Jump to content

Ευθυγράμμιση


fotispigi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα σε ολη την ομαδα.
ειμαι πολυ φρεσκος στο χομπι, και εχοντας ξεκκοκαλισει ΟΛΟ το φορουμ, ειπα να πω και εγω τον "πονο" μου

εχω ενα levenhook 114/500 ενος μηνα, το βγαζω αρκετα συχνα στην ταρατσα.
αν και καινουριο, νομιζω οτι δυσκολευεται το τηλεσκοποιο να εστιασει.
-η αληθεια οτι δεν εχει βγει ΠΟΤΕ εκτος αθηνας για να δω πως ειναι-

τωρα, φταιει ο καιρος, φωτορυπανση κτλ, η θελει ευθυγραμμηση???
παραθετω μια φωτο απεστιασμενη που μετα απειρα ματια μου βλεπω οτι δεν ειναι κεντραρισμενο...

Και ενα δευτερο θεμα που βλεπω, ειναι μια μαυρη σκια πανω αριστερα απο την τη σωληνα, (φωτο 2)  δεν ειναι ο εστιαστης, ο εστιαστης ειναι απο την αλλη μερια. (εβαλα δαχτυλο και ειδα 🤫🤭οτι ειναι αντηθετα απο τον εστιαστη η σκια)

ευχαριστω εκ των προτερων!!

272089677_4821826721271791_5557626913944429631_n.jpg

272089677_4821826721271791_555762691394442φδφδφδ9631_n.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα, ρίξε μια ματιά εδώ και προσπάθησε βημα βημα.

https://www.astro-baby.com/astrobaby/help/collimation-guide-newtonian-reflector/

Την κάμερα το κινητού, πως την κεντραρισες στον εστιαστη; Είναι μέσα από chesire?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

5 minutes ago, diorip said:

Καλησπέρα, ρίξε μια ματιά εδώ και προσπάθησε βημα βημα.

https://www.astro-baby.com/astrobaby/help/collimation-guide-newtonian-reflector/

Την κάμερα το κινητού, πως την κεντραρισες στον εστιαστη; Είναι μέσα από chesire?

Ευχαριστώ για την απάντηση, έχω δει αρκετά βιντεάκια  για την ευθυγράμμιση!  Το θέμα είναι ότι όντος είναι ξερυθμισμενο το τηλεσκόπιο;;  η είναι φυσιολογικη η φωτογραφία;;  

Με προσαρμογέα το κεντραρισα το κινητό και με προσοφθάλμιο 7.5mm.

 

Ένα άλλο ζήτημα που προκύπτει αν θέλει ευθυγράμμιση, είναι ότι το δικό μου τηλεσκόπιο δεν εχει κουκίδα κεντραρισματος στο πρωτεύων κάτοπτρο!! Εκεί θα κλάψουν μανουλες! Χαχα!! 

 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

6 minutes ago, fotispigi said:

Με προσαρμογέα το κεντραρισα το κινητό και με προσοφθάλμιο 7.5mm.

Πρέπει να είσαι σίγουρος ότι η κάμερα του κινητού είναι κεντραρισμενη ακριβώς. Για αυτό χρησιμοποιείς το chesire, ή εναλλακτικά ένα κουτί από παλιό φιλμ ή από depon αναβραζων, με μια μικρή τρύπα 1mm στο κέντρο.

  • Μου αρέσει 1
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

5 minutes ago, diorip said:

Πρέπει να είσαι σίγουρος ότι η κάμερα του κινητού είναι κεντραρισμενη ακριβώς. Για αυτό χρησιμοποιείς το chesire, ή εναλλακτικά ένα κουτί από παλιό φιλμ ή από depon αναβραζων, με μια μικρή τρύπα 1mm στο κέντρο.

Γι'αυτό έβαλα το 7,5mm επειδή είναι ακριβώς όσο ο φακός του κινητού,  η κεντραρει, η φεύγει ο κύκλος από τη σωλήνα. Με το μάτι είναι χειρότερα πάντως, έβαλα προσοφθάλμιο 3.5mm και φεύγει κι άλλο. 🥺🥺

 Αν δεν έχει κουκίδα το πρωτεύον υπάρχει κάποιο κόλπο η πάμε ψαχτα και ο θεός βοηθός;;; 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

7 minutes ago, fotispigi said:

Αν δεν έχει κουκίδα το πρωτεύον υπάρχει κάποιο κόλπο η πάμε ψαχτα και ο θεός βοηθός;;; 

https://garyseronik.com/centre-dotting-your-scopes-primary-mirror/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

H σκιά που βλέπεις λογικά είναι το 1 από τα 3 πιασίματα του 1ον

Αυτά θα πρέπει όπως διάβασες να βλέπεις και τα 3 και ισομερώς! 

Το τηλεσκόπιο σου είναι και f4.4 λογικά που κάνει λίγο πιο ζόρικα τα πράγματα γιατί είναι γρήγορο. Άρα δεν θα πρέπει να είναι όλα στο κέντρο! 

Screenshot_20201020_002102_com.android.chrome.thumb.jpg.dc3db89d57df6c9635a5bd8634023048.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπλέξαμε με το καλημέρα!! 

Μέχρι τις 50x καλά τα πάει, από εκεί και πέρα θολώνει. Είναι λογικό;;

 

Παραθέτω μια φωτό που φαίνεται ότι με λόγο ζουμ παραπάνω, γίνονται χάλια τα πράγματα. 

Η φωτό είναι με κινητό και με με σταθερό ανταπτορα. 

PXL_20220120_215803576.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε μου αν έχεις κάνει σωστή ευθυγράμμιση κατόπτρων,και υποθέτοντας οτι είναι καθαρά (είναι καινούργια άλλωστε),όπως καθαροί πρέπει να είναι και οι φακοί (να μην θαμπώνουν απο την εκπνοή),το πρόβλημα του θολώματος της εικόνας όταν αυξάνεις τη μεγέθυνση,λογικά έχει να κάνει με τις κακές ατμοσφαιρικές συνθήκες,δηλ.δεν είναι επαρκώς καθαρή (διαύγεια) και σταθερή (seeing-δηλ.υπάρχουν έντονα θερμικά ρεύματα) η ατμόσφαιρα στο μέρος του ουρανού που παρατηρείς.

Συμβαίνει συχνά αυτό,ιδίως στον ουρανό των μεγαλουπόλεων!

Κάποια πρακτικά και απλά για την διαύγεια και το seeing,μπορείς να δεις εδώ:

Μην ανησυχείς για τυχόν προβλήματα που παρουσιάζονται στην αρχή,θα μάθεις σιγά-σιγά!

Φιλικά-Κώστας 🙂

 

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

17 minutes ago, fotodektis said:

Φίλε μου αν έχεις κάνει σωστή ευθυγράμμιση κατόπτρων,και υποθέτοντας οτι είναι καθαρά (είναι καινούργια άλλωστε),όπως καθαροί πρέπει να είναι και οι φακοί (να μην θαμπώνουν απο την εκπνοή),το πρόβλημα του θολώματος της εικόνας όταν αυξάνεις τη μεγέθυνση,λογικά έχει να κάνει με τις κακές ατμοσφαιρικές συνθήκες,δηλ.δεν είναι επαρκώς καθαρή (διαύγεια) και σταθερή (seeing-δηλ.υπάρχουν έντονα θερμικά ρεύματα) η ατμόσφαιρα στο μέρος του ουρανού που παρατηρείς.

Συμβαίνει συχνά αυτό,ιδίως στον ουρανό των μεγαλουπόλεων!

Κάποια πρακτικά και απλά για την διαύγεια και το seeing,μπορείς να δεις εδώ:

Μην ανησυχείς για τυχόν προβλήματα που παρουσιάζονται στην αρχή,θα μάθεις σιγά-σιγά!

Φιλικά-Κώστας 🙂

 

Ευθυγράμμιση δεν έχω κάνει ποτέ. Όπως το αγόρασα είναι. Αλλά μου έκανε εντύπωση το γεγονός ότι μόλις ξεπεράσω τα 50x χαλάνε όλα. Από το 228x που σου δίνει μέχρι τα 50-80 που παίρνεις είναι τραγικό!  

Και αμέσως σκέφτηκα είτε φταίει η ατμόσφαιρα (που όλες τις μέρες το ίδιο πράγμα βλέπω) είτε η ευθυγράμμιση, μιας και τα τηλεσκόπια αυτά είναι του κιλού. (Levenhook base 120s 114/500 f4) 

Και από εδώ μέσα είδα ενα παλικάρι που έβαλε τη φωτο με αυτό το κόλπακι με το απεστιασμενο αστέρι για να δεις αν είναι ευθυγραμμισμένο το τηλεσκόπιο. Στις φωτό έτσι πρέπει να είναι η φαίνεται ότι δεν είναι ευθυγραμμισμένο;; 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευθυγράμμιση πρέπει να γίνει...δε δικαιολογείται να μη μπορείς να ανέβεις πάνω από 50x..

Πρέπει να αγοράσεις ένα εργαλείο ευθυγράμμισης π.χ. ένα laser collimator 

Δες αυτό το κατατοπιστικό βιντεάκι 

https://youtu.be/U5a3x-m2Xso 

Η ευθυγράμμιση σε αυτού του είδους τα τηλεσκόπια (κατοπτρικά) πρέπει να ελέγχεται συχνά και να διορθώνεται. "Είναι στη φύση τους."

 

 

 

 

 

 

Το επεξεργάστηκε ο vagkaf
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

2 minutes ago, vagkaf said:

Ευθυγράμμιση πρέπει να γίνει...δε δικαιολογείται να μη μπορείς να ανέβεις πάνω από 50x..

Πρέπει να αγοράσεις ένα εργαλείο ευθυγράμμισης π.χ. ένα laser collimator

Το έχω ήδη παραγγείλει!! (Laser) 

 :) :) :)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτό φταίει 99%. Δες το βιντεάκι παραπάνω, μόνο με το δεύτερο μέρος θα ασχοληθείς αυτό που αναφέρει ο Παναγιώτης οπτική ευθυγράμμιση 8ο λεπτό και μετά (όχι με τη μηχανική)

Σε πρώτη φάση δηλαδή ΜΗΝ πειράξεις την αράχνη , την κεντρική βίδα του δευτερεύοντος, και τον εστιαστή παρά μόνο τις τρεις αλενοβιδες του δευτερεύοντος και τις βίδες πίσω του πρωτεύοντος. Προσοχή πάντα με οριζόντιο τον σωλήνα να γίνεται η διαδικασία και να μην είναι κοντά στο να ξεβιδωθουν οι βίδες του πρωτεύοντος

Αν δε διορθωθεί έτσι ίσως χρειάζεται μηχανική ευθυγράμμιση

Το επεξεργάστηκε ο vagkaf
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν επιλυθεί το θέμα της ευθυγράμμισης,και ο εστιαστής εστιάζει σωστά,τότε με δεδομένο την καθαρότητα των οπτικών,φταίει η διαύγεια και το seeing της ατμόσφαιρας!

Ναι,υπάρχουν νύχτες που ακόμα και η διαύγεια να είναι άριστη (πεντακάθαρη ατμόσφαιρα),το seeing να είναι τόσο κακό,ώστε ούτε 50x να μπορείς να πιάσεις!

Μου έχει τύχει κάποιες φορές να μην πιάσω ούτε 50x...

Σε αυτές τις περιπτώσεις απλώς απολαμβάνεις μεγάλα αστρικά πεδία.

Το πλεονέκτημα άλλωστε τηλεσκοπίων σαν το 114/500 είναι οτι με τον κατάλληλο φακό,δίνουν μεγάλο οπτικό πεδίο,πράγμα πολύ χρήσιμο στην εκμάθηση του ουρανού,στην ευκολότερη αναζήτηση και εύρεση στόχων και στην θέαση μεγάλων αστρικών πεδίων (ειδικά όταν το seeing είναι κακό και κολλάς σε πολύ χαμηλές μεγεθύνσεις).

Οπότε φίλε μου το 114/500,αν δουλεύει σωστά,είναι για τους ανωτέρω λόγους ένα χρήσιμο τηλεσκόπιο,που θα χρησιμοποιηθεί και σαν δευτερεύων εξοπλισμός,ακόμα και όταν αγοράσεις μεγαλύτερο!

Μην απογοητεύεσαι λοιπόν!

Φιλικά-Κώστας 🙂

Το επεξεργάστηκε ο fotodektis

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

28 minutes ago, fotispigi said:

 

Και αμέσως σκέφτηκα είτε φταίει η ατμόσφαιρα (που όλες τις μέρες το ίδιο πράγμα βλέπω) είτε η ευθυγράμμιση, μιας και τα τηλεσκόπια αυτά είναι του κιλού. (Levenhook base 120s 114/500 f4)

Δεδομένου ότι δεν έχει κάνει ποτέ ευθυγράμμιση και καθώς μας είπε ότι όλες τις μέρες βλέπει το ίδιο πράγμα εδώ και ένα μήνα που έχει το τηλεσκόπιο θεωρώ πως άντε να ήταν μια δύο φορές που να μην μπορούσε να ανέβει πάνω από 50x.

Για αυτό και πιστεύω πως φταίει η ευθυγράμμιση. Καινούργιο τηλεσκόπιο και μόνο με τις μεταφορές που έφαγε είναι λογικό να μην είναι οπτικά ευθυγραμμισμένο.

Μηχανικά ευθυγραμμισμένο είναι από το εργοστάσιο και δύσκολα χαλάει η μηχανική ευθυγράμμιση από μεταφορά αν δε φάει χτύπημα...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ειλικρινα, σας ευχαριστω πολυ ολους!!
περιμενω το laser και θα ενημερωσω για τα αποτελεσματα!
ειστε ΠΟΛΥ καλη ομαδα πραγματικα!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε fotispigi πιθανόν να φταίει κυρίως η ευθυγράμμιση,όπως είπε και ο Βαγγέλης αφού για 1 μήνα δεν πας πάνω απο 50x.

Επειδή το τηλεσκόπιό σου έχει μικρό εστιακό λόγο,είναι ευκολώτερη και ακριβέστερη η ευθυγράμμιση με χρήση barlow 2x (barlowed collimation).

Πάντως το τηλεσκόπιό σου δεν φαίνεται για φτηνιάρικο...είναι και ακριβό.

Όταν τελειώσεις με το θέμα της ευθυγράμμισης,τον έλεγχο του εστιαστή κλπ.μένει το θέμα των ατμοσφαιρικών συνθηκών να σε κολλάει στις μικρές μεγεθύνσεις.

Μέσα στο καταχείμωνο δεν είναι και ό,τι καλύτερο να παρατηρείς...

Επίσης να δούμε και το κάτοπτρο αν είναι παραβολικό ή σφαιρικό.Ψάχνοντας δεν είδα πουθενά να διευκρινίζεται το θέμα αυτό.

Φιλικά-Κώστας 🙂

  • Μου αρέσει 1

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

4 minutes ago, fotodektis said:

Φίλε fotispigi πιθανόν να φταίει κυρίως η ευθυγράμμιση,όπως είπε και ο Βαγγέλης αφού για 1 μήνα δεν πας πάνω απο 50x.

Επειδή το τηλεσκόπιό σου έχει μικρό εστιακό λόγο,είναι ευκολώτερη και ακριβέστερη η ευθυγράμμιση με χρήση barlow 2x (barlowed collimation).

Πάντως το τηλεσκόπιό σου δεν φαίνεται για φτηνιάρικο...είναι και ακριβό.

Όταν τελειώσεις με το θέμα της ευθυγράμμισης,τον έλεγχο του εστιαστή κλπ.μένει το θέμα των ατμοσφαιρικών συνθηκών να σε κολλάει στις μικρές μεγεθύνσεις.

Μέσα στο καταχείμωνο δεν είναι και ό,τι καλύτερο να παρατηρείς...

Επίσης να δούμε και το κάτοπτρο αν είναι παραβολικό ή σφαιρικό.Ψάχνοντας δεν είδα πουθενά να διευκρινίζεται το θέμα αυτό.

Φιλικά-Κώστας 🙂

αυριο θα το λυσω να του φτιαξω κουκιδα και θα ανεβασω φωτο!

οσο για το barlow εχω και x2 και x3.
πως μπορω να το ευθυγραμμησω με το barlow?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

52 minutes ago, fotodektis said:

Επίσης να δούμε και το κάτοπτρο αν είναι παραβολικό ή σφαιρικό.Ψάχνοντας δεν είδα πουθενά να διευκρινίζεται το θέμα αυτό.

Φιλικά-Κώστας 🙂

φιλε μου Κωστα, δεν ξερω αν φαινεται στη φωτο τι καυτοπτρο ειναι, το ελυσα και εφτιαξα κουκιδα με την τεραστια βοηθεια του John...
 

272151815_1103239030432513_6840780837052943105_n.jpg

272228841_442917327527267_3655178630057091698_n.jpg

  • Μου αρέσει 1
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για την ευθυγράμμιση θα πρέπει να διαβάσεις σχετικά και να δεις βίντεο,ώστε να καταλάβεις τη διαδικασία.

Με τον barlow κάνεις ευθυγράμμιση βάζοντας στον εστιαστή στη θέση του προσοφθάλμιου,πρώτα τον barlow και μετά μέσα του το laser collimator,όπως θα έβαζες έναν προσοφθάλμιο.Όταν ανάψεις το laser θα δεις στην "οθόνη" του laser δυο ομόκεντρους φωτεινούς δακτύλιους σαν "λουκουμάδες" που θα σε βοηθήσουν αφάνταστα να τους μετακινήσεις με τις βίδες του πρωτεύοντος,βάζοντας την τρύπα της "οθόνης" στο κέντρο τους.

Θα δεις στην πράξη την διαδικασία,είναι εύκολη και απλή!

Πρώτα θα κάνεις την ευθυγράμμιση του δευτερεύοντος χωρίς barlow,και μετά την ευθυγράμμιση του πρωτεύοντος χρησιμοποιώντας τον barlow.

Μέχρι να έρθει το laser και να μάθεις την διαδικασία,μπορείς να κάνεις έναν γρήγορο έλεγχο αν έχεις πρόβλημα ευθυγράμμισης:

Σε κακώς ευθυγραμμισμένα κάτοπτρα τα άστρα θα τα βλέπεις όχι σαν σημειακά είδωλα,αλλά να έχουν "ουρίτσες" σαν γυρίνοι βατράχων.

Το έκανες αυτό το τέστ?

Φιλικά-Κώστας 🙂

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τον έλεγχο του κατόπτρου,αν είναι παραβολικό ή σφαιρικό τον κάνουμε ως εξής:

Τα σφαρικά κάτοπτρα παρουσιάζουν το σφάλμα σφαιρικής εκτροπής:

Στα άκρα του οπτικού πεδίου δεν βλέπεις καθαρά,αλλά μια περιοχή σε σχήμα δακτυλίου είναι θολή που καταλαμβάνει περίπου το 10-15% του οπτικού πεδίου.

Στα παραβολικά κάτοπτρα αυτό περιορίζεται πολύ στα άκρα του οπτικού πεδίου.

Με δεδομένο οτι το τηλεσκόπιο έχει ένα σεβαστό κόστος υπερδιπλάσιο έως τριπλάσιο απο αντίστοιχα 114/500 με σφαιρικό κάτοπτρο...λογικά το κάτοπτρο του δικού σου μάλλον είναι παραβολικό.

Αν δεν έχει κάποιο άλλο θέμα πέρα απο την ευθυγράμμιση και τον εστιαστή,το μόνο πρόβλημα που θα έχεις για να βλέπεις καθαρά είδωλα πάνω απο τα 50x,είναι η ατμόσφαιρα που τον χειμώνα θα σου κάνει καψόνια...🙃

Φιλικά-Κώστας 🙂

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

τελικα ολα οκ!
νομιζω οτι καλυτερευσε, η κουκιδα εκανε δουλεια, την ευθυγραμμησα με το προσοφθαλμιο που εφτιαξα με τρυπα 1mm

τωρα μια ξαστερια να κανει να το τεσταρω στον ουρανο, στη γη καλα τα πηγε!
περιμενω και το λειζερ για να το τελειωποιησω.

1) παραθετω φωτο με το προσοφθαλμιο (ενα καπακι ειναι με κολλημενο ενα κομματακι απο cd για να γυαλιζει)
2) η μαυρη κουκιδα κεντραρισμενη με την τρυπα του προσοφθαλμιου
3) φωτο απο το κινητο (χωρις ανταπτορα, απλα με το χερι) (στη φωτο ειναι η Παρνηθα απο το Ιλιον σε μεγεθύνθηση  x166  (6mm + 2x barlow)

Σας ευχαρισω ολους πραγματικα!!
καθε γνωμη δεκτη!!

272168024_1056064291919833_8924811169243460659_n.jpg

272305161_506871544105706_1381036923187176110_n.jpg

272150354_4566737293454761_7191775032257771673_n.jpg

  • Μου αρέσει 1
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

 

Δείχνει πολύ πολύ καλύτερο από πριν! 

Χαίρομαι που έγινε δουλειά! 

Καλή επιτυχία σε δοκιμή σε μια καλή και όμορφη βραδιά! 

  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης