές απορίες (τωρινές ή και μελλοντικές) ενώ ταυτόχρονα θα σε βοηθήσουν να αγοράσεις κάτι που σου ταιριάζει τώρα. Επιστρέφοντας λοιπόν σε αυτό που έκανα quote, δεν υπάρχει ένα τέλειο τηλεσκόπιο που να τα κάνει όλα. Οι παράγοντες είναι τόσοι πολλοί που καλώς ή κακώς και οι απαιτήσεις σου θα αλλάζουν ενώ θα παίξουν ρόλο και πρακτικοί παράγοντες που μπορεί να μην υπολογίσεις (χρόνος στησίματος, βάρος εξοπλισμού κλπ.). 

Συνεπώς είναι πάρα πολύ δύσκολο να σου προτείνουν 10 άνθρωποι που δεν σε ξέρουν κάτι ειδικά για σένα
και να πετύχουν όλες τις παραμέτρους (παραμέτρους που δεν γνωρίζεις καν ακόμη). Αυτό που μπορώ να σου πω με σιγουριά είναι όμως ότι το χόμπι είναι ανεξάντλητο. Πάντα θα έχεις πράγματα να δεις, πάντα θα έχεις πράγματα να μάθεις...και να αγοράσεις.
 

 

Καλώς σε βρήκα, αγαπητέ  Αdomingo.

Διάβασα με προσοχή, τα < 10 Bήματα για Επιτυχημένη Αστροπαρατήρηση>' 

Οντως, πρόκειται για μια ορθολογιστική προσέγγιση του θέματος' με επιστημονικό αλλά ταυτόχρονα κατανοητό κείμενο, διευκρινίζεται ο τρόπος που πρέπει να γίνεται η προσέγγιση(σταδιακά και βαθμηδόν), στην επιλογή του τηλεσκοπίου. Γλαφυρότητα, οξυδέρκεια, γνώση του αντικειμένου, ευστροφία και διαύγεια πνεύματος, διέκρινα στο κείμενο αυτό.

 

Eχω να κάνω τις κάτωθι επισημάνσεις, όμως:

 1) Ποιoς μετέφρασε το κείμενο, διότι το πρωτότυπο είναι σίγουρα στην Αγγλική ή την Αμερικάνικη(δεν έχει σημασία ..ίδια γεύση). 

2) Ο Κος Αlan Dyer, αναφέρεται αποκλειστικά και μόνο, στην ουράνια παρατήρηση.

Σε κανένα σημείο δεν είδα να γίνεται λόγος, για την επίγεια παρατήρηση, για την οποία κατά μείζονα λόγο, ενδιαφέρομαι.

Ευχαριστώ.

 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

9 hours ago, Στέφανος Σοφολόγης said:

...και οπωσδήποτε το πληρέστατο άρθρο (δοκίμιο μάλλον) του Άρη Μυλωνά, που αναρτήθηκε εδώ πριν λίγες μέρες:

(Αν χρειάζεται, αλλάξτε την εμφάνιση της ιστοσελίδας από σκοτεινή σε ανοιχτόχρωμη για να δείτε τα εισαγωγικά σχόλια στην συγκεκριμένη ανάρτηση, διότι έτυχε να είναι πολύ σκούρα γκρι γράμματα σε μαύρο φόντο. Η αλλαγή γίνεται κάτω-κάτω στην ιστοσελίδα, από την επιλογή: "Εμφάνιση").

Χαιρετώ σε, αγαπητέ μου.

Μελέτησα το άρθρο του Κυρίου Μυλωνά, σε προγενέστερο χρόνο, κατόπιν παροτρύνσεως του αξιόλογου μέλους Vaqkaf και ομολογουμένως, ενέχει θέση διατριβής

Περίμενα όμως, να μου πεις την γνώμη σου(ως πλέον ειδικός), για τα δύο συγκεκριμένα τηλεσκόπια, τα οποία ανέφερα.

Με εκτίμηση. 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα Σπύρο (επίτρεψέ μου τον φιλικό ενικό),

χαριτολογώντας θα έλεγα ότι αν μπορούσαμε να δούμε έστω το ένα χιλιοστό της λεπτομέρειας της φωτογραφίας του Άρη που παρέθεσες πιό πάνω, θα είχαμε όλοι επιδοθεί σε αναζήτηση αρειανών στο γειτονικό πλανήτη! (Παρεμπιπτόντως, η φωτογραφία δεν είναι του 1976 αλλά του 2021 από το όχημα Perseverance που εδώ και λίγους μήνες βρίσκεται στον πλανήτη με παρέα το ελικοπτεράκι Ingenuity - δεξιά στη φωτογραφία).

Στο θέμα μας: Άν έπρεπε να διαλέξω αποκλειστικά ανάμεσα στα δύο προτεινόμενα τηλεσκόπια (SKYWATCHER STARTRAVEL102/500 ΑΖ3 και SKYWATCHER STARTRAVEL 120/600 ΑΖ3) για επίγεια παρατήρηση, θα επέλεγα μάλλον το μικρότερο δηλ. με διάμετρο 102mm, παρότι το ομόλογό του των 120mm θα προσέφερε αναλογικά λίγη περισσότερη λεπτομέρεια και φωτεινότητα. Ο λόγος είναι ότι ο μεγαλύτερος και πολύ βαρύτερος οπτικός σωλήνας του δεύτερου θα ήταν σημαντικά πιό επιρρεπής σε συχνή ταλάντωση σε κάθε άγγιγμα, εξαιτίας της μικρών σχετικά δυνατοτήτων στήριξης "ΑΖ3". Και η ταλάντωση με μεγέθυνση κάνει αδύνατη την παρατήρηση. Θα διάλεγα όμως το μεγαλύτερο αν μπορούσα να το συνοδεύσω με μια στιβαρότερη βάση. Στην κατηγορία όμως των απλών "αλταζιμουθιακών" βάσεων που ενδείκνυνται για την επίγεια παρατήρηση, δεν υπάρχει κάτι στιβαρότερο. (Υπάρχει μεν αλλά με πολύ περισσότερα χρήματα.)

Θα επανέλθω σύντομα με άλλες, εναλλακτικές προτάσεις.

 

 

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για τον σκοπό και τον προϋπολογισμό που έχεις θέσει, τα παραπάνω τηλεσκόπια είναι εξαιρετικές επιλογές (ιδίως το ελαφρύτερο), ίσως και μονόδρομος.

Τα παρακάτω που θα γράψω σημαίνουν σημαντική αύξηση του προϋπολογισμού, αλλά πρέπει να τα γνωρίζεις.

Λαμβάνοντας λοιπόν τοις μετρητοίς ότι, όπως έγραψες, είσαι τελειομανής, αλλά και ότι θέλεις τη μέγιστη ευκρίνεια σε μεγάλες επίγειες αποστάσεις, ενδέχεται η ποιότητα εικόνας των παραπάνω τηλεσκοπίων σε μεγάλες μεγεθύνσεις να μη σε ικανοποιήσει. Για τον απλό λόγο ότι είναι εισαγωγικά «αχρωματικά» τηλεσκόπια κι όχι «αποχρωματικά». Τα δεύτερα εξαλείφουν εντελώς το ενοχλητικό χρωματικό σφάλμα ενώ τα πρώτα όχι, με συνέπεια να μην μπορούν να ανεβούν στις ίδιες μεγεθύνσεις με τα δεύτερα, διατηρώντας την ποιότητα εικόνας. Για να μιλήσω με αριθμούς, αν ένα αποχρωματικό διοπτρικό τηλεσκόπιο διαμέτρου 100mm διατηρεί καθαρή και λεπτομερή εικόνα μέχρι περίπου τη μεγέθυνση των 100-130Χ, ένα αχρωματικό διοπτρικό με την ίδια διάμετρο θα τα καταφέρει μέχρι τα 60-80Χ το πολύ (ενδεικτικές μεγεθύνσεις, καθώς υπεισέρχονται κι άλλοι παράγοντες). Φυσικά μπορεί κανείς να χρησιμοποιήσει και αρκετά μεγαλύτερες μεγεθύνσεις με κόστος όμως στην ποιότητα εικόνας.

Επιπλέον, τα παραπάνω τηλεσκόπια για να είναι εύχρηστα και ελαφρά, έχουν μικρή εστιακή απόσταση και κατά συνέπεια μικρό εστιακό λόγο (f/5), γεγονός που εντείνει το χρωματικό σφάλμα.

Λύσεις:

1) Δραστική και ακριβή: Επιλέγουμε εξαρχής αποχρωματικό οπτικό σωλήνα διαμέτρου 80mm (με κόστος €700~1000, μόνο για τον οπτικό σωλήνα) και επιτυγχάνουμε εξαιρετικές εικόνες μέχρι μεγεθύνσεις 80~100Χ. Μια βάση σαν την ΑΖ3 θα τον στηρίξει ικανοποιητικά, ιδίως αν είναι βραχύς.

2) Όχι τόσο δραστική, αλλά οικονομική: Παραμένουμε σε απλό, αχρωματικό οπτικό σωλήνα αλλά επιλέγουμε μακρύτερο. Ένα αχρωματικό 80άρι με εστιακό λόγο f/9 ως f/11 μπορεί να δώσει αξιοπρεπείς εικόνες μέχρι 70-80Χ αν είναι καλοκατασκευασμένο. Η βάση ΑΖ3 θα το στηρίξει αλλά λίγο οριακά. Αν επιλέγαμε διάμετρο 100mm και ταυτόχρονα μακρύ σωλήνα, η βάση θα είχε αυξημένες ταλαντώσεις.

3) Επίσης δραστική και όχι πολύ ακριβή: Αντί για διοπτρικό οπτικό σωλήνα (όπως όλα τα παραπάνω) επιλέγουμε  καταδιοπτρικό τύπου Maksutov κι έτσι συνδιάζουμε μικρό βάρος και μήκος με αποχρωματική οπτική συμπεριφορά. Η βάση ΑΖ3 θα στηρίξει άνετα ένα Maksutov των 102mm ίσως ακόμη και των 127mm.

Το κυνήγι του καλύτερου φυσικά δεν έχει τελειωμό κι όποιος αγάπησε και χρησιμοποίησε πολύ το πρώτο του τηλεσκόπιο, αναπόφευκτα σχεδόν θα προχωρήσει και σε δεύτερο μεγαλύτερο ή καλύτερο. Το βασικό είναι να γίνει μια αρχή, ακόμη κι αν είναι η πιο οικονομική.

Καλή αρχή λοιπόν!

  • Μου αρέσει 2

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο κύριος Στέφανος σας τα είπε άψογα παραπάνω. Παρακάτω είναι δύο φωτογραφίες σχετικά με το τι είναι το χρωματικό σφάλμα (chromatic abberation) που είναι εμφανές σε αχρωματικά τηλεσκόπια και κυρίως σε υψηλές μεγεθύνσεις. 4743d.jpg.2067d80ee86099f4664f870427339008.jpgOziRig_Cheetah_Chromatic_Aberration_Comparison.jpg.1c68c04f7a38f3a0ae8a8f524a3ab55a.jpg

Το επεξεργάστηκε ο vagkaf
  • Μου αρέσει 2
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

κ. Σπυρο εγώ δεν εχω τοση γνώση ,οσο τα παιδιά που γράφουν παραπανω, ωστε να σας συμβουλέψω για τηλεσκοπια αλλα θα σας δώσω μια συμβουλη(αναφέρετε σε ενα ποστ τα 10 βηματα για αστρο παρατήρηση)που μου εδωσαν και εμενα και την ακολουθησα.

Αγοραστε αυτο το βιβλιο η κάποιο παρόμοιο :

https://www.planitario.gr/gr/nightwatch-enas-praktikos-odigos-gia-na-deite-to-sumpan.html

δεν εχει νοημα να εχεις τηλεσκοπιο για παρατήρηση των αστεριων και να μην ξερεις που να γυρισεις το τηλεσκοπιο , τι βλεπεις , τι υπαρχει διπλα, τι βλεπουμε το καλοκαιρι , τι βλεπουμε τον χειμωνα και αλλες πολλες χρήσιμες πληροφοριες και τεχνικες για καθε αρχαριο.

μπορει να ακούγετε βαρετο η περιττό για καποιον εμπειρο αλλα για εναν αρχαριο ειναι το πρωτο βημα

ξερω οτι η επίγεια παρατηρηση ειναι προτεραιότητα για εσας αλλα "τρωγοντας ερχεται η ορεξη" 🤣🤣

  • Μου αρέσει 1
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

2 hours ago, Chris.T said:

κ. Σπυρο εγώ δεν εχω τοση γνώση ,οσο τα παιδιά που γράφουν παραπανω, ωστε να σας συμβουλέψω για τηλεσκοπια αλλα θα σας δώσω μια συμβουλη(αναφέρετε σε ενα ποστ τα 10 βηματα για αστρο παρατήρηση)που μου εδωσαν και εμενα και την ακολουθησα.

Αγοραστε αυτο το βιβλιο η κάποιο παρόμοιο :

https://www.planitario.gr/gr/nightwatch-enas-praktikos-odigos-gia-na-deite-to-sumpan.html

δεν εχει νοημα να εχεις τηλεσκοπιο για παρατήρηση των αστεριων και να μην ξερεις που να γυρισεις το τηλεσκοπιο , τι βλεπεις , τι υπαρχει διπλα, τι βλεπουμε το καλοκαιρι , τι βλεπουμε τον χειμωνα και αλλες πολλες χρήσιμες πληροφοριες και τεχνικες για καθε αρχαριο.

μπορει να ακούγετε βαρετο η περιττό για καποιον εμπειρο αλλα για εναν αρχαριο ειναι το πρωτο βημα

ξερω οτι η επίγεια παρατηρηση ειναι προτεραιότητα για εσας αλλα "τρωγοντας ερχεται η ορεξη" 🤣🤣

Καλησπέρα, Chris.T.

Σίγουρα θα διαβάσω το βιβλίο που προτείνεις, καθώς και όποιο άλλο βιβλίο προτείνεις, σχετικά με το συγκεκριμένο θέμα' καθόλου βαρετό, ούτε περιττό μου φάνηκε το σκεπτικό σου, σχετικά με το πρώτο βήμα, το αντίθετο μάλιστα' το στηρίζω ανεπιφύλακτα, διότι συνάδει με την ρήση του μεγάλου φιλόσοφου Πλάτωνα :<Η αρχή, είναι το ήμισυ του παντός>.

Θα αγοράσω όμως άμεσα και το κατάλληλο όργανο παρατήρησης,(αφού ακολουθήσω τις υποδείξεις των ειδικών, "τα παιδιά που γράφουν παραπάνω", όπως πολύ σωστά ανέφερες), έτσι ώστε να υπάρχει η δυνατότητα παραλληλισμού και άμεσης συσχέτισης των εννοιών(διαγραμμάτων, χαρτών, συντεταγμένων και άλλων).

Οπως ένας μικροβιολόγος επί παραδείγματι, δεν μπορεί να κατανοήσει την κίνηση των κυττάρων του αίματος μελετώντας τις σχετικές διατριβές και διαγράμματα από τα βιβλία και μόνο' απαιτείται λοιπόν  και η πρόσβαση στο κατάλληλο όργανο, δηλαδή, στο μικροσκόπιο, ούτως ώστε να παρατηρεί ταυτοχρόνως και την κίνηση των κυττάρων ή των ιών και όλων των σχετικών που περιγράφονται προκειμένου κατανοήσει και ορθώς μεταφράσει, αυτό που...στα βιβλία διαβάζει!

Ευχαριστώ.

  • Μου αρέσει 1
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης