Jump to content

Άρθρο του Άρη Μυλωνά με τίτλο: Τι τηλεσκόπιο να αγοράσω;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Quote
Αγαπητοί φίλοι και φίλες
συνημμένα  θα βρείτε αρχείο PDF με το Α κεφάλαιο του άρθρου μου με τίτλο:
«Τι τηλεσκόπιο να αγοράσω;».
Το Α κεφάλαιο απευθύνεται σε εντελώς αρχάριους ή με λιγοστή γνώση σχετικά με τηλεσκόπια.
Στο άρθρο αναφέρονται μόνο συγκεκριμένες μάρκες λόγω του χαμηλού κόστους τους.
Οι υπόλοιποι καταξιωμένοι κατασκευαστές τηλεσκοπίων όπως η Vixen, Meade, Takahashi, Tele-Vue, Losmandy κτλ
δεν αναφέρονται επειδή διαθέτουν πολύ ακριβά μοντέλα και δεν απευθύνονται σε αρχάριους, ή δεν αντιπροσωπεύονται στην Ελλάδα.
Το άρθρο έχει χαρακτήρα ενημερωτικό και εκπαιδευτικό. Δεν έχει σκοπό την προώθηση προϊόντων ούτε κάποιο οικονομικό όφελος.
Αν γενικά θεωρηθούν χρήσιμα θα γράψω και για άλλα θέματα σχετικά με την ερασιτεχνική αστρονομία.
[Ελπίζω σε 2-3 μήνες να ανεβάσω και το Β κεφάλαιο που θα απευθύνεται στους αστρόφιλους
και ερασιτέχνες αστρονόμους μεσαίου επιπέδου και θα συμπεριλαμβάνει και άλλους τύπους τηλεσκοπίων
και βασικό εξοπλισμό αστροφωτογράφισης έως 10.000 ευρώ.]
 
Το άρθρο μπορείτε ελεύθερα να το κοινοποιήσετε σε κάποιον που πιθανόν να τον ενδιαφέρει
 
Ευχαριστώ
Άρης Μυλωνάς

 

Τι τηλεσκοπιο να αγορασω_ΑΚεφαλαιο_Αρχάριοι_Αρης Μυλωνας.pdf

  • Μου αρέσει 5
  • Ευχαριστώ 4
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να κάνω μια πρόταση και να πω πως το νήμα αυτό καλό είναι να καρφιτσωθεί στην καρτέλα "Η γωνιά των νέων αστροπαρατηρητών"

  • Μου αρέσει 1
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης